24.5.2023   

SL

Uradni list Evropske unije

L 136/57


SKLEP SVETA (EU) 2023/1007

z dne 25. aprila 2023

o stališču, ki se sprejme v imenu Evropske unije na šestnajstem zasedanju Konference pogodbenic Baselske konvencije o nadzoru prehoda nevarnih odpadkov preko meja in njihovega odstranjevanja glede nekaterih sprememb členov in prilog navedene konvencije

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

Ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 192(1), v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Baselska konvencija o nadzoru prehoda nevarnih odpadkov preko meja in njihovega odstranjevanja (1) (v nadaljnjem besedilu: Konvencija) je začela veljati leta 1992 in je bila v imenu Unije sklenjena s Sklepom Sveta 93/98/EGS (2).

(2)

V skladu s Konvencijo Konferenca pogodbenic preuči in po potrebi sprejme spremembe Konvencije in njenih prilog.

(3)

Konferenca pogodbenic je na svojem petnajstem zasedanju junija 2022 preučila predlog za spremembe člena 6(2) Konvencije, ki ga je predložila Ruska federacija. Namen navedenega predloga je določiti 30-dnevni rok, v katerem mora država uvoznica odgovoriti prijavitelju pošiljke odpadkov, poleg tega pa vključiti še eno spremembo, ki je predstavljena kot redakcijska. Konferenca pogodbenic se je odločila, da preloži obravnavo tega predloga na svoje naslednje zasedanje.

(4)

Predlog za spremembo Priloge IV in nekaterih vnosov v prilogah II in IX h Konvenciji je tudi bil predložen v imenu Unije, Konferenca pogodbenic pa je o njem razpravljala na svojem petnajstem zasedanju. Namen predloga je med drugim sprememba in pojasnitev opisov postopkov odstranjevanja iz Priloge IV h Konvenciji ter zlasti: vključitev splošnega uvoda, ki jasno razlikuje med izrazoma „postopki brez predelave“ in „postopki predelave“; vključitev naslovov in uvodnih besedil, ki pojasnjujejo, kaj pomenijo „postopki brez predelave“ (Priloga IV, oddelek A) in „postopki predelave“ (Priloga IV, oddelek B); pojasnitev, da so vključeni vsi postopki odstranjevanja, ki potekajo ali bi lahko potekali v praksi, ne glede na njihov pravni status in to, ali se štejejo za okolju varne, in da so vključeni tudi postopki, ki potekajo pred predajo v druge postopke; posodobitev in pojasnitev opisov dejavnosti v skladu z znanstvenim, tehničnim in drugim razvojem, do katerega je prišlo od sprejetja Konvencije leta 1989; ter zagotovitev, z uvedbo vseobsegajočih določb, da zahteve Konvencije vključujejo vse postopke, ki niso konkretno navedeni. Konferenca pogodbenic se je odločila, da bo ta predlog nadalje obravnavala na svojem naslednjem zasedanju.

(5)

Kar zadeva predlog za spremembe člena 6(2) Konvencije, ki ga je predložila Ruska federacija, ga Unija ne bi smela podpreti, saj spremembe ne bi prispevale k reševanju težav, ki so po mnenju Unije prednostne za delovanje postopka „soglasja po predhodnem obveščanju“ iz Konvencije. Poleg tega je za začetek veljavnosti sprememb besedila Konvencije potreben dolgotrajen in zahteven postopek, zato se zdi nesorazmerno začeti tak postopek za spremembo, ki ima zelo malo ali nič dodane vrednosti.

(6)

Unija bi morala še naprej podpirati sprejetje predloga za spremembo Priloge IV in nekaterih vnosov v prilogah II in IX. Da bi Unija dosegla soglasje o tem predlogu, bi bila lahko prilagodljiva, zlasti v zvezi s predlaganimi ukrepi, za katere ni verjetno, da bi na šestnajsti konferenci pogodbenic pridobili zadostno podporo za njihovo sprejetje. To na primer vključuje preložitev razprave o spornih temah (kot so priprava za ponovno uporabo in vseobsegajoči postopki), iskanje dogovora o preostalih vidikih predloga in podpiranje morebitnih sprememb s strani drugih pogodbenic, če bi te lahko dosegle iste cilje, kot so cilji predlogov Unije v zvezi s Prilogo IV h Konvenciji.

(7)

Primerno je določiti stališče, ki se v imenu Unije zastopa na šestnajstem zasedanju Konference pogodbenic glede navedenih predlogov, saj bi predvideni akti, če so sprejeti, predstavljali kot spremembe besedila Konvencije in prilog k njej ter bi bili s tem zavezujoči za Unijo in bi vplivali na vsebino prava Unije, in sicer na Direktivo 2008/98/ES Evropskega parlamenta in Sveta (3) in Uredbo (ES) št. 1013/2006 Evropskega parlamenta in Sveta (4) –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Stališče, ki se v imenu Unije zastopa na šestnajstem zasedanju konference pogodbenic Baselske konvencije, je naslednje:

(a)

Unija ne podpira predloga za spremembe člena 6(2) Konvencije, kot jih je predložila Ruska federacija.

(b)

Unija še naprej podpira sprejetje sprememb Priloge IV in nekaterih vnosov v prilogah II in IX h Konvenciji. Če je potrebno za dosego soglasja o spremembi Priloge IV h Konvenciji, je lahko Unija prilagodljiva in se strinja, da odstopi od predloga, ki ga je predložila za obravnavo na petnajstem zasedanju konference pogodbenic, ter podpre druge morebitne spremembe, ki bi lahko dosegle iste cilje, kot so cilji predlogov Unije v zvezi s Prilogo IV h Konvenciji, in ki ne spodkopavajo pravne ureditve Unije o ravnanju z odpadki in pošiljkah odpadkov.

Člen 2

Glede na razvoj dogodkov na šestnajstem zasedanju konference pogodbenic se lahko predstavniki Unije v posvetovanju z državami članicami na usklajevalnih sestankih na kraju samem dogovorijo o izboljšavah stališča iz člena 1, točka (b), brez nadaljnjega sklepa Sveta.

Člen 3

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Luxembourgu, 25. aprila 2023

Za Svet

predsednik

P. KULLGREN


(1)   UL L 39, 16.2.1993, str. 3.

(2)  Sklep Sveta 93/98/EGS z dne 1. februarja 1993 o sklenitvi, v imenu Skupnosti, Konvencije o nadzoru prehoda nevarnih odpadkov preko meja in njihovega odstranjevanja (Baselska konvencija) (UL L 39, 16.2.1993, str. 1).

(3)  Direktiva 2008/98/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. novembra 2008 o odpadkih in razveljavitvi nekaterih direktiv (UL L 312, 22.11.2008, str. 3).

(4)  Uredba (ES) št. 1013/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. junija 2006 o pošiljkah odpadkov (UL L 190, 12.7.2006, str. 1).