17.11.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

L 311/1


UREDBA (EU) 2016/1952 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

z dne 26. oktobra 2016

o evropski statistiki cen zemeljskega plina in električne energije in o razveljavitvi Direktive 2008/92/ES

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 338(1) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom (1),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Krovni cilji trdne energetske unije s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost, so konkurenčnost, trajnost in energetska varnost.

(2)

Za pripravo politike energetske unije in spremljanje energetskih trgov držav članic so potrebni visokokakovostni, primerljivi, najnovejši, zanesljivi in harmonizirani podatki o cenah zemeljskega plina in električne energije, ki se zaračunavajo končnim odjemalcem.

(3)

Namen te uredbe je zagotoviti skupni okvir za evropsko statistiko v podporo energetski politiki, zlasti za vzpostavitev popolnoma integriranega notranjega energetskega trga za odjemalce. Za izboljšanje integracije trga bi morala obstajati večja preglednost glede stroškov in cen energije ter glede ravni javne podpore. Ta uredba ne vključuje harmonizacije strukture cen ali bremenitev v državah članicah.

(4)

Doslej je Direktiva 2008/92/ES Evropskega parlamenta in Sveta (2) določala skupni okvir za pripravo, pošiljanje in objavo primerljive statistike cen zemeljskega plina in električne energije, ki se zaračunavajo industrijskim odjemalcem v Uniji.

(5)

Zbiranje podatkov o cenah zemeljskega plina in električne energije za končne odjemalce v gospodinjskem sektorju se je doslej izvajalo na podlagi prostovoljnega dogovora.

(6)

Zaradi vse bolj kompleksnega notranjega energetskega trga je vedno težje pridobiti zanesljive in najnovejše podatke o cenah zemeljskega plina in električne energije, saj ni pravno zavezujočih obveznosti za posredovanje teh podatkov, zlasti za gospodinjski sektor.

(7)

Da se zagotovi sporočanje visokokakovostnih podatkov o cenah za gospodinjski in negospodinjski sektor, bi moralo biti zbiranje obeh vrst podatkov urejeno z zakonodajnim aktom.

(8)

V večini držav članic so podatki o prenosnih sistemih na voljo pri energetskih regulatorjih. Vendar je pri stroških distribucije vključeno veliko več zbiralcev podatkov, hkrati pa kaže, da je v nekaterih državah članicah sporočanje podatkov težavneje. Glede na pomen stroškov distribucije in potrebo po preglednosti na tem področju bi moralo zbiranje podatkov o cenah zemeljskega plina in električne energije slediti uveljavljeni praksi v okviru evropskega statističnega sistema.

(9)

Sistem skupin porabe, ki ga uporablja Komisija (Eurostat) v svojih objavah o cenah, bi moral zagotavljati preglednost trga in široko objavo nezaupnih podatkov o cenah ter omogočiti izračun evropskih agregatov.

(10)

Referenčni okvir za evropsko statistiko je Uredba (ES) št. 223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta (3). Navedena uredba določa, da se statistični podatki zbirajo v skladu z načeli nepristranskosti, preglednosti, zanesljivosti, objektivnosti, strokovne neodvisnosti in stroškovne učinkovitosti, hkrati pa je treba varovati statistično zaupnost.

(11)

Države članice bi morale podatke o cenah zemeljskega plina in električne energije zbirati z uporabo najustreznejših virov in metod, da bi zagotovile zahtevane informacije.

(12)

Podatki o cenah, ki se zaračunavajo končnim odjemalcem zemeljskega plina in električne energije, bi morale omogočiti primerjave s cenami drugih energetskih proizvodov.

(13)

V okviru standardnega postopka poročanja bi bilo treba zagotoviti informacije o zbiranju podatkov o cenah in kakovosti podatkov.

(14)

Bistven del statistike cen zemeljskega plina in električne energije so podrobni podatki o razčlenitvi skupin porabe in njihovih tržnih deležih.

