52011DC0211

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU K trdnemu vodenju kakovosti za evropsko statistiko /* KOM/2011/0211 končno */


[pic] | EVROPSKA KOMISIJA |

Bruselj, 15.4.2011

COM(2011) 211 konč.

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

K trdnemu vodenju kakovosti za evropsko statistiko

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

K trdnemu upravljanju kakovosti [1] za evropsko statistiko

UVOD

To sporočilo je namenjeno določitvi strategije, ki bi Evropski uniji dala okvir za upravljanje kakovosti za statistiko. Ta okvir je povezan z okrepljenim usklajevanjem gospodarskih politik in zajema mehanizme za zagotovitev visoke kakovosti statističnih kazalnikov.

Pri sistemu fiskalnega nadzora EU in postopku v zvezi s čezmernim primanjkljajem (EDP) je bila Komisiji dodeljena naloga rednega ocenjevanja kakovosti dejanskih podatkov, ki so jih sporočile države članice, in osnovnih računov sektorja država, zbranih v skladu z evropskim sistemom računov. Po nedavnih dogodkih, zlasti nenatančnosti statistike grškega javnofinančnega primanjkljaja in javnega dolga[2], pa se je izkazalo, da sistem fiskalne statistike ni dovolj omejil tveganja pošiljanja podatkov podstandardne kakovosti Eurostatu. Za rešitev tega problema je Komisija izrazila potrebo po dodelitvi razširjenih pooblastil Eurostatu na področju fiskalne statistike. Avgusta 2010 je Svet ta pooblastila odobril.

Poleg tega je bila zaradi učinka gospodarske in finančne krize poudarjena potreba po okrepitvi strukture upravljanja evroobmočja in Evropske unije v celoti. Komisija se je 29. septembra 2010 odzvala in sprejela sveženj zakonodajnih predlogov[3]. S tem naj bi se okrepil in izboljšali nadzor fiskalnih politik, makroekonomske politike in strukturne reforme za odpravo pomanjkljivosti obstoječe zakonodaje. Če države članice ne bodo izpolnjevale zahtev, se načrtujejo novi mehanizmi za njihovo uveljavljanje. Jasno je, da mora biti zagotovljeno, da bodo ti mehanizmi lahko računali na visoko kakovost statističnih informacij, proizvedenih s trdnim upravljanjem kakovosti.

Pričakuje se tudi, da bo boljše upravljanje kakovosti koristilo vsem statističnim področjem. Za uspeh Evrope 2020 ter okrepljenega gospodarskega upravljanja, vključno z evropskim semestrom predhodnega usklajevanja gospodarskih politik v Evropski uniji, bodo še posebej potrebni visokokakovostni podatki in statistična analiza, na katerih bodo lahko temeljile odločitve in s katerimi se bo spremljalo njihovo izvajanje.

SEDANJI OKVIR KAKOVOSTI V EVROPSKI STATISTIKI

Statistične informacije so proizvod postopkov statistične proizvodnje, ki se uporabljajo v celotnem evropskem statističnem sistemu (ESS). Uporabnikom evropske statistike mora biti omogočeno, da lahko z gotovostjo uporabljajo te informacije kot vložek pri svojem sprejemanju odločitev. Ti proizvodi morajo biti primerni za uporabo. Bistveno je, da uporabniki ocenjujejo statistiko kot ustrezno, pravočasno in natančno ter proizvedeno po načelih uradne statistike, kot so strokovna neodvisnost, nepristranskost in objektivnost. To velja za celoten evropski statistični sistem[4], vključno z Eurostatom.

Splošna kakovost statističnih informacij na evropski ravni je zelo odvisna od ustreznosti celotnega proizvodnega procesa, ki se uporablja za ustvarjanje teh statistik. Če podatki držav članic niso dovolj kakovostni, to negativno vpliva na kakovost evropske statistike. Za preprečitev takšnih razmer je potrebno obsežno in trdno upravljanje kakovosti ESS. Temu sistematičnemu pristopu h kakovosti bo koristila reforma proizvodne metode evropske statistike, saj se pričakuje, da bo racionalizirala celotno proizvodno verigo[5].

