16.5.2023   

SL

Uradni list Evropske unije

L 131/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/944

z dne 17. januarja 2023

o spremembi in popravku regulativnih tehničnih standardov iz Delegirane uredbe (EU) 2017/587 glede nekaterih zahtev glede preglednosti za posle z lastniškimi instrumenti

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 600/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o trgih finančnih instrumentov in spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 (1) ter zlasti člena 4(6), tretji pododstavek, člena 7(2), tretji pododstavek, člena 14(7), tretji pododstavek, člena 20(3), tretji pododstavek, člena 22(3), drugi pododstavek, in člena 23(3), tretji pododstavek, Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Ob upoštevanju izkušenj, pridobljenih pri uporabi Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/587 (2), ugotovljene nedosledne uporabe določb, ki temeljijo na tem, ali posel prispeva k oblikovanju cene ali ne, ter sprememb v trgovalnih praksah zaradi tehnološkega razvoja in prilagojenega ravnanja udeležencev na trgu, ki omogočajo objavo informacij v krajšem času, je treba spremeniti nekatere določbe navedene delegirane uredbe.

(2)

Pojem poslov, ki ne prispevajo k oblikovanju cen, ki je pomemben za uporabo opustitve pri izpogajanih poslih, obveznosti trgovanja z delnicami in izvzetij iz zahtev glede preglednosti po trgovanju za dvostranske posle, so nadzorovani subjekti razlagali različno, kar je privedlo do nedoslednega objavljanja informacij o preglednosti po trgovanju. Za izboljšanje preglednosti, kakovosti podatkov ter nazadnje za olajšanje združevanja podatkov je treba poenostaviti in pojasniti ureditev poročanja, ki se uporablja za posle z lastniškimi instrumenti. Da bi se izognili različnim razlagam, bi bilo treba uskladiti različne določbe, ki temeljijo na pojmu poslov, ki ne prispevajo k oblikovanju cen, tako v Delegirani uredbi (EU) 2017/587 in Delegirani uredbi Komisije (EU) 2017/590 (3), ki obravnava poročanje o poslih pristojnim organom. Delegirana uredba (EU) 2017/590 vsebuje vse posle, ki jih je treba izključiti iz zahtev po poročanju, zato bi bilo treba ločene posle iz Delegirane uredbe (EU) 2017/587 črtati.

(3)

Z uskladitvijo pojma posli, ki ne prispevajo k oblikovanju cen, s tem pojmom v Delegirani uredbi (EU) 2017/590 je opredelitev „preneseni posel“ in „posredovani posel“ odveč, saj je bila ta opredelitev uporabljena le v določbah, ki obravnavajo ta pojem. Poleg tega se opredelitev „posel financiranja z vrednostnimi papirji“ v navedeni delegirani uredbi ne uporablja. Navedene opredelitve bi bilo zato treba črtati.

(4)

Čeprav se je preglednost pred trgovanjem z lastniškimi in lastniškim podobnimi instrumenti povečala zaradi uporabe Delegirane uredbe (EU) 2017/587, ostaja raven preglednosti pred trgovanjem v realnem času nizka za investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi. To je posledica precejšnjega deleža poslov investicijskih skladov, s katerimi se trguje na borzi, tako v smislu števila poslov kot obsega trgovanja, ki so trenutno upravičeni do opustitve, zlasti opustitve za velik tržni obseg, kot je določeno v členu 4(1), točka (c), Uredbe (EU) št. 600/2014. Zato cilj navedene uredbe, tj. povečanje preglednosti na trgu investicijskih skladov, s katerimi se trguje na borzi, ni bil v celoti dosežen. Za povečanje preglednosti pred trgovanjem v realnem času v investicijskih skladih, s katerimi se trguje na borzi, je zato treba povečati prag preglednosti pred trgovanjem velikega tržnega obsega, ki se uporablja za investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi. Zvišanje praga bo zagotovilo, da bodo za več poslov v investicijskih skladih, s katerimi se trguje na borzi, veljale zahteve glede preglednosti pred trgovanjem v realnem času, hkrati pa se bo zagotovila zadostna zaščita pred cenovnim učinkom za velika naročila.

(5)

Podobno ostaja raven preglednosti po trgovanju za investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi, nizka, pri čemer je delež odložene objave poslov v investicijskih skladih, s katerimi se trguje na borzi, še vedno precej višji kot za delnice in druge lastniške instrumente. Za zagotovitev, da za več poslov v investicijskih skladih, s katerimi se trguje na borzi, velja zahteva glede preglednosti po trgovanju v realnem času, je treba povečati najmanjšo sprejemljivo velikost poslov z investicijskimi skladi, s katerimi se trguje na borzi, ki so upravičeni do 60-minutnega odloga. To zvišanje praga odraža pravo ravnovesje med povečanjem preglednosti v realnem času in zagotavljanjem zadostne zaščite pred morebitnimi negativnimi posledicami prikazovanja velikih naročil.

