22.3.2019   

SL

Uradni list Evropske unije

L 81/22


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2019/357

z dne 13. decembra 2018

o dopolnitvi Uredbe (EU) 2015/2365 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi o dostopu do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, shranjenih v repozitorijih sklenjenih poslov

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2015/2365 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. novembra 2015 o preglednosti poslov financiranja z vrednostnimi papirji in ponovne uporabe ter spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 (1) in zlasti točk (c) in (d) člena 12(3) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Člen 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 zahteva, da imajo subjekti iz navedenega člena dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, s čimer se jim omogoči izpolnjevanje njihovih odgovornosti in nalog. Zato je bistveno, da so repozitoriji sklenjenih poslov sposobni natančno identificirati zadevne nasprotne stranke in posle. Dostop, ki ga zagotovijo repozitoriji sklenjenih poslov, bi moral vključevati dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih sklene nasprotna stranka, ne glede na to, ali je ta nasprotna stranka obvladujoče ali odvisno podjetje drugega podjetja, oziroma ali se ti podatki nanašajo na posle, sklenjene prek določene podružnice nasprotne stranke, če se zahtevek za dostop nanaša na podatke, potrebne za izpolnjevanje odgovornosti in nalog zadevnega subjekta.

(2)

Mnogi subjekti, navedeni v členu 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365, imajo številne in raznovrstne naloge in potrebe. Da repozitorijem sklenjenih poslov ne bi bilo treba nenehno preverjati, v okviru katere naloge in za kakšne konkretne potrebe zahteva subjekt dostop, in da bi se s tem preprečila nepotrebna upravna bremena za te repozitorije sklenjenih poslov, je primerno repozitorijem sklenjenih poslov dovoliti, da vsakemu subjektu zagotovijo enoten dostop, ki bi moral zajemati naloge in konkretne potrebe posameznega subjekta.

(3)

Odgovornosti in naloge Evropskega organa za vrednostne papirje in trge (ESMA) v zvezi z repozitoriji sklenjenih poslov so določene v členih 5 do 11 Uredbe (EU) 2015/2365 in med drugim zajemajo registracijo in nadzor repozitorijev sklenjenih poslov. Učinkovit nadzor zahteva, da ima ESMA popoln dostop do vseh podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, shranjenih v vseh repozitorijih sklenjenih poslov.

(4)

Evropski bančni organ (EBA), Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine (EIOPA) ter Evropski odbor za sistemska tveganja (ESRB) so del Evropskega sistema finančnega nadzora in imajo naloge in odgovornosti v zvezi s finančno stabilnostjo in sistemskim tveganjem, ki so zelo podobne tistim, ki jih ima ESMA. Zato je pomembno, da imajo ti organi tako kot ESMA dostop do vseh podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji.

(5)

Zaradi tesne povezave med posli financiranja z vrednostnimi papirji in monetarno politiko, bi morala imeti članica Evropskega sistema centralnih bank (ESCB), kakor je navedena v členu 12(2)(f) Uredbe (EU) 2015/2365, dostop do vseh podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji v zvezi z valuto, ki jo izdaja ta članica ESCB, in konkretneje do vseh podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, pri katerih je posojilo ali zavarovanje s premoženjem izraženo v valuti, ki jo izdaja ta članica ESCB.

(6)

Nekateri subjekti, navedeni v členu 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365, so pristojni za spremljanje sistemskih tveganj za finančno stabilnost. Da bi lahko ustrezno opravljali svoje naloge v zvezi s stabilnostjo finančnega sistema, morajo imeti ti subjekti dostop do kar najširšega spektra udeležencev na trgu, mest trgovanja in najbolj izčrpnih in razčlenjenih podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki so na voljo za njihovo področje pristojnosti, ki je lahko, odvisno od zadevnega subjekta, država članica, euroobmočje ali Unija.

