2.8.2021   

SL

Uradni list Evropske unije

L 277/137


DELEGIRANA DIREKTIVA KOMISIJE (EU) 2021/1269

z dne 21. aprila 2021

o spremembi Delegirane direktive (EU) 2017/593 v zvezi z vključevanjem dejavnikov trajnostnosti v obveznosti glede upravljanja produktov

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive 2014/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o trgih finančnih instrumentov ter spremembi Direktive 2002/92/ES in Direktive 2011/61/EU (1), ter zlasti člena 16(12) in člena 24(13) Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Prehod na nizkoogljično, bolj trajnostno, z viri gospodarno in krožno gospodarstvo v skladu s cilji trajnostnega razvoja je ključnega pomena za zagotavljanje dolgoročne konkurenčnosti gospodarstva Unije. Unija je leta 2016 podpisala Pariški sporazum (2). V točki (c) člena 2(1) Pariškega sporazuma je določen cilj okrepitve odziva na podnebne spremembe, med drugim z zagotavljanjem, da se bodo finančni tokovi ujemali z usmerjenostjo v zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in k razvoju, odpornemu na podnebne spremembe.

(2)

Komisija je ob priznavanju tega izziva decembra 2019 predstavila evropski zeleni dogovor (3). Zeleni dogovor je nova strategija za rast, katere cilj je Unijo preobraziti v pravično in uspešno družbo s sodobnim, z viri gospodarnim in konkurenčnim gospodarstvom, ki od leta 2050 ne bo ustvarjalo nobenih neto emisij toplogrednih plinov in v katerem bo gospodarska rast ločena od rabe virov. Ta cilj zahteva, da se vlagateljem v zvezi z njihovimi naložbami da jasen signal, naj se izogibajo nasedlim naložbam in povečajo trajnostno financiranje.

(3)

Komisija je marca 2018 objavila svoj akcijski načrt „Financiranje trajnostne rasti“ (4) o vzpostavitvi ambiciozne in celovite strategije za financiranje trajnostne rasti. Eden od ciljev, navedenih v akcijskem načrtu, je namenjen preusmeritvi kapitalskih tokov v trajnostne naložbe, da bi dosegli trajnostno in vključujočo rast.

(4)

Ustrezno izvajanje akcijskega načrta spodbuja povpraševanje vlagateljev po trajnostnih naložbah. Zato je treba pojasniti, da bi bilo treba v zahtevah glede upravljanja produktov iz Delegirane direktive Komisije (EU) 2017/593 (5) upoštevati dejavnike trajnostnosti in cilje v zvezi s trajnostnostjo.

(5)

Investicijska podjetja, ki pripravljajo in distribuirajo finančne instrumente, bi morala dejavnike trajnostnosti upoštevati v postopku odobritve produkta za vsak finančni instrument in v drugih ureditvah za upravljanje in nadzor produktov za vsak finančni instrument, ki naj bi se distribuiral strankam, ki se zanimajo za finančne instrumente s profilom, povezanim s trajnostnostjo.

(6)

Glede na to, da bi bilo treba ciljni trg določiti na dovolj razčlenjeni ravni, splošna izjava, da ima finančni instrument profil, povezan s trajnostnostjo, ne bi smela zadostovati. Namesto tega bi morala investicijska podjetja, ki pripravljajo in distribuirajo finančne instrumente, določiti, kateri skupini strank s cilji v zvezi s trajnostnostjo naj bi se distribuiral finančni instrument.

(7)

Za zagotovitev, da ostanejo finančni instrumenti z dejavniki trajnostnosti lahko dostopni tudi za stranke, ki nimajo preferenc glede trajnostnosti, se od investicijskih podjetij ne bi smelo zahtevati, da opredelijo skupine strank, s potrebami, značilnostmi in cilji katerih finančni instrument z dejavniki trajnostnosti ni združljiv.

(8)

Dejavniki trajnostnosti finančnega instrumenta bi morali biti predstavljeni na pregleden način, da se distributerju omogoči zagotavljanje ustreznih informacij strankam in potencialnim strankam.

(9)

Delegirano direktivo (EU) 2017/593 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJELA NASLEDNJO DIREKTIVO:

Člen 1

Spremembe Delegirane direktive (EU) 2017/593

Delegirana direktiva (EU) 2017/593 se spremeni:

(1)

v členu 1 se doda naslednji odstavek 5:

„5.   ‚dejavniki trajnostnosti‘ pomenijo dejavnike trajnostnosti, kot so opredeljeni v točki 24 člena 2 Uredbe (EU) 2019/2088 Evropskega parlamenta in Sveta (*1).

(*1)  Uredba (EU) 2019/2088 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. novembra 2019 o razkritjih, povezanih s trajnostnostjo, v sektorju finančnih storitev (UL L 317, 9.12.2019, str. 1).“;"

(2)

člen 9 se spremeni:

(a)

v odstavku 9 se prvi pododstavek nadomesti z naslednjim:

„9.   Države članice zahtevajo, da investicijska podjetja dovolj razčlenjeno določijo potencialni ciljni trg za vsak finančni instrument in navedejo vrste strank, s katerih potrebami, značilnostmi in cilji, vključno z morebitnimi cilji v zvezi s trajnostnostjo, je finančni instrument združljiv. Podjetje v okviru tega procesa opredeli skupine strank, s katerih potrebami, značilnostmi in cilji finančni instrument ni združljiv, razen če finančni instrumenti upoštevajo dejavnike trajnostnosti. Če investicijska podjetja sodelujejo pri pripravi finančnega instrumenta, je treba določiti samo en ciljni trg.“;