(6)

Udeleženci na trgu različno razlagajo zahteve glede preglednosti pred trgovanjem za hibridne trgovalne sisteme, zaradi česar so upravljavci takih sistemov zagotavljali neusklajena razkritja v zvezi s preglednostjo pred trgovanjem. Hibridni sistemi so sistemi, ki združujejo dva ali več trgovalnih sistemov. Za zagotovitev, da navedeni upravljavci dosledno razkrivajo ustrezne informacije o preglednosti pred trgovanjem po vsej Uniji, bi bilo treba uvesti zahteve glede preglednosti pred trgovanjem za hibridne trgovalne sisteme, ki zagotavljajo, da so zahteve glede preglednosti pred trgovanjem usklajene z zahtevami posameznih sistemov, ki sestavljajo hibridni sistem.

(7)

Tehnološki in tržni razvoj, kot je povečana uporaba sistemov z manjšo zakasnitvijo, udeležencem na trgu omogoča, da informacije o poslih zagotovijo prej. Ob upoštevanju tega je možnost objave odloženih informacij po trgovanju najpozneje opoldne naslednjega trgovalnega dne za posle, izvršene manj kot dve uri pred koncem trgovalnega dne, po nepotrebnem dolga. Za zagotovitev pravočasne objave informacij po trgovanju, je treba to obdobje skrajšati na najpozneje ob 9-ih zjutraj po lokalnem času naslednjega trgovalnega dne.

(8)

Mesta trgovanja, sistemi odobrenih objav in investicijska podjetja ne razlagajo skladno zahtev v zvezi z razkritjem informacij o preglednosti po trgovanju javnosti ter informacij, ki jih je treba zagotoviti Evropskemu organu za vrednostne papirje in trge (ESMA) in pristojnim organom za namene izračunov preglednosti. Zato so take informacije nepopolne, netočne ali neskladne. To zmanjšuje uporabnost takih informacij ter kakovost in točnost izračunov v zvezi s preglednostjo na podlagi predloženih podatkov. Za spodbujanje dosledne uporabe zahtev glede preglednosti po trgovanju v Uniji je zato treba podrobneje opredeliti vsebino zahtevkov za podatke in zlasti podrobnosti, ki jih morajo razkrivati mesta trgovanja, APA in ponudniki stalnih informacij, ko ESMA in pristojnim organom poročajo referenčne in kvantitativne podatke.

(9)

Delegirano uredbo (EU) 2017/587 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(10)

Da bi mestom trgovanja, APA in investicijskim podjetjem dopustili, da v svoje sisteme uvedejo potrebne spremembe, bi se morale nekatere spremembe, uvedene s to uredbo, uporabljati od 1. januarja 2024. Za zagotovitev pravne varnosti in kontinuitete za posle, izvršene pred 1. januarjem 2024, ki pa so objavljeni ali spremenjeni po navedenem datumu, bi se morali za te posle členi 2, 6 in 13 Delegirane uredbe (EU) 2017/587, kot se je uporabljala 31. decembra 2023, ter Priloga I k navedeni uredbi še naprej uporabljati.

(11)

Ta uredba temelji na osnutku regulativnih tehničnih standardov, ki ga je ESMA predložil Komisiji.

(12)

ESMA je opravil odprta javna posvetovanja o osnutku regulativnih tehničnih standardov, na katerem temelji ta uredba, analiziral potencialne povezane stroške in koristi ter zaprosil za mnenje interesno skupino za vrednostne papirje in trge, ustanovljeno v skladu s členom 37 Uredbe (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (4) –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Spremembe Delegirane uredbe (EU) 2017/587

Delegirana uredba (EU) 2017/587 se spremeni:

(1)

v členu 1 se točki 2 in 3 črtata;

(2)

člen 2 se spremeni:

(a)

točke od (d) do (i) se črtajo;

(b)

doda se naslednja točka (j):

„(j)

posel ni posel za namene člena 26 Uredbe (EU) št. 600/2014 v skladu s členom 2(5) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/590 (*1).

(*1)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/590 z dne 28. julija 2016 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 600/2014 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi o poročanju o poslih pristojnim organom (UL L 87, 31.3.2017, str. 449).“;"

(3)

člen 6 se spremeni:

(a)

točke od (d) do (i) se črtajo;

(b)

doda se naslednja točka (k):

„(k)

posel ni posel za namene člena 26 Uredbe (EU) št. 600/2014 v skladu s členom 2(5) Delegirane uredbe (EU) 2017/590.“;

(4)

v členu 7 se odstavek 2 nadomesti z naslednjim:

„2.   Naročilo v zvezi z investicijskim skladom, s katerim se trguje na borzi, se šteje za naročilo velikega tržnega obsega, če znaša 3 000 000 EUR ali več.“;

(5)

v členu 13 se črtajo točke (b), (c) in (d);

(6)

v členu 15(3) se točka (b) nadomesti z naslednjim:

