14.10.2005   

SL

Uradni list Evropske unije

C 255/59


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 95/2/ES o aditivih za živila razen barvil in sladil in Direktive 94/35/ES o sladilih za uporabo v živilih

COM(2004) 650 final — 2004/0237 COD

(2005/C 255/11)

Svet je 16. novembra 2004 sklenil, da v skladu s členom 95 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosi za mnenje o naslednjem dokumentu: Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 95/2/ES o dodatkih za živila razen barvil in sladil in Direktive 94/35/ES o sladilih za uporabo v živilih

Strokovna skupina za kmetijstvo, razvoj podeželja in okolje, zadolžena za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 17. marca 2005. Poročevalka je bila ga. Ann Davison.

Evropski ekonomsko-socialni odbor je mnenje sprejel na 416. plenarnem zasedanju 6. in 7. aprila 2005 (seja z dne 6. aprila 2005) s 136 glasovi za, 2 glasovoma proti in 7 vzdržanimi glasovi.

1.   Ozadje

1.1

To je šesta sprememba v zvezi z dodatki za živila razen barvil in sladil v desetih letih in tretja v zvezi s sladili.

1.2

Spremembe Direktive 95/2/ES, ki je delovala po principu pozitivnih seznamov, se nanašajo na dodatke „razen barvil in sladil“. To pomeni, da gre v glavnem za emulgatorje in stabilizatorje ter konzervanse.

1.3

S spremembami naj bi umaknili, zmanjšali, ponovno ocenili, dovolili, razširili, pojasnili in preimenovali določene aditive za živila v teh kategorijah. Te spremembe upoštevajo mnenja Znanstvenega odbora za prehrano in Evropske agencije za varnost hrane o novih predlogih aditivov in razširitvi uporabe nekaterih že obstoječih aditivov. S spremembami bo tudi uveden skladen nadzor nad aditivi, ki so potrebni za shranjevanje in uporabo arom. (Trenutno se v posameznih državah članicah uporabljajo različni zakoni.)

1.4

Novi predpisi bodo zagotovili, da bodo aditivi dovoljeni le, če so bili ovrednoteni z vidika varnosti, če je tehnološka uporaba upravičena in če ni zaskrbljenosti glede zaužitij.

2.   Splošne pripombe

2.1

Odbor je predlagal ustanovitev Evropske agencije za varnost hrane in je zadovoljen, da je tako prišlo do ločitve med ocenjevanjem tveganja in obvladovanjem tveganja, pa tudi zaradi tega, ker EFSA očitno upošteva potrebo po novih izdelkih. Upa, da države članice namenjajo zadostne vire za uveljavljanje novega pristopa EFSA. EESO pozdravlja to posodobitev zakonodaje in ima določene podrobne pripombe.

3.   Posebne pripombe

Bolj pregledno bi bilo, če bi Komisija v svoje dokumente vključila številko E za poimenovane additive, kot je na etiketi.

3.1   Natrijeve spojine

Besedilo vključuje kar nekaj natrijevih spojin. EESO je zaskrbljen, da potrošniki z etikete ne bodo razbrali, da gre za sol, ki se všteva k zvišanju predlaganega največjega sprejemljivega dnevnega vnosa, ki znaša 6 g. Torej se ne morejo primerno odzvati na nasvete o zmanjševanju vnosa soli.

3.2   Nitriti in nitrati

Po nasvetu EFSE želi Komisija čim bolj zmanjšati dovoljene ravni, ne da bi bila varnost hrane ogrožena. Nitrati in nitriti so uporabni konzervansi, toda prevelika poraba je tvegana. Komisija zato predlaga strategijo, ki določa maksimalno raven. V interesu varnosti potrošnika želi EESO doseči tako nizko spodnjo mejo kot je le mogoče, po potrebi tudi z različnimi ravnmi za različne izdelke.

3.3   Hrana za odstavljene dojenčke in dopolnila k hrani ter živila za posebne zdravstvene namene

EESO podpira predlog Komisije za ureditev besedila z zamenjavo izraza „hrana za odstavljene dojenčke“ z izrazom „žitne kašice in živila za dojenčke in majhne otroke“ v vsej zakonodaji in razjasnitev besedila o dopolnilih k hrani ter živilih za posebne zdravstvene namene.

3.4   p — hidroksibenzoati

3.4.1

Dani so bili v pregled in EFSA je za celo skupino določila sprejemljiv dnevni vnos 0–10 mg/kg telesne teže za vsoto metil in etil p-hidroksibenzojskih estrov kislin in njihovih natrijevih soli. Vendar se priporoča, da se odobritev umakne za propil paraben, ki je učinkoval na spolne hormone in organe mladih podgan. Prav tako se predlaga, da se umakne uporaba p-hidroksibenzoatov v tekočih dietetičnih prehranskih dopolnilih.

