1.3.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 62/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/342

z dne 21. decembra 2021

o dopolnitvi Uredbe (EU) 2021/1153 Evropskega parlamenta in Sveta glede podrobnih meril za izbor in podrobnosti o postopku izbora za čezmejne projekte na področju energije iz obnovljivih virov

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2021/1153 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 7. julija 2021 o vzpostavitvi Instrumenta za povezovanje Evrope ter razveljavitvi uredb (EU) št. 1316/2013 in (EU) št. 283/2014 (1) ter zlasti člena 7(2) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Direktiva (EU) 2018/2001 Evropskega parlamenta in Sveta (2) je določila nov, zavezujoč cilj na področju energije iz obnovljivih virov za leto 2030. Spodbuja tudi uporabo mehanizmov sodelovanja kot učinkovitih orodij, ki prispevajo k doseganju tega cilja.

(2)

Z Uredbo (EU) 2021/1153 se je področje uporabe tega instrumenta razširilo z vseevropskih omrežij na proizvodnjo energije iz obnovljivih virov in vzpostavljena je bila nova kategorija projektov za financiranje v okviru instrumenta za povezovanje Evrope: „čezmejni projekti na področju energije iz obnovljivih virov“.

(3)

Cilj čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov bi moral biti omogočati stroškovno učinkovito uvajanje obnovljivih virov energije v Uniji, podpirati doseganje zavezujočih ciljev Unije na področju energije iz obnovljivih virov za leto 2030, določenih v Direktivi (EU) 2018/2001, ter prispevati k strateškemu uvajanju inovativnih tehnologij obnovljivih virov energije. Projekti bi morali prispevati tudi k razogljičenju, dokončanju notranjega energetskega trga in krepitvi zanesljivosti oskrbe z energijo s spodbujanjem čezmejnega sodelovanja med državami članicami pri načrtovanju, razvoju in stroškovno učinkovitem izkoriščanju obnovljivih virov energije.

(4)

Da bi bili čezmejni projekti na področju energije iz obnovljivih virov upravičeni do financiranja, bi jih bilo treba najprej uvrstiti na seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov. Status „čezmejni projekt na področju energije iz obnovljivih virov“ bi lahko prinesel koristi, kot so večja prepoznavnost, večja gotovost za vlagatelje in več podpore s strani držav članic.

(5)

Nosilec projekta, čigar projekt je bil izbran za seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov, se lahko prijavi tudi za financiranje študij ali del v zvezi s tem projektom na podlagi Uredbe (EU) 2021/1153.

(6)

Cilji, splošna merila, ki jih je treba izpolnjevati, in predpisani postopek za čezmejne projekte na področju energije iz obnovljivih virov so določeni v delu IV Priloge k Uredbi (EU) 2021/1153. V členu 7 navedene uredbe se Komisiji daje pooblastilo za sprejetje delegiranega akta o določitvi podrobnih meril za izbor in podrobnosti postopka za izbor čezmejnih projektov, ki se uvrstijo na seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov.

(7)

Čezmejni projekti na področju energije iz obnovljivih virov bi morali biti vzpostavljeni z mehanizmom sodelovanja. Ta mehanizem ima lahko katero koli obliko sporazuma o sodelovanju iz členov 8, 9, 11 in 13 Direktive (EU) 2018/2001 in ga je mogoče vzpostaviti med dvema ali več državami članicami ali med eno ali več državami članicami in eno ali več državami nečlanicami EU. Da bi bilo to merilo izpolnjeno, je pomembno, da je izkazana določena mera podpore vključenih držav članic in, če je ustrezno, držav nečlanic EU. Zato je treba predložiti pisno izjavo o pripravljenosti za podporo projektu s sporazumom o sodelovanju, ki jo potrdi odgovorna institucija v vseh sodelujočih državah članicah in, če je ustrezno, državah nečlanicah EU. Glede oblike izjave ni posebnih omejitev.