„(b)

najpozneje do odprtja naslednjega trgovalnega dne najpomembnejšega trga, kar zadeva likvidnost, za posle, ki jih ne zajema točka (a).“;

(7)

člen 17 se spremeni:

(a)

odstavek 2 se nadomesti z naslednjim:

„2.   Pristojni organi, upravljavci trga in investicijska podjetja, vključno z investicijskimi podjetji, ki upravljajo mesto trgovanja, uporabljajo informacije, objavljene v skladu z odstavkom 1 tega člena za namene člena 4(1), točki (a) in (c), in člena 14(2) in (4) Uredbe (EU) št. 600/2014 za obdobje od prvega ponedeljka v aprilu leta, v katerem se informacije objavijo, do dne pred prvim ponedeljkom aprila naslednjega leta.“;

(b)

dodata se naslednja odstavka 6 in 7:

„6.   Če ESMA ali pristojni organi zahtevajo informacije v skladu s členom 22 Uredbe (EU) št. 600/2014, mesta trgovanja, APA in ponudniki stalnih informacij take informacije zagotovijo v skladu s Prilogo IV k tej uredbi.

7.   Kadar je obseg trgovanja, določen za namene člena 7(1) in (2), člena 8(2), točka (a), člena 11(1) in člena 15(1), izražen v denarni vrednosti in finančni instrument ni denominiran v eurih, se obseg posla pretvori v valuto, v kateri je finančni instrument denominiran, z uporabo referenčnega deviznega tečaja Evropske centralne banke za euro na dan 31. decembra predhodnega leta.“;

(8)

Priloga I se spremeni v skladu s Prilogo I k tej uredbi;

(9)

Priloga II se spremeni v skladu s Prilogo II k tej uredbi;

(10)

besedilo iz Priloge III k tej uredbi se doda kot Priloga IV.

Člen 2

Popravki Delegirane uredbe (EU) 2017/587

Delegirana uredba (EU) 2017/587 se popravi:

(1)

v členu 9 se točka (b) nadomesti z naslednjim:

„(b)

ureditev je skladna s tehničnimi ureditvami, ki so enakovredne ureditvam, določenim za sisteme odobrenih objav (APA) v členu 14 Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/571, ki olajšujejo konsolidacijo podatkov s podobnimi podatki iz drugih virov;“;

(2)

člen 18 se nadomesti z naslednjim:

„Člen 18

Sklic na pristojne organe

(člen 22(1) Uredbe (EU) št. 600/2014)

Pristojni organ za posamezni finančni instrument, odgovoren za izračune in zagotavljanje objave informacij iz členov 4, 7, 11 in 17, je pristojni organ najpomembnejšega trga, kar zadeva likvidnost, iz člena 26 Uredbe (EU) št. 600/2014 in člena 16 Delegirane uredbe (EU) 2017/590.“.

Člen 3

Prehodna določba

Členi 2, 6 in 13 Delegirane uredbe (EU) 2017/587, kot se uporablja 31. decembra 2023, ter Priloga I k navedeni uredbi se še naprej uporabljajo za posle, izvršene pred 1. januarjem 2024.

Člen 4

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Člen 1, točke 2, 3, 5 in 8, se uporabljajo od 1. januarja 2024.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 17. januarja 2023

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 173, 12.6.2014, str. 84.

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/587 z dne 14. julija 2016 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 600/2014 Evropskega parlamenta in Sveta o trgih finančnih instrumentov v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi o zahtevah po preglednosti za mesta trgovanja in investicijska podjetja v zvezi z delnicami, potrdili o lastništvu, investicijskimi skladi, s katerimi se trguje na borzi, certifikati in drugimi podobnimi instrumenti ter o obveznostih glede izvrševanja poslov z določenimi delnicami na mestu trgovanja ali s strani sistematičnega internalizatorja (UL L 87, 31.3.2017, str. 387).

(3)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/590 z dne 28. julija 2016 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 600/2014 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi o poročanju o poslih pristojnim organom (UL L 87, 31.3.2017, str. 449).

(4)  Uredba (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/77/ES (UL L 331, 15.12.2010, str. 84).


PRILOGA I

Priloga I k Delegirani uredbi (EU) 2017/587 se spremeni:

(1)

tabela 1 se nadomesti z naslednjim:

Tabela 1

Opis vrste trgovalnega sistema ter povezane informacije, ki jih je treba objaviti v skladu s členom 3

Vrstica

Vrsta trgovalnega sistema

Opis trgovalnega sistema

Informacije, ki se objavijo

1

Trgovalni sistem za avtomatsko povezovanje naročil

Sistem, ki s pomočjo knjige naročil in algoritma trgovanja brez človeškega posredovanja neprekinjeno povezuje naročila za prodajo z naročili za nakup na podlagi najboljše razpoložljive cene.

