3.12.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

L 406/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/1816

z dne 17. julija 2020

o dopolnitvi Uredbe (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta glede pojasnila v izjavi o referenčni vrednosti, kako se v vsaki zagotovljeni in objavljeni referenčni vrednosti odražajo okoljski, socialni in upravljavski dejavniki

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2016 o indeksih, ki se uporabljajo kot referenčne vrednosti v finančnih instrumentih in finančnih pogodbah ali za merjenje uspešnosti investicijskih skladov, in spremembi direktiv 2008/48/ES in 2014/17/EU ter Uredbe (EU) št. 596/2014 (1) in zlasti člena 27(2b) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Cilj Pariškega sporazuma, sprejetega na podlagi Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, ki ga je Unija odobrila 5. oktobra 2016 (2) (v nadaljnjem besedilu: Pariški sporazum), je okrepiti odziv na podnebne spremembe, med drugim z zagotavljanjem, da se naložbeni tokovi ujemajo s prizadevanji za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in razvoj, odporen na podnebne spremembe.

(2)

Komisija je 11. decembra 2019 sprejela svoje sporočilo Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij z naslovom „Evropski zeleni dogovor“ (3). Evropski zeleni dogovor je nova strategija za rast, katere cilj je Unijo preobraziti v pravično in uspešno družbo s sodobnim, z viri gospodarnim in konkurenčnim gospodarstvom, ki v letu 2050 ne bo ustvarjalo nobenih neto emisij toplogrednih plinov in v katerem bo gospodarska rast ločena od rabe virov. Izvajanje evropskega zelenega dogovora zahteva, da se vlagateljem ponudijo jasni, dolgoročni signali za izogibanje nasedlim naložbam in povečanje trajnostnega financiranja.

(3)

Uredba (EU) 2016/1011 od upravljavcev referenčnih vrednosti zahteva, da v izjavi o referenčni vrednosti pojasnijo, kako se okoljski, socialni in upravljavski dejavniki (v nadaljnjem besedilu: ESG dejavniki) odražajo v vsaki zagotovljeni in objavljeni referenčni vrednosti ali skupini referenčnih vrednosti.

(4)

Če bi se uporabljali različni načini pojasnjevanja, kako se odražajo ESG dejavniki, bi to privedlo do nezadostne primerljivosti med referenčnimi vrednostmi in pomanjkanja jasnosti glede obsega ter ciljev ESG dejavnikov. Zato je treba določiti vsebino tega pojasnila in predlogo, ki jo je treba uporabljati.

(5)

Da bi bile informacije bolje prilagojene za vlagatelje, bi bilo treba pri zahtevi, da se pojasni, kako se ESG dejavniki odražajo v vsaki zagotovljeni in objavljeni referenčni vrednosti ali skupini referenčnih vrednosti, upoštevati osnovna sredstva, na katerih temeljijo referenčne vrednosti. Ta uredba se ne bi smela uporabljati za referenčne vrednosti, ki ne vsebujejo osnovnih sredstev, ki vplivajo na podnebne spremembe, kot so referenčne obrestne mere in referenčni menjalni tečaji.

(6)

Pojasnilo o tem, kako se odražajo ESG dejavniki, bi moralo prikazovati ustrezen rezultat glede relevantnih ESG dejavnikov za referenčno vrednost v obliki skupne tehtane povprečne vrednosti. Ta rezultat se ne bi smel razkriti za vsako sestavino referenčnih vrednosti. Kadar je relevantno in primerno, bi morali imeti upravljavci referenčnih vrednosti možnost zagotoviti dodatne informacije o ESG dejavnikih.

(7)

Zaradi njihovih značilnosti in ciljev bi bilo treba določiti posebne zahteve glede razkritij za referenčne vrednosti EU za podnebni prehod in referenčne vrednosti EU, usklajene s Pariškim sporazumom, ter za pomembne referenčne vrednosti za obveznice in lastniški kapital.

