24.11.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 304/53


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/2295

z dne 23. novembra 2022

o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 z dne 14. decembra 2005 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti, in informiranju potnikov v zračnem prometu o identiteti letalskega prevoznika, ki opravlja let, ter razveljavitvi člena 9 Direktive 2004/36/ES (1) in zlasti člena 4(2) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Z Uredbo Komisije (ES) št. 474/2006 (2) je bil vzpostavljen seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(2)

Nekatere države članice in Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu (v nadaljnjem besedilu: Agencija) so Komisiji v skladu s členom 4(3) Uredbe (ES) št. 2111/2005 sporočile podatke, ki so pomembni pri posodabljanju navedenega seznama. Ustrezne podatke so predložile tudi tretje države in mednarodne organizacije. Na podlagi sporočenih podatkov bi bilo treba seznam posodobiti.

(3)

Komisija je vse zadevne letalske prevoznike neposredno ali prek organov za regulativni nadzor nad njimi obvestila o bistvenih dejstvih in pomislekih, ki bi lahko bili podlaga za odločitev o uvedbi prepovedi opravljanja letov v Uniji zanje ali o spremembi pogojev za prepoved opravljanja letov za letalskega prevoznika, ki je vključen na seznam iz Priloge A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(4)

Komisija je zadevnim letalskim prevoznikom dala možnost vpogleda v vso zadevno dokumentacijo ter jim omogočila, da predložijo pisne pripombe in pripravijo ustno predstavitev Komisiji in odboru, ustanovljenemu s členom 15 Uredbe (ES) št. 2111/2005 (v nadaljnjem besedilu: Odbor EU za varnost v zračnem prometu).

(5)

Komisija je v okviru Uredbe (ES) št. 2111/2005 in Uredbe Komisije (ES) št. 473/2006 (3) Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestila o skupnih posvetovanjih, ki trenutno potekajo s pristojnimi organi in letalskimi prevozniki iz Armenije, Kazahstana, Nepala, Nigerije in Pakistana. Komisija je Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestila tudi o razmerah na področju varnosti v letalstvu v Argentini, Zahodnem Kongu, Ekvatorialni Gvineji, Iraku, Rusiji, Južnem Sudanu in na Madagaskarju.

(6)

Agencija je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestila o tehničnih ocenah, izvedenih za začetno oceno in stalno spremljanje dovoljenj operatorjev iz tretjih držav (v nadaljnjem besedilu: TCO), izdanih v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 452/2014 (4).

(7)

Agencija je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu obvestila tudi o rezultatih analize preverjanj na ploščadi, opravljenih na podlagi programa varnostnega ocenjevanja tujih zrakoplovov (v nadaljnjem besedilu: SAFA) v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 965/2012 (5).

(8)

Poleg tega je Agencija Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu seznanila s projekti tehnične pomoči, ki se izvajajo v tretjih državah, za katere velja prepoved opravljanja letov v skladu z Uredbo (ES) št. 474/2006. Sporočila pa je tudi informacije o načrtih in prošnjah za nadaljnjo tehnično pomoč in sodelovanje za izboljšanje upravnih in tehničnih zmogljivosti organov za civilno letalstvo v tretjih državah, da bi jim pomagali pri odpravljanju neskladnosti z veljavnimi mednarodnimi varnostnimi standardi v civilnem letalstvu. Države članice so bile pozvane, naj se na navedene prošnje odzovejo na dvostranski ravni ob usklajevanju s Komisijo in Agencijo. Komisija je v zvezi s tem poudarila, kako koristno je, da zlasti z orodjem partnerstva za pomoč pri zagotavljanju varnosti v letalstvu v okviru Mednarodne organizacije civilnega letalstva (v nadaljnjem besedilu: ICAO) mednarodna letalska skupnost dobi informacije o tehnični pomoči, ki jo Unija in države članice zagotavljajo tretjim državam za izboljšanje varnosti v letalstvu po svetu.

(9)

Eurocontrol je Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu seznanil z najnovejšim stanjem sistema obveščanja SAFA in TCO, vključno s statističnimi podatki o opozorilih, izdanih za letalske prevoznike, za katere velja prepoved opravljanja letov.