(15)

Analiza cen se lahko izvede samo, če so na voljo visokokakovostni uradni statistični podatki iz držav članic glede različnih elementov in pod-elementov cen zemeljskega plina in električne energije. Revidirana metodologija za pridobitev podrobne razčlenitve različnih elementov in pod-elementov cen zemeljskega plina in električne energije, ki se zaračunavajo končnim odjemalcem, bo omogočila analizo učinka različnih vidikov na končne cene.

(16)

Podatki o cenah in pogojih prodaje končnim odjemalcem, ki se posredujejo Komisiji (Eurostatu), in razčlenitev števila končnih odjemalcev po porabi v posamezni skupini porabe bi morali vsebovati vse potrebne informacije, da bi lahko Komisija odločila o ustreznih ukrepih ali predlogih v zvezi z energetsko politiko.

(17)

Da se zagotovi preglednost cen, je bistvenega pomena dobro razumeti davke, pristojbine, dajatve in bremenitve v vsaki državi članici. Ugotovljeno je bilo, da je pomembno razčleniti podatke o omrežnih stroških, davkih, pristojbinah, dajatvah in bremenitvah.

(18)

Države članice, v katerih poraba zemeljskega plina predstavlja nizek delež končne porabe energije v gospodinjstvih, bi morale biti izvzete iz obveznosti zagotavljanja podatkov o cenah zemeljskega plina za končne gospodinjske odjemalce.

(19)

Da bi povečali zanesljivost podatkov, bi morala Komisija (Eurostat) skupaj z državami članicami oceniti in po potrebi izboljšati metodologijo za natančno zbiranje in obdelavo podatkov v skladu z okvirom upravljanja statističnih podatkov. Zato bi bilo treba redno pripravljati poročila o kakovosti in izvajati ocene kakovosti podatkov o cenah.

(20)

Na podlagi obrazložene zahteve države članice bi morala biti Komisija upravičena državam članicam odobriti odstopanja v zvezi s specifičnimi obveznostmi, za katere uporaba te uredbe v nacionalnem statističnem sistemu države članice zahteva večje prilagoditve ali bi verjetno znatno dodatno obremenila dajalce podatkov.

(21)

Za zagotovitev enotnih pogojev izvajanja te uredbe bi bilo treba na Komisijo prenesti izvedbena pooblastila glede oblike in načina prenosa podatkov, tehničnih zahtev za zagotavljanje kakovosti glede vsebine standardnih poročil o kakovosti ter glede odobritve odstopanj. Ta pooblastila bi bilo treba izvajati v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta (4).

(22)

Ker cilja te uredbe, in sicer vzpostavitve skupnega pravnega okvira za sistematično pripravo evropske statistike o cenah zemeljskega plina in električne energije, države članice ne morejo zadovoljivo doseči, temveč se zaradi svojega obsega in učinkov lažje dosežejo na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe o Evropski uniji. V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje navedenega cilja.

(23)

Direktivo 2008/92/ES bi bilo zato treba razveljaviti.

(24)

Opravljeno je bilo posvetovanje z Odborom za evropski statistični sistem –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Predmet urejanja

Ta uredba določa skupni okvir za razvoj, pripravo in izkazovanje primerljivih evropskih statistik cen zemeljskega plina in električne energije za gospodinjske in končne negospodinjske odjemalce v Uniji.

Člen 2

Opredelitev pojmov

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

1.

„samoproizvajalci“, „končna poraba energije“ in „gospodinjstvo“ imajo enak pomen, kot je za te pojme določen v Prilogi A k Uredbi (ES) št. 1099/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (5);

2.

„prenos“, „distribucija“, „odjemalec“, „končni odjemalec“, „gospodinjski odjemalec“, „negospodinjski odjemalec“in „dobava“ imajo enak pomen, kot je za te pojme določen v členu 2 Direktive 2009/72/ES Evropskega parlamenta in Sveta (6), kadar se uporabljajo v zvezi z električno energijo;

3.

