27.5.2021   

SL

Uradni list Evropske unije

L 186/1


UREDBA (EU) 2021/840 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

z dne 20. maja 2021

o vzpostavitvi programa izmenjave, pomoči in usposabljanja za zaščito eura pred ponarejanjem za obdobje 2021–2027 (program „Pericles IV“) ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 331/2014

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 133 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Evropske centralne banke (1),

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom (2),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Unija in države članice so si zastavile cilj, da bodo določile ukrepe, potrebne za uporabo eura kot enotne valute. Ti ukrepi vključujejo zaščito eura pred ponarejanjem in s tem povezanimi goljufijami, da se zajamči učinkovitost gospodarstva Unije in zagotovi vzdržnost javnih financ.

(2)

Uredba Sveta (ES) št. 1338/2001 (3) določa izmenjavo informacij, sodelovanje in vzajemno pomoč ter s tem vzpostavlja usklajen okvir za zaščito eura. Učinki navedene uredbe so bili z Uredbo Sveta (ES) št. 1339/2001 (4) razširjeni na tiste države članice, ki eura niso sprejele za svojo enotno valuto, da se zagotovi enaka stopnja zaščite eura po vsej Uniji.

(3)

Ukrepi, katerih cilj je spodbujati izmenjavo informacij in osebja, tehnično in znanstveno pomoč ter specializirano usposabljanje, pomembno prispevajo k zaščiti enotne valute Unije pred ponarejanjem in povezanimi goljufijami ter tako omogočajo doseganje visoke in enakovredne ravni zaščite po vsej Uniji, hkrati pa dokazujejo sposobnost Unije za boj proti hudemu organiziranemu kriminalu. Taki ukrepi bi lahko pripomogli tudi k reševanju skupnih izzivov v boju proti organiziranemu kriminalu, vključno s pranjem denarja.

(4)

Program za zaščito eura pred ponarejanjem prispeva k ozaveščanju državljanov Unije, h krepitvi njihovega zaupanja v valuto in k izboljšanju zaščite eura, zlasti prek stalnega širjenja informacij o rezultatih ukrepov, ki jih podpira navedeni program.

(5)

Trdna zaščita eura pred ponarejanjem je ključni element varnega in konkurenčnega gospodarstva Unije ter je neposredno povezana s ciljem Unije izboljšati učinkovito delovanje ekonomske in monetarne unije.

(6)

Pretekla podpora takim ukrepom, preko sklepov Sveta 2001/923/ES (5) in 2001/924/ES (6), ki sta bila naknadno spremenjena ter razširjena s sklepi Sveta 2006/75/ES (7), 2006/76/ES (8), 2006/849/ES (9) in 2006/850/ES (10) ter Uredbo (EU) št. 331/2014 Evropskega parlamenta in Sveta (11), je omogočila izboljšanje ukrepov Unije in držav članic na področju zaščite eura pred ponarejanjem. Cilji programa za zaščito eura pred ponarejanjem za predhodna obdobja so bili uspešno doseženi.

(7)

Komisija je leta 2017 opravila vmesno oceno večletnega akcijskega programa, vzpostavljenega z Uredbo (EU) št. 331/2014 (v nadaljnjem besedilu: program Pericles 2020), podprto z neodvisnim poročilom. Poročilo je bilo o programu Pericles 2020 na splošno pozitivno, vendar pa je izražalo pomisleke glede omejenega števila pristojnih organov, ki so se prijavili za izvajanje ukrepov v okviru programa Pericles 2020, ter kakovostjo ključnih kazalnikov smotrnosti, ki so bili uporabljeni za merjenje rezultatov programa Pericles 2020. Komisija je v Sporočilu Evropskemu parlamentu in Svetu o vmesni oceni programa Pericles 2020 in v predhodni oceni v obliki delovnega dokumenta, priloženega njenemu predlogu, ob upoštevanju sklepnih ugotovitev in priporočil iz vmesne ocene zaključila, da bi bilo treba podpreti nadaljevanje programa Pericles 2020 tudi po letu 2020 glede na njegovo dodano vrednost z vidika Unije, njegov dolgoročni vpliv in vzdržnost ukrepov v njegovem okviru ter njegov prispevek k boju proti organiziranemu kriminalu.

