5.11.2018   

SL

Uradni list Evropske unije

L 274/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2018/1637

z dne 13. julija 2018

o dopolnitvi Uredbe (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi za postopke in značilnosti funkcije nadzora

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2016 o indeksih, ki se uporabljajo kot referenčne vrednosti v finančnih instrumentih in finančnih pogodbah ali za merjenje uspešnosti investicijskih skladov, in spremembi direktiv 2008/48/ES in 2014/17/EU ter Uredbe (EU) št. 596/2014 (1) in zlasti člena 5(5) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Člen 5 Uredbe (EU) 2016/1011 od upravljavcev referenčnih vrednosti zahteva, da vzpostavijo stalno in učinkovito funkcijo nadzora, ki bi jo moral opravljati poseben odbor ali druga ustrezna ureditev upravljanja.

(2)

Upravljavci imajo diskrecijsko pravico, da za referenčne vrednosti, ki jih zagotavljajo za izpolnjevanje zahtev iz člena 5 Uredbe (EU) 2016/1011, določijo najprimernejšo funkcijo nadzora. V tej uredbi je naveden neizčrpen seznam ustreznih ureditev upravljanja.

(3)

Če se funkcija nadzora zaupa zunanjim zainteresiranim stranem, se lahko s tem zagotovi dragoceno strokovno znanje in njihovo sodelovanje lahko poveča učinkovitost funkcije nadzora. Navzkrižja interesov v okviru navedene funkcije nadzora so lahko posledica nasprotujočih si interesov navedenih članov ali nastanejo zaradi povezav med člani funkcije nadzora in njihovimi strankami ali drugimi zainteresiranimi stranmi. Za zmanjševanje takih navzkrižij interesov bi morali biti v nadzor ključnih referenčnih vrednosti zaradi njihove pomembnosti za celovitost trgov, finančno stabilnost, potrošnike, realno gospodarstvo ter financiranje gospodinjstev in podjetij v državah članicah, kolikor je mogoče, vključeni neodvisni člani, ki so brez navzkrižij interesov. Kadar se takšni neodvisni člani ne zahtevajo v skladu s to uredbo, bi morali upravljavci sprejeti druge postopke za obravnavanje morebitnih navzkrižij interesov, kot so izključitev članov iz nekaterih razprav ali odvzem glasovalnih pravic določenih članov.

(4)

Osebe, ki so neposredno vključene v zagotavljanje referenčne vrednosti, lahko sodelujejo v funkciji nadzora brez pravice do glasovanja, saj lahko zagotovijo koristen vpogled v delo upravljavca. Njihov status članov brez glasovalne pravice je primeren za zagotavljanje, da upravljavec nima neupravičenega vpliva na odločitve funkcije nadzora.

(5)

Funkcija nadzora lahko vključuje odbore s posebnimi, namenskimi kompetencami za različne referenčne vrednosti ali skupine referenčnih vrednosti ali lahko vključuje več funkcij, ki izvajajo različne naloge, kadar osebe z ustreznim strokovnim znanjem ne morejo sodelovati v enem odboru, na primer ko se nahajajo v različnih geografskih regijah. Navedene funkcije nadzora morajo imeti eno samo fizično osebo ali odbor, ki je odgovoren za vodenje funkcije nadzora in za interakcijo z upravljalnim organom upravljavca in pristojnim organom, da se omogoči centralizacija nadzora.

(6)

Pri nekaterih manj uporabljanih in manj občutljivih pomembnih referenčnih vrednostih lahko posamezna fizična oseba deluje kot funkcija nadzora, če fizična oseba lahko nameni ustrezen čas za nadzor ustreznih referenčnih vrednosti. Kadar je funkcija nadzora fizična oseba, je izvzeta iz nekaterih postopkov, ki so primerni le za odbor. Zaradi visoke stopnje uporabe ključnih referenčnih vrednosti in tveganj, ki bi jih lahko v nekaterih primerih povzročile, teh vrednosti ne bi smela nadzirati fizična oseba.

(7)

Da bi člani izpolnjevali svoje obveznosti v okviru funkcije nadzora, morajo imeti strokovno znanje o postopku za zagotavljanje referenčnih vrednosti in tudi o osnovnem trgu, ki naj bi se meril z referenčno vrednostjo. Tako strokovno znanje lahko pridobijo od uporabnikov in prispevajočih oseb, ki so dejavne na trgih, ali od ponudnikov reguliranih podatkov. Funkcija nadzora ima lahko koristi od strokovnega znanja prispevajočih oseb, če se sprejmejo ustrezni ukrepi za zagotovitev, da ni navzkrižja interesov, uporabniki pa imajo interes zagotoviti, da je referenčna vrednost zanesljiva. Zato je primerno, da se prispevajoče osebe in uporabniki štejejo za člane takih referenčnih vrednosti.