V zadnjih letih se je upravljanje ESS izboljšalo, zlasti s sprejetjem Kodeksa ravnanja evropske statistike[6] v letu 2005. Izvajanje in spremljanje Kodeksa je v veliki meri temeljilo na samoregulativnem pristopu (samoocenjevanje, medsebojni pregledi in nacionalni izvedbeni načrti). Od leta 2009, ko je bil ustanovljen Evropski svetovalni organ za upravljanje statističnih podatkov (ESGAB), je bil sistem razširjen z zunanjim ocenjevanjem, nato pa še z začetkom veljavnosti Uredbe (ES) št. 223/2009 o evropski statistiki[7].

Evropska javnofinančna statistika je proizvedena v skladu z evropskim sistemom računov (zdaj ESR 95) in pomeni osnovo za fiskalno spremljanje v EU, zlasti za statistiko o EDP. Evropska javnofinančna statistika se razlikuje od predstavitev proračuna ali javnega računovodstva, ki sta specifična za posamezno državo glede obsega subjektov in načel za zajemanje transakcij. Na nacionalni ravni so nacionalni statistični organi odgovorni za zagotovitev spoštovanja pravnih določb poslanih podatkov. Na evropski ravni je Eurostat pristojen za določitev statistične metodološke podlage, na kateri so zbrani statistični podatki v okviru EDP, ter za ocenjevanje dejanskih podatkov, ki so jih za namene EDP poslale države članice.

Po ugotovljenih pomanjkljivostih v statistiki grškega javnofinančnega primanjkljaja in javnega dolga[8] so bila Komisiji dodeljene dodatne pristojnosti, ki omogočajo temeljit pregled javnofinančnih podatkovnih virov o EDP. Te pristojnosti so bile takoj uporabljene za oceno kakovosti statistike grškega javnofinančnega primanjkljaja in javnega dolga.

ZAKAJ JE POTREBNA DODATNA OKREPITEV

V zvezi z nedavno finančno krizo so se pomanjkljivostim glede kakovosti javnofinančnih podatkovnih virov in njihovega statističnega združevanja v procesu poročanja o EDP pridružile pomanjkljivosti sedanje ureditve statističnega upravljanja. Izkušnja je bila poučna tudi glede verodostojnosti nacionalnih statističnih sistemov in evropskega statističnega sistema v celoti. Natančneje, obstajajo utemeljeni razlogi za okrepitev veljavnega pravnega okvira glede strokovne neodvisnosti članov ESS ter za progresivni premik od pretežno korektivnega pristopa k preventivnemu pristopu v upravljanju kakovosti evropske statistike na splošno, še posebej pa javnofinančne statistike.

Podlaga tega sporočila je obstoječi okvir, ki polaga temelje za okvir upravljanja za proizvodnjo evropske statistike. Njegov namen sta najprej odprava pomanjkljivosti, ki so postale očitne z izkušnjami zadnjih let, ter izboljšanje kakovosti evropske statistike. Pristop naj bi pri tem temeljil na prednostnih nalogah in tveganju ter naj bi dopolnjeval obstoječe sisteme vodenja kakovosti v državah članicah. Upošteva tudi statistične posledice zakonodajnih predlogov, ki jih je Komisija sprejela 29. septembra 2010 o:

- krepitvi pakta za stabilnost in rast s preudarno fiskalno politiko,

- preprečevanju in popravljanju makroekonomskih neravnotežij,

- vzpostavitvi nacionalnih fiskalnih okvirov kakovosti in zlasti potrebi po vzpostavitvi sistemov javnega računovodstva, za katere veljajo ustrezni mehanizmi notranjega nadzora in revizije, ki obširno in dosledno zajemajo vse podsektorje sektorja država,

- temeljitejšem izvrševanju predpisov[9].

