15.3.2017   

SL

Uradni list Evropske unije

L 69/25


SKLEP SVETA (EU) 2017/449

z dne 7. marca 2017

o stališču, ki se zavzame v imenu Evropske unije na šestdesetem zasedanju Komisije za droge o vključitvi snovi v tabele Enotne konvencije o mamilih iz leta 1961, kakor je bila spremenjena s Protokolom iz leta 1972, in Konvencije o psihotropnih substancah iz leta 1971

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 83(1) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Enotna konvencija Združenih narodov (ZN) o mamilih iz leta 1961, kakor je bila spremenjena s Protokolom iz leta 1972 (v nadaljnjem besedilu: Konvencija o mamilih), je začela veljati 8. avgusta 1975.

(2)

V skladu s členom 3 Konvencije o mamilih se lahko Komisija za droge odloči, da v tabele iz navedene konvencije doda nove snovi. Tabele lahko spreminja samo v skladu s priporočili Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), lahko pa se tudi odloči, da sprememb, ki jih priporoča SZO, ne bo vnesla.

(3)

Konvencija ZN o psihotropnih substancah iz leta 1971 (v nadaljnjem besedilu: Konvencija o psihotropnih substancah) je začela veljati 16. avgusta 1976.

(4)

Na podlagi člena 2 Konvencije o psihotropnih substancah se lahko Komisija za droge na podlagi priporočil SZO odloči, da v tabele iz navedene konvencije doda snovi ali da jih iz njih črta. Ima široka diskrecijska pooblastila, v okviru katerih lahko upošteva gospodarske, socialne, pravne, upravne in druge dejavnike, ne sme pa ravnati samovoljno.

(5)

Spremembe tabel obeh konvencij neposredno vplivajo na področje uporabe prava Unije na področju nadzora nad drogami. Okvirni sklep Sveta 2004/757/PNZ (1) se uporablja za snovi v tabelah Konvencije o mamilih in Konvencije o psihotropnih substancah. Sklep Sveta 2005/387/PNZ (2) se ne uporablja za snovi v tabelah Konvencije o mamilih ali Konvencije o psihotropnih substancah. Zato so vse spremembe tabel, priloženih navedenima konvencijama, neposredno vključene v skupna pravila Unije.

(6)

Komisija za droge bi morala na šestdesetem zasedanju 13. do 17. marca 2017 na Dunaju odločiti o vključitvi desetih novih snovi v tabele konvencij.

(7)

Unija ni pogodbenica zadevnih konvencij ZN. Ima status opazovalke v Komisiji za droge, v kateri ima trenutno 12 držav članic glasovalno pravico. Zato je potrebno, da države članice izrazijo stališče Unije v zvezi z vključitvijo snovi v tabele Konvencije o mamilih in Konvencije o psihotropnih substancah.

(8)

Stališče, ki se zavzame v imenu Unije na naslednjem zasedanju Komisije za droge, se nanaša izključno na vključitev snovi v tabele konvencij. Ta sklep ne ureja zadev, ki niso povezane z vključitvijo snovi v tabele; o njih se bodo države članice po potrebi uskladile ob robu zasedanja Komisije za droge. Ta sklep ne posega v razmejitev pristojnosti med Unijo in državami članicami glede drugih zadev v zvezi z zadevnimi konvencijami.

(9)

SZO je 2. decembra 2016 generalnemu sekretarju ZN priporočila, naj v Tabelo I Konvencije o mamilih doda dve novi snovi, in osem novih snovi v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(10)

Glede na oceno strokovnega odbora za odvisnost od drog SZO (v nadaljnjem besedilu: strokovni odbor) je U-47700 (3,4-dikloro-N-(-N-metil-benzamid 2-dimetilamino-cikloheksil)) spojina, ki jo je mogoče zlorabiti podobno kot opioide, za katere je uveden nadzor, kot sta morfij in AH-7921, ki sta vključena v Tabelo I Konvencije o mamilih, ter ima lahko podobne škodljive učinke. Evidenc o njegovi terapevtski uporabi ni, je pa že povzročil smrtne žrtve. Ker o njegovi zlorabi ali verjetnosti zlorabe obstaja dovolj dokazov in lahko zato postane problem javnega zdravja in družbeni problem, je uvedba mednarodnega nadzora nad to snovjo upravičena. Zato SZO priporoča, da se U-47700 uvrsti v Tabelo I Konvencije o mamilih.