(8)

Funkcija nadzora je bistveno orodje za obvladovanje navzkrižij interesov na ravni upravljavca in da bi se zagotovila integriteta funkcije, bi bilo treba osebam, ki so bile sankcionirane zaradi kršitve pravil o finančnih storitvah, zlasti zaradi manipulacije ali poskusa manipulacije v skladu z Uredbo (EU) št. 596/2014 Evropskega parlamenta in Sveta (2), prepovedati članstvo v funkciji nadzora.

(9)

Zunanje zainteresirane strani se lahko zanimajo za referenčno vrednost, če se na njihovih trgih pogosto uporablja, in lahko zagotovijo dodatno strokovno znanje. Upravljavci lahko vzpostavijo postopke, ki jim omogočajo, da sodelujejo v funkciji nadzora kot opazovalci.

(10)

Neodvisni odbori ne morejo biti popolnoma ločeni od organizacije upravljavca, saj je za končne odločitve v zvezi s poslovanjem upravljavca odgovoren upravljalni organ, ločen odbor pa bi lahko sprejemal odločitve, ne da bi v celoti upošteval potencialno škodljiv učinek takih odločitev na poslovanje upravljavca. Funkcija nadzora, ki je vgrajena v organizacijo upravljavca ali matične družbe skupine, ki ji upravljavec pripada, je zato v najboljšem položaju za izpodbijanje odločitev upravljavca v zvezi z referenčnimi vrednostmi, ki jih zagotavlja.

(11)

Da lahko nadzorni organ opravlja svoje naloge, ki so mu bile dodeljene z Uredbo (EU) 2016/1011, je pomembno, da lahko v celoti oceni in izpodbija odločitve upravljalnega organa upravljavca ter da so v primeru nesoglasja zabeležene razprave funkcije nadzora v zvezi s tem.

(12)

Postopki v zvezi z merili za izbor članov in opazovalcev, obvladovanjem navzkrižij interesov ter postopki za reševanje sporov, če je funkcija nadzora odbor, so potrebni za zagotavljanje, da lahko funkcija nadzora nemoteno deluje. Obstajajo lahko tudi drugi postopki, ki so primerni za funkcijo nadzora za določene vrste referenčnih vrednosti ali upravljavcev in ki v tej uredbi niso opredeljeni, vendar so potrebni in primerni za pravilno upravljanje teh referenčnih vrednosti. Upravljavci lahko zato uvedejo alternativne postopke, če ti postopki dosegajo ustrezno raven nadzora.

(13)

Ta uredba temelji na osnutkih regulativnih tehničnih standardov, ki jih je Komisiji predložil Evropski organ za vrednostne papirje in trge (ESMA).

(14)

ESMA je v zvezi z osnutki regulativnih tehničnih standardov, na katerih temelji ta uredba, opravila javna posvetovanja, analizirala morebitne s tem povezane stroške in koristi ter zahtevala mnenje interesne skupine za vrednostne papirje in trge, ustanovljene v skladu s členom 37 Uredbe (EU) št. 1095/2010 (3).

(15)

Upravljavci bi morali imeti na voljo dovolj časa za zagotovitev skladnosti z zahtevami te uredbe. Ta uredba bi se zato morala začeti uporabljati dva meseca po njenem začetku veljavnosti –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Sestava funkcije nadzora

1.   Struktura in sestava funkcije nadzora sta sorazmerni z lastniško in nadzorno strukturo upravljavca in se praviloma določita v skladu z eno ali več ustreznih ureditev upravljanja, navedenih v Prilogi k tej uredbi. Upravljavci predložijo pristojnim organom utemeljitev za kakršno koli odstopanje od takšnih ureditev.

2.   Kadar je referenčna vrednost ključna referenčna vrednost, funkcijo nadzora izvaja odbor, ki ima vsaj dva neodvisna člana. Neodvisni člani so fizične osebe, ki zasedajo funkcijo nadzora in niso neposredno povezani z upravljavcem, razen s sodelovanjem v funkciji nadzora, in nimajo navzkrižja interesov, zlasti na ravni zadevne referenčne vrednosti.

3.   Funkcija nadzora je sestavljena iz članov, ki imajo skupaj spretnosti in strokovno znanje, ustrezne za nadzor nad zagotavljanjem določene referenčne vrednosti in za obveznosti, ki jih mora izpolnjevati funkcija nadzora. Člani funkcije nadzora imajo ustrezno znanje o osnovnem trgu ali gospodarskem stanju, ki naj bi ga merila referenčna vrednost.

