27.12.2018   

SL

Uradni list Evropske unije

C 464/7


IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE

z dne 17. decembra 2018

o objavi zahtevka za registracijo imena iz člena 49 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta v Uradnem listu Evropske unije

„Zagorski mlinci“ (ZGO)

(2018/C 464/07)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. novembra 2012 o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil (1) ter zlasti člena 50(2)(a) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Hrvaška je v skladu s členom 49(4) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Komisiji poslala zahtevek za zaščito imena „Zagorski mlinci“.

(2)

V skladu s členom 50 Uredbe (EU) št. 1151/2012 je Komisija zahtevek preučila in sklenila, da izpolnjuje pogoje iz navedene uredbe.

(3)

Da se omogoči vložitev ugovorov v skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012, bi bilo enotni dokument in sklic na objavo specifikacije proizvoda iz člena 50(2)(a) navedene uredbe za ime „Zagorski mlinci“ treba objaviti v Uradnem listu Evropske unije

SKLENILA:

Edini člen

Enotni dokument in sklic na objavo specifikacije proizvoda iz člena 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 za ime „Zagorski mlinci“ (ZGO) sta v Prilogi k temu sklepu.

V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 je objava tega sklepa podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper registracijo imena iz prvega odstavka tega člena v treh mesecih od dneva njegove objave v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 17. decembra 2018

Za Komisijo

Phil HOGAN

Član Komisije


(1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.


PRILOGA

ENOTNI DOKUMENT

„Zagorski mlinci“

Št. EU: PGI-HR-02315 – 19.6.2017

ZOP ( ) ZGO ( X )

1.   Ime

„Zagorski mlinci“

2.   Država članica ali tretja država

Hrvaška

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1   Vrsta proizvoda

Skupina 2.3 Kruh, fino pecivo, slaščice, keksi in drugi pekovski izdelki

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

„Zagorski mlinci“ so pekovski izdelek, pripravljen iz gladke pšenične moke tipa 550, vode in soli, iz katerih se naredi tanko, razvaljano in ročno razvlečeno testo debeline do 2,5 mm. Razvlečeno testo se potem razreže v pravokotnike, ki se jih dvakrat speče na segretih grelnih ploščah in potem pusti, da se popolnoma osušijo.

Končni proizvod „Zagorski mlinci“ so pravokotniki tenko spečenega testa z možnimi neenakomernimi robovi, od bele do rumene barve, ravne in mestoma blago dvignjene površine z značilnimi, deloma osmojenimi zboklinami (mehurji) od svetlo rjave do rjave in črne barve, ki so nastali zaradi napihovanja testa med pečenjem.

Pred uživanjem se „Zagorski mlinci“ ročno nalomijo na manjše kose, poparijo se kropom in pustijo stati krajši čas. Nato se sperejo in tradicionalno začinijo z vročo mastjo od pečenja ter so pripravljeni za uživanje.

Merilo kakovosti za „Zagorske mlince“

Oblika

Pravokotna, možnih neravnih robov

Površina

Ravna, mestoma blago dvignjena zaradi napihovanja med peko, z značilnimi, deloma osmojenimi zboklinami (mehurji)

Barva

Bela do rumena (značilna za pšenični testo) z značilnimi delno osmojenimi mehurji od svetlo rjave do rjave in črne barve.

Konsistentnost

Krhka in zlahka lomljiva

3.3   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

Surovine, potrebne za proizvodnjo proizvoda „Zagorski mlinci“ so gladka moka tipa 550, morska ali kamena sol in voda.

3.4   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

Postopek proizvodnje „Zagorskih mlincev“ od umesenja testa do pečenja in počivanja mora v celoti potekati znotraj geografskega območja, opredeljenega v točki (4).

3.5   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

„Zagorski mlinci“ imajo značilno in prepoznavno pravokotno obliko, ki se jo dobi z rezanjem tanko razvlečenega testa pred pečenjem. Zaradi krhke konsistence končnega proizvoda „Zagorski mlinci“ pri nepravilni pripravi hitro razpokajo in se zlomijo. Prevoz nepredpakiranega (neembaliranega) končnega proizvoda ali prepakiravanje lahko povzroči njihov popoln razpad ali pa izgubijo svojo značilno pravokotno obliko. Da bi se zagotovila njegova značilna pravokotna oblika in preprečilo vpijanje vlage, zaradi česar lahko proizvod postane tog, se „Zagorski mlinci“ pakirajo neposredno po prozvodnji znotraj geografskega območja, opredeljenega v točki 4. Tako se zagotovijo izvirna kakovost in prepoznavne značilnosti proizvoda, ki se daje na trg.