(8)

V skladu s členom 11 Uredbe (EU) 2021/1153 so do sodelovanja v programu upravičeni pravni subjekti, vključno s skupnimi podjetji, s sedežem v državi članici. Kot taki lahko predložijo vlogo, pripravljeno s sporazumom o sodelovanju za skupni projekt, tudi projekt, v katerem sodeluje država nečlanica EU, na podlagi členov 9 in 11 Direktive (EU) 2018/2001. Toda v posebnem primeru skupnega programa podpore v skladu s členom 13 Direktive (EU) 2018/2001 lahko vlogo predloži samo država članica. Če ima mehanizem sodelovanja obliko samostojnega statističnega prenosa v skladu s členom 8 Direktive (EU) 2018/2001, z njim ni povezana nobena dodatna naložba, zato je podpora v okviru Instrumenta za povezovanje Evrope lahko potrebna samo za študije v skladu s členom 7(3) Uredbe (EU) 2021/1153.

(9)

V skladu s točkama 2(b) in (c) dela IV Priloge k Uredbi (EU) 2021/1153 bi morali čezmejni projekti zagotoviti učinkovitejšo rešitev za uvajanje obnovljivih virov energije v primerjavi s projekti, ki jih izvaja samo ena od sodelujočih držav članic. Da bi bil projekt uvrščen na seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov, je zato treba poleg tega, da je vzpostavljen z mehanizmom sodelovanja, dokazati tudi neto socialno-ekonomske koristi projekta.

(10)

Socialno-ekonomske neto koristi čezmejnega projekta na področju energije iz obnovljivih virov bi bilo treba dokazati z analizo stroškov in koristi, ki zajema vse elemente iz točke 3 dela IV Priloge k Uredbi (EU) 2021/1153, pripravi pa jo nosilec projekta. Komisija bo skupaj s tem delegiranim aktom objavila metodologijo, v kateri bo določeno, kako je treba narediti analizo stroškov in koristi in kako bi morala Komisija ocenjevati skladnost projekta s splošnimi merili (3).

(11)

V delu IV Priloge k Uredbi (EU) 2021/1153 so določene glavne faze postopka izbora projekta za uvrstitev na seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov. Izbirni postopek bo vseboval: (a) prvo oceno vlog za čezmejni projekt na področju energije iz obnovljivih virov glede na splošna merila s strani Komisije; (b) ustanovitev skupine za čezmejne projekte na področju energije iz obnovljivih virov, ki bo pristojna za sprejem osnutka seznama in bo spremljala izvajanje projektov s seznama, da bi ohranili svoj status, s strani Komisije; (c) soglasje te skupine o osnutku seznama in (d) sprejetje dokončnega seznama s strani Komisije in pregled seznama vsaki dve leti.

(12)

Komisija bi si morala pri sprejetju dokončnega seznama čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov prizadevati za zagotovitev ustreznega geografskega ravnovesja. Uporabi lahko tudi regionalne skupine za izbor projektov, pri čemer upošteva, da v takih skupinah trenutno ne sodelujejo vse države članice in da je čezmejno sodelovanje na področju uvajanja obnovljivih virov energije možno tudi med državami, ki ne mejijo fizično druga na drugo.

(13)

Čezmejni projekti na področju energije iz obnovljivih virov lahko vključujejo različne tehnologije, ki se štejejo za upravičene. Npr. proizvodnja energije iz obnovljivih virov iz kopenske in morske energije vetra, sončne energije, trajnostne biomase, oceanske energije, geotermalne energije ali kombinacije teh vrst, njihova povezava v omrežje in dodatni elementi, kot so objekti za shranjevanje in pretvarjanje.

(14)

Da bi neposredno omogočili doseganje cilja EU na področju energije iz obnovljivih virov za leto 2030, bi morali čezmejni projekti vedno vključevati objekt za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov kot sestavni del projekta. Upravičeni so lahko dodatni sestavni deli projekta, ki posredno omogočajo doseganje cilja EU glede energije iz obnovljivih virov za leto 2030 in stroškovno učinkovito uvajanje energije iz obnovljivih virov s prispevanjem k učinkovitemu vključevanju proizvodnje energije iz obnovljivih virov, vendar ne kot samostojni projekti, temveč kot sestavni del čezmejnega projekta, ki se izvaja poleg proizvodnje energije iz obnovljivih virov. Taki dodatni sestavni deli so lahko čezmejno prenosno omrežje, shranjevanje toplote, baterijsko shranjevanje, shranjevanje stisnjenega in tekočega zraka, črpalne hidroelektrarne in elektroliza vode v povezavi s shranjevanjem vodika. Upravičeni ukrepi niso omejeni na sektor električne energije ter lahko zajemajo druge nosilce energije in morebitno sektorsko povezovanje, na primer z ogrevanjem in hlajenjem, pretvarjanjem iz elektrike v plin, shranjevanjem in prevozom.