To sporočilo je odziv na sklepe poročila projektne skupine Van Rompuya[10] z dne 21. oktobra 2010 in sklepe Sveta za ekonomske in finančne zadeve z dne 17. novembra 2010[11]. Obravnava predvsem vprašanje okrepljenega izvajanja Kodeksa ravnanja v državah članicah. Izvajanje te visoko zastavljene strategije bo zahtevalo tudi temeljit pregled statističnih prednostnih nalog in virov, dodeljenih članom ESS.

POT NAPREJ

Za razvoj in izvedbo okvira vodenja kakovosti bo Komisija še naprej ukrepala v dveh smereh.

Prva vrsta ukrepov: nadaljnja krepitev upravljanja evropskega statističnega sistema

Krepitev izvajanja Kodeksa ravnanja evropske statistike

Komisija namerava izboljšati izvajanje okvira upravljanja statističnih podatkov tako, da bo predlagala spremembe Uredbe (ES) št. 223/2009 o evropski statistiki, revizijo Kodeksa ravnanja evropske statistike ter nov postopek za njegovo izvajanje na nacionalnih statističnih uradih in drugih zadevnih nacionalnih organih, zlasti pa:

1. bo predložen predlog o načrtovanih spremembah Uredbe (ES) 223/2009. Poudarila bo, da načelo strokovne neodvisnosti nacionalnih statističnih uradov velja brezpogojno. Statistične podatke je dejansko treba razvijati, proizvajati in razširjati neodvisno, brez kakršnega koli pritiska političnih ali interesnih skupin ali organov Unije in nacionalnih organov. Sedanja institucionalna ureditev ne more omejiti tega načela. Kadar je podatke mogoče pridobiti iz obstoječih administrativnih evidenc, bo pooblastilo statističnih organov za zbiranje podatkov razširjeno s pojasnitvijo njihove vloge pri oblikovanju vsebine administrativnih evidenc in zahtev za kakovost, ki se uporabljajo za administrativne evidence. Po potrebi bo ta sprememba Uredbe (ES) št. 223/2009 določila tudi pravni okvir za druge pobude, zlasti za izvajanje novih „zavez za zaupanje v statistiko“, in omogočila trdnejši okvir za izvajanje Kodeksa ravnanja.

2. Kodeks ravnanja bo revidiran, tako da bo razlikoval med načeli, ki jih bodo izvajali člani ESS, in načeli, ki se nanašajo na institucionalno okolje in jih bodo morale izvajati vlade držav članic. Priporočilo Komisije z dne 25. maja 2005 bo nato posodobljeno.

3. Komisija predlaga, da se države članice na podlagi Kodeksa ravnanja uradno zavežejo k sprejetju vseh potrebnih ukrepov za ohranitev zaupanja v njihove statistične podatke in spremljanju izvajanja Kodeksa („zaveze za zaupanje v statistiko“). Komisija bo v sodelovanju z državami članicami pripravila dogovorjeno jedro temeljnih načel „zavez za zaupanje v statistiko“ in jih po možnosti vključila v Uredbo (ES) št. 223/2009. Za ustrezno izvajanje Kodeksa ravnanja na nacionalni ravni bo podrobna vsebina vsake zaveze pripravljena z zadevnimi državami članicami na podlagi naslednjih splošnih elementov:

4. vsaka država članica bi opredelila svoj program zagotavljanja in izboljšanja kakovosti, ki bi odseval njen napredek pri določanju prednostnih ukrepov za pravilno izvajanje minimalnih standardov. Ta program bi se po potrebi posodabljal, tako da bi zajel nove potrebe.

5. Vsaka država članica bi sama redno ocenila izvajanje Kodeksa, pri čemer bi bil zajet celoten nacionalni statistični sistem. Zadevni nacionalni statistični urad bi samoocenjevanje usklajeval. Ugotovljene pomanjkljivosti in spoznanja bi bila vnesena v program zagotavljanja in izboljšanja kakovosti. Bistvene pomanjkljivosti bi bile takoj odpravljene.

