15.12.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

C 304/136


POROČILO

o letnih računovodskih izkazih Evropske fundacije za usposabljanje za proračunsko leto 2008 z odgovori Fundacije

2009/C 304/25

KAZALO

 

Odstavek

Stran

UVOD …

1–2

137

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI …

3–12

137

PRIPOMBE O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU …

13–14

138

Tabela …

139

Odgovori Fundacije

141

UVOD

1.

Evropska fundacija za usposabljanje (v nadaljnjem besedilu: Fundacija) s sedežem v Torinu je bila ustanovljena z Uredbo Sveta (EGS) št. 1360/90 (1). Namen Fundacije je podpiranje reforme poklicnega usposabljanja v partnerskih državah Evropske unije. V okviru tega pomaga Komisiji pri izvajanju različnih programov (PHARE, TACIS, CARDS in MEDA) (2).

2.

Proračun Fundacije za leto 2008 je znašal 22,4 milijona EUR, za prejšnje leto pa 21,1 milijona EUR. Ob koncu leta je bilo v Fundaciji zaposlenih 124 uslužbencev, v prejšnjem letu pa 131.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 248 Pogodbe revidiralo letne računovodske izkaze (3) Fundacije, ki jih sestavljajo „računovodski izkazi“ (4) in „poročila o izvrševanju proračuna“ (5), za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2008, ter zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi računovodskimi izkazi.

4.

Ta izjava o zanesljivosti je naslovljena na Evropski parlament in Svet v skladu s členom 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (6).

Odgovornost direktorja

5.

Direktor je kot odredbodajalec odgovoren za izvrševanje prihodkov in odhodkov proračuna v skladu s finančnimi pravili Fundacije in v mejah odobrenih proračunskih sredstev (7). Odgovoren je za vzpostavitev (8) organizacijske strukture, notranjih upravljavskih in kontrolnih sistemov, uvedbo postopkov v zvezi s pripravo končnih računovodskih izkazov (9), v katerih ni pomembnih napačnih navedb, ne glede na to, ali so te posledica goljufije ali napake, ter za zagotovitev, da so transakcije, povezane s temi izkazi, zakonite in pravilne.

Odgovornost Sodišča

6.

Naloga Sodišča je, da na podlagi svoje revizije zagotovi izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov Fundacije ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij.

7.

Sodišče je revizijo izvedlo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnima kodeksoma MZRS in ISSAI (10). Ti standardi določajo, da mora Sodišče ravnati v skladu z etičnimi zahtevami ter revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da v računovodskih izkazih ni pomembnih napačnih navedb in da so z njimi povezane transakcije zakonite in pravilne.

8.

Revizijsko delo Sodišča zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Izbrani postopki so odvisni od njegove revizijske presoje, vključno z oceno tveganj pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih ali nezakonitih ali nepravilnih transakcij, ne glede na to, ali so te posledica goljufije ali napake. Pri pripravi teh ocen tveganja se upošteva notranja kontrola, ki se izvaja pri pripravi in predstavitvi računovodskih izkazov, da se lahko oblikujejo revizijski postopki, ki so primerni glede na okoliščine. Sodišče med svojo revizijo tudi ovrednoti primernost uporabljenih računovodskih usmeritev, razumnost računovodskih ocen, ki jih je pripravilo vodstvo, in skupno predstavitev računovodskih izkazov.

9.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostni in ustrezni, da zagotavljajo osnovo za spodaj podani mnenji.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

10.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Fundacije (11) v vseh pomembnih vidikih pošteno predstavljajo njeno finančno stanje na dan 31. decembra 2008 ter rezultate njenega poslovanja in denarne tokove za leto, ki se je takrat končalo, v skladu z določbami njene finančne uredbe.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

11.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi Fundacije, za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2008, v vseh pomembnih vidikih zakonite in pravilne.

12.

Zaradi pripomb, ki sledijo, mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBE O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU

13.

Pri revidiranih postopkih zaposlovanja so bile ugotovljene različne pomanjkljivosti. Skupna poročila, ki jih pripravijo ocenjevalni odbori za zaposlovanje, ne zagotavljajo dovolj informacij o uporabljenih postopkih. Utemeljitve odločb in njihovi datumi so bili izpuščeni, kar je otežilo oceno pravilnosti teh postopkov in oviralo njihovo preglednost.

14.