(11)

U-47700 spremlja Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami kot novo psihoaktivno snov pod pogoji Sklepa 2005/387/PNZ. U-47700 je bil odkrit v 14 državah članicah. Je v prosti prodaji na trgu. Povezan je z resnimi neželenimi dogodki, tudi s smrtmi, in v okviru sistema zgodnjega opozarjanja na nevarnost je bilo objavljeno opozorilo o nevarnosti, ki jo pomeni za javno zdravje.

(12)

Zato bi morale države članice zavzeti stališče, da se U-47700 doda v Tabelo I Konvencije o mamilih.

(13)

Glede na oceno strokovnega odbora je butirfentanil (N-fenil-N-[1-(2-feniletil)-4-piperidinil]butanamid) spojina, ki jo je mogoče zlorabiti podobno kot opioide, za katere je uveden nadzor, kot sta morfij in fentanil, ki sta vključena v Tabelo I Konvencije o mamilih, ter ima lahko podobne škodljive učinke. Lahko se pretvori tudi v fentanil. Evidenc o njegovi terapevtski uporabi ni, je pa že povzročil smrtne žrtve. Ker o njegovi zlorabi ali verjetnosti zlorabe obstaja dovolj dokazov ter lahko postane problem javnega zdravja in družbeni problem, je uvedba mednarodnega nadzora nad to snovjo upravičena. Zato SZO priporoča, da se butirfentanil uvrsti v Tabelo I Konvencije o mamilih.

(14)

Butirfentanil spremlja Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami kot novo psihoaktivno snov pod pogoji Sklepa 2005/387/PNZ. Butirfentanil je bil odkrit v šestih državah članicah. Je v prosti prodaji na trgu. Povezan je z resnimi neželenimi dogodki, med drugim z najmanj enim odkritim smrtnim primerom, in v okviru sistema zgodnjega opozarjanja na nevarnost je bilo objavljeno opozorilo o nevarnosti, ki jo pomeni za javno zdravje.

(15)

Zato bi morale države članice zavzeti stališče, da se butirfentanil doda v Tabelo II Konvencije o mamilih.

(16)

Glede na oceno strokovnega odbora je stopnja tveganja za javno zdravje in družbo, povezana z zlorabo 4-metiletkatinona ali 4-MEC (2-(etilamino)-1-(4-metilfenil)propan-1-on), precejšnja. Evidenc o terapevtski uporabi 4-MEC ni. Strokovni odbor ugotavlja, da je mogoče 4-MEC podobno zlorabiti in da lahko ima podobne škodljive učinke kot snovi iz Tabele II Konvencije o psihotropnih substancah. Ker po mnenju strokovnega odbora o zlorabi ali verjetnosti zlorabe 4-MEC obstaja dovolj dokazov in zato predstavlja problem javnega zdravja in družbeni problem, je uvedba mednarodnega nadzora nad to snovjo upravičena. Zato SZO priporoča, da se 4-MEC uvrsti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(17)

4-MEC spremlja Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami kot novo psihoaktivno snov pod pogoji Sklepa 2005/387/PNZ. 4-MEC je bil odkrit v 19 državah članicah. Je v prosti prodaji na trgu. Povezan je z majhnim številom resnih neželenih dogodkov, vključno s smrtmi.

(18)

Zato bi morale države članice zavzeti stališče, da se 4-MEC doda v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(19)

Glede na oceno strokovnega odbora je stopnja tveganja za javno zdravje in družbo, povezana z zlorabo etilona (1-(2H-1,3-benzodioksol-5-il)-2-(etilamino)propan-1-on), precejšnja. Evidenc o terapevtski uporabi etilona ni. Strokovni odbor ugotavlja, da je mogoče etilon (1-(2H-1,3-benzodioksol-5-il)-2-(etilamino)propan-1-on) podobno zlorabiti in da lahko ima podobne škodljive učinke kot snovi iz Tabele II Konvencije o psihotropnih substancah. Ker po mnenju strokovnega odbora o zlorabi ali verjetnosti zlorabe etilona obstaja dovolj dokazov in zato predstavlja problem javnega zdravja in družbeni problem, je uvedba mednarodnega nadzora nad to snovjo upravičena. Zato SZO priporoča, da se etilon uvrsti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(20)