6. Na podlagi teh „zavez za zaupanje v statistiko“, zlasti pa nacionalnih programov zagotavljanja in izboljšanja kakovosti ter nacionalnih samoocen, bi Komisija nato pripravila svoj program in z njim ocenila izvajanje Kodeksa ravnanja v nacionalnih statističnih organih.

Ti minimalni standardi veljajo za vsa statistična področja. Za področja, ki podpirajo okrepljeno usklajevanje gospodarskih politik, bi obstajale posebne zahteve, kakor je podrobneje opredeljeno v nadaljevanju.

Vloga Evropskega svetovalnega organa za upravljanje statističnih podatkov (ESGAB)

Namen tega organa je zagotoviti neodvisni nadzor Eurostata in Evropskega statističnega sistema v celoti glede izvajanja Kodeksa izvajanja evropske statistike. Po opravljeni oceni vloge in učinkovitosti ESGAB želi Komisija še naprej sodelovati s tem organom, ki ji je koristil vse od ustanovitve leta 2009. Komisija pričakuje, da bo ESGAB koristilo okrepljeno izvajanje in spremljanje Kodeksa ravnanja.

V skladu s sklepom o ustanovitvi ESGAB bo Komisija ovrednotila pridobljene izkušnje in po potrebi dala dodatne predloge za delovanje tega organa. Organ bo tudi zaprosila za nasvet v zvezi s predlogi za posodobitev Kodeksa ravnanja in načini za njegovo lažje izvajanje.

Institucionalno okolje Eurostata glede proizvodnje evropske statistike

Institucionalni okvir Eurostata in način njegovega delovanja znotraj Evropske komisije opredeljuje Sklep Komisije 97/281/ES[12]. Eurostat udejanja svojo usklajevalno vlogo v skladu z Uredbo (ES) št. 223/2009. Njegovo strokovno neodvisnost in celotni proces izvajanja Kodeksa ravnanja nadzoruje ESGAB. Z uporabo Evropskega svetovalnega odbora za statistiko[13] kot vmesnika je Eurostat stalno v stiku z uporabniki. To mu daje okvir, ki ga potrebuje za svojo pomembno in neodvisno vlogo v trenutnih okoliščinah. Zato se načrtuje uskladitev Sklepa 97/281/ES s sedanjim že izvedenim okvirom.

Druga vrsta ukrepov: preventivni pristop k preverjanju statistike državnih financ (EDP)

Statistični podatki o EDP so rezultat ponovnega zbiranja osnovnih javnofinančnih podatkov (v nadaljnjem besedilu: javnofinančni podatkovni viri). Nedavne izkušnje so pokazale, da je ocena kakovosti javnofinančnih podatkovnih virov prav tako pomembna kot nadaljnje ocenjevanje kakovosti prenosa teh podatkov v standarde ESR. Potrebni so preventivni ukrepi, na primer spodbujanje nadaljnje standardizacije javnih računov ter širše proaktivno upravljanje ocenjevanja tveganja, vključno z ocenjevanjem kakovosti javnofinančnih podatkovnih virov za urejanje statistike v skladu s pravili ESR. Hkrati se bodo kot potrebno orodje še naprej uporabljali korektivni ukrepi. Ko pa se bo izkazalo, da so preventivni ukrepi učinkoviti, bo potreba za po korektivnih ukrepih bolj omejena.

Pričakovane koristi od okrepljenega upravljanja evropskega statističnega sistema

Preventivni pristop k preverjanju statistike državnih financ pomeni, da se vzpostavijo „zaveze za zaupanje v statistiko“ za kritje tveganj v zvezi z neustrezno obliko nacionalnih statističnih sistemov v celoti. Pomembni so tudi jasna opredelitev nalog (ter etičnih in organizacijskih vrednot, znanih osebju), pravilen nadzor upravljanja in ločitev dolžnosti, možnost notranje revizije ali podobno ter ustrezen proces upravljanja tveganj, vključno z vidiki informacijske tehnologije. Bistvene spremembe teh okoliščin je treba temeljito analizirati, da se oceni njihov učinek na tveganja, povezana s procesi statistike državnih financ.