4.   Upravljavci referenčnih vrednosti reguliranih podatkov kot člani funkcije nadzora vključujejo predstavnike subjektov, navedenih v opredelitvi referenčne vrednosti reguliranih podatkov v točki (a) člena 3(1)(24) Uredbe (EU) 2016/1011, in, kjer je to primerno, subjektov, ki prispevajo neto vrednosti sredstev investicijskih skladov k referenčnim vrednostim reguliranih podatkov. Upravljavci zagotovijo pristojnim organom utemeljitev za kakršno koli izključitev predstavnikov teh subjektov.

5.   Kadar referenčna vrednost temelji na prispevkih in so predstavniki njenih prispevajočih oseb ali nadzorovanih subjektov, ki uporabljajo referenčno vrednost, člani funkcije nadzora, upravljavec zagotovi, da število članov z navzkrižji interesov ne predstavlja navadne večine oziroma da te večine ne presega. Pred imenovanjem članov morajo upravljavci tudi prepoznati in upoštevati navzkrižja, ki izhajajo iz povezav med potencialnimi člani in drugimi zunanjimi zainteresiranimi stranmi in zlasti iz potencialnega interesa na ravni zadevnih referenčnih vrednosti.

6.   Osebe, ki neposredno sodelujejo pri zagotavljanju referenčne vrednosti in so lahko članice funkcije nadzora, nimajo glasovalnih pravic. Predstavniki upravljalnega organa ne smejo biti člani ali opazovalci, temveč so lahko povabljeni, da se udeležijo sej funkcije nadzora brez pravice glasovanja.

7.   Osebe, ki so jim bile v zvezi s finančnimi storitvami naložene sankcije upravne ali kazenske narave, zlasti zaradi manipulacije ali poskusa manipulacije v skladu z Uredbo (EU) št. 596/2014, ne smejo biti člani funkcije nadzora.

Člen 2

Značilnosti in položaj funkcije nadzora

1.   Funkcija nadzora je del organizacijske strukture upravljavca ali matične družbe skupine, ki ji pripada, vendar je ločena od upravljalnega organa in drugih funkcij upravljanja upravljavca referenčnih vrednosti.

2.   Funkcija nadzora oceni in, če je potrebno, izpodbija odločitve upravljalnega organa upravljavca v zvezi z zagotavljanjem referenčnih vrednosti, da se zagotovi izpolnjevanje zahtev iz Uredbe (EU) 2016/1011. Brez poseganja v točko (i) člena 5(3) Uredbe (EU) 2016/1011 funkcija nadzora naslovi vsa priporočila o nadzoru referenčne vrednosti na upravljalni organ.

3.   Kadar funkcija nadzora ugotovi, da je upravljalni organ ravnal ali namerava ravnati v nasprotju z njenimi priporočili ali sklepi, to jasno zabeleži v zapisniku svoje naslednje seje ali v evidenci sklepov, kadar je bila funkcija nadzora vzpostavljena v skladu s tretjo ureditvijo upravljanja iz Priloge k tej uredbi.

Člen 3

Postopki, ki urejajo funkcijo nadzora

1.   Funkcija nadzora ima postopke, ki se nanašajo vsaj na naslednja področja:

(a)

njen mandat, pogostost njenih rednih sej, beleženje zapisnikov sej in njenih sklepov ter redno izmenjavo informacij z upravljalnim organom upravljavca;

(b)

merila za izbor njenih članov, vključno z merili za oceno strokovnega znanja in spretnosti potencialnih članov ter za oceno, ali lahko izpolnijo zahtevane časovne obveznosti. Navedena merila upoštevajo zlasti vlogo potencialnih članov v kateri koli drugi funkciji nadzora;

(c)

merila za izbor opazovalcev, ki se jim lahko dovoli, da se udeležijo seje funkcije nadzora;

(d)

izvolitev, imenovanje ali odstranitev in nadomestitev njenih članov;

(e)

kjer je to primerno, merila za izbiro osebe ali odbora, odgovornega za njeno splošno usmerjanje in usklajevanje ter za delovanje kot kontaktna točka za upravljalni organ upravljavca in za pristojni organ v skladu z ustreznimi ureditvami upravljanja za funkcije nadzora, ki jih sestavlja več odborov, kot je določeno v Prilogi;

(f)

javno razkritje povzetka podatkov njenih članov, skupaj s kakršnimi koli izjavami o navzkrižju interesov in o kakršnih koli ukrepih, sprejetih za njihovo zmanjšanje;

(g)

začasno ukinitev glasovalnih pravic zunanjih članov za odločitve, ki bi neposredno vplivale na poslovanje organizacij, ki jih zastopajo;