Etilon spremlja Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami kot novo psihoaktivno snov pod pogoji Sklepa 2005/387/PNZ. Etilon je bil odkrit v 19 državah članicah. Je v prosti prodaji na trgu. Povezan je z manjšim številom resnih neželenih dogodkov, tudi s smrtmi.

(21)

Zato bi morale države članice zavzeti stališče, da se etilon doda v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(22)

Glede na oceno strokovnega odbora je stopnja tveganja za javno zdravje in družbo, povezana z zlorabo pentedrona ali α-metilaminovalerofenona (2-(metilamino)-1-fenilpentan-1-on), precejšnja. Evidenc o terapevtski uporabi pentedrona ni. Strokovni odbor ugotavlja, da se pentedron podobno zlorablja in ima podobne škodljive učinke kot snovi iz Tabele II Konvencije o psihotropnih substancah. Ker po mnenju strokovnega odbora o zlorabi ali verjetnosti zlorabe pentedrona obstaja dovolj dokazov in zato predstavlja problem javnega zdravja in družbeni problem, je uvedba mednarodnega nadzora nad to snovjo upravičena. Zato SZO priporoča, da se pentedron uvrsti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(23)

Pentedron spremlja Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami kot novo psihoaktivno snov pod pogoji Sklepa 2005/387/PNZ. Pentedron je bil odkrit v 18 državah članicah. Je v prosti prodaji na trgu. Povezan je z manjšim številom resnih neželenih dogodkov, tudi s smrtmi.

(24)

Zato bi morale države članice zavzeti stališče, da se pentedron doda v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(25)

Glede na oceno strokovnega odbora je stopnja tveganja za javno zdravje in družbo, povezana z zlorabo etilfenidata ali EPH (etil fenil(piperidin-2-il)acetat), precejšnja. Evidenc o terapevtski uporabi etilfenidata ni. Strokovni odbor ugotavlja, da je mogoče etilfenidat podobno zlorabiti in da lahko ima podobne škodljive učinke kot snovi iz Tabele II Konvencije o psihotropnih substancah. Ker po mnenju strokovnega odbora o zlorabi ali verjetnosti zlorabe etilfenidata obstaja dovolj dokazov in to zato predstavlja problem javnega zdravja in družbeni problem, je uvedba mednarodnega nadzora nad to snovjo upravičena. Zato SZO priporoča, da se etilfenidat uvrsti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(26)

Etilfenidat spremlja Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami kot novo psihoaktivno snov pod pogoji Sklepa 2005/387/PNZ. Etilfenidat je bil odkrit v 13 državah članicah. Je v prosti prodaji na trgu. Povezan je z resnimi neželenimi dogodki, tudi z okužbami mehkega tkiva in smrtnimi primeri. V okviru sistema zgodnjega opozarjanja na nevarnost je bilo objavljeno opozorilo o nevarnosti, ki jo okužbe mehkega tkiva, povezane z vbrizgavanjem, pomenijo za javno zdravje.

(27)

Zato bi morale države članice zavzeti stališče, da se etilfenidat doda v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(28)

Glede na oceno strokovnega odbora je stopnja tveganja za javno zdravje in družbo, povezana z zlorabo MPA ali metiopropamina (N-metil-1-(tiofen-2-il)propan-2-amin), precejšnja. Evidenc o terapevtski uporabi MPA ni. Strokovni odbor ugotavlja, da je MPA mogoče podobno zlorabiti in da lahko ima podobne škodljive učinke kot snovi iz Tabele II Konvencije o psihotropnih substancah. Ker po mnenju strokovnega odbora o zlorabi ali verjetnosti zlorabe MPA obstaja dovolj dokazov in zato predstavlja problem javnega zdravja in družbeni problem, je uvedba mednarodnega nadzora nad to snovjo upravičena. Zato SZO priporoča, da se metiopropamin uvrsti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(29)

Metiopropamin spremlja Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami kot novo psihoaktivno snov pod pogoji Sklepa 2005/387/PNZ. MPA je bil odkrit v 17 državah članicah. Je v prosti prodaji na trgu. Povezan je z resnimi neželenimi dogodki, tudi s smrtmi.

