23.3.2017   

SL

Uradni list Evropske unije

L 78/65


IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE (EU) 2017/547

z dne 21. marca 2017

o organizaciji začasnega poskusa v skladu z Direktivo Sveta 2002/56/ES v zvezi z gomolji semenskega krompirja, pridobljenimi iz pravega semena krompirja

(notificirano pod dokumentarno številko C(2017) 1736)

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije;

ob upoštevanju Direktive Sveta 2002/56/ES z dne 13. junija 2002 o trženju semenskega krompirja (1) in zlasti člena 19 Direktive;

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Novi dosežki na področju žlahtnjenja krompirja obljubljajo precejšnje skrajšanje razvojnih programov ter omogočajo dostop do večje genetske raznovrstnosti in razvoj novih sort s kombinacijami koristnih lastnosti.

(2)

Sedanje sprejete prakse pri proizvodnji semenskega krompirja temeljijo na vegetativnem razmnoževanju gomoljev krompirja skozi več generacij. Vendar dosežki, omenjeni v uvodni izjavi 1, vključujejo razmnoževanje krompirja s semenom, tako imenovanim pravim semenom krompirja. Prakse razmnoževanja iz pravega semena krompirja obljubljajo precejšnje skrajšanje časa, potrebnega za proizvodnjo zadostne količine semenskega krompirja za končne uporabnike, hkrati pa zmanjšujejo tveganje kopičenja bolezni.

(3)

Ker gomolji semenskega krompirja, pridobljeni iz pravega semena krompirja, zdaj ne izpolnjujejo zahteve iz člena 2(b)(i) Direktive 2002/56/ES, da morajo biti proizvedeni v skladu s sprejeto prakso, je treba zbrati informacije o proizvodnji in trženju takih gomoljev, da bi razumeli, kateri standardi kakovosti in inšpekcijski pregledi so potrebni za zagotavljanje kakovosti in zdravja navedenih gomoljev, ter določili, v kateri fazi ali pod katerimi pogoji se lahko dajo v shemo potrjevanja. Zato je primerno pod nadzorom ustreznih organov organizirati začasen poskus v skladu z Direktivo Sveta 2002/56/ES v zvezi z gomolji semenskega krompirja, pridobljenimi iz pravega semena krompirja.

(4)

Zdravje, pristnost in kakovost zadevnih gomoljev so odvisni od zagotavljanja kakovosti, pristnosti in zdravja v inovativnih začetnih in vmesnih korakih v postopku proizvodnje. Zato bi bilo treba zbrati informacije o zdravju, pristnosti in kakovosti pravega semena krompirja in sejancev, ki zrastejo iz takega semena, in poročati o njih ter tako zagotoviti skladnost gomoljev z zahtevami za osnovni semenski krompir ali certificirani semenski krompir.

(5)

O ohranjanju zdravja ter zadostne sortne pristnosti in čistote skozi celoten postopek proizvodnje gomoljev iz pravega semena krompirja je znanega le malo. Zato bi bilo treba zbrati ustrezne informacije in poročati o njih. Po nekaj letih bi bilo morda treba pregledati zbrane informacije o sortni pristnosti in sortni čistoti materiala, uporabljenega v poskusu, ter opredeliti morebitne težave, ki bi lahko vplivale na opredelitev in kakovost zadevnega materiala.

(6)

Države članice, ki sodelujejo pri poskusu, bi morale dovoliti trženje gomoljev, pridobljenih iz pravega semena krompirja. Proizvajalci bi morali biti zaradi inovativnega postopka proizvodnje oproščeni nekaterih zahtev iz Direktive 2002/56/ES, zlasti v zvezi z minimalno velikostjo gomoljev semenskega krompirja, ki se dajo na trg, sortnostjo, največjim številom generacij na polju in prisotnostjo zunanjih poškodb.

(7)

Poleg splošnih pogojev iz Direktive 2002/56/ES bi bilo treba za trženje gomoljev semenskega krompirja iz poskusa določiti posebne pogoje. Ti pogoji bi morali zagotoviti zbirko zadostnih informacij za oceno poskusa. Zato je treba določiti pravila za registracijo, sledljivost, označevanje, preskušanje uspešnosti in poročanje.

(8)

Ker je ukrep iz tega sklepa poskusen, bi bilo treba omejiti količino semenskega krompirja, ki se potrdi.

