27.6.2023   

SL

Uradni list Evropske unije

L 161/70


SKLEP SVETA (SZVP) 2023/1306

z dne 26. junija 2023

o podpori projektu o območju brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu v razvijajočem se regionalnem varnostnem okolju

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 28(1) in člena 31(1) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Globalna strategija za zunanjo in varnostno politiko Evropske unije iz leta 2016 ter Strategija Evropske unije proti širjenju orožja za množično uničevanje iz leta 2003 temeljita na prepričanju, da je večstranski pristop k varnosti, vključno z razoroževanjem in neširjenjem orožja, najboljši način za ohranjanje mednarodnega reda.

(2)

Politika Unije je torej podpirati in izvajati obstoječe pogodbe, sporazume in pravila o razoroževanju in neširjenju orožja ter krepiti izvajanje in univerzalizacijo vseh teh instrumentov, pa tudi sodelovati s tretjimi državami pri izpolnjevanju njihovih obveznosti iz večstranskih konvencij in ureditev in jim pri tem pomagati.

(3)

V Skupni izjavi pariškega vrha za Sredozemlje z dne 13. julija 2008, s katero je bila ustanovljena Unija za Sredozemlje, so bila ponovno potrjena skupna prizadevanja za dosego miru in regionalne varnosti v skladu z barcelonsko deklaracijo, sprejeto na evro-sredozemski konferenci 27. in 28. novembra 1995, med drugim s pridružitvijo mednarodnim pogodbam in konvencijam o orožju za množično uničevanje ter regionalnim ureditvam, kot so območja brez jedrskega orožja.

(4)

Na konferenci o pregledu Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT) leta 2010 je bil poudarjen pomen procesa, ki naj bi privedel do popolne uresničitve njene resolucije o Bližnjem vzhodu iz leta 1995 (v nadaljnjem besedilu: resolucija iz leta 1995). Konferenca o pregledu NPT leta 2010 je v ta namen odobrila praktične ukrepe, med drugim obravnavo vseh ponudb za uresničevanje resolucije iz leta 1995, vključno s ponudbo Unije, da bo gostila seminar, ki bi bil nadaljevanje seminarja, organiziranega junija 2008.

(5)

Nadalje je bilo na konferenci o pregledu NPT leta 2010 poudarjeno, da ima civilna družba pri prispevanju k uresničevanju resolucije iz leta 1995 pomembno vlogo, in podprta so bila vsa tozadevna prizadevanja.

(6)

Generalni sekretar Združenih narodov se je v svojem programu za razorožitev „Varovanje naše skupne prihodnosti“ predstavljenim dne 24. maja leta 2018 zavezal, da si bo z državami članicami ZN prizadeval za okrepitev in utrditev območij brez jedrskega orožja in da bo v ta namen med drugim podpiral nadaljnje vzpostavljanje takih območij, tudi na Bližnjem vzhodu.

(7)

Unija je nenehno izražala svojo pripravljenost, da pomaga pri procesu vzpostavitve območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu s podpiranjem procesov krepitve zaupanja, zlasti v okviru seminarjev in delavnic Unije, kot so bile tisti v letih 2008, 2011 in 2012 ter projekta Inštituta Združenih narodov za raziskave na področju razoroževanja (UNIDIR) med letoma 2019 in 2023, ki ga je podprla Unija, o ukrepih za krepitev zaupanja, kot podlagi za vzpostavitev takšnega območja, na podlagi Sklepa Sveta (SZVP) 2019/938 (1).

(8)

Unija želi še naprej podpirati proces kot podlago za vzpostavitev območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu z nadaljnjo podporo delu UNIDIR v ta namen –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

1.   Za uresničevanje zaveze Unije za vzpostavitev območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu Unija podpira projekt UNIDIR z naslednjimi splošnimi cilji:

pomoč pri blaženju regionalnih trendov širjenja orožja za množično uničevanje;

spodbujanje regionalnih varnostnih ureditev in nadzora nad orožjem, neširjenja orožja ter pravil o razoroževanju in procesov razoroževanja;

poglobitev razumevanja odnosa med območjem brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu ter sedanjim regionalnim in mednarodnim dogajanjem ter

spodbujanje učinkovitega, preverljivega, vključujočega in trajnostnega območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu.