(15)

Za čezmejne projekte na področju energije iz obnovljivih virov ni nujno potrebna fizična povezava med sodelujočimi državami članicami. Ti projekti se lahko nahajajo na ozemlju samo ene sodelujoče države članice, če so izpolnjena splošna merila iz dela IV Priloge.

(16)

Čezmejni projekti na področju energije iz obnovljivih virov bi morali izpolnjevati veljavne zakonske zahteve glede trajnostnosti in prihrankov toplogrednih plinov ter načelo, da se ne škoduje bistveno, v skladu s členom 17 Uredbe (EU) 2020/852 Evropskega parlamenta in Sveta (4).

(17)

Uredba (EU) 2021/1153 omogoča, da program Instrumenta za povezovanje Evrope podpira študije za pomoč pri razvoju in opredelitvi čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov v skladu s členom 7(3) navedene uredbe. Cilj teh študij je pripraviti mehanizme sodelovanja za načrtovanje in uvajanje obnovljivih virov energije ter premagati začetne ovire pri vzpostavljanju takega sodelovanja. Podpora za take študije se lahko zagotovi že pred vključitvijo projekta na seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov in se lahko uporablja za pripravo vloge za uvrstitev na seznam in/ali analizo stroškov in koristi.

(18)

Projekt, ki mu je bila dodeljena podpora za študijo na podlagi člena 7(3), ne bi smel imeti prednosti v postopku vključevanja na seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov in/ali prejemanja finančnih sredstev iz Instrumenta za povezovanje Evrope za študije in dela. S prejetjem sredstev za študije iz člena 7(3) prav tako ne nastane obveznost za vložitev vloge za uvrstitev na seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov ali vloge za financiranje iz Instrumenta za povezovanje Evrope za študije in dela.

(19)

Ker se tveganja in dobičkonosnost upravičenih projektov lahko razlikujejo in se lahko skozi čas tudi spreminjajo, bi bilo morda primerno omogočiti, da se del razpoložljive dodelitve za čezmejne projekte na področju energije iz obnovljivih virov zagotovi s prispevki za operacije mešanega financiranja ali z mehanizmom mešanega financiranja v okviru programa InvestEU.

(20)

Čezmejni projekti na področju energije iz obnovljivih virov bi morali v celoti spoštovati vse upoštevne določbe zakonodaje Unije, zlasti o trajnostnosti bioenergije, dodeljevanju zmogljivosti na mejah, ločevanju, konkurenci in državni pomoči, biotski raznovrstnosti in varstvu okolja.

(21)

Vse projekte s seznama čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov bi bilo treba izvajati hitro ter jih pozorno in redno spremljati in ocenjevati, hkrati pa ves čas skrbeti za to, da bodo obveznosti poročanja za nosilce projektov čim manjše –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

POGLAVJE I

SPLOŠNE DOLOČBE

Člen 1

Predmet urejanja

Ta uredba določa podrobna merila za izbor in podrobnosti o postopku izbora čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov v skladu s členom 7(2) Uredbe (EU) 2021/1153.

