12.3.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

L 67/18


IZVEDBENA UREDBA SVETA (EU) 2016/354

z dne 11. marca 2016

o izvajanju člena 17(1) Uredbe (EU) št. 224/2014 o omejevalnih ukrepih zaradi razmer v Srednjeafriški republiki

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (EU) št. 224/2014 z dne 10. marca 2014 o omejevalnih ukrepih zaradi razmer v Srednjeafriški republiki (1) in zlasti člena 17(1) Uredbe,

ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je 10. marca 2014 sprejel Uredbo (EU) št. 224/2014.

(2)

Odbor Varnostnega sveta Združenih narodov, ustanovljen v skladu z Resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 2127 (2013), je 7. marca 2016 dodal eno osebo in en subjekt na seznam oseb in subjektov, za katere veljajo omejevalni ukrepi.

(3)

Prilogo I k Uredbi (EU) št. 224/2014 bi bilo treba zato ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Priloga I k Uredbi (EU) št. 224/2014 se spremeni, kot je določeno v Prilogi k tej uredbi.

Člen 2

Ta uredba začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 11. marca 2016

Za Svet

Predsednik

A.G. KOENDERS


(1)  UL L 70, 11.3.2014, str. 1.


PRILOGA

V Prilogo I k Uredbi (EU) št. 224/2014 se dodata naslednja vnosa:

A.   Osebe

„9.

Joseph KONY (alias: (a) Kony (b) Joseph Rao Kony (c) Josef Kony (d) Le Messie sanglant)

Naziv: Poveljnik Gospodove odporniške vojske

Datum rojstva: (a) 1959 (b) 1960 (c) 1961 (d) 1963 (e) 18 sep. 1964 (f) 1965 (g) (avg. 1961) (h) (jul. 1961) (i) 1. jan 1961 (j) (apr. 1963)

Kraj rojstva: (a) vas Palaro, župnija Palaro, okrožje Omoro, okoliš Gulu, Uganda (b) Odek, Omoro, Gulu, Uganda (c) Atyak, Uganda

Državljanstvo: ugandski potni list

Naslov: (a) Vakaga, Srednjeafriška republika (b) Haute-Kotto, Srednjeafriška republika (c) Basse-Kotto, Srednjeafriška republika (d) Haut-Mbomou, Srednjeafriška republika (e) Mbomou, Srednjeafriška republika (f) Haut-Uolo, Demokratična republika Kongo (g) Bas-Uolo, Demokratična republika Kongo (h) (Prijavljeni naslov: Kafia Kingi (območje na meji med Sudanom in Južnim Sudanom, katerega končni status še ni določen). Od januarja 2015 naj bi bilo iz Sudana domnevno izgnanih 500 pripadnikov Gospodove odporniške vojske.

Datum uvrstitve na seznam: 7. marec 2016.

Drugi podatki:

Kony je ustanovitelj in vodja Gospodove odporniške vojske (Lord's Resistance Army – LRA) (glej vnos pod 2). LRA je pod njegovim poveljstvom ugrabila, ubila in pohabila na tisoče civilistov po vsej Srednji Afriki. Odgovorna je za ugrabitve, razselitve in uboje stotin posameznikov v Srednjeafriški republiki in izvajanje spolnega nasilja ter ropa in uničuje civilno lastnino. Ime očeta: Luizi Obol. Ime matere: Nora Obol.

Informacije iz povzetka razlogov za uvrstitev na seznam, ki ga je pripravil Odbor za sankcije:

Joseph Kony je bil na seznam uvrščen 7. marca 2016 na podlagi odstavkov 12 in 13(b), (c), in (d) Resolucije 2262 (2016), ker je ‚sodel[-oval] pri dejanjih, ki ogrožajo mir, stabilnost ali varnost v Srednjeafriški republiki ali jih podpira[-l]‘, ‚sodel[-oval] pri načrtovanju, vodenju ali zagrešitvi dejanj, s katerimi se krši mednarodno pravo na področju človekovih pravic ali mednarodno humanitarno pravo ali s katerimi se zlorabljajo ali kršijo človekove pravice v Srednjeafriški republiki, vključno z dejanji, ki vključujejo spolno nasilje, napadi na civiliste, napadi na podlagi etnične ali verske pripadnosti žrtev, napadi na šole in bolnišnice ter ugrabitvami in prisilnim izseljevanjem‘, ‚novači[-l] ali izkorišča[-l] otroke v oboroženih spopadih v Srednjeafriški republiki in s tem krši[-l] veljavno mednarodno pravo‘; in ‚podpira[-l] oborožene skupine ali kriminalne združbe s pomočjo nezakonitega izkoriščanja naravnih virov ali trgovine z njimi v Srednjeafriški republiki, vključno z diamanti, zlatom ter prosto živečimi živalmi in proizvodi iz njih‘.