2.   Projekt je podrobneje opisan v projektnem dokumentu v Prilogi.

Člen 2

1.   Za izvajanje tega sklepa je odgovoren visoki predstavnik (VP).

2.   Za tehnično izvedbo projekta iz člena 1(1) je zadolžen UNIDIR, ki to nalogo opravlja pod odgovornostjo VP. V ta namen se VP potrebno dogovori z UNIDIR.

Člen 3

1.   Referenčni finančni znesek za izvajanje projekta iz člena 1(1) znaša 2 099 969 EUR.

2.   Izdatki, financirani z zneskom iz odstavka 1, se upravljajo v skladu s pravili in postopki, ki veljajo za splošni proračun Unije.

3.   Komisija nadzira pravilnost upravljanja odhodkov, ki se financirajo z zneskom iz odstavka 1. V ta namen z UNIDIR sklene sporazum o prispevku. V navedenem sporazumu se določi, da UNIDIR poskrbi za prepoznavnost prispevka Unije, ustrezno njegovemu obsegu.

4.   Komisija si prizadeva skleniti sporazum o prispevku iz odstavka 3, kakor hitro je to mogoče po začetku veljavnosti tega sklepa. Svet obvesti o kakršnih koli težavah v zvezi s tem in o datumu sklenitve navedenega sporazuma.

Člen 4

1.   VP Svetu o izvajanju tega sklepa poroča na podlagi opisnih poročil, ki jih vsakih dvanajst mesecev pripravi UNIDIR. Navedena poročila so podlaga za ocenjevanje ob koncu projekta, ki ga izvede Svet.

2.   Komisija zagotovi informacije o finančnih vidikih izvajanja projekta iz člena 1(1).

Člen 5

1.   Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

2.   Ta sklep preneha veljati 36 mesecev po datumu sklenitve sporazuma o prispevku iz člena 3(3). Če pa sporazum o financiranju v tem času ni bil sklenjen, sklep preneha veljati šest mesecev po začetku veljavnosti.

V Luxembourgu, 26. junija 2023

Za Svet

predsednik

J. BORRELL FONTELLES


(1)  Sklep Sveta (SZVP) 2019/938 z dne 6. junija 2019 o podpori procesu krepitve zaupanja kot podlagi za vzpostavitev območja brez jedrskega orožja in vsega drugega orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu (UL L 149, 7.6.2019, str. 63).


PRILOGA

Projekt o podpori območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu v razvijajočem se regionalnem varnostnem okolju

Na Bližnjem vzhodu se dogajajo spremembe, povečujejo se nestabilnost, negotovost, nabava in uporaba konvencionalnega orožja ter zaskrbljenost glede nadaljnje uporabe in širjenja nekonvencionalnega orožja. Zaradi slednjih in drugih dogodkov po svetu se regionalno varnostno okolje znatno spreminja, kar bi lahko imelo trajne posledice za regionalno in mednarodno širjenje orožja za množično uničevanje. Predlagani projekt UNIDIR bo spodbujal standarde in cilje neširjenja orožja za množično uničevanje, nadzora nad oborožitvijo in razoroževanja na Bližnjem vzhodu, tako da bo podpiral pobudo za območje brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu in procese, pomembne za regionalno varnost, in sicer z raziskavami, krepitvijo zmogljivosti in dialogom, ki so relevantni za to politiko.

Ozadje in utemeljitev

Ureditve neširjenja orožja po vsem svetu so v slepi ulici. V zadnjih dveh desetletjih so se ta orodja oslabila, saj so imeli geopolitični interesi prednost pred neširjenjem orožja, nadzorom nad orožjem in ukrepi za razoroževanje. Nesprejetje končnega dokumenta za drugo zaporedno pregledno konferenco pogodbenic Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja je le en primer, vendar jasno kaže na slepo ulico, v kateri so se znašle te ureditve. V takih geostrateških razmerah prihaja do velikih sprememb tudi v varnostnem okolju Bližnjega vzhoda. Notranji socialni nemiri ali državljanska vojna povzročajo stalno nestabilnost, ki je vodila v razseljevanje prebivalstva, to pa je vplivalo na varnost in stabilnost v sosednjih regijah. Sedanja nestabilnost je vplivala tudi na zmožnost vlad v tej regiji, da obravnavajo zunanjepolitična vprašanja, kot je sodelovanje v večstranskih in regionalnih pobudah za boj proti širjenju orožja za množično uničevanje. Na regionalni ravni so se zavezništva prerazporedila, zaradi česar so se preobrnila tako dolgoletna regionalna ravnovesja moči kot neravnovesja. Poleg tega so ukrepi zunajregionalnih akterjev, kot so vojaška prisotnost, dejavnosti in podpora ter vojaški umiki pretresli tudi varnostno okolje v tej regiji.

