52008DC0579




[pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

Bruselj, 23.9.2008

COM(2008) 579 konč.

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

o izidu pregleda izvajanja Uredbe (ES) št. 717/2007 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. junija 2007 o gostovanju v javnih mobilnih telefonskih omrežjih znotraj Skupnosti in spremembah Direktive 2002/21/ES

{COM(2008) 580 konč.}

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

o izidu pregleda izvajanja Uredbe (ES) št. 717/2007 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. junija 2007 o gostovanju v javnih mobilnih telefonskih omrežjih znotraj Skupnosti in spremembah Direktive 2002/21/ES(Besedilo velja za EGP) KAZALO

1. Uvod 3

2. Ozadje 3

2.1. Veljavna uredba 3

2.2. Pregled trga 4

2.3. Spremembe od sprejetja Uredbe 4

2.4. Postopek posvetovanja 5

3. Pregled 5

3.1. Doseganje ciljev 6

3.2. Posebna vprašanja 6

3.3. Podaljšanje veljavnosti Uredbe in razširitev njenega področja uporabe 8

4. Sklep 10

1. Uvod

V jedru ciljev Evropske Komisije še naprej ostajata dokončno oblikovanje enotnega trga in izpolnitev ciljev Lizbonske strategije – napraviti EU za „najbolj dinamično in konkurenčno na znanju temelječe gospodarstvo na svetu“. Pri izpolnjevanju zastavljenih ciljev je ključna vzpostavitev čezmejnih komunikacij. Uredba (ES) št. 717/2007 o gostovanju v javnih mobilnih telefonskih omrežjih znotraj Skupnosti in spremembah Direktive 2002/21/ES (v nadaljnjem besedilu: Uredba)[1], ki je začela veljati junija 2007, je tudi prvovrsten primer načrta politike Komisije „Evropa rezultatov“, katere namen je koristiti vsem državljanom Evrope, temelji pa na dosedanjih dosežkih EU.

Veljavnost Uredbe se bo iztekla 30. junija 2010, razen če je Parlament in Svet na predlog Komisije ne podaljšata. V Uredbi je bilo zato določeno, da mora Komisija pregledati njeno izvajanje in o tem najpozneje do 30. decembra 2008 poročati Evropskemu parlamentu in Svetu[2]. Komisija je zadolžena, da oceni, ali so bili doseženi cilji te uredbe, da spremlja spremembe veleprodajnih in maloprodajnih cen zagotavljanja govornih in podatkovnih storitev gostujočim uporabnikom, vključno s storitvami SMS, in po potrebi ob upoštevanju interesov uporabnikov pripravi priporočila glede potrebe po regulaciji teh storitev.

V tem sporočilu so predstavljeni izidi pregleda izvajanja Uredbe, ki ga je opravila Komisija, pojasnjeni so predlogi glavnih sprememb politike, namenjenih uresničevanju sklepnih ugotovitev iz sporočila, priložen pa mu je zakonodajni predlog za ustrezno spremembo Uredbe. Podrobnosti in obrazložitev so navedeni v zakonodajnem predlogu in v oceni učinka, ki se nanj navezuje. Pravna podlaga novega predloga je člen 95 Pogodbe ES, kakor že v primeru same Uredbe.

2. Ozadje

2.1. Veljavna uredba

Posebne čezmejne značilnosti in struktura trga gostovanja znotraj Skupnosti zelo otežujejo nacionalne regulativne organe pri učinkovitem obvladovanju pomanjkanja konkurenčnih pritiskov in visokih cen storitev gostovanja v Skupnosti, ki jih to povzroča. Evropska skupina regulativnih organov, ki je bila ustanovljena, da bi Komisiji zagotavljala strokovno svetovanje o vprašanjih regulacije na enotnem trgu, je potrdila ta problem in Komisijo pozvala, naj se nanj odzove na evropski ravni. Komisija je 12. julija 2006 sprejela predlog Uredbe o javnih omrežjih v Skupnosti[3], ki ga je oblikovala skupina. Evropski parlament in Svet sta junija 2007 sprejela Uredbo, ki je pripomogla k nemotenemu delovanju notranjega trga in hkrati omogočila doseganje visoke ravni varstva uporabnikov, ohranjanje konkurence med mobilnimi operaterji ter spodbujanje k inovacijam in izbiri za uporabnike.