(7)

Z Uredbo Sveta (EU) št. 1024/2013 (2) je bil vzpostavljen enotni mehanizem nadzora. Repozitorij sklenjenih poslov bi moral zagotoviti, da ima Evropska centralna banka (ECB) dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih sklenejo nasprotne stranke, ki jih v okviru v enotnega mehanizma nadzora v skladu z Uredbo (EU) št. 1024/2013 nadzira ECB.

(8)

Naloge in posebne potrebe organov Unije za vrednostne papirje in trge iz člena 12(2)(i) Uredbe (EU) 2015/2365 zahtevajo, da se tem organom zagotovi dostop do vseh podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki predstavljajo posle ali pa so povezani s trgi, posojenimi, izposojenimi ali kot zavarovanje s premoženjem zagotovljenimi vrednostnimi papirji, referenčnimi vrednostmi in nasprotnimi strankami, ki spadajo pod nadzorne odgovornosti in naloge navedenega organa.

(9)

V skladu z Direktivo 2014/59/EU Evropskega parlamenta in Sveta (3) morajo imeti organi za reševanje učinkovita sredstva za ukrepanje v zvezi s subjekti iz člena 1(1) navedene direktive, da se prepreči širjenje negativnih vplivov. Zato bi moral imeti vsak organ za reševanje dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, o katerih poročajo navedeni subjekti.

(10)

V skladu z Uredbo (EU) št. 806/2014 Evropskega parlamenta in Sveta (4) je enotni odbor za reševanje odgovoren za učinkovito in dosledno delovanje enotnega mehanizma za reševanje, med drugim s pripravo načrtov reševanja za subjekte iz člena 2 navedene uredbe. Da lahko enotni odbor za reševanje pripravlja te načrte reševanja, bi mu moral repozitorij sklenjenih poslov omogočiti dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih sklenejo nasprotne stranke, ki spadajo v področje uporabe Uredbe (EU) št. 806/2014.

(11)

Med organe iz člena 12(2)(m) Uredbe (EU) 2015/2365 spadajo tudi organi, pristojni za enotni mehanizem nadzora in za bonitetni nadzor kreditnih institucij, investicijskih podjetij, zavarovalnic in pozavarovalnic, KNPVP, UAIS, institucij za poklicno pokojninsko zavarovanje, centralnih depotnih družb ter nefinančnih nasprotnih strank. Da se jim omogoči učinkovito izvajanje njihovih odgovornosti in nalog, morajo imeti dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, o katerih poročajo nasprotne stranke, ki spadajo pod njihovo pristojnost.

(12)

Med organe iz člena 12(2)(m) Uredbe (EU) 2015/2365 spadajo tudi organi, odgovorni za izdajo dovoljenja centralnim nasprotnim strankam in njihov nadzor. Da lahko ti organi učinkovito opravljajo svoje naloge, bi morali imeti dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki se nanašajo na centralne nasprotne stranke, ki jih nadzirajo.

(13)

Da bi se zagotovil standardiziran in usklajen dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji in zmanjšalo upravno breme za organe, ki imajo dostop do teh podatkov, pa tudi za repozitorije sklenjenih poslov, pri katerih so ti podatki shranjeni, bi morali repozitoriji sklenjenih poslov upoštevati poseben postopek za določitev pogojev, pod katerimi se bo zagotovil dostop, zlasti za vzpostavitev dostopa in tekoče operativne ureditve.

(14)

Da bi se zagotovila zaupnost podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, bi morale vse vrste izmenjave podatkov med repozitoriji sklenjenih poslov in zadevnimi organi potekati prek varne povezave stroj-stroj ter z uporabo protokolov za šifriranje.

(15)

Da bi se omogočila učinkovita in uspešna primerjava ter združevanje podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji iz vseh repozitorijev sklenjenih poslov, bi se morali za zagotavljanje dostopa do teh podrobnosti in komunikacijo med organi in repozitoriji sklenjenih poslov uporabljati predloge in sporočila v obliki XML, pripravljena v skladu z metodologijo ISO 20022.