Kombinacija notranjih in regionalnih nestabilnosti je privedla do dveh vzporednih procesov, ki bi lahko imeli dolgoročne posledice za regionalno in mednarodno širjenje orožja za množično uničevanje. Po eni strani se je v tej regiji povečala nabava in uporaba konvencionalnega in potencialno nekonvencionalnega orožja, prišlo pa je tudi do razvoja zmogljivosti za jedrski hedging (oziroma obstaja grožnja, da bo do tega prišlo), in to povrh že obstoječih zmogljivosti, povezanih z orožjem za množično uničevanje. Po drugi strani so države v tej regiji pokazale večjo pripravljenost za reševanje regionalnih varnostnih problemov v okviru regionalnih in podregionalnih pogajanj, kot kažejo Abrahamovi sporazumi, premirje v Jemnu, sporazum o določitvi meje na morju med Izraelom in Libanonom, dialogi med Iranom in Saudovo Arabijo ter Iranom in Združenimi arabskimi emirati ter trenutna prizadevanja za pogajanja v okviru Združenih narodov o območju brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. Čeprav se ta trenda morda zdita protislovna v smislu njunega vpliva na širjenje orožja za množično uničevanje, bi se lahko – in se verjetno bosta – še naprej odvijala vzporedno.

Cilji projekta

Predlagani projekt bo imel štiri splošne cilje:

pomoč pri blažitvi regionalnih trendov širjenja orožja za množično uničevanje

spodbujanje regionalnih varnostnih ureditev ter standardov in procesov nadzora nad oborožitvijo, neširjenja orožja in razoroževanja

zagotovitev bolj poglobljenega razumevanja odnosa med območjem brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu ter trenutnim regionalnim in mednarodnim razvojem ter

spodbujanje učinkovitega, preverljivega, vključujočega in trajnostnega območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu.

Projektni pristop

Projekt bo temeljil na celostnem pristopu, ki bo obravnaval vse komponente raziskav, zbiral zamisli, ustvarjal nove predloge, krepil zmogljivosti in dialog ter si prizadeval za doseganje in vključevanje različnih udeležencev in ciljnih skupin. Predlagani projekt bo te cilje dosegel z izvajanjem treh delovnih sklopov in z njimi povezanih rezultatov:

Delovni sklop 1: Poglobitev razumevanja in presoje vzrokov, motivov in tveganj, povezanih z regionalnim širjenjem orožja za množično uničevanje, da se opredelijo rešitve za krepitev regionalne varnosti in spodbujajo regionalne rešitve za širjenje orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. Cilj delovnega sklopa 1 je večja ozaveščenost in razumevanje dejavnikov, ki spodbujajo širjenje orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu, in opredelitev njegovih temeljnih vzrokov, vključno s strateškimi, političnimi ali drugimi motivi, ter s tem povezanimi tveganji in posledicami. Končni splošni cilj tega delovnega sklopa je opredelitev praktičnih rešitev za večjo regionalno varnost in preprečevanje širjenja orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. To vključuje spodbujanje tekočih in novih regionalnih varnostnih procesov ter pobude za območje brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu, ki bi prepovedovala posedovanje, proizvodnjo in uporabo orožja za množično uničevanje v tej regiji ter spodbujala prizadevanja za razoroževanje in neširjenje orožja. Cilj delovnega sklopa 1 je, da se s poglobitvijo razumevanja izzivov in iskanjem možnih rešitev podpre razvoj varnejšega in stabilnejšega Bližnjega vzhoda.