(8)

Vmesna ocena je vsebovala priporočilo, da bi bilo treba ukrepe, ki se financirajo v okviru programa Pericles 2020, nadaljevati, hkrati pa obravnavati potrebo, da se poenostavi vlaganje vlog, da se spodbudita diferenciacija upravičencev in sodelovanje čim večjega števila pristojnih organov iz različnih držav pri dejavnostih v okviru programa Pericles 2020, da se ohrani poudarek na nastajajočih in ponavljajočih se grožnjah ponarejanja ter da se racionalizirajo ključni kazalniki smotrnosti.

(9)

Žariščne točke ponarejanja so bile odkrite v tretjih državah in ponarejanje eura dobiva vse večjo mednarodno razsežnost. Krepitev zmogljivosti in dejavnosti usposabljanja pristojnih organov tretjih držav bi zato morale biti bistvene za učinkovito zaščito eura in bi jih bilo treba v okviru nadaljevanja programa Pericles 2020 nadalje spodbujati.

(10)

Treba bi bilo sprejeti nov program za obdobje 2021–2027 (v nadaljnjem besedilu: program Pericles IV). Zagotoviti bi bilo treba, da je program Pericles IV skladen z drugimi ustreznimi programi in ukrepi ter se z njimi dopolnjuje. Zato bi morala Komisija v okviru odbora iz Uredbe (ES) št. 1338/2001 z glavnimi udeleženimi stranmi opraviti vsa potrebna posvetovanja za oceno potreb za zaščito eura, zlasti s pristojnimi nacionalnimi organi, ki so jih imenovale države članice, z Evropsko centralno banko (ECB) in Europolom, zlasti glede izmenjave, pomoči in usposabljanja za izvedbo programa Pericles IV. Poleg tega bi morala Komisija pri izvajanju programa Pericles IV črpati iz bogatih izkušenj ECB v zvezi z usposabljanjem in zagotavljanjem informacij o ponarejenih eurobankovcih.

(11)

Za to uredbo se uporabljajo horizontalna finančna pravila, ki sta jih Evropski parlament in Svet sprejela na podlagi člena 322 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU). Ta pravila so določena v Uredbi (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta (12) (v nadaljnjem besedilu: finančna uredba) ter določajo zlasti postopek za pripravo proračuna in njegovo izvrševanje prek nepovratnih sredstev, javnih naročil, nagrad in posrednega izvrševanja, obenem pa urejajo nadzorovanje odgovornosti finančnih udeležencev. Pravila, sprejeta na podlagi člena 322 PDEU, zajemajo tudi splošen režim pogojenosti za zaščito proračuna Unije.

(12)

Ker ciljev te uredbe, in sicer omogočiti lažje sodelovanje med državami članicami ter med Komisijo in državami članicami z namenom zaščititi euro pred ponarejanjem brez negativnega vpliva na pristojnosti držav članic, pri čemer se sredstva uporabljajo učinkoviteje, kot bi se lahko uporabljala na nacionalni ravni, pomagati državam članicam pri skupni zaščiti eura ter spodbujati uporabo skupnih struktur Unije za povečanje obsega sodelovanja in pravočasne in celovite izmenjave informacij med pristojnimi organi, države članice ne morejo zadovoljivo doseči, temveč se lažje dosežejo na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe o Evropski uniji. V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje navedenih ciljev.

(13)

Program Pericles IV bi se moral izvajati v skladu z večletnim finančnim okvirom iz Uredbe Sveta (EU, Euratom) 2020/2093 (13).

(14)

Za zagotovitev enotnih pogojev izvajanja programa Pericles IV bi bilo treba na Komisijo prenesti izvedbena pooblastila. Komisija bi morala sprejeti letne programe dela, v katerih so določene prednostne naloge, razčlenitev proračuna in ocenjevalna merila za nepovratna sredstva za ukrepe. V letne programe dela bi morali biti vključeni izjemni in utemeljeni primeri, ko je povečanje stopnje sofinanciranja potrebno, da se državam članicam omogoči večja gospodarska prožnost, ki jim omogoča zadovoljivo uresničevanje in dokončanje projektov za varstvo in zaščito eura.

(15)

Ta uredba določa finančna sredstva za program Pericles IV, ki za Evropski parlament in Svet pomenijo prednostni referenčni znesek v letnem proračunskem postopku v smislu točke 18 Medinstitucionalnega sporazuma z dne 16. decembra 2020 (14).

