12.8.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

L 217/1


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2016/1368

z dne 11. avgusta 2016

o določitvi seznama ključnih referenčnih vrednosti, ki se uporabljajo na finančnih trgih v skladu z Uredbo (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2016 o indeksih, ki se uporabljajo kot referenčne vrednosti v finančnih instrumentih in finančnih pogodbah ali za merjenje uspešnosti investicijskih skladov, in spremembi direktiv 2008/48/ES in 2014/17/EU ter Uredbe (EU) št. 596/2014 (1) in zlasti člena 20(1) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Referenčne vrednosti imajo pomembno vlogo pri določanju cene številnih finančnih instrumentov in finančnih pogodb ter pri merjenju uspešnosti številnih investicijskih skladov. Prispevanje k referenčnim vrednostim in njihovo upravljanje sta v številnih primerih ranljiva za manipulacijo, osebe, ki se s tem ukvarjajo, pa se pogosto soočajo z navzkrižji interesov.

(2)

Da bi izpolnjevale svojo vlogo v gospodarstvu, morajo referenčne vrednosti reprezentativno odražati osnovni trg ali gospodarsko realnost. Če referenčna vrednost ni več reprezentativna za osnovni trg, na primer medbančne obrestne mere, obstaja nevarnost negativnih učinkov na, med drugim, celovitost trga ter financiranje gospodinjstev (krediti in hipotekarna posojila) in podjetij v Uniji.

(3)

Tveganja za uporabnike, trge in gospodarstvo Unije se navadno povečajo, kadar je skupna vrednost finančnih instrumentov, finančnih pogodb in investicijskih skladov, ki je zastopana v določeni referenčni vrednosti, visoka. Zato so v Uredbi (EU) 2016/1011 določene različne kategorije referenčnih vrednosti ter tudi dodatne zahteve za zagotovitev celovitosti in trdnosti nekaterih referenčnih vrednosti, ki se štejejo za ključne, vključno s pooblastilom pristojnih organov, da pod določenimi pogoji zahtevajo prispevke h ključnim referenčnim vrednostim ali njihovo upravljanje.

(4)

Dodatne obveznosti in pooblastila pristojnih organov upravljavcev ključnih referenčnih vrednosti zahtevajo uraden postopek za določitev ključnih referenčnih vrednosti. V skladu s členom 20(1) Uredbe (EU) 2016/1011 se referenčna vrednost šteje za ključno, kadar se uporablja neposredno ali posredno v kombinaciji referenčnih vrednosti kot referenca pri finančnih instrumentih ali finančnih pogodbah ali za merjenje uspešnosti investicijskih skladov, katerih skupna vrednost je vsaj 500 milijard EUR na podlagi celotnega razpona trajanja oziroma zapadlosti referenčne vrednosti, kadar je to primerno.

(5)

Evropska medbančna obrestna mera (EURIBOR) meri nezavarovane medbančne obrestne mere znotraj euroobmočja in je ena izmed najpomembnejših referenčnih obrestnih mer na svetu. Po ocenah na tej referenčni vrednosti temeljijo pogodbe v vrednosti več kot 180 000 milijard EUR. Čeprav so te pogodbe večinoma zamenjave obrestne mere, ta referenčna vrednost pokriva tudi hipotekarna posojila za prebivalstvo v vrednosti več kot 1 000 milijard EUR.

(6)

Zato vrednost finančnih instrumentov in finančnih pogodb, pri katerih se uporablja ta referenčna vrednost v Uniji, močno presega prag 500 milijard EUR.

(7)

Ob upoštevanju bistvenega pomena EURIBOR za kredite in hipotekarna posojila v Uniji, bi morala ta uredba začeti veljati čim prej.

(8)

Ukrepi, določeni v tej uredbi, so v skladu z mnenjem Evropskega odbora za vrednostne papirje –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Referenčna vrednost iz Priloge se šteje za ključno referenčno vrednost.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 11. avgusta 2016

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 171, 29.6.2016, str. 1.


PRILOGA

SEZNAM KLJUČNIH REFERENČNIH VREDNOSTI V SKLADU S ČLENOM 20(1) UREDBE (EU) 2016/1011

Evropska medbančna obrestna mera (EURIBOR®), ki jo upravlja Inštitut za evropske denarne trge (EMMI) v Bruslju, Belgija.