Delovni sklop 2: Povečevanje regionalne zmogljivosti za boljše razumevanje težav in krepitev sposobnosti za opredelitev rešitev, povezanih s pogajanji in izvajanjem območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. Cilj tega delovnega sklopa 2 je povečanje zmogljivosti držav Bližnjega vzhoda za učinkovito sodelovanje v pogajanjih in pri izvajanju procesov regionalne varnosti na splošno, predvsem območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. To vključuje krepitev sposobnosti regionalnih akterjev za razumevanje zapletenosti problema širjenja orožja za množično uničevanje ter razvoj njihove zmogljivosti za opredelitev in izvajanje praktičnih rešitev. Dejavnosti v okviru tega delovnega sklopa bodo vključevale zagotavljanje programov usposabljanja in krepitve zmogljivosti za vladne uradnike, strokovnjake in druge ustrezne deležnike ter podporo širitvi ciljnih skupin v tej regiji. Splošni cilj je ustvariti bolj ozaveščeno in angažirano regionalno skupnost, ki bo bolje opremljena za reševanje izzivov širjenja orožja za množično uničevanje in spodbujanje regionalne varnosti. Cilj tega delovnega sklopa je, da se s krepitvijo regionalnih zmogljivosti in boljšim razumevanjem zadevnih vprašanj podprejo dejanska pogajanja ter izvajanje sedanjega in novega regionalnega varnostnega procesa, vključno z območjem brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu, ter s tem spodbujajo druge regionalne varnostne ureditve in nadzor nad orožjem, neširjenje orožja in procese razoroževanja.

Delovni sklop 3: Podpora učinkovitemu, preverljivemu, vključujočemu in trajnostnemu območju brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu Da bi zagotovili celovito in učinkovito območje brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu, ki ga bo mogoče preveriti, bo delovni sklop 3 usmerjen tudi na podpiranje tehničnih in pravnih vidikov, povezanih s pogajanji in izvajanjem območja brez orožja. Končni cilj tega delovnega sklopa je spodbujanje takega območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu, ki je izvedljivo in trajnostno, tj. ga je mogoče doseči, in bo dolgoročno ter bo še naprej ključno orodje za krepitev regionalne varnosti in preprečevanje širjenja orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu.

Projektne dejavnosti in pričakovani rezultati

V okviru projekta se bodo izvajale dejavnosti, organizirali dogodki in objavljala poročila za spodbujanje štirih dejavnosti prenove v okviru vseh treh delovnih sklopov.

Delovni sklop 1: Poglobitev razumevanja in presoje vzrokov, motivov in tveganj, povezanih z regionalnim širjenjem orožja za množično uničevanje, da bi našli rešitve za povečanje regionalne varnosti in spodbujali območje brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu kot eno od rešitev vprašanja širjenja orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. Pod tem delovnim sklopom bo v okviru projekta:

sklicanih več okroglih miz (oziroma vsaj dve) za razpravo o trenutnih regionalnih in mednarodnih dogodkih ter njihovem vplivu na dojemanje regionalnih groženj. Ti dogodki bodo vključevali povezovanje strokovnjakov, vladnih uradnikov in drugih ustreznih deležnikov, da bi izmenjali mnenja in poglede na regionalne varnostne izzive ter razpravljali o načinih za okrepitev regionalnega sodelovanja in stabilnosti.

izvedeno raziskovanje, ki bo omogočilo kartiranje dojemanja regionalnih groženj, opravljen pregled nabora orodij za uresničevanje nadzora nad orožjem, neširjenja orožja, razoroževanja in regionalne varnosti ter določeno, kako se lahko v okviru regionalnih varnostnih procesov in območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu obravnavajo ti izzivi. To raziskovanje bo vključevalo celovito analizo dejavnikov, ki spodbujajo širjenje orožja za množično uničevanje v tej regiji, ter preučitev prednosti in slabosti obstoječih regionalnih varnostnih procesov in mehanizmov.

objavljen dokument, v katerem bodo povzete ugotovitve raziskav in opredeljeni načini za blažitev vzrokov, motivov in tveganj, povezanih z regionalnim širjenjem orožja za množično uničevanje. Ta dokument bo zagotovil politične usmeritve za krepitev regionalnih varnostnih procesov in spodbujanje območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu kot enega od ključnih orodij za preprečevanje širjenja orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu.

Cilj teh prizadevanj je z organiziranjem okroglih miz, izvajanjem raziskav in objavo dokumenta izboljšati razumevanje dojemanja regionalnih groženj in poiskati praktične rešitve za krepitev regionalne varnosti in preprečevanje širjenja orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu.