V vsaj dveh primerih uslužbencem, upravičenim do prejema izselitvenega dodatka (12), le-ta na podlagi napačne razlage veljavnih pravil ni bil priznan. Fundacija bi morala te primere popraviti in izvesti potrebna preverjanja, da se popolnoma prepriča, da se drugi uslužbenci ne znajdejo v podobni situaciji.

To poročilo je sprejelo Računsko sodišče v Luxembourgu na svojem zasedanju dne 8. oktobra 2009.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik

Tabela

Evropska fundacija za usposabljanje (Torino)

Področja pristojnosti Skupnosti, ki izhajajo iz Pogodbe

Pristojnosti Fundacije (Uredba Sveta (EGS) št. 1360/90)

Vodenje

Viri, ki so bili Fundaciji na voljo za leto 2008

(podatki za leto 2007)

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2008

Skupnost v okviru svojih pristojnosti izvaja ukrepe, ki se nanašajo na gospodarsko, finančno in tehnično sodelovanje s tretjimi državami. Takšni ukrepi dopolnjujejo ukrepe, ki jih izvajajo države članice in so skladni z razvojno politiko Skupnosti.

(Člen 181A Pogodbe)

Cilji

Prispevati k razvoju sistemov poklicnega usposabljanja v državah Srednje in Vzhodne Evrope in neodvisnih državah nekdanje Sovjetske zveze, upravičenih do programa pomoči za gospodarske reforme in obnovo ozemelj, ter v sredozemskih tretjih državah, upravičenih do spremljajočih finančnih in tehničnih ukrepov za reformo njihovih gospodarskih in socialnih struktur.

Spodbujati usklajevanje pomoči, zagotovljene državam upravičenkam.

Naloge

V skladu s splošnimi smernicami, ki jih je določila Skupnost, Fundacija deluje na področju usposabljanja, ki obsega poklicno usposabljanje, usposabljanje za prvi poklic in vseživljenjsko usposabljanje ter prekvalifikacijo mladine in odraslih z naslednjimi nalogami:

pomoč pri opredeljevanju potreb in prednostnih nalog usposabljanja z izvajanjem ukrepov tehnične pomoči na področju usposabljanja ter s sodelovanjem z ustreznimi imenovanimi organi v državah upravičenkah,

deluje kot klirinška hiša, tako da Skupnosti, njenim državam članicam in zainteresiranim tretjim državam zagotavlja informacije o trenutnih pobudah in prihodnjih potrebah na področju usposabljanja ter zagotavlja okvir, po katerem se lahko usmerja ponujena pomoč.

Upravni odbor

Po en predstavnik vsake države članice.

Trije predstavniki Komisije.

Predseduje mu Komisija.

Direktor

Imenuje ga upravni odbor na predlog Komisije.

Svetovalni forum

Imenuje ga upravni odbor.

Dva strokovnjaka iz vsake države članice.

Dva strokovnjaka iz vsake države upravičenke.

Dva strokovnjaka izmed socialnih partnerjev na evropski ravni.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Notranja revizija

Oddelek Komisije za notranjo revizijo.

Organ za razrešnico

Evropski parlament na priporočilo Sveta.

Proračun

19,2 (21,1) milijona EUR, od tega 18 (19,7) milijonov EUR financiranih s subvencijo Komisije in 1,2 (1,4) milijona EUR, ki jih kot namenske prejemke financirajo drugi organi.

Število zaposlenih 31. decembra 2008

96 (100) začasnih delovnih mest v kadrovskem načrtu, od tega 86 (91) zasedenih

38 (40) drugih uslužbencev (pomožni uslužbenci, lokalni uslužbenci in pogodbeni uslužbenci)

Skupno število zaposlenih: 124 (131), ki opravljajo naslednje naloge:

operativne naloge: 64 (72)

upravne naloge: 38,5 (40)

razne: 21,5 (19)

Dejavnosti

Pomoč, ki jo nudi Fundacija, zajema širok obseg tehničnih področij, med katerimi so: usposabljanje za prvi poklic, vseživljenjsko učenje, stalno poklicno usposabljanje (za odrasle), kadrovski razvoj v podjetjih, politike zaposlovanja, usposabljanje brezposelnih, odpravljanje revščine in socialna vključenost ter usposabljanje za spodbujanje lokalnega razvoja.