3.6   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

Geografsko območje proizvodnje „Zagorskih mlincev“ zajema območje Hrvaškega Zagorja, tj. območje Krapinsko-zagorske županije, celotno območje Varaždinske županije ter obod Zagrebške županije na meji s Krapinsko-zagorsko županijo in Varaždinsko županijo, oziroma občinami: Brdovec, Marija Gorica, Pušća, Dubravica, Luka, Jakovlje, Bistra in Bedenica.

5.   Povezava z geografskim območjem

Vzročna povezava med proizvodom „Zagorski mlinci“ in opredeljenim geografskim območjem temelji na slovesu proizvoda, tradicionalni metodi proizvodnje, tj. posebnem načinu priprave, receptu, ki se je ohranil do današnjih dni, in značilnostih tega geografskega območja.

Kmetijska gospodarstva v Hrvaškem Zagorju so bila tradicionalno majhna, ljudje pa revni, kar je pomenilo, da so se prehranjevali predvsem s tistim, kar so sami proizvedli. Zaradi tega so pogosto iz pšenične moke, katere je bilo vedno dovolj, pripravili in razvlekli različne vrste testa, ki so ga potem skuhali ali spekli.

Obenem je vsako gospodinjstvo v Zagorju imelo štedilnik na drva z grelnimi ploščami, na katerih se je hrana, vključno z „Zagorskimi mlinci“, kuhala in pekla.

Hrvaško Zagorje je regija, usmerjena v nadaljnji razvoj svoje turistične industrije, eden njenih najmočnejših adutov pa je njena bogata gastronomija, ki temelji na tradicionalnih lokalnih specialitetah, med katerimi imajo „Zagorski mlinci“ pomembno mesto. O tem, da se „mlinci“ stoletja pripravljajo in kuhajo v Hrvaškem Zagorju, priča dejstvo, da se hrvaško besedo „mlinac“ (ali „mlinec“, različico besede v kajkavskem narečju) zasledi že od 17. stoletja dalje, ko je pomenila tanko razvaljan list testa (J. Ivanišević, 2011, revija iće & piće, Zagreb).

Enostaven recept za „Zagorske mlince“, ki zahteva samo moko, sol in vodo, so si predajale generacije družin v Hrvaškem Zagorju vse do današnjih dni. Tudi če je proizvod „Zagorski mlinci“ tradicionalni proizvod Hrvaškega Zagorja, pa se pripravlja tudi drugod na Hrvaškem, čeprav ne prav pogosto, kjer pa vedno vsebuje jajca.

Poleg tega, da je recept tradicionalen, je pripravljanje testa za „Zagorske mlince“ posebna veščina. Kepa testa se najprej razvalja na veliki površini, tradicionalno na kuhinjski mizi, potem pa se testo, tako kot nekoč tudi danes, ročno razvleče. To zahteva posebno spretnost in izkušnje, saj je bistveno, da se testo razvleče čim tanjše in čim bolj enakomerno ter da ni debelejše od 2,5 mm. Testo se razvleče v velike plahte, odvisno od velikosti uporabljene površine (mize); razvlači se ga tako dolgo, dokler ne sega čez robove mize. Brez posebne spretnosti to ne bi bilo mogoče, ker bi se testo sicer strgalo. Takšna vlečena testa so značilna za tradicionalno hrvaško kuhinjo, še zlasti za Hrvaško Zagorje, kjer so gospodinje predajale to znanje naslednjim generacijam.

Za tipičen videz in krhko konsistenco „Zagorskih mlincev“ je zaslužen poseben način pečenja testa na ravnih ali ukrivljenih grelnih ploščah največ nekaj minut. Pek se na osnovi znanja in izkušenj odloči, kdaj je testo pečeno. Tradicionalni način peke „Zagorskih mlincev“ je na ravnih ali ukrivljenih grelnih ploščah, prav tako, kakor so se včasih pekli na štedilnikih na drva v zagorskih hišah. Druga značilnost proizvoda „Zagorski mlinci“ je, da se dvakrat pečejo in počivajo po vsaki peki. S prvo peko in počivanjem se iz testa odstrani vlaga, medtem ko druga peka dokonča postopek peke in da mlincem njihove značilne osmojene mehurje. To je tipična metoda za pripravo „Zagorskih mlincev“ v primerjavi z drugimi podobnimi vrstami testa, ki se pečejo v zaprtih pečeh, na žaru, v krušni peči ali pod kovinskim pokrovom v obliki zvona.