Dodatne informacije:

Kony je ustanovitelj LRA, velja za ustanovitelja te skupine ter njenega verskega voditelja, predsednika in vrhovnega poveljnika. LRA se je pojavila na severu Ugande v osemdesetih letih ter ugrabila, ubila in pohabila že na tisoče civilistov po vsej Srednji Afriki. Kony je zaradi vse večjega vojaškega pritiska v letih 2005 in 2006 ukazal umik LRA iz Ugande. Od takrat je ta skupina dejavna v Demokratični republiki Kongo, Srednjeafriški republiki, Južnem Sudanu in domnevno tudi v Sudanu.

Kony kot njen voditelj oblikuje in izvršuje strategijo LRA, vključno s trajnimi povelji za napadanje in nasilje nad civilnimi prebivalci. Od leta 2013 LRA pod poveljstvom Josepha Konyja izvaja ugrabitve, razselitve in uboje stotin posameznikov, pa tudi spolno nasilje po vsej Srednjeafriški republiki, ter ropa in uničuje civilno lastnino. LRA je prisotna predvsem na vzhodu Srednjeafriške republike in domnevno tudi na območju Kafia Kingi na meji med Sudanom in Južnim Sudanom, katerega končni status še ni določen, a je pod vojaškim nadzorom te skupine, kjer napada vasi ter pleni hrano in zaloge. Borci nastavljajo zasede in napadajo varnostne sile, ki jim med odzivanjem na napade LRA kradejo opremo, poleg tega pa so tarče napadov LRA tudi vasi brez vojaške prisotnosti, ki jih ropajo. LRA je prav tako okrepila napade na rudnike diamantov in zlata.

Mednarodno kazensko sodišče je izdalo nalog za prijetje Konyja. To sodišče ga obtožuje 12 zločinov zoper človečnost, vključno z umori, zasužnjevanjem, spolnim zasužnjevanjem, posilstvi ter nečloveškimi dejanji povzročanja hudih telesnih poškodb in bolečin, kakor tudi 21 vojnih zločinov, vključno z umori, krutim ravnanjem s civilnim prebivalstvom, napadom, namerno uperjenim proti civilnemu prebivalstvu, plenjenjem, napeljevanjem k posilstvu in prisilnim novačenjem otrok, mlajših od 15 let, z ugrabitvami.

Kony je uporniškim borcem izdal trajno povelje za ropanje tradicionalnih rudarjev diamantov in zlata na vzhodu Srednjeafriške republike. Po napadih naj bi njegova skupina nekatere od rud prepeljala v Sudan ali z njimi trgovala z lokalnim prebivalstvom in člani nekdanjega zavezništva Séléka.

Kony je svojim borcem tudi ukazal, naj nezakonito lovijo slone v narodnem parku Garamba v Demokratični republiki Kongo, od koder naj bi slonje okle prek vzhoda Srednjeafriške republike prevažali v Sudan, tam pa naj bi jih višji uradniki LRA domnevno prodajali ter pri tem trgovali s sudanskimi trgovci in lokalnimi uradniki. Trgovina s slonovino za Konyjevo skupino predstavlja pomemben vir dohodka. Od januarja 2015 naj bi bilo iz Sudana domnevno izgnanih 500 pripadnikov Gospodove odporniške vojske.“

B.   Subjekti

„2.

GOSPODOVA ODPORNIŠKA VOJSKA – LORD'S RESISTANCE ARMY (alias: (a) LRA (b) Lord's Resistance Movement (LRM) (c) Lord's Resistance Movement/Army (LRM/A)

Naslov: (a) Vakaga, Srednjeafriška republika (b) Haute-Kotto, Srednjeafriška republika (c) Basse-Kotto, Srednjeafriška republika (d) Haut-Mbomou, Srednjeafriška republika (e) Mbomou, Srednjeafriška republika (f) Haut-Uolo, Demokratična republika Kongo (g) Bas-Uolo, Demokratična republika Kongo (h) (Prijavljeni naslov: Kafia Kingi (območje na meji med Sudanom in Južnim Sudanom, katerega končni status še ni določen). Od januarja 2015 naj bi bilo iz Sudana domnevno izgnanih 500 pripadnikov Gospodove odporniške vojske.

Datum uvrstitve na seznam: 7. marec 2016.

Drugi podatki: LRA se je pojavila na severu Ugande v osemdesetih letih. Ugrabila, ubila in pohabila je že na tisoče civilistov po vsej Srednji Afriki, med njimi na stotine v Srednjeafriški republiki. Njen voditelj je Joseph Kony.

