5.8.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 205/278


SKLEP KOMISIJE (EU) 2022/1368

z dne 3. avgusta 2022

o vzpostavitvi skupin za civilni dialog o zadevah, ki jih ureja skupna kmetijska politika, in razveljavitvi Sklepa 2013/767/EU

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Člen 38 Pogodbe o delovanju Evropske unije določa, da Unija opredeli in izvaja skupno kmetijsko politiko (SKP).

(2)

V skladu s členom 11(2) Pogodbe o Evropski uniji institucije vzdržujejo odprt, pregleden in reden dialog s predstavniškimi združenji in civilno družbo.

(3)

Sklep Komisije 2013/767/EU (1) določa okvir za posvetovanje z nevladnimi deležniki o zadevah, povezanih s kmetijstvom in razvojem podeželja. Komisiji omogoča, da izkoristi strokovno znanje strokovnjakov iz svetovalnih organov, zlasti skupin za civilni dialog, katerih sedanji mandat poteče 31. decembra 2022.

(4)

Za prilagoditev novemu zakonodajnemu okviru (2) skupne kmetijske politike ter horizontalnim pravilom za ustanovitev in delovanje strokovnih skupin Komisije (v nadaljnjem besedilu: horizontalna pravila), določenih v Sklepu Komisije C(2016) 3301 (3), pa tudi zaradi kontinuitete civilnega dialoga o zadevah, povezanih s kmetijstvom in razvojem podeželja, po letu 2023 je treba ustanoviti sedem tematskih strokovnih skupin ter opredeliti njihove naloge in strukturo.

(5)

Navedene skupine bi morale pomagati Komisiji in podpirati reden dialog o vseh zadevah v zvezi s skupno kmetijsko politiko in njenim izvajanjem, vključno z mednarodnimi vidiki kmetijstva, zlasti pa z ukrepi, ki jih sprejme Komisija na tem področju. Omogočiti bi morale izmenjavo izkušenj in dobrih praks, svetovati o politiki, na zahtevo Generalnega direktorata za kmetijstvo in razvoj podeželja (v nadaljnjem besedilu: GD za kmetijstvo in razvoj podeželja) ali na lastno pobudo dajati mnenja o posebnih zadevah ter spremljati razvoj politike. Od članov skupin se pričakuje tudi, da informacije, pridobljene na sestankih skupin, posredujejo svojim interesnim skupnostim.

(6)

Za povečanje preglednosti sistema civilnega dialoga, tudi ob upoštevanju priporočil evropskega varuha človekovih pravic v zvezi s tem, in za zagotovitev uravnotežene zastopanosti različnih interesov, da bi se zajela civilna družba v širšem smislu, je primerno vzpostaviti nov okvir za skupine za civilni dialog. Posebno pozornost bi bilo treba nameniti vključitvi najrazličnejših deležnikov z ustreznim strokovnim znanjem, da bi razpravljali o različnih pogledih in stališčih.

(7)

Da bi vsem deležnikom zagotovili enake možnosti in zastopanost ter v skladu z zgoraj navedenimi horizontalnimi pravili in standardno prakso, bi bilo treba vsaki organizaciji deležnikov dodeliti eno samo članstvo brez razlikovanja med njimi. Vseeno pa se skupno število udeležencev vsakega sestanka lahko spremeni za vsak primer posebej, in sicer glede na dnevni red Komisije ter potrebo po pridobitvi posebnega strokovnega znanja.

(8)

Za zagotovitev participativnega in vključujočega postopka posvetovanja ob nadaljnjem povezovanju z državljani in deležniki bi bilo treba nameniti ustrezno pozornost podnebnemu cilju zmanjšanja skupnih emisij, h kateremu bi morala prispevati Komisija. To pomeni, da bi bilo treba organizirati manj sestankov strokovnih skupin v živo. Pandemija COVID-19 je pokazala, da je mogoče skupne cilje Komisije in deležnikov doseči tudi z virtualnimi sestanki. Zato bi bilo treba ob priznavanju pomena občasnih fizičnih srečanj dati prednost sestankom, organiziranim prek spleta.

(9)

Za člane skupine bi bilo treba določiti pravila o razkrivanju informacij.