„prenos“, „distribucija“, „dobava“, „odjemalec“, „gospodinjski odjemalec“, „negospodinjski odjemalec“ in „končni odjemalec“ imajo enak pomen, kot je za te pojme določen v členu 2 Direktive 2009/73/ES Evropskega parlamenta in Sveta (7), kadar se uporabljajo v zvezi z zemeljskim plinom;

4.

„element omrežja“ pomeni kombinacijo omrežnih stroškov prenosa in distribucije, kot je navedeno v točki 6 Priloge I in v točki 5 Priloge II.

Člen 3

Viri podatkov

Države članice zberejo podatke o cenah zemeljskega plina in električne energije ter o njihovih elementih in pod-elementih v zvezi z omrežnimi stroški, davki, pristojbinami, dajatvami, in bremenitvami in podatke o obsegu porabe v skladu s prilogama I in II. Pri tem uporabijo enega ali več naslednjih virov, ob upoštevanju načel zmanjšanja bremena za dajalce podatkov in administrativne poenostavitve:

(a)

statistična raziskovanja;

(b)

administrativne vire;

(c)

druge vire, ki uporabljajo metode statističnega ocenjevanja.

Člen 4

Zajetje

1.   Države članice zagotovijo, da se z zbiranjem in urejanjem podatkov, v skladu s prilogama I in II, pridobijo razumljivi in primerljivi visokokakovostni ter reprezentativni podatki o njihovih cenah zemeljskega plina in električne energije ter o porabi.

2.   Državam članicam ni treba pošiljati podatkov o cenah zemeljskega plina za gospodinjske odjemalce, če poraba zemeljskega plina v gospodinjskem sektorju znaša manj kot 1,5 % končne nacionalne porabe energije v tem sektorju.

3.   Komisija (Eurostat) vsaj vsaka tri leta pregleda, katerim državam članicam na podlagi odstavka 2 podatkov ni treba pošiljati.

Člen 5

Prenos podatkov

1.   Države članice Komisiji (Eurostatu) posredujejo podatke iz prilog I in II.

2.   Komisija sprejme izvedbene akte, s katerimi določi obliko in način prenosa podatkov, kakor je določeno v prilogah I in II. Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 10(2).

3.   Države članice statistične podatke posredujejo Komisiji (Eurostatu) v treh mesecih po koncu zadevnega referenčnega obdobja.

Člen 6

Referenčno obdobje in pogostost prenosa

1.   Referenčno obdobje za podatke, opredeljeno v prilogah I in II, je letno (od januarja do decembra) ali polletno (od januarja do junija in od julija do decembra). Prvo referenčno obdobje začne teči v letu 2017.

2.   Pogostost prenosa:

(a)

letna (za obdobje od januarja do decembra) za podatke iz točk 6(a) in 7 Priloge I ter točk 5(a) in 6 Priloge II;

(b)

polletna (za obdobji od januarja do junija in od julija do decembra) za podatke iz točke 6(b) Priloge I ter točke 5(b) Priloge II.

Člen 7

Zagotavljanje kakovosti

1.   Države članice zagotovijo kakovost podatkov, posredovanih v skladu s to uredbo. V ta namen se uporabljajo standardna merila kakovosti iz člena 12(1) Uredbe (ES) št. 223/2009.

2.   Države članice brez odlašanja obvestijo Komisijo (Eurostat) o vsaki metodološki ali drugi spremembi, ki bi lahko imela znaten vpliv na statistiko cen zemeljskega plina in električne energije, vsekakor pa najpozneje en mesec po nastanku spremembe.

