17.1.2022   

SL

Uradni list Evropske unije

L 10/79


IZVEDBENI SKLEP SVETA (EU) 2022/60

z dne 12. januarja 2022

o mehanizmu operativnega usklajevanja za zunanjo razsežnost migracij

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Sklepa Sveta 2014/415/EU z dne 24. junija 2014 o načinu izvajanja solidarnostne klavzule s strani Unije (1) in zlasti člena 9(3) Sklepa,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Ta sklep se nanaša na vzpostavitev mehanizma za operativno usklajevanje zunanje razsežnosti migracij (MOCADEM), tako da se prilagodi enotni mehanizem EU, ki ga je Svet odobril 25. junija 2013, in način izvajanja iz člena 1(2) Sklepa 2014/415/EU.

(2)

Evropski svet je na zasedanju 24. in 25. junija 2021 pozval k okrepljenemu partnerstvu in sodelovanju z državami izvora in tranzita, da bi preprečili izgubo življenj in zmanjšali pritisk na evropske meje, k čemur se bo pristopalo pragmatično, prožno in prilagojeno, z usklajeno uporabo vseh razpoložljivih instrumentov in spodbud Unije in držav članic.

(3)

Evropski svet je na zasedanju 21. in 22. oktobra 2021 nato pozval k operacionalizaciji pripravljenih akcijskih načrtov za osem prednostnih držav izvora in tranzita, podkrepljenih s konkretnimi časovnimi načrti in zadostno finančno podporo.

(4)

Evropski svet je 16. decembra 2021 pozval Svet, naj pod vodstvom svojega predsedstva pozorno spremlja hitro in učinkovito izvajanje zunanje migracijske politike Evropske unije.

(5)

Da bi Svet lahko opravil svojo nalogo, je treba združiti različna sredstva in vzvode, okrepiti usklajevanje med vsemi akterji, vključenimi v izvajanje zunanje razsežnosti migracij, in zagotoviti operativno naravo ukrepov Unije, brez poseganja v zadevne pristojnosti institucij Unije.

(6)

V ta namen bi bilo treba vzpostaviti mehanizem za operativno usklajevanje zunanje razsežnosti migracij (MOCADEM). Mehanizem bi moral temeljiti na ureditvah iz Izvedbenega sklepa Sveta (EU) 2018/1993 (2) o enotni ureditvi EU za politično odzivanje na krize. Vendar se njegov namen razlikuje, kolikor je novi mehanizem namenjen urejanju odnosov s tretjimi državami na področju migracij –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Vzpostavitev mehanizma operativnega usklajevanja

1.   Ta sklep vzpostavlja mehanizem operativnega usklajevanja za zunanjo razsežnost migracij (MOCADEM). MOCADEM Uniji omogoča usklajevanje in pravočasno odzivanje na vprašanja, povezana z zunanjo razsežnostjo migracij.

2.   MOCADEM Svetu daje potrebno prožnost za zagotovitev sinteze informacij in smernic, ki jih predlagajo različna pripravljalna telesa in različne strani, udeležene pri mehanizmu. MOCADEM pripravlja in predlaga operativne ukrepe v zvezi s sredstvi in vzvodi, ki jih je treba uporabiti za uresničevanje ciljev Unije v zvezi z vsako zadevno tretjo državo.

3.   MOCADEM vodi predsedstvo Sveta, pri čemer se v celoti upoštevajo pristojnosti Komisije in visokega predstavnika Evropske unije za zunanje zadeve in varnostno politiko (VP).

4.   MOCADEM ne nadomešča ali podvaja obstoječih mehanizmov ali ureditev Unije.

Člen 2

Opredelitev pojma

V tem sklepu „operativni ukrep“ pomeni vsak ukrep, katerega izvajanje bo verjetno prispevalo k doseganju ciljev Unije v njenih odnosih s tretjo državo na področju migracij, vključno s:

političnim ali diplomatskim pristopom,

ukrepom v podporo zadevni tretji državi, vključno na področju krepitve zmogljivosti ali razvojnega sodelovanja,

uporabo vseh razpoložljivih vzvodov, na primer finančne podpore, ali orodij vizumske politike ali katere koli druge politike in

razvojem ciljno usmerjenih komunikacijskih strategij.