(10)

Osebne podatke bi bilo treba obdelovati v skladu z Uredbo (EU) 2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta (4).

(11)

Sklep 2013/767/EU bi bilo treba razveljaviti hkrati s koncem sedanjega mandata skupin za civilni dialog.

(12)

Da se zagotovi redno obnavljanje okvira civilnega dialoga, je primerno določiti datum konca uporabe tega sklepa –

SKLENILA:

Člen 1

Predmet urejanja

Ustanovijo se naslednje strokovne skupine, imenovane skupine za civilni dialog (v nadaljnjem besedilu: skupine):

1.

skupina za civilni dialog o strateških načrtih SKP in horizontalnih zadevah;

2.

skupina za civilni dialog o kmetijskih trgih;

3.

skupina za civilni dialog o živinoreji;

4.

skupina za civilni dialog o mednarodnih vidikih kmetijstva;

5.

skupina za civilni dialog o ekološkem kmetovanju;

6.

skupina za civilni dialog o kakovosti in promociji;

7.

skupina za civilni dialog o okolju in podnebnih spremembah.

Člen 2

Naloge

Skupine v zvezi s svojimi tematskimi področji pristojnosti iz člena 1 izpolnjujejo naslednje naloge:

(a)

vzdržujejo reden dialog o vseh zadevah v zvezi s skupno kmetijsko politiko in njenim izvajanjem, vključno z mednarodnimi vidiki kmetijstva, zlasti pa z ukrepi, ki jih sprejme Komisija na tem področju;

(b)

kadar je potrebno posebno strokovno znanje, Komisiji svetujejo v zvezi s svojimi tematskimi področji pristojnosti iz člena 1 in ji pomagajo pri pripravi političnih pobud na področjih iz točke (a);

(c)

omogočajo izmenjavo izkušenj in dobrih praks, vključno z razširjanjem informacij, na področjih iz točke (a);

(d)

na zahtevo GD za kmetijstvo in razvoj podeželja v rokih, določenih v zahtevkih, ali na lastno pobudo dajejo mnenja o posebnih zadevah;

(e)

spremljajo razvoj politike na področjih iz točke (a).

Člen 3

Članstvo

1.   Skupine sestavljajo organizacije deležnikov, ki niso javni subjekti in delujejo na ravni Unije na področjih iz člena 1.

2.   Organizacije članice imenujejo svojega predstavnika, ki se udeležuje sestankov skupin v skladu s točkami dnevnega reda. Če tako določi predsednik, lahko organizacije zastopa več kot en predstavnik. Vsaka organizacija ima eno glasovalno pravico, ne glede na število predstavnikov.

3.   Organizacije članice so odgovorne za zagotavljanje visoke ravni strokovnega znanja njihovih predstavnikov.

4.   Organizacije članice, ki ne morejo več učinkovito prispevati k razpravam strokovne skupine, ki po mnenju GD za kmetijstvo in razvoj podeželja ne izpolnjujejo pogojev iz člena 339 Pogodbe o delovanju Evropske unije ali ki odstopijo, niso več povabljene na sestanke skupine in se lahko nadomestijo za preostanek mandata.

Člen 4

Izbirni postopek

1.   Izbor organizacij članic se izvede na podlagi javnega razpisa, ki se objavi v registru strokovnih skupin Komisije in drugih podobnih subjektov (v nadaljnjem besedilu: register strokovnih skupin). Razpis se lahko poleg tega objavi tudi prek drugih sredstev, med drugim na namenskih spletiščih. V razpisu so jasno določena merila za izbor, vključno z zahtevanim strokovnim znanjem in interesi, ki se zastopajo v zvezi z delom, ki ga je treba opraviti. Minimalni rok za oddajo prijav je štiri tedne.

2.   Da se organizacije deležnikov lahko imenujejo kot članice, morajo biti vpisane v register za preglednost.

3.   Organizacije deležnikov imenuje generalni direktor GD za kmetijstvo in razvoj podeželja izmed prijaviteljev, ki imajo kompetence in visoko raven strokovnega znanja na področjih iz člena 1 in so sposobni svetovati v skladu s členom 2 ter so se odzvali na javni razpis.