(9)

Da bi lahko države članice preverile, da največja količina ni presežena, bi morali proizvajalci, ki nameravajo v okviru poskusa proizvajati gomolje ali sejance krompirja, obvezno sporočiti količine, ki jih nameravajo proizvesti ali posaditi.

(10)

Za pregled napredka pri poskusu bi morale države članice, ki sodelujejo pri njem, Komisiji in drugim državam članicam vsako leto predložiti poročilo o trženih količinah. Po zaključku poskusa bi morale predložiti končno poročilo, ki zlasti vsebuje rezultate inšpekcijskih pregledov polj in partij ter informacije o zdravju, pristnosti in kakovosti pravega semena krompirja in sejancev, pridobljenih iz njega.

(11)

Da bi lahko v okviru poskusa proizvajalci proizvedli in dobavitelji tržili zadostno količino gomoljev semenskega krompirja ter da bi lahko pristojni organi pregledali zadevni material in zbrali dovolj primerljivih informacij za pripravo končnega poročila, bi moral poskus trajati sedem let, kar je v skladu s členom 19 Direktive 2002/56/ES tudi najdaljše dovoljeno trajanje.

(12)

Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za rastline, živali, hrano in krmo –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Predmet urejanja

1.   Začasni poskus se organizira na ravni Unije, njegov namen pa je oceniti, ali lahko pod nekaterimi pogoji proizvodnja gomoljev semenskega krompirja iz rastlinic, ki zrastejo iz pravega semena krompirja, pomeni boljšo alternativo proizvodnji iz semenskega krompirja ter se tako lahko šteje za sprejeto prakso za ohranjanje sorte in zdravja, kot določa člen 2(b)(i) Direktive 2002/56/ES.

2.   Namen poskusa je oceniti naslednje elemente:

(a)

ali je proizvodnjo gomoljev semenskega krompirja iz odstavka 1 mogoče šteti za „sprejeto prakso“ v smislu člena 2(b)(i) Direktive 2002/56/ES ter ali je mogoče pravo seme krompirja šteti kot seme generacije pred osnovnim semenom v smislu člena 2(c)(i) navedene direktive;

(b)

ali so sprejemljivi gomolji iz odstavka 1, ki so manjši od minimalne velikosti iz člena 10(1) Direktive 2002/56/ES;

(c)

ali je sprejemljivo število generacij osnovnega semenskega krompirja in certificiranega semenskega krompirja, ki se razlikuje od največjega števila, določenega v točki 7 Priloge I k Direktivi 2002/56/ES;

(d)

ali so sprejemljivi gomolji iz odstavka 1, pri katerih je delež zunanjih poškodb večji od največjega deleža, določenega v točki 3 Priloge II k Direktivi 2002/56/ES;

(e)

ali gomolji iz odstavka 1 ohranijo zadostno sortno pristnost in čistoto po več ciklih vegetativnega razmnoževanja ter ali so za take gomolje sprejemljive drugačne zgornje meje od največjih deležev za osnovni semenski krompir iz točke 1(b) in certificirani semenski krompir iz točke 2(b) Priloge I k Direktivi 2002/56/ES;

(f)

ali bolezni, ki se prenašajo s semenom, vplivajo na kakovost gomoljev iz odstavka 1, in če vplivajo, ali bi bilo v zvezi s temi boleznimi treba določiti posebne zahteve;

(g)

ali je treba med proizvodnjo pravega semena krompirja in sejancev iz njega uvesti posebne zahteve glede sledljivosti, pristnosti, kakovosti in zdravja, da se zagotovijo kakovost, opredelitev in zdravje gomoljev iz odstavka 1, in

(h)

kakšna je najprimernejša proizvodna veriga od pravega semena krompirja do certificiranega semenskega krompirja v kmetijskih in podnebnih razmerah, ki prevladujejo v Uniji.

Člen 2

Opredelitev pojmov

Za namene tega sklepa se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(a)

„pravo seme krompirja“ pomeni seme krompirja v botaničnem smislu, proizvedeno v Uniji;

(b)

„poskusni sejanci“ pomeni rastlinice, ki v Uniji zrastejo iz pravega semena krompirja in so namenjene proizvodnji drugih krompirjev;

(c)

„poskusni gomolji“ pomeni gomolje, ki v Uniji zrastejo iz poskusnih sejancev;

(d)

„poskusni material“ pomeni pravo seme krompirja, poskusne sejance in poskusne gomolje.