(8)

Da bi bile uporabnikom referenčnih vrednosti na voljo točne in posodobljene informacije, bi morali upravljavci referenčnih vrednosti posodabljati zagotovljene informacije, tako da odražajo morebitne spremembe izjave o referenčni vrednosti, ter navesti razlog in datume posodobitve informacij –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Opredelitve pojmov

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(a)

„lastniški vrednostni papirji“ pomenijo delnice, ki kotirajo na borzi;

(b)

„vrednostni papirji s fiksnim donosom“ pomenijo dolžniške vrednostne papirje, ki kotirajo na borzi in niso tisti, ki jih izda izdajatelj državnih vrednostnih papirjev;

(c)

„državni dolžniški vrednostni papirji“ pomenijo dolžniške vrednostne papirje, ki jih izda izdajatelj državnih vrednostnih papirjev.

Člen 2

Pojasnilo, kako se okoljski, socialni in upravljavski (ESG) dejavniki odražajo v vsaki referenčni vrednosti ali skupini referenčnih vrednosti

1.   Upravljavci referenčnih vrednosti v izjavi o referenčni vrednosti z uporabo predloge iz Priloge I pojasnijo, kako se ESG dejavniki iz Priloge II odražajo v vsaki zagotovljeni in objavljeni referenčni vrednosti ali skupini referenčnih vrednosti.

Zahteva iz prvega pododstavka se ne uporablja za referenčne obrestne mere in referenčne menjalne tečaje.

2.   Pojasnilo iz odstavka 1 vključuje rezultat glede ESG dejavnikov za ustrezno referenčno vrednost in skupino referenčnih vrednosti v obliki skupne tehtane povprečne vrednosti.

3.   Upravljavci referenčnih vrednosti lahko za posamezne referenčne vrednosti namesto zagotavljanja vseh informacij, ki se zahtevajo s predlogo iz Priloge I k tej uredbi, te informacije nadomestijo tako, da v izjavo o referenčni vrednosti vključijo povezavo do spletnega mesta z vsemi zahtevanimi informacijami.

4.   Kadar referenčne vrednosti združujejo različna osnovna sredstva, upravljavci referenčnih vrednosti pojasnijo, kako se ESG dejavniki odražajo za vsako osnovno sredstvo.

5.   Upravljavci referenčnih vrednosti v pojasnilo vključijo sklic na vire podatkov in uporabljene standarde za razkrite ESG dejavnike.

6.   Upravljavci referenčnih vrednosti, ki razkrijejo dodatne ESG dejavnike v skladu s členom 1(4) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2020/1817 (4), vključuje oceno pomembnosti teh dodatnih ESG dejavnikov.

Člen 3

Posodobitev pojasnila

Upravljavci referenčnih vrednosti posodobijo pojasnilo vedno, kadar pride do pomembnih sprememb v zvezi z ESG dejavniki, v vsakem primeru pa vsako leto. Navedejo tudi razloge za posodobitev.

Člen 4

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 17. julija 2020

Za Komisijo

Predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 171, 29.6.2016, str. 1.

(2)  Sklep Sveta (EU) 2016/1841 z dne 5. oktobra 2016 o sklenitvi Pariškega sporazuma, sprejetega na podlagi Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, v imenu Evropske unije (UL L 282, 19.10.2016, str. 1).

(3)  COM(2019) 640 final.

(4)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/1817 z dne 17. julija 2020 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z minimalno vsebino pojasnila o tem, kako se v metodologiji določanja referenčnih vrednosti odražajo okoljski, socialni in upravljavski dejavniki (glej stran 12 tega Uradnega lista).


PRILOGA I

PREDLOGA ZA POJASNILO, KAKO SE OKOLJSKI, SOCIALNI IN UPRAVLJAVSKI (ESG) DEJAVNIKI ODRAŽAJO V IZJAVI O REFERENČNI VREDNOSTI

POJASNILO, KAKO SE ESG DEJAVNIKI ODRAŽAJO V IZJAVI O REFERENČNI VREDNOSTI

ODDELEK 1 – UPOŠTEVANJE ESG DEJAVNIKOV

Postavka 1. Ime upravljavca referenčne vrednosti.