Letalski prevozniki Unije

(10)

Na podlagi analize, ki jo je izvedla Agencija v zvezi z rezultati preverjanj na ploščadi, opravljenih na zrakoplovih letalskih prevoznikov Unije, in inšpekcijskih pregledov standardiziranja, ki jih je opravila Agencija, ter posebnih inšpekcijskih pregledov in presoj, ki so jih opravili nacionalni organi za letalstvo, so Agencija in države članice v vlogi pristojnih organov sprejele nekatere popravljalne in izvršilne ukrepe ter o njih obvestile Komisijo in Odbor EU za varnost v zračnem prometu.

(11)

Agencija in države članice v vlogi pristojnih organov so ponovno izrazile pripravljenost ustrezno ukrepati, kadar relevantne varnostne informacije kažejo na neposredna varnostna tveganja, do katerih pride, če letalski prevozniki Unije ne izpolnjujejo zadevnih varnostnih standardov.

Letalski prevozniki iz Armenije

(12)

Junija 2020 so bili letalski prevozniki, certificirani v Armeniji, z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2020/736 (6) vključeni v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(13)

Komisija in Agencija sta med 27. in 30. septembrom 2022 obiskali armenski odbor za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAC). Ob tej priložnosti je Komisija pregledala napredek CAC pri odpravljanju ugotovljenih varnostnih pomanjkljivosti, zaradi katerih je bila uvedena navedena prepoved za armenske letalske prevoznike. Del pregleda, izvedenega med obiskom, je bil posvečen že sprejetim in načrtovanim ukrepom za odpravo temeljnih vzrokov ugotovljenih varnostnih pomislekov, zlasti v zvezi z zmožnostjo CAC za učinkovito izvajanje nadzora nad letalskimi prevozniki, certificiranimi v Armeniji.

(14)

V zvezi s tem je Komisija pregledala ukrepe, ki jih je CAC že sprejel za izpolnjevanje svojih obveznosti v zvezi z izvajanjem državnega varnostnega programa, sistema poročanja o dogodkih, sistema upravljanja kakovosti in postopka certificiranja letalskih prevoznikov. Med obiskom ni bila pregledana le sposobnost CAC za izpolnjevanje zadevnih varnostnih predpisov in standardov, temveč tudi njegova sposobnost, da odkrije vsakršno znatno varnostno tveganje pri certificiranem letalskem prevozniku in učinkovito ukrepa za obvladovanje takega tveganja.

(15)

Na obisku je bilo potrjeno, da je CAC dosegel omejen napredek pri obravnavi ugotovljenih varnostnih pomanjkljivosti in pripomb, podanih med ocenjevalnim obiskom Unije na kraju samem leta 2020. Čeprav je bil opredeljen in sprejet načrt popravljalnih ukrepov, pa bi bilo treba o njem ponovno razpravljati, ga pregledati in vanj vključiti dodatne ukrepe, da bi ustrezal svojemu namenu. To bo ključna dejavnost v okviru projekta tehnične pomoči, ki ga zagotavlja Agencija.

(16)

Poleg tega je CAC ob tej priložnosti Komisijo obvestil, da je bil certificiran nov letalski prevoznik Fly Arna (AM AOC št. 075). Ker CAC ni dokazal zadostne sposobnosti za izvajanje in izvrševanje ustreznih varnostnih standardov, izdaja spričevala letalskega prevoznika navedenemu novemu letalskemu prevozniku ne zagotavlja zadostne skladnosti z zadevnimi mednarodnimi varnostnimi standardi.

(17)

Obisk je bil tudi priložnost, da se armenske pristojne organe in predstavnike vlade ponovno opozori, da se lahko ustrezen in učinkovit nadzor varnosti zagotovi le, če je CAC podprt z ustreznimi sredstvi in strokovnim znanjem, zlasti v smislu ustreznega števila usposobljenega osebja, in se zagotovi stabilnost višjega vodstva.

(18)

Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da bi bilo treba v zvezi z letalskimi prevozniki iz Armenije, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, spremeniti seznam letalskih prevoznikov, da se Fly Arna vključi v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(19)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Armeniji, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

Letalski prevozniki iz Kazahstana

(20)

Decembra 2016 so bili letalski prevozniki, certificirani v Kazahstanu, z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2016/2214 (7) črtani iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006, razen prevoznika Air Astana, ki je bil z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2015/2322 (8) iz Priloge B k Uredbi (ES) št. 474/2006 črtan že leta 2015.

(21)

Komisija, Agencija, države članice ter predstavniki kazahstanskega odbora za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAC KZ) in Letalske uprave Kazahstana d. d. (v nadaljnjem besedilu: AAK) so se 20. oktobra 2022 sestali na tehničnem sestanku.