Komisija je zaključila pregled izvajanja Uredbe v zvezi z njenimi najpomembnejšimi cilji, med katerimi so spodbujanje konkurence, utrditev enotnega trga in zagotovitev, da uporabniki pri prestopu meje v primerjavi z domačimi cenami ne plačujejo neupravičeno visokih cen.

Komisija je morala v okviru pregleda prav tako razmisliti, ali je ob upoštevanju sprememb od začetka veljavnosti Uredbe potrebna regulacija storitev SMS in podatkovnih storitev.

2.2. Pregled trga

Trg EU storitev gostovanja za mobilne storitve je mogoče razdeliti na govorne storitve, storitve SMS in podatkovne storitve. Vsi trije tržni segmenti skupaj so v letu 2007 ustvarili 6,54 milijarde EUR prihodkov[4]. To ustreza skoraj 4,7 % celotnega trga EU za mobilne storitve. Čeprav so storitve gostovanja v smislu prihodkov manj pomembne za mobilno industrijo kot domače storitve, pa je delež prihodkov operaterjev od gostovanja še vedno pomemben in navadno, z vidika stopnje dobička, privlačnejši od drugih storitev.

Gostovanje za govorne storitve je ustvarilo 79,1 % prihodkov celotnega trga gostovanja v letu 2007, preostalih 12,3 % oziroma 8,6 % je pripadalo gostovanju za storitve SMS in gostovanju za podatkovne storitve. Rast govornih storitev in storitev SMS večinoma kaže na zrelost teh trgov, vendar pa je rast storitev gostovanja za podatkovne storitve dinamična in usklajena vsaj z rastjo domačih mobilnih podatkovnih storitev. Podatkovni segment bo torej prehitel storitve SMS in bo v enem do dveh letih postal drugi največji segment storitev gostovanja.

Medtem ko so se cene gostovanja za govorne storitve znižale zaradi Uredbe, pri gostovanju za SMS ni opaziti enakih trendov, saj se cene v preteklem letu niso veliko spreminjale kljub političnim pritiskom na operaterje, naj ukrepajo, da bi se izognili regulaciji.

Cene gostovanja za podatkovne storitve, nasprotno, ostajajo visoke, čeprav so se cene na veleprodajni in maloprodajni ravni znižale. Pojavila se je posebna problematika v zvezi s pomanjkanjem preglednosti cen gostovanja za podatkovne storitve in posledičnimi „neprijetnimi presenečenji ob prejemu računa“. Konkurenčne cene gostovanja za podatkovne storitve so nujne za odstranitev ovir dostopa do mobilnih spletnih storitev pri prestopanju meja.

2.3. Spremembe od sprejetja Uredbe

Komisija je po sprejetju Uredbe pri spremljanju njenega izvajanja tesno sodelovala z evropsko skupino regulativnih organov. Skupina je začela obsežno zbiranje podatkov, na katerih sta temeljili dve poročili o merilih[5].

Komisija je tudi naročila študijo o uporabi podatkovnih storitev med gostovanjem, ki so jo pripravili neodvisni svetovalci in je bila objavljena 27. junija 2008[6].

Komisija je na lastno pobudo zbrala podatke od več kot 120 operaterjev.

2.4. Postopek posvetovanja

V obsežnem javnem posvetovanju, ki se je začelo 7. maja 2008, je Komisija želela prejeti pripombe k izvajanju Uredbe in morebitni razširitvi njenega področja uporabe na gostovanje za storitve SMS in podatkovne storitve. Zastavljenih je bilo 39 vprašanj glede splošnega izvajanja Uredbe in glede posebnih vprašanj, kot so nenamerno gostovanje, vpliv na manjše operaterje in cene domačih storitev ter vprašanje razmerja med dejanskimi in zaračunanimi minutami. Prispelo je 45 odgovorov. Nezaupni odgovori so bili objavljeni[7].

Ti odgovori, vključno z odgovorom evropske skupine regulativnih organov, so se upoštevali pri pripravi tega pregleda.