(16)

Za zagotovitev učinkovite ocene napredka programa Pericles IV pri doseganju njegovih ciljev bi bilo treba na Komisijo prenesti pooblastilo, da v skladu s členom 290 PDEU sprejme akte v zvezi s spremembo Priloge glede kazalnikov, kadar je to potrebno za namene ocenjevanja, in da se ta uredba dopolni z določbami o vzpostavitvi okvira za spremljanje in ocenjevanje. Zlasti je pomembno, da se Komisija pri svojem pripravljalnem delu ustrezno posvetuje, vključno na ravni strokovnjakov, in da se ta posvetovanja izvedejo v skladu z načeli, določenimi v Medinstitucionalnem sporazumu z dne 13. aprila 2016 o boljši pripravi zakonodaje (15). Za zagotovitev enakopravnega sodelovanja pri pripravi delegiranih aktov Evropski parlament in Svet zlasti prejmeta vse dokumente sočasno s strokovnjaki iz držav članic, njuni strokovnjaki pa se sistematično lahko udeležujejo sestankov strokovnih skupin Komisije, ki zadevajo pripravo delegiranih aktov.

(17)

V skladu s finančno uredbo, Uredbo (EU, Euratom) št. 883/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (16) ter uredbami Sveta (ES, Euratom) št. 2988/95 (17), (Euratom, ES) št. 2185/96 (18) in (EU) 2017/1939 (19) se finančni interesi Unije zaščitijo s sorazmernimi ukrepi, ki vključujejo ukrepe v zvezi s preprečevanjem, odkrivanjem, odpravljanjem in preiskovanjem nepravilnosti, tudi goljufij, z izterjavo izgubljenih, neupravičeno izplačanih ali nepravilno porabljenih sredstev ter po potrebi naložitev upravnih sankcij. Zlasti je v skladu z uredbama (Euratom, ES) št. 2185/96 in (EU, Euratom) št. 883/2013 Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) pooblaščen za izvajanje upravnih preiskav, vključno s pregledi in inšpekcijami na kraju samem, da bi ugotovil, ali je prišlo do goljufije, korupcije ali kakršnega koli drugega nezakonitega ravnanja, ki škodi finančnim interesom Unije.

Evropsko javno tožilstvo (EJT) je v skladu z Uredbo (EU) 2017/1939 pooblaščeno za preiskovanje in pregon kaznivih dejanj, ki škodijo finančnim interesom Unije, kot je določeno v Direktivi (EU) 2017/1371 Evropskega parlamenta in Sveta (20). V skladu s finančno uredbo mora vsaka oseba ali subjekt, ki prejema sredstva Unije, v celoti sodelovati pri zaščiti finančnih interesov Unije, Komisiji, OLAF, Računskemu sodišču in, za tiste države članice, ki so vključene v okrepljeno sodelovanje na podlagi Uredbe (EU) 2017/1939, EJT podeliti potrebne pravice in dostop ter zagotoviti, da vse tretje strani, ki so vključene v izvrševanje sredstev Unije, podelijo enakovredne pravice.

(18)

Komisija bi morala Evropskemu parlamentu in Svetu predložiti vmesno poročilo o oceni izvajanja programa Pericles IV ter končno poročilo o oceni o doseganju njegovih ciljev. Na podlagi odstavkov 22 in 23 Medinstitucionalnega sporazuma z dne 13. aprila 2016 o boljši pripravi zakonodaje bi bilo treba program Pericles IV oceniti na podlagi informacij, zbranih v skladu s posebnimi zahtevami glede spremljanja, pri tem pa se izogibati nalaganju upravnega bremena, zlasti državam članicam, in pretiranemu urejanju. Te zahteve bi morale po potrebi vključevati merljive kazalnike kot podlago za ocenjevanje dejanskih rezultatov programa Pericles IV.

(19)

Uredbo (EU) št. 331/2014 bi bilo zato treba razveljaviti.

(20)

Za zagotovitev kontinuitete pri zagotavljanju podpore na zadevnem področju politike in da se omogoči izvajanje od začetka večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027, bi morala ta uredba začeti veljati čim prej in bi se morala uporabljati z retroaktivnim učinkov od 1. januarja 2021 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

POGLAVJE I

SPLOŠNE DOLOČBE

Člen 1

Predmet urejanja

S to uredbo se vzpostavi program izmenjave, pomoči in usposabljanja za zaščito eura pred ponarejanjem (v nadaljnjem besedilu: program Pericles IV), za obdobje od 1. januarja 2021 do 31. decembra 2027.