Skupno število naročil in delnice, potrdila o lastništvu, investicijski skladi, s katerimi se trguje na borzi, certifikati in drugi podobni finančni instrumenti, ki jih predstavljajo na vsaki cenovni ravni, za vsaj pet najboljših nakupnih in prodajnih cen.

2

Trgovalni sistem na podlagi ponudb

Sistem, pri katerem se posli sklepajo na podlagi zavezujočih ponudb, ki se neprekinjeno dajejo na razpolago udeležencem, kar od vzdrževalcev trga zahteva, da ohranjajo ponudbe v taki velikosti, ki zagotavlja ravnotežje med potrebami članov in udeležencev po trgovanju s komercialnimi količinami in tveganjem, ki se mu izpostavlja vzdrževalec trga.

Najboljša nakupna in prodajna cena vsakega vzdrževalca trga za delnice, potrdila o lastništvu, investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi, certifikate in druge podobne finančne instrumente, s katerimi se trguje v trgovalnem sistemu, skupaj z obsegi, povezanimi s temi cenami. Javno objavljene ponudbe so tiste, ki predstavljajo zavezujoče zaveze za nakup in prodajo finančnih instrumentov in ki prikazujejo ceno in količino finančnih instrumentov, pri kateri so registrirani vzdrževalci trga pripravljeni kupiti ali prodati. V izjemnih tržnih pogojih se lahko za omejen čas dovolijo okvirne ali enosmerne cene.

3

Trgovalni sistem na podlagi rednih avkcij

Sistem, ki povezuje naročila na podlagi rednih avkcij in algoritma trgovanja brez človeškega posredovanja.

Cena, po kateri bi avkcijski trgovalni sistem najbolje izpolnil zahteve svojega trgovalnega algoritma v zvezi z delnicami, potrdili o lastništvu, investicijskimi skladi, s katerimi se trguje na borzi, certifikati in drugimi podobnimi finančnimi instrumenti, s katerimi se trguje v trgovalnem sistemu, in obseg, ki bi ga lahko po tej ceni potencialno izvršili udeleženci v tem sistemu.

4

Trgovalni sistem na podlagi zahtevkov za ponudbe

Sistem, pri katerem se ponudba ali ponudbe podajo v odziv na zahtevek za ponudbo, ki ga odda eden ali več članov ali udeležencev. Ponudbo lahko izvrši izključno član ali udeleženec, ki je podal zahtevek. Član ali udeleženec mesta trgovanja, ki je zahteval ponudbo, lahko sklene posel s sprejetjem ponudbe ali ponudb, ki so mu bile podane na zahtevo.

Ponudbe in povezani obsegi katerega koli člana ali udeleženca, ki bi v primeru sprejetja privedli do posla v skladu s pravili sistema. Vse oddane ponudbe v odziv na zahtevek za ponudbo se lahko objavijo hkrati, vendar najpozneje takrat, ko postanejo izvršljive.

5

Hibridni trgovalni sistem

Sistem, ki spada v dve ali več vrst trgovalnih sistemov iz vrstic 1 do 4 te tabele.

Za hibridne sisteme, ki hkrati kombinirajo različne trgovalne sisteme, zahteve ustrezajo zahtevam glede preglednosti pred trgovanjem, ki se uporabljajo za vsako vrsto trgovalnega sistema, ki tvori hibridni sistem.

Za hibridne sisteme, ki zaporedno kombinirajo dva ali več trgovalnih sistemov, zahteve ustrezajo zahtevam glede preglednosti pred trgovanjem, ki se uporabljajo za zadevni trgovalni sistem, ki se upravlja v določenem trenutku.

6

Kateri koli drug trgovalni sistem

Katera koli druga vrsta trgovalnega sistema, ki ni zajeta v vrsticah 1 do 5.

Zadostne informacije o ravni naročil ali ponudb in trgovskega interesa v zvezi z delnicami, potrdili o lastništvu, investicijskimi skladi, s katerimi se trguje na borzi, certifikati in drugimi podobnimi finančnimi instrumenti, s katerimi se trguje v trgovalnem sistemu, zlasti pet najboljših prodajnih in nakupnih cen in/ali dvosmernih ponudb vsakega vzdrževalca trga za navedeni instrument, če lastnosti mehanizma oblikovanja cen to dovoljujejo.“

(2)

tabeli 3 in 4 se nadomestita z naslednjim:

Tabela 3

Seznam podatkov, potrebnih za namene preglednosti po trgovanju

#

Identifikator polja

Opis in podatki, ki se morajo objaviti

Vrsta mesta izvršitve ali objave

Oblika zapisa podatkov, ki se uporabi, kot je opredeljena v tabeli 2

1

Datum in ura trgovanja

Datum in ura, ko se je izvršil posel.

Za posle, izvršene na mestu trgovanja, je raven podrobnosti skladna z zahtevami iz člena 2 Delegirane uredbe (EU) 2017/574.

