52009PC0081

Predlog sklep Sveta o sklenitvi Protokola o pravu, ki se uporablja za preživninske obveznosti, s strani Evropske skupnosti /* KOM/2009/0081 končno - CNS 2009/0023 */


[pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

Bruselj, 23.2.2009

COM(2009)81 konč.

2009/0023 (CNS)

Predlog

SKLEP SVETA

o sklenitvi Protokola o pravu, ki se uporablja za preživninske obveznosti, s strani Evropske skupnosti

OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1. CILJ

Predlog zadeva sklenitev Protokola o pravu, ki se uporablja za preživninske obveznosti, sklenjenega 23. novembra 2007 v okviru haaške konference o mednarodnem zasebnem pravu, s strani Skupnosti. Namen Protokola je zagotoviti večjo pravno varnost in predvidljivost preživninskim upravičencem in zavezancem. Ker velika večina zahtevkov za preživnino vključuje otroke, je Protokol predvsem ukrep za zaščito otrok.

2. RAZVOJ SKUPNEGA PRAVOSODNEGA OBMOčJA ZNOTRAJ SKUPNOSTI

Evropska skupnost si je zadala cilj, da vzpostavi resnično pravosodno območje, ki bi temeljilo na načelu vzajemnega priznavanja sodnih odločb.

Svet je 18. decembra 2008 sprejel Uredbo (ES) št. 4/2009 o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju in izvrševanju sodnih odločb ter sodelovanju v preživninskih zadevah[1]. Na podlagi člena 15 Uredbe se pravo, ki se uporablja za preživninske obveznosti, določi v skladu s Haaškim protokolom z dne 23. novembra 2007 o pravu, ki se uporablja za preživninske obveznosti, v državah članicah, ki jih ta instrument zavezuje.

Uporaba Protokola v Skupnosti bo v državah članicah zagotovila uporabo enotnih in usklajenih pravil o pravu, ki se uporablja, v preživninskih zadevah.

Poleg tega so usklajena pravila o pravu, ki se uporablja, predpogoj za odpravo eksekvature za odločbe v zvezi s preživninskimi obveznostmi. Zato bodo odločbe, izdane v državah članicah, ki jih zavezuje Protokol, prosto krožile v drugih državah članicah, brez kakršne koli oblike nadzora vsebine v državi članici, v kateri se zahteva izvršitev. To bo pomenilo dosego političnega cilja, ki je na dnevnem redu od seje Evropskega sveta leta 1999 v Tampereju.

Zaradi tesne povezanosti med ciljem Uredbe (ES) št. 4/2009 in pravili o pravu, ki se uporablja, bi bilo treba Protokol v Skupnosti uporabljati najpozneje od dne začetka veljavnosti Uredbe, tj. od 18. junija 2011.

3. PROTOKOL O PRAVU, KI SE UPORABLJA ZA PREžIVNINSKE OBVEZNOSTI, IZ LETA 2007

Namen Protokola je izboljšati pravno varnost in predvidljivost z oblikovanjem skupnih določb o pravu, ki se uporablja za preživninske obveznosti. Glavni cilj uskladitve pravil o pravu, ki se uporablja, je omogočiti upravičencem, da ukrepajo ob poznavanju dejanskih razmer, ne da bi zanje veljali različni nacionalni sistemi. S Protokolom se skuša najti ravnovesje med pravicami preživninskega upravičenca in zavezanca.

V Protokolu je določeno pravo, ki se uporablja za preživninske obveznosti, ki izhajajo iz družinskega razmerja, starševstva, zakonske zveze ali svaštva, vključno s kakršnimi koli preživninskimi obveznostmi do otroka ne glede na zakonski stan staršev (člen 1(1)).

V Protokolu je določeno, da preživninske obveznosti praviloma ureja pravo države, v kateri ima upravičenec običajno prebivališče (člen 3(1)). Posebna pravila zagotavljajo zaščito preživninskega upravičenca, če ta ne more dobiti preživnine na podlagi prava države, v kateri ima običajno prebivališče (člen 4). V primeru preživnine zakonca lahko katera koli stranka zahteva uporabo prava druge države, ki je z zakonsko zvezo tesneje povezano (člen 5). Posebno pravilo glede obrambe zavezancu v določenih okoliščinah daje možnost, da ugovarja zahtevku za preživnino na podlagi dejstva, da taka obveznost ne obstaja v okviru prava države, v kateri ima zavezanec običajno prebivališče, niti v okviru prava države, katere državljanstvo imata obe stranki, če imata obe stranki isto državljanstvo (člen 6). Poleg navedenega lahko stranki pravo, ki se uporablja za zahtevek za preživnino, sami izbereta za namen določenega postopka (člen 7) ali na splošno (člen 8).

