18.7.2017   

SL

Uradni list Evropske unije

L 185/41


IZVEDBENI SKLEP SVETA (EU) 2017/1333

z dne 11. julija 2017

o spremembi Izvedbenega sklepa Sveta 2014/170/EU o pripravi seznama nesodelujočih tretjih držav pri boju proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu v zvezi s Saint Vincentom in Grenadinami

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 1005/2008 z dne 29. septembra 2008 o vzpostavitvi sistema Skupnosti za preprečevanje nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje in o spremembi uredb (EGS) št. 2847/93, (ES) št. 1936/2001 in (ES) št. 601/2004 ter o razveljavitvi uredb (ES) št. 1093/94 in (ES) št. 1447/1999 (1) ter zlasti člena 33(1) Uredbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

1.   UVOD IN POSTOPEK

(1)

Uredba (ES) št. 1005/2008 (v nadaljnjem besedilu: uredba o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu) vzpostavlja sistem Unije za preprečevanje nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje.

(2)

V poglavju VI uredbe o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu so določeni postopek v zvezi z opredelitvijo nesodelujočih tretjih držav, demarše v zvezi z državami, ki so opredeljene kot nesodelujoče tretje države, priprava seznama nesodelujočih tretjih držav, črtanje s seznama nesodelujočih tretjih držav, objava seznama nesodelujočih tretjih držav in morebitni izredni ukrepi.

(3)

Svet je 24. marca 2014 sprejel Izvedbeni sklep 2014/170/EU (2), s katerim je bil vzpostavljen seznam nesodelujočih tretjih držav pri boju proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu v skladu z uredbo o neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu.

(4)

V skladu s členom 32 uredbe o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu je Komisija s Sklepom z dne 12. decembra 2014 (v nadaljnjem besedilu: Sklep z dne 12. decembra 2014) (3) Saint Vincent in Grenadine obvestila o možnosti, da bodo opredeljeni kot država, ki jo Komisija obravnava kot nesodelujočo tretjo državo.

(5)

Komisija je v Sklep z dne 12. decembra 2014 vključila informacije o bistvenih dejstvih in ugotovitvah, na katerih temelji taka morebitna opredelitev.

(6)

O Sklepu z dne 12. decembra 2014 so bili Saint Vincent in Grenadine obveščeni skupaj z dopisom z istega dne ter s predlogom, naj v tesnem sodelovanju s Komisijo izvedejo akcijski načrt za odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti.

(7)

Komisija je Saint Vincent in Grenadine pozvala, da zlasti: (i) sprejmejo vse potrebne ukrepe za izvajanje ukrepov iz akcijskega načrta, ki ga je predlagala Komisija; (ii) ocenijo izvajanje teh ukrepov; in (iii) Komisiji vsakih šest mesecev pošljejo podrobno poročilo z oceno izvajanja teh ukrepov, med drugim glede individualne in/ali splošne učinkovitosti pri zagotavljanju popolne skladnosti sistema za nadzor ribolova.

(8)

Saint Vincent in Grenadine so imeli priložnost, da se pisno in ustno odzovejo na Sklep z dne 12. decembra 2014 ter na druge ustrezne informacije, ki jih je sporočila Komisija, kar jim je omogočalo predložitev dokazov, s katerimi bi izpodbijali ali dopolnili dejstva iz Sklepa z dne 12. decembra 2014. Saint Vincentu in Grenadinam je bila zagotovljena pravica, da zahtevajo ali predložijo dodatne informacije.

(9)

Komisija je s Sklepom z dne 12. decembra 2014 ter pripadajočim dopisom začela dialog s Saint Vincentom in Grenadinami ter poudarila, da po njenem mnenju šest mesecev načeloma zadostuje za dosego sporazuma.

(10)

Komisija je še naprej zahtevala in preverjala vse informacije, ki jih je štela za potrebne. Obravnavane in upoštevane so bile ustne in pisne pripombe, ki so jih Saint Vincent in Grenadine predložili po Sklepu z dne 12. decembra 2014. O ugotovitvah Komisije so bili Saint Vincent in Grenadine pisno ali ustno obveščeni.

