52008DC0628

Poročilo Komisije Svetu o nadaljnjem ukrepanju na podlagi sklepov o razrešnicah za leto 2006 (povzetek) – priporočila Sveta, predložena v skladu s členom 276 Pogodbe ES, členom 180b Pogodbe Euratom in členom 147 finančne uredbe za splošni proračun ter členom 119(5) finančne uredbe ERS in podobnimi določbami prejšnje začasne finančne uredbe ERS {SEC(2008)2580} /* COM/2008/0628 konč. */


[pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

Bruselj, 15.10.2008

COM(2008) 628 konč.

POROČILO KOMISIJE SVETU

o nadaljnjem ukrepanju na podlagi sklepov o razrešnicah za leto 2006 (povzetek) – priporočila Sveta, predložena v skladu s členom 276 Pogodbe ES, členom 180b Pogodbe Euratom in členom 147 finančne uredbe za splošni proračun ter členom 119(5) finančne uredbe ERS in podobnimi določbami prejšnje začasne finančne uredbe ERS {SEC(2008)2580}

KAZALO

PREAMBULA 3

I. Priporočilo Sveta o splošnem proračunu 4

A) Uvod (delovni dokument Komisije, točke 1–2) 4

B) Izjava o zanesljivosti (DAS) in dodatni podatki (delovni dokument Komisije, točki 3–5) 4

C) Notranja kontrola Komisije (delovni dokument Komisije, točke 6–10) 4

D) Upravljanje proračuna (delovni dokument Komisije, točke 11–14) 5

E) Prihodki (delovni dokument Komisije, točke 15–17) 5

F) Skupna kmetijska politika (delovni dokument Komisije, točke 18–20) 5

G) Strukturni ukrepi (delovni dokument Komisije, točke 21–25) 6

H) Notranje politike, vključno z raziskavami (delovni dokument Komisije, točke 26–32) 6

I) Zunanji ukrepi (delovni dokument Komisije, točke 33–35) 7

J) Predpristopna strategija (delovni dokument Komisije, točke 36–38) 7

K) Upravni odhodki (delovni dokument Komisije, točke 39–46) 8

L) Finančni instrumenti in bančne delavnosti (delovni dokument Komisije, točke 47–48) 8

II. Posebna poročila Računskega sodišča (delovni dokument Komisije, točke 49–63) 9

III. Evropski razvojni skladi (delovni dokument Komisije, točki 64–66) 9

PREAMBULA

Kot zahtevajo Pogodbi in finančne uredbe, je Komisija pripravila poročila o nadaljnjem ukrepanju glede razrešnic za leto 2006, ki se nanašajo na Priporočilo Sveta z dne 12. februarja 2008 in resolucije, ki jih je Evropski parlament izglasoval 22. aprila 2008. To poročilo o nadaljnjem ukrepanju obravnava priporočila Sveta. Ločeno poročilo o nadaljnjem ukrepanju obravnava priporočila Parlamenta.

Strnjena poročila o nadaljnjem ukrepanju, objavljena v vseh uradnih jezikih EU, dopolnjujejo delovni dokumenti Komisije, ki dajejo podrobne odgovore na vsako posamezno priporočilo Sveta in Parlamenta. Odgovori navajajo ukrepe, ki jih Komisija namerava izvesti ali jih je že izvedla, ter tudi priporočila, ki jih Komisija ne bo izvedla ali jih ne more izvesti. Zaradi prevajalskih omejitev so podrobni delovni dokumenti objavljeni v angleščini, francoščini in nemščini. V vsakem poglavju strnjenih poročil so navedena tudi sklicevanja na ustrezne številke priporočil v delovnih dokumentih.

V okviru razrešnice za leto 2006 je Komisija obravnavala skupno 66 priporočil Sveta Komisiji. Komisija meni, da so bili za 42 priporočil že sprejeti zahtevani ukrepi, čeprav bo treba v nekaterih primerih proučiti njihove rezultate. Komisija soglaša, da bo za ostalih 24 priporočil sprejela ukrepe, ki jih je priporočil Svet.

I. PRIPOROčILO SVETA O SPLOšNEM PRORAčUNU

A) Uvod (delovni dokument Komisije, točke 1–2)

KOMISIJA SE STRINJA S SVETOM, DA BI SI MORALI VSI AKTERJI, KI SO VKLJUčENI V IZVAJANJE PRORAčUNA, šE NAPREJ PO SVOJIH NAJBOLJšIH MOčEH PRIZADEVATI ZA IZBOLJšANJE DELOVANJA NADZORNIH IN KONTROLNIH SISTEMOV IN šE NAPREJ NADALJEVATI V SMERI PRIPRAVE IZJAVE O ZANESLJIVOSTI BREZ PRIDRžKA NA VSEH PRORAčUNSKIH PODROčJIH.

