18.7.2018   

SL

Uradni list Evropske unije

L 181/39


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2018/1013

z dne 17. julija 2018

o uvedbi začasnih zaščitnih ukrepov za uvoz nekaterih izdelkov iz jekla

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2015/478 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2015 (1) ter zlasti členov 5 in 7 Uredbe,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2015/755 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2015 (2) ter zlasti členov 3 in 4 Uredbe,

po posvetovanju z Odborom za zaščitne ukrepe, ustanovljenim na podlagi člena 3(3) Uredbe (EU) 2015/478 oziroma člena 22(3) Uredbe (EU) 2015/755,

ob upoštevanju naslednjega:

I.   OZADJE

(1)

Komisija je 26. marca 2018 v Uradnem listu Evropske unije objavila obvestilo o začetku zaščitne preiskave v zvezi z uvozom 26 kategorij izdelkov iz jekla (2018/C 111/10) (3). Komisija se je odločila, da bo začela preiskavo, saj je dovolj dokazov, da uvoz teh izdelkov morda povzroča ali bi lahko povzročil resno škodo zadevnim proizvajalcem iz Unije.

(2)

Komisija je 28. junija objavila tudi obvestilo, v skladu s katerim je bila preiskava razširjena na dve dodatni kategoriji izdelkov (4).

(3)

Na podlagi informacij, ki jih ima Komisija na voljo na podlagi mehanizma predhodnega nadzora jekla (5) in iz virov industrije Unije, je razvidno, da je zaradi povečevanja uvoza teh kategorij izdelkov in prevladujočih neugodnih gospodarskih in trgovinskih pogojev, vključno s položajem jeklarske industrije Unije, upravičen poglobljen pregled.

(4)

Poleg tega je zaradi ukrepov proti uvozu jekla, ki so jih sprejele Združene države Amerike (v nadaljnjem besedilu: ZDA) na podlagi oddelka 232 zakona o širitvi trgovine iz leta 1962 (v nadaljnjem besedilu: oddelek 232), obstajalo veliko tveganje za nadaljnje povečanje uvoza zaradi preusmeritve trgovine.

(5)

Te okoliščine lahko ob stalnih presežnih zmogljivostih na svetovni ravni ogrozijo jeklarsko industrijo Unije, ki jo še vedno ogroža verjetno neizbežno povečanje uvoza in še vedno okreva od škode, ki so jo povzročile nepoštene trgovinske prakse, kot dokazujejo številni ukrepi trgovinske zaščite za izdelke iz jekla, ki so bili sprejeti v svetu.

(6)

Komisija je 11. aprila 2018 izdala opombo k spisu, ki vsebuje ključne statistične podatke o uvozu in razpoložljive kazalnike škode. V zvezi s to opombo k spisu je Komisija prejela 41 prispevkov tretjih držav, nacionalnih združenj in posameznih jeklarskih družb.

(7)

Več zainteresiranih strani je trdilo, da Komisija ni ustrezno in pravočasno razkrila dokazov, na podlagi katerih je začela zaščitno preiskavo. Trdile so, da zaradi tega niso mogle v celoti uveljavljati svoje pravice do obrambe. Natančneje, več zainteresiranih strani je trdilo, da opomba k spisu, ki je bila objavljena 11. aprila 2018, ni vsebovala podatkov o prodaji v Uniji, izvozu iz Unije, potrošnji v Uniji ali celotni proizvodnji v Uniji.

(8)

Opomba k spisu je v nasprotju s temi trditvami vsebovala podatke o prodaji v Uniji, potrošnji v Uniji in celotni proizvodnji v Uniji. Komisija tudi meni, da so bili poleg tega glavni elementi in razpoložljivi dokazi ustrezno povzeti v obvestilu o začetku, objavljenem v Uradnem listu Evropske unije, in obvestilu STO o preiskavi v skladu s členom 12.1(a) Sporazuma STO o zaščitnih ukrepih.

(9)

Komisija zato meni, da je izpolnila svoje pravne obveznosti za ustrezno zaščito pravic zainteresiranih strani do obrambe. V vsakem primeru imajo zainteresirane strani še vedno možnost, da v preostanku preiskave uveljavijo svoje pravice.

(10)

Za pridobitev informacij, ki so potrebne za podrobno oceno, je Komisija poslala vprašalnike znanim proizvajalcem v EU in vsem proizvajalcem izvoznikom, uvoznikom in uporabnikom izdelkov v preiskavi, ki so to zahtevali v rokih iz obvestila o začetku. Te stranke so bile tako kot tretje države pozvane, da predložijo svoja stališča. Komisija je prejela 222 izpolnjenih vprašalnikov in 74 stališč.

II.   ZADEVNI IZDELEK IN PODOBEN ALI NEPOSREDNO KONKURENČEN IZDELEK

(11)

Komisija je začela zaščitno preiskavo v zvezi s 26 kategorijami izdelkov iz jekla, ki se uvažajo v EU, 28. junija pa jo je z obvestilom o spremembi obvestila o začetku (6) razširila na dodatni dve kategoriji izdelkov. Za vseh 28 kategorij izdelkov (v nadaljnjem besedilu: zadevni izdelek ali zadevne kategorije izdelkov) se uporablja mehanizem nadzora jekla, ki ga je Komisija uvedla maja 2016. Zanje veljajo tudi carinski ukrepi ZDA na podlagi oddelka 232. Zadevne kategorije izdelkov skupaj z oznakami KN, pod katere se ti izdelki trenutno uvrščajo, so navedene v Prilogi I.

(12)

V tej predhodni oceni Komisija ugotavlja, da je 28 kategorij izdelkov, ki jih proizvajajo proizvajalci v Uniji (v nadaljnjem besedilu: podobni izdelki ali kategorije podobnih izdelkov), podobnih ali neposredno konkurenčnih zadevnim kategorijam izdelkov. Zadevni izdelki, ki jih proizvaja Unija, in tisti, ki se uvažajo, imajo enake osnovne fizikalne, tehnične in kemične lastnosti, enako uporabo, informacije o ceni in kakovosti so vedno na voljo, poleg tega pa se tudi prodajajo po podobnih ali enakih prodajnih poteh strankam, ki jih lahko kupujejo od domačih proizvajalcev ali tujih izvoznikov. Zato med zadevnimi kategorijami izdelkov in tistimi, ki jih pod ustreznimi kategorijami proizvajajo proizvajalci v Uniji, obstaja močna konkurenca.

(13)

Komisija je v tej predhodni analizi ugotovila tudi, da obstaja pomembna medsebojna povezava in močna konkurenca med izdelki, razvrščenimi v različne kategorije, in med izdelki v različnih fazah proizvodnje znotraj določenih kategorij, saj se glavna surovina ali vhodna sestavina nekaterih kategorij uporablja pri proizvodnji drugih izdelkov v drugih kategorijah izdelkov.

(14)

Nekateri primeri ponazarjajo to povezavo ter konkurenco znotraj kategorij izdelkov in med njimi. Široki vroče valjani trakovi so na primer izdelani iz plošč in valjani v navitja ali pa so valjani ravno na kvarto ogrodjih. Z rezanjem traku na določeno dolžino nastanejo listi pločevine. Ozki trakovi se proizvajajo neposredno ali z razrezovanjem širokih vroče valjanih trakov. Vroče valjani ploščati izdelki se prav tako uporabljajo v proizvodnji cevi za petrokemično industrijo, hladno valjane ploščate izdelke pa uporabljajo proizvajalci varjenih cevi. Velik del proizvedenih širokih vroče valjanih trakov se nadalje predela za proizvodnjo hladno valjanih trakov, ki so tanjši in imajo boljšo končno obdelavo površine. Znaten delež hladno valjanih izdelkov je prevlečenih s kovinsko prevleko; s kositrom ali kromom za proizvodnjo pločevink ali s cinkom (7).

(15)

Veliko proizvajalcev v Uniji je dejavnih v proizvodnji večine zgoraj navedenih izdelkov. Družba Arcelor Mittal na primer ne proizvaja samo vroče in hladno valjane pločevine in trakov, pač pa tudi nanaša prevleko na nekatere izdelke iz jekla in proizvaja plošče. Podobno podjetja, kot sta Voest Alpine in Tata Steel, proizvajajo vroče in hladno valjano pločevino in trakove, pa tudi iz teh izdelkov proizvedene prevlečene izdelke iz jekla.

(16)

Zaradi te medsebojne povezave se lahko konkurenčni pritisk tudi zlahka prenese z enega izdelka na drugega. Če se na primer ukrepi trgovinske zaščite naložijo za en izdelek, na primer jeklena navitja, se lahko ta izdelek v isti državi nadalje preoblikuje in izvaža v drugačni obliki, kar omogoča izogibanje dodatnim ukrepom in nadaljnje konkuriranje domačim izdelkom. Prav tako ni izključeno, da tretje države nekatere od teh izdelkov uvažajo po nizkih cenah, jih preoblikujejo in ponovno izvozijo v Unijo.

(17)

Zaradi teh medsebojnih povezav in ker – kot je pojasnjeno v nadaljevanju – morebitna preusmeritev trgovine zaradi ukrepa ZDA na podlagi oddelka 232 zadeva vse kategorije izdelkov, saj se ti ukrepi uporabljajo horizontalno za vse izdelke iz jekla, ne glede na njihovo obliko, velikost ali sestavo, je bila analiza za namen začasne določitve izvedena za vseh 28 zadevnih kategorij izdelkov skupaj (zadevni izdelek, tj. jeklo v različnih oblikah) ter za vsako posamezno kategorijo izdelkov posebej (8).

III.   PROIZVAJALCI V UNIJI

(18)

Večina proizvajalcev v Uniji je članov Evropske zveze za železo in jeklo (v nadaljnjem besedilu: Eurofer) ali, če proizvajajo cevi, Evropskega združenja za jeklene cevi (v nadaljnjem besedilu: ESTA). Ti industrijski združenji predstavljata več kot 95 % proizvodnje jekla v Uniji. Njuni člani se nahajajo v skoraj vseh državah članicah.

(19)

V imenu svojih članov sta ti industrijski združenji Komisijo obvestili, da podpirata začetek zaščitne preiskave ter sprejetje ukrepov v zvezi s preusmeritvijo trgovine, ki izhaja iz ukrepov na podlagi oddelka 232 in ima resne negativne učinke na trg jekla, ki si še ni popolnoma opomogel po jeklarski krizi.

IV.   POVEČANJE UVOZA

(20)

Komisija je na podlagi podatkov Eurostata, mehanizma predhodnega nadzora jekla in informacij, ki jih je predložila industrija Unije, izvedla predhodno analizo povečanja uvoza zadevnih izdelkov v obdobju 2013–2017. Prav tako je proučila gibanje uvoza v prvem četrtletju leta 2018, da bi potrdila nedavno povečanje uvoza.

(21)

Gibanje celotnega uvoza zadevnih izdelkov je potekalo, kot je razvidno iz preglednice:

 

2013

2014

2015

2016

2017

Uvoz (v 1 000 ton)

18 861

22 437

27 164

29 778

30 573

Indeks 2013 = 100

100

119

144

158

162

Tržni deleži

12,7 %

14,4 %

16,9 %

17,9 %

18,0 %

Vir: Eurostat

(22)

Na splošno se je uvoz 28 zadevnih kategorij izdelkov skupaj v obdobju 2013–2017 povečal za 62 % v absolutnem smislu. Povečanje uvoza je bilo zlasti opazno do leta 2016. Nato se je uvoz še naprej povečeval in ostal na zelo visoki ravni.

(23)

Tudi uvoz velike večine posameznih kategorij izdelkov, ki jih je zajemala preiskava, se je v zadnjih petih letih povečal v absolutnem smislu. Uvoz največjih kategorij v smislu uvoza (kategorije izdelkov št. 1, 4 in 7) se je na primer povečal za 45 %, 168 % oziroma 78 %.

(24)

Pri petih kategorijah izdelkov (10, 11, 19, 24 in 27) pa se uvoz ni povečal. Komisija zato meni, da bi bilo treba te kategorije izdelkov na tej stopnji izključiti s področja uporabe začasnih ukrepov. Komisija si kljub temu pridržuje pravico, da teh pet kategorij vključi v področje uporabe dokončnih ukrepov in bo v ta namen še naprej spremljala uvoz izdelkov iz teh kategorij. Gibanje uvoza za vsako kategorijo izdelkov je predstavljeno v Prilogi II.

(25)

Poleg izključitve zgoraj navedenih kategorij izdelkov na tej stopnji je Komisija tudi proučila izključitev nekaterih držav s področja uporabe ukrepov v skladu s sklepi iz uvodne izjave (121). Zato je Komisija uvoz teh kategorij izdelkov iz navedenih držav izključila iz preostalih predhodnih analiz in še enkrat proučila razvoj uvoza.

(26)

Na podlagi tega se je uvoz izdelkov, na katere se nanaša ta predhodna analiza, gibal na naslednji način:

 

2013

2014

2015

2016

2017

Uvoz (v 1 000 ton)

17 367

20 764

25 556

28 174

29 122

Indeks 2013 = 100

100

120

147

162

168

Tržni deleži

12,1 %

13,8 %

16,5 %

17,5 %

17,8 %

Vir: Eurostat

(27)

V obdobju 2013–2017 se je uvoz povečal za 68 % v absolutnem smislu, pri čemer so se tržni deleži povečali z 12,1 % na 17,80 %. Največ se je povečal v obdobju 2013–2016, vendar se je v letu 2017 še naprej povečeval in ostal na visoki ravni.

(28)

Trend povečevanja uvoza se nadaljuje tudi v letu 2018. Če primerjamo prvo četrtletje leta 2018 s prvim četrtletjem leta 2017, se je uvoz skupno povečal za 10 %. Pri devetih kategorijah izdelkov je povečanje več kot 20-odstotno, pri eni izmed teh kategorij (kategorija 13) pa več kot 100-odstotno. Do tega povečanja je prišlo pred začetkom veljavnosti ukrepov na podlagi oddelka 232.

(29)

Komisija zato ugotavlja, da se je uvoz 23 kategorij izdelkov v absolutnem smislu nenadno znatno povečal. Poleg tega se je uvoz v prvem četrtletju leta 2018 še povečal, zaradi pričakovane preusmeritve trgovine zaradi ukrepov na podlagi oddelka 232 pa naj bi se povečal še bolj.

V.   NEPREDVIDENI RAZVOJ OKOLIŠČIN

(30)

Komisija je predhodno ugotovila, da je bilo zgoraj navedeno povečanje uvoza izdelkov iz jekla v Unijo posledica nepredvidenega razvoja okoliščin zaradi številnih dejavnikov, ki povzročajo in poslabšujejo neravnovesja v mednarodni trgovini zadevnih izdelkov.