4.   Organizacije deležnikov se imenujejo za petletni mandat. Njihov mandat se lahko podaljša.

Člen 5

Predsednik

Skupinam predseduje predstavnik Komisije.

Člen 6

Delovanje

1.   Skupine delujejo na zahtevo GD za kmetijstvo in razvoj podeželja v skladu s horizontalnimi pravili.

2.   Sestanki skupin načeloma potekajo virtualno ali v prostorih Komisije, odvisno od okoliščin.

3.   Storitve sekretariata opravlja GD za kmetijstvo in razvoj podeželja. Sestankov skupin in njihovih podskupin se lahko udeležijo tudi zainteresirani uradniki iz drugih služb Komisije.

4.   V dogovoru z GD za kmetijstvo in razvoj podeželja lahko vsaka skupina z navadno večino svojih članov odloči, da bodo njene razprave javne.

5.   Zapisnik, ki povzema razpravo o vsaki točki dnevnega reda ter mnenja, priporočila ali poročila vsake skupine, je smiseln in popoln. Zapisnik sestavi sekretariat, zanj pa je odgovoren predsednik.

6.   Skupine si čim bolj prizadevajo za soglasno sprejetje mnenj, priporočil ali poročil. V primeru glasovanja se o izidu glasovanja odloča z navadno večino članov. Člani, ki glasujejo proti ali se glasovanja vzdržijo, imajo pravico, da se mnenjem, priporočilom ali poročilom priloži dokument z razlogi za njihovo stališče.

Člen 7

Podskupine

1.   GD za kmetijstvo in razvoj podeželja lahko na podlagi mandata, ki ga določi, ustanovi podskupine za preučitev posebnih vprašanj. Podskupine delujejo v skladu s horizontalnimi pravili in poročajo skupini. Razpustijo se takoj, ko izpolnijo svoj mandat.

2.   Člani podskupin, ki niso člani skupine, se izberejo z javnim razpisom v skladu s členom 4 in horizontalnimi pravili.

Člen 8

Povabljeni strokovnjaki

GD za kmetijstvo in razvoj podeželja lahko ad hoc k sodelovanju pri delu skupine ali podskupin povabi strokovnjake s posebnim strokovnim znanjem v zvezi z zadevo na dnevnem redu.

Člen 9

Opazovalci

1.   Posameznikom, organizacijam, vključno z organizacijami deležnikov, in javnim organom, ki niso organi držav članic, se lahko z neposrednim povabilom dodeli status opazovalca v skladu s horizontalnimi pravili.

2.   Organizacije in javni subjekti s statusom opazovalca imenujejo svoje predstavnike.

3.   Opazovalcem in njihovim predstavnikom lahko predsednik dovoli, da sodelujejo v razpravah skupine in njenih podskupin ter prispevajo strokovno znanje. Vendar nimajo glasovalne pravice in ne sodelujejo pri pripravi priporočil ali nasvetov skupin ali njihovih podskupin.

Člen 10

Poslovnik

Na predlog GD za kmetijstvo in razvoj podeželja in v dogovoru z njim skupina z navadno večino svojih članov sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika za strokovne skupine (5) in v skladu s horizontalnimi pravili. Podskupine delujejo v skladu s poslovnikom skupine.

Člen 11

Poslovna skrivnost in ravnanje s tajnimi podatki

Za člane skupine in njihove predstavnike, povabljene strokovnjake ter opazovalce in njihove predstavnike veljajo obveznost varovanja poslovne skrivnosti, ki v skladu s Pogodbama in njunimi izvedbenimi pravili velja za vse člane institucij in njihovo osebje, ter varnostni predpisi Komisije v zvezi z varovanjem tajnih podatkov Unije iz sklepov Komisije (EU, Euratom) 2015/443 (6) in (EU, Euratom) 2015/444 (7). Če teh obveznosti ne upoštevajo, lahko Komisija sprejme vse ustrezne ukrepe.

Člen 12

Preglednost

1.   Skupine in njihove podskupine se vpišejo v register strokovnih skupin.

2.   V registru strokovnih skupin se v zvezi s sestavo skupin in podskupin objavijo naslednji podatki:

(a)

imena organizacij deležnikov; razkritje zastopanih interesov;

(b)

imena opazovalcev.