3.   Države članice Komisiji (Eurostatu) vsaka tri leta posredujejo standardno poročilo o kakovosti podatkov v skladu z merili kakovosti iz člena 12(1) Uredbe (ES) št. 223/2009. Ta poročila vsebujejo informacije o obsegu in zbiranju podatkov, merilih za izračun, uporabljeni metodologiji in uporabljenih podatkovnih virih ter vseh spremembah v zvezi s tem.

4.   Komisija (Eurostat) oceni kakovost posredovanih podatkov, na podlagi te ocene in analize poročil o kakovosti iz odstavka 3 pa pripravi in objavi poročilo o kakovosti evropske statistike, ki jo ureja ta uredba.

5.   Komisija sprejme izvedbene akte, s katerimi se določijo tehnične zahteve za zagotavljanje kakovosti glede vsebine poročil o kakovosti iz odstavka 3 tega člena. Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 10(2).

Člen 8

Objava podatkov

Komisija (Eurostat) objavi statistiko cen zemeljskega plina in električne energije najpozneje pet mesecev po koncu vsakega referenčnega obdobja.

Člen 9

Odstopanja

1.   Komisija lahko z izvedbenimi akti odobri odstopanja glede specifičnih obveznosti, za katere bi uporaba te uredbe v nacionalnem statističnem sistemu države članice zahtevala večje prilagoditve ali bi verjetno znatno dodatno obremenila dajalce podatkov. Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 10(2).

2.   Zadevna država članica za namene odstavka 1 Komisiji predloži ustrezno obrazloženo zahtevo do 8. avgusta 2017.

3.   Odstopanja, odobrena na podlagi odstavka 1, veljajo najkrajše možno časovno obdobje in v nobenem primeru ne presegajo treh let.

4.   Država članica, ki ji je na podlagi odstavka 1 odobreno odstopanje, v obdobju odstopanja še naprej uporablja ustrezne določbe Direktive 2008/92/ES.

Člen 10

Postopek v odboru

1.   Komisiji pomaga Odbor za evropski statistični sistem, ustanovljen z Uredbo (ES) št. 223/2009. Ta odbor je odbor v smislu Uredbe (EU) št. 182/2011.

2.   Pri sklicevanju na ta odstavek se uporablja člen 5 Uredbe (EU) št. 182/2011.

Člen 11

Razveljavitev Direktive 2008/92/ES

1.   Direktiva 2008/92/ES se razveljavi z učinkom od 1. marca 2017.

2.   Brez poseganja v odstavek 1 tega člena se Direktiva 2008/92/ES še naprej uporablja pod pogoji iz člena 9 te uredbe.

3.   Sklicevanja na razveljavljeno direktivo se štejejo kot sklicevanja na to uredbo.

Člen 12

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Strasbourgu, 26. oktobra 2016

Za Evropski parlament

Predsednik

M. SCHULZ

Za Svet

Predsednik

I. LESAY


(1)  Stališče Evropskega parlamenta z dne 13. septembra 2016 (še ni objavljeno v Uradnem listu) in odločitev Sveta z dne 13. oktobra 2016.

(2)  Direktiva 2008/92/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2008 o enotnem postopku Skupnosti za večjo preglednost cen plina in električne energije, ki se zaračunavajo industrijskim končnim uporabnikom (UL L 298, 7.11.2008, str. 9).

(3)  Uredba (ES) št. 223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2009 o evropski statistiki ter razveljavitvi Uredbe (ES, Euratom) št. 1101/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o prenosu zaupnih podatkov na Statistični urad Evropskih skupnosti, Uredbe Sveta (ES) št. 322/97 o statističnih podatkih Skupnosti in Sklepa Sveta 89/382/EGS, Euratom, o ustanovitvi Odbora za statistične programe Evropskih skupnosti (UL L 87, 31.3.2009, str. 164).

(4)  Uredba (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije (UL L 55, 28.2.2011, str. 13).

(5)  Uredba (ES) št. 1099/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2008 o statistiki energetike (UL L 304, 14.11.2008, str. 1).