Komisija je februarja 2008 predstavila Poročilo o Akcijskem načrtu Komisije za integriran okvir notranje kontrole (COM(2008) 110) in zaključila, da je bila večina „vrzeli“ zapolnjenih. Delo bo končano leta 2008 in prvo poročilo o učinkih bo objavljeno v začetku leta 2009.

Komisija zaključuje oceno stroškov kontrole v kmetijskem sektorju, ESRR in centraliziranem neposrednem upravljanju. Rezultati bodo podlaga za sporočilo Komisije jeseni 2008, ki bo namenjeno ponovnemu začetku medinstitucionalne razprave o sprejemljivem tveganju.

V zvezi s poenostavitvijo se po sedanji zakonodaji pričakuje malo nadaljnjih sprememb. Za zakonodajni krog v obdobju 2007–2013 so bili v posamezne sektorje, vključno z razvojem podeželja in strukturnimi ukrepi, uvedeni nekateri elementi, namenjeni zmanjšanju napak. Komisija je pravila pojasnila na podlagi smernic npr. glede sedmega okvirnega programa, izvedbenih pravil za strukturne sklade 2007–2013 in izobraževalne politike 2007. Komisija bo še naprej zagotavljala podporo in po potrebi oblikovala nove smernice. Prav tako bo tudi zagotovila, da bodo prihodnji zakonodajni predlogi vsebovali jasna in preprosta pravila.

B) Izjava o zanesljivosti (DAS) in dodatni podatki (delovni dokument Komisije, točki 3–5)

KOT JE PRIPOROčIL SVET, JE KOMISIJA, KO JE PRIPRAVLJALA ZAKLJUčNI RAčUN SKUPNOSTI ZA LETO 2007, ustrezno upoštevala pripombe Sodišča v njegovem letnem poročilu za leto 2006 v zvezi z računovodstvom, vključno v zvezi s postopki časovnega preseka. Zaradi ločitve Generalnega direktorata za izobraževanje in kulturo ter izvajalske agencije sta bila letna zaključna računa za leto 2007 pripravljena posebej.

C) Notranja kontrola Komisije (delovni dokument Komisije, točke 6–10)

POTREBNA SO NADALJNJA PRIZADEVANJA ZA REšITEV POMANJKLJIVOSTI V NADZORNIH IN KONTROLNIH SISTEMIH, ZLASTI TISTIH, KI SO POUDARJENE V PRIDRžKIH POOBLAščENIH ODREDBODAJALCEV, TER V ZVEZI S PRORAčUNSKIMI PODROčJI, KI JIH EVROPSKO RAčUNSKO SODIščE NI OZNAčILO KOT ZADOSTNA. KOMISIJA BO ODLOčNO UKREPALA, DA BI NAšLA REšITEV ZA VZROKE PRIDRžKOV V LETNIH POROčILIH O DELU ZA LETO 2007, ter skrbno spremljala napredek.

Komisija si bo v največji meri prizadevala, da dokaže učinkovitost svojih kontrol. V opombe k zaključnim računom Evropskih skupnosti za finančno leto 2007 je vključila nov oddelek glede izterjave neupravičenih plačil v okviru odločb Komisije o popravkih. Cilj tega oddelka je zagotoviti pregled nad postopkom za izterjavo neupravičenih plačil in dati najboljšo možno oceno skupnega zneska.

Delovanje računovodskega sistema Komisije se razširja in sistem bo Komisiji od leta 2008 omogočil poročanje v polnem obsegu o popravkih napak, vključno s tistimi v zvezi s plačili za pretekla leta, ter zagotovil popolnejše informacije o zmožnosti Komisije, da izterja sredstva na večletni osnovi.

Komisija krepi tudi svoje delovanje za zagotovitev zanesljivih informacij držav članic o finančnih popravkih in izterjavah, ki so jih opravile. Informacije o izterjavah so bile zajete v finančnem poročilu Jamstvenega oddelka EKUJS in v 18. letnem poročilu o izvajanju strukturnih skladov ter opombah k zaključnim računom za leto 2006.