(30)

Zato bi morale države članice zavzeti stališče, da se metiopropamin doda v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(31)

Glede na oceno strokovnega odbora je stopnja tveganja za javno zdravje in družbo, povezana z zlorabo MDMB-CHMICA (metil N-{[1-(cikloheksilmetil)-1H-indol-3-il]karbonil}-3-metil-L-valinat), precejšnja. Evidenc o terapevtski uporabi MDMB-CHMICA ni. Strokovni odbor ugotavlja, da se MDMB-CHMICA podobno zlorablja in ima podobne škodljive učinke kot snovi iz Tabele II Konvencije o psihotropnih substancah. Ker po mnenju strokovnega odbora o zlorabi ali verjetnosti zlorabe MDMB-CHMICA obstaja dovolj dokazov in zato predstavlja problem javnega zdravja in družbeni problem, je uvedba mednarodnega nadzora nad to snovjo upravičena. Zato SZO priporoča, da se MDMB-CHMICA uvrsti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(32)

Po poročilu o oceni tveganja Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami, pripravljenem v skladu z določbami člena 6(2), (3) in (4) Sklepa 2005/387/PNZ ter predloženem Komisiji in Svetu 28. julija 2016, zaradi velike jakosti MDMB-CHMICA in izredno spremenljivih količin te spojine v „zakonitih drogah“ obstaja veliko tveganje za akutno strupenost. Osem držav članic je poročalo o skupaj 28 smrtnih primerih in 25 akutnih zastrupitvah, povezanih z MDMB-CHMICA. Zato je Komisija 31. avgusta 2016 sprejela predlog za uvedbo nadzornih ukrepov na ravni EU za MDMB-CHMICA.

(33)

Zato bi morale države članice zavzeti stališče, da se MDMB-CHMICA doda v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(34)

Glede na oceno strokovnega odbora je stopnja tveganja za javno zdravje in družbo, povezana z zlorabo 5F-APINACA ali 5F-AKB-48 (N-(adamantan-1-il)-1-(5-fluoropentil)-1H-indazol-3-karboksamid), precejšnja. Evidenc o njegovi terapevtski uporabi ni. Strokovni odbor ugotavlja, da je 5F-APINACA mogoče podobno zlorabiti in da lahko ima podobne škodljive učinke kot snovi iz Tabele II Konvencije o psihotropnih substancah. Ker po mnenju strokovnega odbora o zlorabi ali verjetnosti zlorabe 5F-APINACA obstaja dovolj dokazov in zato predstavlja problem javnega zdravja in družbeni problem, je uvedba mednarodnega nadzora nad to snovjo upravičena. Zato SZO priporoča, da se 5F-APINACA uvrsti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(35)

5F-APINACA spremlja Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami kot novo psihoaktivno snov pod pogoji Sklepa 2005/387/PNZ. 5F-APINACA je bil odkrit v 23 državah članicah. Je v prosti prodaji na trgu. Povezan je z resnimi neželenimi dogodki, tudi s smrtmi.

(36)

Zato bi morale države članice zavzeti stališče, da se 5F-APINACA doda v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(37)

Glede na oceno strokovnega odbora je stopnja tveganja za javno zdravje in družbo, povezana z zlorabo XLR-11 [1-(5-fluoropentil)-1H-indol-3-il](2,2,3,3-tetrametilciklopropil)metanon, precejšnja. Evidenc o terapevtski uporabi XLR-11 ni. Strokovni odbor ugotavlja, da je mogoče XLR-11 podobno zlorabiti in da lahko ima podobne škodljive učinke kot snovi iz Tabele II Konvencije o psihotropnih substancah, kot sta JWH-018 in AM-2201. Ker po mnenju strokovnega odbora o zlorabi ali verjetnosti zlorabe XLR-11 obstaja dovolj dokazov in zato predstavlja problem javnega zdravja in družbeni problem, je uvedba mednarodnega nadzora nad to snovjo upravičena. Zato SZO priporoča, da se XLR-11 uvrsti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(38)