Za posle, ki se ne izvršijo na mestu trgovanja, datum in ura, ko se stranki dogovorita o vsebini naslednjih polj: količina, cena, valute, kot so določene v poljih 31, 34 in 44 tabele 2 Priloge I k Delegirani uredbi (EU) 2017/590, identifikacijska koda instrumenta, razvrstitev instrumenta in koda instrumenta, ki predstavlja osnovo, kjer je relevantno. Za posle, ki se ne izvršijo na mestu trgovanja, je sporočeni čas posla natančen vsaj do najbližje sekunde.

Če je posel izvršen na podlagi naročila, ki ga je podjetje, ki ga izvrši, v imenu stranke posredovalo tretji osebi, pri čemer pogoji za prenos iz člena 4 Delegirane uredbe (EU) 2017/590 niso bili izpolnjeni, je to datum in ura posla in ne datum in ura posredovanja naročila.

Regulirani trg (RM)

večstranski sistem trgovanja (MTF)

sistem odobrenih objav (APA)

ponudnik stalnih informacij (CTP)

{DATE_TIME_FORMAT}

2

Identifikacijska koda instrumenta

Koda, ki se uporablja za identifikacijo finančnega instrumenta

RM, MTF, APA, CTP

{ISIN}

3

Cena

Cena posla pri trgovanju, ki izključuje, kjer je relevantno, provizijo in natekle obresti.

Če je cena sporočena v denarnem znesku, se navede v enotah glavne valute.

Če cena trenutno ni na voljo, vendar se pričakuje (PNDG), ali če cena ni relevantna (NOAP), se to polje ne izpolni.

RM, MTF, APA, CTP

{DECIMAL-18/13}, če je cena izražena kot denarna vrednost v primeru lastniških in lastniškim podobnih finančnih instrumentov

{DECIMAL-11/10}, če je cena izražena kot odstotek ali donos v primeru certifikatov in drugih lastniškim podobnih finančnih instrumentov

4

Manjkajoča cena

Če cena trenutno ni na voljo, ampak je še v pričakovanju (price pending), se navede vrednost ‚PNDG‘.

Če cena ni relevantna, se v polje vnese ‚NOAP‘.

RM, MTF, APA, CTP

‚PNDG‘, če cena ni na voljo

‚NOAP‘, če cena ni relevantna

5

Valuta cene

Enota glavne valute, v kateri je izražena cena (relevantno, če je cena izražena kot denarna vrednost).

RM, MTF APA, CTP

{CURRENCYCODE_3}

6

Oblika zapisa cene

Navedba, ali je cena izražena kot denarna vrednost, v odstotkih ali kot donos.

RM, MTF APA, CTP

‚MONE‘ – denarna vrednost

v primeru lastniških in lastniškim podobnih finančnih instrumentov

‚PERC‘ – odstotek

v primeru certifikatov in drugih lastniškim podobnih finančnih instrumentov

‚YIEL‘ – donos

v primeru certifikatov in drugih lastniškim podobnih finančnih instrumentov

‚BAPO‘ – bazične točke

v primeru certifikatov in drugih lastniškim podobnih finančnih instrumentov

7

Količina

Število enot finančnega instrumenta

Nominalna ali denarna vrednost finančnega instrumenta.

RM, MTF, APA, CTP

{DECIMAL-18/17}, če je količina izražena v številu enot.

{DECIMAL-18/5}, če je količina izražena kot denarna ali nominalna vrednost.

8

Mesto izvršitve

Navedba mesta, kjer je bil izvršen posel.

Uporabite kodo MIC segmenta po ISO 10383 za posle, izvršene na mestu trgovanja v EU. Če koda MIC segmenta ne obstaja, se uporabi koda MIC upravljavca.

Kodo ‚SINT‘ uporabite za finančne instrumente, uvrščene v trgovanje ali s katerimi se trguje na mestu trgovanja, kadar se posel s takim finančnim instrumentom izvrši prek sistematičnega internalizatorja.

Kodo MIC ‚XOFF‘ uporabite za finančne instrumente, uvrščene v trgovanje ali s katerimi se trguje na mestu trgovanja, kadar se posel s takim finančnim instrumentom ne izvrši niti na mestu trgovanja v EU niti prek sistematičnega internalizatorja. Če se posel izvrši na organizirani trgovalni platformi zunaj EU, je poleg kode MIC ‚XOFF‘ treba izpolniti tudi polje ‚Mesto trgovanja v tretji državi, kjer je izvršen posel‘.

RM, MTF, APA, CTP

{MIC} – mesta trgovanja v EU ali

‚SINT‘ – sistematični internalizator

‚XOFF‘ – v drugih primerih

9

Mesto trgovanja v tretji državi, kjer je izvršen posel

Navedba mesta trgovanja v tretji državi, kjer je bil posel izvršen. Uporabite kodo MIC segmenta po ISO 10383. Če koda MIC segmenta ne obstaja, se uporabi koda MIC upravljavca.

Če posel ni izvršen na mestu trgovanja v tretji državi, se polje pusti prazno.