V uredbi so določeni cilji programa Pericles IV, proračun za obdobje 2021–2027, oblike financiranja Unije in pravila za zagotavljanje takega financiranja.

Člen 2

Cilji programa

1.   Splošni cilj programa Pericles IV je preprečevanje ponarejanja in z njim povezanih goljufij ter boj proti njim in ohranjanje integritete eurobankovcev in eurokovancev ter s tem krepitev zaupanja državljanov in podjetij v pristnost teh bankovcev in kovancev in zato poglabljanje zaupanja v gospodarstvo Unije, ob hkratnem zagotavljanju vzdržnosti javnih financ.

2.   Specifični cilj programa Pericles IV je zaščita eurobankovcev in eurokovancev pred ponarejanjem in z njim povezanimi goljufijami s podporo in dopolnjevanjem ukrepov, ki jih sprejmejo države članice, ter zagotavljanjem pomoči pristojnim nacionalnim organom in organom Unije pri njihovih prizadevanjih, da razvijejo, med seboj ter s Komisijo, tesno in redno sodelovanje ter izmenjavo najboljše prakse, vključno, kadar je to ustrezno, s tretjimi državami in mednarodnimi organizacijami.

Člen 3

Proračun

1.   Finančna sredstva za izvajanje programa Pericles IV za obdobje od 1. januarja 2021 do 31. decembra 2027 znašajo 6 193 284 EUR v tekočih cenah.

2.   Evropski parlament in Svet odobrita letne odobritve v okviru omejitev večletnega finančnega okvira.

3.   Znesek iz odstavka 1 se lahko uporabi za tehnično in upravno pomoč za izvajanje programa Pericles IV, kot so dejavnosti pripravljanja, spremljanja, kontrole, revizije in ocenjevanja, vključno s korporativnimi informacijsko-tehnološkimi sistemi.

Člen 4

Izvajanje in oblike financiranja Unije

1.   Program Pericles IV se izvaja v okviru neposrednega upravljanja v skladu s finančno uredbo.

2.   Program Pericles IV izvaja Komisija v sodelovanju z državami članicami na podlagi rednih posvetovanj v različnih fazah izvajanja programa Pericles IV, pri čemer zagotavlja skladnost in se izogiba nepotrebnemu podvajanju ustreznih ukrepov, ki jih izvajajo drugi pristojni subjekti, zlasti ECB in Europol. Zato pri pripravi programov dela na podlagi člena 10 Komisija upošteva obstoječe in načrtovane dejavnosti ECB in Europola proti ponarejanju eura in v zvezi z goljufijami.

3.   Finančna podpora v okviru programa Pericles IV za upravičene ukrepe iz člena 6 ima obliko nepovratnih sredstev ali javnih naročil.

Člen 5

Skupni ukrepi

1.   Ukrepe v okviru programa Pericles IV lahko skupaj organizirajo Komisija in drugi partnerji, ki imajo ustrezno strokovno znanje, kot so:

(a)

nacionalne centralne banke in ECB;

(b)

nacionalni analitski centri in nacionalni analitski centri za kovance;

(c)

Evropski tehnični in znanstveni center in zakladnice;

(d)

Europol, Eurojust in Interpol;

(e)

nacionalni osrednji uradi za boj proti ponarejanju, kot so opredeljeni v členu 12 Mednarodne konvencije o preprečevanju ponarejanja denarja, podpisane v Ženevi 20. aprila 1929 (21), in druge agencije, ki so specializirane za preprečevanje, odkrivanje in kazenski pregon v zvezi s ponarejanjem;

(f)

organi, specializirani za tehnologije ponatisa in overjanja, ter tiskarji in graverji;

(g)

organi, z izjemo organov, navedenih v točkah (a) do (f), ki nudijo posebno strokovno znanje, kadar je to primerno vključno s takimi organi iz tretjih držav in zlasti iz držav pristopnic in kandidatk, ter

(h)

zasebni subjekti z razvitim in dokazanim tehnološkim znanjem in skupine, ki so specializirane za odkrivanje ponarejenih bankovcev in kovancev.

