30.8.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

C 224/113


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o programu Mladi v akciji (2007–2013)

COM(2008) 56 konč. – 2008/0023 (COD)

(2008/C 224/25)

Svet je 6. marca 2008 sklenil, da v skladu s členom 262 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosi za mnenje o naslednjem dokumentu:

Program Mladi v akciji (2007–2013)

Strokovna skupina za zaposlovanje, socialne zadeve in državljanstvo, zadolžena za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 7. maja 2008. Poročevalec je bil g. Czajkowski.

Evropski ekonomsko-socialni odbor je mnenje sprejel na 445. plenarnem zasedanju 28. in 29. maja 2008 (seja z dne 29. maja) z 78 glasovi za, nobenim glasom proti in 1 vzdržanim glasom.

1.   Stališče EESO

1.1

Evropski ekonomsko-socialni odbor pozdravlja pobudo Komisije za spremembo postopkov dodeljevanja subvencij projektom in upravljanja programa Mladi v akciji, kar naj bi zagotovilo hitrejšo razdelitev sredstev tistim, ki v okviru programa želijo pridobiti subvencijo.

1.2

Odbor podpira opustitev prejšnjega postopka, saj zavlačevanje sprejemanja odločitev, dolgotrajni proces ocenjevanja projekta, preverjanje podatkov, ki ga izvajata programski odbor in nacionalne agencije, v najboljšem primeru povzročajo zamude, v najslabšem pa ogromne finančne težave ali celo stečaj nekaterim organizacijam, ki kandidirajo, pa tudi neuporabo razpoložljivih sredstev.

2.   Uvod

2.1

Program Mladi v akciji, načrtovan za obdobje 2007–2013 in sprejet s Sklepom št. 1720/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta, je program EU za neformalno učenje. Prvotno je bil namenjen osebam, za katere je neformalno izobraževanje edina možnost za individualni in osebni razvoj ter pridobivanje znanja ter spretnosti, potrebnih v sodobnem svetu.

2.2

Glavni cilji programa so premagati ovire, predsodke in stereotipe med mladimi, podpirati njihovo mobilnost in spodbujati aktivno državljanstvo, ki velja za dinamičen učni proces. Program zagotavlja financiranje projektov, ki podpirajo osebni razvoj mladih. Deluje kot spodbuda za mlade, da se vključijo v svoje lokalne skupnosti in prispevajo k strpnosti. Spodbuja različne vrste ukrepov, ki podpirajo zamisel o združeni Evropi.

2.3

Evropska komisija je v končni fazi odgovorna za delovanje programa Mladi v akciji. Pristojna je za vsakodnevno upravljanje proračuna ter določitev prednostnih nalog, ciljev in meril programa. Poleg tega usmerja in spremlja celotno izvajanje programa, dejavnosti za nadaljevanje projekta in ocenjevanje programa na ravni EU.

2.4

Naloge Komisije zajemajo tudi obsežno spremljanje in usklajevanje dejavnosti nacionalnih agencij – uradov, ki so jih imenovale oz. ustanovile oblasti, pristojne za mladinsko politiko, v vsaki državi, ki sodeluje v programu. Evropska komisija tesno sodeluje z nacionalnimi agencijami in nadzira njihove dejavnosti.

2.5

Države članice EU ter druge države, ki sodelujejo v programu, so skupaj vključene v upravljanje programa Mladi v akciji, zlasti prek programskega odbora, za katerega imenujejo predstavnike. Oblasti v teh državah imenujejo tudi nacionalne agencije in spremljajo njihove dejavnosti; to nalogo opravljajo skupaj z Evropsko komisijo.

2.6

Program Mladi v akciji se prvotno izvaja na decentralizirani osnovi, kar omogoča čim tesnejše sodelovanje z upravičenci in upoštevanje posebnih značilnosti različnih sistemov in pogojev, v katerih živijo mladi v posameznih državah. V vsaki državi, ki sodeluje v programu, je bila ustanovljena nacionalna agencija. Te nacionalne agencije so odgovorne za spodbujanje in izvajanje programa na nacionalni ravni in imajo vlogo povezovanja med Evropsko komisijo, nosilci projektov na lokalni, regionalni in nacionalni ravni ter mladimi.

2.7

Nosilci projektov, ki želijo pridobiti subvencijo, morajo slediti postopku na podlagi razpisa za zbiranje predlogov, ki ga oblikujejo in objavijo nacionalne agencije. V okviru postopka Komisija naknadno sprejme odločitev o izbiri glede predlogov za dodelitev subvencij, ki mora v smislu izvedbenega ukrepa programa slediti posebnemu postopku na medinstitucionalni ravni.

