31.5.2013   

SL

Uradni list Evropske unije

CE 153/183


Torek, 15. november 2011
Udeležba podjetij, raziskovalnih središč in univerz pri posrednih ukrepih okvirnega programa Evropske skupnosti za atomsko energijo *

P7_TA(2011)0489

Zakonodajna resolucija Evropskega parlamenta z dne 15. novembra 2011 o predlogu uredbe Sveta (Euratom) o določitvi pravil za udeležbo podjetij, raziskovalnih središč in univerz pri posrednih ukrepih okvirnega programa Evropske skupnosti za atomsko energijo ter razširjanju rezultatov raziskav (2012–2013) (KOM(2011)0071 – C7-0076/2011 – 2011/0045(NLE))

2013/C 153 E/34

(Posvetovanje)

Evropski parlament,

ob upoštevanju predloga Komisije Svetu (KOM(2011)0071),

ob upoštevanju členov 7 in 10 Pogodbe Euratom, v skladu s katerima se je Svet posvetoval s Parlamentom (C7-0076/2011),

ob upoštevanju člena 55 Poslovnika,

ob upoštevanju poročila Odbora za industrijo, raziskave in energetiko (A7-0345/2011),

1.

odobri predlog Komisije, kakor je bil spremenjen;

2.

poziva Komisijo, naj ustrezno spremeni svoj predlog v skladu s členom 293(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije in členom 106a Pogodbe Euratom;

3.

poziva Svet, naj obvesti Parlament, če namerava odstopati od besedila, ki ga je Parlament odobril;

4.

poziva Svet, naj se ponovno posvetuje s Parlamentom, če namerava bistveno spremeniti predlog Komisije;

5.

naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji.

BESEDILO, KI GA PREDLAGA KOMISIJA

SPREMEMBA

Sprememba 1

Predlog uredbe

Uvodna izjava 1

(1)

Okvirni program Evropske skupnosti za atomsko energijo za jedrske raziskave in usposabljanje za obdobje 2012–2013 (v nadaljnjem besedilu: okvirni program 2012–2013) je bil sprejet s Sklepom Sveta št. …/…/Euratom z dne … o okvirnem programu Evropske skupnosti za atomsko energijo za jedrske raziskave in usposabljanje (2012–2013). Komisija je odgovorna za zagotovitev izvajanja okvirnega programa 2012–2013 in njegovih posebnih programov, vključno s tem povezanimi finančnimi vidiki.

(1)

Okvirni program Evropske skupnosti za atomsko energijo za jedrske raziskave in usposabljanje za obdobje 2012–2013 (v nadaljnjem besedilu: okvirni program 2012–2013) , ki je bil sprejet s Sklepom Sveta št. …/…/Euratom z dne … o okvirnem programu Evropske skupnosti za atomsko energijo za jedrske raziskave in usposabljanje (2012–2013) , je namenjen dopolnitvi drugih ukrepov Unije na področju politike raziskav, ki so potrebni za izvajanje strategije Evropa 2020, zlasti tistih, povezanih z izobraževanjem in usposabljanjem, konkurenčnostjo in inovacijami, industrijo, zaposlenostjo in okoljem . Komisija je odgovorna za zagotovitev izvajanja okvirnega programa 2012–2013 in njegovih posebnih programov, vključno s tem povezanimi finančnimi vidiki.

Sprememba 2

Predlog uredbe

Uvodna izjava 4 a (novo)

 

(4a)

Okvirni program (2012–2013) bi moral prispevati k uresničevanju Unije inovacij, ki je vodilna pobuda strategije Evropa 2020, in sicer s povečanjem konkurence, da se zagotovi znanstveno odličnost in pospeši izvajanje ključnih inovacij na področju jedrske energije, zlasti kar zadeva jedrsko fuzijo in varnost, hkrati pa bi moral prispevati tudi k reševanju težav v energetskem sektorju in na področju podnebnih sprememb.