(31)

Prvič, nominalne svetovne zmogljivosti za proizvodnjo jekla so se od leta 2000 več kot podvojile, in sicer z 1,05 milijarde ton leta 2000 na 2,29 milijarde ton leta 2016, na zelo visoki ravni pa so ostale tudi leta 2017 (2,27 milijarde ton) (9). Poleg tega je dejanska svetovna proizvodnja jekla (1,6 milijarde ton) leta 2016 še vedno za 100 milijonov ton presegala svetovno povpraševanje po jeklu (1,5 milijarde ton). Zaradi tega je v zadnjih letih nastala velika vrzel med nominalnimi globalnimi zmogljivostmi in proizvodnjo ter med proizvodnjo in povpraševanjem, kar je privedlo do doslej največjih presežnih zmogljivosti na svetovnem trgu jekla, ki vztrajajo kljub ukrepom za njihovo zmanjšanje. Medtem ko se je svetovna proizvodnja v letu 2017 zaradi okrevanja gospodarstva povečala za več kot 5 %, pa se bo povpraševanje po jeklu na svetovni ravni leta 2018 povečalo le zmerno, v letu 2019 pa naj bi se to povečevanje še upočasnilo. V letu 2017 je bilo vidno okrevanje, vendar so še vedno prisotna pomembna tveganja.

(32)

Jeklarske družbe so še naprej finančno ranljive, saj so, kot rečeno, v jeklarskem sektorju še vedno prisotna strukturna neravnovesja. Ta neravnovesja še povečujejo izkrivljajoče subvencije in ukrepi državne podpore (10). Glede na pomembne fiksne stroške v jeklarskem sektorju so številni proizvajalci jekla, zlasti tam, kjer država izkrivlja običajno delovanje tržnih sil, ohranjali visoko izkoriščenost zmogljivosti in trge tretjih držav preplavili s svojimi izdelki po nizkih cenah, če jih niso mogli prodati na domačem trgu. Uvoz v EU se je povečal, cene pa so se na splošno znižale. Uvozne cene so bile leta 2017 glede na primerjavo povprečnih cen za vsako kategorijo izdelkov na splošno nižje od cen industrije Unije. Taka primerjava povprečnih cen ne odraža nujno vseh posebnosti, ki lahko vplivajo na primerljivost, vseeno pa je dober pokazatelj splošne ravni cen uvoza v primerjavi s cenami Unije. Nelojalno nižanje prodajnih cen je bilo ugotovljeno za 17 kategorij izdelkov, znašalo pa je med 1,2 % in 23 %.

(33)

Drugič, navedeni učinek so še zaostrile prakse na trgih tretjih držav, ki omejujejo trgovino. Dejansko je v odziv na presežno ponudbo jekla in prakse, ki izkrivljajo trg, od let 2014/2015 več držav začelo pogosteje uporabljati trgovinsko politiko in instrumente trgovinske zaščite v jeklarskem sektorju, da bi zavarovale domače proizvajalce. Mehika, Južna Afrika, Indija in Turčija so za več izdelkov iz jekla povišale uvozne dajatve za 2,5 % do 40 %, in sicer za vroče in hladno valjano jeklo, ploščate izdelke iz jekla, kot so trakovi, ter armaturne palice. Uvoz teh izdelkov se je v obdobju preiskave praviloma povečal. Poleg tega so tretje države v letu 2017 še naprej uvajale ukrepe omejevanja trgovine; nekatere so uvedle minimalne uvozne cene (Indija), nekatere so uvedle obvezne nacionalne standarde za jeklo (Indonezija), druge pa so uvedle lokalne zahteve glede vsebnosti, med drugim prek vladnih naročil (ZDA).

(34)

Poleg tega se uporaba instrumentov trgovinske zaščite stalno povečuje. Na podlagi statističnih podatkov STO je bilo v obdobju 2011–2013 letno v povprečju uvedenih približno 77 preiskav na področju jekla, v obdobju 2015–2016 pa se je to povprečje povečalo na 117. Februarja 2018 je bilo v ZDA veljavnih 169 protidampinških in izravnalnih dajatev za jeklo, v teku pa je bilo tudi 25 preiskav, ki bi lahko vodile k še večjemu omejevanju uvoza jekla v ZDA (11). Ker so ZDA ena največjih držav uvoznic jekla na svetu – predstavljajo približno 13,1 % svetovnega uvoza jekla (leta 2016) – je bil učinek takega velikega števila trgovinskih sredstev občuten tudi v svetovnem merilu.

(35)

Tretjič, glede na stalne presežne zmogljivosti na svetovni ravni bodo nezakoniti in omejevalni ukrepi ZDA na podlagi oddelka 232 zaradi svoje ravni in obsega verjetno povzročili precejšnjo preusmeritev trgovine z izdelki iz jekla v Unijo. ZDA so izračunale, da bi morala uvedba enotne dajatve za vse izdelke z ukrepom na podlagi oddelka 232, pri kateri ne bi bila izključena skoraj nobena država, zmanjšati uvoz za približno 13 milijonov ton, kar ustreza 7 % potrošnje v Uniji (12). Trg Unije je zaradi povpraševanja in cen na splošno zelo privlačen za izdelke iz jekla. Nekatere od glavnih izvoznic v ZDA so tudi tradicionalne dobaviteljice jekla v Unijo in ni dvoma, da bodo te države, pa tudi druge, katerih izvoz in proizvodnjo bodo prizadeli ukrepi ZDA in pričakovana preusmeritev trgovine, svoj izvoz preusmerile v Unijo. Celo delna preusmeritev teh trgovinskih tokov v Unijo bo neizogibno povzročila nov padec cen in nelojalno nižanje prodajnih cen na trgu EU, tako da bodo cene primerljive s tistimi iz leta 2016, to pa bo imelo znatne negativne posledice na dobičkonosnost jeklarske industrije Unije. Opozoriti je treba tudi, da lahko dodatno povečanje uvoza, ki lahko še poslabša gospodarski položaj jeklarske industrije Unije, izvira zlasti iz držav, za katere trenutno ne veljajo protidampinški/izravnalni ukrepi.

(36)

Zaradi tega nepredvidenega razvoja okoliščin se je uvoz jekla v Unijo občutno povečal, povečeval pa se bo tudi v prihodnje.

VI.   TVEGANJE ZA NASTANEK RESNE ŠKODE

1.   Splošne razmere jeklarske industrije Unije

(37)

Da bi lahko formulirala predhodno oceno o tem, ali obstajajo dokazi o resni škodi ali tveganju za nastanek resne škode za industrijo Unije za zadevni izdelek v postopku ocenjevanja, je Komisija v skladu s členom 9 Uredbe 2015/478 in členom 6 Uredbe 2015/755 proučila trende potrošnje, proizvodnje, izkoriščenosti zmogljivosti, prodaje, tržnega deleža, cen, donosnosti, zalog, donosnosti vloženega kapitala (ROCE), denarnega toka in zaposlenosti za zadevni izdelek za leta od 2013 do 2017 (podatki za leto 2018 še niso zbrani).

(38)

Ta analiza je bila izvedena za vseh 23 kategorij izdelkov skupaj in za posamezne kategorije, pokazala pa je povečanje uvoza (v nadaljnjem besedilu: izdelki/kategorije izdelkov v ocenjevanju). Kot je pojasnjeno v oddelku II, Komisija meni, da je takšna globalna in celovita analiza v tej preiskavi ustrezna glede na medsebojno povezanost in raven konkurence med različnimi izdelki z vidika povpraševanja in ponudbe.

(39)

Pri proučevanju splošnega stanja so se potrošnja v Uniji, prodaja proizvajalcev v Uniji in ustrezen tržni delež gibali na naslednji način:

(v 1 000 ton)

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja

144 908

152 146

157 236

163 100

166 244

Indeks 2013 = 100

100

105

109

113

115

Domača prodaja

125 808

129 261

129 542

132 717

134 542

Indeks 2013 = 100

100

103

103

105

107

Tržni deleži (%)

86,8 %

85,0 %

82,4 %

81,4 %

80,9 %

Vir: podatki Eurostata in industrije.

(40)

Potrošnja izdelkov v ocenjevanju se je povečala vsako leto v obdobju 2013–2017, na splošno za 15 %. Povečala se je tudi prodaja proizvajalcev v Uniji, vendar v precej manjšem obsegu kot potrošnja v Uniji, tj. samo za 7 %. Zato proizvajalci v Uniji niso mogli izkoristiti naraščajočega povpraševanja v Uniji, njihov tržni delež pa se je zmanjšal s 86,8 % na 80,9 %. Kot rečeno, se je uvoz v istem obdobju uvoz povečal za 68 %.

(41)

Na podlagi izpolnjenih vprašalnikov proizvajalcev v Uniji sta se proizvodnja in proizvodna zmogljivost gibali na naslednji način:

(v 1 000 ton)

2013

2014

2015

2016

2017

Proizvodnja v EU

184 912

190 687

192 493

194 369

200 650

Indeks 2013 = 100

100

103

104

105

109

Proizvodna zmogljivost

257 331

257 138

258 056

260 171

265 353

Indeks 2013 = 100

100

100

100

101

103

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

71,9 %

74,2 %

74,6 %

74,7 %

75,6 %

Vir: podatki industrije

(42)

Proizvodne zmogljivosti so se v obdobju 2013–2017 povečale za 3 %, kar je manj, kot se je povečala raven proizvodnje, tj. za 9 %. Stopnja izkoriščenosti zmogljivosti se je tako z 72 % povečala na 76 %.

(43)

Zaloge sodelujočih družb so se v obdobju 2013–2017 skupaj povečale za 20 %.

(v 1 000 ton)

2013

2014

2015

2016

2017

Zaloge

11 006

11 896

12 391

12 117

13 222

Indeks 2013 = 100

100

108

113

110

120

Vir: izpolnjeni vprašalniki

(44)

Prodajne cene na enoto, dobičkonosnost in denarni tok proizvajalcev Unije so se gibali na naslednji način:

 

2013

2014

2015

2016

2017

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

673,5

652,8

616,9

572,9

681,5

Indeks 2013 = 100

100

97

92

85

101

Dobičkonosnost

– 1,0 %

0,9 %

0,9 %

2,2 %

6,2 %

Denarni tok (v mio. EUR)

3 133

4 975

6 519

5 386

6 141

Indeks 2013 = 100

100

159

208

172

196

Vir: izpolnjeni vprašalniki

(45)

V obdobju 2013–2016 je prišlo do znatnega padca cen na trgu Unije: prodajne cene na enoto so se znižale za 15 %. Kot rečeno, se je uvoz v tem obdobju znatno povečal. Povprečna prodajna cena na enoto pa se je v letu 2017 zvišala in dosegla raven, primerljivo z ravnjo leta 2013. Dobičkonosnost je v obdobju 2013–2016 na splošno ostala na zelo nizki ravni. Kljub znatnemu znižanju cen je industrija Unije v letu 2016 svoje proizvodne stroške lahko zmanjšala v tolikšni meri, da ji je uspelo doseči majhno stopnjo dobička v višini 2,2 %. Razmere so se v letu 2017 začasno izboljšale. Prodajne cene so se med letoma 2016 in 2017 povečale za skoraj 20 % in dosegle raven iz leta 2013. Industrija Unije je dosegla stopnjo dobička 6,2 %, saj so stroški proizvodnje (surovine) kljub temu, da so se povečali, ostali nižji kot leta 2013. Celotni denarni tok industrije Unije se je povečal za približno 60 %.

(46)

Proizvajalci v Uniji, ki proizvajajo zadevne kategorije izdelkov v ocenjevanju, so v petih letih izgubili skoraj 10 000 delovnih mest.

 

2013

2014

2015

2016

2017

Zaposlenost (ekvivalent polnega delovnega časa)

189 265

183 470

182 136

182 162

181 303

Indeks 2013 = 100

100

97

96

96

96

Vir: izpolnjeni vprašalniki

2.   Razmere za posamezne kategorije izdelkov

(47)

Poleg splošne analize svetovnih razmer za zadevni izdelek, za katero Komisija meni, da je ustrezno izhodišče za presojo nujnosti zaščitnih ukrepov v tej preiskavi, je Komisija ocenila tudi stanje na ravni posameznih kategorij izdelkov, da bi potrdila zgoraj navedene trende na razčlenjeni ravni.

(48)

Za posamezne kategorije izdelkov so razmere bolj raznolike, vendar so trendi na splošno enaki. V Prilogi III so navedeni ekonomski kazalniki za posamezne kategorije izdelkov.

(49)

Potrošnja v Uniji se je v zadnjih petih letih povečala za vse kategorije izdelkov, razen dveh. Medtem ko je bilo to povečanje pri nekaterih posameznih izdelkih majhno (najmanjše povečanje je znašalo 2 %), pa je bilo pri drugih veliko večje; največje povečanje je znašalo 169 %.

(50)

Obseg prodaje je bil v obdobju 2013–2017 na splošno stabilen, v nekaterih primerih pa se je nekoliko povečal, vendar se z izjemo treh kategorij izdelkov ni povečal toliko kot potrošnja v EU. Posledica tega je bilo zmanjšanje tržnih deležev v petletnem obdobju za vse izdelke razen treh.

(51)

Proizvodnja se je na splošno povečala za 18 od 23 izdelkov, prav tako pa tudi stopnje izkoriščenosti zmogljivosti.

(52)

Cene vseh izdelkov so se v obdobju 2013–2016 znatno znižale (razen enega izdelka, za katerega so veljale protidampinške dajatve v obliki minimalne uvozne cene). V letu 2017 so se cene popravile zaradi splošnega okrevanja trga jekla in različnih ukrepov trgovinske zaščite, sprejetih proti nepoštenemu določanju cen in subvencioniranemu uvozu. Za 16 izdelkov so bile v letu 2017 cene nižje kot leta 2013. Opozoriti je treba, da so bile povprečne uvozne cene skoraj sistematično nižje od cen v Uniji za vsa leta in za vse kategorije izdelkov.

(53)

Kar zadeva dobiček, so se vse kategorije izdelkov do leta 2016 prodajale z izgubo ali z veliko manjšim dobičkom. Samo sedem izdelkov je v letu 2017 doseglo stopnjo dobička nad 6 %. Ti izdelki so pomembni, kar zadeva obseg proizvodnje v EU, za šest od njih pa trenutno veljajo (nedavni) protidampinški ali izravnalni ukrepi. Ti ukrepi zadevajo samo nekatere države izvora. Vsi drugi izdelki so še naprej ustvarjali izgubo (trije izdelki) ali pa so bili blizu praga dobička (13 izdelkov). Stopnja dobička, nižja od 6 %, ne šteje za zadostno za pokritje naložb, ki so potrebne za vzdrževanje dejavnosti, saj je Komisija v večini nedavnih preiskav kot zadostno za pokritje naložb v tem sektorju uporabila stopnjo dobička okrog 8 %. Denarni tok se je v obdobju 2013–2017 za polovico izdelkov poslabšal, pri šestih izdelkih pa je bil v letu 2017 celo negativen. Donosnost naložbenega kapitala (ROCE) je v obdobju 2013–2016 ostala nizka, vendar se je za veliko večino kategorij izdelkov pozneje izboljšala, čeprav je bila za pet izdelkov v letu 2017 še vedno negativna.

(54)

Zaloge so se za 17 kategorij izdelkov povečale. Zmanjšale so se samo za pet kategorij izdelkov, za eno kategorijo izdelkov pa so v zadevnem obdobju ostale na isti ravni.