XLR-11 spremlja Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami kot novo psihoaktivno snov pod pogoji Sklepa 2005/387/PNZ. XLR-11 je bil odkrit v 17 državah članicah Unije. Je v prosti prodaji na trgu. Povezan je z manjšim številom resnih neželenih dogodkov, med drugim z najmanj enim odkritim smrtnim primerom, in v okviru sistema zgodnjega opozarjanja na nevarnost je bilo objavljeno opozorilo o nevarnosti, ki jo pomeni za javno zdravje.

(39)

Zato bi morale države članice zavzeti stališče, da se XLR-11 doda v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah.

(40)

Okvirni sklep 2004/757/PNZ in Sklep Sveta 2005/387/PNZ sta za Dansko zavezujoča, zato sodeluje pri sprejetju in uporabi tega sklepa.

(41)

Okvirni sklep 2004/757/PNZ in Sklep 2005/387/PNZ sta za Irsko zavezujoča, zato sodeluje pri sprejetju in uporabi tega sklepa.

(42)

Okvirni sklep 2004/757/PNZ in Sklep 2005/387/PNZ za Združeno kraljestvo nista zavezujoča, zato ne sodeluje pri sprejetju tega sklepa, ki zanj ni zavezujoč in se v njem ne uporablja –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Stališče, ki ga v imenu Evropske unije zavzamejo države članice v Komisiji za droge 13. do 17. marca 2017, ko naj bi navedeni organ na šestdesetem zasedanju sprejel sklepe o vključitvi dodatnih snovi v tabele Enotne konvencije Združenih narodov o mamilih iz leta 1961, kakor je bila spremenjena s Protokolom iz leta 1972, in Konvencije Združenih narodov o psihotropnih substancah iz leta 1971, je v skladu s Prilogo k temu sklepu.

Stališče izrazijo države članice, ki so članice Komisije za droge, pri čemer nastopajo skupaj v interesu Unije.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na države članice v skladu s Pogodbama.

V Bruslju, 7. marca 2017

Za Svet

Predsednik

L. GRECH


(1)  Okvirni sklep Sveta 2004/757/PNZ z dne 25. oktobra 2004 o opredelitvi minimalnih določb glede elementov kaznivih dejanj in kazni na področju nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami (UL L 335, 11.11.2004, str. 8).

(2)  Sklep Sveta 2005/387/PNZ z dne 10. maja 2005 o izmenjavi podatkov, oceni tveganja in nadzoru nad novimi psihoaktivnimi snovmi (UL L 127, 20.5.2005, str. 32).


PRILOGA

Stališče, ki ga zavzamejo države članice, ki so članice Komisije za droge, pri čemer nastopajo skupaj v interesu Unije, na šestdesetem zasedanju Komisije za droge, ki bo 13. do 17. marca 2017 v zvezi s spremembami področja nadzora snovi:

(1)

U-47700 je treba vključiti v Tabelo I Enotne konvencije o mamilih iz leta 1961, kakor je bila spremenjena s Protokolom iz leta 1972.

(2)

Butirfentanil je treba vključiti v Tabelo I Enotne konvencije o mamilih iz leta 1961, kakor je bila spremenjena s Protokolom iz leta 1972.

(3)

4-MEC (4-metiletkatinon) je treba vključiti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah iz leta 1971.

(4)

Etilon je treba vključiti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah iz leta 1971.

(5)

Pentedron (α-metilaminovalerofenon) je treba vključiti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah iz leta 1971.

(6)

Etilfenidat (EPH) je treba vključiti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah iz leta 1971.

(7)

MPA (metiopropamin) je treba vključiti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah iz leta 1971.

(8)

MDMB-CHMICA je treba vključiti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah iz leta 1971.

(9)

5F-APINACA (5F-AKB48) je treba vključiti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah iz leta 1971.

(10)

XLR-11 je treba vključiti v Tabelo II Konvencije o psihotropnih substancah iz leta 1971.