(16)

Da lahko organi iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 izvajajo usmerjene preiskave, je bistvenega pomena omogočiti neposreden in takojšen dostop do posameznih sklopov podatkov in tako vzpostaviti niz združljivih priložnostnih poizvedb, ki se nanašajo na nasprotne stranke v poslu financiranja z vrednostnimi papirji, vrsto posla financiranja z vrednostnimi papirji, časovni okvir izvršitve, zapadlost in prekinitev posla financiranja z vrednostnimi papirji ter fazo v življenjskem ciklu posla financiranja z vrednostnimi papirji.

(17)

Da bi se omogočil neposreden in takojšen dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji ter zadevnim organom in repozitorijem sklenjenih poslov olajšalo načrtovanje notranjih podatkovnih procesov, bi bilo treba uskladiti roke, v katerih morajo repozitoriji sklenjenih poslov organom zagotoviti dostop do teh podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji.

(18)

Ta uredba temelji na osnutkih regulativnih tehničnih standardov, ki jih je ESMA predložil Komisiji v skladu s postopkom iz člena 10 Uredbe (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (5).

(19)

ESMA je o teh osnutkih regulativnih tehničnih standardov opravil javna posvetovanja, analiziral morebitne s tem povezane stroške in koristi ter zahteval mnenje svoje interesne skupine za vrednostne papirje in trge, ustanovljene v skladu s členom 37 Uredbe (EU) št. 1095/2010 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, do katerih se omogoči dostop

Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi, da podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki so dostopne vsem subjektom iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 v skladu s členom 3, vključujejo naslednje podatke:

(a)

poročila o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki se sporočijo v skladu s tabelami 1 do 4 Priloge k Delegirani uredbi Komisije (EU) 2019/356 (6), vključno z najnovejšimi trgovalnimi statusi poslov financiranja z vrednostnimi papirji, ki niso zapadli ali niso bili predmet poročil z vrstami ukrepa „napaka“, „zapiranje/predčasno zapiranje pozicij“ ali „komponenta pozicije“, kot je določeno v polju 98 tabele 2 Priloge I k Izvedbeni uredbi Komisije (EU) 2019/363 (7);

(b)

ustrezne podrobnosti o poročilih o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih je repozitorij sklenjenih poslov zavrnil, vključno z vsemi poročili o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki so bila zavrnjena prejšnji delovni dan, in razloge za njihovo zavrnitev, kot je določeno v skladu s tabelo 2 Priloge I k Delegirani uredbi Komisije (EU) 2019/358 (8);

(c)

stopnjo usklajenosti vseh sporočenih poslov financiranja z vrednostnimi papirji, za katere je repozitorij sklenjenih poslov izvedel postopek usklajevanja v skladu z Delegirano uredbo (EU) 2019/358, razen tistih poslov financiranja z vrednostnimi papirji, ki so potekli ali za katere so bila prejeta poročila o poslih financiranja z vrednostnimi papirji z vrsto ukrepa „napaka“, „zapiranje/predčasno zapiranje pozicij“ ali „komponenta pozicije“ več kot mesec pred datumom, na katerega se je izvedel postopek usklajevanja.

Člen 2

Enoten dostop

Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi subjektom z več odgovornostmi in nalogami v skladu s členom 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 enoten dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih zajemajo te odgovornosti in naloge.

Člen 3

Dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji v skladu z nalogami in posebnimi potrebami vsakega zadevnega organa

1.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi ESMA dostop do vseh podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, da lahko izvaja svoje nadzorne pristojnosti v skladu s svojimi odgovornostmi in nalogami.

2.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi EBA, EIOPA in ESRB dostop do vseh podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji.

3.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi organu, ki nadzira mesta trgovanja, dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, izvršenih na teh mestih trgovanja.