2.   Kadar upravičene ukrepe skupaj organizirajo Komisija in ECB, Eurojust, Europol ali Interpol, se nastali stroški razdelijo med njimi. V vsakem primeru pa vsak izmed navedenih subjektov sam nosi potne in nastanitvene stroške svojih gostujočih predavateljev.

POGLAVJE II

UPRAVIČENOST

Člen 6

Upravičeni ukrepi

1.   Pod pogoji, določenimi v letnih programih dela iz člena 10, program Pericles IV zagotavlja finančno podporo za naslednje ukrepe:

(a)

izmenjavo in širjenje informacij, zlasti z organiziranjem delavnic, srečanj in seminarjev, vključno z usposabljanjem, ciljnim zaposlovanjem in izmenjavo osebja pristojnih nacionalnih organov ter drugimi podobnimi ukrepi. Izmenjava informacij je med drugim usmerjena v:

najboljše prakse pri preprečevanju ponarejanja in goljufij v zvezi z eurom,

metodologije za spremljanje in analiziranje gospodarskega in finančnega učinka ponarejanja,

delovanje podatkovnih zbirk in sistemov zgodnjega opozarjanja,

uporabo orodij odkrivanja, tudi računalniško podprtih,

poizvedovalne in preiskovalne metode,

znanstveno pomoč, vključno s spremljanjem novega razvoja,

zaščito eura zunaj Unije,

raziskovalne ukrepe,

zagotavljanje posebnih operativnih strokovnih znanj;

(b)

tehnično, znanstveno in operativno pomoč, ki se izkaže za potrebno v okviru programa Pericles IV in ki vključuje zlasti:

vse ustrezne ukrepe, ki določajo učne vire na ravni Unije, kot so priročnik o zakonodaji Unije, informativni bilteni, praktični priročniki, glosarji in leksikoni, podatkovne zbirke, zlasti na področju znanstvene pomoči ali spremljanja tehnologije, ali računalniške podporne aplikacije, kot je programska oprema,

ustrezne študije na multidisciplinarni in nadnacionalni ravni, vključno z raziskavami o inovativnih varnostnih značilnostih,

razvoj instrumentov in metod tehnične podpore za lažje izvajanje ukrepov odkrivanja na ravni Unije,

podporo za sodelovanje v dejavnostih, ki vključujejo vsaj dve državi, kadar take podpore ni mogoče dati na voljo na podlagi drugih programov institucij in organov Unije;

(c)

nakup opreme, ki jo bodo uporabljali specializirani organi tretjih držav za boj proti ponarejanju pri zaščiti eura pred ponarejanjem, skladno s členom 7(2).

2.   Pri programu Pericles IV se upoštevajo nadnacionalni in multidisciplinarni vidiki boja proti ponarejanju s prizadevanjem za udeležbo naslednjih skupin:

(a)

osebje agencij, ki se ukvarjajo z odkrivanjem ponarejanja in bojem proti ponarejanju, zlasti policijske enote, carina in finančne uprave, glede na njihove konkretne funkcije na nacionalni ravni;

(b)

osebje obveščevalnih služb;

(c)

predstavniki nacionalnih centralnih bank, zakladnic, poslovnih bank in drugih finančnih posrednikov, zlasti glede obveznosti finančnih institucij;

(d)

pravosodni uradniki, odvetniki in člani pravosodja na tem področju;

(e)

vse druge zadevne skupine specialistov, kot so gospodarske zbornice ali podobne strukture, ki lahko omogočijo dostop do majhnih in srednje velikih podjetij, trgovcev na drobno ter podjetij za prevoz gotovine.

3.   Skupine iz odstavka 2 lahko vključujejo udeležence iz tretjih držav.

POGLAVJE III

NEPOVRATNA SREDSTVA

Člen 7

Nepovratna sredstva

1.   Nepovratna sredstva v okviru programa Pericles IV se dodeljujejo in upravljajo v skladu z naslovom VIII finančne uredbe.

2.   Za ukrepe, ki se izvajajo z nepovratnimi sredstvi, nakup opreme ne sme biti edina sestavina sporazuma o nepovratnih sredstvih.

Člen 8

Stopnje sofinanciranja

Stopnja sofinanciranja za nepovratna sredstva, dodeljena v okviru programa Pericles IV, ne presega 75 % upravičenih stroškov. V izjemnih in ustrezno utemeljenih primerih, opredeljenih v letnih programih dela iz člena 10, stopnja sofinanciranja ne presega 90 % upravičenih stroškov.