Uporaba prava, določenega v Protokolu, se lahko zavrne le, če bi bile posledice uporabe tega prava očitno nezdružljive z javnim redom države pristojnega sodišča (člen 13). Pri določitvi zneska preživnine je treba upoštevati potrebe upravičenca in vire zavezanca, tudi če pravo, ki se uporablja, določa drugače (člen 14).

Protokol vključuje možnost, da k njemu pristopi regionalna organizacija za gospodarsko sodelovanje (člen 24).

4. PREDLOGI KOMISIJE

Skupnost je v skladu s sodno prakso[2] Sodišča dobila izključno zunanjo pristojnost na področjih, ki jih zajema Uredba (ES) št. 4/2009. V tej uredbi je navedeno, da se pravila o pravu, ki se uporablja, določijo v skladu s Protokolom in da je treba Protokol v država članicah uporabljati najpozneje od začetka veljavnosti Uredbe. Komisija zato predlaga, da Protokol sklene samo Skupnost.

Člen 24 Protokola omogoča Evropski skupnosti, da ob podpisu, sprejetju, odobritvi ali pristopu da izjavo, da izvaja svojo pristojnost v vseh zadevah, ki jih ureja Protokol, in da Protokol zavezuje države članice, ki so nanjo prenesle pristojnost. Komisija predlaga, da se da taka izjava.

V členu 76 Uredbe je določeno, da se Uredba uporablja od 18. junija 2011 pod pogojem, da se na ta dan v Skupnosti uporablja Haaški protokol iz leta 2007. V nasprotnem primeru se Uredba uporablja od dne začetka veljavnosti Protokola v Skupnosti.

Na podlagi člena 25 Protokola Protokol začne veljati po določenem obdobju po deponiranju druge listine o ratifikaciji, sprejetju, odobritvi ali pristopu. Protokola ni ratificirala še nobena država. Zato je lahko Skupnost prva pogodbenica, ki sklene Protokol.

Ker naj bi se Protokol v Skupnosti uporabljal najpozneje od dne začetka uporabe Uredbe, tj. od 18. junija 2011, Komisija predlaga uporabo mehanizma za začasno uporabo mednarodnega sporazuma pred začetkom njegove veljavnosti. Začasna uporaba je zapisana v členu 300(2) Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti. Komisija predlaga, da se ob sklenitvi Protokola v ta namen da enostranska izjava.

Na podlagi člena 22 Protokola se Protokol ne uporablja za preživnino, ki se zahteva v državi pogodbenici v zvezi z obdobjem pred njegovim začetkom veljavnosti v tej državi. V Skupnosti se bo Uredba (ES) št. 4/2009 o preživninskih obveznostih uporabljala samo za po začetku veljavnosti Uredbe začete postopke, potrjene ali sklenjene sodne poravnave in potrjene javne listine (člen 75). Zato se lahko Uredba uporablja tudi, če se preživnina zahteva za obdobje pred začetkom veljavnosti Uredbe. Uporaba Uredbe v povezavi s členom 22 Protokola bi imela nezaželene posledice, saj bi za isti zahtevek veljalo različno pravo, odvisno od obdobja, za katero se zahteva preživnina. Poleg tega pravilo o odpravi eksekvature zadeva samo odločbe, izdane na podlagi usklajenih pravil o pravu, ki se uporablja. Komisija predlaga, da se pravila Protokola uporabljajo tudi takrat, ko se na podlagi Uredbe preživnina zahteva za obdobje pred začetkom veljavnosti Protokola v Skupnosti, in da se ob sklenitvi Protokola v ta namen da enostranska izjava.

Predlogu Komisije za uredbo Sveta o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju in izvrševanju sodnih odločb ter sodelovanju v preživninskih zadevah, sprejetemu 15. decembra 2005, je bila priložena ocena učinka. Ker je ocena učinka zajemala predlagano uskladitev pravil o pravu, ki se uporablja, ni treba narediti nove ocene učinka.

2009/0023 (CNS)

Predlog

SKLEP SVETA

o sklenitvi Protokola o pravu, ki se uporablja za preživninske obveznosti, s strani Evropske skupnosti

SVET EVROPSKE UNIJE JE −

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti ter zlasti člena 61(c) v povezavi s členom 300(2) in (3) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije[3],

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta[4],

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Skupnost si prizadeva za vzpostavitev skupnega pravosodnega območja, ki temelji na načelu vzajemnega priznavanja odločb.

(2) Uredba (ES) št. 4/2009 o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju in izvrševanju sodnih odločb ter sodelovanju v preživninskih zadevah (v nadaljnjem besedilu: Uredba), sprejeta 18. decembra 2008, omogoča, da se pravo, ki se uporablja za preživninske obveznosti, določi v skladu s Haaškim protokolom z dne 23. novembra 2007 o pravu, ki se uporablja za preživninske obveznosti (v nadaljnjem besedilu: Protokol), v državah članicah, ki jih ta instrument zavezuje.