Sprememba 3

Predlog uredbe

Uvodna izjava 4 b (novo)

 

(4b)

Oblikovanje in izvajanje okvirnega programa (2012–2013) bi moralo temeljiti na načelih enostavnosti, stabilnosti, preglednosti, pravne varnosti, doslednosti, odličnosti in zaupanja v skladu s priporočili Evropskega parlamenta iz resolucije z dne 11. novembra 2010 o poenostavitvi izvajanja raziskovalnih okvirnih programov (1).

Sprememba 4

Predlog uredbe

Uvodna izjava 5 a (novo)

 

(5a)

Več pozornosti in proračunskih sredstev bi bilo treba nameniti pobudam, ki dopolnjujejo osrednje jedrske raziskave, zlasti v zvezi z vlaganji v človeški kapital in ukrepi za obvladovanje tveganja pomanjkanja usposobljene delovne sile v prihodnjih letih (kot so subvencije za raziskovalce na jedrskem področju) in posledične izgube vodilne vloge Unije.

Sprememba 5

Predlog uredbe

Uvodna izjava 6 a (novo)

 

(6a)

Posebno pozornost bi bilo treba nameniti razvoju pogodbenih dogovorov, ki zmanjšujejo tveganje neizpolnitve obveznosti kakor tudi prerazporeditev tveganj in stroškov skozi čas.

Sprememba 6

Predlog uredbe

Uvodna izjava 8

(8)

Okvirni program 2012–2013 bi moral spodbujati udeležbo iz najbolj oddaljenih regij Skupnosti ter tudi iz širokega spektra podjetij, raziskovalnih središč in univerz.

(8)

Okvirni program 2012–2013 bi moral spodbujati udeležbo iz najbolj oddaljenih regij Skupnosti ter tudi iz širokega spektra podjetij, raziskovalnih središč in univerz , katerih raziskovalne dejavnosti bi morale temeljiti na spoštovanju temeljnih etičnih načel, zlasti tistih iz Listine Evropske unije o temeljnih pravicah .

Sprememba 7

Predlog uredbe

Uvodna izjava 23 a (novo)

 

(23a)

Izvajanje evropskega skupnega podjetja za mednarodni termonuklearni poskusni reaktor (ITER) v Evropi v skladu s sporazumom z dne 21. novembra 2006 o ustanovitvi Mednarodne organizacije za fuzijsko energijo ITER v okviru skupnega izvajanja projekta ITER bi moralo biti osrednji element raziskovalne dejavnosti na področju fuzije v okvirnem programu (2012–2013).

Sprememba 8

Predlog uredbe

Člen 11 – odstavek 2

V skladu z naravo in cilji posrednega ukrepa lahko določijo tudi dodatne pogoje, ki jih je treba izpolnjevati v zvezi z vrsto udeleženca in po potrebi njegovim sedežem.

V skladu z naravo in cilji posrednega ukrepa lahko določijo tudi dodatne upravičene pogoje, ki jih je treba izpolnjevati v zvezi z vrsto udeleženca in po potrebi njegovim sedežem.

Sprememba 9

Predlog uredbe

Člen 12 – odstavek 3

3.   V razpisih za zbiranje predlogov morajo biti jasno opredeljeni cilji, da se prepreči nepotreben odziv vlagateljev.

3.   V razpisih za zbiranje predlogov so jasno opredeljeni kvantitativni in kvalitativni cilji, da se prepreči nepotreben odziv vlagateljev.

Sprememba 10

Predlog uredbe

Člen 14 – odstavek 1 – pododstavek 2

Merila so merila odličnosti, učinka in izvajanja. V okviru teh pogojev se bodo v delovnih programih nadalje določila merila za ocenjevanje in izbiro, pri čemer se bodo lahko dodali dodatne zahteve, ponderji in mejne vrednosti ali določile nadaljnje podrobnosti za uporabo meril.