4.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi članici ESCB, v katere državi članici je valuta euro, in ECB dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji:

(a)

če so bili posojeni, izposojeni ali kot zavarovanje s premoženjem zagotovljeni vrednostni papirji izdani s strani subjekta s sedežem v državi članici, katere valuta je euro, ali ponujeni v imenu tega subjekta;

(b)

če so posojeni, izposojeni ali kot zavarovanje s premoženjem zagotovljeni vrednostni papirji instrumenti državnega dolga države članice, katere valuta je euro;

(c)

če je posojena, izposojena ali kot zavarovanje s premoženjem zagotovljena valuta euro.

5.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi članici ESCB, v katere državi članici valuta ni euro, dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji:

(a)

če so bili posojeni, izposojeni ali kot zavarovanje s premoženjem zagotovljeni vrednostni papirji izdani s strani subjekta s sedežem v državi članici te članice ESCB ali ponujeni v imenu tega subjekta;

(b)

če so posojeni, izposojeni ali kot zavarovanje s premoženjem zagotovljeni vrednostni papirji instrumenti državnega dolga države članice te članice ESCB;

(c)

če posojeno, izposojeno ali kot zavarovanje s premoženjem zagotovljeno valuto izdaja ta članica ESCB.

6.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi organu iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365, ki spremlja sistemska tveganja za finančno stabilnost v euroobmočju, dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, sklenjenih na mestih trgovanja ali s strani nasprotnih strank, ki spadajo v okvir odgovornosti in nalog tega organa pri spremljanju sistemskih tveganj za finančno stabilnost v euroobmočju. Repozitorij sklenjenih poslov temu organu zagotovi tudi dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji vseh podružnic nasprotnih strank s sedežem v tretji državi, ki poslujejo v državi članici, katere valuta je euro.

7.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi organu iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365, ki spremlja sistemska tveganja za finančno stabilnost in v katerega državi članici valuta ni euro, dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, sklenjenih na mestih trgovanja ali s strani nasprotnih strank, ki spadajo v okvir odgovornosti in nalog tega organa pri spremljanju sistemskih tveganj za finančno stabilnost v državi članici, katere valuta ni euro. Repozitorij sklenjenih poslov temu organu zagotovi tudi dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji vseh podružnic nasprotnih strank s sedežem v tretji državi, ki poslujejo v državi članici tega organa.

8.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi ECB pri izvajanju njenih nalog v okviru enotnega mehanizma nadzora v skladu z Uredbo (EU) št. 1024/2013 dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih sklenejo nasprotne stranke, ki jih v okviru v enotnega mehanizma nadzora v skladu z Uredbo (EU) št. 1024/2013 nadzira ECB.

9.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi organu tretje države, v zvezi s katero je bil sprejet izvedbeni akt na podlagi člena 19(1) Uredbe (EU) 2015/2365, dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki spadajo v okvir nalog in odgovornosti organa tretje države v skladu z določbami navedenega izvedbenega akta.

10.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi organu, določenemu v skladu s členom 4 Direktive 2004/25/ES Evropskega parlamenta in Sveta (9), dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, pri katerih je posojeni, izposojeni ali kot zavarovanje s premoženjem zagotovljeni vrednostni papir izdalo podjetje, ki izpolnjuje enega ali več naslednjih pogojev:

(a)

podjetje je uvrščeno v trgovanje na reguliranem trgu v državi članici navedenega organa, ponudbe za prevzem v zvezi z vrednostnimi papirji tega podjetja pa spadajo v okvir nadzornih odgovornosti in nalog navedenega organa;

(b)

podjetje ima statutarni sedež ali sedež v državi članici navedenega organa, ponudbe za prevzem v zvezi z vrednostnimi papirji tega podjetja pa spadajo v okvir nadzornih odgovornosti in nalog navedenega organa;

(c)

podjetje je ponudnik, kot je opredeljen v členu 2(1)(c) Direktive 2004/25/ES, za podjetja iz točke (a) ali (b) in nadomestilo, ki ga ponuja, vključuje vrednostne papirje.

