26.7.2007   

SL

Uradni list Evropske unije

C 173/3


Pobuda zvezne Republike Nemčije z namenom sprejetja Sklepa Sveta o mreži kontaktnih točk za boj proti korupciji

(2007/C 173/02)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 29, člena 30(1), člena 31 in člena 34(2)(c) Pogodbe,

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta (1),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Člen 29 Pogodbe navaja, da je treba cilj Unije glede zagotavljanja visoke stopnje varstva njenim državljanom na območju svobode, varnosti in pravice doseči s preprečevanjem in zatiranjem tako organiziranega kot neorganiziranega kriminala, vključno s korupcijo in goljufijami.

(2)

V strategiji Evropske unije za začetek novega tisočletja o preprečevanju in nadzoru organiziranega kriminala je poudarjena potreba po razvoju celovite politike EU na področju boja proti korupciji.

(3)

V Resoluciji z dne 14. aprila 2005 o celoviti politiki EU proti korupciji, ki se sklicuje na Sporočilo Komisije Svetu, Evropskemu parlamentu in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru z dne 28. maja 2003 o celoviti politiki EU proti korupciji, Svet potrjuje pomembnost vloge in dela držav članic pri razvoju celovite in večstranske politike proti korupciji tako v javnem kot zasebnem sektorju, v partnerstvu z vsemi zadevnimi udeleženci civilne družbe in podjetji.

(4)

Evropski svet je pozdravil oblikovanje strateškega koncepta v zvezi z bojem proti čezmejnemu organiziranemu kriminalu in korupciji na ravni EU v okviru Haaškega programa (2) (točka 2.7) ter pozval Svet in Komisijo, naj razvijata ta koncept še naprej, da bo postal operativen.

(5)

Vodje in ključni predstavniki nacionalnih policijskih organov držav članic EU za spremljanje in nadzor ter njihovih protikorupcijskih agencij s širšimi pooblastili so se novembra 2004 sestali na Dunaju na konferenci AGIS o povečanju operativnega sodelovanja v boju proti korupciji v Evropski uniji. Poudarili so pomen nadaljnje krepitve sodelovanja, med drugim z letnimi sestanki, in pozdravili zamisel o evropski protikorupcijski mreži, ki bi temeljila na obstoječih strukturah. Po dunajski konferenci so se evropski protikorupcijski partnerji (EPAC) novembra 2006 v Budimpešti sestali na šestem letnem srečanju, kjer so z veliko večino potrdili svojo zavezanost podpori pobude o vzpostavitvi bolj formalne protikorupcijske mreže.

(6)

Da bi se oprli na že obstoječe strukture, bi lahko organi in agencije, ki bodo tvorili evropsko protikorupcijsko mrežo, vključevali organizacije, ki so članice EPAC.

(7)

Krepitev mednarodnega sodelovanja se na splošno (3) šteje za ključno vprašanje v boju proti korupciji. Boj proti vsem oblikam korupcije bi bilo treba izboljšati z učinkovitim sodelovanjem, opredelitvijo priložnosti, izmenjavo dobrih praks in razvojem visoko strokovnih standardov. Vzpostavitev protikorupcijske mreže na ravni EU pomembno prispeva k izboljšanju takšnega sodelovanja –

SKLENIL:

Člen 1

Cilj

Da bi izboljšali sodelovanje med organi in agencijami za preprečevanje in zatiranje korupcije v Evropi, se vzpostavi mreža kontaktnih točk držav članic Evropske unije (v nadaljnjem besedilu „mreža“). Evropska komisija, Europol in Eurojust so v celoti vključeni v dejavnosti mreže.

Člen 2

Sestava mreže

Mreža je sestavljena iz organov in agencij držav članic Evropske unije, ki so zadolžene za preprečevanje in zatiranje korupcije. Člane mreže imenujejo države članice. Vsaka država članica imenuje najmanj eno, a ne več kot tri organizacije. Evropska komisija imenuje svoje predstavnike. Europol in Eurojust lahko v okviru svojih pristojnosti sodelujeta v dejavnostih mreže.

Člen 3

Naloge mreže

1.   Mreža ima predvsem naslednje naloge:

1)

predstavlja forum za izmenjavo informacij v okviru celotne EU o učinkovitih ukrepih in izkušnjah na področju preprečevanja in boja proti korupciji;

2)

omogoča lažjo vzpostavitev stikov in aktivno vzdrževanje stikov med člani;

V te namene se med drugim posodablja seznam kontaktnih točk in vzpostavi spletna stran.

2.   Člani mreže se za izpolnitev svojih nalog sestajajo tako pogosto, kot je to potrebno, vendar vsaj enkrat na leto.

Člen 4

Področje uporabe

Policijsko in pravosodno sodelovanje med državami članicami urejajo ustrezna pravila. Vzpostavitev mreže ne posega v te pravila in v vlogo Evropske policijske akademije (CEPOL).

Člen 5

Organizacija mreže

1.   Mreža se organizira sama in se pri tem opre na obstoječe neformalno sodelovanje med EPAC.

2.   Države članice in Evropska komisija krijejo vse stroške članov oziroma predstavnikov, ki so jih imenovale države članice in Evropska komisija. Isto pravilo se uporablja za Europol in Eurojust.

Člen 6

Začetek učinkovanja

Ta sklep začne učinkovati dan po sprejetju.

V Bruslju, …

Za Svet

Predsednik


(1)  UL …

(2)  Haški program: krepitev svobode, varnosti in pravice v Evropski uniji (UL C 53, 3.3.2005, str. 1).

(3)  Konvencija Združenih narodov proti korupciji, sprejeta z Resolucijo Generalne skupščine št. 58/4 z dne 31. oktobra 2003.