3.   Vsi zadevni dokumenti, vključno z dnevnimi redi, zapisniki in prispevki udeležencev, se dajo na voljo bodisi v registru strokovnih skupin bodisi prek povezave z registra na namensko spletišče, na katerem so te informacije objavljene. Do namenskih spletišč se lahko dostopa brez registracije uporabnikov ali kakršnih koli drugih omejitev. Zlasti dnevni red in drugi zadevni referenčni dokumenti se objavijo pravočasno pred sestankom, temu pa sledi pravočasna objava zapisnika. Izjeme glede objave so mogoče le, če se šteje, da bi razkritje dokumenta oslabilo varstvo javnega ali zasebnega interesa, kakor je opredeljeno v členu 4 Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1049/2001 (8).

Člen 13

Stroški sestankov

1.   Udeleženci, ki sodelujejo pri dejavnostih skupin in podskupin, za svoje storitve niso plačani.

2.   Komisija povrne potne stroške in stroške bivanja, ki udeležencem nastanejo pri opravljanju dejavnosti skupin in podskupin, razen kadar se jih udeležijo virtualno. Povračilo se izplača v skladu z veljavnimi določbami Komisije v mejah razpoložljivih odobrenih sredstev, dodeljenih službam Komisije v okviru letnega postopka dodelitve sredstev.

Člen 14

Razveljavitev

Sklep 2013/767/EU se razveljavi z učinkom od 1. januarja 2023.

Člen 15

Uporaba

Ta sklep se uporablja do 31. decembra 2027.

V Bruslju, 3. avgusta 2022

Za Komisijo

Janusz WOJCIECHOWSKI

član Komisije


(1)  Sklep Komisije 2013/767/EU z dne 16. decembra 2013 o vzpostavitvi okvira za civilni dialog o zadevah, ki jih ureja skupna kmetijska politika, in razveljavitvi Sklepa 2004/391/ES (UL L 338, 17.12.2013, str. 115).

(2)  Uredba (EU) 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o določitvi pravil o podpori za strateške načrte, ki jih pripravijo države članice v okviru skupne kmetijske politike (strateški načrti SKP) in se financirajo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS) in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP), ter o razveljavitvi uredb (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 (UL L 435, 6.12.2021, str. 1);

Uredba (EU) 2021/2116 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o financiranju, upravljanju in spremljanju skupne kmetijske politike ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1306/2013 (UL L 435, 6.12.2021, str. 187);

Uredba (EU) 2021/2117 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o spremembi uredb (EU) št. 1308/2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov, (EU) št. 1151/2012 o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil, (EU) št. 251/2014 o opredelitvi, opisu, predstavitvi, označevanju in zaščiti geografskih označb aromatiziranih vinskih proizvodov in (EU) št. 228/2013 o posebnih ukrepih za kmetijstvo v najbolj oddaljenih regijah Unije (UL L 435, 6.12.2021, str. 262).

(3)  Sklep Komisije C(2016) 3301 final z dne 30. maja 2016 o določitvi horizontalnih pravil za ustanovitev in delovanje strokovnih skupin Komisije.

(4)  Uredba (EU) 2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2018 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah, organih, uradih in agencijah Unije in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 45/2001 in Sklepa št. 1247/2002/ES (UL L 295, 21.11.2018, str. 39).

(5)  Priloga III k Sklepu C(2016) 3301.

(6)  Sklep Komisije (EU, Euratom) 2015/443 z dne 13. marca 2015 o varnosti v Komisiji (UL L 72, 17.3.2015, str. 41).

(7)  Sklep Komisije (EU, Euratom) 2015/444 z dne 13. marca 2015 o varnostnih predpisih za varovanje tajnih podatkov EU (UL L 72, 17.3.2015, str. 53).

(8)  Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1049/2001 z dne 30. maja 2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije (UL L 145, 31.5.2001, str. 4). Te izjeme so namenjene zaščiti javne varnosti, vojaških zadev, mednarodnih odnosov, finančne, denarne ali gospodarske politike, zasebnosti in integritete posameznika, poslovnih interesov, sodnih postopkov in pravnih nasvetov, inšpekcij/preiskav/revizij in postopka odločanja institucije.