 

Postavka 2. Vrsta referenčne vrednosti ali skupine referenčnih vrednosti.

Izberite relevantno osnovno sredstvo s seznama iz Priloge II.

 

Postavka 3. Ime referenčne vrednosti ali skupine referenčnih vrednosti.

 

Postavka 4. Ali so v portfelju upravljavca referenčnih vrednosti katere koli referenčne vrednosti EU za podnebni prehod, referenčne vrednosti EU, usklajene s Pariškim sporazumom, referenčne vrednosti, ki sledijo ESG ciljem, ali referenčne vrednosti, ki upoštevajo ESG dejavnike?

☐ Da ☐ Ne

Postavka 5. Ali referenčna vrednost ali skupina referenčnih vrednosti sledi ESG ciljem?

☐ Da ☐ Ne

Postavka 6. Če je odgovor na postavko 5 pritrdilen, spodaj navedite podrobnosti (rezultat) v zvezi z ESG dejavniki, navedenimi v Prilogi II, za vsako skupino referenčnih vrednosti na skupni ravni.

ESG dejavniki se razkrijejo v obliki skupne tehtane povprečne vrednosti na ravni skupine referenčnih vrednosti.

a)

Seznam združenih ESG dejavnikov:

Podrobnosti o posameznem dejavniku:

b)

Seznam okoljskih dejavnikov:

Podrobnosti o posameznem dejavniku:

c)

Seznam socialnih dejavnikov:

Podrobnosti o posameznem dejavniku:

d)

Seznam upravljavskih dejavnikov:

Podrobnosti o posameznem dejavniku:

Postavka 7. Če je odgovor na postavko 5 pritrdilen, spodaj navedite podrobnosti (rezultat) za vsako referenčno vrednost v zvezi z ESG dejavniki, navedenimi v Prilogi II, glede na zadevno relevantno osnovno sredstvo.

Vse te informacije se lahko zagotovijo tudi v obliki povezave do spletnega mesta upravljavca referenčne vrednosti, ki se vključi v izjavo o referenčni vrednosti. Informacije na spletnem mestu morajo biti na voljo in lahko dostopne. Upravljavci referenčne vrednosti zagotovijo, da so informacije, objavljene na njihovem spletnem mestu, na voljo pet let.

Rezultat glede ESG dejavnikov se ne razkrije za vsako sestavino referenčne vrednosti, ampak se razkrije v obliki skupne tehtane povprečne vrednosti referenčne vrednosti.

a)

Seznam združenih ESG dejavnikov:

Podrobnosti o posameznem dejavniku:

b)

Seznam okoljskih dejavnikov:

Podrobnosti o posameznem dejavniku:

c)

Seznam socialnih dejavnikov:

Podrobnosti o posameznem dejavniku:

d)

Seznam upravljavskih dejavnikov:

Podrobnosti o posameznem dejavniku:

Povezava do informacij o ESG dejavnikih za vsako referenčno vrednost:

 

Postavka 8. Uporabljeni podatki in standardi

a)

Opis virov podatkov, ki se uporabljajo za zagotavljanje informacij o ESG dejavnikih v izjavi o referenčni vrednosti.

Opišite, kako se pridobivajo podatki, uporabljeni za zagotavljanje informacij o ESG dejavnikih v izjavi o referenčni vrednosti, ter ali in v kakšnem obsegu se podatki ocenjujejo ali poročajo.

 

b)

Referenčni standardi.

Navedite referenčne standarde, ki se uporabljajo za poročanje v okviru postavke 6 in/ali postavke 7.