D) Upravljanje proračuna (delovni dokument Komisije, točke 11–14)

KOMISIJA SE V CELOTI STRINJA S POMENOM REALISTIčNEGA DODELJEVANJA SREDSTEV IN JE SPREJELA PRIPOROčENI UKREP ZA ZAGOTOVITEV UPRAVLJANJA PRORAčUNA SKOZI CELOTNO PROGRAMSKO OBDOBJE. PPP ZA LETO 2009 je bil v celoti pripravljen v skladu s temi načeli.

Obveznosti so v proračunu dosledno višje od plačil zaradi daljših obdobij za plačila kot obveznosti. Ker se obveznosti iz leta v leto na splošno tudi povečujejo, se bo raven neporavnanih obveznosti prav tako povišala. Pravilo n+2/n+3 v kohezijski politiki vseeno zagotavlja, da se obveznosti večinoma porabijo v 2–3 letih.

E) Prihodki (delovni dokument Komisije, točke 15–17)

KOMISIJA JE ZADOVOLJNA, DA JE SVET LETA 2006 ponovno ugotovil, da je bilo splošno delovanje sistemov za nadzor in kontrolo prihodkov zadovoljivo in da so bile transakcije zakonite in pravilne.

Na podlagi delovnih dokumentov, ki jih je pripravila Komisija, je Svetovalni odbor za lastna sredstva obravnaval zahtevo Sveta za kvalitativno oceno uprave, upravljanja in kontrole tradicionalnih lastnih sredstev in lastnih sredstev iz naslova DDV. Zaključek je bil, da bi se to oceno lažje zagotovilo v širšem okviru pregleda proračuna.

Izdane so bile smernice za račun B, o katerih se je razpravljalo na sestanku Svetovalnega odbora za lastna sredstva decembra 2007.

V zvezi z umikom pridržkov glede elementov v letnih izkazih držav članic o DDV, ki jih je Komisija uvrstila v svoja poročila o kontroli, Komisija načrtuje tristranski pristop. Pridržke je treba razvrstiti v okvir, ki bo jasno določil prednostne naloge. Ko bo treba, bodo z državami članicami vzpostavljeni stiki, namenjeni izključno pregledu in pripravi poti za rešitev neodpravljenih pridržkov (en tovrsten pregled je že načrtovan za leto 2008). Kadar ni mogoče umakniti pridržkov, bo Komisija proučila možnost za začetek postopka za ugotavljanje kršitev.

F) Skupna kmetijska politika (delovni dokument Komisije, točke 18–20)

Komisija in države članice si še naprej prizadevajo za okrepitev upravnih in kontrolnih sistemov kljub velikim izboljšavam, ki so že bile dosežene pri upravljanju odhodkov skupne kmetijske politike (SKP). Evropsko računsko sodišče ugotavlja, da je integrirani administrativni in kontrolni sistem (IAKS), kadar se pravilno uporablja, učinkovit sistem kontrole za omejitev tveganja nepravilnih odhodkov.

Integriran administrativni in kontrolni sistem krije približno 84,5 % odhodkov. Učinki različnih reform bodo to kritje povečali na približno 89 % do leta 2010 in na 92 % do leta 2013, kar bi moralo spodbuditi pozitiven trend in še nadalje pripomoči k znižanju splošnega tveganja.

V zvezi s pogoji upravičenosti za kmetijsko-okoljske ukrepe na področju razvoja podeželja so države članice zdaj dolžne zagotoviti, da so vsi ukrepi na področju razvoja podeželja, vključno s kmetijsko-okoljskimi ukrepi, preverljivi in nadzorljivi in da načini kontrole na ravni držav članic zagotavljajo zadostno zagotovilo, da se merila upravičenosti in druge obveznosti upoštevajo. Vprašanje je vključeno tudi v okvir priprave programov za razvoj podeželja za obdobje 2007–2013.

V zvezi s potrditvami obračunov uporaba novega „pravila 50/50“, ki je podrobno razloženo v členu 32(5) Uredbe (ES) št. 1290/2005, temelji na številkah, ki so jih predložile države članice in potrdili cetrifikacijski organi. Komisija spremlja izvajanje uporabe tega pravila s pregledi na kraju samem in revizijami v pisarni, kar lahko vodi do finančnih popravkov v primeru neustreznih praks.

