11.2.2010   

SL

Uradni list Evropske unije

C 34/8


Objava vloge na podlagi člena 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

2010/C 34/04

Ta objava daje pravico do ugovora zoper vlogo na podlagi člena 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006. Izjavo o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih po dnevu te objave.

POVZETEK

UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

„PRLEŠKA TÜNKA“

ES št.:SI-PGI-0005-0533-24.03.2006

ZOP ( ) ZGO ( X )

Ta povzetek zajema glavne elemente specifikacije proizvoda za informativne namene.

1.   Pristojna služba v državi članici:

Naziv:

Ministrstvo RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Naslov:

Dunajska 58

SI-1000 Ljubljana

SLOVENIJA

Tel.

+386 14789109

Faks

+386 14789055

E-naslov:

varnahrana.mkgp@gov.si

2.   Vlagatelj:

Naziv:

Društvo za promocijo in zaščito prleških dobrot

Naslov:

Križevci 11

SI-9242 Križevci pri Ljutomeru

SLOVENIJA

Tel.

+386 25888144

Faks

E-naslov:

Sestava:

proizvajalci/predelovalci ( X ) drugo ( )

3.   Vrsta proizvoda:

Razred 1.2.

Mesni proizvodi (kuhani, soljeni, dimljeni)

4.   Specifikacija:

(povzetek zahtev v skladu s členom 4(2) Uredbe (ES) št. 510/2006)

4.1   Naziv:

„Prleška tünka“

4.2   Opis:

Prleška tünka je sestavljena iz mesa in zaseke. Kosi mesa (prašičje stegno, hrbet, ledja ali vrat) so razsoljeni, suho toplotno obdelani in prekajeni (dimljeni). Zaseka (mleta slanina) se pripravi s toplotno obdelavo trde hrbtne slanine, ki se zmelje in začini. Meso in zaseka v posodi skupaj zorita vsaj 30 dni.

Kot Prleška tünka se vedno ponudi meso in zaseko. Meso je enakomerne, svetlo rožnate barve, značilne za razsoljeno, toplotno obdelano meso, brez sivih, temnih ali drugačnih diskoloracij. Zaseka je smetanasto bele barve, primerno mazava in primerne strukture, z delci v velikosti riževih zrn, okus je značilen.

Meso ima okus po dozorelem, razsoljenem, prekajenem mesu, je primerno slano, s harmonično izraženim okusom začimb. Okus zaseke mora biti značilen.

4.3   Geografsko območje:

Proizvodnja Prleške tünke poteka na geografskem območju Prlekije, to je občin Ljutomer, Razkrižje, Križevci, Veržej, Sveti Jurij, Radenci, Gornja Radgona in Ormož.

4.4   Dokazilo o poreklu:

Vsi proizvajalci morajo biti locirani znotraj geografskega območja.

Vsak proizvajalec mora voditi podatke, s katerimi dokazuje, da spoštuje zahteve specifikacije za Prleško tünko. Proizvajalci morajo voditi podatke o nabavljenih surovinah, poteku proizvodnje, trajanju zorenja, mikrobiološke analize, senzorične analize ter evidence o proizvedenih in prodanih količinah Prleške tünke. Društvo za promocijo in zaščito prleških dobrot preverja lokacijo proizvajalcev, proizvajalčeve evidence, ki dokazujejo, da se proizvajalec drži zahtevanih predpisov in upošteva specifikacijo. Društvo vodi tudi listo proizvajalcev. Celoten proizvodni proces, od uporabe surovine do končnega izdelka, je zaradi stroge kontrole pri vsakem proizvajalcu, sledljiv. Proizvajalce kontrolira tudi neodvisni kontrolni organ, ki izpolnjuje zahteve evropskega standarda EN 45011.

4.5   Metoda pridobivanja:

Prleško tünko sestavljata meso in zaseka.

Meso prašičjega stegna, hrbta, ledij ali vratu, brez kosti, kože in površinske slanine, se razsoli z 2,4 do 2,8 % soli za razsol na maso svežega mesa (NaNO2 v dovoljeni koncentraciji 0,5–0,6 %). Dodati se sme tudi do 0,5 % sladkorja. Injiciranje razsolice v meso je prepovedano. Dovoljene začimbe za pripravo mesa so še poper, česen, kumina in lovor. Temperatura razsoljevanja mora biti med 0 in 80 °C. Enakomerno razsoljeno meso se suho toplotno obdela ter prekadi.