 

ODDELEK 2 – DODATNE ZAHTEVE PO RAZKRITJU ZA REFERENČNE VREDNOSTI EU ZA PODNEBNI PREHOD IN REFERENČNE VREDNOSTI EU, USKLAJENE S PARIŠKIM SPORAZUMOM

Postavka 9. Če je referenčna vrednost označena kot „referenčna vrednost EU za podnebni prehod“ ali „referenčna vrednost EU, usklajena s Pariškim sporazumom“, upravljavci referenčnih vrednosti razkrijejo tudi naslednje informacije:

a)

prihodnjo krivuljo razogljičenja na medletni osnovi;

 

b)

v kakšni meri je bila v povprečju na letni osnovi dosežena krivulja razogljičenja po scenariju IPCC (1,5 °C brez prekoračitve ali z omejeno prekoračitvijo) od njenega oblikovanja;

 

c)

prekrivanje med temi referenčnimi vrednostmi in njihovim naložbenim bazenom, kot je opredeljeno v členu 1(e) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2020/1818 (1), na podlagi aktivnega deleža na ravni sredstev.

 

ODDELEK 3 – RAZKRIVANJE USKLAJENOSTI S CILJI PARIŠKEGA SPORAZUMA

Postavka 10. Upravljavci referenčnih vrednosti od datuma začetka uporabe te uredbe za pomembne referenčne vrednosti za lastniški kapital in obveznice, referenčne vrednosti EU za podnebni prehod in referenčne vrednosti EU, usklajene s Pariškim sporazumom, razkrivajo tudi naslednje informacije.

Upravljavci referenčnih vrednosti od 31. decembra 2021 za vsako referenčno vrednost ali, kjer je relevantno, za vsako skupino referenčnih vrednosti razkrivajo naslednje informacije:

a)

ali je referenčna vrednost usklajena s ciljem zmanjšanja emisij ogljika ali doseganja ciljev Pariškega sporazuma;

☐ Da ☐ Ne

b)

temperaturni scenarij (v skladu z mednarodnimi standardi), ki se uporablja za uskladitev s ciljem zmanjšanja emisij toplogrednih plinov ali doseganja ciljev Pariškega sporazuma;

 

c)

ime ponudnika temperaturnega scenarija, ki se uporablja za uskladitev s ciljem zmanjšanja emisij toplogrednih plinov ali doseganja ciljev Pariškega sporazuma;

 

d)

metodologijo, ki se uporablja za merjenje usklajenosti s temperaturnim scenarijem;

 

e)

povezavo do spletnega mesta uporabljenega temperaturnega scenarija.

 

Datum zadnje posodobitve informacij in razlog za posodobitev:

 


(1)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/1818 z dne 17. julija 2020 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z minimalnimi standardi za referenčne vrednosti EU za podnebni prehod in referenčne vrednosti EU, usklajene s Pariškim sporazumom (glej stran 17 tega Uradnega lista).


PRILOGA II

OKOLJSKI, SOCIALNI IN UPRAVLJAVSKI (ESG) DEJAVNIKI, KI SE UPOŠTEVAJO GLEDE NA OSNOVNA SREDSTVA REFERENČNE VREDNOSTI

Oddelek 1

LASTNIŠKI VREDNOSTNI PAPIRJI

ESG DEJAVNIKI

RAZKRITJA

Združeni ESG dejavniki

Tehtana povprečna ESG ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Skupna ESG ocena desetih najpomembnejših sestavin referenčne vrednosti glede na utež v referenčni vrednosti (prostovoljno).

Okoljski

Tehtana povprečna okoljska ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Izpostavljenost portfelja referenčne vrednosti energiji iz obnovljivih virov, merjena z naložbami v osnovna sredstva (CapEx) v teh dejavnostih (kot delež celotnih naložb v osnovna sredstva s strani energetskih podjetij, vključenih v portfelj) (prostovoljno).

Izpostavljenost portfelja referenčne vrednosti fizičnim tveganjem, povezanim s podnebjem, ki meri učinke skrajnih vremenskih pojavov na poslovanje in proizvodnjo podjetij ali na različne faze dobavne verige (na podlagi izpostavljenosti izdajatelja) (prostovoljno).