Merila so merila odličnosti, učinka in izvajanja. V okviru teh pogojev se bodo v delovnih programih nadalje določila merila za ocenjevanje in izbiro, pri čemer bo mogoče dodati nedvomno upravičene dodatne zahteve, ponderje in mejne vrednosti ali določiti nadaljnje podrobnosti za uporabo meril.

Sprememba 11

Predlog uredbe

Člen 14 – odstavek 3 a (novo)

 

3a.     Vse stopnje postopka je treba optimizirati, da bi se izognili zamudam in spodbudili stroškovno učinkovitost. To vključuje dostop do osnutkov delovnih programov, objavo razpisa, oblikovanje osnutkov predlogov, izbirne postopke in čas, ki je potreben za odobritev in plačilo nepovratnih sredstev.

Sprememba 12

Predlog uredbe

Člen 16 – odstavek 2 – pododstavek 4

Sprejmejo se ustrezni ukrepi za zagotovitev primerne zastopanosti obeh spolov pri imenovanju skupin neodvisnih strokovnjakov .

Pri imenovanju skupin neodvisnih strokovnjakov se sprejmejo ustrezni ukrepi za zagotovitev primerne zastopanosti obeh spolov in uravnotežene zastopanosti držav članic, ki sodelujejo pri raziskavah in usposabljanju na jedrskem področju .

Sprememba 13

Predlog uredbe

Člen 16 – odstavek 2 – pododstavek 4 a (novo)

 

Sprejmejo se ustrezni ukrepi, s katerimi se pri imenovanju skupine neodvisnih strokovnjakov zagotovi ustrezno ravnovesje med industrijo (vključno z MSP) ter akademskim svetom.

Sprememba 14

Predlog uredbe

Člen 30 – odstavek 3 – pododstavek 1 – točka e

e)

izključevati morajo neupravičene stroške, zlasti določljive posredne davke, vključno z davkom na dodano vrednost, dajatve, dolgovane obresti, izločitve za primer možnih izgub ali dajatev, tečajne izgube, stroške v zvezi z donosom od kapitala, napovedane ali nastale stroške ali povrnjene za drugi projekt Unije, dolgove in stroške dolžniške obveznosti, prekomerne ali nepremišljene izdatke ter katere koli druge stroške, ki ne izpolnjujejo pogojev iz točk (a) do (d).

e)

izključevati morajo neupravičene stroške, zlasti določljive posredne davke, vključno z nepovratnim davkom na dodano vrednost, dajatve, dolgovane obresti, tečajne izgube, stroške v zvezi z donosom od kapitala, napovedane ali nastale stroške ali povrnjene za drugi projekt Unije, dolgove in stroške dolžniške obveznosti, prekomerne ali nepremišljene izdatke ter katere koli druge stroške, ki ne izpolnjujejo pogojev iz točk (a) do (d).

Sprememba 15

Predlog uredbe

Člen 52 – odstavek 2 – točka a

(a)

na podlagi pogodbe o pridružitvi po stopnji, ki ne presega 40 %: odhodke za posebne sodelovalne projekte med družabniki, ki jim je posvetovalni odbor dodelil prednostni status in jih je odobrila Komisija; prednostni status bodo imeli zlasti ukrepi, pomembni za ITER/DEMO, razen v primeru projektov, ki jim je bil prednostni status dodeljen že v prejšnjih okvirnih programih ;

(a)

na podlagi pogodbe o pridružitvi po stopnji, ki ne presega 40 %: odhodke za posebne sodelovalne projekte med družabniki, ki jim je posvetovalni odbor dodelil prednostni status in jih je odobrila Komisija; prednostni status bodo imeli zlasti eksperimenti, namenjeni optimizaciji delovanja reaktorja ITER, in prispevek k opredelitvi programa DEMO ;


(1)   Sprejeta besedila, P7_TA(2010)0401.