G) Strukturni ukrepi (delovni dokument Komisije, točke 21–25)

KOMISIJA šE NAPREJ TESNO SODELUJE Z DRžAVAMI čLANICAMI, DA BI IZBOLJšALA SISTEME NADZORA IN KONTROLE ZA ODHODKE STRUKTURNIH UKREPOV. NEDAVNI UKREPI VKLJUčUJEJO IZDAJO SMERNIC O DOBRI PRAKSI NA PODROčJU UPRAVNIH PREGLEDOV (COCOF 08/0020/02) in preglede revizijskih organov (COCOF 08/0014/01) ter usposabljanje za 500 predstavnikov nacionalnih organov upravljanja in revizijskih organov junija 2008. Dodatni ukrepi so določeni v akcijskem načrtu Komisije z dne 19. februarja 2008 za krepitev nadzorne njene vloge na tem področju (COM(2008) 97). Komisija poleg rednih razprav o vprašanjih upravljanja in kontrole z državami članicami v odboru za upravljanje strukturnih ukrepov (COCOF) ter priložnostnih tehničnih sestankov pripravlja tudi letne usklajevalne sestanke z nacionalnimi revizijskimi organi.

Smernice Komisije ter dejavnosti usposabljanja in usklajevanja so namenjene poenostavitvi tekoče porabe sredstev z razjasnitvijo zahtev in izogibanjem podvajanju kontrol. Komisija sprejema posebne ukrepe za spodbuditev uporabe določb o pavšalnih stopnjah in delnem zaključku ter za zagotovitev smernic glede pravil upravičenosti. To je določeno v akcijskem načrtu z dne 19. februarja 2008, ukrepa 4.3 in 4.4.

Komisija meni, da je revizorska dejavnost že učinkovita za izboljševanje sistemov nadzora in kontrole, na primer z izvajanjem akcijskih načrtov za odpravo težav, vendar si prizadeva za povečanje svojega vpliva pri pospešitvi sprejemanja odločitev, ko je ustrezna odložitev plačila ali uporaba finančnih popravkov.

Komisija zdaj poroča o finančnih popravkih in izterjavah, ki so posledica njenega revizijskega dela ali revizijskega dela Računskega sodišča na področju strukturnih ukrepov v njenih letnih zaključnih računih in tudi na četrtletni osnovi. Številke o izterjavah držav članic so objavljene tudi v letnem poročilu o izvajanju strukturnih skladov.

H) Notranje politike, vključno z raziskavami (delovni dokument Komisije, točke 26–32)

GLAVNO TVEGANJE ZA ZAKONITOST IN PRAVILNOST ODHODKOV ZA RAZISKAVE JE, DA UPRAVIčENCI V IZJAVAH O STROšKIH PRIJAVIJO PREVISOKE STROšKE, KOMISIJA PA TEGA POZNEJE NE UGOTOVI IN POPRAVI. VELIKO NAPAK, KI VPLIVAJO NA ZAKONITOST IN PRAVILNOST, JE MOGOčE UGOTOVITI (IN TAKO TUDI POPRAVITI) SAMO Z IZVAJANJEM PREGLEDOV NA KRAJU SAMEM. KOMISIJA JE PRI ISKANJU REšITEV ZA TA PROBLEM PREUSMERILA SVOJO STRATEGIJO KONTROLE K NAKNADNEMU ODKRIVANJU IN POPRAVI NAPAK, KO JE BILO PLAčILO žE OPRAVLJENO. GD ZA RAZISKAVE SO IZVAJALI SVOJO REVIZIJSKO STRATEGIJO ZA šESTI OKVIRNI PROGRAM, KI VKLJUčUJE POVEčANO šTEVILO REVIZIJ, NOVO STRATEGIJO VZORčENJA IN POPRAVKE SISTEMSKIH NAPAK, čE JIH JE PONOVIL ISTI UPRAVIčENEC V DRUGIH, NEREVIDIRANIH POGODBAH. REVIZIJSKA STRATEGIJA SE IZVAJA V OBDOBJU šTIRIH LET. ZARADI SVOJEGA VEčLETNEGA ZNAčAJA SE LAHKO UčINKOVITOST STRATEGIJE KONTROLE GD ZA RAZISKAVE V CELOTI MERI IN OCENJUJE LE V KONčNI FAZI žIVLJENJSKEGA OBDOBJA OKVIRNEGA PROGRAMA. POTEKALA SO TUDI PRIZADEVANJA ZA POENOSTAVITEV IN RAZJASNITEV SMERNIC ZA IZRAčUNAVANJE STROšKOV IN POROčANJE O NJIH ZA UPRAVIčENCE IN REVIZORJE, PRISTOJNE ZA POTRJEVANJE.