APA, CTP

{MIC}

10

Datum in ura objave

Za vse finančne instrumente datum in ura, ko je mesto trgovanja ali APA objavilo posel.

Za posle, izvršene na mestu trgovanja, je raven podrobnosti skladna z zahtevami iz člena 2 Delegirane uredbe (EU) 2017/574.

Za posle, ki se ne izvršijo na mestu trgovanja, sta sporočena datum in ura posla natančna vsaj do najbližje sekunde.

RM, MTF, APA, CTP

{DATE_TIME_FORMAT}

11

Mesto objave

Koda, ki se uporablja za identifikacijo mesta trgovanja ali APA, ki objavi posel.

CTP

mesto trgovanja: {MIC}

APA: koda MIC segmenta po ISO 10383 (4 znaki), če je na voljo. Sicer se objavi 4-mestna koda, kot je objavljena na seznamu izvajalcev storitev sporočanja podatkov na spletni strani ESMA.

12

Identifikacijska oznaka prenosa

Alfanumerična koda, ki jo poslu pripišejo mesta trgovanja (v skladu s členom 12 Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/580 (1)) in APA in ki se uporablja pri vsakem naknadnem sklicevanju na ta konkreten posel.

Identifikacijska koda posla je edinstvena, dosledna in ostane nespremenjena za kode MIC segmenta po ISO 10383 in po trgovalnih dneh. Če mesto trgovanja ne uporablja kod MIC segmenta, mora biti identifikacijska koda posla edinstvena, dosledna in nespremenjena za kode MIC upravljavca po trgovalnih dneh.

Če APA ne uporablja kode MIC, se uporabi edinstvena, dosledna in nespremenjena 4-mestna koda za identifikacijo APA po trgovalnih dneh.

Komponente identifikacijske kode posla ne razkrivajo identitete nasprotnih strank v poslu, za katerega se hrani koda.

RM, MTF, APA, CTP

{ALPHANUM-52}


Tabela 4

Seznam oznak za potrebe preglednosti po trgovanju

Oznaka

Naziv oznake

Vrsta mesta izvršitve ali objave

Opis

‚BENC‘

Oznaka referenčnega posla (Benchmark transaction)

RM, MTF

APA

CTP

Posli, izvršeni na podlagi cene, ki se izračuna v več časovnih točkah glede na ustrezno referenčno merilo, kot je povprečna cena, tehtana glede na obseg, ali povprečna cena, tehtana glede na čas.

‚NPFT‘

Oznaka posla, ki ne prispeva k oblikovanju cene (Non-price forming transaction)

RM, MTF

CTP

Posli, ki ne prispevajo k oblikovanju cene, kot so določeni v členu 2(5) Delegirane uredbe (EU) 2017/590.

‚PORT‘

Oznaka za portfeljske posle

RM, MTF

APA

CTP

Posli s petimi ali več različnimi finančnimi instrumenti, pri čemer z navedenimi posli hkrati trguje ista stranka, z njimi pa se trguje kot z eno enoto za določeno referenčno ceno.

‚CONT‘

Oznaka pogojenih poslov

RM, MTF

APA

CTP

Posli, ki so pogojeni z nakupom, prodajo, izdajo ali odkupom pogodbe o izvedenih finančnih instrumentih ali drugega finančnega instrumenta, pri čemer se nameravajo vsi elementi posla izvršiti kot ena enota;

‚ACTX‘

Oznaka navzkrižnega posla (Agency cross transaction)

APA

CTP

Posli, pri katerih je investicijsko podjetje povezalo naročili strank, pri čemer sta se nakup in prodaja izvedla kot en posel, obseg in cena pa sta bila enaka.

‚SDIV‘

Oznaka posla s posebno dividendo (Special dividend transaction)

RM, MTF

APA

CTP

Posli, ki so: izvršeni v obdobju brez upravičenja do dividende (ex-dividend period), ko se dividenda ali druga oblika razdelitve dobička obračuna kupcu in ne prodajalcu; ali izvršeni v obdobju z upravičenjem do dividende (cum-dividend period), ko se dividenda ali druga oblika razdelitve dobička obračuna prodajalcu in ne kupcu.

‚LRGS‘

Oznaka posla velikega tržnega obsega z odlogom objave

RM, MTF

APA

CTP

Posli, ki so veliki v primerjavi z običajnim tržnim obsegom, za katere je dovoljen odlog objave v skladu s členom 15.

‚RFPT‘

Oznaka posla z referenčno ceno (Reference price transaction)

RM, MTF

CTP

Posli, ki se izvršijo v okviru sistemov, ki delujejo v skladu s členom 4(1), točka (a), Uredbe (EU) št. 600/2014.

‚NLIQ‘

Oznaka posla z likvidnimi finančnimi instrumenti, dogovorjenega v pogajanjih

RM, MTF

CTP

Posli, ki se izvršijo v skladu s členom 4(1), točka (b)(i), Uredbe (EU) št. 600/2014.