Ker so „Zagorski mlinci“ kot jed tradicionalno postreženi s pečeno perutnino, je v skoraj vseh zapisih o uživanju „Zagorskega purana“ navedeno, da se postreže s prilogo „Zagorski mlinci“. Oba proizvoda sta med najpomembnejšimi avtentičnimi proizvodi Hrvaškega Zagorja in sta navedena tako rekoč v vsaki publikaciji o turizmu in gastronomiji v Hrvaškem Zagorju, ali regiji nasploh, kadar pa se postrežeta skupaj, predstavljata prepoznavno kombinacijo, „glavno jed“ Hrvaškega Zagorja, na splošno znano kot „Zagorski puran s mlincima“ („Zagorski puran“ z „mlinci“).

Članek „Okusi i mirisi plemićkih gozbi“ iz brošure Zagorje gastroturizam, ki jo je objavilo Turistično združenje Krapinsko-zagorske županije, vsebuje recept za purana z mlinci in navedbo, da je „pečeni puran z ‚mlinci‘ klasika zagorske kuhinje“. Povezava med tema dvema proizvodoma in Hrvaškim Zagorjem je prav tako omenjena v članku „Moćni okusi kraljevskih i pučkih jela“ v vodniku o severni in osrednji Hrvaški: „Puran z ‚mlinci‘ najmočneje opredeljuje kulinarično identiteto Hrvaškega Zagorja“ (Ž. Žutelja, 2011, v vodniku: Kontinentala Hrvatska, 2011, EPH media d. o. o.).

Znani sejem 100 % Zagorsko se organizira že šest let zapored, na njem pa so predstavljeni tradicionalni kmetijski proizvodi Hrvaškega Zagorja, ki se tam tudi prodajajo in promovirajo. Eden od tradicionalnih proizvodov, ki so predstavljeni na dogodku, so „Zagorski mlinci“ (100 % Zagorsko, 2011, sejemska brošura, Sajamska izložba Krapinsko-zagorske županije, katalog razstavljavcev).

Kulinarični dogodek Chtef – Zagorski chef je kuharsko tekmovanje, na katerem udeleženci iz tradicionalnih sestavin iz Hrvaškega Zagorja pripravijo inovativne jedi z veliko domišljije. To tekmovanje združuje vse, kar je najboljšega v gastronomiji Hrvaškega Zagorja, in regionalno tradicijo. Leta 2014 se je dogodek Chtef – Zagorski chef osredotočil na pripravo „Zagorskih mlincev“.

Drugi članek, ki obravnava posebne značilnosti „Zagorskih mlincev“, recept, spretnost, potrebno za njihovo pripravo, in povezavo s Hrvaškim Zagorjem, je „Milostive ne mijese mlince … ali ih rado jedu“, objavljen v rubriki o tradicionalni kuhinji („Tradicijska kuhinja“) ene od vodilnih hrvaških gastronomskih revij. Že iz samega naslova, ki se glasi „Milostljive ne mesijo mlincev … a jih rade jedo“, se lahko sklepa, da priprava mlincev zahteva posebno spretnost, ki je meščanke niso imele. V članku je predstavljena tudi povezava med proizvodom „Zagorski mlinci“ in Hrvaškim Zagorjem. „Usoda mlincev je bila že zdavnaj zapečatena. Puran in mlinci … neločljivo so povezani, prav tako kot kruh in mleko. Najlepša zagorska ljubezenska zgodba ni ta o Veroniki Deseniški, ampak prav ta o puranu in ‚mlincih‘, večnem paru z zagorskih bregov, ki jih je Joža Horvat morda najbolje opisal kot: Zagorje!“ (J. Ivanišević, 2011, revija iće & piće, Zagreb).