(b)

odstavek 11 se nadomesti z naslednjim:

„11.   Države članice zahtevajo, da investicijska podjetja ugotovijo, ali finančni instrument ustreza opredeljenim potrebam, značilnostim in ciljem ciljnega trga, vključno s preučitvijo naslednjih elementov:

(a)

profil tveganja/donosa finančnega instrumenta je skladen s ciljnim trgom;

(b)

dejavniki trajnostnosti finančnega instrumenta so po potrebi skladni s ciljnim trgom;

(c)

oblikovanje finančnega instrumenta temelji na značilnostih, ki koristijo stranki, in ne na poslovnem modelu, ki dosega dobičkonosnost na podlagi slabih rezultatov za stranko.“;

(c)

v odstavku 13 se doda naslednji drugi pododstavek:

„Dejavniki trajnostnosti finančnega instrumenta so predstavljeni na pregleden način in distributerjem zagotavljajo ustrezne informacije, da lahko skrbno upoštevajo morebitne cilje strank ali potencialnih strank v zvezi s trajnostnostjo.“;

(d)

odstavek 14 se nadomesti z naslednjim:

„14.   Države članice zahtevajo, da investicijska podjetja redno pregledujejo finančne instrumente, ki jih pripravljajo, pri tem pa upoštevajo vsak dogodek, ki bi lahko bistveno vplival na potencialno tveganje za opredeljen ciljni trg. Investicijska podjetja preučijo, ali je finančni instrument še skladen s potrebami, značilnostmi in cilji ciljnega trga, vključno s cilji v zvezi s trajnostnostjo, in, če se distribuira na ciljnem trgu, ali dosega stranke, s katerih potrebami, značilnostmi in cilji finančni instrument ni združljiv.“;

(3)

člen 10 se spremeni:

(a)

v odstavku 2 se prvi pododstavek nadomesti z naslednjim:

„2.   Države članice zahtevajo, da imajo investicijska podjetja vzpostavljene ustrezne ureditve upravljanja produktov za zagotovitev, da so produkti in storitve, ki jih nameravajo ponujati ali priporočati, združljivi s potrebami, značilnostmi in cilji opredeljenega ciljnega trga, vključno s cilji v zvezi s trajnostnostjo, ter da je načrtovana distribucijska strategija skladna z opredeljenim ciljnim trgom. Investicijska podjetja ustrezno opredelijo in ocenijo okoliščine in potrebe strank, na katere se nameravajo osredotočiti, in tako zagotovijo, da interesi strank niso ogroženi zaradi komercialnih ali finančnih pritiskov. Investicijska podjetja v okviru tega procesa opredelijo skupine strank, s katerih potrebami, značilnostmi in cilji produkt ali storitev ni združljiva, razen če finančni instrumenti upoštevajo dejavnike trajnostnosti.“;

(b)

odstavek 5 se nadomesti z naslednjim:

„5.   Države članice zahtevajo, da investicijska podjetja redno pregledujejo investicijske produkte, ki jih ponujajo ali priporočajo, ter storitve, ki jih zagotavljajo, pri tem pa upoštevajo vsak dogodek, ki bi lahko bistveno vplival na potencialno tveganje za opredeljen ciljni trg. Podjetja ocenijo vsaj, ali je produkt ali storitev še skladna s potrebami, značilnostmi in cilji opredeljenega ciljnega trga, vključno s cilji v zvezi s trajnostnostjo, in ali je načrtovana distribucijska strategija še ustrezna. Podjetja ponovno preučijo ciljni trg in/ali posodobijo ureditve upravljanja produktov, če ugotovijo, da so za določen produkt ali storitev napačno opredelila ciljni trg ali da produkt ali storitev ne ustreza več okoliščinam na opredeljenem ciljnem trgu, kot na primer, če postane produkt zaradi sprememb na trgu nelikviden ali zelo nestanoviten.“

Člen 2

Prenos

1.   Države članice najpozneje do 21. avgusta 2022 sprejmejo in objavijo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo. Besedilo navedenih predpisov takoj sporočijo Komisiji.

Navedene določbe uporabljajo od 22. novembra 2022.

Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

2.   Države članice Komisiji sporočijo besedila temeljnih predpisov nacionalnega prava, ki jih sprejmejo na področju, ki ga ureja ta direktiva.

Člen 3

Začetek veljavnosti

Ta direktiva začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Člen 4

Naslovniki

Ta direktiva je naslovljena na države članice.

V Bruslju, 21. aprila 2021

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)   UL L 173, 12.6.2014, str. 349.

(2)  Sklep Sveta (EU) 2016/1841 z dne 5. oktobra 2016 o sklenitvi Pariškega sporazuma, sprejetega na podlagi Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, v imenu Evropske unije (UL L 282, 19.10.2016, str. 1).

(3)  COM(2019) 640 final.

(4)  COM(2018) 97 final.

(5)  Delegirana direktiva Komisije (EU) 2017/593 z dne 7. aprila 2016 o dopolnitvi Direktive 2014/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z zaščito finančnih instrumentov in sredstev, ki pripadajo strankam, obveznostmi glede upravljanja produktov in pravili, ki se uporabljajo za zagotavljanje ali prejemanje pristojbin, provizij ali kakršnih koli denarnih ali nedenarnih koristi (UL L 87, 31.3.2017, str. 500).