Zaseka se pripravi s toplotno obdelavo trde hrbtne slanine, ki se nato zmelje v delce, premera 6 do 8 mm in nasoli z 2–2,4 % kuhinjske soli, začiniti se sme s črnim poprom in česnom.

Za Prleško tünko se pripravljeno meso in zaseka izmenično po plasteh zlagata v posodo, imenovano tünka. Spodnja plast v posodi je zaseka, sledi plast mesa, plast zaseke, itd. Zgornja plast je vedno zaseka. Pri zlaganju v zaseko, se kosi mesa ne smejo stikati med seboj. Meso in zaseka v posodi skupaj zorita vsaj 30 dni.

Prleška tünka se skladišči v zaprtih posodah oziroma vrečah pri temperaturi do 12 °C.

Teža predpakirane Prleške tünke je lahko poljubna, vendar mora biti predpakirana Prleška tünka sestavljena iz mesa in zaseke v razmerju 60:40 do 70:30.

Predpakirane enote Prleške tunke vsebujejo predpisan delež zaseke in mesa, ki se ju pred pakiranjem vzame iz posod za zorenje. Zaradi ohranitve specifičnih kakovostnih in senzoričnih lastnosti Prleške tünke, predvsem pa mikrobiološke neoporečnosti končnega proizvoda, je potrebno Prleško tünko neposredno po zorenju zapakirati na opredeljenem geografskem območju. Pakira se lahko v vakuumu ali spremenjeni atmosferi.

4.6   Povezava:

Zaščita Prleške tünke temelji na tradiciji specifične proizvodne tehnologije Prleške tünke, kar ji daje značilne senzorične lastnosti.

Prlekija je že od nekdaj poznana po reji prašičev. Kmet je tünko začel izdelovati predvsem zato, da je ohranil meso preko leta. Tako je pričel meso zlagati (tünkati) v zmleto slanino, ki jo je poprej delno stopil, nato solil in ohladil. Veliko leseno posodo, v kateri je „pacal“ meso, je imenoval tünka in ta izraz se je ohranil vse dodanes.

Zapiski iz leta 1487 govore, da so tünko poznali na številnih cerkvenih posestvih in gradovih znotraj geografskega območja.

Ohranjen je tudi zapis, da so konec 18. stoletja v Prlekiji poznali zaseko, slanino, suho svinjsko meso in posebne lesene posode – tünke, v katerih so že takrat shranjevali to specialiteto.

Proizvodnja Prleške tünke je tako skozi različne generacije postala tradicionalen način konzerviranja mesa skozi vse leto.

Različne raziskave so pokazale, da se je specifična tehnologija proizvodnje in poimenovanja Prleška tünka ohranila prav na geografskem območju iz točke 4.3, kjer proizvodnja danes poteka na sodobnejši način, pri čemer pa se ohranja vsa tradicija prvotne izdelave.

Današnji sloves Prleške tünke potrjujejo tudi različne diplome in medalje, ki jih je Prleška tünka prejela na različnih ocenjevanjih. Tradicionalna jed na področju Prlekije je še danes kos črnega kruha, namazan z zaseko, obložen z rezino mesa iz tünke, zraven pa kisle kumarice.

4.7   Nadzorni organ:

Naziv:

Bureau Veritas, d.o.o.

Naslov:

Linhartova 49a

SI-1000 Ljubljana

SLOVENIJA

Tel.

+386 14757670

Faks

+386 14747602

E-naslov:

info@bureauveritas.si

4.8   Označevanje:

Proizvajalci Prleške tünke, ki izpolnjujejo pogoje iz specifikacije, za kar so prejeli certifikat, morajo svoje proizvode označevati z imenom izdelka Prleška tünka, z enotnim znakom v obliki lesene posode (tünka), nacionalnim simbolom kakovosti in ustreznim simbolom skupnosti.

Deklaracija na izdelku mora, poleg podatkov, ki jih zahteva veljavna zakonodaja, vsebovati še ime kosa mesa (stegno, hrbet, ledja, vrat) ter razmerje mesa in zaseke. Z izrazom šnita se lahko deklarira hrbet in ledja, z izrazom šijak pa vrat. Razmerje mesa in zaseke se mora vedno deklarirati tako, da je vsota deležev 100.

Image