(6)  Direktiva 2009/72/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o skupnih pravilih notranjega trga z električno energijo in o razveljavitvi Direktive 2003/54/ES (UL L 211, 14.8.2009, str. 55).

(7)  Direktiva 2009/73/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o skupnih pravilih notranjega trga z zemeljskim plinom in o razveljavitvi Direktive 2003/55/ES (UL L 211, 14.8.2009, str. 94).


PRILOGA I

CENE ZEMELJSKEGA PLINA

Ta priloga določa metodologijo za zbiranje in urejanje statističnih podatkov o cenah zemeljskega plina za gospodinjske in končne negospodinjske odjemalce.

1.   Cene

Cene so tiste, ki se zaračunavajo gospodinjskim in končnim negospodinjskim odjemalcem, ki zemeljski plin, distribuiran prek omrežja, kupujejo za lastno uporabo.

2.   Zemeljski plin

Zemeljski plin vključuje zemeljski plin in druga plinasta goriva, ki so z njim pomešana v prenosnem in distribucijskem omrežju, na primer bioplin. Druga plinasta goriva, ki se distribuirajo po namenskih omrežjih, ne da bi bila pomešana z zemeljskim plinom (npr. plin iz plinarn, koksarniški plin, plavžni plin in bioplin), so izključena.

3.   Poročevalske enote

Podatki vključujejo vse gospodinjske in končne negospodinjske odjemalce zemeljskega plina, izključujejo pa odjemalce, ki uporabljajo zemeljski plin samo za:

proizvodnjo električne energije v elektrarnah ali elektrarnah toplarnah ali

neenergetske namene (npr. za uporabo v kemični industriji).

4.   Merske enote

Cene so nacionalne povprečne cene, ki se zaračunavajo gospodinjskim in končnim negospodinjskim odjemalcem.

Cene se izrazijo v nacionalni valuti na gigadžul (GJ). Uporabljena enota energije se izmeri na podlagi bruto kalorične vrednosti.

Cene se utežijo glede na tržni delež podjetij za dobavo zemeljskega plina v vsaki skupini porabe. Če uteženih povprečnih cen ni mogoče izračunati, se lahko sporočijo aritmetične povprečne cene. V vsakem primeru podatki zajemajo reprezentativen delež nacionalnega trga.

5.   Skupine porabe

Cene temeljijo na sistemu standardnih skupin letne porabe zemeljskega plina.

(a)

Za gospodinjske odjemalce se uporabljajo naslednje skupine:

Skupina porabe

Letna poraba zemeljskega plina (GJ)

 

najmanj

največ

Skupina D1

 

< 20

Skupina D2

≥ 20

< 200

Skupina D3

≥ 200

 

(b)

Za končne negospodinjske odjemalce se uporabljajo naslednje skupine:

Skupina porabe

Letna poraba zemeljskega plina (GJ)

 

najmanj

največ

Skupina I1

 

< 1 000

Skupina I2

≥ 1 000

< 10 000

Skupina I3

≥ 10 000

< 100 000

Skupina I4

≥ 100 000

< 1 000 000

Skupina I5

≥ 1 000 000

< 4 000 000

Skupina I6

≥ 4 000 000

 

6.   Raven podrobnosti

Cene vključujejo vse plačljive prispevke: omrežnino, ki se ji prišteje porabljena energija in odštejejo morebitni popusti ali premije ter prištejejo še vsi drugi prispevki (npr. najemnina za merilnik, stalni prispevki). Začetni priključitveni prispevki so izključeni.

Podrobni podatki se posredujejo, kot je opredeljeno v nadaljevanju.

(a)   Raven natančnosti, zahtevana za elemente in pod-elemente

Cene se razčlenijo na tri glavne elemente in pod-elemente.

Končna cena za odjemalca zemeljskega plina po skupini porabe je vsota treh glavnih elementov: element energije in dobave, element omrežja (prenos in distribucija) ter element, ki zajema davke, pristojbine, dajatve in bremenitve.