(55)

Zgornja analiza potrjuje, da se je v obdobju 2013–2016 položaj jeklarske industrije v Uniji znatno poslabšal. To se je pokazalo z zmanjšanjem tržnih deležev in z znatnim znižanjem cen, zaradi česar industrija ni mogla izkoristiti nižjih stroškov surovin. Ti trendi so obstajali tako na svetovni ravni kot na ravni posameznih izdelkov. Razmere so se v letu 2017 deloma izboljšale. Čeprav so številne kategorije izdelkov še vedno pod ravnjo trajnostnega dobička, se je za nekatere stanje izboljšalo, najverjetneje zaradi nedavne uvedbe protidampinških in protisubvencijskih ukrepov. Zato se za posamezne kategorije izdelkov in za vse kategorije skupaj šteje, da je industrija Unije še vedno v občutljivem položaju in ranljiva za nadaljnje povečanje uvoza, zlasti če se bo uvoz iz držav, za katere veljajo ukrepi trgovinske zaščite, nadomestil z izvozom, preusmerjenim s trga ZDA zaradi ukrepov na podlagi oddelka 232.

(56)

To velja na primer zlasti za kategorije izdelkov 1, 2 in 4, ki so pomembne zaradi povpraševanje v Uniji, pa tudi zato, ker se te kategorije izdelkov (zlasti kategoriji 1 in 2) uporabljajo kot surovina za proizvodnjo drugih izdelkov iz jekla. Za kategorije izdelkov 1, 2 in 4 je bilo finančno stanje leta 2016 negativno, leta 2017 pa je po uvedbi protidampinških in protisubvencijskih ukrepov proti nekaterim državam, na primer Kitajski in Rusiji, postalo pozitivno. Vendar je bil uvoz iz teh držav nedavno delno nadomeščen z uvozom iz Indije, Koreje in Turčije, pri čemer sta Koreja in Turčija tudi pomembni dobaviteljici ZDA. V prvem četrtletju leta 2018, tj. pred uvedbo ukrepov v ZDA, se je uvoz v Unijo v primerjavi s prvim četrtletjem leta 2017 že povečal za kategorijo izdelkov 1, to povečanje pa je predvsem posledica uvoza iz Turčije.

(57)

Nadaljnje povečanje uvoza jekla v Unijo bi industriji Unije, ki si še ni popolnoma opomogla, verjetno preprečilo, da bi izkoristila pozitivne učinke nedavnih ukrepov trgovinske zaščite.

3.   Tveganje za nastanek resne škode

(58)

Komisija je v svojem sporočilu o jeklarski industriji iz marca 2016 (13) ugotovila, da se jeklarska industrija Unije sooča s številnimi resnimi izzivi, ki so jih povzročile presežne zmogljivosti na svetovni ravni, močno povečanje svetovnega izvoza in doslej največji val nepoštenih trgovinskih praks.

(59)

Hkrati je Unija za odpravo škode, ki jo je povzroči nepošteni uvoz, uvedla številne protidampinške in protisubvencijske ukrepe proti uvozu izdelkov iz jekla. Skupno je trenutno v veljavi 19 protidampinških in protisubvencijskih ukrepov proti nelojalnemu uvozu 14 kategorij izdelkov v preiskavi iz različnih držav. V obdobju preiskave, tj. 2013–2017, je bilo v 13 novih preiskavah ugotovljeno, da je industrija jekla v EU utrpela (oziroma v enem primeru je obstajalo tveganje za to) materialno škodo zaradi nepoštenih trgovinskih praks.

(60)

Kot je navedeno v uvodni izjavi 55, je industrija Unije še vedno v občutljivem položaju in ranljiva za nadaljnje povečanje uvoza. Nedavna odločitev ZDA, da izvoza iz EU ne bo izključila s področja uporabe ukrepov na podlagi oddelka 232, bo verjetno zmanjšala možnosti proizvajalcev v Uniji, da svoje izdelke izvažajo v ZDA, njihov položaj pa bo postal še bolj občutljiv.

(61)

Uvoz jekla se je znatno povečal in je leta 2017 ostal na visoki ravni. Nadaljnje povečanje uvoza v letu 2018, zlasti iz tistih držav ali od tistih izvoznikov, za katere ne veljajo ukrepi trgovinske zaščite, bo industriji verjetno preprečilo popolno okrevanje in izkoriščanje teh ukrepov. Jeklarska industrija Unije se dejansko še vedno šteje za ranljivo na nadaljnja povečanja uvoza.

(62)

Brez začasnih zaščitnih ukrepov je verjetno, da bo v bližnji prihodnosti nastala dejanska resna škoda.

(63)

V zvezi s tem je Komisija v skladu s členom 9(2) Uredbe (EU) 2015/478 in členom 6(3) Uredbe (EU) 2015/755 proučila stopnjo povečanja izvoza v Unijo in verjetnost, da se razpoložljive zmogljivosti uporabijo za izvoz v Unijo.

(64)

Prvič, kot je bilo ugotovljeno zgoraj, se je uvoz v Unijo v obdobju 2013–2017 znatno povečal, in sicer za skupaj 68 %. Medtem ko je bilo to povečanje izrazito zlasti do leta 2016, se je uvoz v naslednjem obdobju še naprej povečeval, čeprav počasneje. Kakor je poudarjeno v uvodnih izjavah (37) in (82) v zvezi s kritičnimi okoliščinami, se je uvoz v prvem četrtletju leta 2018 spet občutno povečal, in sicer za skoraj 10 %. Zato je stopnja povečanja uvoza velika.

(65)

Drugič, glede na presežne zmogljivosti v različnih državah se pričakuje, da bodo omejevalni ukrepi ZDA na podlagi oddelka 232 zaradi svoje ravni in obsega verjetno povzročili precejšnjo preusmeritev trgovine z izdelki iz jekla v Unijo.

(66)

ZDA so napovedale, da bodo zmanjšale uvoz za približno 13 milijonov ton, zato so marca 2018 uvedle dodatno uvozno dajatev v višini 25 % na uvoz zelo velikega števila izdelkov iz jekla. Jeklo, ki ne bo več izvoženo v ZDA, bo neizogibno preusmerjeno v druge tretje države.

(67)

Nekatere od glavnih izvoznic v ZDA so tudi tradicionalne dobaviteljice jekla v Unijo. Bolj verjetno je, da bodo te in tudi druge države v veliki meri pripravljene preusmeriti svoj izvoz v Unijo. Trg Unije je zaradi povpraševanja in cen na splošno zares zelo privlačen za izdelke iz jekla. EU je za Kitajsko, vendar pred ZDA, eden od glavnih trgov za jeklo, na katerem se je povpraševanje v zadnjih letih povečalo, cene pa so si prav tako opomogle.

(68)

V tem okviru bo znatno povečanje ponudbe na trgu Unije zaradi pritoka uvoza na splošno povzročilo pritisk za zniževanje cen, tako da bodo cene primerljive s tistimi iz leta 2016, kar bo imelo znatne negativne posledice na dobičkonosnost jeklarske industrije Unije.

4.   Sklepne ugotovitve

(69)

V teh okoliščinah in na podlagi navedenega se predhodno ugotavlja, da si je jeklarska industrija Unije leta 2017 na področju nekaterih kategorij izdelkov sicer opomogla, zlasti zaradi ukrepov trgovinske zaščite, za večino kategorij izdelkov v ocenjevanju pa je finančno stanje še vedno precej pod vzdržno ravnjo, zaradi česar je industrija Unije še vedno občutljiva na novo povečanje uvoza. V skladu s tem Komisija ugotavlja, da za jeklarsko industrijo v Uniji za 23 kategorij izdelkov v ocenjevanju obstaja tveganje za nastanek resne škode.

VII.   VZROČNA ZVEZA

1.   Povečanje uvoza

(70)

Komisija je predhodno ugotovila, da na naslednji podlagi obstaja vzročna zveza med povečanim uvozom zadevnega izdelka v ocenjevanju na eni strani in tveganjem za nastanek resne škode na drugi strani.

(71)

Najprej je treba ponovno poudariti, da so izdelki, ki jih proizvajajo proizvajalci v Uniji, podobni ali neposredno konkurenčni zadevnim izdelkom. Imajo enake osnovne značilnosti in enako uporabo, prodajajo se po podobnih ali enakih prodajnih poteh, po cenah pa so močno konkurenčni.

(72)

Kot je pojasnjeno v oddelkih IV in VI, so proizvajalci v Uniji utrpeli škodo v smislu izgube tržnega deleža in znatnega pritiska na cene, kar je povzročilo negativno ali nevzdržno raven dobička. Pri nekaterih izdelkih se zdi, da je resna škoda neizbežna, čeprav so si proizvajalci opomogli.

(73)

V obdobju 2013–2017 se je uvoz zadevnega izdelka znatno povečal in zaradi cen, ki so nižje kot pri proizvajalcih iz Unije, zmanjšal tržne deleže industrije Unije. Dejansko se je tržni delež uvoza na splošno povečal z 12,2 % na 17,6 %, uvozne cene pa so za vse posamične izdelke ostale skoraj sistematično nižje od prodajnih cen industrije Unije.

(74)

Vzročna zveza med povečanim uvozom in položajem proizvajalcev v Uniji je bila še posebej izrazita v obdobju 2013–2016, ko je poceni uvoz dosegel najvišjo raven (+62 %), cene proizvajalcev v EU pa so se znižale za 15 %. Za kategorijo 13 je znižanje cen znašalo celo 20 %, za kategoriji 1 in 3 pa 19 % oziroma 18 %. Zato so imeli proizvajalci podobnih izdelkov v Uniji izgubo, ali pa bo bili blizu praga dobička. V letu 2017 je uvoz ostal na visoki ravni in je še naprej nelojalno nižal prodajne cene kljub splošnemu povišanju cen. Cene v EU so si opomogle, vendar ne dovolj za številne izdelke, ki so se vedno prodajali z izgubo ali manjšim dobičkom.

(75)

Čeprav se je dobiček pri nekaterih kategorijah izdelkov izboljšal, je njihov položaj še vedno ranljiv. Glede na gibanja v prejšnjih letih so te kategorije izdelkov posebej občutljive na pritiske na cene, vsako nadaljnje povečanje uvoza po nizkih cenah pa bi imelo znaten negativen učinek na njihov položaj.

(76)

V tem okviru se šteje, da bodo omejevalni ukrepi, ki so jih sprejele ZDA na podlagi oddelka 232 zakona o širitvi trgovine, glede na svojo raven in obseg verjetno povzročili neizbežno resno škodo proizvajalcem v Uniji.

(77)

Komisija zato začasno ugotavlja, da za 23 kategorij izdelkov v ocenjevanju obstaja vzročna zveza med povečanjem uvoza, pritiskom na tržno ceno jekla v Uniji in tveganjem za nastanek resne škode za proizvajalce v Uniji.

2.   Drugi znani dejavniki

(78)

Da bi proučila, ali se resne škode res ne more pripisati drugim dejavnikom kot povečanju uvoza, je Komisija izvedla predhodno analizo, da bi ugotovila, ali so k resni škodi, ki so jo utrpeli proizvajalci v Uniji, morda prispevali tudi drugi dejavniki.

(79)

Ugotovila je, da so presežne zmogljivosti na svetovni ravni imele določeno vlogo zaradi povečevanja poceni uvoza v Unijo. Potrošnja zadevnih izdelkov iz jekla se je povečala, zato ni mogla oslabiti vzročne zveze.

(80)

Komisija je proučila tudi, ali je mogoče resno škodo pripisati uvozu zadevnih izdelkov iz držav članic Evropskega gospodarskega prostora (EGP). Na podlagi Sporazuma EGP med Unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter članicami EGP (Norveška, Islandija in Lihtenštajn) na drugi strani je Unija vzpostavila tesno gospodarsko povezovanje s trgi držav EGP in industrijami zadevnih izdelkov. Industrija na teh trgih je zrela in zasičena, zato se šteje, da bo izključitev izdelkov s poreklom iz držav članic EGP iz zaščitnih ukrepov imela majhen vpliv (če sploh) na ravni uvoza izdelkov. Medtem ko je uvoz nekaterih kategorij izdelkov iz teh držav dejansko prispeval k povečanju uvoza (skupni uvoz iz teh držav se je povečal za približno 9 %), pa je delež tega uvoza v celotnem uvozu omejen (delež EGP pri uvozu znaša približno 1,5 %, ustrezni tržni delež pa znaša skupaj 0,3 %). Poleg tega so države članice EGP tradicionalno manj pomembne dobaviteljice zadevnega izdelka v ZDA, kar pomeni, da je bilo tudi tveganje preusmeritve trgovine predhodno ocenjeno za omejeno. Ob upoštevanju tradicionalno manj pomembnih dobaviteljic v ZDA, zrelosti industrije na trgih EGP in povezanega omejenega tveganja preusmeritve trgovine Komisija meni, da je uvoz zadevnih izdelkov iz držav članic EGP zelo malo, če sploh, prispeval k tveganju za nastanek resne škode.

(81)

Komisija tako ni ugotovila drugih dejavnikov, ki bi lahko oslabili vzročno zvezo med povečanjem uvoza in resno škodo za proizvajalce v Uniji. Kljub temu bo v preostanku preiskave izveden podrobnejši pregled vseh drugih dejavnikov, ki so ali bi lahko prispevali k škodi.

VIII.   KRITIČEN POLOŽAJ

(82)

Kot je navedeno zgoraj, za proizvajalce jekla v Uniji na splošno obstaja tveganje za nastanek škode, resna škoda pa je očitno neizbežna. Za nekatere posamezne kategorije izdelkov je že mogoče sklepati na resno škodo. Nadaljnje povečanje uvoza bo verjetno imelo znatne negativne učinke na gospodarski položaj industrije na splošno.

(83)

Komisija je proučila, ali obstajajo kritične okoliščine, v katerih bi zaradi zamud nastala škoda, ki bi jo bilo težko odpraviti. Zlasti je preučila, ali se je uvoz v zadnjem obdobju še naprej povečeval.

(84)

Na podlagi primerjave med uvozom izdelkov iz jekla v prvem četrtletju leta 2018 in prvem četrtletju leta 2017 se zdi, da se je uvoz 18 od 23 kategorij izdelkov povečal za 26 %. To povečanje uvoza je bistveno večje od povečanja v obdobju 2016–2017, ki je znašalo približno 2 %.

(85)

25-odstotne dajatve na izdelke iz jekla v skladu z oddelkom 232 so bile uvedene 23. marca 2018. Na tej stopnji ni mogoče oceniti polnega učinka ukrepov ZDA v smislu preusmeritve trgovine. Vendar bi se lahko povečanje uvoza v Unijo v prvem četrtletju leta 2018 razumelo kot napoved njihovih učinkov, zato je dober pokazatelj možnega prihodnjega gibanja uvoza v Unijo po uvedbi ukrepov ZDA.

(86)

ZDA so 30. maja 2018 sklenile tudi, da bi bilo treba ukrepe na podlagi oddelka 232 izvajati v zvezi z Unijo, Mehiko in Kanado. Komisija meni, da je to še en ključen element, saj ne le omejuje izvoz iz Unije, ampak tudi povečuje tveganje preusmeritve trgovine iz drugih dveh pomembnih držav proizvajalk jekla.