Med odzivi na javno posvetovanje je bila izražena velika podpora mnenju, da bi bilo treba regulacijo govornih storitev podaljšati preko roka leta 2010. Evropska skupina regulativnih organov, posamezni nacionalni regulativni organi, države članice in potrošniške organizacije so zagovarjali ohranitev regulacije veleprodaje in maloprodaje. Manjši operaterji so se prav tako zavzemali za podaljšanje trajanja veljavnosti Uredbe, vsaj za veleprodajno raven.

Podobna podpora je bila izražena regulaciji gostovanja za storitve SMS, zlasti zaradi pomanjkanja sprememb maloprodajnih cen. Medtem ko so bili združenje GSM in večina mobilnih operaterjev na splošno proti nadaljevanju regulacije gostovanja za govorne storitve ter razširitvi regulacije na gostovanje za storitve SMS in podatkovne storitve, pa so bili nekateri operaterji naklonjeni regulaciji gostovanja za storitve SMS na veleprodajni ravni.

Glede gostovanja za podatkovne storitve so se skoraj vsi strinjali, da je treba preprečiti „neprijetna presenečenja ob prejemu računa“, prav tako se je pokazala zaskrbljenost glede visokih cen.

3. Pregled

Komisija je morala pripraviti oceno ciljev Uredbe in odločiti, ali bo predlagala regulacijo gostovanja za storitve SMS in podatkovne storitve, poleg tega pa je bila tudi pozvana, naj oceni, ali bi bilo treba ob upoštevanju sprememb na trgu ter glede konkurence in varstva uporabnikov podaljšati trajanje veljavnosti Uredbe ali Uredbo spremeniti, da bi se upoštevale spremembe cen govornih in podatkovnih komunikacijskih mobilnih storitev na nacionalni ravni ter vpliv Uredbe na konkurenčni položaj manjših, neodvisnih ali novih operaterjev. Uredba določa tudi, da mora Komisija, če ugotovi obstoj take potrebe, predložiti predlog Evropskemu parlamentu in Svetu.

3.1. Doseganje ciljev

Cilji, zastavljeni v Uredbi, naj bi uvedli skupni pristop k zagotavljanju, da uporabniki ne plačujejo pretiranih cen za storitve gostovanja v Skupnosti, ko kličejo ali prejemajo klice, kar bi pripomoglo k nemotenemu delovanju enotnega trga, hkrati pa omogočilo doseganje visoke ravni varstva uporabnikov in konkurence med mobilnimi operaterji ter ohranitev spodbud za inovacije in uporabniško izbiro.

Zlasti sta nemoteno potekala izvajanje in prehod na „evrotarifo“, nacionalni regulativni organi pa so ugotovili le malo izjem. Spremljanje izvajanja, ki ga je opravila Komisija, je pokazalo, da se obveznosti iz Uredbe uresničujejo in da imajo uporabniki dostop do evrotarife po cenah, enakih ali nižjih od pragov, dovoljenih v Uredbi. Uporabnikom se za klicanje in prejemanje klicev zaračunavajo cenejše tarife gostovanja. Pred začetkom veljavnosti Uredbe je bila povprečna cena za klicanje 0,7692 EUR, cena za sprejem klica med gostovanjem pa 0,417 EUR. Začetek veljavnosti Uredbe je pomenil, da so uporabniki plačevali nižje cene tako za klicanje kot sprejemanje klicev, saj so bile najvišje omejitve evrotarife določene na 0,49 EUR (brez DDV) za klicanje in na 0,24 EUR (brez DDV) za sprejemanje klicev. Te cene so bile pozneje znižane na 0,46 EUR (brez DDV) oziroma na 0,22 EUR (brez DDV).

Ob začetku veljavnosti Uredbe je za 400 milijonov uporabnikov veljala evrotarifa, zaradi česar se je uveljavila kot standardna privzeta tarifa v EU. Uporabnikom so na voljo tudi posebne ponudbe, vendar so v povprečju tako ponujene cene na minuto enake kot po evrotarifi. Zato uporabniki v primerjavi s cenami za storitve gostovanja v EU, ki so prevladovale v letu 2007, po evrotarifi povprečno prihranijo 36,4 % za odhodne klice in 42,9 % za dohodne klice.