Elementi in pod-elementi

Opis

Energija in dobava

Ta element vključuje ceno za zemeljski plin, ki jo plača dobavitelj, ali ceno zemeljskega plina na vstopni točki v prenosni sistem, po možnosti vključno z naslednjimi stroški za končnega uporabnika: stroški skladiščenja in stroški v zvezi s prodajo zemeljskega plina končnim odjemalcem.

Omrežje

Cena omrežja vključuje naslednje stroške za končnega uporabnika: tarife za prenos in distribucijo, izgube zaradi prenosa in distribucije, omrežni stroški, stroški poprodajnih storitev, stroški vzdrževanja sistema, najemnina za števec in stroški za meritve.

Pod-element

Element omrežja je razčlenjen na omrežne stroške prenosa in distribucije za končnega uporabnika, kakor sledi:

1.

Povprečni sorazmerni delež stroškov prenosa za gospodinjske odjemalce in povprečni sorazmerni delež stroškov prenosa za končne negospodinjske odjemalce, izražen kot odstotek skupnih omrežnih stroškov.

2.

Povprečni sorazmerni delež stroškov distribucije za gospodinjske odjemalce in povprečni sorazmerni delež stroškov distribucije za končne negospodinjske odjemalce, izražen kot odstotek skupnih omrežnih stroškov.

Davki, pristojbine, dajatve in bremenitve

Ta element je vsota vseh pod-elementov (davki, pristojbine, dajatve in bremenitve), ki so navedene v nadaljevanju.

Pod-element

Naslednji pod-elementi se posredujejo kot posamezne postavke za vsako skupino porabe, opredeljeno v točki 5.

1.

Davek na dodano vrednost, kakor je opredeljen v Direktivi Sveta 2006/112/ES (1).

2.

Davki, pristojbine, dajatve ali bremenitve v zvezi s spodbujanjem obnovljivih virov energije, energijske učinkovitosti ter soproizvodnje toplote in električne energije.

 

3.

Davki, pristojbine, dajatve ali bremenitve v zvezi s strateškimi zalogami, plačili zmogljivosti in energetsko varnostjo; davki na distribucijo zemeljskega plina; nasedli stroški in dajatve za financiranje regulativnih organov za energetiko ali upravljavcev trga in operaterjev sistemov.

4.

Davki, pristojbine, dajatve ali bremenitve v zvezi s kakovostjo zraka in za druge okoljske namene; davki na emisije CO2 ali drugih toplogrednih plinov.

5.

Vsi drugi davki, pristojbine, dajatve ali bremenitve, ki niso zajeti v nobeni od prejšnjih štirih kategorij: podpora za daljinsko ogrevanje; lokalne ali regionalne obdavčitve; nadomestilo za otoško lego; koncesnine v zvezi z dovoljenji in pristojbine za uporabo zemljišča in javne ali zasebne lastnine s strani omrežij ali drugih naprav.

(b)   Raven podrobnosti na podlagi obdavčitve

Cene se razčlenijo na naslednje tri ravni:

Raven

Opis

Cene brez davkov, pristojbin, dajatev in bremenitev

Ta raven cen vključuje samo element energije in dobave ter element omrežja.

Cene brez davka na dodano vrednost (DDV) in drugih vračljivih davkov

Ta raven cen vključuje element energije in dobave, element omrežja ter davke, pristojbine, dajatve in bremenitve, ki za končne negospodinjske odjemalce niso vračljivi. Za gospodinjske odjemalce ta raven cen vključuje elementa energije in omrežja ter davke, pristojbine, dajatve in bremenitve, izključuje pa DDV.

Cene z vsemi davki

Ta raven cen vključuje element energije in dobave, element omrežja ter vse vračljive in nevračljive davke, pristojbine, dajatve in bremenitve, vključno z DDV.