(11)

Vendar je Komisija menila, da Saint Vincent in Grenadine niso zadovoljivo obravnavali zadevnih področij in pomanjkljivosti, kot je opisano v Sklepu z dne 12. decembra 2014. Poleg tega je Komisija ugotovila, da ukrepi iz akcijskega načrta niso bili v celoti izvedeni. Zato je Komisija sprejela Izvedbeni sklep (EU) 2017/918 (4) o opredelitvi Saint Vincenta in Grenadin kot nesodelujoče tretje države pri boju proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu.

(12)

Na podlagi preiskav in dialoga, ki jih je izvedla Komisija, vključno s korespondenco in srečanji, ter razlogov, na katerih temeljita Sklep z dne 12. decembra 2014 in Izvedbeni sklep (EU) 2017/918, je primerno Saint Vincent in Grenadine uvrstiti na seznam nesodelujočih tretjih držav pri boju proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu.

(13)

Svet v skladu s členom 34(1) uredbe o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu s kvalificirano večino in na predlog Komisije tretjo državo črta s seznama nesodelujočih tretjih držav, če navedena tretja država dokaže, da so se razmere, zaradi katerih je bila uvrščena na seznam, popravile. Pri odločitvi o črtanju se upošteva tudi, ali je zadevna opredeljena tretja država uvedla dejanske ukrepe, s katerimi se lahko doseže trajno izboljšanje razmer.

2.   OPREDELITEV SAINT VINCENTA IN GRENADIN KOT NESODELUJOČE TRETJE DRŽAVE

(14)

Komisija je v Sklepu z dne 12. decembra 2014 analizirala dolžnosti Saint Vincenta in Grenadin in ocenila njihovo izpolnjevanje mednarodnih obveznosti, ki jih imajo kot država zastave, pristanišča, obalna država ali država trga. Pri tem pregledu je upoštevala merila iz člena 31(4) do (7) uredbe o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu.

(15)

Komisija je pregledala skladnost Saint Vincenta in Grenadin glede na ugotovitve iz Sklepa z dne 12. decembra 2014 ter ob upoštevanju ustreznih informacij, ki so jih o tem predložili Saint Vincent in Grenadine, predlaganega akcijskega načrta in sprejetih ukrepov za izboljšanje razmer.

(16)

Glavne pomanjkljivosti, ki jih je ugotovila Komisija v predlaganem akcijskem načrtu, so se nanašale na več pomanjkljivosti pri izvajanju obveznosti mednarodnega prava, predvsem v zvezi z: nesprejetjem ustreznega pravnega okvira; neobstojem ustreznega in učinkovitega sistema spremljanja nadzora in obladovanja; neobstojem programa opazovanja; ter neobstojem sistema odvračilnih sankcij. Druge ugotovljene pomanjkljivosti se na splošno nanašajo na izpolnjevanje mednarodnih obveznosti, vključno s priporočili in resolucijami regionalnih organizacij za upravljanje ribolova ter pogoji za registracijo plovil v skladu z mednarodnim pravom. Ugotovljeno je bilo tudi pomanjkanje skladnosti s priporočili in resolucijami ustreznih organov, kot so mednarodni akcijski načrt za preprečevanje nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova ter prostovoljne smernice o uspešnosti države zastave – oba navedena dokumenta je pripravila Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo. Vendar pa se je pomanjkanje skladnosti z nezavezujočimi priporočili in resolucijami obravnavalo samo kot dodaten dokaz in ne kot podlaga za opredelitev.

(17)

Komisija je v Izvedbenem sklepu (EU) 2017/918 Saint Vincent in Grenadine opredelila kot nesodelujočo tretjo državo v skladu z uredbo o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu.

(18)

V zvezi z morebitnimi omejitvami za Saint Vincent in Grenadine kot državo v razvoju je treba opozoriti, da splošna stopnja razvoja Saint Vincenta in Grenadin ne vpliva na njihov razvojni status in splošno ravnanje na področju ribolova.

(19)

Ob upoštevanju Sklepa z dne 12. decembra 2014 in Izvedbenega sklepa (EU) 2017/918, dialoga med Saint Vincentom in Grenadinami ter Komisijo ter rezultatov tega dialoga je mogoče ugotoviti, da so ukrepi, ki so jih sprejeli Saint Vincent in Grenadine v okviru svojih dolžnosti, ki jih imajo kot država zastave, nezadostni za izpolnitev določb členov 63, 64, 91, 94 in 117 Konvencije Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu, členov 7, 18, 19, 20 in 23 Sporazuma Združenih narodov za izvajanje določb Konvencije Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu z dne 10. decembra 1982 glede ohranjanja in upravljanja čezconskih staležev rib in izrazito selivskih staležev rib ter člena III(8) Sporazuma Združenih narodov o pospeševanju upoštevanja mednarodnih ukrepov za ohranjanje in upravljanje s strani ribiških plovil na odprtem morju.