(22)

Na tem sestanku sta CAC KZ in AAK predstavila napredek, ki sta ga dosegla v zvezi z izvajanjem in nadaljnjim razvojem svojega načrta popravljalnih ukrepov, in Komisiji predložila dokaze o ukrepih za obravnavo in/ali razrešitev številnih pripomb in priporočil, podanih med ocenjevalnim obiskom Unije na kraju samem leta 2021. Na sestanku sta imela CAC KZ in AAK tudi priložnost, da posredujeta najnovejše informacije o tekočem razvoju kazahstanskega zakonodajnega okvira na področju letalstva, zlasti v zvezi s spremembami kazahstanske primarne letalske zakonodaje, ki naj bi bile sprejete decembra 2022. AAK je poročal tudi o ukrepih, sprejetih za razvoj sekundarne letalske zakonodaje, ki bo lahko sprejeta šele po sprejetju primarne letalske zakonodaje.

(23)

Na podlagi pregleda načrta popravljalnih ukrepov, predloženega pred sestankom, ter razprav in dokazil, predloženih med sestankom, je bil ugotovljen napredek pri obravnavi pripomb in priporočil z ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem leta 2021. Vse pripombe in priporočila so bila obravnavana, številna pa so bila tudi razrešena. Vendar je za zadovoljivo razrešitev preostalih pripomb treba sprejeti nadaljnje ukrepe in zagotoviti potrebna sredstva za ustrezen nadzor varnosti. Opredeljenih je bilo več dodatnih posebnih vprašanj, ki jih je treba nadalje obravnavati, vključno z razvojem in izvajanjem postopka za izvajanje nenajavljenih inšpekcijskih pregledov, zlasti za nosilce spričevala letalskega prevoznika in odobrene vzdrževalne organizacije, ter zaposlitvijo usposobljenega strokovnjaka, da se zagotovi nadzor nad imenovanimi izpraševalci praktične usposobljenosti za letenje.

(24)

Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Kazahstana za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(25)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi vseh letalskih prevoznikov, certificiranih v Kazahstanu, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

(26)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja zadevnih mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

Letalski prevozniki iz Nepala

(27)

Decembra 2013 so bili letalski prevozniki, certificirani v Nepalu, z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) št. 1264/2013 (9) vključeni v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(28)

Komisija se je v okviru svojih dejavnosti stalnega spremljanja 14. septembra 2022 sestala s predstavniki nepalskega organa za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAAN). Ob tej priložnosti je CAAN Komisiji predložil informacije o nadzoru varnosti v Nepalu in zlasti revidirane razmisleke o funkcionalni ločitvi svoje regulativne vloge in vloge ponudnika storitev, kar je dolgoletna težava, ki je bila ugotovljena med posvetovanji Komisije z Nepalom kot tudi v okviru programa univerzalne presoje nadzora varnosti ICAO.

(29)

Po tem sestanku je CAAN 10. novembra 2022 Komisiji predložil informacije in dokumentarna dokazila o sprejetju novih predpisov CAAN, ki po mnenju CAAN zagotavljajo funkcionalno ločitev njegove regulativne vloge in vloge ponudnika storitev, zlasti s preprečevanjem premestitve osebja med regulativnim in storitvenim oddelkom CAAN. Glede na izvajanje teh novih predpisov in napredek pri usklajevanju nadzora varnosti, ki ga izvaja CAAN, z ustreznimi mednarodnimi varnostnimi standardi bi Komisija lahko preučila, ali bi bilo treba leta 2023 v Nepalu organizirati ocenjevalni obisk Unije na kraju samem. Na podlagi dokazov, zbranih med takšnim obiskom, bi Komisija lahko ocenila, ali bi bilo letalske prevoznike, certificirane v Nepalu, upravičeno črtati iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(30)

Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov iz Nepala za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(31)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Nepalu, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

Letalski prevozniki iz Nigerije

(32)

Maja 2017 je bil letalski prevoznik Med-View Airline z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2017/830 (10) vključen v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(33)

Nigerijski organ za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: NCAA) je v dopisu z dne 25. maja 2022 pisno potrdil prenehanje dejavnosti letalskega prevoznika Med-View Airline.

