13.2.2019   

SL

Uradni list Evropske unije

C 57/5


IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE

z dne 6. februarja 2019

o objavi enotnega dokumenta iz člena 94(1)(d) Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v Uradnem listu Evropske unije ter sklica na objavo specifikacije proizvoda za ime v vinskem sektorju

(La Jaraba (ZOP))

(2019/C 57/08)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 922/72, (EGS) št. 234/79, (ES) št. 1037/2001 in (ES) št. 1234/2007 (1) ter zlasti člena 97(3) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Španija je vložila vlogo za zaščito imena „La Jaraba“ v skladu z oddelkom 2 poglavja I naslova II dela II Uredbe (EU) št. 1308/2013.

(2)

V skladu s členom 97(2) Uredbe (EU) št. 1308/2013 je Komisija vlogo proučila in sklenila, da izpolnjuje pogoje iz členov 93 do 96, člena 97(1) ter členov 100, 101 in 102 navedene uredbe.

(3)

Da se omogoči predložitev izjav o ugovoru v skladu s členom 98 Uredbe (EU) št. 1308/2013, bi bilo enotni dokument iz člena 94(1)(d) navedene uredbe in sklic na objavo specifikacije proizvoda iz predhodnega nacionalnega postopka za preučitev vloge za zaščito imena „La Jaraba“ treba objaviti v Uradnem listu Evropske unije

SKLENILA:

Edini člen

Enotni dokument, pripravljen v skladu s členom 94(1)(d) Uredbe (EU) št. 1308/2013, in sklic na objavo specifikacije proizvoda za ime „La Jaraba“ (ZOP) sta v Prilogi k temu sklepu.

V skladu s členom 98 Uredbe (EU) št. 1308/2013 je objava tega sklepa podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zaščito imena iz prvega odstavka tega člena v dveh mesecih od dneva njegove objave v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 6. februarja 2019

Za Komisijo

Phil HOGAN

Član Komisije


(1)  UL L 347, 20.12.2013, str. 671.


PRILOGA

ENOTNI DOKUMENT

„LA JARABA“

PDO-ES-01895

Datum vloge: 4.11.2014

1.   Ime za registracijo

La Jaraba

2.   Vrsta geografske označbe

ZOP – zaščitena označba porekla

3.   Kategorije proizvodov vinske trte

1.

Vino

4.   Opis vina

Rdeče vino

Vino je srednje do močno intenzivne temno češnjevo rdeče barve z notami rdečega in črnega jagodičevja, ki pusti bogat in mesnat občutek v ustih. Zaradi visoke ravni stroncija v tleh ga vsebuje več kot druga vina, kar pripomore k pridelavi intenzivnih, aromatičnih vin polnega okusa z močnimi mineralnimi in balzamičnimi notami.

Delež skupnega alkohola je znotraj zakonskih omejitev iz ustrezne zakonodaje EU.

Splošne analitske lastnosti

Največji delež skupnega alkohola (v vol. %)

 

Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %)

12,5

Najnižja vsebnost skupnih kislin

4 grami na liter, izraženi kot vinska kislina

Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter)

16,7

Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter)

130

5.   Enološki postopki

(a)    Osnovni enološki postopki

Posebni enološki postopek

Alkoholno vrenje poteka pri temperaturi od 15 do 30 °C v cisternah iz nerjavnega jekla ali kadeh iz francoskega hrasta. Točenje v sode in maceracija trajata najmanj 10 dni. Postopek vrenja sproži lastna mikroflora grozdja. Največji donos iz stiskanja grozdja je 70 litrov na 100 kilogramov grozdja. Vino se najprej stara v hrastovih sodih s prostornino 225 litrov, nato pa v steklenicah z naslednjimi časi:

rdeča zvrstna vina z različnimi deleži sort tempranillo, cabernet sauvignon, merlot in graciano: staranje v hrastovih sodih s prostornino 225 litrov najmanj 9 mesecev in staranje v steklenicah najmanj 9 mesecev,

rdeča zvrstna vina z različnimi deleži sort tempranillo, cabernet sauvignon in merlot: staranje v hrastovih sodih s prostornino 225 litrov najmanj 6 mesecev in staranje v steklenicah najmanj 6 mesecev,

sortno rdeče vino merlot: staranje v hrastovih sodih s prostornino 225 litrov najmanj 6 mesecev in staranje v steklenicah najmanj 6 mesecev.

Pridelovalni postopki

Grozdje se trga, ko doseže fenolno zrelost; izberejo se tisti grozdi, ki imajo najboljšo strukturo in najvišjo vsebnost fenolnih spojin. Edini organski material, ki se uporablja v vinogradih, je ovčji gnoj iz lastne živinoreje na posestvu.

