52008PC0131

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu v skladu z drugim pododstavkom člena 251(2) Pogodbe ES glede skupnega stališča Sveta o sprejetju direktive Evropskega parlamenta in Sveta o nekaterih vidikih mediacije v civilnih in gospodarskih zadevah /* COM/2008/0131 konč. - COD 2004/0251 */


[pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

Bruselj, 7.3.2008

COM(2008) 131 konč.

2004/0251 (COD)

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu z drugim pododstavkom člena 251(2) Pogodbe ES glede

skupnega stališča Sveta o sprejetju Direktive Evropskega parlamenta in Sveta o nekaterih vidikih mediacije v civilnih in gospodarskih zadevah

2004/0251 (COD)

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU v skladu z drugim pododstavkom člena 251(2) Pogodbe ES glede

skupnega stališča Sveta o sprejetju Direktive Evropskega parlamenta in Sveta o nekaterih vidikih mediacije v civilnih in gospodarskih zadevah

1. OZADJE

Datum predložitve predloga EP in Svetu (dokument COM(2004) 718 konč. – 2004/0251(COD): | 22. 10. 2004 |

Datum mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora: | 9. 6. 2005 |

Datum mnenja Evropskega parlamenta, prva obravnava: | 29. 3. 2007 |

Datum sprejetja skupnega stališča: | 28. 2. 2008 |

2. CILJ PREDLOGA KOMISIJE

Komisija je 22. oktobra 2004 sprejela predlog Direktive Evropskega parlamenta in Sveta o nekaterih vidikih mediacije v civilnih in gospodarskih zadevah. Namen predlagane direktive je olajšati dostop do reševanja sporov in spodbuditi mirno reševanje sporov s spodbujanjem uporabe mediacije in zagotavljanjem ustreznega odnosa med mediacijo in sodnimi postopki. Predlog pomeni enega od nadaljnjih ukrepov v zvezi z zeleno knjigo o nadomestnih načinih reševanja sporov, ki jo je Komisija predstavila leta 2002, poleg Evropskega kodeksa vedenja in ravnanja za mediatorje, ki ga je s pomočjo Komisije oblikovala skupina zainteresiranih strani in je bil izdan julija 2004.

3. PRIPOMBE NA SKUPNO STALIŠČE

Predlog Komisije je urejal uporabo mediacije tako v čezmejnih kot tudi v notranjih sporih, saj je predvideval, da ne bi bilo možno niti zaželeno spodbujanje mediacije le v zvezi s spori, ki vsebujejo čezmejni element.

Vendar pa je besedilo skupnega stališča Sveta rezultat pogajanj med navedenimi tremi institucijami in večina, tako v Svetu kot tudi v Evropskem parlamentu, je podprla omejitev področja uporabe direktive v zvezi s čezmejnimi zadevami zaradi omejevalne razlage člena 65 Pogodbe ES. Glede na te okoliščine in na podlagi dogovora Komisija sprejema opredelitev področja uporabe direktive, kot je bila navedena v skupnem stališču pod pogojem, da je opredelitev čezmejnih zadev čim bolj široka. Komisija meni, da skupno stališče razširja opredelitev čezmejnih zadev v zvezi z najpomembnejšima členoma direktive, tj. členom 7 (zaupnost) in členom 8 (prekluzivni in zastaralni roki).

Glede določb o prekluzivnih in zastaralnih rokih v členu 8 skupno stališče ne usklajuje nacionalnih predpisov o prekluzivnih in zastaralnih rokih, temveč zavezuje države članice, da zagotovijo, da njihovi predpisi o prekluzivnih in zastaralnih rokih strankam ne preprečujejo dostopa do sodišča ali arbitraže v primeru neuspešnega poskusa mediacije. V uvodnih izjavah je pojasnjeno, da je treba ta rezultat doseči kljub razlikam v nacionalni zakonodaji. Skupno stališče tako izpolnjuje isti cilj kot prvotni predlog Komisije.

Skupno stališče Sveta se razlikuje od mnenja Evropskega parlamenta na prvi obravnavi, predvsem glede nadaljnjih predlogov za spremembo.

Skupno stališče ne dopušča izvedbe direktive s prostovoljnimi sporazumi med strankami. Komisija v celoti soglaša s tem, saj direktiva vpliva na pravila sodnih postopkov v državah članicah, ki jih ni mogoče vedno spreminjati s sporazumi med strankami.

Obveznosti objave Evropskega kodeksa vedenja in ravnanja za mediatorje v Uradnem listu Evropske unije ni bilo mogoče izpolniti, ker ta kodeks ni akt institucij, zato jo je zamenjala obveznost objave kodeksa na spletu. Poleg tega se je Komisija zavezala, da bo v Bilten Evropske unije vključila povezavo na kodeks, ko bo objavila obvestilo o sprejetju direktive. Te obveznosti so za Komisijo sprejemljive.

Glede na klavzulo o pregledu iz člena 11 skupno stališče zahteva, da se v poročilu Komisije upošteva razvoj mediacije v celotni Evropski uniji, kar je za Komisijo sprejemljivo.

Na splošno Komisija lahko sprejme skupno stališče, ki kljub spremembi določenih značilnosti prvotnega predloga Komisije ostaja zvesto cilju olajšanja dostopa do reševanja sporov in spodbujanja mirnega reševanja sporov s spodbujanjem uporabe mediacije in zagotavljanjem ustreznega odnosa med mediacijo in sodnimi postopki.

4. SKLEPNA UGOTOVITEV

Komisija sprejme skupno stališče glede na dejstvo, da vsebuje ključne elemente prvotnega predloga.