Podpora Komisiji

Leta 2008 je bilo od Komisije prejetih 111 novih neposrednih prošenj za podporo. Večino so jih vložile delegacije (49 %). Komisija je bila v 97 % zadovoljna z odzivom Fundacije.

Največ prošenj se je nanašalo na področja politik in prispevkov pri pripravi evropskih sosedskih instrumentov (32 %), ostale pa na oblikovanje (21 %), pripravo programov (11 %), načrtovanje projektov (10 %) in nadaljnje ukrepanje.

Poslovanje je razdeljeno na izložke (podatki za leto 2008) glede na naslednje kategorije:

 

Pregledi in analiza politik: 73 izložkov

37 (IPA), 20 (ENPI), 8 (DCI), 8 (ILP)

 

Ukrepi za gradnjo zmogljivosti: 83 izložkov

35 (IPA), 32 (ENPI), 16 (DCI)

 

Podpora programskemu ciklu: 25 izložkov

11 (IPA), 9 (ENPI), 5 (DCI)

 

Razširjanje in vzpostavljanje omrežij: 32 izložkov

13 (IPA), 9 (ENPI), 7 (DCI), 3 (ILP)

 

Analiza uspešnosti: 10 izložkov

6 (IPA), 1 (ENPI), 2 (DCI), 1 (ILP)

 

Skupaj 102 (IPA), 71 (ENPI), 38 (DCI), 12 (ILP)

223 izložkov

Uporabljeni instrumenti

IPA

:

Instrument za predpristopno pomoč

ENPI

:

Evropski sosedski in partnerski instrument

DCI

:

Instrument razvojnega sodelovanja

ILP

:

Programi inovacij in učenja

Vir: Podatki, ki jih je posredovala Fundacija.

ODGOVORI FUNDACIJE

13.

Evropska fundacija za usposabljanje je temeljito pregledala svoje postopke zaposlovanja kot odgovor na ugotovitve notranje revizije, ki jo je služba za notranjo revizijo opravila leta 2008, ter je izvedla številne ukrepe, med drugim izboljšanje dokumentiranja in preglednosti v izbirnih postopkih.

14.

Fundacija soglaša z mnenjem Sodišča glede izselitvenega dodatka in je že pregledala posamezne zadevne primere ter ustrezno popravila odobrena proračunska sredstva.


(1)  UL L 131, 23.5.1990, str. 1.

(2)  V tabeli so povzete pristojnosti in dejavnosti Fundacije. Tabela je predstavljena v informativne namene.

(3)  Tem računovodskim izkazom je priloženo poročilo o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju med letom, ki med drugim vsebuje podatke o stopnji izvrševanja odobrenih proračunskih sredstev in povzetek informacij o prenosih odobrenih proračunskih sredstev med različnimi proračunskimi postavkami.

(4)  Računovodski izkazi zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnega toka, izkaz gibanja kapitala in prilogo k računovodskim izkazom, v kateri so opisane pomembne računovodske usmeritve in podana druga pojasnila.

(5)  Poročila o izvrševanju proračuna vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(6)  UL L 248, 16.9.2002, str. 1.

(7)  Člen 33 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 z dne 23. decembra 2002 (UL L 357, 31.12.2002, str. 72).

(8)  Člen 38 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002.

(9)  Pravila, ki veljajo za agencije v zvezi s predstavitvijo računovodskih izkazov in računovodstvom, so določena v poglavju 1 naslova VII Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo Komisije (ES, Euratom) št. 652/2008 z dne 9. julija 2008 (UL L 181, 10.7.2008, str. 23), in so kot takšna sestavni del finančne uredbe Fundacije.

(10)  Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov (MZRS) in Mednarodni standardi za vrhovne revizijske institucije (ISSAI).

(11)  Končni letni računovodski izkazi so bili pripravljeni 15. junija 2009, Sodišče pa jih je prejelo 30. junija 2009. Končni letni računovodski izkazi, konsolidirani z izkazi Komisije, so objavljeni v Uradnem listu Evropske unije najpozneje 15. novembra naslednjega leta. Na voljo so na spletnih straneh http://eca.europa.eu ali http://www.etf.europa.eu/Archive

(12)  Uslužbenci niso italijanski državljani in so prispeli v Italijo v predpisanem referenčnem obdobju, na podlagi katerega se ugotavlja, ali imajo pravico do izselitvenega dodatka.