Člen 3

Sodelovanje držav članic v poskusu

1.   V poskusu lahko sodeluje vsaka država članica.

2.   Država članica, ki se odloči za sodelovanje v poskusu (v nadaljnjem besedilu: sodelujoča država članica), o tem obvesti Komisijo in druge države članice.

3.   Sodelujoča država članica lahko sodelovanje kadar koli prekine, tako da o tem obvesti Komisijo in druge države članice.

Člen 4

Uradno potrjevanje in odstopanja od Direktive 2002/56/ES

Sodelujoče države članice lahko do 31. decembra 2023 in v okviru količinske omejitve iz člena 5 poskusne gomolje uradno potrdijo kot „osnovni semenski krompir“ ali „certificirani semenski krompir“ v skladu z ustreznimi določbami Direktive 2002/56/ES, če so navedeni gomolji v skladu s členoma 6 in 7 tega sklepa ter so jih vzgojile, proizvedle ali ohranile osebe, registrirane v skladu s členom 8 tega sklepa, če navedeni poskusni gomolji pripadajo sorti, ki izpolnjuje enega od naslednjih pogojev:

(a)

je v skladu s členom 17 Direktive Sveta 2002/53/ES (2) navedena skupnem katalogu sort poljščin;

(b)

v skladu s členom 3 Direktive 2002/53/ES je bila sprejeta v drugi državi članici;

(c)

v skladu s členom 3 Direktive 2002/53/ES je bila vložena veljavna prijava za sprejetje zadevne sorte.

Za namene prvega odstavka se za poskusne gomolje šteje, da so proizvedeni v skladu s sprejetimi praksami za ohranjanje sorte in zdravja, kot je določeno v členu 2(b)(i) Direktive 2002/56/ES, ter da so proizvedeni iz semena generacije pred osnovnim semenom, kot je določeno v členu 2(c)(i) navedene direktive.

Točki 1(b) in 2(b) Priloge I in točka 3 Priloge II k Direktivi 2002/56/ES se ne uporabljajo.

Člen 10 Direktive 2002/56/ES se ne uporablja za gomolje, pridobljene iz poskusnih sejancev.

Člen 5

Količinske omejitve

Potrjevanje v skladu s členom 4 je za vsako sodelujočo državo članico vsako leto omejeno na količino poskusnih gomoljev, ki ne presega 0,3 % proizvedenega semenskega krompirja, oziroma na največ 10 hektarjev semenskega krompirja, posajenega zadevno leto v zadevni sodelujoči državi članici.

Vsak proizvajalec vsako leto do 30. aprila organu za potrjevanje prijavi velikost območja, na katerem namerava v zadevnem letu proizvajati poskusne gomolje.

Člen 6

Zahteve glede kakovosti, pristnosti in zdravja poskusnih sejancev in pravega semena krompirja

Poskusni gomolji se proizvedejo iz poskusnih sejancev, ki izpolnjujejo zahteve iz oddelka A Priloge I in so zrasli iz pravega semena krompirja, pridobljenega iz spolnega križanja samooplodnih starševskih linij, ki izpolnjuje zahteve iz oddelka B Priloge I.

Člen 7

Največje število generacij

Z odstopanjem od prvega in drugega odstavka točke 7 Priloge I k Direktivi 2002/56/ES je največje število kombiniranih generacij osnovnega semenskega krompirja in certificiranega semenskega krompirja iz pravega semena krompirja štiri.

Gomolji, pridobljeni iz poskusnih sejancev, so prva generacija.

Člen 8

Registracija žlahtniteljev, proizvajalcev in oseb, odgovornih za ohranjanje sort krompirja, ki se razmnožujejo s pravim semenom krompirja

1.   Vsaka sodelujoča država članica vodi in posodablja javni register fizičnih ali pravnih oseb, ki proizvajajo in tržijo poskusni material.

2.   Osebe iz odstavka 1 pri organu za potrjevanje vložijo prijavo za vpis v register. Prijava vsebuje vse naslednje podatke:

(a)

njihovo ime, naslov in kontaktne podatke;

(b)

poimenovanje zadevne sorte.

Register vsebuje te podatke za vsako osebo.

Člen 9

Označevanje

Pakiranja ali kontejnerji s poskusnimi gomolji, ki se tržijo kot osnovni semenski krompir ali certificirani semenski krompir, imajo poleg informacij, ki se zahtevajo v skladu z Direktivo 2002/56/ES, tudi uradno etiketo z navedbo iz oddelka A Priloge II.