Stopnja izpostavljenosti portfelja sektorjem iz oddelkov A do H in oddelka L Priloge I k Uredbi (ES) št. 1893/2006 Evropskega parlamenta in Sveta (1) kot odstotek skupne uteži v portfelju.

Intenzivnost toplogrednih plinov referenčne vrednosti.

Odstotek emisij toplogrednih plinov, ki se poročajo, in ocenjenih emisij.

Izpostavljenost portfelja referenčne vrednosti podjetjem, katerih dejavnosti spadajo v oddelke 05 do 09, 19 in 20 Priloge I k Uredbi (ES) št. 1893/2006.

Izpostavljenost portfelja referenčne vrednosti dejavnostim iz sektorja okoljskega blaga in storitev, kot je opredeljen v členu 2(5) Uredbe (EU) št. 691/2011 Evropskega parlamenta in Sveta (2).

Socialni

Tehtana povprečna socialna ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Mednarodne pogodbe in konvencije, načela Združenih narodov ali, kjer je relevantno, nacionalna zakonodaja, ki se uporablja za določitev, kaj je „sporno orožje“.

Tehtani povprečni odstotek sestavin referenčne vrednosti iz sektorja spornega orožja.

Tehtani povprečni odstotek sestavin referenčne vrednosti iz tobačnega sektorja.

Število sestavin referenčne vrednosti s socialnimi kršitvami (absolutno število in relativno, deljeno z vsemi sestavinami referenčne vrednosti), kot so navedene v mednarodnih pogodbah in konvencijah, načelih Združenih narodov in, kjer je relevantno, nacionalni zakonodaji.

Izpostavljenost portfelja referenčne vrednosti podjetjem brez politik primerne skrbnosti glede vprašanj, ki jih obravnavajo temeljne konvencije Mednarodne organizacije dela 1 do 8.

Tehtana povprečna razlika med plačami moških in žensk.

Tehtano povprečno razmerje med številom žensk in moških v organih vodenja.

Tehtani povprečni delež nesreč, poškodb in smrtnih žrtev.

Število obsodb in znesek denarnih kazni za kršitve zakonodaje o korupciji in podkupovanju.

Upravljavski

Tehtana povprečna upravljavska ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Tehtan povprečni odstotek članov organov vodenja, ki so neodvisni.

Tehtan povprečni odstotek članov organov vodenja, ki so ženske.

Oddelek 2

VREDNOSTNI PAPIRJI S FIKSNIM DONOSOM

ESG DEJAVNIKI

RAZKRITJA

Združeni ESG dejavniki

Tehtana povprečna ESG ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Skupna ESG ocena desetih najpomembnejših sestavin referenčne vrednosti glede na utež v referenčni vrednosti (prostovoljno).

Okoljski

Tehtana povprečna okoljska ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Izpostavljenost portfelja referenčne vrednosti energiji iz obnovljivih virov, merjena z naložbami v osnovna sredstva (CapEx) v teh dejavnostih (kot delež celotnih naložb v osnovna sredstva s strani energetskih podjetij, vključenih v portfelj) (prostovoljno).

Izpostavljenost portfelja referenčne vrednosti fizičnim tveganjem, povezanim s podnebjem, ki meri učinke skrajnih vremenskih pojavov na poslovanje in proizvodnjo podjetij ali na različne faze dobavne verige (na podlagi izpostavljenosti izdajatelja) (prostovoljno).

Stopnja izpostavljenosti portfelja sektorjem iz oddelkov A do H in oddelka L Priloge I k Uredbi (ES) št. 1893/2006 kot odstotek skupne uteži v portfelju.

Intenzivnost toplogrednih plinov referenčne vrednosti.

Odstotek emisij, ki se poročajo, in ocenjenih emisij.