11.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi organu iz člena 12(2)(i) Uredbe (EU) 2015/2365 dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki predstavljajo posle ali pa so povezani s trgi, posojenimi, izposojenimi ali kot zavarovanje s premoženjem zagotovljenimi vrednostnimi papirji, referenčnimi vrednostmi in nasprotnimi strankami, ki spadajo pod nadzorne odgovornosti in naloge navedenega organa. Repozitorij sklenjenih poslov temu organu zagotovi tudi dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji vseh podružnic nasprotnih strank s sedežem v tretji državi, ki poslujejo v državi članici organa.

12.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi Agenciji za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER) dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, pri katerih je blago, ki je posojeno, izposojeno ali zagotovljeno kot zavarovanje s premoženjem, energija.

13.   Repozitorij sklenjenih poslov predloži organu za reševanje iz člena 12(2)(k) Uredbe (EU) 2015/2365 dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih sklene:

(a)

nasprotna stranka, ki spada v okvir odgovornosti in nalog tega organa;

(b)

podružnica nasprotne stranke s sedežem v tretji državi, ki posluje v državi članici tega organa za reševanje in spada v okvir njegovih odgovornosti in nalog.

14.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi enotnemu odboru za reševanje dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih sklenejo nasprotne stranke, ki spadajo v področje uporabe Uredbe (EU) št. 806/2014.

15.   Repozitorij sklenjenih poslov predloži pristojnemu organu iz člena 12(2)(m) Uredbe (EU) 2015/2365 dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih sklene:

(a)

nasprotna stranka, ki spada v okvir odgovornosti in nalog tega organa;

(b)

podružnica nasprotne stranke s sedežem v tretji državi, ki posluje v državi članici tega pristojnega organa in spada v okvir njegovih odgovornosti in nalog.

16.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi organu za nadzor centralne nasprotne stranke (CNS) in članici ESCB, ki nadzira to CNS, dostop do podrobnosti o vseh poslih financiranja z vrednostnimi papirji, za katere opravi kliring ali jih sklene ta CNS.

Člen 4

Vzpostavitev dostopa do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji

1.   Repozitorij sklenjenih poslov:

(a)

določi osebo ali osebe, ki so odgovorne za stike s subjekti iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365;

(b)

na svoji spletni strani objavi navodila, ki jih morajo upoštevati subjekti iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 za dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji;

(c)

posreduje subjektom iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 obrazec iz odstavka 2;

(d)

vzpostavi dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji za subjekte iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 samo na podlagi podatkov v predloženem obrazcu;

(e)

vzpostavi tehnične ureditve, ki jih organi iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 potrebujejo za dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji v skladu s členom 5;

(f)

zagotovi subjektom iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 neposreden in takojšen dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji v tridesetih koledarskih dneh od datuma, ko je subjekt predložil zahtevek za takšen dostop.

2.   Repozitorij sklenjenih poslov pripravi obrazec, ki ga subjekti iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 uporabijo za predložitev zahtevka za dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji. Ta obrazec vsebuje naslednje:

(a)

ime subjekta;

(b)

kontaktno osebo subjekta;

(c)

pravne odgovornosti in naloge subjekta;

(d)

seznam pooblaščenih uporabnikov zahtevanih podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji;

(e)

poverilnice za varno povezavo s protokolom SSH za prenos datotek (SFTP);

(f)

katere koli druge tehnične informacije, pomembne za dostop subjekta do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji;

(g)

ali je subjekt pristojen za nasprotne stranke v svoji državi članici, v euroobmočju ali v Uniji;

(h)

vrste nasprotnih strank, za katere je subjekt pristojen, v skladu z razvrstitvijo iz tabele 1 Priloge I k Izvedbeni uredbi (EU) 2019/363;