Člen 9

Upravičeni subjekti

Subjekti, upravičeni do financiranja v okviru programa Pericles IV, so pristojni nacionalni organi, kot so opredeljeni v točki (b) člena 2 Uredbe (ES) št. 1338/2001.

POGLAVJE IV

NAČRTOVANJE, SPREMLJANJE IN OCENJEVANJE

Člen 10

Programi dela

1.   Komisija za izvajanje programa Pericles IV sprejme programe dela iz člena 110 finančne uredbe.

2.   Za nepovratna sredstva se poleg zahtev iz člena 110 finančne uredbe v programu dela opredelijo ključna merila za izbor in dodelitev ter najvišja stopnja sofinanciranja.

Člen 11

Izvajanje prenosa pooblastila

1.   Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov je preneseno na Komisijo pod pogoji, določenimi v tem členu.

2.   Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz člena 12(2) se prenese na Komisijo za obdobje od 1. januarja 2021 do 31. decembra 2027.

3.   Prenos pooblastila iz člena 12(2) lahko kadar koli prekliče Evropski parlament ali Svet. S sklepom o preklicu preneha veljati prenos pooblastila iz navedenega sklepa. Sklep začne učinkovati dan po njegovi objavi v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši dan, ki je določen v navedenem sklepu. Sklep ne vpliva na veljavnost že veljavnih delegiranih aktov.

4.   Komisija se pred sprejetjem delegiranega akta posvetuje s strokovnjaki, ki jih imenujejo države članice, v skladu z načeli, določenimi v Medinstitucionalnem sporazumu z dne 13. aprila 2016 o boljši pripravi zakonodaje.

5.   Komisija takoj po sprejetju delegiranega akta o njem sočasno uradno obvesti Evropski parlament in Svet.

6.   Delegirani akt, sprejet na podlagi člena 12(2), začne veljati le, če mu niti Evropski parlament niti Svet ne nasprotuje v roku treh mesecev od uradnega obvestila Evropskemu parlamentu in Svetu o tem aktu ali če pred iztekom tega roka tako Evropski parlament kot Svet obvestita Komisijo, da mu ne bosta nasprotovala. Ta rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za tri mesece.

Člen 12

Spremljanje

1.   Kazalniki za poročanje o napredku programa Pericles IV pri doseganju specifičnega cilja iz člena 2 so določeni v Prilogi.

2.   Za zagotovitev učinkovite ocene napredka programa Pericles IV pri doseganju njegovih ciljev se na Komisijo prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 11 za spremembo Priloge glede kazalnikov, kadar je to potrebno za namene ocenjevanja, in da se ta uredba dopolni z določbami o vzpostavitvi okvira za spremljanje in ocenjevanje.

3.   Komisija Evropskemu parlamentu, Svetu in ECB letno zagotavlja informacije o rezultatih programa Pericles IV, pri čemer upošteva kvantitativne in kvalitativne kazalnike, določene v Prilogi.

4.   Sodelujoče države in drugi upravičenci Komisiji zagotavljajo vse podatke in informacije, ki so potrebni, da se omogoči spremljanje in ocenjevanje programa Pericles IV.

Člen 13

Ocenjevanje

1.   Neodvisna vmesna ocena programa Pericles IV se opravi, ko je na voljo dovolj informacij o izvajanju programa Pericles IV, vendar najpozneje štiri leta po začetku izvajanja programa.

2.   Na koncu izvajanja programa Pericles IV, vendar najpozneje dve leti po zaključku obdobja iz člena 1, Komisija opravi končno oceno programa Pericles IV.

3.   Komisija zaključke ocen skupaj s svojimi opažanji predloži Evropskemu parlamentu, Svetu in ECB.

POGLAVJE V

PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

Člen 14

Informiranje, komuniciranje in prepoznavnost

1.   Prejemniki sredstev Unije z zagotavljanjem skladnih, učinkovitih in sorazmernih informacij različnim ciljnim skupinam, tudi medijem in javnosti, navedejo izvor teh sredstev in zagotovijo prepoznavnost financiranja Unije, zlasti pri promoviranju ukrepov in njihovih rezultatov.

2.   Komisija izvaja ukrepe informiranja in komuniciranja v zvezi s programom Pericles IV, ukrepi, izvedenimi na podlagi programa Pericles IV, in doseženimi rezultati.