Na področju izobraževanja in kulture Komisija izvaja spremenjeno strategijo nadzora, ki je osnovana na pristopu „integriranega okvira kontrole“. To vključuje predhodne izjave o zanesljivosti za obdobje 2007–2013, ki jih izdajo nacionalni organi, ter letne naknadne izjave o zanesljivosti v zvezi z uporabo sredstev med preteklim letom. Spremljanje izvajanja priporočil sistemske revizije je bilo vključeno v postopek ocenjevanja predhodnih izjav o zanesljivosti za obdobje 2007–2013, ki jih izdajo nacionalni organi, in se ga stalno spremlja. Nadalje, pravila za nove programe za obdobje 2007–2013 na področju izobraževanja in kulture so bila poenostavljena in načini pavšalov ter pavšalnega financiranja se široko uporabljajo.

Komisija sprejema ustrezne ukrepe za upoštevanje priporočila Sveta v zvezi z zamujenimi plačili upravičencem in potrebo po upoštevanju časovnih omejitev za izvrševanje odhodkov, ki jih določa finančna uredba. Prizadevanja so povečala odstotek pravočasno izvršenih plačil. Vprašanje se natančno spremlja in je deležno največje pozornosti, da se zagotovi nadaljnje izboljšanje.

I) Zunanji ukrepi (delovni dokument Komisije, točke 33–35)

KOMISIJA JE SPREJELA VEč UKREPOV, NAMENJENIH IZBOLJšANJU SISTEMOV, KI SO BILI OBLIKOVANI ZA ZAGOTAVLJANJE ZAKONITOSTI IN PRAVILNOSTI ODHODKOV ZA ZUNANJE UKREPE NA RAVNI ORGANIZACIJ, KI IZVAJAJO PROJEKTE: OBIčAJNI OBSEG POOBLASTIL ZA PREVERJANJE ODHODKOV ZA NEPOVRATNO POMOč IN POGODBE O STORITVAH NA PODLAGI PLAčILA (OBVEZNO OD FEBRUARJA 2006), novi običajni obseg pooblastil za finančne revizije in revizije sistemov (obvezno od oktobra 2007), letna konsolidacija rezultatov zunanjih revizij v zbirnem poročilu z namenom določanja vrst ugotovitev in korektivnih ukrepov, razvoj revizije CRIS, ki bi izboljšala poročanje o rezultatih revizije.

Na področju humanitarne pomoči je bilo ravnotežje med revizijami na sedežu in revizijami na kraju samem spremenjeno in treba ga je obravnavati v okviru splošne strategije kontrol. Število revizij na kraju samem se je povečalo na 37 revizij leta 2007 v primerjavi z 20 revizijami, ki so bile opravljene na kraju samem leta 2006.

J) Predpristopna strategija (delovni dokument Komisije, točke 36–38)

KOMISIJA NADALJE NATANčNO SPREMLJA NACIONALNE NADZORNE IN KONTROLNE SISTEME ZA ODHODKE V OKVIRU PREDPRISTOPNIH PROGRAMOV TER, KADAR JE TREBA, ZELO SPODBUJA DRžAVE UPRAVIčENKE K UKREPANJU ZA IZBOLJšANJE NEZADOVOLJIVIH PRIMEROV. KOMISIJA JE V ZVEZI Z PROGRAMOM SAPARD NADALJE OKREPILA SVOJE PREGLEDE IN SPREMLJANJE NJIHOVEGA IZVAJANJA, KOT JE PRIPOROčIL SVET. PROGRAMI SAPARD SO SE ZAKLJUčILI NA PODLAGI ZAHTEVKOV ZA KONčNO PLAčILO, ODLOčBE O POTRDITVI OBRAčUNOV IN KONčNEGA POROčILA O IZVAJANJU.

K) Upravni odhodki (delovni dokument Komisije, točke 39–46)

OIB IN OIL STA V ZVEZI Z JAVNIMI NAROčILI VZPOSTAVILA POSEBNE UKREPE KONTROLE, DA BI IZBOLJšALA UPRAVLJANJE ODDAJE JAVNIH NAROčIL, KOT JE NAVEDENO V ODGOVORU KOMISIJE NA LETNO POROčILO SODIščA ZA LETO 2006. Za odhodke za nepremičnine so v skladu s členom 126(1)(h) izvedbenih določb dovoljeni postopki s pogajanji.