Kontejnerjem s poskusnimi sejanci je priložen dokument, ki ga izda dobavitelj in vključuje informacije iz oddelka B Priloge II.

Pakiranja pravega semena krompirja imajo etiketo dobavitelja z informacijami iz oddelka C Priloge II.

Uradna etiketa, dokument, ki je priložen kontejnerjem s poskusnimi sejanci, in etiketa dobavitelja se izdajo v vsaj enem od uradnih jezikov Unije.

Člen 10

Sledljivost

Sodelujoče države članice zagotovijo sledljivost poskusnega materiala.

Dobavitelj, ki preda poskusni material drugemu dobavitelju, vodi evidenco, na podlagi katere lahko za vsak kos poskusnega materiala opredeli dobavitelja, ki ga je prejel.

Dobavitelj, ki je prejel poskusni material, vodi evidenco, na podlagi katere lahko za vsak kos poskusnega materiala opredeli dobavitelja, od katerega ga je prejel.

Dobavitelji vodijo evidence iz tega člena do 31. marca 2024.

Člen 11

Uradni inšpekcijski pregledi

Organi sodelujočih držav članic za potrjevanje izvajajo uradne inšpekcijske preglede v zvezi s proizvodnjo in trženjem poskusnega materiala. Brez poseganja v člen 23 Direktive 2002/56/ES taki uradni inšpekcijski pregledi zajemajo vsaj:

(a)

preverjanje prijav količin, ki naj bi se proizvedle, in obvestila o trženih količinah;

(b)

tehnično čistoto, vsebnost drugih vrst in kalivost pravega semena krompirja;

(c)

skladnost proizvajalca in vseh oseb, ki tržijo poskusni material, z zahtevami iz tega sklepa.

Inšpekcijski pregledi v zvezi s točko (b) prvega odstavka se izvajajo vsaj enkrat letno. Vključujejo inšpekcijske preglede prostorov zadevnih oseb ter polj in rastlinjakov, v katerih se proizvajajo pravo seme krompirja in poskusni sejanci.

Člen 12

Obveznosti obveščanja in poročanja

1.   Dobavitelji vsako leto do 28. februarja odgovorni uradni organ sodelujoče države članice obvestijo o količinah poskusnega materiala, ki so ga tržili prejšnje leto. Sodelujoče države članice vodijo evidenco trženih količin poskusnega materiala. Te informacije se na zahtevo zagotovijo organu za potrjevanje.

2.   Vsaka sodelujoča država članica vsako leto do 31. marca za prejšnje leto Komisiji in drugim državam članicam predloži letno poročilo z informacijami iz Priloge III, kadar so te informacije na voljo. Poročilo vedno vsebuje informacije o količinah trženega poskusnega materiala, in če je znano, o državi članici, v katero je bil poskusni material poslan. Poročilo lahko vsebuje druge informacije, ki se sodelujoči državi članici zdijo pomembne.

3.   Vsaka sodelujoča država članica do 31. marca 2024 Komisiji in drugim državam članicam predloži končno poročilo z informacijami iz Priloge III. Poročilo vključuje oceno pogojev poskusa, in, če je primerno, interesa za organizacijo nadaljnjega poskusa. Vsebuje lahko tudi druge informacije, ki se sodelujoči državi članici zdijo pomembne glede na namen poskusa.

4.   Sodelujoča država članica, ki preneha sodelovati v poskusu pred 31. decembrom 2023, predloži končno poročilo do 31. marca v letu po koncu njenega sodelovanja.

Člen 13

Naslovniki

Ta sklep je naslovljen na države članice.

V Bruslju, 21. marca 2017

Za Komisijo

Vytenis ANDRIUKAITIS

Član Komisije


(1)  UL L 193, 20.7.2002, str. 60.

(2)  Direktiva Sveta 2002/53/ES z dne 13. junija 2002 o skupnem katalogu sort poljščin (UL L 193, 20.7.2002, str. 1).


PRILOGA I

ZAHTEVE IZ ČLENA 6

ODDELEK A

Zahteve, ki jih morajo izpolnjevati poskusni sejanci

1.