(34)

Komisija je v sodelovanju z Agencijo 7. novembra 2022 na zahtevo NCAA organizirala sestanek z njim, da bi se seznanila s ključnimi spremembami glede nadzora varnosti, ki so bile sprejete v Nigeriji med letoma 2019 in 2022, zlasti v zvezi s podporo pri nadzoru varnosti, ki jo je Agencija NCAA zagotovila leta 2019.

(35)

Na tem sestanku je NCAA celovito predstavil izboljšave nadzora varnosti, zlasti na področju primarne letalske zakonodaje, usposobljenosti tehničnega osebja in obveznosti glede nadzora.

(36)

Zlasti pomembne so spremembe nigerijskega zakona o civilnem letalstvu, reorganizacija regionalnih uradov, prizadevanja NCAA za pridobitev certifikata ISO 9001, priprave načrtov za digitalizacijo in avtomatizacijo postopkov NCAA, izboljšave v usposabljanju osebja in vzpostavitev sistema poročanja o dogodkih.

(37)

NCAA je poudaril svojo zavezanost stalnemu izboljševanju, tudi glede nadzora varnosti in rednega obveščanja Komisije in Agencije. Komisija je poudarila ta pozitiven razvoj in dejstvo, da bi bilo treba NCAA zagotoviti vso potrebno podporo in sredstva, da bo lahko izpolnil svoje obveznosti glede nadzora varnosti.

(38)

Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da bi bilo treba seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, spremeniti tako, da se letalski prevoznik Med-View Airline črta iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

(39)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Nigeriji, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

(40)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja zadevnih mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

Letalski prevozniki iz Pakistana

(41)

Letalski prevoznik Pakistan International Airlines je bil marca 2007 vključen v Prilogo B k Uredbi (ES) št. 474/2006 z Uredbo Komisije (ES) št. 235/2007 (11), nato pa iz navedene priloge črtan novembra 2007 z Uredbo Komisije (ES) št. 1400/2007 (12).

(42)

Komisija je 1. julija 2020 v skladu s členom 3(2) Uredbe (ES) št. 473/2006 na podlagi začasnega odvzema dovoljenj TCO letalskima prevoznikoma Pakistan International Airlines in Vision Air in izjave pakistanskega ministra za promet o goljufivo pridobljenih pilotskih licencah v Pakistanu začela posvetovanja s pakistanskim organom za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: PCAA).

(43)

V okviru posvetovanj je Komisija v sodelovanju z Agencijo in državami članicami 9. julija in 25. septembra 2020, 15. in 16. marca 2021, 15. oktobra 2021 ter 16. marca 2022 organizirala več tehničnih in informativnih sestankov s PCAA. V središču razprav so bila prizadevanja PCAA pri obravnavanju pomislekov v zvezi z nadzorom varnosti, ki so jih predhodno izrazili strokovnjaki Komisije in Agencije, ter tistih, ki jih je izrazila ICAO med svojim obiskom v okviru programa univerzalne presoje nadzora varnosti med 29. novembrom in 10. decembrom 2021.

(44)

Komisija je v okviru svojih dejavnosti stalnega spremljanja 25. oktobra 2022 organizirala tehnični sestanek z Agencijo, državami članicami in predstavniki PCAA. Na tem sestanku je PCAA udeležence obvestil o že izvedenih in načrtovanih ukrepih za odpravo ugotovljenih pomislekov v zvezi z nadzorom varnosti.

(45)

Informacije in podatki, predstavljeni na sestanku, so pokazatelj zavezanosti in prizadevanj PCAA za rešitev razmer na področju nadzora varnosti v Pakistanu, zlasti s sprejetjem spremenjenega odloka organa za civilno letalstvo do konca leta 2022 in z njim povezane sekundarne zakonodaje, načrtovane za prvo četrtletje 2023. Na splošno se zdijo predlagani načrti, kot so bili predstavljeni na sestanku, ustrezni za namene izpolnjevanja in učinkovitega izvajanja zadevnih varnostnih standardov. Vendar bo to mogoče oceniti šele potem, ko bodo sprejeti ustrezni predpisi.

(46)

Na podlagi tega bo Komisija ob upoštevanju doslej sprejetih ukrepov še naprej spremljala sistem nadzora varnosti v Pakistanu, da določi, ali so potrebni nadaljnji ukrepi v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005. V zvezi s tem namerava Komisija skupaj z Agencijo in državami članicami v letu 2023 v Pakistanu opraviti ocenjevalni obisk Unije na kraju samem.