(3) Protokol pomeni velik prispevek k zagotovitvi večje pravne varnost in predvidljivosti preživninskim upravičencem in zavezancem. Uporaba enotnih pravil o pravu, ki se uporablja, bo omogočala prost pretok odločb o preživnini v Skupnosti brez kakršne koli oblike nadzora v državi članici, v kateri se zahteva izvršitev zadevne odločbe.

(4) Člen 24 Protokola omogoča Skupnosti, da podpiše, sprejme ali odobri Protokol ali k njemu pristopi.

(5) Skupnost ima izključno pristojnost v vseh zadevah, ki jih ureja Protokol.

(6) Protokol bi bilo treba uporabljati med državami članicami najpozneje od 18. junija 2011, ko začne veljati Uredba.

(7) Zaradi tesne povezave med Protokolom in Uredbo bi bilo treba Protokol v Skupnosti uporabljati začasno v primeru, da ta ne začne veljati 18. junija 2011, ko začne veljati Uredba. Ob sklenitvi Protokola se v ta namen da enostranska izjava.

(8) Protokol bi bilo treba uporabljati za vse odločbe, ki se lahko priznajo in izvršijo v skladu s pravili o odpravi eksekvature, določenimi v Uredbi, vključno s preživnino, ki se zahteva v državah članicah za obdobje pred začetkom veljavnosti Protokola v Skupnosti. Ob sklenitvi Protokola se v ta namen da enostranska izjava.

(9) V skladu s členom 3 Protokola o stališču Združenega kraljestva in Irske, kakor je priložen Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti, bo Irska sodelovala pri sprejetju in uporabi tega sklepa. [Združeno kraljestvo ne bo sodelovalo pri sprejetju tega sklepa.]

(10) V skladu s členoma 1 in 2 Protokola o stališču Danske Danska ne bo sodelovala pri sprejetju tega sklepa ter ta zanjo ne bo zavezujoč in se v njej ne bo uporabljal –

SKLENIL:

Člen 1

Protokol o pravu, ki se uporablja za preživninske obveznosti, se odobri v imenu Skupnosti.

Predsednik Sveta je pooblaščen, da imenuje osebo(-e), ki je (so) pooblaščena(-e), da podpiše(jo) Protokol in s tem izrazi(jo) soglasje Skupnosti, ki jo bo ta zavezoval.

Besedilo Protokola je priloženo k temu sklepu.

Člen 2

Skupnost ob sklenitvi Protokola da naslednjo izjavo v skladu s členom 24 Protokola:

„Evropska skupnost v skladu s členom 24 Protokola izjavlja, da izvaja pristojnost v vseh zadevah, ki jih ureja Protokol. Njene države članice ne bodo podpisale, sprejele ali odobrile Protokola ali k njemu pristopile, vendar jih Protokol zavezuje, ker ga je sklenila Evropska skupnost.

Za namene te izjave izraz ‚Evropska skupnost‘ ne vključuje Danske na podlagi členov 1 in 2 Protokola o stališču Danske, kakor je priložen k Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti [, ter Združenega kraljestva na podlagi člena 3 Protokola o stališču Združenega kraljestva in Irske, kakor je priložen k Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti].“

Člen 3

Protokol se začasno uporablja od 18. junija 2011, ko začne veljati Uredba, če takrat Protokol še ni začel veljati. Skupnost ob sklenitvi Protokola da naslednjo izjavo:

„Evropska skupnost izjavlja, da se bo Protokol začasno uporabljal od 18. junija 2011, ko začne veljati Uredba (ES) št. 4/2009 o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju in izvrševanju odločb ter sodelovanju v preživninskih zadevah, če do takrat Protokol še ni začel veljati.“

Člen 4

Protokol se v Skupnosti uporablja tudi za preživnino, ki se zahteva v državah članicah za obdobje pred začetkom veljavnosti Protokola ali pred njegovo začasno uporabo v Skupnosti, če so postopki začeti, sodne poravnave potrjene ali sklenjene in če so javne listine potrjene po 18. juniju 2011, ko začne veljati Uredba.

Skupnost ob sklenitvi Protokola da naslednjo izjavo:

„Evropska skupnosti izjavlja, da se bo Protokol uporabljal tudi za preživnino, ki se zahteva v njenih državah članicah za obdobje pred začetkom veljavnosti Protokola ali pred njegovo začasno uporabo v Skupnosti, če so postopki začeti, sodne poravnave potrjene ali sklenjene in če so javne listine potrjene po 18. juniju 2011, ko začne veljati Uredba (ES) št. 4/2009 o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju in izvrševanju sodnih odločb ter sodelovanju v preživninskih zadevah.“

V Bruslju,

Za Svet

Predsednik

[1] UL L 7, 10.1.2009, str. 1.

[2] Mnenje Sodišča 1/03 z dne 7. februarja 2006 o pristojnosti Skupnosti za sklenitev nove Luganske konvencije o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah.

[3] UL C , , str. .

[4] UL C , , str. .