Potrebni so tudi posebni ukrepi

Poleg potrebe po zmanjšanju teh tveganj splošne narave bo Eurostat oblikoval poseben sistem vodenja kakovosti za statistiko državnih financ v sodelovanju z nacionalnimi statističnimi uradi in nacionalnimi organi, pristojnimi za preverjanje javnofinančnih podatkovnih virov (zlasti nacionalnimi računskimi sodišči).

Cilji pristopa vodenja kakovosti k javnofinančni statistiki bodo izpolnjeni predvsem z vzpostavitvijo izboljšanih sistemov za zagotavljanje kakovosti znotraj ESS in skrbnim Eurostatovim spremljanjem s sistematično analizo tveganja in rednimi obiski v okviru EDP. Nedavna revizija Uredbe (EU) št. 479/2009[14] Eurostatu podeljuje pristojnosti za upravljanje sistema rednega spremljanja in preverjanja javnofinančnih podatkovnih virov za vse države članice, zasnovanega za znatno izboljšanje kakovosti prepoznavanja tveganj. Komisija bo te nove pristojnosti v celoti udejanjala z intenzivnimi obiski ter z njihovo razširitvijo na javne subjekte, ki pošiljajo javnofinančne podatke nacionalnim statističnim uradom.

Ta pristop bo omogočil načelen, sistematičen in dosleden okvir za organizacijo metodoloških obiskov. Če bo Komisija to ocenila kot potrebno, bodo, kakor je določeno v novem členu 11b Uredbe (ES) št. 479/2009, čim prej opravljeni temeljitejši metodološki obiski v zadevnih državah članicah.

Pri tem bo Eurostat svojo nedavno izkušnjo prenesel v strukturiran preventivni sistem, ki se bo uporabljal v vseh državah članicah. Trojni cilj v sodelovanju z nacionalnimi statističnimi uradi je bolje prepoznati, oceniti in spremljati znatna tveganja ali težave na proaktiven način za čim zgodnejše sprejetje korektivnih ukrepov. Za dosego tega cilja je treba zajeti celotno verigo statistične proizvodnje – od javnofinančnih podatkovnih virov do končnega obvestila o podatkih o EDP, ki so jih sporočili nacionalni statistični uradi. Eurostat bo uvedel usklajen in trden pristop k vodenju kakovosti za namene EDP, pri čemer bo v svojem modelu za oceno tveganja upošteval pomembne dejavnike tveganja.

Ta novi pristop bo osredotočen na:

- ustreznost javnofinančnih podatkovnih virov za izpolnjevanje zahtev računov, temelječih na ESR;

- njihovo izčrpnost glede zajetja države s posebno pozornostjo za državni in lokalni podsektor in nadzorovane subjekte;

- njihovo pravočasnost in časovno doslednost, vključno s četrtletnimi podatki, ki za uporabnike vse bolj postajajo prednostnega pomena;

- učinkovitost, zanesljivost, integriteto in preglednost procesa pretoka podatkov med javnimi subjekti in statističnimi organi, pristojnimi za končno urejanje podatkov o EDP. Zajeti bodo analiza ureditve glede odgovornosti nacionalnih uradnikov in zaposlenih, vključenih v ta potek dela, preverjanje računovodskih podatkov v državah članicah na vseh ravneh države ter stabilen in učinkovit sistem za nadzor in kontrolo na nacionalni ravni. Lahko bi se na primer dogovorili o nizu standardov za vodenje kakovosti, ki bi bil prilagojen posebnostim procesa zbiranja EDP ter bi ga izvajali nacionalni statistični uradi in potrdila Komisija;

- popolnost in natančnost registra subjektov pod nadzorom države ter s tem morebitnih kandidatov za razvrstitev v sektor država;

- izvajanje Kodeksa ravnanja evropske statistike pri procesu urejanja EDP.