(47)

Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da glede letalskih prevoznikov, certificiranih v Pakistanu, za zdaj ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

(48)

Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi letalskih prevoznikov, certificiranih v Pakistanu, še naprej preverjati, ali navedeni prevozniki dejansko izpolnjujejo zadevne mednarodne varnostne standarde.

(49)

Kadar je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja zadevnih mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

(50)

Uredbo (ES) št. 474/2006 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(51)

V členih 5 in 6 Uredbe (ES) št. 2111/2005 je zaradi posledic za varnost priznana potreba po hitrem sprejemanju odločitev, tudi po nujnem postopku, kadar je to potrebno. Zato je za zaščito občutljivih informacij in potnikov bistveno, da se kakršne koli odločitve, sprejete glede posodobitve seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji, objavijo in začnejo veljati nemudoma po sprejetju.

(52)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora EU za varnost v zračnem prometu, ustanovljenega v skladu s členom 15 Uredbe (ES) št. 2111/2005 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (ES) št. 474/2006 se spremeni:

(1)

Priloga A se nadomesti z besedilom iz Priloge I k tej uredbi;

(2)

Priloga B se nadomesti z besedilom iz Priloge II k tej uredbi.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 23. novembra 2022

Za Komisijo

v imenu predsednice

Adina VĂLEAN

članica Komisije


(1)  UL L 344, 27.12.2005, str. 15.

(2)  Uredba Komisije (ES) št. 474/2006 z dne 22. marca 2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 (UL L 84, 23.3.2006, str. 14).

(3)  Uredba Komisije (ES) št. 473/2006 z dne 22. marca 2006 o določitvi izvedbenih pravil za seznam Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 (UL L 84, 23.3.2006, str. 8).

(4)  Uredba Komisije (EU) št. 452/2014 z dne 29. aprila 2014 o določitvi tehničnih zahtev in upravnih postopkov v zvezi z zračnimi operacijami operatorjev iz tretjih držav v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 133, 6.5.2014, str. 12).

(5)  Uredba Komisije (EU) št. 965/2012 z dne 5. oktobra 2012 o tehničnih zahtevah in upravnih postopkih za letalske operacije v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 296, 25.10.2012, str. 1).

(6)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/736 z dne 2. junija 2020 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (UL L 172, 3.6.2020, str. 7).

(7)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/2214 z dne 8. decembra 2016 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji (UL L 334, 9.12.2016, str. 6).

(8)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/2322 z dne 10. decembra 2015 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 328, 12.12.2015, str. 67).

(9)  Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 1264/2013 z dne 3. decembra 2013 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 326, 6.12.2013, str. 7).

(10)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2017/830 z dne 15. maja 2017 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (UL L 124, 17.5.2017, str. 3).

(11)  Uredba Komisije (ES) št. 235/2007 z dne 5. marca 2007 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 66, 6.3.2007, str. 3).

(12)  Uredba Komisije (ES) št. 1400/2007 z dne 28. novembra 2007 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (UL L 311, 29.11.2007, str. 12).


PRILOGA I

„PRILOGA A

SEZNAM LETALSKIH PREVOZNIKOV, ZA KATERE VELJA PREPOVED OPRAVLJANJA LETOV V UNIJI Z IZJEMAMI (1)

Naziv pravne osebe letalskega prevoznika, kot je naveden na spričevalu letalskega prevoznika (in njegovo tržno ime, če je drugačno)

Številka spričevala letalskega prevoznika (AOC) ali številka operativne licence

Tričrkovni označevalnik ICAO

Država operatorja

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Surinam

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IRC

Iran

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Irak

AIR ZIMBABWE (PVT)

177/04

AZW

Zimbabve

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali afganistanski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

 

 

Afganistan

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Afganistan

KAM AIR

AOC 001

KMF

Afganistan

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali angolski organi za regulativni nadzor, razen prevoznikov TAAG Angola Airlines in Heli Malongo, vključno z naslednjimi

 

 

Angola

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Angola

GUICANGO

AO-009/11-06/17 YYY

neznan

Angola

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Angola

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

neznan

Angola

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

neznan

Angola

SJL

AO-014/13-08/18YYY

neznan

Angola

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Angola

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali armenski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Armenija

AIRCOMPANY ARMENIA

AM AOC 065

NGT

Armenija

ARMENIA AIRWAYS

AM AOC 063

AMW

Armenija

ARMENIAN HELICOPTERS

AM AOC 067

KAV

Armenija

FLY ARNA

AM AOC 075

ACY

Armenija

FLYONE ARMENIA

AM AOC 074

FIE

Armenija

NOVAIR

AM AOC 071

NAI

Armenija

SHIRAK AVIA

AM AOC 072

SHS

Armenija

SKYBALL

AM AOC 073

n. r.