O slovesu proizvoda „Zagorski mlinci“ govori tudi dejstvo, da jih je Krapinsko-zagorska županija leta 2012 uvrstila na Seznam avtohtonih kmetijsko-gozdnih prehrambenih proizvodov in tradicionalnih jedi zagorske kuhinje (Seznam avtohtonih kmetijsko-gozdnih prehrambenih proizvodov in tradicionalnih jedi zagorske kuhinje, 2012, Krapinsko-zagorska županija).

„Zagorski mlinci“ so na seznamu pomembne hrvaške kulturne dediščine, v znanstveni publikaciji z naslovom Prirodna i antropogena osnova turizma Hrvatske (P. Ružić in D. Demonja, 2013, Prirodna i antropogena osnova turizma Hrvatske, Inštitut za kmetijstvo in turizem Poreč).

Hrvaško Zagorje kot privlačna turistična destinacija v celinski Hrvaški ob kulturi in zgodovini pritegne tudi s svojo gastronomsko ponudbo, ki temelji na tradicionalnih lokalnih proizvodih. V številnih turističnih brošurah, povezanih s Hrvaškim Zagorjem, so redno navedeni „Zagorski mlinci“, ki jih je moč najti na jedilniku tako rekoč vsake gostilne in restavracije.

Zagorska gastronomija je bila predstavljena na mednarodnem kongresu umetnosti gastronomije v Istri, ki je leta 2012 potekal v Umagu (International Art of Gastronomy in Istria). Goste tega kongresa je posebej zanimala priprava „Zagorskih mlincev“, ki so bili postreženi z „Zagorskim puranom“. Po besedah kuharskega mojstra Gissurja Guðmundssona, predsednika Svetovnega združenja kuharjev, so: „‚Zagorski mlinci‘ edinstvena gastronomska izkušnja.“

O povezavi med Hrvaškim Zagorjem in „Zagorskimi mlinci“ govori tudi dejstvo, da so „Zagorski mlinci“ uvrščeni v kulinarični vodnik z imenom Vodič kroz hrvatske gastro ikone (Vodnik po hrvaških gastronomskih ikonah). Naslednja navedba je iz poglavja o Hrvaškem Zagorju, pod naslovom „Zagorski mlinci“: „Sloves te na videz preproste priloge k pečenemu puranu, raci ali gosi je tolikšen, da še napisati ni treba, da izvirajo iz Hrvaškega Zagorja“. V istem vodniku je objavljen tudi nepogrešljiv recept za pripravo purana z mlinci (Gastronomadi 2007, Vodnik po hrvaških gastronomskih ikonah).

O slovesu „Zagorskih mlincev“ in povezavi s Hrvaškim Zagorjem najbolje govorijo rezultati ankete, izpeljane leta 2016 na vzorcu 1 000 anketirancev. Rezultati ankete so pokazali, da 79 % ljudi na Hrvaškem mlince povezuje s Hrvaškim Zagorjem, 80 % pa jih meni, da so „Zagorski mlinci“ avtohtoni prehrambeni proizvod Hrvaškega Zagorja. Poleg tega celo 95 % vseh anketirancev meni, da bi bilo treba „Zagorske mlince“ vključiti v promocijsko gradivo, gastronomske publikacije in monografije, ki se nanašajo na Hrvaško Zagorje. Po anketi bi 68 % anketrancev v trgovini pri izbiri med proizvodoma „Zagorski mlinci“ in „Mlinci“ poseglo po proizvodu „Zagorski mlinci“. Dobre štiri petine anketirancev meni, da so „Zagorski mlinci“ proizvod, ki uživa ugled na Hrvaškem. Večina anketirancev se popolnoma strinja s trditvijo, da so „Zagorski mlinci“ okusni (povprečna ocena 4,54 na lestvici od 1 do 5), mnogi pa podpirajo izjave o trdni povezavi med mlinci in Hrvaškim Zagorjem (povprečna ocena 4,4 na lestvici od 1 do 5) (Hendal Market Research, 2016, Prepoznatljivost zagorskih mlinaca, anketa, Zagreb).

„Zagorski mlinci“ se prodajajo pod tem imenom in so na voljo v skoraj vseh dobro založenih trgovinah na Hrvaškem (letak Metro Cash&Carry).

Sklic na objavo specifikacije proizvoda

(drugi pododstavek člena 6(1) te uredbe)

http://www.mps.hr/datastore/filestore/109/Izmijenjena_Specifikacija_proizvoda_Zagorski_mlinci.pdf