Komisija je v zvezi s svojimi pokojninskimi obveznostmi predložila številke in ocene, kot se je zahtevalo ob predstavitvi PPP v Odboru za proračun Sveta 10. junija 2008, dodatni dokumenti pa so bili predloženi 13. junija 2008. To bo odslej del standardne predstavitve.

Komisija je v zvezi z agencijami 9. julija 2008 sprejela spremembo okvirne finančne uredbe[1], ki vključuje določbe, ki krepijo obveznost agencij, da v svojih zahtevkih za plačila predložijo natančne napovedi o dejanskih denarnih potrebah skozi leto, da bi se izognilo nepotrebnim denarnim tokovom. To bi moralo omogočiti Komisiji, da v skladu s skupno izjavo z dne 13. julija 2008 natančneje sledi stanju denarnih sredstev agencij, kar bi moralo voditi do natančnejšega načrtovanja in povečane preglednosti.

Agencije so neodvisni organi Skupnosti, ki so v celoti zakonsko in finančno odgovorni za upravljanje svojih lastnih sredstev. Komisija je v okviru razpoložljivih sredstev podprla agencije ter jim omogočila, da uporabijo znanje, izkušnje in nasvete Komisije na področju finančnega upravljanja, in tako bo tudi v prihodnje.

Nadalje, začelo se bo horizontalno vrednotenje v okviru Sporočila Komisije „Evropske agencije – smernice za prihodnost“ iz marca 2008. Vrednotenje bo med drugim ocenilo tudi učinek agencij na notranjo organizacijo in dejavnosti Komisije. Medinstitucionalna delovna skupina, za katero Komisija predlaga, da bi jo ustanovila skupaj z Evropskim parlamentom in Svetom, bo med drugim prispevala k določanju ciljev in obsega tega horizontalnega vrednotenja. Komisija namerava poročati o rezultatih tega vrednotenja do leta 2009 oziroma leta 2010.

L) Finančni instrumenti in bančne delavnosti (delovni dokument Komisije, točke 47–48)

POMANJKLJIVOSTI, KI JIH JE SVET NAšEL V ZVEZI Z UPRAVLJANJEM BANčNIH UKREPOV NA SREDOZEMSKEM OBMOčJU V OKVIRU UREDBE MEDA, SE NANAšAJO NA PRETEKLOST IN SO BILE ODPRAVLJENE. KONVENCIJA MED KOMISIJO IN EVROPSKO INVESTICIJSKO BANKO (EIB) O UPRAVLJANJU JE V POSTOPKU PONOVNEGA POGAJANJA.

II. POSEBNA POROčILA RAčUNSKEGA SODIščA (delovni dokument Komisije, točke 49–63)

SVET JE KOMISIJI PRIPRAVIL šTEVILNA PRIPOROčILA V ZVEZI S POSEBNIMI POROčILI, KI JIH JE IZDALO RAčUNSKO SODIščE V LETIH 2006 in 2007. Odgovori Komisije na ta priporočila so na voljo v delovnem dokumentu Komisije (točke 49–63).

III. EVROPSKI RAZVOJNI SKLADI ( delovni dokument Komisije, točki 64–66)

KOMISIJA JE USTREZNO UPOšTEVALA PRIPOROčILA SVETA V ZVEZI Z EVROPSKIMI RAZVOJNIMI SKLADI. V ZVEZI Z ZAKLJUčNIMI RAčUNI BODO RAčUNOVODSKI POSTOPKI IN ZLASTI PRIPRAVA ZAKLJUčNIH RAčUNOV PO PREHODU S SISTEMA OLAS NA SISTEM CRIS SAMODEJNI. TODA čEPRAV BODO V SISTEMU OLAS ZAKLJUčNI RAčUNI OPRAVLJENI ROčNO, BO, DA BI SE IZOGNILI NAPAKAM, IZVEDENIH VELIKO PREGLEDOV.

Komisija v zvezi s proračunsko podporo potrjuje, da v postopkih podeljevanja proračunske podpore pred prenosom sredstev zagotavlja, da so izpolnjeni pogoji iz Sporazuma iz Cotonouja in sporazumov o financiranju.

Informacije v zvezi s upravljanjem tveganja, analizo sistema notranjih kontrol in revizijo transakcij so na voljo v letnem poročilu o dejavnostih EuropeAid 2007.

* * *

[1] Uredba Komisije (ES, Euratom) št. 652/2008 z dne 9. julija 2008 o spremembi Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002 o okvirni finančni uredbi za organe iz člena 185 Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 o finančni uredbi za splošni proračun Evropskih skupnosti.