3.   Finančna sredstva, dodeljena programu Pericles IV, prispevajo tudi h korporativnemu komuniciranju o političnih prednostnih nalogah Unije, kolikor so te prednostne naloge povezane s cilji iz člena 2.

Člen 15

Razveljavitev

Uredba (EU) št. 331/2014 se razveljavi z učinkom od 1. januarja 2021.

Člen 16

Prehodne določbe

1.   Ta uredba ne vpliva na nadaljevanje ali spremembo ukrepov, začetih na podlagi Uredbe (EU) št. 331/2014, ki se še naprej uporablja za te ukrepe do njihovega zaključka.

2.   Finančna sredstva za program Pericles IV lahko krijejo tudi odhodke za tehnično in upravno pomoč, ki so potrebni za zagotovitev prehoda med programom Pericles IV in ukrepi, sprejetimi na podlagi Uredbe (EU) št. 331/2014.

Člen 17

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta uredba začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1. januarja 2021.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v državah članicah v skladu s Pogodbama.

V Bruslju, 20. maja 2021

Za Evropski parlament

predsednik

D. M. SASSOLI

Za Svet

Predsednica

A. P. ZACARIAS


(1)  UL C 378, 19.10.2018, str. 2.

(2)  Stališče Evropskega parlamenta z dne 13. februarja 2019 (še ni objavljeno v Uradnem listu) in stališče Sveta v prvi obravnavi z dne 13. aprila 2021 (še ni objavljeno v Uradnem listu). Stališče Evropskega parlamenta z dne 18. maja 2021 (še ni objavljeno v Uradnem listu).

(3)  Uredba Sveta (ES) št. 1338/2001 z dne 28. junija 2001 o določitvi ukrepov, potrebnih za zaščito evra pred ponarejanjem (UL L 181, 4.7.2001, str. 6).

(4)  Uredba Sveta (ES) št. 1339/2001 z dne 28. junija 2001 o razširitvi učinkov Uredbe (ES) št. 1338/2001 o določitvi potrebnih ukrepov za zaščito evra pred ponarejanjem na tiste države članice, ki evra niso sprejele za svojo enotno valuto (UL L 181, 4.7.2001, str. 11).

(5)  Sklep Sveta 2001/923/ES z dne 17. decembra 2001 o vzpostavitvi programa izmenjave, pomoči in usposabljanja za zaščito eura proti ponarejanju (program „Pericles“) (UL L 339, 21.12.2001, str. 50).

(6)  Sklep Sveta 2001/924/ES z dne 17. decembra 2001 o razširitvi učinka Sklepa o programu izmenjave, pomoči in usposabljanja za zaščito eura proti ponarejanju (program „Pericles“) na države članice, ki niso sprejele eura kot enotne valute (UL L 339, 21.12.2001, str. 55).

(7)  Sklep Sveta 2006/75/ES z dne 30. januarja 2006 o spremembah in podaljšanju Sklepa 2001/923/ES o vzpostavitvi programa izmenjave, pomoči in usposabljanja za zaščito eura proti ponarejanju (program „Pericles“) (UL L 36, 8.2.2006, str. 40).

(8)  Sklep Sveta 2006/76/ES z dne 30. januarja 2006 o razširitvi na ne-sodelujoče države članice uporabe Sklepa 2006/75/ES o spremembah in podaljšanju Sklepa 2001/923/ES o vzpostavitvi programa izmenjave, pomoči in usposabljanja za zaščito eura proti ponarejanju (program „Pericles“) (UL L 36, 8.2.2006, str. 42).

(9)  Sklep Sveta 2006/849/ES z dne 20. novembra 2006 o spremembah in podaljšanju Sklepa 2001/923/ES o vzpostavitvi programa izmenjave, pomoči in usposabljanja za zaščito eura proti ponarejanju (program „Pericles“) (UL L 330, 28.11.2006, str. 28).

(10)  Sklep Sveta 2006/850/ES z dne 20. novembra 2006 o razširitvi uporabe Sklepa 2006/849/ES o spremembah in podaljšanju Sklepa 2001/923/ES o vzpostavitvi programa izmenjave, pomoči in usposabljanja za zaščito eura proti ponarejanju (program „Pericles“) na nesodelujoče države članice (UL L 330, 28.11.2006, str. 30).