Izpostavljenost portfelja referenčne vrednosti podjetjem, katerih dejavnosti spadajo v oddelke 05 do 09, 19 in 20 Priloge I k Uredbi (ES) št. 1893/2006.

Odstotek zelenih obveznic v portfelju referenčne vrednosti.

Socialni

Tehtana povprečna socialna ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Mednarodne pogodbe in konvencije, načela Združenih narodov ali, kjer je relevantno, nacionalna zakonodaja, ki se uporablja za določitev, kaj je „sporno orožje“.

Tehtani povprečni odstotek sestavin referenčne vrednosti iz sektorja spornega orožja.

Tehtani povprečni odstotek sestavin referenčne vrednosti iz tobačnega sektorja.

Število sestavin referenčne vrednosti s socialnimi kršitvami (absolutno število in relativno, deljeno z vsemi sestavinami referenčne vrednosti), kot so navedene v mednarodnih pogodbah in konvencijah, načelih Združenih narodov ali, kjer je relevantno, nacionalni zakonodaji.

Izpostavljenost portfelja referenčne vrednosti podjetjem brez politik primerne skrbnosti glede vprašanj, ki jih obravnavajo konvencije 1 do 8 Mednarodne organizacije dela.

Tehtana povprečna razlika med plačami moških in žensk.

Tehtano povprečno razmerje med številom žensk in moških v organih vodenja.

Tehtani povprečni delež nesreč, poškodb in smrtnih žrtev.

Število obsodb in znesek denarnih kazni za kršitve zakonodaje o korupciji in podkupovanju.

Upravljavski

Tehtana povprečna upravljavska ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Oddelek 3

DRŽAVNI DOLŽNIŠKI VREDNOSTNI PAPIRJI

ESG DEJAVNIKI

RAZKRITJA

Združeni ESG dejavniki

Tehtana povprečna ESG ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Skupna ESG ocena desetih najpomembnejših sestavin referenčne vrednosti glede na utež v referenčni vrednosti (prostovoljno).

Odstotek podjetij za upravljanje skladov v referenčni vrednosti, ki so se zavezala poslovanju v skladu z mednarodnimi standardi.

Okoljski

Tehtana povprečna okoljska ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Izpostavljenost portfelja referenčne vrednosti fizičnim tveganjem, povezanim s podnebjem, ki meri učinke skrajnih vremenskih pojavov na poslovanje in proizvodnjo podjetij ali na različne faze dobavne verige (na podlagi izpostavljenosti izdajatelja) (prostovoljno).

Deset najpomembnejših in deset najmanj pomembnih sestavin po izpostavljenosti fizičnim tveganjem, povezanim s podnebjem (prostovoljno).

Intenzivnost toplogrednih plinov referenčne vrednosti.

Odstotek emisij, ki se poročajo, in ocenjenih emisij.

Odstotek zelenih obveznic v portfelju referenčne vrednosti.

Socialni

Tehtana povprečna socialna ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Število sestavin referenčne vrednosti s socialnimi kršitvami (absolutno število in relativno, deljeno z vsemi sestavinami referenčne vrednosti), kot so navedene v mednarodnih pogodbah in konvencijah, načelih Združenih narodov in, kjer je relevantno, nacionalni zakonodaji.

Povprečna uspešnost izdajateljev na področju človekovih pravic (vključno s kvantitativnim kazalnikom in metodologijo, ki se uporablja za izračun).

Povprečen rezultat glede dohodkovne neenakosti, ki meri porazdelitev dohodka in ekonomsko neenakost med udeleženci v posameznem gospodarstvu (vključno s kvantitativnim kazalnikom in metodologijo, ki se uporablja za izračun).

Povprečen rezultat glede svobode izražanja, ki meri obseg, v katerem lahko politične organizacije in organizacije civilne družbe svobodno delujejo (vključno s kvantitativnim kazalnikom in metodologijo, ki se uporablja za izračun).