Člen 2

Opredelitve pojmov

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(1)

„čezmejni projekt na področju energije iz obnovljivih virov“ ali „projekt“ pomeni čezmejni projekt na področju energije iz obnovljivih virov v smislu Uredbe (EU) 2021/1153;

(2)

„energija iz obnovljivih virov“ pomeni energijo iz obnovljivih virov, kot je opredeljena v členu 2(1) Direktive (EU) 2018/2001;

(3)

„nosilec projekta“ pomeni pravni subjekt, ki razvije čezmejni projekt na področju energije iz obnovljivih virov, vključno z državo članico;

(4)

„vloga“ pomeni vlogo za izbor projekta kot čezmejnega projekta na področju energije iz obnovljivih virov s strani Komisije na podlagi Uredbe (EU) 2021/1153;

(5)

„mehanizem sodelovanja“ pomeni sodelovanje med najmanj dvema državama članicama ali najmanj eno državo članico in državo nečlanico EU, ki poteka v skladu s členi 8, 9, 11 in 13 Direktive (EU) 2018/2001;

(6)

„sporazum o sodelovanju“ pomeni formalni dogovor, s katerim se vzpostavi mehanizem sodelovanja;

(7)

„osnutek seznama“ pomeni seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov, s katerim soglaša Skupina iz točke 4(b) dela IV Priloge k Uredbi (EU) 2021/1153;

(8)

„dokončni seznam“ pomeni seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov, ki ga določi Komisija na podlagi točke 4(g) dela IV Priloge k Uredbi (EU) 2021/1153;

(9)

„država članica gostiteljica“ pomeni državo članico, v kateri se fizično nahaja objekt za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov;

(10)

„država članica odjemalka“ pomeni državo članico, ki finančno prispeva k naložbi v proizvodnjo energije iz obnovljivih virov, ki se nahaja v drugi državi;

(11)

„sodelujoče države članice“ zajema države članice odjemalke in države članice gostiteljice;

(12)

„shranjevanje“ pomeni shranjevanje energije, kot je opredeljeno v členu 2(59) Direktive (EU) 2019/944 (5).

POGLAVJE II

PODROBNA MERILA ZA IZBOR ZA ČEZMEJNE PROJEKTE NA PODROČJU ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH VIROV

Člen 3

Upravičene tehnologije, komponente in naložbe

V okviru čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov so upravičene naslednje tehnologije, komponente in naložbe:

(a)

tehnologije proizvodnje, ki temeljijo na katerem koli obnovljivem viru energije, navedenem v Direktivi (EU) 2018/2001;

(b)

objekti za shranjevanje na kraju samem in izven njega, če so sestavni del projekta, učinkovito omogočajo povezovanje objekta za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov in so njegova podpora;

(c)

vsak sistem in komponenta, ki vključuje informacijske in komunikacijske tehnologije, tudi za boljšo predvidljivost proizvodnje energije iz obnovljivih virov, ter oprema ali obrat, ki je bistven za ustrezno delovanje naložbe, vključno s sistemi za spremljanje in nadzor, če so sestavni del projekta, učinkovito omogočajo povezovanje objekta za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov in so njegova podpora;

(d)

Priključitev proizvodnje energije iz obnovljivih virov na distribucijsko ali prenosno omrežje in, če je ustrezno, shranjevanje v prenosnem ali distribucijskem omrežju, če sta sestavni del projekta, učinkovito omogočata vključitev objekta za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov in ga podpirata;

(e)

pretvorba električne energije iz obnovljivih virov v tekoča in plinasta goriva iz obnovljivih virov nebiološkega izvora, vključno s transformatorji ali napravami za stiskanje, če so sestavni del projekta, učinkovito omogočajo vključevanje obrata za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov in ga podpirajo;

(f)

druge tehnologije, komponente ali naložbe, navedene v ustreznih delovnih programih in razpisih za zbiranje predlogov Instrumenta za povezovanje Evrope, če so sestavni del projekta, učinkovito omogočajo povezovanje objekta za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov in so njegova podpora.

Člen 4

Mehanizmi sodelovanja za vzpostavitev čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov in predložitev vloge

1.   Da bi bil projekt lahko uvrščen v osnutek seznama čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov, mora biti vzpostavljen z mehanizmom sodelovanja.

2.   Nosilec projekta, ki predloži vlogo za uvrstitev projekta v osnutek seznama čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov, predloži pisno izjavo sodelujočih držav članic in, če je ustrezno, tretjih držav, o pripravljenosti za sklenitev sporazuma o sodelovanju, da bi vzpostavile čezmejni projekt na področju energije iz obnovljivih virov. Za izjavo ni predpisana posebna oblika, podpišejo pa jo ministrstva sodelujočih držav članic, ki so pristojna za izvajanje sporazuma o sodelovanju, vključno s tranzitnimi državami, kadar je to ustrezno in kadar sporazum zahteva uporabo njihove infrastrukture.

