15.12.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 366/134


POROČILO

o letnih računovodskih izkazih Evropske policijske akademije za proračunsko leto 2010 z odgovori Akademije

2011/C 366/24

UVOD

1.

Evropska policijska akademija (v nadaljnjem besedilu: Akademija) s sedežem v Bramshillu je bila ustanovljena s Sklepom Sveta 2000/820/PNZ, ki ga je leta 2005 razveljavil in nadomestil Sklep Sveta 2005/681/PNZ (1). Naloga Akademije je delovati kot mreža in povezovati nacionalne ustanove za usposabljanje policistov v državah članicah, da bi zagotovila usposabljanje visokih policijskih uradnikov na podlagi skupnih standardov (2).

2.

Proračun Akademije za leto 2010 je znašal 7,8 milijona EUR, za prejšnje leto pa 8,8 milijona EUR. Ob koncu leta je bilo v Akademiji zaposlenih 31 uslužbencev, v prejšnjem letu pa 28.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami drugega pododstavka člena 287(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije revidiralo letne računovodske izkaze (3) Akademije, ki jih sestavljajo „računovodski izkazi“ (4) in „poročila o izvrševanju proračuna“ (5) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2010, ter zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

4.

Ta izjava o zanesljivosti je naslovljena na Evropski parlament in Svet v skladu s členom 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (6).

Odgovornost direktorja

5.

Direktor je kot odredbodajalec odgovoren za izvrševanje prihodkov in odhodkov proračuna v skladu s finančnimi pravili Akademije in v mejah odobrenih proračunskih sredstev (7). Odgovoren je za vzpostavitev (8) organizacijske strukture, notranjih upravljavskih in kontrolnih sistemov ter postopkov za pripravo končnih računovodskih izkazov (9), v katerih ni pomembnih napačnih navedb, ne glede na to, ali so te posledica goljufije ali napake, ter za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost Sodišča

6.

Sodišče je odgovorno na podlagi svoje revizije zagotoviti izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov Akademije ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij.

7.

Sodišče je revizijo izvedlo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnima kodeksoma MZRS in ISSAI (10). Ti standardi določajo, da mora Sodišče ravnati v skladu z etičnimi zahtevami ter revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da v računovodskih izkazih ni pomembnih napačnih navedb in da so z njimi povezane transakcije zakonite in pravilne.

8.

Revizijsko delo Sodišča zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Izbrani postopki so odvisni od njegove revizijske presoje, vključno z oceno tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih ali nezakonitih ali nepravilnih transakcij, ne glede na to, ali so te posledica goljufije ali napake. Pri pripravi teh ocen tveganja se upoštevajo notranje kontrole, ki jih revidiranec izvaja pri pripravi in predstavitvi računovodskih izkazov, da se lahko oblikujejo okoliščinam primerni revizijski postopki. Sodišče med svojo revizijo tudi ovrednoti primernost uporabljenih računovodskih usmeritev, razumnost računovodskih ocen, ki jih je pripravilo vodstvo, in skupno predstavitev računovodskih izkazov.

9.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostni in ustrezni, da zagotavljajo osnovo za spodaj podani mnenji.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

10.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Akademije (11) v vseh pomembnih vidikih pošteno predstavljajo njeno finančno stanje na dan 31. decembra 2010 ter rezultate njenega poslovanja in denarne tokove za leto, ki se je takrat končalo, v skladu z določbami njene finančne uredbe.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

11.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi Akademije za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2010, v vseh pomembnih vidikih zakonite in pravilne.

12.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBI O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU

13.

Več kot 1,6 milijona EUR, kar je 48 % odobrenih proračunskih sredstev, prenesenih iz leta 2009, je bilo treba leta 2010 razveljaviti. To stanje je v nasprotju s proračunskim načelom enoletnosti.

14.

Odhodki za organizacijo tečajev in seminarjev so pomemben del proračuna Akademije. Postopek Akademije za odobritev izjav o stroških, povezanih s takšnimi dejavnostmi, ni bil dovolj strog, zlasti glede popolnosti podporne dokumentacije.

SPREMLJANJE POPRAVNIH UČINKOV PO PREJŠNJIH REVIZIJSKIH UGOTOVITVAH

15.

Izveden je bil zunanji naknadni pregled odobrenih proračunskih sredstev, uporabljenih za financiranje zasebnih stroškov v letih 2007 in 2008. Zunanji pregledovalci so menili, da v zvezi s tem ni mogoče izterjati nobenih sredstev več.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi g. Igors LUDBORŽS, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na svojem zasedanju 6. septembra 2011.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 256, 1.10.2005, str. 63.

(2)  V Prilogi, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Akademije.

(3)  Tem računovodskim izkazom je priloženo poročilo o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju med letom, ki med drugim vsebuje podatke o stopnji izvrševanja odobrenih proračunskih sredstev in povzetek informacij o prenosih odobrenih proračunskih sredstev med različnimi proračunskimi postavkami.

(4)  Računovodski izkazi zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz gibanja kapitala in prilogo k računovodskim izkazom, v kateri so opisane glavne računovodske usmeritve in podana druga pojasnila.