(20)

Zato Saint Vincent in Grenadine niso izpolnili svojih dolžnosti, ki jih imajo kot država zastave v skladu z mednarodnim pravom, da sprejmejo ukrepe za preprečevanje nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje.

3.   PRIPRAVA SEZNAMA NESODELUJOČIH TRETJIH DRŽAV

(21)

Na podlagi ugotovitev v zvezi s Saint Vincentom in Grenadinami bi bilo treba to državo v skladu s členom 33 uredbe o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu dodati na seznam nesodelujočih tretjih držav iz Izvedbenega sklepa 2014/170/EU. Navedeni sklep bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(22)

Vključitev Saint Vincenta in Grenadin na seznam nesodelujočih tretjih držav pri boju proti nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu vključuje uporabo ukrepov iz člena 38 uredbe o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu. Člen 38(1) uredbe o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu določa prepoved uvoza ribiških proizvodov, ki so jih ujela ribiška plovila, ki plujejo pod zastavo nesodelujočih tretjih držav. V primeru Saint Vincenta in Grenadin bi morala prepoved veljati za vse staleže in vrste, to je za vse ribiške proizvode, kot so določeni v členu 2(8) uredbe o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu, saj pomanjkanje ustreznih ukrepov v zvezi z nezakonitim, neprijavljenim in nereguliranim ribolovom, zaradi katerega so bili Saint Vincent in Grenadine opredeljeni kot nesodelujoča tretja država, ni omejeno na določen stalež ali vrsto.

(23)

Treba je opozoriti, da nezakonit, neprijavljen in nereguliran ribolov med drugim izčrpava staleže rib, uničuje morske habitate, ogroža ohranjanje in trajnostno rabo morskih virov, izkrivlja konkurenco, ogroža zanesljivost preskrbe s hrano, postavlja poštene ribiče v nepravičen slabši položaj in slabi obalne skupnosti. Glede na obseg težav, povezanih s tovrstnim ribolovom, se zdi potrebno, da Unija hitro izvede ukrepe v zvezi s Saint Vincentom in Grenadinami kot nesodelujočo tretjo državo. Zato bi moral ta sklep začeti veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

(24)

Če Saint Vincent in Grenadine dokažejo, da so se razmere, zaradi katerih so bili uvrščeni na seznam, popravile, Svet s kvalificirano večino in na predlog Komisije Saint Vincent in Grenadine črta s seznama nesodelujočih tretjih držav v skladu s členom 34(1) uredbe o nezakonitem, neprijavljenem in nereguliranem ribolovu. Pri vsaki takšni odločitvi o črtanju bi bilo treba prav tako upoštevati, ali so Saint Vincent in Grenadine uvedli dejanske ukrepe, s katerimi se lahko doseže trajno izboljšanje razmer –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

V Prilogo k Izvedbenemu sklepu 2014/170/EU se dodajo „Saint Vincent in Grenadine“.

Člen 2

Ta sklep začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 11. julija 2017

Za Svet

Predsednik

T. TÕNISTE


(1)  UL L 286, 29.10.2008, str. 1.

(2)  Izvedbeni sklep Sveta 2014/170/EU z dne 24. marca 2014 o pripravi seznama nesodelujočih tretjih držav pri boju proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu v skladu z Uredbo (ES) št. 1005/2008 o vzpostavitvi sistema Skupnosti za preprečevanje nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje (UL L 91, 27.3.2014, str. 43).

(3)  Sklep Komisije z dne 12. decembra 2014 o obvestilu tretji državi, za katero po mnenju Komisije obstaja možnost, da bo opredeljena kot nesodelujoča tretja država v skladu z Uredbo Sveta (ES) št. 1005/2008 o vzpostavitvi sistema Skupnosti za preprečevanje nezakonitega, neprijavljenega in nereguliranega ribolova, za odvračanje od njega ter za njegovo odpravljanje (UL C 453, 17.12.2014, str. 5).

(4)  Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2017/918 z dne 23. maja 2017 o opredelitvi Saint Vincenta in Grenadin kot nesodelujoče tretje države pri boju proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu (UL L 139, 30.5.2017, str. 70).