7.   Obseg porabe

Države članice posredujejo informacije o sorazmernem deležu zemeljskega plina v posamezni skupini porabe na podlagi skupnega obsega porabe, na katerega se cene nanašajo.

Letni obseg porabe za vsako skupino porabe se posreduje enkrat na leto, skupaj s podatki o cenah za drugo polletje.

Podatki niso starejši od dveh let.


(1)  Direktiva Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 347, 11.12.2006, str. 1).


PRILOGA II

CENE ELEKTRIČNE ENERGIJE

Ta priloga določa metodologijo za zbiranje in urejanje statističnih podatkov o cenah električne energije za gospodinjske in končne negospodinjske odjemalce.

1.   Cene

Cene so tiste, ki se zaračunavajo gospodinjskim in končnim negospodinjskim odjemalcem, ki kupujejo električno energijo za lastno uporabo.

2.   Poročevalske enote

Podatki vključujejo vse gospodinjske in končne negospodinjske odjemalce električne energije, iz obveznosti poročanja pa je treba izvzeti električno energijo, ki jo proizvedejo in nato porabijo samoproizvajalci.

3.   Merske enote

Cene so nacionalne povprečne cene za gospodinjske in končne negospodinjske odjemalce.

Cene se izrazijo v nacionalni valuti na kilovatno uro (kWh).

Cene se utežijo glede na tržni delež podjetij za dobavo električne energije v vsaki skupini porabe. Če uteženih povprečnih cen ni mogoče izračunati, se lahko sporočijo aritmetične povprečne cene. V vsakem primeru podatki zajemajo reprezentativen delež nacionalnega trga.

4.   Skupine porabe

Cene temeljijo na sistemu standardnih skupin letne porabe električne energije.

(a)

Za gospodinjske odjemalce se uporabljajo naslednje skupine:

Skupina porabe

Letna poraba električne energije (kWh)

najmanj

največ

Skupina DA

 

< 1 000

Skupina DB

≥ 1 000

< 2 500

Skupina DC

≥ 2 500

< 5 000

Skupina DD

≥ 5 000

< 15 000

Skupina DE

≥ 15 000

 

(b)

Za končne negospodinjske odjemalce se uporabljajo naslednje skupine:

Skupina porabe

Letna poraba električne energije (MWh)

najmanj

največ

Skupina IA

 

< 20

Skupina IB

≥ 20

< 500

Skupina IC

≥ 500

< 2 000

Skupina ID

≥ 2 000

< 20 000

Skupina IE

≥ 20 000

< 70 000

Skupina IF

≥ 70 000

< 150 000

Skupina IG

≥ 150 000

 

5.   Raven podrobnosti

Cene vključujejo vse plačljive prispevke: omrežnino, ki se ji prišteje porabljena energija in odštejejo morebitni popusti ali premije ter prištejejo še vsi drugi prispevki (npr. najemnina za števec, stalni prispevki). Začetni priključitveni prispevki so izključeni.

Podrobni podatki se posredujejo, kot je opredeljeno v nadaljevanju.

(a)   Raven natančnosti, zahtevana za elemente in pod-elemente

Cene se razčlenijo na tri glavne elemente in pod-elemente.

Cena za končnega odjemalca električne energije po skupini porabe je vsota treh glavnih elementov: element energije in dobave, element omrežja (prenos in distribucija) ter element, ki zajema davke, pristojbine, dajatve in bremenitve.

Element in

Pod-element

Opis

Energija in dobava

Ta element vključuje naslednje stroške za končnega uporabnika: proizvodnjo, združevanje, izravnavo energije, stroške dobavljene energije, storitve za odjemalce, poprodajno upravljanje in druge stroške dobave.

Omrežje

Cena omrežja vključuje naslednje stroške za končnega uporabnika: tarife za prenos in distribucijo, izgube zaradi prenosa in distribucije, omrežne stroške, stroške poprodajnih storitev, stroške vzdrževanja sistema, najemnino za števec in stroške merjenja.