(87)

Glede na ranljiv položaj industrije in ob upoštevanju zadnjega povečanja uvoza bosta nadaljnja presežna ponudba izdelkov iz jekla na trgu Unije in posledični pritisk na cene nedvomno resno vplivala na položaj proizvajalcev v Uniji.

(88)

Zato Komisija meni, da zaradi resničnega tveganja preusmeritve trgovine in nadaljnjega omejevanja uvoza iz pomembnih držav proizvajalk jekla v ZDA obstajajo kritične okoliščine, v katerih bi kakršna koli zamuda pri sprejetju začasnih zaščitnih ukrepov povzročila škodo, ki bi jo bilo težko popraviti. Komisija je zato zaključila, da je treba nemudoma sprejeti začasne zaščitne ukrepe.

IX.   INTERES UNIJE

(89)

V skladu s členom 16 Uredbe (EU) 2015/478 je bilo proučeno, ali kljub začasni ugotovitvi tveganja za nastanek resne škode obstajajo utemeljeni razlogi za zaključek, da sprejetje začasnih ukrepov v tem posebnem primeru ni v interesu Unije. Analiza interesa Unije je temeljila na oceni vseh različnih vpletenih interesov, vključno z interesi proizvajalcev v Uniji, uvoznikov in uporabnikov.

(90)

Industrija Unije obsega približno 40 proizvajalcev iz različnih držav članic Unije, ki so v obdobju 2013–2017 v proizvodnji 25 zadevnih izdelkov neposredno zaposlovali več kot 180 000 oseb. Ugotovljeno je bilo, da se industrija Unije zaradi povečanja uvoza sooča s tveganjem za nastanek resne škode. Spomniti je treba, da industrija Unije nima koristi od povečanja potrošnje in da je njen gospodarski položaj še vedno občutljiv in ranljiv za nadaljnje povečanje uvoza. Strateški pomen jeklarske industrije je že dolgo priznan (14). V interesu Unije je, da ima zdravo in konkurenčno jeklarsko industrijo. Jasno je, da se bodo, če ne bodo sprejeti nobeni ukrepi, cene in tržni delež proizvajalcev v Uniji še zmanjšali, kar bo povzročilo zmanjšanje proizvodnje, povečanje finančnih izgub in ukinjanje delovnih mest v jeklarski industriji in v povezanih industrijah. Z uvedbo začasnih zaščitnih ukrepov bo začasno mogoče odpraviti resno škodo in industriji Unije olajšati prilagoditev.

(91)

Potrošniki in uvozniki si na splošno prizadevajo za najnižjo možno ceno za jeklo in jasno je, da bi bile cene brez ukrepov nižje. Vendar je tudi v njihovem interesu, da je jeklarska industrija Unije konkurenčna in sposobna preživetja ter da lahko zadovoljuje njihove prihodnje potrebe.

(92)

V zvezi s tem več zainteresiranih strani v preiskavi trdi, da uvedba začasnih zaščitnih ukrepov ne bi bila v interesu Unije. Trdijo, da bi ukrepi skoraj gotovo privedli do pomanjkanja ponudbe, zaradi česar bi bila industrija Unije v močnejšem pogajalskem položaju, da izvaja pritisk na cene. Trdijo tudi, da so viri dobave že omejeni z uvedbo protidampinških in protisubvencijskih ukrepov in da morajo biti izdelki, ki niso na voljo pri proizvajalcih v Uniji ali niso na voljo v zadostnih količinah ali z ustreznimi tehničnimi specifikacijami, izključeni iz zaščitnih ukrepov.

(93)

Za vzpostavitev pravega ravnovesja med različnimi legitimnimi interesi in ker je tveganje za nastanek resne škode v tem primeru povezano predvsem s preusmeritvijo trgovine, Komisija meni, da bi morali zaščitni ukrepi ohraniti pretekle ravni uvoza in da bi se morali ukrepi uporabljati le za uvoz, ki presega to raven. V zvezi s tem sistem tarifnih kvot, ki ne omejuje tradicionalnih trgovinskih tokov, zagotavlja usklajenost zaščitnih ukrepov z interesom Unije. S tako obliko ukrepov bi se preprečili negativni učinki preusmeritve trgovine za industrijo Unije, hkrati pa bi se ohranili tradicionalni viri dobave in učinkovita konkurenca na trgu jekla.

(94)

V takih okoliščinah Komisija meni, da tveganje, da bi se zaradi sprejetih ukrepov zmanjšala dobava ali povišale cene, ni verjetno. Prav tako je treba zavrniti trditev, da je treba nekatere kategorije izdelkov izključiti iz zaščitnih ukrepov, ker niso na voljo pri proizvajalcih v Uniji ali niso na voljo v zadostnih količinah ali z ustreznimi tehničnimi specifikacijami, saj bodo tradicionalni trgovinski tokovi zagotovljeni.

(95)

Zato Komisija začasno ugotavlja, da je v interesu Unije, da se sprejmejo začasni zaščitni ukrepi v obliki povišanja dajatev, ki se bo uporabljalo zunaj tradicionalnih trgovinskih tokov za posamezne kategorije izdelkov.

X.   SKLEPNE UGOTOVITVE IN SPREJETJE ZAČASNIH UKREPOV

1.   Sprejetje začasnih ukrepov

(96)

Predhodno je bilo sklenjeno, da za jeklarsko industrijo Unije obstaja tveganje za nastanek resne škode za 23 kategorij izdelkov v ocenjevanju in da bo v bližnji prihodnosti verjetno nastala dejanska resna škoda. Glede na kritične okoliščine se šteje, da je treba sprejeti začasne zaščitne ukrepe, da se prepreči škoda jeklarski industriji EU, ki bi jo bilo težko odpraviti pred zaključkom te preiskave.

2.   Oblika in raven ukrepov

(97)

Pri izbiri ustrezne oblike ukrepov je Komisija upoštevala naslednje tri elemente. Prvič, zaradi preusmeritve izvoza jekla iz ZDA v Unijo zaradi ukrepov na podlagi oddelka 232 bo verjetno nastala resna škoda za celotno jeklarsko industrijo Unije. Drugič, šteje se, da bi bilo treba ohraniti odprtost trga Unije in tradicionalni tok uvoza. Glavno grožnjo položaju jeklarske industrije zares predstavlja uvoz, ki presega te tradicionalne trgovinske tokove. Končno bi morali biti v skladu s členom 7(2) Uredbe (EU) 2015/478 in mednarodnimi obveznostmi Unije, zlasti členom 6 Sporazuma STO o zaščitnih ukrepih, začasni ukrepi v obliki tarifnih ukrepov.

(98)

Kot je navedeno v uvodni izjavi 93, Komisija na podlagi navedenega meni, da bi morali biti začasni zaščitni ukrepi v obliki sistema tarifnih kvot, nad katerimi se bo plačala dodatna dajatev. Da bi vsem tradicionalnim dobaviteljicam zagotovili dostop do trga Unije, bi morale take tarifne kvote temeljiti na povprečju letne ravni uvoza v letih 2015, 2016 in 2017. Ker se bodo tarifne kvote uporabljale 200 koledarskih dni, jih je treba določiti na ustrezni sorazmerni ravni glede na letne vrednosti.

(99)

Stopnjo dodatne dajatve za količino nad kvoto bi bilo treba določiti na ravni, ki je skladna s ciljem preprečevanja resne škode za industrijo Unije. Glede na ugotovitve o tveganju za nastanek resne škode in dejstvo, da do resne škode na splošno še ni prišlo, se Komisiji izračun stopnje škode na podlagi konstruirane povprečne neškodljive cene izdelkov industrije Unije na tono v zadnjem obdobju ne zdi primeren.

(100)

V teh okoliščinah Komisija meni, da je primernejši v prihodnost usmerjen pristop, pri katerem bi se raven dajatve, potrebne za odvračanje uvoza, ki presega tradicionalne trgovinske tokove in povzroča resno škodo industriji Unije, določila, ko bi bila kvota dosežena.

(101)

V zvezi s tem je industrija Unije predložila dve dopolnilni metodi za izračun dajatve z zadostnim odvračalnim učinkom, ki se zdita Komisiji ustrezni; prva je model delnega ravnotežja trga Unije za jeklo, z drugo pa se izračunavajo pribitki za pokritje za izdelke iz jekla.

(102)

Model delnega ravnotežja je niz enačb glede povpraševanja in ponudbe, osredotočenih na en del gospodarstva, za preostalo gospodarstvo pa velja predpostavka ceteris paribus. Predpostavlja tudi, da makroekonomski učinki analiziranega scenarija niso dovolj veliki, da bi vplivali na makroekonomske agregate, kot je na primer splošna raven plač v gospodarstvu.

(103)

Model, ki ga predlaga industrija Unije, temelji na javno dostopni kodi, ki je programirana in rešena v programu za obdelavo razpredelnic. Modeli delnega ravnovesja so bolj na splošno standardno orodje za analizo trgovinske politike s strani preiskovalnih organov, vključno s Komisijo.

(104)

Kot večina drugih modelov tudi tale uporablja tako imenovano Armingtonovo predpostavko, da so izdelki različnega izvora nepopolni nadomestki. V skladu s tem modelom se obravnava samo funkcija ponudbe na trgu Unije, in sicer domača ponudba v Uniji, uvoz s strani držav, za katere veljajo zaščitni ukrepi, in uvoz s strani držav, ki so izvzete iz zaščitnih ukrepov. Končno se uporablja funkcija povpraševanja v Uniji, ki ustreza skupni ravni cen, za opredelitev povpraševanja po jeklu na skupni ravni, to pa se porazdeli glede na relativne cene na tri navedene vire ponudbe. Ta zadnji proces urejajo tako imenovane Armingtonove elastičnosti, tj. ekonomski parametri, ki predstavljajo elastičnost zamenjave med izdelki iz različnih držav porekla, ki se razlikujejo glede na vrsto izdelka in trge.

(105)

Podatki za model izvirajo iz združenja Eurofer in Eurostata. Armingtonove elastičnosti ter elastičnost ponudbe in povpraševanja izhajajo iz uveljavljenih virov, na primer United States International Trade Commission in Global Trade Analysis Project. Armingtonova elastičnost je določena na 3,75, elastičnost povpraševanja je določena na – 0,5, tri elastičnosti ponudbe pa so v skladu s temi viri določene na 4.

(106)

Ker gre za model ene države, so potrebne nekatere eksplicitne in implicitne predpostavke, zlasti glede trga jekla v ZDA in učinka ukrepov, uvedenih na podlagi oddelka 232.

(107)

Prvič, predpostavlja se, da bodo ti ukrepi s trga ZDA uspešno izključili trenutni izvoz iz držav, za katere veljajo ukrepi na podlagi oddelka 232. V naslednjem koraku se delež tega izključenega izvoza, ki bo preusmerjen na trg EU, za vsako državo proizvajalko, ki trenutno izvaža v ZDA, izračuna po metodologiji, ki upošteva in tehta štiri različna merila: oddaljenost od Unije, razpoložljivost držav, ki so sposobne absorbirati preusmerjeni izvoz, v zadevni regiji, obstoj držav s precejšnjimi presežnimi zmogljivostmi v regiji in obstoj veljavnih ukrepov trgovinske zaščite v državi. V skladu s tem izračunom bo 72 % sedanjega uvoza jekla v ZDA preusmerjenih na trg EU, to pa ustreza 55 % celotnega uvoza jekla v Unijo v letu 2017. Poleg tega se domneva, da bo ta dodaten uvoz nadomestil proizvodnjo v Uniji v enaki količini.

(108)

Model je opredeljen z zgoraj navedenimi parametri in tržnimi podatki, popravljenimi glede na predpostavke iz prejšnjih dveh uvodnih izjav. Model se nato reši s preskusi zaščitnih tarifnih ukrepov v različnem obsegu za uvoz v Unijo zunaj kvote. Glede na rezultate modela bi bil ob dajatvi v višini 25 % še vedno mogoča raven uvoza, ki bi za približno 19 % presegala raven uvoza v referenčnem obdobju 2015–2017. Dajatev v višini 32 % bi še vedno omogočala 10 % večji uvoz kot v referenčnem obdobju. Z dajatvijo v višini 41 % pa bi se uvoz ohranil na ravni iz obdobja 2015–2017.

(109)

Rezultati makroekonomskega trgovinskega modela se dopolnijo z nizom mikroekonomskih simulacij tipičnih pribitkov za pokritje za 12 različnih kategorij izdelkov v ocenjevanju. Predpostavka za analizo je, da bi v primeru padca cen proizvajalci še naprej v celoti izkoriščali svoje zmogljivosti in izvažali v Unijo, dokler bi bili pokriti variabilni stroški. Razlika med prodajno ceno in variabilnimi stroški se imenuje pribitek za pokritje. To pomeni, da bi proizvajalec proizvajal še naprej, dokler stopnja pribitka za pokritje ne bi bila nenegativna. V analizi je za vsako od 12 kategorij izdelkov v ocenjevanju določena cena za uvoz v Unijo, pri kateri bi bila stopnja pribitka za pokritje za izvoznike v EU v celoti izčrpana. Razlika med to ceno in neškodljivo domačo ceno na trgu Unije bi morala biti tako dajatev za uvoz zunaj kvote, ki je potrebna za zagotavljanje neškodljive ravni cen na trgu Unije.

(110)

Pri analizi je bila uporabljena košarica cen surovin na podlagi javnih indeksov podjetja Metal Bulletin, variabilnih stroškov kitajskih podjetij iz zbirke podatkov CRU in predvidenih stroškov prevoza med Kitajsko in EU v višini 60 USD na tono, kar naj bi bila konzervativna ocena. Analiza kaže, da bi morali biti pribitki za pokritje in tako tudi potrebne odvračilne dajatve za uvoz zunaj kvote v razponu 19–45 % z mediano 34 %, kar bi v bistvu potrdilo višino dajatve za uvoz zunaj kvote, opredeljene z modelom delnega ravnotežja.

(111)

Na podlagi navedenega je Komisija predhodno ugotovila, da bi začasna dajatev za uvoz zunaj kvote v višini 25 % zadostovala za preprečitev resne škode. Ob upoštevanju interesa Unije, pričakovanju pripomb zainteresiranih strani po sprejetju začasnih ukrepov in ob natančnejši študiji o gibanju uvoza pred uvedbo dokončnih ukrepov pomeni ta dajatev, ki je nižja od dajatve v višini 32 % na podlagi modela za zagotavljanje tradicionalne trgovine s povečanjem toka uvoza za 10 %, previden pristop.

3.   Upravljanje kvot

(112)

Najboljši način za zagotavljanje optimalne uporabe tarifnih kvot je, da se dodeljujejo v kronološkem vrstnem redu datumov, na katere se sprejmejo deklaracije za sprostitev v prosti promet, kot je določeno v Izvedbeni uredbi Komisije (EU) 2015/2447 (15). Vsem uvoznikom v Uniji bi bilo treba zagotoviti enak in neprekinjen dostop do kvot. Ta način upravljanja zahteva tesno sodelovanje med državami članicami in Komisijo.