Armenija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali zahodnokongovski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Zahodni Kongo

CANADIAN AIRWAYS CONGO

CG-CTA 006

TWC

Zahodni Kongo

EQUAFLIGHT SERVICES

CG-CTA 002

EKA

Zahodni Kongo

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Zahodni Kongo

TRANS AIR CONGO

CG-CTA 001

TSG

Zahodni Kongo

SOCIETE NOUVELLE AIR CONGO

CG-CTA 004

neznan

Zahodni Kongo

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi za regulativni nadzor Demokratične republike Kongo (DRK), vključno z naslednjimi

 

 

Demokratična republika Kongo (DRK)

AIR FAST CONGO

AAC/DG/OPS-09/03

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

AIR KATANGA

AAC/DG/OPS-09/08

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

BUSY BEE CONGO

AAC/DG/OPS-09/04

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

AAC/DG/OPS-09/02

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

CONGO AIRWAYS

AAC/DG/OPS-09/01

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

KIN AVIA

AAC/DG/OPS-09/10

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

MALU AVIATION

AAC/DG/OPS-09/05

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

SERVE AIR CARGO

AAC/DG/OPS-09/07

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

SWALA AVIATION

AAC/DG/OPS-09/06

neznan

Demokratična republika Kongo (DRK)

MWANT JET

AAC/DG/OPS-09/09

neznan

Demokratična republika Kongo

(DRK)

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali džibutijski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjim

 

 

Džibuti

DAALLO AIRLINES

neznan

DAO

Džibuti

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali ekvatorialnogvinejski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

 

 

Ekvatorialna Gvineja

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Ekvatorialna Gvineja

CRONOS AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

neznan

Ekvatorialna Gvineja

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali eritrejski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

 

 

Eritreja

ERITREAN AIRLINES

AOC 004

ERT

Eritreja

NASAIR ERITREA

AOC 005

NAS

Eritreja

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali kirgizistanski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Kirgizistan

AEROSTAN

08

BSC

Kirgizistan

AIR COMPANY AIR KG

50

KGC

Kirgizistan

AIR MANAS

17

MBB

Kirgizistan

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kirgizistan

FLYSKY AIRLINES

53

FSQ

Kirgizistan

HELI SKY

47

HAC

Kirgizistan

KAP.KG AIRCOMPANY

52

KGS

Kirgizistan

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kirgizistan

TEZ JET

46

TEZ

Kirgizistan

VALOR AIR

07

VAC

Kirgizistan

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali liberijski organi za regulativni nadzor

 

 

Liberija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali libijski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Libija

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Libija

AIR LIBYA

004/01

TLR

Libija

AL MAHA AVIATION

030/18

neznan

Libija

BERNIQ AIRWAYS

032/21

BNL

Libija

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Libija

GLOBAL AIR TRANSPORT

008/05

GAK

Libija

HALA AIRLINES

033/21

HTP

Libija

LIBYAN AIRLINES

001/01

LAA

Libija

LIBYAN WINGS AIRLINES

029/15

LWA

Libija

PETRO AIR

025/08

PEO

Libija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali nepalski organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Nepal

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

neznan

Nepal

ALTITUDE AIR

085/2016

neznan

Nepal

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Nepal

FISHTAIL AIR

017/2001

neznan

Nepal

SUMMIT AIR

064/2010

neznan

Nepal

HELI EVEREST

086/2016

neznan

Nepal

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Nepal

KAILASH HELICOPTER SERVICES

087/2018

neznan

Nepal

MAKALU AIR

057A/2009

neznan

Nepal

MANANG AIR PVT

082/2014

neznan

Nepal

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

neznan

Nepal

PRABHU HELICOPTERS

081/2013

neznan

Nepal

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Nepal

SAURYA AIRLINES

083/2014

neznan

Nepal

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Nepal

SIMRIK AIR

034/2000

neznan

Nepal

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Nepal

SITA AIR

033/2000

neznan

Nepal

TARA AIR

053/2009

neznan

Nepal

YETI AIRLINES

037/2004

NYT

Nepal

Naslednji letalski prevozniki, ki so jih certificirali ruski organi za regulativni nadzor