(i)

vrste poslov financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih nadzira subjekt;

(j)

vse države članice, v katerih subjekt nadzira izdajatelja vrednostnih papirjev, ki so bili izposojeni, posojeni ali zagotovljeni kot zavarovanje s premoženjem, če je relevantno;

(k)

vse države članice, v katerih subjekt nadzira blago, ki je bilo izposojeno, posojeno ali zagotovljeno kot zavarovanje s premoženjem, če je relevantno;

(l)

mesta trgovanja, ki jih nadzira subjekt, če je relevantno;

(m)

CNS, ki jih nadzira ali pregleduje subjekt, če je relevantno;

(n)

valuto, ki jo izdaja subjekt, če je relevantno;

(o)

referenčne vrednosti, ki se uporabljajo v Uniji, za upravljavca katerih je pristojen subjekt, če je relevantno.

Člen 5

Operativne ureditve za dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji

1.   Repozitorij sklenjenih poslov vzpostavi in vzdržuje potrebne tehnične ureditve, da se lahko subjekti iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 povežejo z repozitorijem sklenjenih poslov z uporabo varnega vmesnika stroj-stroj.

Za namen prvega pododstavka repozitorij sklenjenih poslov za komuniciranje prek tega vmesnika uporablja protokol SSH za prenos datotek in standardizirana sporočila v obliki XML, pripravljena v skladu z metodologijo ISO 20022.

2.   Repozitorij sklenjenih poslov vzpostavi in vzdržuje potrebne tehnične ureditve, s katerimi subjektom iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 omogoča, da določijo vnaprej opredeljene periodične zahtevke za dostop v skladu s členi 1, 2 in 3 do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki so potrebne za izpolnjevanje odgovornosti in nalog teh subjektov.

3.   Repozitorij sklenjenih poslov zagotovi subjektom iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 na zahtevo dostop do vseh poslov financiranja z vrednostnimi papirji, ki spadajo v okvir njihovih odgovornosti in nalog v skladu s členom 3, na podlagi katere koli kombinacije naslednjih polj, kot so navedena v Prilogi I k Izvedbeni uredbi (EU) 2019/363:

(a)

časovni žig poročanja;

(b)

nasprotna stranka poročevalka;

(c)

druga nasprotna stranka;

(d)

podružnica nasprotne stranke poročevalke;

(e)

podružnica druge nasprotne stranke;

(f)

sektor nasprotne stranke poročevalke;

(g)

vrsta nasprotne stranke poročevalke;

(h)

posrednik;

(i)

subjekt, ki predloži poročila;

(j)

upravičenec;

(k)

vrsta posla financiranja z vrednostnimi papirji;

(l)

vrsta komponente zavarovanja s premoženjem;

(m)

mesto trgovanja;

(n)

časovni žig izvršitve;

(o)

datum zapadlosti;

(p)

datum prekinitve;

(q)

CNS;

(r)

vrsta ukrepa.

4.   Repozitorij sklenjenih poslov vzpostavi in vzdržuje tehnične zmogljivosti za zagotavljanje neposrednega in takojšnjega dostopa do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih subjekti iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365 potrebujejo za izpolnjevanje svojih nalog in odgovornosti. Dostop do teh podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji se zagotovi v skladu z naslednjimi roki:

(a)

kadar se zahteva dostop do podrobnosti o neporavnanih poslih financiranja z vrednostnimi papirji ali poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki so zapadli ali za katere so bila izdelana poročila z vrsto ukrepa „napaka“, „zapiranje/predčasno zapiranje pozicij“ ali pa „komponenta pozicije“, kot so navedeni v polju 98 tabele 2 Priloge I k Izvedbeni uredbi (EU) 2019/363, in sicer ne več kot eno leto pred datumom predložitve zahtevka: najpozneje do 12:00 po univerzalnem koordiniranem času (UCT) na prvi koledarski dan po datumu predložitve zahtevka za dostop;