S tem pristopom naj bi se čim bolj zmanjšali stroški vseh akterjev v sistemu, saj bo temeljil na oceni tveganja, ki razumno uravnoteža prizadevanja s preprečevanjem, odkrivanjem in zmanjševanjem tveganj nezadostne kakovosti podatkov EDP.

Poleg tega bo Komisija v skladu s svojim predlogom direktive Sveta o zahtevah za proračunske okvire držav članic[15] podprla izvajanje standardov javnega računovodstva ter zagotovila informacije, potrebne za urejanje podatkov, temelječih na ESR, za vse podsektorje države. Ta projekt zajema elemente, potrebne za pripravo četrtletnih računov sektorja država in povezovanje tabel med mesečnimi poročili na podlagi denarja ter četrtletnimi podatki, skladnimi z ESR. Eurostat namerava igrati dejavno vlogo v okviru mednarodnih računskih standardov za javni sektor, ki spodbujajo javno računovodstvo po obračunskem načelu, podobno načelom ESR.

Ta novi pristop bo dopolnila strožja politika izvrševanja predpisov, in če bo kakšna država članica očitno ponaredila fiskalne podatke ali sporočila zavajajoče informacije, bodo sistematično uvedeni postopki za ugotavljanje kršitev. V zvezi s zavezami za zaupanje v statistiko bodo določena pravila za njihovo izvrševanje.

Za spremljanje in kontrolo bolj harmoniziranega sistema bo Eurostat še naprej navezoval in vzdrževal trajne odnose z državami članicami in med njimi. Eurostat bo ustvaril skupino uradnikov z nacionalnih statističnih uradov, namenjeno:

- izvajanju člena 16 Uredbe (ES) št. 479/2009 po vsej EU glede pristojnosti nacionalnih organov in uradnikov v zvezi z EDP, z vključitvijo Eurostata za harmoniziran okvir EU;

- usklajenim izboljšavam okvira vodenja kakovosti glede statistike državnih financ, zlasti razvoju skupnega sistema zgodnjega opozarjanja za prepoznavanje, ocenjevanje in spremljanje tveganj.

Nedavno revidirani pravni okvir Uredbe (ES) št. 479/2009 Eurostatu omogoča razvoj sistema rednega spremljanja in preverjanja javnofinančnih podatkovnih virov za vse države članice, zasnovanega za znatno izboljšanje kakovosti pri ugotavljanju tveganj (ter naknadni oceni in spremljanju). Če pa bi se izkazalo, da sedanja pravna podlaga ne more zajeti vseh teh vidikov, bo Komisija sprejela ustrezne zakonodajne pobude.

NASLEDNJI UKREPI

Komisija bo nadaljevala s strategijo iz tega sporočila in pri tem upoštevala omejitve virov v skladu s svojimi pristojnostmi iz Pogodbe. Ta strategija je sestavljena iz uravnoteženega pristopa, ki temelji na dosedanjih dosežkih in zagotavlja delovanje ESS na razdalji, vendar kljub temu v tesnem odnosu z njegovimi glavnimi dajalci podatkov in institucionalnimi uporabniki. Pomembno je tudi poudariti, da ta novi pristop k upravljanju statistične kakovosti ne bo povzročil dodatnih birokratskih zahtev, večjih administrativnih obremenitev za vprašance ali zamud v statistični proizvodnji.