Pod-element

Element omrežja je razčlenjen na omrežne stroške prenosa in distribucije za končnega uporabnika, kakor sledi:

 

1.

Povprečni sorazmerni delež stroškov prenosa za gospodinjske odjemalce in povprečni sorazmerni delež stroškov prenosa za končne negospodinjske odjemalce, izražen kot odstotek skupnih omrežnih stroškov.

2.

Povprečni sorazmerni delež stroškov distribucije za gospodinjske odjemalce in povprečni sorazmerni delež stroškov distribucije za končne negospodinjske odjemalce, izražen kot odstotek skupnih omrežnih stroškov.

Davki, pristojbine, dajatve in bremenitve

Ta element je vsota vseh pod-elementov (davki, pristojbine, dajatve in bremenitve), ki so navedeni v nadaljevanju.

Pod-element

Naslednji pod-elementi se posredujejo kot posamezne postavke za vsako skupino porabe, opredeljeno v točki 4.

 

1.

Davek na dodano vrednost, kakor je opredeljen v Direktivi 2006/112/ES.

2.

Davki, pristojbine, dajatve ali bremenitve v zvezi s spodbujanjem obnovljivih virov energije, energijske učinkovitosti ter soproizvodnje toplote in električne energije.

3.

Davki, pristojbine, dajatve ali bremenitve v zvezi s plačili zmogljivosti, energetsko varnostjo in zadostnostjo proizvodnje; davki na prestrukturiranje premogovništva; davki na distribucijo električne energije; nasedli stroški in dajatve za financiranje regulativnih organov za energetiko ali upravljavcev trga in operaterjev sistemov.

4.

Davki, pristojbine, dajatve ali bremenitve v zvezi s kakovostjo zraka in za druge okoljske namene; davki na emisije CO2 ali drugih toplogrednih plinov.

5.

Davki, pristojbine, dajatve ali bremenitve v zvezi z jedrskim sektorjem, vključno z razgradnjo jedrskih elektrarn, inšpekcijskimi pregledi in pristojbinami za jedrske objekte.

6.

Vsi drugi davki, pristojbine, dajatve ali bremenitve, ki niso zajeti v nobeni od prejšnjih petih kategorij: podpora za daljinsko ogrevanje; lokalne ali regionalne obdavčitve; nadomestilo za otoško lego; koncesnine v zvezi z dovoljenji in pristojbine za uporabo zemljišča in javne ali zasebne lastnine s strani omrežij ali drugih naprav.

(b)   Raven podrobnosti na podlagi obdavčitve

Cene se razčlenijo na naslednje tri ravni:

Raven

Opis

Cene brez vseh davkov, pristojbin, dajatev in bremenitev

Ta raven cen vključuje samo element energije in dobave ter element omrežja.

Cene brez davka na dodano vrednost (DDV) in drugih vračljivih davkov

Ta raven cen vključuje element energije in dobave, element omrežja ter davke, pristojbine, dajatve in bremenitve, ki za končne negospodinjske odjemalce niso vračljivi. Za gospodinjske odjemalce ta raven cen vključuje elementa energije in omrežja ter davke, pristojbine, dajatve in bremenitve, izključuje pa DDV.

Cene z vsemi davki

Ta raven cen vključuje element energije in dobave, element omrežja ter vse vračljive in nevračljive davke, pristojbine, dajatve in bremenitve, vključno z DDV.

6.   Obseg porabe

Države članice posredujejo informacije o sorazmernem deležu električne energije v posamezni skupini porabe na podlagi skupnega obsega porabe, na katerega se cene nanašajo.

Letni obseg porabe za vsako skupino porabe se posreduje enkrat na leto, skupaj s podatki o cenah za drugo polletje.

Podatki niso starejši od dveh let.