(5)  Poročila o izvrševanju proračuna vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(6)  UL L 248, 16.9.2002, str. 1.

(7)  Člen 33 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 (UL L 357, 31.12.2002, str. 72).

(8)  Člen 38 Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002.

(9)  Pravila, ki veljajo za agencije v zvezi s predstavitvijo računovodskih izkazov in računovodstvom, so določena v poglavju 1 naslova VII Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES, Euratom) št. 652/2008 (UL L 181, 10.7.2008, str. 23), in so sestavni del finančne uredbe Akademije.

(10)  Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov (MZRS) in Mednarodni standardi za vrhovne revizijske institucije (ISSAI).

(11)  Končni letni računovodski izkazi so bili pripravljeni 8. junija 2011, Sodišče pa jih je prejelo 22. junija 2011. Končni letni računovodski izkazi so na voljo na spletnih straneh http://eca.europa.eu ali https://www.cepol.europa.eu/index.php?id=final-accounts.


PRILOGA

Evropska policijska akademija (Bramshill)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(člen 87 PDEU)

Približevanje zakonodaje

„1.

Unija vzpostavi policijsko sodelovanje, ki vključuje vse pristojne organe držav članic, vključno s policijskimi, carinskimi in drugimi tovrstnimi specializiranimi službami kazenskega pregona, pri preprečevanju ali odkrivanju kaznivih dejanj in preiskav.

2.

Za namene iz odstavka 1 lahko Evropski parlament in Svet po rednem zakonodajnem postopku določita ukrepe glede: (…)

(b)

pomoči pri usposabljanju osebja in sodelovanja pri izmenjavi osebja, opreme in pri kriminalističnih raziskavah.“

Pristojnosti Akademije

(Sklep Sveta 2005/681/PNZ)

Cilji

Namen Akademije je pomagati pri usposabljanju visokih policijskih uradnikov v državah članicah z optimizacijo sodelovanja med različnimi sestavnimi deli Akademije. Akademija podpira in razvija evropski pristop h glavnim problemom, s katerimi se srečujejo države članice v boju proti kriminalu, pri njegovem preprečevanju in vzdrževanju javnega reda in miru ter javne varnosti, zlasti v zvezi s čezmejnimi razsežnostmi teh problemov.

Naloge

Izboljšanje poznavanja nacionalnih policijskih sistemov in struktur drugih držav članic ter čezmejnega policijskega sodelovanja znotraj Evropske unije,

izboljšanje poznavanja mednarodnih instrumentov in instrumentov Evropske unije, zlasti na naslednjih področjih:

(a)

institucije Evropske unije, njihovo delovanje in vloga, pa tudi mehanizmi odločanja in pravni instrumenti Evropske unije, zlasti kar zadeva njihov vpliv na sodelovanje na področju kazenskega pregona;

(b)

Europolovi cilji, sestava in delovanje, pa tudi možnosti za kar najtesnejše sodelovanje med Europolom in ustreznimi organi kazenskega pregona v državah članicah v boju proti organiziranemu kriminalu;

(c)

Eurojustovi cilji, sestava in delovanje,

zagotavljanje ustreznega usposabljanja v zvezi s spoštovanjem demokratičnih zaščitnih ukrepov, zlasti pravic do obrambe.

Vodenje

1 –   Upravni svet

Sestava

Po ena delegacija iz vsake države članice.

Vsaka delegacija ima en glas. Predstavniki Evropske komisije in generalnega sekretariata Sveta Evropske unije ter Europola so povabljeni, da se udeležijo sestankov kot opazovalci brez glasovalne pravice.

2 –   Direktor

Vodi Akademijo, imenuje in razreši ga upravni svet.

3 –   Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

4 –   Notranja revizija

Služba Komisije za notranjo revizijo.

5 –   Organ za razrešnico

Parlament na priporočilo Sveta.

Viri, ki so bili Akademiji na voljo v letu 2010 (2009)

Proračun

7,8 milijona EUR (8,8 milijona EUR)

Zaposleni

V načrtu delovnih mest za leto 2010 je bilo predvidenih 26 (26) začasnih uslužbencev.

Poleg tega je bilo v proračunu predvidenih 10 (13) mest za pogodbene uslužbence.

Države članice so med letom napotile skupaj 4 (2) nacionalne strokovnjake.

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2010 (2009)

1.   Tečaji in seminarji

Akademija je organizirala 91 (88) tečajev, seminarjev in konferenc. Predhodno ocenjevanje ankete o zadovoljstvu je pokazalo splošno zadovoljstvo z dejavnostmi Akademije, poleg tega pa so njeni učni rezultati dobri. Akademija je povezala 2 198 uslužbencev organov kazenskega pregona (841 izvajalcev tečajev in 1 997 udeležencev) iz 36 držav (države članice EU in tretje države). Organizirala je 10 (7) dejavnosti za podporo mreži in izvajala sistem okvirnega sporazuma o partnerstvu, s čimer je omogočila sporazume o dodelitvi sredstev za program za leto 2011 in nadaljnje programe. Nobena dejavnost ni bila odložena na naslednje koledarsko leto.