Člen 3

Delovanje

1.   Kadar je učinek razmer med Evropsko unijo in tretjo državo na področju migracij takšen, da je potrebno usklajevanje in pravočasen odziv Unije, lahko predsedstvo ob podpori in nasvetu Generalnega sekretariata Sveta skliče okroglo mizo MOCADEM.

2.   Namen okrogle mize MOCADEM je sinteza informacij in predlogov politik, ki so jih pripravila različna pripravljalna telesa Sveta in druge povabljene strani. Podlaga za to so zlasti delovni povzetki, ki jih je pripravila Delovna skupina Sveta za zunanje vidike azila in migracij, in zadevno delo, ki so ga opravile druge delovne skupine Sveta (kot so Delovna skupina za vizume, Delovna skupina za integracijo, migracije in izgon, Delovna skupina za razvojno sodelovanje in mednarodna partnerstva ali geografske delovne skupine). Na okrogli mizi se pripravijo operativni ukrepi, ki se predlagajo odboru stalnih predstavnikov (Coreper), na katerem koli področju, ki je relevantno za odnose med Evropsko unijo in zadevno tretjo državo na področju migracij.

3.   Predsedstvo določi sestavo okroglih miz MOCADEM. Službe Komisije in Evropska služba za zunanje delovanje (ESZD) so vabljene, da sodelujejo in podajo zbirni prispevek v zvezi z vsemi področji svojih pristojnosti. Zainteresirane države članice so povabljene k sodelovanju. K sodelovanju se povabijo tudi ustrezni organi, uradi ali agencije Unije, drugi ustrezni deležniki in strokovnjaki na določenih področjih, kot je ustrezno.

4.   Vsaka povabljena institucija, organ, urad, agencija ali druga stran bo zastopana na ravni, ki ustreza ciljem operativnosti in odločanja okrogle mize.

Člen 4

Vloga Coreperja

Za zagotovitev skladnosti politik in ukrepov, ki jih izvaja Unija, Coreper strateško usmerja delo MOCADEM, ki Coreperju redno poroča, in poskrbi za politični nadzor nad izvajanjem ureditve.

Člen 5

Viri

1.   MOCADEM se lahko opre na poročila, ki jih pripravi podporna zmogljivost za celostno ozaveščenost o razmerah in analizi (ISAA), kakor so določeni v Izvedbenem sklepu (EU) 2018/1993.

2.   Podporna zmogljivost za ISSA omogoča:

(a)

zbiranje in razširjanje informacij o razmerah, analizah, ki jih izvajajo Unija in države članice, odločitvah in ukrepih, ki so jih sprejeli ali jih morajo sprejeti zadevni deležniki, ter zahtvah glede usklajevanja;

(b)

obdelovanje informacij iz točke (a) in pripravo pregleda razmer ter

(c)

pripravo celostne analize, vključno z možnim razvojem in posledicami določenih razmer.

3.   ISSA pripravijo službe Komisije in ESZD v okviru svojih nalog in odgovornosti ter v mejah obstoječih sredstev in zmogljivosti. ISSA temelji tudi na analizah, ki jih predložijo države članice ter organi, uradi in agencije Unije.

Člen 6

Pregled

Najpozneje 13. januarja 2023 Coreper na podlagi poročila, ki ga po posvetovanju s Komisijo in VP predloži predsedstvo, pregleda izvajanje MOCADEM. Coreper po potrebi Svetu predlaga morebitne revizije tega sklepa.

Člen 7

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju, 12. januarja 2022

Za Svet

predsednik

J.-Y. LE DRIAN


(1)  UL L 192, 1.7.2014, str. 53.

(2)  Izvedbeni sklep Sveta (EU) 2018/1993 z dne 11. decembra 2018 o enotni ureditvi EU za politično odzivanje na krize (UL L 320, 17.12.2018, str. 28).