Na sejancih praktično ni škodljivih organizmov ali bolezni, ki bi lahko vplivali na kakovost, ali znakov ali simptomov teh organizmov in bolezni, ki zmanjšujejo uporabnost, zlasti naslednjih škodljivih organizmov: Rhizoctonia solani Kühn, Phytophtera infestans (Mont.) de Bary, Alternaria solani Sorauer, Alternaria alternata (Fr.) Keissl., Verticillium dahlia Kleb., Verticillium albo-atrum Reinke & Berthold, virusa zvijanja krompirjevih listov, krompirjevega virusa A, krompirjevega virusa M, krompirjevega virusa S, krompirjevega virusa X in krompirjevega virusa Y.

2.

Na sejancih ni simptomov okužbe s črno nogo.

3.

Sejanci imajo zadostno sortno pristnost in sortno čistoto.

4.

Na sejancih praktično ni napak, ki vplivajo na kakovost in uporabnost sadilnega materiala.

ODDELEK B

Zahteve, ki jih mora izpolnjevati pravo seme krompirja

1.

Seme ima zadostno sortno pristnost in sortno čistoto.

2.

Bolezni in škodljivi organizmi, ki zmanjšajo uporabnost semena, so na najnižji možni ravni.

3.

Tehnična čistota, vsebina drugih rastlinskih vrst in kalivost semena zadostujejo za zagotavljanje kakovosti in uporabnosti poskusnega materiala.


PRILOGA II

ZAHTEVE ZA OZNAČEVANJE IZ ČLENA 9

(A)

Navedba iz prvega odstavka člena 9 „Gomolji iz pravega semena krompirja, začasni poskus v skladu s pravili in standardi EU“.

(B)

Informacije iz drugega odstavka člena 9:

1.

navedba „Začasni poskus v skladu s pravili in standardi EU“;

2.

ime odgovornega uradnega organa in zadevna država članica ali njune začetnice;

3.

dobaviteljeva registracijska številka ali številka dovoljenja;

4.

ime proizvajalca;

5.

referenčna številka partije;

6.

vrsta, navedena vsaj z botaničnim imenom;

7.

sorta;

8.

količina (število rastlinic);

9.

država članica proizvodnje;

10.

navedba „Sejanci iz pravega semena krompirja“;

11.

vzgoja in nega, kadar je primerno.

(C)

Informacije iz tretjega odstavka člena 9:

1.

navedba „Začasni poskus v skladu s pravili in standardi EU“;

2.

ime odgovornega uradnega organa in zadevna država članica ali njune začetnice;

3.

ime in naslov dobavitelja, odgovornega za namestitev etikete, ali njegova registrska oznaka iz javnega registra;

4.

referenčna številka partije;

5.

vrsta, navedena vsaj z botaničnim imenom;

6.

sorta;

7.

država članica proizvodnje;

8.

navedba „Pravo seme krompirja“;

9.

deklarirana neto ali bruto teža ali deklarirano število semen;

10.

kadar je navedena teža in se uporabijo granulirana fitofarmacevtska sredstva, snovi za oblaganje ali drugi trdni dodatki, vrsta dodatka in približno razmerje med težo čistih semen in skupno težo.


PRILOGA III

INFORMACIJE, KI JIH JE TREBA NAVESTI V POROČILU IZ ČLENA 12

1.

Število oseb, registriranih v skladu s členom 8(1);

2.

količina trženega pravega semena krompirja, poskusnih sejancev in poskusnih gomoljev ter, kadar je primerno, država članica, v katero so bili pravo seme krompirja, poskusni sejanci ali poskusni gomolji poslani;

3.

rezultati inšpekcijskih pregledov pravega semena krompirja v zvezi s tehnično čistoto, vsebino drugih vrst in kalivostjo ter uporabljene metode analize in odstopanja;

4.

informacije, s katerimi je mogoče določiti primerno velikost partije in velikosti vzorcev za pravo seme krompirja, vključno z opisi uporabljenih metod vzorčenja semena in odstopanj;

5.

rezultati inšpekcijskih pregledov poskusnih sejancev v zvezi s sortno pristnostjo in čistoto ter uporabljene metode in odstopanja;

6.

rezultati inšpekcijskih pregledov v zvezi s sortno pristnostjo in sortno čistoto gomoljev in deformiranih gomoljev;

7.

rezultati nacionalnih primerjalnih poskusov;

8.

ocena uporabnikov v zvezi z zdravjem in kakovostjo semenskega krompirja iz pravega semena krompirja;

9.

analiza stroškov in koristi, na podlagi katere je mogoče ugotoviti, ali je proizvodnja gomoljev iz pravega semena krompirja boljša alternativa proizvodnji semenskega krompirja.