Z Uredbo se je izboljšala tudi preglednost za uporabnike, kljub temu, da nekaj operaterjev ni bilo sposobnih pravočasno odpraviti tehničnih težav pri zagotavljanju preglednosti. Večina operaterjev je to obveznost izpolnila v predpisanem času in, če so imeli operaterji s tem težave, so nacionalni regulativni organi položaj spremljali, da so lahko te težave pravočasno odpravili.

Najpogostejše težave na trgu gostovanja za govorne storitve, kot so stroški menjave operaterja in pomanjkanje ustrezne nadomestljivosti, pa so ostale nespremenjene, konkurenca se ni razvila in cene so se na splošno ustalile okoli predpisanih cenovnih pragov. Zato obstaja velika nevarnost, da bi dopustitev izteka Uredbe povzročila povišanje cen.

3.2. Posebna vprašanja

Nenamerno gostovanje

Nenamerno gostovanje je že vseskozi sporno vprašanje v obmejnih regijah. Obveznost v okviru preglednosti, da je treba uporabnike obvestiti o ceni med gostovanjem, je pomagala ozavestiti uporabnike o nenamernem gostovanju. Nacionalni regulativni organi in uprave držav članic so se tudi odzvali na to vprašanje z dvostranskim sodelovanjem za njegovo rešitev. Doseženih je bilo več dogovorov.

Komisija bo še naprej spremljala razmere in tako zagotavljala nemoteno delovanje enotnega trga.

Vpliv na manjše operaterje

Z Uredbo je bil manjšim operaterjem omogočen dostop do nižjih veleprodajnih cen gostovanja. To je ugodno vplivalo na manjše operaterje, saj je nekaterim od njih omogočilo uvedbo nekaj najcenejših maloprodajnih ponudb na trgu. Med javnim posvetovanjem se je eno od izpostavljenih vprašanj nanašalo na težave, ki jih doživljajo novi operaterji pri pravočasnem sklepanju novih sporazumov o gostovanju z vsemi operaterji. To je pomembno, kadar si naročniki med gostovanjem ne morejo izmenjevati sporočil SMS z naročniki mobilnega omrežja v drugi državi članici, to pa zato, ker ni bil sklenjen sporazum o dostavi takih sporočil.

Nacionalni regulativni organi lahko za zagotovitev skladnosti s to zahtevo v skladu s členom 5 Direktive o dostopu[8] ukrepajo na lastno pobudo.

Usmerjanje prometa

Komisija med pregledom izvajanja Uredbe ni ugotovila uporabe usmerjanja prometa v škodo uporabnikov, niti ji o tovrstnih primerih nihče ni poročal. Ker mora biti evrotarifa, ki jo uporabljajo operaterji, skladna z navzgor omejeno ceno, se je večina operaterjev odločila ponuditi enake tarife, ne glede na to, katero omrežje uporabnik med gostovanjem uporablja, kar je povečalo preglednost za uporabnike, ki jim tako ni treba ročno izbirati cenejšega omrežja.

Najbolj oddaljene regije

Pregled, ki ga je opravila Komisija, je pokazal, da ni bilo nobenega negativnega vpliva na najbolj oddaljene regije. Iz javnega posvetovanja in stikov Komisije s francoskimi organi je razvidno, da je Francija to vprašanje obravnavala, saj je bila sprejeta zakonodaja, ki državljanom v najbolj oddaljenih regijah zagotavlja, da med klicanjem v matično Francijo ne bodo v slabšem položaju.

Domače cene

Komisija je proučila tudi, ali so se zaradi Uredbe povišale domače cene. Pokazalo se je, da bi bilo kakršno koli povišanje domačih cen izredno težko neposredno pripisati uvedbi Uredbe. Evropska organizacija regulativnih organov je ugotovila, da je povišanje domačih cen mobilnih storitev malo verjetno, ker je konkurenca pri pridobivanju uporabnikov osredotočena ravno nanje. Zaključek trinajstega poročila o napredku pri izvajanju regulativnega okvira je bil prav tako, da se je v letu 2007 nadaljevalo zniževanje cen mobilnih storitev[9].