‚OILQ‘

Oznaka posla z nelikvidnimi finančnimi instrumenti, dogovorjenega v pogajanjih

RM, MTF

CTP

Posli, ki se izvršijo v skladu s členom 4(1), točka (b)(ii), Uredbe (EU) št. 600/2014.

‚PRIC‘

Oznaka posla, dogovorjenega v pogajanjih, za katerega veljajo drugi pogoji kot trenutna tržna cena

RM, MTF

CTP

Posli, ki se izvršijo v skladu s členom 4(1), točka (b)(iii), Uredbe (EU) št. 600/2014, in kot so opisani v členu 6.

‚ALGO‘

Oznaka algoritemskega posla (Algorithmic transaction)

RM, MTF

CTP

Posel, ki se izvrši na podlagi algoritemskega trgovanja investicijskega podjetja, kot je opredeljeno v členu 4(1), točka 39, Direktive 2014/65/EU.

‚SIZE‘

Oznaka posla nad standardnim tržnim obsegom

APA

CTP

Posli, izvršeni prek sistematičnega internalizatorja, pri katerih je bila velikost vhodnega naročila nad standardnim tržnim obsegom, določenim v skladu s členom 11.

‚ILQD‘

Oznaka posla z nelikvidnimi instrumenti (Illiquid instrument transaction)

APA

CTP

Posli z nelikvidnimi instrumenti, kot se določijo v skladu s členi 1 do 5 Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/567 (2), izvršeni prek sistematičnega internalizatorja.

‚RPRI‘

Oznaka poslov, ki so prejeli ugodnejšo ceno

APA

CTP

Posli, ki se izvršijo prek sistematičnega internalizatorja po ugodnejši ceni v skladu s členom 15(2) Uredbe (EU) št. 600/2014.

‚CANC‘

Oznaka o preklicu

RM, MTF

APA

CTP

Kadar se prej objavljen posel prekliče.

‚AMND‘

Oznaka o spremembi

RM, MTF

APA

CTP

Kadar se prej objavljen posel spremeni.

‚DUPL‘

Oznaka podvojenih sporočenih poslov.

APA

Kadar se posel sporoči več kot enemu APA v skladu s členom 16(1) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/571.


(1)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/580 z dne 24. junija 2016 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 600/2014 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi glede hranjenja pomembnih podatkov o naročilih za finančne instrumente (UL L 87, 31.3.2017, str. 193).

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/567 z dne 18. maja 2016 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 600/2014 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z opredelitvijo pojmov, preglednostjo, stiskanjem portfelja ter nadzornimi ukrepi glede poseganja v zvezi s produkti in pozicij (UL L 87, 31.3.2017, str. 90).“


PRILOGA II

V Prilogi II k Delegirani uredbi (EU) 2017/587 se tabela 5 nadomesti z naslednjim:

Tabela 5

Pragovi za odložene objave in zamude za investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi

Najmanjša kvalificirana velikost posla za dovoljeno zamudo v EUR

Čas do objave po poslu

15 000 000

60 minut

50 000 000

Konec trgovalnega dneva“


PRILOGA III

„PRILOGA IV

Podatki, ki jih je treba predložiti za določitev najpomembnejšega trga, kar zadeva likvidnost, ADT in AVT

Tabela 1

Tabela z oblikami zapisa podatkov

Oblika zapisa

Vrsta podatkov

Opredelitev

{ALPHANUM-n}

Do n alfanumeričnih znakov

Polje za prosto besedilo

{ISIN}

12 alfanumeričnih znakov

Koda ISIN, kot je opredeljena v standardu ISO 6166.

{MIC}

4 alfanumerični znaki

Identifikator trga, kot je opredeljen v standardu ISO 10383

{DATEFORMAT}

Oblika datuma po ISO 8601

Datumi se poročajo v naslednji obliki: LLLL-MM-DD.

{DECIMAL-n/m}

Decimalno število s skupno do n števkami, od katerih je lahko do m števk decimalk

Numerično polje za pozitivne in negativne vrednosti:

decimalno ločilo je ‚.‘ (pika),

negativne vrednosti imajo predznak ‚–‘ (minus)

vrednosti se zaokrožijo in se ne skrajšajo.

{INTEGER-n}

Celo število z do n števkami

Numerično polje za pozitivne in negativne cele vrednosti.


Tabela 2

Podrobnosti, ki jih je treba predložiti za določitev najpomembnejšega trga, kar zadeva likvidnost, ADT in AVT (na podlagi trenutnih navodil za poročanje)

Številka polja

Identifikator polja

Opis in podatki, ki se morajo objaviti

Vrsta mesta izvršitve ali objave

Oblika zapisa podatkov, ki se uporabi, kot je opredeljena v tabeli 1

1

Identifikacijska koda instrumenta

Koda, ki se uporablja za identifikacijo finančnega instrumenta

Regulirani trg (RM)

Večstranski sistem trgovanja (MTF)

Sistem odobrenih objav (APA)

Ponudnik stalnih informacij (CTP)

{ISIN}

2

Datum izvršitve

Datum, na katerega so posli izvršeni.