(b)    Največji donosi

Tempranillo

73,5 hektolitrov na hektar

10 500 kilogramov grozdja na hektar

Cabernet sauvignon

77 hektolitrov na hektar

11 000 kilogramov grozdja na hektar

Merlot in graciano

70 hektolitrov na hektar

10 000 kilogramov grozdja na hektar

6.   Razmejeno območje

Razmejeno območje leži v občini El Provencio (Cuenca). Po registru vinogradov je postavitev parcel, kot sledi: cona 9, parcele 14b, 14d, 14f, 14h, 26d, 26e, 26h, 26i, 26j, 26k, 26m, 26n, 26v.

Grozdje, trgano v vinogradih na razmejenem območju, se pridela v vino, vina pa se ustekleničijo v vinski kleti na proizvodnem območju.

7.   Glavne sorte vinske trte

 

Tempranillo – Cencibel

 

Merlot

8.   Opis povezave

Okolje (naravni in človeški dejavniki)

La Jaraba je kraj, na katerem je razmejeno območje, kakor je razvidno iz zemljevida sedanjega katastra podeželskih območij Španije. Splošno sprejeto je, da je „Jaraba“ izraz arabskega izvora, ki pomeni „voda“ ali „razkošna pijača“.

Nekdanji vodotok, poznan kot Cañada de Valdelobos, ki zdaj presiha, ga prečka in se zliva v reko Záncaro, ki označuje mejo med pokrajinama Cuenca in Albacete. La Jaraba skoraj nima hribovja in se lahko šteje za povsem ravno. Leži na 700 m nadmorske višine.

Lego vinogradov občutno ščiti 92 hektarjev črnikovega in borovega gozda, kar ustvarja mikroklimo, ki je še posebej ugodna za razvoj vinskih trt. Ta jih precej obvaruje pred pomanjkanjem vode, ki bi se lahko sicer pričakovalo glede na topli in suhi vzhodni veter, in omogoči daljše zorenje grozdja. Posledično ima grozdje bogatejša barvila ter kakovostnejše tanine in arome od grozdja, ki se pridela na trtah zunaj razmejenega območja.

Tla izhajajo iz obdobja kvartarja in tvorijo morfološko-stratigrafsko enoto z rečnim sistemom Guadiana. Imajo raznoliko sestavo, ki vključuje kvarcite, kremen in apnenec iz obdobja mezozoika in miocena. Takšna sestava tlom omogoči, da dlje zadržujejo vlago, in jih ločuje od okoliških območij, ki imajo dosti višjo vsebnost apnenca.

Tla spadajo v vrsto alfisol z rdečimi sredozemskimi prstmi na apnenčasti podlagi. Imajo razvit profil, pH med 7 in 8,5, slabo izmenjalno zmogljivost, dobro notranje odvajanje vode, dobro prepustnost do vodoravnih plasti apnenca, ki leži v globini okoli 60 do 90 centimetrov, in teksturo, ki sega od rahlega peska do gline. Veliko je naplavin, zaradi česar so tla bogata s hranili. Poleg tega splet morfologije rodovitnih tal z bogatimi grobimi naplavinami in prakse vsakoletnega gnojenja prispeva k nastanku lahkega, svežega profila. Takšna tla so zelo primerna za vinogradništvo, kar je posledično eden od dejavnikov visoke kakovosti grozdja.

Podnebje se lahko opiše kot zmerno sredozemsko z značilnostmi celinskega. Najbolj značilne podnebne povprečne letne vrednosti so naslednje: temperatura znaša med 14 in 16 °C, količina padavin pa 450 mm.

V tleh je bila ugotovljena nadpovprečna raven stroncija: nad 100 mg/kg pri različnih parcelah. Natančneje, količine znašajo med 111,67 in 158,41 mg/kg. Te količine močno presegajo tiste, ki jih imajo tla na sosednjih območjih, vključno z območjem, poznanim kot „Los Canforrales“, kjer znaša količina stroncija 76,59 mg/kg, in „Manteleros“, kjer je ta količina 20,19 mg/kg. V zadnjem primeru je vrednost skoraj osemkrat nižja od tiste v La Jarabi.

To ima neposredne posledice pri vinih, pri katerih je bila ugotovljena vsebnost stroncija nad 2,2 mg/l, pri nekaterih pa dosega celo 3,3 m/g. Te vrednosti so opazno višje od tistih pri vinih iz okoliških območij, kjer je bila ugotovljena vsebnost stroncija med 0,95 in 1,6 mg/l. Tako se vsebnost stroncija v vinih torej lahko šteje za zanesljiv kazalnik proizvodnje vina na območju La Jaraba.

Pri pridelavi je edini organski material, ki se uporablja, ovčji gnoj iz lastne živinoreje na posestvu.

Alkoholno vrenje v proizvodnem postopku sproži lastna mikroflora grozdja in pri stiskanju se pridobi največ 70 litrov vina na vsakih 100 kg grozdja.