Enote obračunavanja

Medtem ko so omejitve cen v Uredbi izražene v količini „na minuto“, se je pokazalo, da način obračunavanja nekaterih operaterjev, po katerem govorne klice obračunavajo glede na najmanjše obdobje do 60 sekund in ne na sekundni osnovi, slabijo učinke Uredbe in da so nekateri operaterji od sprejetja Uredbe spremenili svoj način obračunavanja ter so tako učinek Uredbe še bolj oslabili. Evropska skupina regulativnih organov ocenjuje, da ob uporabi evrotarife obračunavanje po minutni postavki tipičen račun za opravljene klice poveča za približno 24 % in račun za prejete klice za 19 %.

3.3. Podaljšanje veljavnosti Uredbe in razširitev njenega področja uporabe

Govorne storitve

Iz zgoraj navedenega je razvidno, da temeljni problemi, ki so obstajali pred uvedbo Uredbe, ostajajo nerešeni. Nekaj konkurence je, vendar so te ponudbe le skromno posegle na trg.

Gostovanje za govorne storitve je lahko pomemben vir prihodkov in dobička mobilnega operaterja, vendar so z vidika uporabnika cene gostovanja za govorne storitve le del večjega mobilnega svežnja, in sicer manj pomemben del tega svežnja kot na primer domače govorne storitve, domače storitve SMS ali subvencija za nakup telefona. To omejuje sposobnost operaterjev, da privlačne cene storitev gostovanja uporabljajo kot učinkovito orodje za pridobivanje strank. Stopnjo pričakovane konkurence poleg tega zmanjšujeta obstoj stroškov zaradi menjave operaterja in pomanjkanje ustrezne nadomestljivosti gostovanja za govorne storitve, potem ko je stranka že v tujini.

Vprašanje enote obračunavanja (obračunavanje po minuti), kot je opisano zgoraj, je pokazalo, da so operaterji izkoristili znatne možnosti široke razlage Uredbe, ki jo dopušča njeno besedilo, ter na škodo drugih operaterjev (na veleprodajni ravni) in uporabnikov kar najbolj povečali svoj donos. Zato je treba oblikovati skupna pravila glede enote obračunavanja storitev po evrotarifi, da se enotni trg še nadalje utrdi in se zagotovi enotna raven varstva uporabnikov.

Predlog

1. Podaljšanje regulacije veleprodajnih in maloprodajnih govornih storitev do leta 2013

Komisija predlaga podaljšanje veljavnosti Uredbe za nadaljnja tri leta, od leta 2010 do leta 2013, s čimer bi se zagotovilo, da se uporabnikom ne bi zaračunavale pretirane cene ter da bi bilo dovolj časa za razvoj konkurence. Najvišje dovoljene ravni za evrotarife tako za opravljene kot za prejete klice se bodo v podaljšanem obdobju trajanja veljavnosti Uredbe še naprej letno linearno nižale[10].

Komisija je v prizadevanjih za olajšanje nadaljnje konkurence želela z izrazitejšim znižanjem veleprodajnih cen zagotoviti večjo razliko na maloprodajni ravni. To bi moralo povečati možnosti operaterjev za konkuriranje z maloprodajnimi cenami, s čimer bi kar najbolj povečali možnosti vzpostavitve resnično konkurenčnega trga.

Operaterji bodo morali za reševanje vprašanja enote obračunavanja na maloprodajni ravni svojim strankam storitve obračunavati na sekundni osnovi, imeli pa bodo zgolj možnost uvedbe obračuna prvih 30 sekund ob vzpostavitvi zveze za opravljene klice. Za prejete klice obračunavanje začetnega obdobja ni upravičeno. Podobno naj bi si operaterji opravljanje veleprodajnih storitev reguliranih gostujočih klicev med seboj obračunavali po sekundnem sistemu.

Storitve SMS

Cene gostovanja za storitve SMS so se v preteklih letih kljub političnim pritiskom le malo spreminjale. Povprečna cena za sporočilo SMS med gostovanjem v EU se je neznatno znižala z 29 centov v tretjem četrtletju leta 2007 na 28,5 centa v prvem četrtletju leta 2008. Poleg tega se zdi malo verjetno, da bi se cene glede na odzive operaterjev na javno posvetovanje v prihodnosti občutno znižale zgolj zaradi ukrepanja znotraj panoge.

