16.12.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

C 306/68


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o spremenjenem predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta o varstvu delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti azbestu pri delu

COM(2009) 71 konč./2 – 2006/0222 (COD)

2009/C 306/15

Svet je 11. marca 2009 sklenil, da v skladu s členom 262 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosi za mnenje o naslednjem dokumentu:

„Spremenjeni predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o varstvu delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti azbestu pri delu“

Strokovna skupina za zaposlovanje, socialne zadeve in državljanstvo, zadolžena za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 26. maja 2009. Poročevalec je bil g. VERBOVEN.

Evropski ekonomsko-socialni odbor je mnenje soglasno sprejel na 454. plenarnem zasedanju 10. in 11. junija 2009 (seja z dne 10. junija).

1.   Sklepi in priporočila

1.1

Odbor v glavnem podpira predlog, vendar poziva Komisijo, naj upošteva tri navedene zadržke in ustrezno spremeni uvodne izjave. Poleg tega upa, da bosta Parlament in Svet predlog odobrila po hitrem postopku.

2.   Obrazložitev

2.1   Povzetek predloga Komisije

2.1.1

Namen tega predloga je začeti s kodifikacijo Direktive Sveta 83/477/EGS z dne 19. septembra 1983 o varstvu delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti azbestu pri delu (druga posebna direktiva v skladu s členom 8 Direktive 80/1107/EGS). Nova direktiva bo nadomestila različne akte, ki bodo vanjo vključeni (1); po mnenju Komisije predlog v celoti ohranja vsebino aktov, ki se kodificirajo, in jih zgolj združuje z oblikovnimi spremembami, ki so potrebne za samo izvedbo kodifikacije.

2.2   Splošne ugotovitve

2.2.1

Izpostavljenost azbestu je še vedno velik dejavnik tveganja za različne kategorije delavcev, zlasti v gradbeništvu. Na splošno se ocenjuje, da se je v Evropi v 20. stoletju porabilo več deset milijonov ton azbesta. Kljub prepovedi uporabe azbesta, ki jo je Evropska unija uvedla leta 1999, se bo izpostavljenost azbestu še vedno pojavljala v naslednjih desetletjih, v glavnem zaradi številnih stavb, ki vsebujejo azbest. Poleg tega lahko vsa zavržena oprema, ki vsebuje azbest, in ravnanje z odpadki prav tako predstavljata tveganje izpostavljenosti azbestu. Tudi obstoj trga raznoraznih rabljenih proizvodov je zaskrbljujoč.

2.2.2

Odbor je večkrat preučil vprašanja v zvezi varstvom delavcev, ki so izpostavljeni azbestu. Omeniti je treba predvsem mnenje na lastno pobudo, sprejeto 24. marca 1999 (2).

2.2.3

Prva direktiva o varstvu delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti azbestu je bila sprejeta leta 1983. Bila je večkrat spremenjena, z namenom širitve področja uporabe, krepitve zaščitnih ukrepov in znižanja mejnih vrednosti izpostavljenosti.

2.2.4

Te različne revizije lahko predstavljajo težave za tiste, na katere se ta zakonodaja nanaša. S tem predlogom kodifikacije so v enem samem zakonodajnem aktu združene različne veljavne določbe brez kakršnegakoli poseganja vsebino. Gre samo za formalne spremembe, ki jih zahteva kodifikacija.

2.2.5

Odbor meni, da je v kodifikaciji uvodnih izjav nekaj pomanjkljivosti. Več uvodnih izjav iz dosedanjih direktiv v tej kodifikaciji manjka. V nekaterih primerih gre več kot za redakcijske popravke. Manjkajo namreč bistveni elementi, ki jih je zakonodajalec zaradi njihovega pomena želel poudariti.

2.2.6

Tak je primer uvodne izjave 2 Direktive 2003/18/ES, v kateri zakonodajalec med drugim poudarja pomen preventive v zvezi z nadomestnimi vlakni za azbest. To je predvsem pomembno, da bi preprečili morebitno škodljivost za zdravje materialov, ki se uporabljajo kot alternativa.

2.2.7

Tudi v primeru črtanja uvodne izjave 4 iste direktive, v kateri je bil poudarjen pomen prepovedi uporabe krizotila v vsej EU s 1. januarjem 2005. To črtanje je še toliko manj logično, saj je črtana tudi uvodna izjava 4 Direktive 91/382/EGS, v kateri je navedeno načelo zamenjave, da bi preprečili tveganja, povezana z nevarnimi snovmi. Črtanje teh dveh uvodnih izjav ni upravičeno z vidika zaveze Evropske unije, da se doseže svetovna prepoved uporabe azbesta.

2.2.8

Črtana je tudi uvodna izjava 15 Direktive 2003/18/ES, ki od držav članic zahteva, da uskladijo vsebino registra izpostavljenosti in zdravstvenih kartotek delavcev, izpostavljenih azbestu, s kartotekami, predvidenimi za delavce, ki so izpostavljeni drugim rakotvornim snovem pri delu.

2.2.9

Črtanje teh uvodnih izjav ni v skladu z običajnimi omejitvami, ki veljajo za kodifikacijo. Odbor meni, da je treba uvodne izjave s takšnim pomenom vključiti v predlog, da bi pojasnili pravni pomen predlaganega akta v zvezi s tem.

2.2.10

Kodifikacija ne sme uvesti nobene bistvene spremembe vsebine. Odbor je preučil predlog direktive in meni, da je to načelo upoštevano, z izjemo črtanja nekaj uvodnih izjav. Logično združuje različne veljavne predpise, ki so tako bolj jasni, in ne ustvarja nobenega bistvenega problema.

2.2.11

Po mnenju Odbora bi se morali o tem predlogu posvetovati s Svetovalnim odborom za varnost in zdravje pri delu, kakor določa Sklep Sveta 2003/C 218/01 z dne 22. julija 2003. V skladu z dosedanjo prakso bi moralo biti to posvetovanje navedeno v uvodnih izjavah Direktive.

2.2.12

Odbor v glavnem podpira predlog, vendar poziva Komisijo, naj upošteva tri zgoraj navedene zadržke in ustrezno spremeni uvodne izjave. Poleg tega upa, da bosta Parlament in Svet predlog odobrila po hitrem postopku.

3.   Posebne ugotovitve

Odbor se sklicuje na svoje mnenje, ki ga je sprejel 4. marca 1999, in predvsem ponovno izraža željo, da bi države članice ratificirale Konvencijo Mednarodne organizacije dela št. 162 o varnosti pri uporabi azbesta. Do danes jo je ratificiralo komaj deset držav članic od sedemindvajsetih. Ratifikacija držav članic Evropske unije bi prispevala k potrditvi veljave konvencije ILO kot glavnega instrumenta za zdravje in varnost delavcev na svetovni ravni.

V Bruslju, 10. junija 2009

Predsednik

Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Mario SEPI


(1)  Direktiva Sveta 83/477/EGS, Direktiva Sveta 91/382/EGS, Direktiva Sveta 98/24/ES (samo člen 13 Direktive) in Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 2003/18/ES.

(2)  Glej mnenje EESO z dne 24.3.1999 o azbestu, poročevalec: g. ETTY (UL C 138 z dne 18.5.1999).