52011PC0478

/* COM/2011/0478 konč. - 2008/0241 (COD) */ SPOROČILO KOMISIJEEVROPSKEMU PARLAMENTUv skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s stališčem Sveta glede sprejetja Direktive Evropskega parlamenta in Sveta o odpadni električni in elektronski opremi (OEEO)


2008/0241 (COD)

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu s členom 294(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s

stališčem Sveta glede sprejetja Direktive Evropskega parlamenta in Sveta o odpadni električni in elektronski opremi (OEEO)

Ozadje

datum predložitve predloga Evropskemu parlamentu in Svetu (dokument COM(2008) 810 konč. – 2008/0241 COD): | 16. december 2008 |

datum mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora: | 11. junij 2009 |

datum mnenja Evropskega parlamenta, prva obravnava: | 3. februar 2011 |

datum sprejetja stališča Sveta: | 19. julij 2011 |

CILJ PREDLOGA KOMISIJE

Posebna cilja predloga za prenovitev Direktive OEEO (2008) sta povečanje učinkovite rabe virov in zagotavljanje ustrezne obdelave elektronskih odpadkov z določitvijo novih ciljev zbiranja, prilagojenih resničnemu stanju vsake države članice. Nadaljnja cilja sta zmanjšanje nepotrebnih upravnih bremen z razjasnitvijo, da odgovornosti proizvajalcev temeljijo na evropskem pristopu, in zagotavljanje boljšega izvajanja, zlasti s prenosom dokaznega bremena na izvoz rabljene opreme, za katero se sumi, da je OEEO.

PRIPOMBE K STALIščU SVETA

Splošne pripombe

Evropski parlament je dal svoje mnenje na prvi obravnavi 3. februarja 2011. Komisija je v celoti, delno ali načelno sprejela 55 od 86 sprememb, ki jih je na prvi obravnavi sprejel Evropski parlament. 30 od teh 55 sprememb je že, vsaj delno, upoštevanih v skupnem stališču. Stališče Komisije glede sprememb, ki jih je v prvi obravnavi sprejel Evropski parlament, je navedeno v dokumentu SP(2011)2217.

Komisija je v celoti, načelno ali delno sprejela spremembe, ki bi pojasnile ozadje predloga ali ga nadalje izboljšale v skladu z zastavljenimi cilji. Ti vključujejo zlasti izbris povezave s področjem uporabe Direktive o omejitvah nevarnih snovi v električni in elektronski opremi (RoHS), osnovanje ciljev zbiranja na OEEO, ki so proizvedeni pod določenimi pogoji, ter zavezo distributerjev k uvedbi primernih shem zbiranja in ozaveščenja za zelo majhne količine OEEO.

Komisija je zavrnila spremembe, ki bi spremenile naravo predloga, kakor npr. spremembe, ki bi lahko znižale raven varstva okolja in varovanja zdravja ljudi ali privedle do nepotrebnega povečanja upravnih bremen. Zavrnila je tudi spremembe, ki presegajo okvir postopka za prenovitev, uporabljenega v skladu z „Medinstitucionalnim sporazumom z dne 28. novembra 2001 o bolj sistematičnem ponovnem sprejetju pravnih aktov“.

Države članice so 14. marca 2011 dosegle politično soglasje, medtem ko je Komisija izrazila velike pridržke glede besedila.

Podrobne pripombe

Spremembe Parlamenta, ki jih je Komisija sprejela in so v celoti, delno ali načelno vključene v skupno stališče

Spremembe 2, 10, 12, 13, 15, 16, 20, 21, 24, 28, 29, 32, 37, 44, 45, 57, 62, 64, 65, 66, 68, 78, 80, 81, 82, 83, 86, 88, 97 in 98 je sprejela Komisija ter so bile v celoti, delno ali načelno vključene v stališče Sveta.