3.4.2

Odbor razume, da izračun sprejemljivega dnevnega vnosa, ki ga je pripravila EFSA, določa mejo varnosti za otroke in druge občutljive skupine. Strinja se, da je treba dovoljenje umakniti, ker ni jasne ravni brez opaznega škodljivega učinka.

3.5   Sredstva za želiranje v žele bonbonih

Ker je tveganje zadušitve dobro dokumentirano, se predlaga, da se iz uporabe umaknejo nekateri aditivi za živila za oblikovanje gela. EESO se strinja s prepovedjo, toda opozarja, da je bolj oblika in čvrstost takih sladkarij tisto, kar ustvarja tveganje, kot pa aditivi sami. Potrebna je širša prepoved, da se prepreči njihovo dajanje na tržišče. Ker v splošnem zakonu o hrani ali v direktivi o splošni varnosti proizvodov ni nobenega predpisa za uvedbo prepovedi samega izdelka, se izdelek prepove zaradi aditivov za živila, ki jih vsebuje. Odbor meni, da bi EU morala imeti možnost prepovedati nevarni prehrambeni izdelek.

3.6   Eritritol

To je sladilo, ki se v naravi pojavlja v nekaterih vrstah sadja, gobah, fermentiranih živilih in siru, lahko pa se uporablja tudi v druge namene in se ga zato predlaga za dovoljenje za več načinov uporabe. EESO soglaša s to odločitvijo, toda dvomi v besedilo „prikrivanje nezaželenih priokusov“, kar zveni, kot da se lahko prikrije okus hrane, ki ni sveža. EESO upošteva prednosti novega sladila za določene skupine pogostih uporabnikov, kot so na primer diabetiki. Ne samo da sladilo povečuje izbiro izdelkov, ki vsebujejo umetna sladila, ampak ima tudi manj odvajalnih učinkov, kar v tem primeru ni treba označiti.

3.7   4 — heksilresorcinol

3.7.1

Predlaga se kot alternativa in ne z namenom umaknitve sulfitov, ki preprečujejo porjavitev rakov. Znanstveni odbor za prehrano je odločil, da je sprejemljiv, če ostanki v mesu rakov ne presegajo 2 mg/kg.

3.7.2

EESO je zaskrbljen zaradi ljudi, ki zaužijejo izredne količine rakov — na primer tistih, ki živijo ob obali. EFSA bi morala oceniti, kaj je varnejše za potrošnika: ali 4-heksilresorcinol ali sulfiti ali mešanicah obeh.

3.8   Sojina hemiceluloza

Pridobiva se iz sojinih vlaken (tradicionalno) in jo je odobril Znanstveni odbor za prehrano. Vsi izdelki iz soje, vključno s sojino hemicelulozo, morajo biti označeni, ker so potencialni alergeni.

3.8.1

EESO odobrava to spremembo pri uporabi sojine hemiceluloze, ker se je pojavila potreba po omejeni uporabi.

3.9   Etil celuloza

Pridobiva se iz lesne pulpe ali bombaža in je v splošni rabi v farmaciji, kot polnilo v tabletah. EFSA meni, da ni treba določiti sprejemljivega dnevnega vnosa. EESO se strinja s predlogom za razširitev njene uporabe, enako kot pri drugih vrstah celuloze.

3.10   Razširitev uporabe že odobrenih aditivov za živila

Komisija predlaga razširitev uporabe treh aditivov, natrijevega hidrogenkarbonata, sorbatov in benzoatov ter silicijevega dioksida.

Natrijev hidrogenkarbonat

Aditiv je bil sprva definiran kot pomagalo pri predelavi, kar ne spada v pristojnosti Skupnosti. Zdaj je ponovno definiran, toda v njegovo uporabo Komisija ni podvomila, ker je že dovoljen v organskih živilih.

Sorbati in benzoati v rakih

Razširitev uporabe zgoraj omenjenih je predlagana na podlagi dejstva, da se poraba zelo verjetno ne bo bistveno povečala. EESO meni, da bi utegnila povprečna vrednost za porabo takih izdelkov prikrivati precejšnje nihanje, in se sprašuje, ali so veliki potrošniki dovolj zaščiteni. Pozdravlja dejstvo, da Komisija zbira več informacij o benzoatih.

Silicijev dioksid

Komisija mora jasno povedati, da je višji odmerek silicijevega dioksida priporočljivejši kot vzdrževanje visoke porabe umetnih barvil.

3.11   Časovna uskladitev

Odložitev dajanja žele bonbonov na trg mora ostati v veljavi, dokler ne bo začela veljati nova zakonodaja, ki bo imela isti učinek.

V Bruslju, 6. aprila 2005

Predsednica

Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Anne-Marie SIGMUND