(b)

kadar se zahteva dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki so zapadli ali za katere so bila izdelana poročila z vrsto ukrepa „napaka“, „zapiranje/predčasno zapiranje pozicij“ ali pa „komponenta pozicije“, kot so navedeni v polju 98 tabele 2 Priloge I k Izvedbeni uredbi (EU) 2019/363, in sicer več kot eno leto pred datumom predložitve zahtevka: najpozneje tri delovne dni po predložitvi zahtevka za dostop;

(c)

kadar se zahteva dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki spadajo tako pod točko (a) kot tudi točko (b): najpozneje tri delovne dni po predložitvi zahtevka za dostop.

5.   Repozitorij sklenjenih poslov potrdi prejem in preveri pravilnost ter popolnost vseh zahtevkov za dostop do podrobnosti o poslih financiranja z vrednostnimi papirji, ki jih predložijo subjekti iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365, in te subjekte najpozneje šestdeset minut po predložitvi zahtevka obvesti o rezultatu preverjanja.

6.   Repozitorij sklenjenih poslov uporablja protokole za elektronski podpis in šifriranje podatkov, da zagotovi zaupnost, celovitost in zaščito podatkov, zagotovljenih subjektom iz člena 12(2) Uredbe (EU) 2015/2365.

Člen 6

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Zavezujoča je v celoti in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 13. decembra 2018

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 337, 23.12.2015, str. 1.

(2)  Uredba Sveta (EU) št. 1024/2013 z dne 15. oktobra 2013 o prenosu posebnih nalog, ki se nanašajo na politike bonitetnega nadzora kreditnih institucij, na Evropsko centralno banko (UL L 287, 29.10.2013, str. 63).

(3)  Direktiva 2014/59/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o vzpostavitvi okvira za sanacijo ter reševanje kreditnih institucij in investicijskih podjetij ter o spremembi Šeste direktive Sveta 82/891/EGS ter direktiv 2001/24/ES, 2002/47/ES, 2004/25/ES, 2005/56/ES, 2007/36/ES, 2011/35/EU, 2012/30/EU in 2013/36/EU in uredb (EU) št. 1093/2010 ter (EU) št. 648/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 173, 12.6.2014, str. 190).

(4)  Uredba (EU) št. 806/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. julija 2014 o določitvi enotnih pravil in enotnega postopka za reševanje kreditnih institucij in določenih investicijskih podjetij v okviru enotnega mehanizma za reševanje in enotnega sklada za reševanje ter o spremembi Uredbe (EU) št. 1093/2010 (UL L 225, 30.7.2014, str. 1).

(5)  Uredba (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/77/ES (UL L 331, 15.12.2010, str. 84).

(6)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/356 z dne 13. decembra 2018 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2015/2365 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi glede podrobnosti poslov financiranja z vrednostnimi papirji, ki se poročajo v repozitorije sklenjenih poslov (glej stran 1 tega Uradnega lista).

(7)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/363 z dne 13. decembra 2018 o določitvi izvedbenih tehničnih standardov glede oblike in pogostosti poročanja o podrobnostih poslov financiranja z vrednostnimi papirji v repozitorije sklenjenih poslov v skladu z Uredbo (EU) 2015/2365 Evropskega parlamenta in Sveta ter o spremembi Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 1247/2012 glede uporabe kod poročanja pri poročanju o pogodbah o izvedenih finančnih instrumentih (glej stran 85 tega Uradnega lista).

(8)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/358 z dne 13. decembra 2018 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2015/2365 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi o zbiranju, preverjanju, združevanju, primerjanju in objavljanju podatkov o poslih financiranja z vrednostnimi papirji s strani repozitorijev sklenjenih poslov (glej stran 30 tega Uradnega lista).

(9)  Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 2004/25/ES z dne 21. aprila 2004 o ponudbah za prevzem (UL L 142, 30.4.2004, str. 12).