2.8

Svet v aktih, ki jih sprejme, Komisijo pooblasti za izvedbo pravil, ki jih opredeli, za izvajanje teh pooblastil pa lahko določi nekatere podrobnosti glede postopka. Ti postopki se imenujejo „komitologija“, kar pomeni, da se je treba obvezno posvetovati s posameznim odborom glede izvedbenih ukrepov, ki so določeni v aktu. Pred zaključkom posvetovanj ima Komisija uradno že na razpolago sredstva, predvidena za projekte. Odbor, ki ocenjuje projekte, sestavljajo predstavniki držav članic, vodi pa ga predstavnik Komisije.

2.9

Obstajajo različni postopki posvetovanja z odborom. V temeljnem aktu, na katerem temeljijo izvedbena pooblastila Komisije, je lahko določena uporaba različnih postopkov pri uresničevanju izvedbenih ukrepov.

3.   Sklepi – glede na nove razmere

3.1

Odbor pozdravlja pobudo Komisije za spremembo postopkov dodeljevanja subvencij projektom in postopkov upravljanja. Pravica do pregleda izvajanja zakonodajnih aktov, sprejetih v postopku soodločanja, Evropskemu parlamentu omogoča, da spodbija ukrepe, ki jih predvideva Komisija, ter združuje odgovornost za projekte z zaščitnim mehanizmom v postopku soodločanja.

3.2

Preden Komisija sprejme uradno odločitev, ima Evropski parlament za pregled predlaganega ukrepa na voljo enomesečni rok. Komisija sprejme ukrepe, potrebne za izvajanje programa, v skladu s postopki, določenimi v sklepu Sveta.

3.3

Postopek upravljanja, ki se uporablja za program Mladi v akciji 2007–2013, trenutno velja za vse odločitve, ki se nanašajo na dodeljevanje visokih subvencij, na politično občutljive projekte in subvencije, ki presegajo 1 milijon EUR, ter tudi na manjše projekte.

3.4

Komisija predlaga, da se odločitve, povezane z manjšimi projekti, vrednimi manj kot 1 milijon EUR, ne obravnavajo v postopku komitologije. Po drugi strani pa se je Komisija zavezala, da bo programski odbor in Evropski parlament nemudoma obvestila o odločitvah o izbiri, ki ne bodo obravnavane v postopku upravljanja. EESO popolnoma pozdravlja to izjavo, namenjeno Svetu in Evropskemu parlamentu.

3.5

Odbor podpira odločitev, da se ta postopek ne uporablja za manjše projekte, saj zavlačevanje sprejemanja odločitev, dolgotrajni proces ocenjevanja projekta, preverjanje podatkov, ki ga izvajata programski odbor in nacionalne agencije, v najboljšem primeru povzročajo zamude, v najslabšem pa ogromne finančne težave ali celo stečaj nekaterim organizacijam, ki kandidirajo, pa tudi neuporabo razpoložljivih sredstev.

3.6

Po pregledu statističnih podatkov, ki so jih pripravile nacionalne agencije, Odbor ugotavlja, da veliko večino kandidatov sestavljajo majhne organizacije, združenja in ustanove, za katere je celotni postopek in čakanje na rezultate tako drag in zamuden, da na dolgi rok izgubijo zanimanje za program. Upravni stroški za program bi lahko v prihodnje negativno vplivali na proračun programa.

3.7

EESO pozdravlja argumente Komisije, ki natančno ocenjujejo postopek posvetovanja. Projekti se običajno izvedejo v zelo kratkem časovnem okviru po predložitvi zahtevkov za subvencije; zato lahko postopek posvetovanja, ki traja najmanj dva do tri mesece, ogrozi izvedbo številnih projektov, kar bo negativno vplivalo na učinkovitost programa kot celote.

3.8

EESO pozdravlja dejstvo, da se je programski odbor strinjal s spremembo svojega poslovnika, da bi s tem skrajšal čas posvetovanja o odločitvah o izbiri, ki jih je treba obravnavati v postopku posvetovanja. Odbor zdaj uporablja pisni postopek in ima na voljo pet dni, da poda svoje mnenje o odločitvah o izbiri. Poleg tega je Evropski parlament sprejel začasno ureditev, s katero se je rok za pravico do pregleda v prejšnjem poletnem ciklu skrajšal z enega meseca na pet dni. Te rešitve so Komisiji omogočile, da pospeši postopek za izbiro projektov, ki jih je treba izvesti, vendar se obravnavajo kot začasna rešitev.

3.9

Glede na zgoraj navedene argumente je treba sedanji postopek posvetovanja odpraviti in nadomestiti v skladu z izjavo Komisije, s katero bo programski odbor in Evropski parlament nemudoma obvestila o vsaki odločitvi o izbiri, ki jo bo sprejela.

V Bruslju, 29. maja 2008

Predsednik

Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Dimitris DIMITRIADIS