(11)  Uredba (EU) št. 331/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2014 o vzpostavitvi programa izmenjave, pomoči in usposabljanja za zaščito eura pred ponarejanjem (program „Pericles 2020“) in razveljavitvi sklepov Sveta 2001/923/ES, 2001/924/ES, 2006/75/ES, 2006/76/ES, 2006/849/ES in 2006/850/ES (UL L 103, 5.4.2014, str. 1).

(12)  Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. julija 2018 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, spremembi uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014 in Sklepa št. 541/2014/EU ter razveljavitvi Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 (UL L 193, 30.7.2018, str. 1).

(13)  Uredba Sveta (EU, Euratom) 2020/2093 z dne 17. decembra 2020 o določitvi večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027 (UL L 433 I, 22.12.2020, str. 11).

(14)  Medinstitucionalni sporazum z dne 16. decembra 2020 med Evropskim parlamentom, Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo o proračunski disciplini, sodelovanju v proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju ter novih virih lastnih sredstev, vključno s časovnim načrtom za uvedbo novih virov lastnih sredstev (UL L 433 I, 22.12.2020, str. 28).

(15)  UL L 123, 12.5.2016, str. 1.

(16)  Uredba (EU, Euratom) št. 883/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. septembra 2013 o preiskavah, ki jih izvaja Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF), ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1073/1999 Evropskega parlamenta in Sveta in Uredbe Sveta (Euratom) št. 1074/1999 (UL L 248, 18.9.2013, str. 1).

(17)  Uredba Sveta (ES, Euratom) št. 2988/95 z dne 18. decembra 1995 o zaščiti finančnih interesov Evropskih skupnosti (UL L 312, 23.12.1995, str. 1).

(18)  Uredba Sveta (Euratom, ES) št. 2185/96 z dne 11. novembra 1996 o pregledih in inšpekcijah na kraju samem, ki jih opravlja Komisija za zaščito finančnih interesov Evropskih skupnosti pred goljufijami in drugimi nepravilnostmi (UL L 292, 15.11.1996, str. 2).

(19)  Uredba Sveta (EU) 2017/1939 z dne 12. oktobra 2017 o izvajanju okrepljenega sodelovanja v zvezi z ustanovitvijo Evropskega javnega tožilstva (EJT) (UL L 283, 31.10.2017, str. 1).

(20)  Direktiva (EU) 2017/1371 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. julija 2017 o boju proti goljufijam, ki škodijo finančnim interesom Unije, z uporabo kazenskega prava (UL L 198, 28.7.2017, str. 29).

(21)  Zbirka pogodb Društva narodov št. 2623 (1931), str. 372.


PRILOGA

KAZALNIKI ZA OCENJEVANJE PROGRAMA PERICLES IV

Program Pericles IV se bo ob minimalnih upravnih bremenih in stroških pozorno spremljal na podlagi niza kazalnikov za merjenje stopnje uresničevanja splošnega in specifičnega cilja programa Pericles IV. V ta namen se bodo zbirali podatki v zvezi z naslednjim nizom ključnih kazalnikov:

(a)

število odkritih ponarejenih eurov;

(b)

število uničenih nezakonitih tiskarn;

(c)

število pristojnih organov, ki so se prijavili v program Pericles IV;

(d)

stopnja zadovoljstva udeležencev v ukrepih, ki se financirajo v okviru programa Pericles IV, ter

(e)

povratne informacije udeležencev v preteklih ukrepih programa Pericles o učinku programa Pericles IV na njihove dejavnosti na področju zaščite eura pred ponarejanjem.

Podatke in informacije za ključne kazalnike smotrnosti vsako leto zberejo Komisija in upravičenci programa Pericles IV, in sicer:

Komisija zbere podatke o številu ponarejenih eurokovancev in eurobankovcev,

Komisija zbere podatke o številu uničenih nezakonitih tiskarn,

Komisija zbere podatke o številu pristojnih organov, ki so se prijavili v program Pericles IV,

Komisija in upravičenci programa Pericles IV zberejo podatke o stopnji zadovoljstva udeležencev v ukrepih, ki se financirajo v okviru programa Pericles IV,

Komisija in upravičenci programa Pericles IV zberejo podatke v zvezi s povratnimi informacijami udeležencev v ukrepih preteklega programa Pericles o učinku programa Pericles IV na njihove dejavnosti na področju zaščite eura pred ponarejanjem.