Komisija je v svojem pregledu sklenila, da osnovni stroški ne upravičujejo niti veleprodajne niti maloprodajne ravni cen in da se zdi, da podobno kot pri cenah gostovanja za govorne storitve ni dovolj konkurenčnega pritiska na operaterje, da bi cene znižali.

Predlog

2. Razširitev regulacije na gostovanje za storitve SMS na veleprodajni in maloprodajni ravni do leta 2013 ter izboljšanje preglednosti

Komisija predlaga razširitev področja uporabe Uredbe z določitvijo veleprodajnih in maloprodajnih cenovnih pragov za gostovanje za storitve SMS[11].

Komisija predlaga tudi, da bi morale stranke prek sporočilne službe ob vsakokratnem vstopu v državo članico, ki ni njihova, samodejno prejeti opozorilo z osnovnimi, njim prilagojenimi informacijami o cenah, ki veljajo za pošiljanje sporočil SMS, poslanih v obiskani državi članici.

Gostovanje za podatkovne storitve

Cene gostovanja za podatkovne storitve so bile visoke že, ko je Komisija leta 2006 predlagala Uredbo. Vendar je položaj postal izrazitejši v preteklem letu s prihodom hitrega spletnega dostopa oziroma mobilnega dostopa do širokopasovnih storitev, zlasti za uporabnike prenosnih računalnikov. To je privedlo do pojava neprijetnih presenečenj ob prejetju računa za uporabnike, ki so navajeni na pavšalne tarife doma, ki pa se jim lahko med gostovanjem storitve zaračunavajo na megabajt. Zaskrbljenost glede višine cen za tovrstne storitve kaže na to, da je treba zlasti izboljšati preglednost in preprečiti neprijetna presenečenja zaradi previsokih računov, kar ne koristi le uporabnikom, ampak tudi mobilnim operaterjem.

Poleg tega obstoj posebno visokih veleprodajnih cen za tovrstne storitve v neizbranih omrežjih povzroča težave pri usmerjanju prometa, zaradi česar operaterjem primanjkuje spodbud za enostransko znižanje veleprodajnih cen, saj bi uporabniki uporabljali storitve tudi, če bi cene ostale nespremenjene. To domače operaterje omejuje pri napovedih veleprodajnih stroškov ter zagotavljanju preglednih in konkurenčnih cenovnih paketov strankam. Zato bi bilo treba določiti varovalno omejitev veleprodajnih cen, ki bi znižala pretirane veleprodajne cene, vendar bi jih ohranjala dovolj visoke, da ne bi ovirale konkurence ali preprečile njenega razvoja.

Predlog

3. Povečanje preglednosti in uvedba varovalnega mehanizma za veleprodajo do leta 2013 za preprečevanje neprijetnih presenečenj ob prejemu računa za gostovanje za podatkovne storitve

Komisija predlaga ukrepe, ki bodo zagotovili, da bodo uporabniki med gostovanjem prek samodejnega sporočila ustrezno obveščeni o cenah gostovanja za podatkovne storitve.

Operaterji morajo najpozneje do 1. julija 2010 svojim strankam omogočiti, da vnaprej določijo, pri kako visokem računu bodo gostovanje prekinili.

Komisija predlaga tudi določitev varovalne omejitve veleprodajnih cen dovolj visoko, da v povprečju med katerima koli operaterjema ne bodo presegle 1 EUR na megabajt, s čimer bo poskrbljeno, da bodo operaterji lahko uvedli pregledne sisteme oblikovanja cen z zagotovilom, da bodo lahko z večjo gotovostjo predvideli svoje veleprodajne stroške.

4. Sklep

Kljub dosežkom Uredbe se dinamika trga gostovanja od uvedbe Uredbe ni dovolj spremenila, da bi lahko Komisija priporočila, da se Uredba izteče leta 2010.