2.   Zunanji odnosi

Akademija je 7. decembra 2010 podpisala sporazuma o sodelovanju s turškim nacionalnim policijskim inštitutom in hrvaško policijsko akademijo. 9. decembra 2010 je podpisala tudi spremenjena sporazuma o sodelovanju z islandsko nacionalno policijsko akademijo in norveško policijsko univerzo. Pogajanja o prihodnjih sporazumih o sodelovanju, ki še potekajo, so se začela z Rusko federacijo, Gruzijo, Albanijo in Črno goro (en sporazum in en memorandum o soglasju).

3.   Skupni programi usposabljanja

V letu 2010 je bil dodan en skupni program usposabljanja Money Laundering (pranje denarja), pet skupnih programov usposabljanja pa se v državah članicah že izvaja: Europol, Police Ethics and Prevention of Corruption (policijska etika in preprečevanje korupcije), Domestic Violence (I & II) (nasilje v družini) in Trafficking in Human Beings (trgovina z ljudmi), Drug Trafficking (trgovina z drogami).

4.   Vrednotenje

V letu 2010 je bilo dokončano petletno vrednotenje dejavnosti Akademije.

5.   Raziskave in znanost

Mreža nacionalnih dopisnikov za raziskave in znanost ter delovna skupina za raziskave in znanost sta podprli priprave treh raziskovalnih in znanstvenih dejavnosti v delovnem programu Akademije:

(1)

letne konference Akademije o policijskih raziskavah in znanosti;

(2)

raziskovalnega simpozija „Policing Diversity“ (raznolikost policijskega dela);

(3)

simpozija o izvajanju „Policing Major Public Events“ (policijsko delo na večjih javnih prireditvah).

Na spletni strani sta bili objavljeni dve novi številki „European Police Science and Research Bulletin“ (evropski bilten za policijsko znanost in raziskave). Dokončano je bilo poročilo „Survey on European Police Education and Bologna“ (raziskava o izobraževanju policistov v Evropi in Bologna). Prispevki Akademije so bili predstavljeni na „Stockholm Criminology Symposium“ (kriminološki simpozij v Stockholmu) in letni konferenci evropskega kriminološkega društva. E-knjižnica je čedalje večja in se uporablja kot shramba znanja za registrirane uporabnike e-Neta.

6.   Projekt Euromed Police II

Projekt Euromed je dosegel svoje operativne cilje in je bil zaključen 30. septembra 2010.

7.   Program izmenjave

Akademijin program izmenjave je enoletni projekt, ki se je začel leta 2009, končal pa leta 2010. Prvo obdobje izmenjave je bilo od oktobra do decembra 2009, drugo pa od januarja do marca 2010. Izmenjava je za visoke policijske uradnike trajala 12–14 koledarskih dni, za izvajalce tečajev pa 18–22 koledarskih dni. V prvih dveh obdobjih izmenjave je sodelovalo 51 udeležencev iz 21 držav članic. Prednostne teme so bile Community Policing (policijsko delo v skupnosti) ali Organised Crime (organizirani kriminal) (visoki policijski uradniki) in Learning Environment (učno okolje) (izvajalci tečajev). Po prilagoditvi dodeljenih sredstev je bil preostali del proračuna porabljen za tretje obdobje izmenjave, v katerem je sodelovalo 88 visokih policijskih uradnikov.

8.   Elektronska mreža (e-Net)

Akademijin e-NET (elektronska mreža) je imel 102 000 (76 000) priložnostnih obiskovalcev (34-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2009) in 6 226 (903) registriranih uporabnikov na koncu leta 2010. Pokazalo se je, da je Akademijin sistem upravljanja učenja zelo uspešen tako pri podpori tradicionalnih dejavnosti Agencije, kot so tečaji in seminarji, kot tudi v smislu zagotavljanja platforme za izmenjavo informacij v okviru programa izmenjave CEPOL/ISEC in več delovnih skupin. V letu 2010 je sistem za upravljanje dokumentov postal glavni vir dokumentov za sestanke za vse vodstvene skupine, več skupin pa za razširjanje dokumentov uporablja izključno ta sistem.

Vir: Podatki, ki jih je posredovala Akademija.


ODGOVORI AKADEMIJE

13.

Da bi se izognili ponovitvi stanja, kot ga opisuje Sodišče, je bil prenos sredstev iz leta 2010 nadzorovan s strogimi merili, da bi bilo razveljavitev v letu 2011 čim manj. Za boljši nadzor nad porabo proračuna in za optimizacijo njegovega izvajanja za leto 2011 so bile junija 2011 pregledane vse neporavnane obveznosti.

14.

CEPOL je pregledal postopek za odobritev izjav o stroških in njihove podporne dokumentacije. Poleg tega je organiziral novo usposabljanje za vodje tečajev za nadaljnje izboljšanje nadzora nad tečaji kot tudi nad kakovostjo plačilnih dokumentov.

15.

CEPOL razume pripombo Sodišča. Vendar bo še naprej poskušal izterjati, kolikor je le mogoče sredstev, ki še niso v celoti povrnjena.