Glede na različna aktualna vprašanja je pomembno hitro napredovati in se posvetovati s ključnimi interesnimi skupinami, tudi kadar so potrebne zakonodajne pobude, kot so:

7. sprememba Uredbe (ES) št. 223/2009 za okrepitev določb o neodvisnosti članov ESS, za dejavno vlog nacionalnih statističnih uradov pri opredelitvi zahtev za kakovost virov upravnih podatkov in za vzpostavitev pravnega okvira za oblikovanje in izvajanje novih zavez za zaupanje v statistiko;

8. revizija Kodeksa ravnanja evropske statistike, da bo razlikoval med načeli, ki jih bodo izvajali člani ESS, in načeli, ki se nanašajo na institucionalno okolje in jih bodo morale izvajati vlade držav članic ter pozneje sprememba priporočila Komisije z dne 25. maja 2005;

9. sprememba Sklepa 97/281/ES o institucionalni vlogi Eurostata za njegovo uskladitev s sedanjim, že izvedenim okvirom upravljanja.

Komisija bo obravnavala tudi nove potrebe po statističnih informacijah, zlasti tiste, ki izhajajo iz paketa gospodarskega upravljanja, kakor ga je Komisija predlagala 29. septembra 2010. Če bo na navedenih področjih potrebno zanesljivejše vodenje kakovosti, bo Komisija sprejela nadaljnje pobude poleg običajnih zahtev za kakovost, ki se uporabljajo za uradno statistiko.

[1] Kakor v drugih organizacijah so bile zahteve za kakovost v evropskem statističnem sistemu standardizirane. Vodenje kakovosti se razume kot uradni pristop statističnih organov k izvajanju načel in kazalnikov Kodeksa ravnanja evropske statistike z ustreznimi postopki in orodji. Nanaša se na formaliziran sistem, ki dokumentira strukturo, pristojnosti in postopke za zadovoljitev potreb uporabnikov ob nadaljnjem izboljšanju procesa proizvodnje in razširjanja podatkov.

[2] Poročilo Komisije z dne 8. januarja 2010 o statistiki grškega javnofinančnega primanjkljaja in javnega dolga (COM(2010) 1 konč).

[3] COM(2010) 522 do 527.

[4] S sprejetjem Uredbe (ES) št. 223/2009, ki je začela veljati 1. aprila 2009, so se okrepili pravni temelji ESS in se je posodobila struktura upravljanja ESS, hkrati pa sta bila ustanovljena ESGAB (Evropski svetovalni organ za upravljanje statističnih podatkov) in ESAC (Evropski svetovalni odbor za statistiko).

[5] Sporočilo Komisije z dne 18. avgusta 2009 Evropskemu parlamentu in Svetu o metodi proizvodnje statistike EU: vizija za naslednje desetletje – COM(2009) 404 konč.

[6] Priporočilo Komisije z dne 25. maja 2005 o neodvisnosti, celovitosti in odgovornosti statističnih organov držav članic in Skupnosti. COM(2005) 217 konč.

[7] UL L 87, 31.3.2009, str. 164.

[8] Poročilo Komisije z dne 8. januarja 2010 o statistiki grškega proračunskega primanjkljaja in javnega dolga –COM(2010) 1 konč.

[9] http://ec.europa.eu/economy_finance/articles/eu_economic_situation/2010-09-eu_economic_governance_proposals_en.htm

[10] http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ec/117236.pdf

[11] http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ecofin/117762.pdf

[12] Sklep Komisije 97/281/ES z dne 21. aprila 1997 o vlogi Eurostata pri pripravi statističnih podatkov Skupnosti. UL L 112, 29.4.1997, str. 56.

[13] Sklep št. 234/2008/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2008 o ustanovitvi Evropskega svetovalnega odbora za statistiko (ESAC), UL L 73, 15.3.2008, str. 13.

[14] Kakor izhaja iz Uredbe Sveta (EU) št. 679/2010 z dne 26. julija 2010 o spremembah Uredbe (ES) št. 479/2009 glede kakovosti statističnih podatkov v okviru postopka v zvezi s čezmernim primanjkljajem (UL L 198, 30.7.2010, str. 1).

[15] COM(2010) 523 konč.