Opis Vina

Vino z območja La Jaraba zaznamujejo lokalna tla in podnebje. To vsebnosti fenolov daje intenzivnost, stabilnost in eleganco. Vina imajo impresivno strukturo, vsebnost mineralov in polnost. Ker se vsa ta vina starajo v sodih in steklenicah, to vpliva na organoleptične značilnosti ter ustvarja vina srednje do močno intenzivne temno češnjevo rdeče barve z notami rdečega in črnega jagodičevja, ki pusti bogat in mesnat občutek v ustih. Zaradi visoke ravni stroncija v tleh območja La Jaraba ga ta vina vsebujejo več kot druga vina, pridelana zunaj razmejenega območja, kar pripomore k pridelavi intenzivnih, aromatičnih vin polnega okusa z močnimi mineralnimi in balzamičnimi notami.

Povezava

Razmejeno območje leži v rečni dolini, napolnjeni z usedlinami z raznolikimi količinami kvartila, kremena in apnenca ter nadpovprečno ravnjo stroncija v tleh, kar vse pripomore k pridelavi intenzivnih, aromatičnih vin z močnimi mineralnimi notami in balzamičnimi okusi. Raven stroncija daje tem vinom njihove posebne lastnosti.

Čeprav območje leži znotraj ZOP La Mancha, se od njega razlikuje po naslednjih dejavnikih.

Naravni dejavniki

Območje je bilo razmejeno po ravni stroncija v tleh, ki je občutno višja, kot je v tleh v bližnji okolici. To daje pridelanim vinom znotraj območja bolj mineralen značaj.

V analizi okolja, ki jo je predložil vložnik, je razvidno, da je zunaj območja raven stroncija med 20 do 80 mg/kg, medtem ko na njem doseže ravni med 110 do 160 mg/kg. Rezultat tega so vina, ki imajo vsebnost stroncija med 2,5 do 3,3 mg/l, medtem ko imajo vina okoliških vinogradov vsebnost stroncija zgolj okoli 1 mg/l.

Poleg visoke vsebnosti stroncija so drugi dejavnik, ki določa posebnost območja, dejstvo, obsežne površine, zaraščene s črnikami in bori, ki ga obdajajo in ščitijo pred toplimi in suhimi vzhodnimi vetrovi. To pomeni, da je bolj vlažno od okoliških območij, kar torej podaljša čas zorenja grozdja. Zaradi tega ima grozdje, in posledično vino, močnejšo barvo, več taninov in bogatejše arome.

Človeški dejavniki

Najočitnejše razlike med postopki proizvodnje vin „La Jaraba“ in okoliškimi vini ZOP La Mancha (od teh se obravnavajo samo starana rdeča vina, saj je to edina vrsta vina, ki se proizvaja v „La Jaraba“) so naslednje:

ZOP La Mancha

La Jaraba

Razlike

> 11,5 vol. %

> 12,5 vol. %

večji delež alkohola

< 10 meq/l

< 16,7 meq/l

višja vsebnost hlapnih kislin

< 13 000 kg/Ha

< 11 000 kg/Ha

manjši donos na hektar

≤ 1,6 mg/l

≤ 2,2 mg/l

višja vsebnost stroncija

Po razmejitvi območja po vsebnosti stroncija v tleh se je izkazalo, da obstaja trenutno zgolj ena vinska klet, ki na tem območju proizvaja vino, in ta pripada vložniku.

Treba je poudariti, da je to lastnik območja, ki je večje od razmejenega območja. Razmejitev torej ni bila izvedena glede na lastništvo, temveč na navedene okoljske razmere.

Poleg tega lahko registrirano ime uporabljajo tudi drugi proizvajalci, če se v prihodnosti odločijo za vzpostavitev proizvodnje na razmejenem geografskem območju, pod pogojem, da izpolnjujejo pogoje iz specifikacije. To območje pravzaprav obsega približno 75 hektarov, tako da je popolnoma mogoče, da se tam ustanovijo še druge vinske kleti.

9.   Bistveni dodatni pogoji

Pravni okvir:

nacionalna zakonodaja

Vrsta dodatnega pogoja:

Pakiranje na razmejenem geografskem območju.

Opis pogoja:

Vina se morajo ustekleničiti na proizvodnem območju, saj se postopek v vseh primerih dokonča z drugo fazo staranja v steklenicah, ki traja najmanj 6 do 9 mesecev. V tem času poteka postopek redukcije, ki izboljša kakovost vin z zaokrožanjem njihovega okusa. Za uživanje so primerna takrat, ko pridobijo organoleptične značilnosti, navedene v specifikacijah za vsako vrsto vina.

Povezava na specifikacijo proizvoda

http://pagina.jccm.es/agricul/paginas/comercial-industrial/consejos_new/pliegos/20161028_Pliego_Condiciones_PAGO_LA_JARABA_SCC.pdf