(113)

Ali je blago, uvoženo iz držav v razvoju, upravičeno do izključitve iz tarifne kvote, je odvisno od njegovega porekla. Zato je treba uporabiti merila za določanje nepreferencialnega porekla, ki trenutno veljajo v Uniji.

(114)

Da bi se ohranili tradicionalni trgovinski tokovi, se za namene začasnih ukrepov določi posebna kvota za vsako od kategorij izdelkov, za katere ta uredba nalaga začasne ukrepe, ne glede na državo porekla. V nadaljevanju preiskave in ob upoštevanju vpliva začasnih ukrepov bo opredeljeno, ali bi bilo dobro določiti kvote po državah izvoznicah, da bi se zagotovili tradicionalni trgovinski tokovi iz teh držav. Komisija bo morala proučiti potencialni učinek protidampinških in protisubvencijskih ukrepov, ki se trenutno uporabljajo, na dodeljevanje in uporabo kvot za posamezne države.

4.   Veljavni protidampinški in protisubvencijski ukrepi

(115)

Ko se doseže določena kvota brez dajatev, se bodo uporabili zaščitni ukrepi.

(116)

Več zainteresiranih strani je trdilo, da bi kombinacija že uvedenih protidampinških in izravnalnih ukrepov za številne kategorije izdelkov z zaščitnimi ukrepi za isti uvoz pomenila nerazumno veliko obremenitev za nekatere proizvajalce izvoznike, ki želijo izvažati v EU, zaradi česar bi jim bil onemogočen dostop do trga Unije.

(117)

Za 12 kategorij izdelkov iz jekla, za katere veljajo začasni zaščitni ukrepi, se za nekatere države porekla dejansko uporabljajo protidampinške in izravnalne dajatve. Zato je treba proučiti, ali bi bil lahko učinek kombinacije teh ukrepov in zaščitnih ukrepov večji od zaželenega (16). Da bi se izognili uvedbi „dvojnih ukrepov“, kadar je tarifna kvota presežena, se obstoječa protidampinška in izravnalna stopnja začasno opusti ali zmanjša, da bi se zagotovilo, da skupni učinek teh ukrepov ne preseže najvišje ravni zaščitnih ukrepov ali protidampinških/izravnalnih dajatev.

5.   Trajanje

(118)

Začasni ukrepi bi se morali uporabljati 200 koledarskih dni od datuma začetka veljavnosti te uredbe.

XI.   IZKLJUČITVE NEKATERIH DRŽAV S PODROČJA UPORABE ZAČASNIH UKREPOV

(119)

V skladu s členom 18 Uredbe 2015/478 in mednarodnimi obveznostmi Unije se začasni ukrepi ne bi smeli uporabljati za izdelke s poreklom iz držav v razvoju, če delež uvoza tega izdelka iz te države v Unijo ne presega 3 %, pod pogojem, da države v razvoju, ki so članice STO in katerih delež izvoza v Unijo je manjši od 3 %, skupaj ne dosegajo več kot 9 % celotnega izvoza zadevnega izdelka v Unijo.

(120)

Predhodna ugotovitev Komisije kaže, da zadevne kategorije izdelkov, ki izvirajo iz nekaterih držav v razvoju, izpolnjujejo zahteve za upravičenost do zgoraj navedenega odstopanja. V Prilogi IV (Seznam izdelkov s poreklom iz držav v razvoju, za katere se uporabljajo začasni ukrepi) so navedene države v razvoju za namene te uredbe. Prav tako so za vsako od 23 kategorij izdelkov navedene države v razvoju, za katere se uporabljajo začasni ukrepi. Komisija meni, da je na tej stopnji primerno izračunati obseg uvoza iz držav v razvoju na podlagi vsake kategorije izdelka, saj je tarifna kvota določena tudi s sklicevanjem na tradicionalne trgovinske tokove za vsako kategorijo posebej. To ne vpliva na prihodnje odločitve glede tega, ali se država lahko šteje za državo v razvoju.

(121)

Kot je navedeno v uvodni izjavi 80, Komisija glede na tesno povezovanje trgov s članicami EGP, skupno vrednost uvoza iz teh držav in majhno tveganje preusmeritve trgovine meni, da bi morali biti izdelki v ocenjevanju po poreklu iz Norveške, Islandije in Lihtenštajna, izključeni iz uporabe te uredbe –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

1.   Uvedejo se tarifne kvote za uvoz v Unijo za vsako od 23 kategorij izdelkov iz Priloge I za obdobje 200 dni od začetka veljavnosti te uredbe.

2.   Tarifne kvote so določene v Prilogi V (pri vsaki kvoti so navedene oznake KN, za katere se uporablja).

3.   Kadar je ustrezna tarifna kvota izčrpana ali kadar se za uvoz določenih kategorij izdelkov ne uporablja ustrezna tarifna kvota, se zaračuna dodatna dajatev po stopnji 25 %. Ta dodatna dajatev se zaračuna na carinsko vrednost izdelka, ki se uvaža.

Člen 2

1.   Poreklo izdelkov, za katere se uporablja ta uredba, se določi v skladu z določbami, ki se uporabljajo v Uniji za blago z nepreferencialnim poreklom.

2.   Če ni določeno drugače, se uporabljajo ustrezni veljavni carinski predpisi.

Člen 3

Tarifne kvote upravljajo Komisija in države članice v skladu s sistemom v zvezi z upravljanjem tarifnih kvot iz členov 49 do 54 Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2015/2447.

Člen 4

Uvoz izdelkov iz kategorij, navedenih v členu 1, ki so na dan začetka veljavnosti te uredbe že na poti v Unijo in njihovega namembnega kraja ni mogoče spremeniti, se ne vključi v tarifne kvote, za te izdelke pa se tudi ne uporablja dodatna dajatev iz člena 1, ampak se lahko sprostijo v prosti promet.

Člen 5

Države članice in Komisija tesno sodelujejo pri zagotavljanju skladnosti s to uredbo.

Člen 6

1.   Ob upoštevanju odstavka 2 za uvoz 23 kategorij izdelkov iz Priloge I s poreklom iz ene od držav v razvoju, navedenih v Prilogi IV, ne veljajo tarifne kvote ali dodatne dajatve iz člena 1.

2.   V Prilogi IV so za vseh 23 kategorij izdelkov navedene države porekla v razvoju, za katere se uporabljajo ukrepi iz člena 1.

Člen 7

Za izdelke s poreklom iz Norveške, Islandije in Lihtenštajna ne veljajo ukrepi iz člena 1.

Člen 8

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 17. julija 2018

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 83, 27.3.2015, str. 16.

(2)  UL L 123, 19.5.2015, str. 33.

(3)  UL C 111, 26.3.2018, str. 29.

(4)  UL C 225, 28.6.2018, str. 54.

(5)  Predhodni nadzorni ukrepi so bili sprejeti aprila 2018 z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2016/670 z dne 28. aprila 2016 o uvedbi predhodnega nadzora uvoza nekaterih železnih in jeklenih izdelkov s poreklom iz nekaterih tretjih držav s strani Unije (UL L 115, 29.4.2016, str. 37).

(6)  UL C 225, 28.6.2018, str. 54.

(7)  Zadeva COMP/ECSC.1351 – Usinor/Arbed/Aceralia in zadeva COMP/M.4137 – Mittal/Arcelor.

(8)  Glej oddelek IV in oddelek VI 1 in 2.

(9)  Glej 83. in 84. poročilo Odbora OECD za jeklo, ki sta na voljo na: http://www.oecd.org/sti/ind/steel.htm.

(10)  Idem, 83. poročilo.

(11)  Sporočilo za javnost ameriškega ministra za trgovino Rossa, https://www.commerce.gov/news/press-releases/2018/02/secretary-ross-releases-steel-and-aluminum-232-reports-coordination.

(12)  Poročilo ameriškega ministrstva za trgovino na podlagi oddelka 232, https://www.commerce.gov/sites/commerce.gov/files/the_effect_of_imports_of_steel_on_the_national_security_-_with_redactions_-_20180111.pdf.

(13)  Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru, Odboru regij in Evropski investicijski banki „Jeklarska industrija: ohranjanje trajnostnih delovnih mest in rasti v Evropi“ (COM(2016) 155 final z dne 16. marca 2016).

(14)  Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru, Odboru regij in Evropski investicijski banki z dne 16. marca 2016, „Jeklarska industrija: ohranjanje trajnostnih delovnih mest in rasti v Evropi“ (COM(2016) 155 final).

(15)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/2447 z dne 24. novembra 2015 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje nekaterih določb Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o carinskem zakoniku Unije (UL L 343, 29.12.2015, str. 558).

(16)  Uredba (EU) 2015/477 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2015 o ukrepih, ki jih lahko sprejme Unija v zvezi s kombiniranim učinkom protidampinških ali protisubvencijskih ukrepov z zaščitnimi ukrepi (UL L 83, 27.3.2015, str. 11).


PRILOGA I – Zadevni izdelki

Številka izdelka

Kategorija izdelka

Oznake KN

1

Nelegirani in drugi legirani vroče valjani pločevina in trakovi

7208 10 00 , 7208 25 00 , 7208 26 00 , 7208 27 00 , 7208 36 00 , 7208 37 00 , 7208 38 00 , 7208 39 00 , 7208 40 00 , 7208 52 10 , 7208 52 99 , 7208 53 10 , 7208 53 90 , 7208 54 00 , 7211 13 00 , 7211 14 00 , 7211 19 00 , 7212 60 00 , 7225 19 10 , 7225 30 10 , 7225 30 30 , 7225 30 90 , 7225 40 15 , 7225 40 90 , 7226 19 10 , 7226 91 20 , 7226 91 91 , 7226 91 99

2

Nelegirana in druga legirana hladno valjana pločevina

7209 15 00 , 7209 16 90 , 7209 17 90 , 7209 18 91 , 7209 25 00 , 7209 26 90 , 7209 27 90 , 7209 28 90 , 7209 90 20 , 7209 90 80 , 7211 23 20 , 7211 23 30 , 7211 23 80 , 7211 29 00 , 7211 90 20 , 7211 90 80 , 7225 50 20 , 7225 50 80 , 7225 99 00 , 7226 20 00 , 7226 92 00

3

Elektropločevina (razen GOES)

7209 16 10 , 7209 17 10 , 7209 18 10 , 7209 26 10 , 7209 27 10 , 7209 28 10 , 7225 19 90 , 7226 19 80

4

Pločevina s kovinsko prevleko

7210 20 00 , 7210 30 00 , 7210 41 00 , 7210 49 00 , 7210 61 00 , 7210 69 00 , 7210 90 80 , 7212 20 00 , 7212 30 00 , 7212 50 20 , 7212 50 30 , 7212 50 40 , 7212 50 61 , 7212 50 69 , 7212 50 90 , 7225 91 00 , 7225 92 00 , 7226 99 10 , 7226 99 30 , 7226 99 70

5

Pločevina z organsko prevleko

7210 70 80 , 7212 40 80

6

Izdelki iz bele pločevine

7209 18 99 , 7210 11 00 , 7210 12 20 , 7210 12 80 , 7210 50 00 , 7210 70 10 , 7210 90 40 , 7212 10 10 , 7212 10 90 , 7212 40 20

7

Nelegirane in druge legirane plošče kvarto

7208 51 20 , 7208 51 91 , 7208 51 98 , 7208 52 91 , 7208 90 20 , 7208 90 80 , 7210 90 30 , 7225 40 12 , 7225 40 40 , 7225 40 60

8

Nerjavni vroče valjani pločevina in trakovi

7219 11 00 , 7219 12 10 , 7219 12 90 , 7219 13 10 , 7219 13 90 , 7219 14 10 , 7219 14 90 , 7219 22 10 , 7219 22 90 , 7219 23 00 , 7219 24 00 , 7220 11 00 , 7220 12 00

9

Nerjavni hladno valjani pločevina in trakovi

7219 31 00 , 7219 32 10 , 7219 32 90 , 7219 33 10 , 7219 33 90 , 7219 34 10 , 7219 34 90 , 7219 35 10 , 7219 35 90 , 7219 90 20 , 7219 90 80 , 7220 20 21 , 7220 20 29 , 7220 20 41 , 7220 20 49 , 7220 20 81 , 7220 20 89 , 7220 90 20 , 7220 90 80

12

Nelegirane in druge legirane trgovske palice in lahki profili

7214 30 00 , 7214 91 10 , 7214 91 90 , 7214 99 31 , 7214 99 39 , 7214 99 50 , 7214 99 71 , 7214 99 79 , 7214 99 95 , 7215 90 00 , 7216 10 00 , 7216 21 00 , 7216 22 00 , 7216 40 10 , 7216 40 90 , 7216 50 10 , 7216 50 91 , 7216 50 99 , 7216 99 00 , 7228 10 20 , 7228 20 10 , 7228 20 91 , 7228 30 20 , 7228 30 41 , 7228 30 49 , 7228 30 61 , 7228 30 69 , 7228 30 70 , 7228 30 89 , 7228 60 20 , 7228 60 80 , 7228 70 10 , 7228 70 90 , 7228 80 00

13

Armaturne palice

7214 20 00 , 7214 99 10

14

Nerjavne palice in lahki profili

7222 11 11 , 7222 11 19 , 7222 11 81 , 7222 11 89 , 7222 19 10 , 7222 19 90 , 7222 20 11 , 7222 20 19 , 7222 20 21 , 7222 20 29 , 7222 20 31 , 7222 20 39 , 7222 20 81 , 7222 20 89 , 7222 30 51 , 7222 30 91 , 7222 30 97 , 7222 40 10 , 7222 40 50 , 7222 40 90

15

Nerjavne žice

7221 00 10 , 7221 00 90

16

Nelegirane in druge legirane žice

7213 10 00 , 7213 20 00 , 7213 91 10 , 7213 91 20 , 7213 91 41 , 7213 91 49 , 7213 91 70 , 7213 91 90 , 7213 99 10 , 7213 99 90 , 7227 10 00 , 7227 20 00 , 7227 90 10 , 7227 90 50 , 7227 90 95

17

Kotni profili in drugi profili iz železa ali nelegiranega jekla

7216 31 10 , 7216 31 90 , 7216 32 11 , 7216 32 19 , 7216 32 91 , 7216 32 99 , 7216 33 10 , 7216 33 90

18

Piloti

7301 10 00

20

Cevi za plinovode

7306 30 41 , 7306 30 49 , 7306 30 72 , 7306 30 77

21

Votli profili

7306 61 10 , 7306 61 92 , 7306 61 99

22

Nerjavne brezšivne cevi

7304 11 00 , 7304 22 00 , 7304 24 00 , 7304 41 00 , 7304 49 10 , 7304 49 93 , 7304 49 95 , 7304 49 99

23

Nosilne cevi

7304 51 12 , 7304 51 18 , 7304 59 32 , 7304 59 38

25

Velike varjene cevi

7305 11 00 , 7305 12 00 , 7305 19 00 , 7305 20 00 , 7305 31 00 , 7305 39 00 , 7305 90 00