Delovni sklop 2: Povečevanje regionalne zmogljivosti za boljše razumevanje težav in krepitev sposobnosti za opredelitev rešitev, povezanih s pogajanji in izvajanjem območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. Pod tem delovnim sklopom bo v okviru projekta:

vzpostavljena mreža posameznikov in institucij, ki delujejo na področju regionalne varnosti in jo spodbujajo, tudi območju brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu, da bi izboljšali razumevanje vprašanj in s tem prispevali k svojim nacionalnim politikam ter sodelovali v sedanjih in prihodnjih razpravah. To bo vključevalo vzpostavljanje partnerstev z obstoječimi organizacijami in pobudami ter podpiranje razvoja novih mrež in zavezništev, namenjenih spodbujanju območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. Cilj je vzpostavljanje, krepitev in vključevanje obstoječih prizadevanj za spodbujanje območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu ter kar največje povečevanje njegovega vpliva na regionalno varnost.

organiziranih več delavnic (oziroma vsaj dve) za krepitev zmogljivosti, namenjenih regionalnim uradnikom in strokovnjakom, da bi izboljšali razumevanje vprašanj, povezanih z regionalno varnostjo, širjenjem orožja za množično uničevanje in prizadevanji za njihovo reševanje, vključno s pogajanji o območju brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu in njegovim izvajanjem. Te delavnice bodo udeležencem zagotovile priložnosti za usposabljanje in izobraževanje, da bi poglobili svoje znanje in spretnosti ter poiskali praktične rešitve za pogajanja in izvajanje.

poskrbljeno za ohranitev in izboljšanje spletnih orodij območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu na spletišču UNIDIR. To bo vključevalo posodobitev obstoječih virov in gradiva ter razvoj novih spletnih orodij in virov za podporo spodbujanju in izvajanju območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu.

zagotovljen prevod vsaj treh publikacij v regionalne jezike. To bo pripomoglo k razvoju terminologije v lokalnih jezikih in s tem k razumevanju sedanjih in prihodnjih regionalnih strokovnjakov, izboljšalo dostop do informacij in virov, povezanih z območjem brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu, za regionalne ciljne skupine ter spodbudilo njihovo prepoznavnost in razumevanje v tej regiji.

Cilj teh prizadevanj je z vzpostavljanjem mrež, organizacijo delavnic za krepitev zmogljivosti, vzdrževanjem in izboljševanjem spletnih orodij ter prevajanjem publikacij spodbujati regionalna varnostna prizadevanja in območje brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu ter okrepiti regionalne zmogljivosti za učinkovito sodelovanje pri pogajanjih o njih in njihovem izvajanju.

Delovni sklop 3: Spodbujanje učinkovitega, preverljivega, vključujočega in trajnostnega območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu.

Objava vsaj treh dokumentov o politiki, ki obravnavajo vprašanja, ki so izziv pri pogajanjih in/ali izvajanju območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. Ti dokumenti bodo obravnavali vrsto vprašanj, povezanih z regionalno varnostjo, razoroževanjem in neširjenjem orožja, ter posledice in možnosti za reševanje teh izzivov. Zagotovili bodo celovito in utemeljeno analizo ključnih izzivov, s katerimi se sooča območje brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu, ter prispevali k uspešnim pogajanjem o njem in njegovem izvajanju.

Organizacija vsaj dveh javnih dogodkov za razpravo o vprašanjih, povezanih s pogajanji in izvajanjem območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. Na teh dogodkih se bodo zbrali strokovnjaki, vladni uradniki in drugi ustrezni deležniki, ki bodo razpravljali in izmenjali mnenja o izzivih in priložnostih, povezanih z območjem brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu.

Priprava informativnih sestankov in nudenje podpore tekočim prizadevanjem v zvezi z območjem brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu, ki so povezana z njegovim izvajanjem, in drugimi regionalnimi varnostnimi procesi. To bo vključevalo zagotavljanje podpore in svetovanja zadevnim deležnikom.

Cilj teh prizadevanj je z objavo dokumentov o politiki, organiziranjem javnih dogodkov in informativnih sestankov ter podporo prispevati k pogajanjem in izvajanju območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu ter obravnavati ključne izzive, ki se lahko pojavijo med temi procesi.