Za izboljšanje nemotenega delovanja enotnega trga se torej predlaga, da se področje uporabe Uredbe razširi na gostovanje za storitve SMS in podatkovne storitve. Cene gostovanja za storitve SMS so se v zadnjih letih le malo spreminjali in ni verjetno, da se bodo v prihodnosti občutno znižale zgolj zaradi ukrepanja znotraj panoge. Zaskrbljenost glede višine cen gostovanja za podatkovne storitve kaže, da je treba zlasti povečati preglednost in preprečiti neprijetna presenečenja zaradi previsokih računov.

Komisija predlaga veleprodajno in maloprodajno regulacijo gostovanja za govorne storitve in storitve SMS. Namen predloga je čim bolj spodbuditi razvoj konkurenčnega trga s povečanjem največjih dovoljenih marž med veleprodajnimi in maloprodajnimi cenami. V predlogu je predvideno tudi nadaljnje varstvo uporabnikov, ki se jim z minutnim obračunavanjem zaračunavajo previsoke cene. Vendar pa za gostovanje za podatkovne storitve predlaga drugačen pristop zaradi posebne narave težav na tem področju. Zlasti ugotavlja, da so neprijetna presenečenja zaradi pretirano visokih računov nesprejemljiva, zato je treba nujno ukrepati za izboljšanje preglednosti in ukinitev pretiranih veleprodajnih cen, ki povzročajo precejšnje izkrivljanje konkurence.

Trgi gostovanja imajo edinstvene značilnosti, ki upravičujejo izjemne ukrepe. Zaradi svoje izjemne narave mora biti ta poseg časovno omejen, tako da se bo iztekel 30. junija 2013. Komisija bo še naprej spremljala razvoj trga gostovanja v Skupnosti in predlaga naslednji pregled s poročilom Evropskemu parlamentu in Svetu leta 2011.

Komisija je odločena, da bo Evropskemu parlamentu in Svetu v čim večji meri pomagala čim hitreje doseči dogovor o zgoraj navedenih vprašanjih, da bodo evropskim uporabnikom mobilnih komunikacijskih storitev zagotovljene ugodnosti teh predlogov že do poletja 2009. To je pomembno za izpolnitev pričakovanj, ki jih imajo državljani od EU, in za zagotovitev, da bo Evropa svojim državljanom prinesla rezultate.

[1] UL L 171, 29.6.2007, str. 32.

[2] Člen 11 Uredbe.

[3] Predlog uredbe Evropskega Parlamenta in Sveta o gostovanju v javnih mobilnih omrežjih znotraj Skupnosti in spremembah Direktive 2002/21/ES o skupnem regulativnem okviru za elektronska komunikacijska omrežja in storitve – COM(2006) 382, 12.7.2006.

[4] Ta znesek izhaja iz podrobnega zbiranja podatkov, ki so ga opravili nacionalni regulativni organi in Evropska komisija. Podatke je prispevalo 27 nacionalnih regulativnih organov na podlagi posameznih operaterjev, agregirani pa so bili po načelu „od spodaj navzgor“.

[5] http://www.erg.eu.int/documents/docs/index_en.htm.

[6] http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/docs/study_data_roaming.pdf.

[7] Spletni naslov: http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/regulation/consult08/contributions/index_en.htm.

[8] UL L 108, 24.4.2002, str. 7.

[9] COM(2008) 153, 19.3.2008.

[10] Veleprodajna cena za klicanje se bo znižala s 26 centov, kakršna bo prevladovala 1. julija 2010, na 23 centov, nato na 20 in nazadnje na 17 centov. Cenovni prag za evrotarifo za klicanje se bo znižal s 43 na 40 centov, nato na 37 in nazadnje na 34 centov, medtem ko se bo cenovni prag za sprejemanje klicev znižal z 19 na 16 centov, nato na 13 in nazadnje na 10 centov.

[11] Veleprodajna cena, ki naj bi veljala za gostovanje za storitve SMS od 1. julija 2009, v povprečju ne sme presegati 4 cente na sporočilo med katerima koli dvema operaterjema, kar odraža dejansko nastale veleprodajne stroške. Od istega datuma maloprodajna cena gostovanja za storitve SMS ne sme presegati 11 centov, s čimer se zagotovi pravičen donos za operaterje in varstvo uporabnikov.