26

Druge varjene cevi

7306 11 10 , 7306 11 90 , 7306 19 10 , 7306 19 90 , 7306 21 00 , 7306 29 00 , 7306 30 11 , 7306 30 19 , 7306 30 80 , 7306 40 20 , 7306 40 80 , 7306 50 20 , 7306 50 80 , 7306 69 10 , 7306 69 90 , 7306 90 00

28

Nelegirana žica

7217 10 10 , 7217 10 31 , 7217 10 39 , 7217 10 50 , 7217 10 90 , 7217 20 10 , 7217 20 30 , 7217 20 50 , 7217 20 90 , 7217 30 41 , 7217 30 49 , 7217 30 50 , 7217 30 90 , 7217 90 20 , 7217 90 50 , 7217 90 90


PRILOGA II

II.1 – Rast uvoza za 23 kategorij izdelkov (v tonah)

Številka izdelka

Kategorija izdelka

2013

2014

2015

2016

2017

Sprememba od leta 2013 do leta 2017

1

Nelegirani in drugi legirani vroče valjani pločevina in trakovi

4 814 207

5 212 268

7 807 441

8 574 007

6 991 376

45 %

2

Nelegirana in druga legirana hladno valjana pločevina

1 832 159

1 903 092

2 759 877

1 998 437

2 462 471

34 %

3

Elektropločevina (razen GOES)

266 559

285 132

280 256

318 496

379 649

42 %

4

Pločevina s kovinsko prevleko

1 854 963

2 202 856

2 687 715

3 911 752

4 980 452

168 %

5

Pločevina z organsko prevleko

681 698

725 296

622 553

730 625

915 248

34 %

6

Izdelki iz bele pločevine

552 384

662 861

638 316

756 016

617 567

12 %

7

Nelegirane in druge legirane plošče kvarto

1 419 767

1 959 605

2 554 930

2 814 802

2 530 630

78 %

8

Nerjavni vroče valjani pločevina in trakovi

175 836

233 028

269 697

351 075

436 173

148 %

9

Nerjavni hladno valjani pločevina in trakovi

697 457

1 017 613

787 521

843 352

976 108

40 %

12

Nelegirane in druge legirane trgovske palice in lahki profili

911 115

1 219 800

1 200 627

1 400 824

1 385 829

52 %

13

Armaturne palice

527 008

972 602

1 430 014

1 292 971

1 191 445

126 %

14

Nerjavne palice in lahki profili

113 071

147 453

142 416

147 811

159 577

41 %

15

Nerjavne žice

52 082

71 229

57 627

58 670

62 978

21 %

16

Nelegirane in druge legirane žice

1 125 730

1 289 953

1 697 912

2 000 967

2 094 274

86 %

17

Kotni profili in drugi profili iz železa ali nelegiranega jekla

223 669

277 507

268 014

388 041

262 745

17 %

18

Piloti

15 870

16 503

14 051

36 970

85 054

436 %

20

Cevi za plinovode

266 467

340 051

298 103

336 050

380 257

43 %

21

Votli profili

461 263

552 874

574 490

725 545

820 667

78 %

22

Nerjavne brezšivne cevi

32 581

38 782

39 719

42 510

42 701

31 %

23

Nosilne cevi

7 489

9 426

11 944

9 773

8 663

16 %

25

Velike varjene cevi

286 939

411 273

209 524

159 219

1 044 534

264 %

26

Druge varjene cevi

474 949

491 934

510 548

540 386

571 167

20 %

28

Nelegirana žica

573 988

722 719

692 714

736 500

722 633

26 %

II.2 – Rast uvoza za 23 kategorij izdelkov (v tonah)

Številka izdelka

Kategorija izdelka

Prvo četrtletje leta 2017

Prvo četrtletje leta 2018

Sprememba od 1. četrtletja 2017 do 1. četrtletja 2018

1

Nelegirani in drugi legirani vroče valjani pločevina in trakovi

1 810 764

2 079 408

15 %

2

Nelegirana in druga legirana hladno valjana pločevina

679 628

630 459

– 7 %

3

Elektropločevina (razen GOES)

80 836

114 451

42 %

4

Pločevina s kovinsko prevleko

1 482 049

1 190 741

– 20 %

5

Pločevina z organsko prevleko

212 209

201 838

– 5 %

6

Izdelki iz bele pločevine

146 457

168 583

15 %

7

Nelegirane in druge legirane plošče kvarto

676 207

640 176

– 5 %

8

Nerjavni vroče valjani pločevina in trakovi

122 092

107 577

– 12 %

9

Nerjavni hladno valjani pločevina in trakovi

229 981

280 549

22 %

12

Nelegirane in druge legirane trgovske palice in lahki profili

319 420

466 154

46 %

13

Armaturne palice

210 505

551 316

162 %

14

Nerjavne palice in lahki profili

40 602

49 988

23 %

15

Nerjavne žice

14 956

19 642

31 %

16

Nelegirane in druge legirane žice

560 863

641 668

14 %

17

Kotni profili in drugi profili iz železa ali nelegiranega jekla

73 733

139 670

89 %

18

Piloti

19 947

20 326

2 %

20

Cevi za plinovode

94 430

120 512

28 %

21

Votli profili

223 618

256 998

15 %

22

Nerjavne brezšivne cevi

12 411

12 399

0 %

23

Nosilne cevi

1 316

1 498

14 %

25

Velike varjene cevi

48 791

51 285

5 %

26

Druge varjene cevi

145 059

153 106

6 %

28

Nelegirana žica

176 299

202 450

15 %

II.3 – Rast uvoza za 5 kategorij izdelkov (v tonah)

Številka izdelka

Kategorija izdelka

2013

2014

2015

2016

2017

Sprememba od leta 2013 do leta 2017

10

Nerjavne vroče valjane plošče kvarto

34 319

40 218

37 542

31 407

32 917

– 4 %

11

Zrnato usmerjena elektropločevina

147 565

160 580

150 047

156 477

121 947

– 17 %

19

Železniški material

1 376

1 096

1 240

1 521

1 342

– 2 %

24

Druge brezšivne cevi

456 167

528 245

475 132

464 876

402 600

– 12 %

27

Nelegirane in druge legirane hladno dodelane palice

456 791

521 976

484 927

459 327

458 310

0 %


PRILOGA III – Ekonomski kazalniki za 23 kategorij izdelkov

Izdelek št. 1 – Nelegirani in drugi legirani vroče valjani pločevina in trakovi

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

30 225 632

31 095 524

33 121 273

34 158 703

32 768 375

Uvoz

Količina (v tonah)

4 814 207

5 212 268

7 807 441

8 574 007

6 991 376

Tržni delež (v %)

15,9 %

16,8 %

23,6 %

25,1 %

21,3 %

Cene na enoto (EUR/tono)

463

442

396

351

492

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

75 %

75 %

76 %

75 %

76 %

Proizvodnja (v tonah)

76 871 621

77 990 908

77 331 686

77 563 694

79 568 514

Obseg prodaje v EU (v tonah)

25 411 425

25 883 256

25 313 832

25 584 696

25 776 999

Tržni delež (v %)

84,1 %

83,2 %

76,4 %

74,9 %

78,7 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

519

493

455

422

556

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

– 1,9 %

0,0 %

– 3,1 %

– 1,0 %

7,8 %

Zaposlenost (konec obdobja)

37 467

35 573

35 038

33 557

34 815

Zaloge

2 572 574

2 580 258

2 585 958

2 617 556

2 749 280

Denarni tok

448 135 738

1 065 492 450

763 891 666

603 485 811

1 369 472 142

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 3,8 %

1,0 %

– 6,6 %

– 1,0 %

7,7 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

11,5 %

Izdelek št. 2 – Nelegirana in druga legirana hladno valjana pločevina

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

9 772 904

9 728 449

10 353 391

9 849 904

10 085 487

Uvoz

Količina (v tonah)

1 832 159

1 903 092

2 759 877

1 998 437

2 462 471

Tržni delež (v %)

18,7 %

19,6 %

26,7 %

20,3 %

24,4 %

Cene na enoto (EUR/tono)

566

546

485

474

606

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

71 %

75 %

75 %

75 %

77 %

Proizvodnja (v tonah)

40 855 196

41 632 189

41 639 946

41 738 974

42 811 283

Obseg prodaje v EU (v tonah)

7 920 370

7 805 648

7 570 764

7 829 002

7 602 288

Tržni delež (v %)

81,0 %

80,2 %

73,1 %

79,5 %

75,4 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

588

558

522

495

633

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

– 4,4 %

– 2,8 %

– 3,0 %

0,6 %

9,8 %

Zaposlenost (konec obdobja)

12 690

11 973

11 550

11 230

11 264

Zaloge

1 078 838

1 052 246

1 064 061

1 054 347

1 093 798

Denarni tok

200 559 843

413 849 620

324 264 435

454 766 919

375 807 983

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 8,0 %

– 2,4 %

– 12,8 %

– 3,1 %

4,0 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

4,3 %

Izdelek št. 3 – Elektropločevina (razen GOES)

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

1 267 827

1 287 448

1 223 892

1 255 417

1 350 354

Uvoz

Količina (v tonah)

266 559

285 132

280 256

318 496

379 649

Tržni delež (v %)

21,0 %

22,1 %

22,9 %

25,4 %

28,1 %

Cene na enoto (EUR/tono)

648

617

578

502

642

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

87 %

80 %

80 %

82 %

81 %

Proizvodnja (v tonah)

1 080 894

1 110 013

1 052 273

1 032 560

1 114 309

Obseg prodaje v EU (v tonah)

1 001 268

1 002 316

943 636

936 553

969 977

Tržni delež (v %)

79,0 %

77,9 %

77,1 %

74,6 %

71,8 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

705

657

606

576

699

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

– 8,9 %

– 8,1 %

– 13,0 %

– 14,3 %

– 3,2 %

Zaposlenost (konec obdobja)

1 522

1 707

2 087

2 069

2 065

Zaloge

45 680

136 605

142 998

125 466

148 259

Denarni tok

110 221 498

213 556 132

127 226 053

131 151 436

– 89 295 095

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 18,3 %

– 11,7 %

– 38,3 %

– 17,9 %

– 3,4 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

8,1 %

Izdelek št. 4 – Pločevina s kovinsko prevleko

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

23 229 673

24 289 751

25 840 225

27 439 848

28 231 862

Uvoz

Količina (v tonah)

1 854 963

2 202 856

2 687 715

3 911 752

4 980 452

Tržni delež (v %)

8,0 %

9,1 %

10,4 %

14,3 %

17,6 %

Cene na enoto (EUR/tono)

679

657

615

530

662

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

78 %

82 %

84 %

86 %

84 %

Proizvodnja (v tonah)

27 930 059

29 517 243

29 875 495

29 905 847

30 450 568

Obseg prodaje v EU (v tonah)

21 344 052

22 056 052

23 118 423

23 490 212

23 218 040

Tržni delež (v %)

91,9 %

90,8 %

89,5 %

85,6 %

82,2 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

682

654

614

586

711

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

1,9 %

5,4 %

5,5 %

7,9 %

11,7 %

Zaposlenost (konec obdobja)

28 915

28 243

28 749

29 863

29 648

Zaloge

1 970 500

2 433 422

2 498 143

2 329 341

2 597 133

Denarni tok

807 884 294

1 353 026 892

1 343 062 742

1 720 354 890

2 020 588 339

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 6,8 %

– 0,9 %

– 10,4 %

– 1,7 %

6,0 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

7,0 %

Izdelek št. 5 – Pločevina z organsko prevleko

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

4 533 256

4 823 144

4 809 384

5 121 927

5 221 575

Uvoz

Količina (v tonah)

681 698

725 296

622 553

730 625

915 248

Tržni delež (v %)

15,0 %

15,0 %

12,9 %

14,3 %

17,5 %

Cene na enoto (EUR/tono)

854

813

813

709

853

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

70 %

76 %

74 %

76 %

75 %

Proizvodnja (v tonah)

4 479 238

4 564 346

4 574 414

4 863 169

4 940 410

Obseg prodaje v EU (v tonah)

3 851 467

4 097 788

4 186 771

4 391 169

4 306 231

Tržni delež (v %)

85,0 %

85,0 %

87,1 %

85,7 %

82,5 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

898

868

829

791

934

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

– 1,7 %

1,4 %

1,1 %

3,7 %

3,9 %

Zaposlenost (konec obdobja)

6 377

6 272

6 047

6 150

6 095

Zaloge

239 236

182 275

197 241

214 384

258 114

Denarni tok

152 893 378

351 790 418

321 603 588

361 237 401

79 886 901

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 7,6 %

– 2,1 %

– 12,9 %

– 2,7 %

3,7 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

8,6 %

Izdelek št. 6 – Izdelki iz bele pločevine

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

3 638 423

3 758 879

3 789 391

3 792 575

3 695 205

Uvoz

Količina (v tonah)

552 384

662 861

638 316

756 016

617 567

Tržni delež (v %)

15,2 %

17,6 %

16,8 %

19,9 %

16,7 %

Cene na enoto (EUR/tono)

822

792

781

667

753

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

82 %

84 %

84 %

82 %

84 %

Proizvodnja (v tonah)

4 223 583

4 315 402

4 353 002

4 302 367

4 295 575

Obseg prodaje v EU (v tonah)

3 085 602

3 095 745

3 150 741

3 036 316

3 077 185

Tržni delež (v %)

84,8 %

82,4 %

83,1 %

80,1 %

83,3 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

845

821

789

728

812

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

1,7 %

4,1 %

4,8 %

4,6 %

3,1 %

Zaposlenost (konec obdobja)

7 939

7 660

7 683

7 819

7 424

Zaloge

380 445

394 384

394 712

297 877

356 460

Denarni tok

117 064 184

201 350 074

291 440 814

272 002 110

133 250 945

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 18,6 %

– 10,1 %

– 35,2 %

– 20,4 %

– 25,0 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

7,3 %

Izdelek št. 7 – Nelegirane in druge legirane plošče kvarto

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

10 148 839

10 375 274

10 934 966

11 058 596

11 059 068

Uvoz

Količina (v tonah)

1 419 767

1 959 605

2 554 930

2 814 802

2 530 630

Tržni delež (v %)

14,0 %

18,9 %

23,4 %

25,5 %

22,9 %

Cene na enoto (EUR/tono)

513

492

474

403

533

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

58 %

62 %

62 %

63 %

65 %

Proizvodnja (v tonah)

10 749 475

11 240 103

10 608 260

10 244 950

10 581 040

Obseg prodaje v EU (v tonah)

8 727 826

8 414 892

8 377 455

8 242 865

8 527 686

Tržni delež (v %)

14,0 %

18,9 %

23,4 %

25,5 %

22,9 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

700

676

714

582

692

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

– 9,4 %

– 8,9 %

– 4,0 %

– 7,5 %

3,2 %

Zaposlenost (konec obdobja)

18 472

17 628

17 177

16 763

16 211

Zaloge

707 152

788 008

896 708

862 084

819 690

Denarni tok

45 651 999

123 399 207

426 592 285

– 44 547 318

205 976 592

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 12,2 %

– 0,3 %

– 3,3 %

– 9,9 %

– 1,5 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

23,0 %

Izdelek št. 8 – Nerjavni vroče valjani pločevina in trakovi

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

1 168 291

1 352 875

1 590 437

1 807 242

1 487 848

Uvoz

Količina (v tonah)