RM, MTF, APA, CTP

{DATEFORMAT}

3

Mesto izvršitve

Koda MIC segmenta za mesto trgovanja v EU ali sistematičnega internalizatorja, če je na voljo, sicer koda MIC upravljavca.

Koda MIC XOFF, če posel izvršijo investicijska podjetja, ki niso sistematični internalizatorji in posel ni izvršen na mestu trgovanja.

RM, MTF, APA, CTP

{MIC} – mesta trgovanja ali sistematičnega internalizatorja ali {MIC}– XOFF“

4

Oznaka instrumenta, s katerim je trgovanje začasno ustavljeno

Navedba, ali je bilo trgovanje z instrumentom začasno ustavljeno na datum izvršitve za celoten trgovalni dan na zadevnem mestu trgovanja.

Ker je trgovanje z instrumentom začasno ustavljeno za celoten trgovalni dan, se v poljih 5 do 10 poroča vrednost nič.

RM, MTF, CTP

TRUE – če je bilo trgovanje z instrumentom začasno ustavljeno za celoten trgovalni dan

ali FALSE – če trgovanje z instrumentom ni bilo začasno ustavljeno za celoten trgovalni dan

5

Skupno število poslov

Skupno število poslov, izvršenih na datum izvršitve (*2).

RM, MTF, APA, CTP

{INTEGER-18}

6

Skupni promet

Skupni promet, ustvarjen na datum izvršitve, izražen v EUR (*1)  (*2)

RM, MTF, APA, CTP

{DECIMAL-18/5}

7

Izvršeni posli, razen vseh poslov, izvršenih na podlagi opustitev pred trgovanjem iz člena 4(1), točke (a), (b) in (c), Uredbe (EU) št. 600/2014.

Skupno število poslov, izvršenih na datum izvršitve, razen vseh poslov, izvršenih na podlagi opustitev pred trgovanjem iz člena 4(1), točke (a), (b) in (c), Uredbe (EU) št. 600/2014 na isti dan (*2).

RM, MTF, CTP

{INTEGER-18}

8

Skupni izvršeni promet, razen vseh poslov, izvršenih na podlagi opustitev pred trgovanjem iz člena 4(1), točke (a), (b) in (c), Uredbe (EU) št. 600/2014.

Skupni izvršeni promet na datum izvršitve, razen vseh poslov, izvršenih na podlagi opustitev pred trgovanjem iz člena 4(1), točke (a), (b) in (c), Uredbe (EU) št. 600/2014 na isti dan (*1)  (*2).

RM, MTF, CTP

{DECIMAL-18/5}

9

Skupno število poslov, razen poslov, izvršenih v okviru odloga za velike posle po trgovanju.

Skupno število poslov, izvršenih na datum izvršitve, razen poslov, izvršenih v okviru opustitve za velik obseg (po trgovanju) (*2).

Za delnice in potrdila o lastništvu se za opredelitev teh poslov uporabi le najvišji prag za razpon povezanega povprečnega dnevnega prometa (ADT) v tabeli 4 Priloge II.

Za certifikate in druge podobne finančne instrumente se za opredelitev teh poslov uporabi le najvišji prag iz tabele 6 v Prilogi II.

Za investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi, se za opredelitev teh poslov uporabi le najvišji prag iz tabele 5 v Prilogi II.

RM, MTF, APA, CTP

{INTEGER-18}

10

Skupni izvršeni promet, razen poslov, izvršenih v okviru odloga za velike posle po trgovanju.

Skupni obseg poslov, izvršenih na datum izvršitve, razen poslov, izvršenih v okviru opustitve za velik obseg (po trgovanju) (*1)  (*2).

Za delnice in potrdila o lastništvu se za opredelitev teh poslov uporabi le najvišji prag za razpon povezanega povprečnega dnevnega prometa (ADT) v tabeli 4 Priloge II.

Za certifikate in druge podobne finančne instrumente se za opredelitev teh poslov uporabi le najvišji prag iz tabele 6 v Prilogi II.

Za investicijske sklade, s katerimi se trguje na borzi, se za opredelitev teh poslov uporabi le najvišji prag iz tabele 5 v Prilogi II.

RM, MTF, APA, CTP

{DECIMAL-18/5}


(*1)  Promet se izračuna kot število instrumentov, izmenjanih med kupci in prodajalci, pomnoženo s ceno na enoto instrumenta, zamenjanega za ta specifičen posel, in se izrazi v EUR.

(*2)  Posli, ki so bili preklicani, se izključijo iz sporočenih podatkov.

V vseh primerih je treba v polje vpisati katero koli vrednost, ki je večja ali enaka nič, do največ 18 numeričnih znakov, vključno z največ 5 decimalnimi mesti.“