Spremembe Parlamenta, ki jih je Komisija zavrnila, vendar so v celoti, delno ali načelno vključene v skupno stališče

Spremembe 14, 18, 27, 99 in 102 je Komisija zavrnila, vendar so bile v celoti, delno ali načelno vključene v stališče Sveta. Spremembi 14 in 18 sta povezani z razlikovanjem med OEEO iz zasebnih gospodinjstev in OEEO uporabnikov, ki niso zasebna gospodinjstva. Komisija ni prepričana, da to predlagano besedilo poveča jasnost. Sprememba 99 vpeljuje novo zahtevo po sprejetju evropskih standardov, ki lahko nasprotujejo tistim delom besedila, ki niso predmet postopka za prenovitev.

Spremembe Parlamenta, ki jih je Komisija v celoti, delno ali načelno sprejela, vendar niso vključene v skupno stališče

Spremembe 1, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 22, 23, 26, 31, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 52, 58, 59, 60, 69, 76, 92 in 100 je Komisija v celoti, delno ali načelno sprejela, vendar niso bile vključene v stališče Sveta. Spremembe vključujejo pomembne elemente besedila glede opredelitev, cilja zbiranja, ukrepov za povečanje ozaveščenja in zbiranja ter prilagoditve določb o komitologiji k začetku veljavnosti Pogodbe o delovanju Evropske unije.

Spremembe Parlamenta, ki sta jih zavrnila Komisija in Svet ter niso bile vključene v skupno stališče

Spremembe 11, 25, 35, 36, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 54, 55, 56, 61, 67, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 77, 94, 95, 96 in 101 sta zavrnila Komisija in Svet. Te spremembe ne prispevajo k jasnosti ali doslednosti besedila ali spreminjajo tiste dele besedila, ki niso predmet postopka za prenovitev. To zlasti velja za spremembe 47–51 in 75 glede finančnih obveznosti postopkov. Sprememba 46 bi v besedilo vpeljala nove zahteve za vodenje evidence, ki niso v okviru postopka za prenovitev.

Spremembe predloga, ki jih je uvedel Svet

Svet je predlagal naslednje glavne spremembe predloga Komisije:

Odprto področje uporabe : Svet predlaga, naj v prihodnje področje šest let po začetku veljavnosti vključuje vso „veliko opremo“ in „majhno opremo“. Ta pristop se omenja tudi kot „odprto področje uporabe“, ker področje uporabe ni omejeno na seznam zaprtih kategorij kakor sedaj, vendar je „odprto“ za vsako novo opremo, ki izpolnjuje opredelitve Direktive. Uvedbo „odprtega področja uporabe“ bodo spremljale številne nove izključitve in z njimi povezane opredelitve. Komisija meni, da oprema, ki sodi v področje uporabe Direktive, v prihodnje ne bi smela biti izključena, in da bi bilo področje uporabe treba razširiti samo, če dajatve presežejo stroške. Načeloma je za zagotovitev izpolnjevanja teh pogojev potrebna ocena v skladu s smernicami za oceno učinka.

Opredelitev kategorij OEEO : Svet sedanjih deset kategorij v Prilogi Direktive nadomešča z novim nizom petih kategorij. Trenutno so te kategorije pomembne za opredelitev področja uporabe Direktive ter razlikovanje ciljev za obnovitev in predelavo. Po mnenju Sveta kategorije v prihodnje ne bodo več odločilne za opredelitev področja uporabe (glej zgoraj „odprto področje uporabe“), vendar bodo še naprej razlikovale cilje za obnovitev in predelavo. Komisija lahko sprejme spremembo opredelitve teh kategorij OEEO, če ne privede do spremembe stopnje prizadevanja za predelavo/obnovo in ne ustvari nepotrebnih upravnih bremen.