Ciljne skupine

Predlagani projekt bo prispeval k prizadevanjem za nadzor nad orožjem, razoroževanje in neširjenje orožja na regionalni in mednarodni ravni. Zajema tri prekrivajoče se ciljne skupine:

oblikovalce politik in diplomate v tej regiji, ki se ukvarjajo z nadzorom nad orožjem, razoroževanjem in neširjenjem orožja ter vprašanji regionalne varnosti. Sem spadajo tudi regionalni uradniki in strokovnjaki ter osebe, ki delajo v regionalnih in večstranskih forumih, vključno s Pogodbo o neširjenju jedrskega orožja, Konvencijo o kemičnem orožju, revizijskimi konferencami Konvencije o biološkem orožju in konferenco območja brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu. Posebna pozornost bo namenjena doseganju manj zastopanih skupin, kot so mladi oblikovalci politik, strokovnjaki, ženske in znanstveniki iz te regije, ki pogosto niso vključeni v pogovore.

oblikovalce mednarodne varnostne politike, diplomate in raziskovalce, predvsem tiste, ki se posvečajo nadzoru nad orožjem, razoroževanju in neširjenju jedrskega, kemičnega in biološkega orožja ter njegovih izstrelitvenih sistemov na Bližnjem vzhodu, območje brez orožja za množično uničevanje na Bližnjem vzhodu in regionalno varnost ali tehnologije v vzponu.

akademike in strokovnjake z območja Bližnjega vzhoda, ki skušajo spremljati in razumeti hitro spreminjajočo se dinamiko v tej regiji, njenih državah in med tamkajšnjim prebivalstvom, posledice spreminjajočih se zavezništev in zmogljivosti na področju regionalne varnosti ter možnosti za preprečevanje in ublažitev aktualnih in prihodnjih virov napetosti, konfliktov in širjenja orožja.

Časovni okvir projekta

Projekt naj bi se začel sredi julija leta 2023 in naj bi trajal 36 mesecev. Zaključil naj bi se julija 2026. Končno opisno poročilo projekta in finančno poročilo bosta pripravljena do konca leta 2026.

Upravljanje in nadzor projekta

Ta projekt se bo izvajal pod okriljem Inštituta Združenih narodov za raziskave na področju razoroževanja (UNIDIR). UNIDIR je avtonomna institucija v okviru Združenih narodov, ki je bila ustanovljena leta 1980 za izvajanje neodvisnih raziskav o razoroževanju in s tem povezanih vprašanjih, predvsem o mednarodnih varnostnih vprašanjih. Ta svetovno ugledna institucija, ki ima sedež v Ženevi, se ponaša tudi z dolgoletnim strokovnim znanjem o vprašanjih, povezanih z orožjem za množično uničevanje, pomembnim institucionalnim spominom in arhivom o procesih razoroževanja, vključno s Pogodbo o neširjenju jedrskega orožja in območji brez jedrskega orožja po svetu, pa tudi z mnogimi publikacijami, vse to pa je javno dostopno in brezplačno na voljo na spletu.

Pomemben del nalog inštituta UNIDIR je organizacija in spodbujanje neformalnega dialoga med različnimi strokovnjaki o vprašanjih razorožitve, ki zajemajo vse od vprašanj, povezanih z orožjem za množično uničevanje, do novih in razvijajočih se oborožitvenih tehnologij. UNIDIR ima zato široko mrežo kontaktov, na katero se lahko opre, pa tudi izkušnje pri organizaciji srečanj v Ženevi in drugod ter pri pripravi zbirnih poročil in nadaljnjem ukrepanju.

UNIDIR vodi upravni odbor, ki ima tudi vlogo svetovalnega odbora v zvezi z vprašanji razorožitve, pod vodstvom katerega deluje direktor inštituta UNIDIR. Upravni odbor združuje raznoliko skupino strokovnjakov iz vsega sveta, ki vsi delujejo v lastnem imenu in ki se sestajajo dvakrat na leto, ko pregledujejo vsebinske in finančne dejavnosti inštituta UNIDIR. Upravni odbor vsako leto poroča generalnemu sekretarju ZN o svojem delu. Direktor inštituta UNIDIR je odgovoren za organizacijo, vodenje in upravljanje tega inštituta, tudi za rezultate njegovih poglobljenih raziskav ter finančne in upravne postopke.

UNIDIR je sicer avtonomna organizacija, kljub temu pa spoštuje finančna pravila in predpise ZN, revizijo njenih financ pa opravlja revizijski odbor ZN. Vsi finančni vidiki projektov se upravljajo in vodijo v okviru Umoja ter pregledajo vsako četrtletje. UNIDIR zadevnim donatorjem poroča o napredku posameznih projektov in njihovem financiranju vsaj enkrat na leto, lahko pa tudi vsako četrtletje glede na zahteve posameznih donatorjev.