175 836

233 028

269 697

351 075

436 173

Tržni delež (v %)

15,1 %

17,2 %

17,0 %

19,4 %

29,3 %

Cene na enoto (EUR/tono)

2 011

1 926

1 877

1 518

1 822

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

61 %

65 %

69 %

73 %

73 %

Proizvodnja (v tonah)

3 334 814

3 525 794

3 664 821

3 842 503

3 799 867

Obseg prodaje v EU (v tonah)

991 962

1 119 435

1 320 528

1 455 714

1 050 966

Tržni delež (v %)

84,9 %

82,7 %

83,0 %

80,5 %

70,6 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

2 023

2 013

2 028

1 792

2 115

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

– 4,2 %

– 0,3 %

4,0 %

4,9 %

9,2 %

Zaposlenost (konec obdobja)

5 439

4 914

4 464

4 271

4 133

Zaloge

103 375

131 557

123 098

106 508

93 335

Denarni tok

144 497 251

182 932 062

613 851 975

116 754 324

218 815 195

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 33,7 %

– 37,1 %

– 1,5 %

– 0,4 %

13,6 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

13,9 %

Izdelek št. 9 – Nerjavni hladno valjani pločevina in trakovi

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

3 362 718

3 671 898

3 587 237

3 913 974

3 816 472

Uvoz

Količina (v tonah)

697 457

1 017 613

787 521

843 352

976 108

Tržni delež (v %)

20,7 %

27,7 %

22,0 %

21,5 %

25,6 %

Cene na enoto (EUR/tono)

2 098

1 985

2 064

1 782

2 023

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

71 %

76 %

80 %

84 %

84 %

Proizvodnja (v tonah)

3 076 074

3 016 723

3 139 572

3 425 201

3 114 323

Obseg prodaje v EU (v tonah)

2 664 602

2 653 177

2 798 719

3 070 197

2 839 979

Tržni delež (v %)

79,2 %

72,3 %

78,0 %

78,4 %

74,4 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

2 259

2 272

2 238

2 014

2 323

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

– 4,2 %

– 2,7 %

2,4 %

5,5 %

9,4 %

Zaposlenost (konec obdobja)

10 205

9 483

9 220

8 892

8 812

Zaloge

179 087

206 956

219 170

215 904

213 931

Denarni tok

135 463 456

45 971 825

847 696 098

450 355 017

685 492 711

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 12,4 %

– 7,7 %

8,5 %

10,6 %

21,5 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

12,9 %

Izdelek št. 12 – Nelegirane in druge legirane trgovske palice in lahki profili

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

11 891 558

12 422 902

12 297 356

12 678 733

13 617 607

Uvoz

Količina (v tonah)

911 115

1 219 800

1 200 627

1 400 824

1 385 829

Tržni delež (v %)

7,7 %

9,8 %

9,8 %

11,0 %

10,2 %

Cene na enoto (EUR/tono)

699

657

640

531

641

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

79 %

82 %

80 %

80 %

74 %

Proizvodnja (v tonah)

12 132 593

12 585 360

12 301 986

11 839 241

12 427 808

Obseg prodaje v EU (v tonah)

10 964 010

11 189 221

11 095 204

11 276 054

12 230 774

Tržni delež (v %)

92,2 %

90,1 %

90,2 %

88,9 %

89,8 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

632

613

573

520

592

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

2,2 %

3,4 %

2,4 %

0,8 %

3,6 %

Zaposlenost (konec obdobja)

9 537

9 734

10 057

10 342

10 486

Zaloge

749 386

888 456

914 268

943 355

1 023 612

Denarni tok

220 994 774

264 742 034

272 433 127

255 904 385

123 997 731

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 1,2 %

3,7 %

3,3 %

3,9 %

6,9 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

– 8,3 %

Izdelek št. 13 – Armaturne palice

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

9 617 685

10 359 993

10 664 689

11 099 947

11 253 309

Uvoz

Količina (v tonah)

527 008

972 602

1 430 014

1 292 971

1 191 445

Tržni delež (v %)

5,5 %

9,4 %

13,4 %

11,6 %

10,6 %

Cene na enoto (EUR/tono)

475

446

388

353

441

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

72 %

72 %

71 %

73 %

67 %

Proizvodnja (v tonah)

13 171 558

13 019 699

12 763 140

13 191 436

12 494 712

Obseg prodaje v EU (v tonah)

8 906 120

9 187 941

9 019 809

9 568 119

9 848 615

Tržni delež (v %)

92,6 %

88,7 %

84,6 %

86,2 %

87,5 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

460

437

386

367

436

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

– 2,0 %

– 2,5 %

– 2,6 %

3,4 %

4,8 %

Zaposlenost (konec obdobja)

5 563

5 441

5 529

5 634

5 457

Zaloge

761 808

683 591

642 506

602 948

659 484

Denarni tok

20 571 082

14 116 433

53 015 513

165 167 521

249 292 475

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

0,9 %

2,4 %

1,9 %

6,2 %

9,3 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

– 1,3 %

Izdelek št. 14 – Nerjavne palice in lahki profili

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

526 080

593 501

593 530

630 737

632 804

Uvoz

Količina (v tonah)

113 071

147 453

142 416

147 811

159 577

Tržni delež (v %)

21,5 %

24,8 %

24,0 %

23,4 %

25,2 %

Cene na enoto (EUR/tono)

3 092

2 894

3 035

2 590

2 885

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

65 %

68 %

68 %

69 %

72 %

Proizvodnja (v tonah)

527 386

597 178

599 927

637 938

641 446

Obseg prodaje v EU (v tonah)

411 655

444 339

450 094

482 314

472 247

Tržni delež (v %)

78,2 %

74,9 %

75,8 %

76,5 %

74,6 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

2 988

2 969

2 838

2 404

2 807

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

5,2 %

5,6 %

4,1 %

2,3 %

5,8 %

Zaposlenost (konec obdobja)

3 680

3 766

3 737

3 789

3 844

Zaloge

83 561

91 900

89 676

90 409

90 893

Denarni tok

111 869 518

142 849 693

191 511 047

155 623 001

145 832 442

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

1,0 %

4,3 %

1,4 %

– 0,7 %

4,9 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

– 2,8 %

Izdelek št. 15 – Nerjavne žice

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

318 373

323 191

304 987

335 552

347 077

Uvoz

Količina (v tonah)

52 082

71 229

57 627

58 670

62 978

Tržni delež (v %)

16,4 %

22,0 %

18,9 %

17,5 %

18,1 %

Cene na enoto (EUR/tono)

2 300

2 193

2 310

1 962

2 228

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

63 %

64 %

65 %

69 %

71 %

Proizvodnja (v tonah)

373 010

383 586

388 273

412 892

449 392

Obseg prodaje v EU (v tonah)

266 290

251 961

247 359

276 880

284 098

Tržni delež (v %)

83,6 %

78,0 %

81,1 %

82,5 %

81,9 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

2 480

2 516

2 382

2 022

2 417

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

– 3,7 %

– 2,1 %

– 4,7 %

– 3,1 %

3,9 %

Zaposlenost (konec obdobja)

1 677

1 671

1 731

1 761

1 852

Zaloge

24 810

28 696

31 083

31 584

43 800

Denarni tok

13 022 575

18 221 077

106 175 940

84 328 053

44 337 763

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 0,7 %

2,9 %

– 1,5 %

– 2,8 %

5,5 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

7,8 %

Izdelek št. 16 – Nelegirane in druge legirane žice

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

18 033 534

18 249 258

18 949 497

19 375 225

20 026 426

Uvoz

Količina (v tonah)

1 125 730

1 289 953

1 697 912

2 000 967

2 094 274

Tržni delež (v %)

6,2 %

7,1 %

9,0 %

10,3 %

10,5 %

Cene na enoto (EUR/tono)

522

504

439

392

486

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

80 %

84 %

83 %

81 %

83 %

Proizvodnja (v tonah)

19 765 154

19 775 715

20 436 595

20 037 883

20 757 864

Obseg prodaje v EU (v tonah)

16 782 585

16 828 358

17 108 877

17 222 468

17 795 595

Tržni delež (v %)

93,1 %

92,2 %

90,3 %

88,9 %

88,9 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

509

492

443

420

505

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

1,8 %

4,8 %

3,0 %

0,6 %

3,4 %

Zaposlenost (konec obdobja)

11 561

11 598

11 881

13 068

13 058

Zaloge

876 450

896 633

1 120 091

974 085

954 649

Denarni tok

234 768 428

424 076 182

365 467 214

287 106 970

310 381 566

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

1,0 %

6,9 %

2,9 %

3,9 %

6,7 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

3,7 %

Izdelek št. 17 – Kotni profili in drugi profili iz železa ali nelegiranega jekla

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

6 159 135

6 544 142

6 549 935

7 205 377

7 375 383

Uvoz

Količina (v tonah)

223 669

277 507

268 014

388 041

262 745

Tržni delež (v %)

3,6 %

4,2 %

4,1 %

5,4 %

3,6 %

Cene na enoto (EUR/tono)

539

509

463

409

473

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

64 %

69 %

71 %

72 %

72 %

Proizvodnja (v tonah)

8 583 668

8 590 216

8 894 223

9 400 691

9 605 365

Obseg prodaje v EU (v tonah)

5 935 432

6 266 353

6 281 426

6 817 231

7 112 453

Tržni delež (v %)

96,4 %

95,8 %

95,9 %

94,6 %

96,4 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

471

471

449

417

463

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

– 6,5 %

– 3,7 %

– 0,6 %

2,1 %

– 1,8 %

Zaposlenost (konec obdobja)

6 212

5 685

6 006

6 264

6 096

Zaloge

510 927

464 184

466 561

559 452

569 947

Denarni tok

– 48 381 794

7 224 031

161 157 041

150 487 051

– 18 595 244

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 6,0 %

6,3 %

1,4 %

3,9 %

0,6 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

– 2,1 %

Izdelek št. 18 – Piloti

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

574 025

637 684

577 270

584 985

626 863

Uvoz

Količina (v tonah)

15 870

16 503

14 051

36 970

85 054

Tržni delež (v %)

2,8 %

2,6 %

2,4 %

6,3 %

13,6 %

Cene na enoto (EUR/tono)

787

765

1 126

651

629

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

78 %

82 %

76 %

82 %

81 %

Proizvodnja (v tonah)

907 320

940 451

840 182

777 182

817 764

Obseg prodaje v EU (v tonah)

558 131

621 150

563 140

548 010

541 782

Tržni delež (v %)

97,2 %

97,4 %

97,6 %

93,7 %

86,4 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

711

697

652

623

640

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

6,8 %

11,5 %

8,8 %

14,0 %

3,7 %

Zaposlenost (konec obdobja)

949

971

951

981

995

Zaloge

49 762

47 610

58 744

68 417

75 616

Denarni tok

58 272 442

68 732 139

63 936 644

86 404 634

40 555 786

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 9,3 %

6,8 %

6,7 %

10,3 %

1,5 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

1,7 %

Izdelek št. 20 – Cevi za plinovode

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

1 211 435

1 662 233

1 653 112

1 637 097

1 642 935

Uvoz

Količina (v tonah)

266 467

340 051

298 103

336 050

380 257

Tržni delež (v %)

22,0 %

20,5 %

18,0 %

20,5 %

23,1 %

Cene na enoto (EUR/tono)

688

649

646

566

676

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

37 %

38 %

38 %

40 %

37 %

Proizvodnja (v tonah)

1 053 283

1 460 549

1 471 772

1 396 933

1 392 404

Obseg prodaje v EU (v tonah)

944 903

1 322 070

1 354 273

1 300 727

1 262 560

Tržni delež (v %)

78,0 %

79,5 %

81,9 %

79,5 %

76,8 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

717

666

619

580

693

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

0,9 %

1,3 %

2,3 %

3,9 %

0,5 %

Zaposlenost (konec obdobja)

552

543

548

526

509

Zaloge

55 178

55 305

53 434

58 081

50 697

Denarni tok

15 451 286

15 884 723

16 166 705

15 309 189

20 506 964

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

3,7 %

3,9 %

1,1 %

1,7 %

8,7 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

2,4 %

Izdelek št. 21 – Votli profili

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

3 347 996

3 407 926

3 511 951

3 885 748

4 028 730

Uvoz

Količina (v tonah)

461 263

552 874

574 490

725 545

820 667

Tržni delež (v %)

13,8 %

16,2 %

16,4 %

18,7 %

20,4 %

Cene na enoto (EUR/tono)

599

571

553

497

618

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

46 %

46 %

46 %

47 %

49 %

Proizvodnja (v tonah)

3 019 375

3 019 977

3 106 261

3 333 368

3 388 786

Obseg prodaje v EU (v tonah)

2 882 473

2 854 843

2 936 771

3 159 965

3 207 994

Tržni delež (v %)

86,1 %

83,8 %

83,6 %

81,3 %

79,6 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

606

569

541

517

625

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

– 2,7 %

– 3,9 %

– 3,3 %

0,2 %

– 0,5 %

Zaposlenost (konec obdobja)

1 073

1 124

1 200

1 209

1 181

Zaloge

160 442

138 981

146 353

107 826

149 537

Denarni tok

– 9 630 441

13 389 861

23 807 058

13 000 201

21 372 166

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 2,4 %

– 5,3 %

– 6,2 %

– 0,6 %

7,2 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

1,2 %

Izdelek št. 22 – Nerjavne brezšivne cevi

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

96 507

101 504

97 341

96 320

95 672

Uvoz

Količina (v tonah)

32 581

38 782

39 719

42 510

42 701

Tržni delež (v %)

33,8 %

38,2 %

40,8 %

44,1 %

44,6 %

Cene na enoto (EUR/tono)

6 941

6 167

6 118

5 846

6 300

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

6 %

7 %

6 %

6 %

6 %

Proizvodnja (v tonah)

116 630

124 135

101 291

101 831

92 357

Obseg prodaje v EU (v tonah)

61 822

61 708

56 802

53 196

52 083

Tržni delež (v %)

64,1 %

60,8 %

58,4 %

55,2 %

54,4 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

7 913

7 740

8 318

7 361

7 993

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

3,1 %

5,9 %

– 0,4 %

– 0,1 %

1,2 %

Zaposlenost (konec obdobja)

11 180

11 211

10 369

9 779

9 317

Zaloge

7 452

9 389

10 455

8 690

11 688

Denarni tok

19 858 477

10 438 041

– 48 885 671

4 038 078

– 22 872 178

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

22,7 %

– 4,3 %

– 58,1 %

– 33,4 %

– 50,5 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

21,2 %

Izdelek št. 23 – Nosilne cevi

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

68 824

72 805

67 249

59 867

65 355

Uvoz

Količina (v tonah)

7 489

9 426

11 944

9 773

8 663

Tržni delež (v %)

10,9 %

12,9 %

17,8 %

16,3 %

13,3 %

Cene na enoto (EUR/tono)