3.   Vloga za uvrstitev v osnutek seznama vsebuje informacije o merilih za izbor iz tega poglavja.

Člen 5

Neto socialno-ekonomske koristi čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov

1.   Nosilec projekta, ki predloži vlogo za uvrstitev projekta v osnutek seznama čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov, dokaže, da možni skupni prihranki stroškov pri uvajanju obnovljivih virov energije in/ali koristi za povezovanje sistemov, zanesljivost oskrbe ali inovacije, ki so povezane s projektom, presegajo njegove stroške („neto socialno-ekonomske koristi“).

2.   Neto socialno-ekonomske koristi iz prejšnjega odstavka se dokažejo za obdobje najmanj 15 let, ki se začne s prvim letom obratovanja projekta in odraža njegovo tehnološko življenjsko dobo.

3.   Ocena neto socialno-ekonomskih koristi iz prvega odstavka temelji na analizi stroškov in koristi, ki jo pripravi nosilec projekta. Analiza stroškov in koristi vsebuje vse elemente iz točke 3 dela IV Priloge k Uredbi (EU) 2021/1153 in dokazuje neto socialno-ekonomske koristi v primerjavi s podobnim projektom ali projektom na področju obnovljivih virov energije, ki ga izvaja ena od držav članic, ki sodelujejo v sporazumu o sodelovanju.

POGLAVJE III

IZBIRNI POSTOPEK ZA SEZNAM ČEZMEJNIH PROJEKTOV NA PODROČJU ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH VIROV

Člen 6

Skupina za čezmejne projekte na področju energije iz obnovljivih virov

1.   Komisija ustanovi skupino za čezmejne projekte na področju energije iz obnovljivih virov (v nadaljnjem besedilu: Skupina), ki jo sestavljajo po en predstavnik vsake države članice in en predstavnik Komisije.

2.   Predstavnika vsake države članice lahko spremljajo druge ustrezne strani, kot so nacionalni regulativni organ, operaterji prenosnega ali distribucijskega sistema ali organi za izdajo dovoljenj.

3.   Skupina po potrebi vabi nosilce čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov in predstavnike držav nečlanic EU, ki sodelujejo pri čezmejnih projektih na področju energije iz obnovljivih virov.

4.   Na svoje sestanke lahko po potrebi vabi organizacije, ki predstavljajo ustrezne deležnike, med katerimi so proizvajalci, dobavitelji, odjemalci in okoljevarstvene organizacije. Skupina lahko organizira razprave ali posvetovanja, kadar je to potrebno za izvajanje njenih nalog.

5.   Pripravi osnutek seznama projektov, ki bodo postali čezmejni projekti na področju energije iz obnovljivih virov, in spremlja izvajanje projektov z dokončnega seznama.

6.   Sprejme svoj poslovnik, predseduje pa ji predstavnik Komisije.

Člen 7

Osnutek seznama čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov

1.   Komisija objavi razpis za zbiranje prijav za izbor projekta kot čezmejnega projekta na področju energije iz obnovljivih virov najmanj enkrat na leto.

2.   Komisija po oceni projektov v skladu s točko 4(c) dela IV Priloge k Uredbi (EU) 2021/1153 pripravi in posreduje Skupini seznam projektov, ki izpolnjujejo merila za izbor iz dela IV Priloge k Uredbi (EU) 2021/1153, skupaj z ustreznimi informacijami iz točke 4(d) dela IV Priloge k Uredbi (EU) 2021/1153. Komisija Skupini ne posreduje celotnih vlog ali informacij, ki jih je vložnik označil kot poslovno občutljive.

3.   Skupina na podlagi informacij, prejetih od Komisije, pripravi osnutek projektov, ki bodo postali čezmejni projekti na področju energije iz obnovljivih virov.

Člen 8

Dokončni seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov

1.   Komisija sprejme dokončni seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov v skladu s členom 25(1)(b) Uredbe (EU) 2021/1153. Projekti, ki so bili uvrščeni na dokončni seznam, se ne razvrščajo.