 

 

Rusija

AURORA AIRLINES

486

SHU

Rusija

AVIACOMPANY „AVIASTAR-TU“ CO. LTD

458

TUP

Rusija

IZHAVIA

479

IZA

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA „LETALSKI PREVOZNIK YAKUTIA“

464

SYL

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA „RUSJET“

498

RSJ

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA „UVT AERO“

567

UVT

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA „SIBERIA AIRLINES“

31

SBI

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA „SMARTAVIA AIRLINES“

466

AUL

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA „IRAERO AIRLINES“

480

IAE

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA „URAL AIRLINES“

18

SVR

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA „ALROSA AIR COMPANY“

230

DRU

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA „NORDSTAR AIRLINES“

452

TYA

Rusija

LETALSKA DELNIŠKA DRUŽBA „RUSLINE“

225

RLU

Rusija

JSC YAMAL AIRLINES

142

LLM

Rusija

LLC „NORD WIND“

516

NWS

Rusija

LLC „AIRCOMPANY IKAR“

36

KAR

Rusija

LTD. I FLY

533

RSY

Rusija

DRUŽBA Z OMEJENO ODGOVORNOSTJO „POBEDA AIRLINES“

562

PBD

Rusija

JAVNA DELNIŠKA DRUŽBA „AEROFLOT – RUSSIAN AIRLINES“

1

AFL

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA „ROSSIYA AIRLINES“

2

SDM

Rusija

SKOL AIRLINE LLC

228

CDV

Rusija

DELNIŠKA DRUŽBA „UTAIR AVIATION“

6

UTA

Rusija

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali svetotomaški in prinški organi za regulativni nadzor, vključno z naslednjima

 

 

Sveti Tomaž in Princ

AFRICA'S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

Sveti Tomaž in Princ

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

Sveti Tomaž in Princ

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali sierraleonski organi za regulativni nadzor

 

 

Sierra Leone

Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali sudanski organi, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z naslednjimi

 

 

Sudan

ALFA AIRLINES SD

54

AAJ

Sudan

BADR AIRLINES

35

BDR

Sudan

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Sudan

ELDINDER AVIATION

8

DND

Sudan

GREEN FLAG AVIATION

17

GNF

Sudan

HELEJETIC AIR

57

HJT

Sudan

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Sudan

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Sudan

NOVA AIRWAYS

46

NOV

Sudan

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Sudan

SUN AIR

51

SNR

Sudan

TARCO AIR

56

TRQ

Sudan


(1)  Letalskim prevoznikom iz Priloge A se lahko dovoli uveljavljanje prometnih pravic, če uporabljajo skupaj s posadko zakupljene zrakoplove letalskega prevoznika, za katerega ne velja prepoved opravljanja letov, pod pogojem, da so izpolnjeni ustrezni varnostni standardi.


PRILOGA II

„PRILOGA B

SEZNAM LETALSKIH PREVOZNIKOV, ZA KATERE VELJAJO OMEJITVE OPRAVLJANJA DEJAVNOSTI V UNIJI (1)

Naziv pravne osebe letalskega prevoznika, kot je naveden na spričevalu letalskega prevoznika (in njegovo tržno ime, če je drugačno)

Številka spričevala letalskega prevoznika (AOC)

Tričrkovni označevalnik ICAO

Država operatorja

Tip zrakoplovov z omejeno dejavnostjo

Registrske oznake in serijske številke, če so na voljo, zrakoplovov, za katere veljajo omejitve

Država registracije

IRAN AIR

FS100

IRA

Iran

Vsi zrakoplovi tipa Fokker F100 in tipa Boeing B747

Zrakoplovi tipa Fokker F100, kot je navedeno na AOC; zrakoplovi tipa Boeing B747, kot je navedeno na AOC

Iran

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Severna Koreja

Vsa flota razen: 2 zrakoplovov tipa TU-204

Vsa flota razen: P-632, P-633

Severna Koreja


(1)  Letalskim prevoznikom iz Priloge B se lahko dovoli uveljavljanje prometnih pravic, če uporabljajo skupaj s posadko zakupljene zrakoplove letalskega prevoznika, za katerega ne velja prepoved opravljanja letov, pod pogojem, da so izpolnjeni ustrezni varnostni standardi“.