2 069

1 626

1 749

1 630

1 608

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

68 %

64 %

53 %

52 %

63 %

Proizvodnja (v tonah)

64 972

65 475

58 407

52 494

57 657

Obseg prodaje v EU (v tonah)

61 324

63 378

55 304

50 092

56 691

Tržni delež (v %)

89,1 %

87,1 %

82,2 %

83,7 %

86,7 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

2 023

2 003

1 925

1 804

1 837

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

4,6 %

4,9 %

– 6,7 %

– 9,2 %

– 1,8 %

Zaposlenost (konec obdobja)

332

322

306

274

280

Zaloge

1 285

1 433

2 591

1 452

2 429

Denarni tok

3 499 664

3 928 566

5 055 796

– 791 310

– 620 461

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

0,9 %

– 3,3 %

– 64,7 %

– 54,5 %

– 28,1 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

12,5 %

Izdelek št. 25 – Velike varjene cevi

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

669 846

1 041 055

427 457

586 746

1 804 463

Uvoz

Količina (v tonah)

286 939

411 273

209 524

159 219

1 044 534

Tržni delež (v %)

42,8 %

39,5 %

49,0 %

27,1 %

57,9 %

Cene na enoto (EUR/tono)

1 070

793

904

772

936

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

26 %

32 %

29 %

35 %

65 %

Proizvodnja (v tonah)

1 333 900

1 150 000

1 034 600

1 086 300

1 500 000

Obseg prodaje v EU (v tonah)

382 758

624 819

216 243

426 937

759 478

Tržni delež (v %)

57,1 %

60,0 %

50,6 %

72,8 %

42,1 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

894

887

835

771

766

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

3,0 %

– 6,1 %

– 2,7 %

– 0,6 %

0,0 %

Zaposlenost (konec obdobja)

1 512

1 545

1 365

1 372

1 326

Zaloge

322 722

600 020

633 600

727 048

1 139 429

Denarni tok

197 726 967

– 97 558 802

94 492 289

– 70 888 943

13 666 659

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

– 15,8 %

– 23,5 %

– 17,7 %

– 6,7 %

9,1 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

– 22,0 %

Izdelek št. 26 – Druge varjene cevi

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

2 385 499

3 121 613

3 126 300

3 286 436

3 352 661

Uvoz

Količina (v tonah)

474 949

491 934

510 548

540 386

571 167

Tržni delež (v %)

19,9 %

15,8 %

16,3 %

16,4 %

17,0 %

Cene na enoto (EUR/tono)

1 352

1 376

1 397

1 262

1 431

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

57 %

57 %

57 %

58 %

60 %

Proizvodnja (v tonah)

2 384 152

3 166 935

3 144 492

3 190 480

3 301 195

Obseg prodaje v EU (v tonah)

1 907 944

2 622 348

2 588 536

2 721 349

2 765 915

Tržni delež (v %)

80,0 %

84,0 %

82,8 %

82,8 %

82,5 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

1 024

1 013

984

942

1 062

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

1,2 %

2,4 %

1,7 %

4,2 %

4,3 %

Zaposlenost (konec obdobja)

3 024

3 013

3 011

3 089

3 025

Zaloge

125 621

84 268

100 035

120 308

120 420

Denarni tok

66 281 502

68 619 951

77 514 611

87 283 492

106 630 804

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

9,1 %

11,5 %

8,8 %

12,8 %

19,3 %


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

– 34,8 %

Izdelek št. 28 – Jeklena žica

Podatki za koledarsko leto

2013

2014

2015

2016

2017

Potrošnja (v tonah)

1 318 451

1 517 192

1 480 243

1 513 248

1 505 202

Uvoz

Količina (v tonah)

574 083

722 773

692 918

736 623

722 858

Tržni delež (v %)

43,5 %

47,6 %

46,8 %

48,7 %

48,0 %

Cene na enoto (EUR/tono)

781

729

722

626

708

Položaj proizvajalcev v EU

Izkoriščenost zmogljivosti (v %)

73 %

75 %

77 %

73 %

71 %

Proizvodnja (v tonah)

899 763

932 496

940 169

886 666

900 054

Obseg prodaje v EU (v tonah)

744 368

794 419

787 325

776 626

782 344

Tržni delež (v %)

56,5 %

52,4 %

53,2 %

51,3 %

52,0 %

Prodajna cena na enoto (EUR/tono)

940

909

840

832

905

Neto dobiček/izguba od prodaje v EU (v %)

0,5 %

0,0 %

1,1 %

2,6 %

0,8 %

Zaposlenost (konec obdobja)

3 387

3 395

3 429

3 459

3 408

Zaloge

 

 

 

 

 

Denarni tok

66 281 502

68 619 951

77 514 611

87 283 492

106 630 804

Donosnost naložbenega kapitala (v %)

 

 

 

 

 


Primerjava cen za leto 2017

 

Nelojalno nižanje cen

21,8 %


PRILOGA IV– Seznam izdelkov s poreklom iz držav v razvoju, za katere se uporabljajo začasni ukrepi

Država/skupina izdelkov

1

2

3

4

5

6

7

8

9

12

13

14

15

16

17

18

20

21

22

23

25

26

28

Afganistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Albanija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Angola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antigva in Barbuda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Argentina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Armenija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraljevina Bahrajn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bangladeš

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barbados

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belize

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Večnacionalna država Bolivija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bocvana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brazilija

x

x

 

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

Brunej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burkina Faso

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burundi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zelenortski otoki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kambodža

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamerun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Srednjeafriška republika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čad

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čile

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kitajska

 

 

x

x

 

x

 

x

 

x

 

 

x

 

 

x

 

x

x

x

x

x

x

Kolumbija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kongo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kostarika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slonokoščena obala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demokratična republika Kongo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Džibuti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dominika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dominikanska republika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekvador

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egipt

x

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salvador

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fidži

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gabon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gambija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gruzija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grenada

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gvatemala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gvineja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gvineja Bissau

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gvajana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haiti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Honduras

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hong Kong, Kitajska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indija

x

x

x

x

x

x

x

 

x

 

 

x

x

 

 

 

x

 

x

x

 

x

 

Indonezija

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jamajka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jordanija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazahstan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kenija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuvajt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kirgiška republika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laoška ljudska demokratična republika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lesoto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liberija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Macao, Kitajska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Madagascar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malavi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malezija

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maldivi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mavretanija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mavricij

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mehika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Republika Moldavija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mongolija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Črna gora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maroko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mozambik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mjanmar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Namibija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nikaragva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niger

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nigerija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pakistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Papua Nova Gvineja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paragvaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filipini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruanda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saint Kitts in Nevis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sveta Lucija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saint Vincent in Grenadine

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samoa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraljevina Saudova Arabija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

Senegal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sejšeli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sierra Leone

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salomonovi otoki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Južna Afrika

 

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šrilanka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Surinam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svazi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tadžikistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tanzanija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tajska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nekdanja jugoslovanska republika Makedonija

 

 

 

 

x

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

 

Togo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tonga

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trinidad in Tobago

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tunizija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turčija

x

x

 

x

x

 

 

 

x

x

x

 

 

x

x

 

x

x

 

 

x

x

x

Uganda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukrajina

x

x

 

 

 

 

x

 

 

 

x

x

 

x

x

 

x

x

x

 

 

 

x

Združeni arabski emirati

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

x

 

Urugvaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vanuatu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bolivarska republika Venezuela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vietnam

 

x

 

x

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jemen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zambija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zimbabve

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PRILOGA V – Tarifne kvote

Številka izdelka

Zaporedna številka

Kategorija izdelka

Oznake KN

Obseg tarifne kvote (v neto tonah)

Stopnja dodatne dajatve

1

09.8501

Nelegirani in drugi legirani vroče valjani pločevina in trakovi

7208 10 00 , 7208 25 00 , 7208 26 00 , 7208 27 00 , 7208 36 00 , 7208 37 00 , 7208 38 00 , 7208 39 00 , 7208 40 00 , 7208 52 99 , 7208 53 90 , 7208 54 00 , 7211 14 00 , 7211 19 00 , 7212 60 00 , 7225 19 10 , 7225 30 10 , 7225 30 30 , 7225 30 90 , 7225 40 15 , 7225 40 90 , 7226 19 10 , 7226 91 20 , 7226 91 91 , 7226 91 99

4 269 009

25 %

2

09.8502

Nelegirana in druga legirana hladno valjana pločevina

7209 15 00 , 7209 16 90 , 7209 17 90 , 7209 18 91 , 7209 25 00 , 7209 26 90 , 7209 27 90 , 7209 28 90 , 7209 90 20 , 7209 90 80 , 7211 23 20 , 7211 23 30 , 7211 23 80 , 7211 29 00 , 7211 90 20 , 7211 90 80 , 7225 50 20 , 7225 50 80 , 7226 20 00 , 7226 92 00

1 318 865

25 %

3

09.8503

Elektropločevina (razen GOES)

7209 16 10 , 7209 17 10 , 7209 18 10 , 7209 26 10 , 7209 27 10 , 7209 28 10 , 7225 19 90 , 7226 19 80

178 704

25 %

4

09.8504

Pločevina s kovinsko prevleko

7210 20 00 , 7210 30 00 , 7210 41 00 , 7210 49 00 , 7210 61 00 , 7210 69 00 , 7210 90 80 , 7212 20 00 , 7212 30 00 , 7212 50 20 , 7212 50 30 , 7212 50 40 , 7212 50 61 , 7212 50 69 , 7212 50 90 , 7225 91 00 , 7225 92 00 , 7226 99 10 , 7226 99 30 , 7226 99 70

2 115 054

25 %

5

09.8505

Pločevina z organsko prevleko

7210 70 80 , 7212 40 80

414 324

25 %

6

09.8506

Izdelki iz bele pločevine

7209 18 99 , 7210 11 00 , 7210 12 20 , 7210 12 80 , 7210 50 00 , 7210 70 10 , 7210 90 40 , 7212 10 10 , 7212 10 90 , 7212 40 20

367 470

25 %

7

09.8507

Nelegirane in druge legirane plošče kvarto

7208 51 20 , 7208 51 91 , 7208 51 98 , 7208 52 91 , 7208 90 20 , 7208 90 80 , 7210 90 30 , 7225 40 12 , 7225 40 40 , 7225 40 60 , 7225 99 00

1 442 988

25 %

8

09.8508

Nerjavni vroče valjani pločevina in trakovi

7219 11 00 , 7219 12 10 , 7219 12 90 , 7219 13 10 , 7219 13 90 , 7219 14 10 , 7219 14 90 , 7219 22 10 , 7219 22 90 , 7219 23 00 , 7219 24 00 , 7220 11 00 , 7220 12 00

193 049

25 %

9

09.8509

Nerjavni hladno valjani pločevina in trakovi

7219 31 00 , 7219 32 10 , 7219 32 90 , 7219 33 10 , 7219 33 90 , 7219 34 10 , 7219 34 90 , 7219 35 10 , 7219 35 90 , 7219 90 20 , 7219 90 80 , 7220 20 21 , 7220 20 29 , 7220 20 41 , 7220 20 49 , 7220 20 81 , 7220 20 89 , 7220 90 20 , 7220 90 80

476 161

25 %

12

09.8512

Nelegirane in druge legirane trgovske palice in lahki profili

7214 30 00 , 7214 91 10 , 7214 91 90 , 7214 99 31 , 7214 99 39 , 7214 99 50 , 7214 99 71 , 7214 99 79 , 7214 99 95 , 7215 90 00 , 7216 10 00 , 7216 21 00 , 7216 22 00 , 7216 40 10 , 7216 40 90 , 7216 50 10 , 7216 50 91 , 7216 50 99 , 7216 99 00 , 7228 10 20 , 7228 20 10 , 7228 20 91 , 7228 30 20 , 7228 30 41 , 7228 30 49 , 7228 30 61 , 7228 30 69 , 7228 30 70 , 7228 30 89 , 7228 60 20 , 7228 60 80 , 7228 70 10 , 7228 70 90 , 7228 80 00

728 270

25 %

13

09.8513

Armaturne palice

7214 20 00 , 7214 99 10

714 964

25 %

14

09.8514

Nerjavne palice in lahki profili

7222 11 11 , 7222 11 19 , 7222 11 81 , 7222 11 89 , 7222 19 10 , 7222 19 90 , 7222 20 11 , 7222 20 19 , 7222 20 21 , 7222 20 29 , 7222 20 31 , 7222 20 39 , 7222 20 81 , 7222 20 89 , 7222 30 51 , 7222 30 91 , 7222 30 97 , 7222 40 10 , 7222 40 50 , 7222 40 90

82 156

25 %

15

09.8515

Nerjavne žice

7221 00 10 , 7221 00 90

32 744

25 %

16

09.8516

Nelegirane in druge legirane žice

7213 10 00 , 7213 20 00 , 7213 91 10 , 7213 91 20 , 7213 91 41 , 7213 91 49 , 7213 91 70 , 7213 91 90 , 7213 99 10 , 7213 99 90 , 7227 10 00 , 7227 20 00 , 7227 90 10 , 7227 90 50 , 7227 90 95

1 058 110

25 %

17

09.8517

Kotni profili in drugi profili iz železa ali nelegiranega jekla

7216 31 10 , 7216 31 90 , 7216 32 11 , 7216 32 19 , 7216 32 91 , 7216 32 99 , 7216 33 10 , 7216 33 90

167 817

25 %

18

09.8518

Piloti

7301 10 00

24 854

25 %

20

09.8520

Cevi za plinovode

7306 30 41 , 7306 30 49 , 7306 30 72 , 7306 30 77

185 280

25 %

21

09.8521

Votli profili

7306 61 10 , 7306 61 92 , 7306 61 99

387 343

25 %

22

09.8522

Nerjavne brezšivne cevi

7304 11 00 , 7304 22 00 , 7304 24 00 , 7304 41 00 , 7304 49 10 , 7304 49 93 , 7304 49 95 , 7304 49 99

22 818

25 %

23

09.8523

Nosilne cevi

7304 51 12 , 7304 51 18 , 7304 59 32 , 7304 59 38

5 549

25 %

25

09.8525

Velike varjene cevi

7305 11 00 , 7305 12 00 , 7305 19 00 , 7305 20 00 , 7305 31 00 , 7305 39 00 , 7305 90 00

258 133

25 %

26

09.8526

Druge varjene cevi

7306 11 10 , 7306 11 90 , 7306 19 10 , 7306 19 90 , 7306 21 00 , 7306 29 00 , 7306 30 11 , 7306 30 19 , 7306 30 80 , 7306 40 20 , 7306 40 80 , 7306 50 20 , 7306 50 80 , 7306 69 10 , 7306 69 90 , 7306 90 00

296 274

25 %

28

09.8528

Nelegirana žica

7217 10 10 , 7217 10 31 , 7217 10 39 , 7217 10 50 , 7217 10 90 , 7217 20 10 , 7217 20 30 , 7217 20 50 , 7217 20 90 , 7217 30 41 , 7217 30 49 , 7217 30 50 , 7217 30 90 , 7217 90 20 , 7217 90 50 , 7217 90 90

393 031

25 %