Upravljavski

Tehtana povprečna upravljavska ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Povprečen rezultat glede korupcije, ki meri zaznano raven korupcije v javnem sektorju (vključno s kvantitativnim kazalnikom in metodologijo, ki se uporablja za izračun).

Povprečen rezultat glede politične stabilnosti, ki meri verjetnost, da bo sedanji režim zrušen z uporabe sile (vključno s količinskim kazalnikom in metodologijo, ki se uporablja za izračun).

Povprečen rezultat glede načela pravne države, ki temelji na odsotnosti korupcije, spoštovanju temeljnih pravic ter stanju pravosodja na področju civilnih in kazenskih zadev (vključno s kvantitativnim kazalnikom in metodologijo, ki se uporablja za izračun).

Oddelek 4

BLAGO

ESG DEJAVNIKI

RAZKRITJA

Okoljski

Stopnja izpostavljenosti blaga, ki je osnova, fizičnim tveganjem, povezanim s podnebjem, ki meri učinke skrajnih vremenskih pojavov na poslovanje in proizvodnjo podjetij ali na različne faze dobavne verige (nizka, srednja ali visoka) (prostovoljno).

Metodologija, ki se uporablja za izračun fizičnih tveganj, povezanih s podnebjem (prostovoljno).

Stopnja izpostavljenosti blaga, ki je osnova, tveganjem, povezanim s podnebnim prehodom, ki meri finančne učinke, ki so posledica učinkov izvajanja nizkoogljičnih strategij (nizka, srednja ali visoka).

Socialni

Stopnja izpostavljenosti blaga, ki je osnova, socialnim tveganjem (nizka, srednja ali visoka).

Upravljavski

Stopnja izpostavljenosti blaga, ki je osnova, upravljavskim tveganjem (nizka, zmerna ali visoka).

Povprečen rezultat glede načela pravne države, ki temelji na odsotnosti korupcije, spoštovanju temeljnih pravic ter stanju pravosodja na področju civilnih in kazenskih zadev (vključno s kvantitativnim kazalnikom in metodologijo, ki se uporablja za izračun).

Oddelek 5

DRUGO

ESG DEJAVNIKI

RAZKRITJA

Združeni ESG dejavniki

Tehtana povprečna ESG ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Okoljski

Tehtana povprečna okoljska ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Stopnja izpostavljenosti portfelja priložnostim v zvezi s podnebjem, ki meri naložbene priložnosti, povezane s podnebnimi spremembami, in inovativne nove naložbene rešitve kot odstotek skupne uteži v portfelju (prostovoljno).

Intenzivnost toplogrednih plinov referenčne vrednosti.

Stopnja izpostavljenosti portfelja sektorjem iz oddelkov A do H in oddelka L Priloge I k Uredbi (ES) št. 1893/2006 kot odstotek skupne uteži v portfelju.

Socialni

Tehtana povprečna socialna ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Mednarodne pogodbe in konvencije, načela Združenih narodov ali, kjer je relevantno, nacionalna zakonodaja, ki se uporablja za določitev, kaj je „sporno orožje“.

Tehtani povprečni odstotek sestavin referenčne vrednosti iz sektorja spornega orožja.

Tehtani povprečni odstotek sestavin referenčne vrednosti iz tobačnega sektorja.

Upravljavski

Tehtana povprečna upravljavska ocena referenčne vrednosti (prostovoljno).

Odstotek skladov v referenčni vrednosti z vzpostavljenimi politikami upravljanja, vključno z ukrepi za načrtovanje in upravljanje virov.


(1)  Uredba (ES) št. 1893/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o uvedbi statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti NACE Revizija 2 in o spremembi Uredbe Sveta (EGS) št. 3037/90 kakor tudi nekaterih uredb ES o posebnih statističnih področjih (UL L 393, 30.12.2006, str. 1).

(2)  Uredba (EU) št. 691/2011 z dne 6. julija 2011 Evropskega parlamenta in Sveta o evropskih okoljsko-ekonomskih računih (UL L 192, 22.7.2011, str. 1).