Razširitev področja za vključitev fotovoltaičnih panelov : Svet predlaga razširitev področja uporabe Direktive od datuma začetka veljavnosti, da bi vključevalo fotovoltaične panele. Komisija se strinja, da bi bilo potrebno zagotoviti zbiranje, ustrezno obravnavo in predelavo fotovoltaičnih panelov. Izvedla je študijo za oceno učinkov vključitve v področje uporabe Direktive OEEO. Študija kaže, da obstajajo okoljske koristi in priložnosti za predelavo sekundarnih surovin. Ta študija in pripombe interesnih skupin, ki ji sledijo, se lahko uporabijo za nadaljnjo obravnavo možne vključitve fotovoltaičnih panelov v področje uporabe OEEO.

Nacionalni pristop k obveznostim proizvajalcev : Svet uporablja opredelitev proizvajalca, ki gradi na konceptu nacionalnih trgov. Ta nacionalni koncept lahko privede do pojava večpredmetnih registracij, večkratnih izplačil za isti proizvod, številnih zahtev za podatke o obdelavi in označevanje izdelkov ter obveznosti proizvajalcev do zakonske zastopanosti v več kot eni državi članici. Komisija je predlagala pojasnitev, da je za izogibanje takšnih bremen treba uporabljati koncept, osnovan na trgu Skupnosti, in še vedno meni, da bi se bilo treba sporazumeti o evropskem pristopu k obveznostim proizvajalcev. To velja zlasti za obveznosti čezmejnih prodajalcev na daljavo.

Cilj zbiranja : Svet zahteva, da države članice dosežejo cilj zbiranja 65 % električne in elektronske opreme, ki pride na trg osem let po začetku veljavnosti Direktive. V primerjavi s predlogom Komisije to pomeni približno štiriletno zamudo. Za osem držav članic sta predvideni dve leti dodatne prilagodljivosti. Komisija meni, da se lahko prehodne ureditve za upoštevanje določenih nacionalnih okoliščin, kot je že vključeno v predlog Komisije, nadalje opredelijo v besedilu. Vendar je zaradi potrebe po odločnem ukrepanju v prid večje učinkovitosti rabe virov in dostopa do sekundarnih surovin pomembno obdržati ambiciozen cilj zbiranja glede ravni in trenutka začetka veljavnosti. Zato Komisija ne more sprejeti odložitve leta, ko je potrebno doseči cilj zbiranja. Komisija se lahko strinja z namenom Sveta, da obravnava fluorescentne svetilke, ki vsebujejo živo srebro, kot prednostne izdelke za ločeno zbiranje, za katere se v prihodnje lahko vzpostavi namenski cilj zbiranja.

Razvijanje standardov : Svet zahteva, da Komisija razvije minimalne standarde za obdelavo OEEO na osnovi člena 27 Direktive 2008/98/ES. Komisija načeloma vidi koristi v uveljavitvi standardov za obdelavo OEEO in trenutno podpira projekt za razvoj prostovoljne uporabe takšnih standardov. Kljub temu Komisija meni, da lahko novo besedilo o standardih nasprotuje tistim delom besedila, ki niso predmet postopka za prenovitev.

Prilagoditve v zvezi s Pogodbo o delovanju Evropske unije in ostala vprašanja : Svet predvideva izvedbene akte za člene 7, 16 in 23 ter Prilogo VI. Komisija meni, da bi morali biti ti delegirani akti v skladu s predlogom Komisije. Zahteva, da se Komisija posvetuje z interesnimi skupinami pred sprejetjem delegiranega akta, bi morala biti omenjena samo v uvodni izjavi in izbrisana v besedilu členov Direktive. Svet je izbrisal sklic na korelacijsko tabelo prenosa, ki jo Komisija obravnava kot potrebno za spremljanje prenosa Direktive v duhu „pametnega upravljanja“, v skladu s Sporočilom Komisije COM(2010) 543.

SKLEPNA UGOTOVITEV

Vse spremembe, ki jih je uvedel Svet, niso skladne s cilji predloga Komisije, zlasti glede učinkovite rabe virov, potrebe po predelavi sekundarnih surovin in zmanjšanju nepotrebnih upravnih bremen. Zato Komisija ne more v celoti sprejeti stališča Sveta.