2.   V dokončnem seznamu je upoštevan osnutek seznama, ki ga je pripravila Skupina v skladu s členom 7(3) te uredbe. Če se končni seznam razlikuje od osnutka seznama, Komisija pred sprejetjem končnega seznama pridobi pozitivno mnenje Skupine.

Člen 9

Pregled dokončnega seznama čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov

1.   Komisija seznam pregleda vsaj vsaki dve leti.

2.   Brez poseganja v oceno iz prejšnjega odstavka Komisija črta projekt z dokončnega seznama, če ugotovi, da:

(a)

je ocena projekta temeljila na nepravilnih informacijah, ki so bile odločilne za oceno, ali

(b)

projekt ni v skladu s pravom Unije.

3.   Komisija lahko projekt črta s seznama, če:

(a)

ena ali vse sodelujoče države članice umaknejo podporo in/ali

(b)

nosilec projekta obvesti Skupino, da se projekt ne izvaja več, ali

(c)

pri projektu ni bilo nobenega napredka, odkar je bil uvrščen na seznam, ali

(d)

je projekt končan.

4.   Preden Komisija projekt črta s seznama, se posvetuje s Skupino in upošteva ustrezne informacije, ki jih je dobila od članov Skupine.

Člen 10

Spremljanje izvajanja projektov, uvrščenih na seznam čezmejnih projektov na področju energije iz obnovljivih virov

1.   Nosilec projekta, ki je uvrščen na dokončni seznam, Komisiji enkrat letno predloži poročilo o napredku z ustreznimi posodobitvami glede specifikacije projekta in stanja izvajanja, Komisija pa poročilo posreduje Skupini.

2.   Če nosilci projektov v svoje poročilo vključijo poslovno občutljive informacije, navedejo, katere informacije naj se ne objavijo in ne posredujejo Skupini, in sicer tako, da je mogoče ugotoviti, na kateri projekt se te informacije nanašajo. Komisija v tem primeru informacije o spremljanju napredka projektov posreduje Skupini v združeni obliki.

3.   Za namen spremljanja s strani Skupine poročilo o napredku, ki ga predloži nosilec projekta, vključuje:

(a)

posodobljen opis projekta in njegov status;

(b)

časovnico za (kakor je ustrezno): izvedljivost, zasnovo, izdajo dovoljenj, izgradnjo, začetek obratovanja;

(c)

upravne, pravne, finančne ali druge informacije, ki se razlikujejo od predhodno posredovanih informacij.

4.   Skupina spremlja izvajanje projekta na podlagi informacij o napredku, ki ji jih posreduje Komisija.

5.   Skupina lahko daje priporočila v zvezi z določenim projektom, da bi se izognili morebitnim zamudam pri izvajanju. To lahko vključuje ukrepe, ki jih izvede ena ali več držav članic.

Člen 11

Informiranje in obveščanje javnosti

1.   Komisija informacije o projektih, uvrščenih na dokončni seznam projektov, objavi tako, da so brez težav dostopne javnosti.

2.   Objavi samo informacije o projektu, ki niso poslovno občutljive, kot so opis projekta, njegov status, časovnica izvajanja ali kraj.

3.   Nosilec projekta, uvrščenega na dokončni seznam, na svoji spletni strani objavi vsaj informacije iz predhodnega odstavka in jih posodablja najmanj vsakih šest mesecev.

Člen 12

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 21. decembra 2021

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 249, 14.7.2021, str. 38.

(2)  Direktiva (EU) 2018/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2018 o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov (UL L 328, 21.12.2018, str. 82).

(3)  SWD(2021) 429 final.

(4)  Uredba (EU) 2020/852 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. junija 2020 o vzpostavitvi okvira za spodbujanje trajnostnih naložb ter spremembi Uredbe (EU) 2019/2088 (UL L 198, 22.6.2020, str. 13).

(5)  Direktiva (EU) 2019/944 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. junija 2019 o skupnih pravilih notranjega trga električne energije in spremembi Direktive 2012/27/EU (UL L 158, 14.6.2019, str. 125).