(h)

zahtevo, da člani razkrijejo kakršno koli navzkrižje interesov pred razpravo o točki dnevnega reda na sejah funkcije nadzora in njihovo zabeleženje v zapisniku seje;

(i)

izključitev članov iz posebnih razprav, v zvezi s katerimi so v navzkrižju interesov, in zabeleženje izključitve v zapisniku seje;

(j)

dostop do vse dokumentacije, potrebne za izvajanje njenih nalog;

(k)

reševanje sporov v njej;

(l)

ukrepe, ki jih je treba sprejeti v zvezi s kršitvami kodeksa ravnanja;

(m)

uradno obvestilo pristojnemu organu o vsaki domnevni kršitvi s strani prispevajočih oseb ali upravljavca in o vseh nepravilnih ali sumljivih vhodnih podatkih;

(n)

preprečevanje nepravilnega razkritja zaupnih ali občutljivih informacij, ki jih prejme, ustvari ali obravnava funkcija nadzora.

2.   Kadar funkcijo nadzora opravlja fizična oseba:

(a)

se točke (e), (g), (i) in (k) odstavka 1 ne uporabljajo;

(b)

upravljavec imenuje nadomestni ustrezni organ ali nadomestno fizično osebo za zagotavljanje, da se lahko naloge funkcije nadzora dosledno izvajajo, če ni osebe, odgovorne za funkcijo nadzora.

Člen 4

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 25. januarja 2019.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 13. julija 2018

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 171, 29.6.2016, str. 1.

(2)  Uredba (EU) št. 596/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o zlorabi trga (uredba o zlorabi trga) ter razveljavitvi Direktive 2003/6/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter direktiv Komisije 2003/124/ES, 2003/125/ES in 2004/72/ES (UL L 173, 12.6.2014, str. 1).

(3)  Uredba (EU) št. 1095/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/77/ES (UL L 331, 15.12.2010, str. 84).


PRILOGA

Neizčrpen seznam ustreznih ureditev upravljanja

1.

Neodvisen nadzorni odbor, sestavljen iz uravnoteženega zastopanja zainteresiranih strani, vključno z nadzorovanimi subjekti, ki uporabljajo referenčno vrednost, prispevajočimi osebami k referenčnim vrednostim in drugimi zunanjimi zainteresiranimi stranmi, kot so upravljavci tržne infrastrukture in drugi viri vhodnih podatkov, ter neodvisnimi člani in uslužbenci upravljavca, ki niso neposredno vključeni v zagotavljanje ustreznih referenčnih vrednosti ali katere koli s tem povezane dejavnosti;

2.

Če upravljavec ni v celoti v lasti ali pod nadzorom prispevajočih oseb k referenčni vrednosti ali nadzorovanih subjektov, ki jo uporabljajo, in na ravni nadzorne funkcije ne obstajajo nobena druga navzkrižja interesov, nadzorni odbor vključuje:

(a)

vsaj dve osebi, ki sta vključeni v zagotavljanje ustreznih referenčnih vrednosti, brez pravice glasovanja;

(b)

vsaj dva uslužbenca, ki predstavljata druge dele organizacije upravljavca, ki niso neposredno vključeni v zagotavljanje ustreznih referenčnih vrednosti ali katere koli s tem povezane dejavnosti, ali

(c)

če taki primerni uslužbenci niso na voljo, vsaj dva neodvisna člana;

3.

Če referenčna vrednost ni ključna in razen če njena zapletenost, stopnja uporabe ali ranljivost ne kažejo drugače, fizična oseba, ki je uslužbenec upravljavca, ali katera koli druga fizična oseba, katere storitve so na voljo upravljavcu ali so pod nadzorom upravljavca, ki ni neposredno vključena v zagotavljanje katere koli ustrezne referenčne vrednosti in ni v navzkrižju interesov, zlasti ne tistih, ki so posledica potencialnega interesa na ravni referenčne vrednosti;

4.

Funkcija nadzora, ki jo sestavlja več odborov, od katerih je vsak odgovoren za nadzor referenčne vrednosti, vrste referenčnih vrednosti ali skupine referenčnih vrednosti, pod pogojem, da se ena sama oseba ali odbor imenuje za odgovornega za splošno usmeritev in usklajevanje funkcije nadzora ter za sodelovanje z upravljalnim organom upravljavca referenčne vrednosti in pristojnim organom;

5.

Funkcija nadzora, ki jo sestavlja več odborov, od katerih vsak izvaja niz nadzornih odgovornosti in nalog, pod pogojem, da se ena sama oseba ali odbor imenuje za odgovornega za splošno usmeritev in usklajevanje funkcije nadzora ter za sodelovanje z upravljalnim organom upravljavca referenčne vrednosti in pristojnim organom.