Informacije iz povzetka razlogov za uvrstitev na seznam, ki ga je pripravil Odbor za sankcije:

Gospodova odporniška vojska je bila na seznam uvrščena 7. marca 2016 na podlagi odstavkov 12 in 13(b), (c) in (d) Resolucije 2262 (2016), ker je ‚sodel[-ovala] pri dejanjih, ki ogrožajo mir, stabilnost ali varnost v Srednjeafriški republiki ali jih podpira[-la]‘, ‚sodel[-ovala] pri načrtovanju, vodenju ali zagrešitvi dejanj, s katerimi se krši mednarodno pravo na področju človekovih pravic ali mednarodno humanitarno pravo ali s katerimi se zlorabljajo ali kršijo človekove pravice v Srednjeafriški republiki, vključno z dejanji, ki vključujejo spolno nasilje, napadi na civiliste, napadi na podlagi etnične ali verske pripadnosti žrtev, napadi na šole in bolnišnice ter ugrabitvami in prisilnim izseljevanjem‘, ‚novači[-la] ali izkorišča[-la] otroke v oboroženih spopadih v Srednjeafriški republiki in s tem krši[-la] veljavno mednarodno pravo‘; in ‚podpira[-la] oborožene skupine ali kriminalne združbe s pomočjo nezakonitega izkoriščanja naravnih virov ali trgovine z njimi v Srednjeafriški republiki, vključno z diamanti, zlatom ter prosto živečimi živalmi in proizvodi iz njih‘.

Dodatne informacije:

LRA se je pojavila na severu Ugande v osemdesetih letih ter ugrabila, ubila in pohabila že na tisoče civilistov po vsej Srednji Afriki. Njen voditelj Joseph Kony je zaradi vse večjega vojaškega pritiska v letih 2005 in 2006 ukazal umik LRA iz Ugande. Od takrat je ta skupina dejavna v Demokratični republiki Kongo, Srednjeafriški republiki, Južnem Sudanu in menda tudi Sudanu.

Od leta 2013 LRA izvaja ugrabitve, razselitve, in uboje stotin posameznikov, pa tudi spolno nasilje po vsej Srednjeafriški republiki, ter ropa in uničuje civilno lastnino. LRA je prisotna predvsem na vzhodu Srednjeafriške republike in domnevno tudi na območju Kafia Kingi na meji med Sudanom in Južnim Sudanom, katerega končni status še ni določen, a je pod vojaškim nadzorom te skupine, kjer napada vasi ter pleni hrano in zaloge. Borci nastavljajo zasede in napadajo varnostne sile, ki jim med odzivanjem na napade LRA kradejo opremo, poleg tega pa so tarče napadov LRA tudi vasi brez vojaške prisotnosti, ki jih ropajo. LRA je okrepila napade na rudnike diamantov in zlata.

Enote LRA pogosto spremljajo ujetniki, ki so prisiljeni delati kot nosači, kuharji in spolni sužnji. Ta skupina izvaja seksistično nasilje, vključno s posilstvi žensk in mladih deklet.

Decembra 2013 je LRA v Haute-Kotto ugrabila na ducate ljudi. Skupina naj bi bila od začetka leta 2014 vpletena v ugrabitve stotin civilistov v Srednjeafriški republiki.

Njeni borci so v začetku leta 2014 večkrat napadli Obo v prefekturi Haut-Mbomou na vzhodu Srednjeafriške republike.

Skupina je med majem in julijem 2014 še naprej napadala Obo in druge kraje na jugovzhodu Srednjeafriške republike ter med drugim v začetku junija izvedla tudi očitno usklajene napade in ugrabitve v prefekturi Mbomou.

Vsaj od leta 2014 dalje je vključena v nezakonit lov na slone in nezakonito trgovino z njimi, s čimer se financira. Domnevno nezakonito trguje s slonovino iz narodnega parka Garamba na severu Demokratične republike Kongo, s katero v Darfurju trguje v zameno za orožje in zaloge. Nezakonito ulovljene slonje okle naj bi prek Srednjeafriške republike prevažala za prodajo v sudanski Darfur. Poleg tega naj bi Kony v začetku leta 2014 borcem LRA ukazal ropanje rudarjev diamantov in zlata na vzhodu Srednjeafriške republike, da bi plen lahko prepeljali v Sudan. Od januarja 2015 naj bi bilo iz Sudana domnevno izgnanih 500 pripadnikov Gospodove odporniške vojske.

V začetku februarja 2015 so borci LRA, oboroženi s težkim orožjem, ugrabili civiliste v Kpangbayangi, Haut-Mbomou, ter ukradli hrano.

20. aprila 2015 je zaradi napada na Ndambissouo na jugovzhodu Srednjeafriške republike in ugrabitve tamkajšnjih otrok zbežala večina prebivalcev te vasi. LRA je v začetku julija 2015 napadla več vasi v prefekturi Haute-Kotto na jugu države; med napadi je ropala, izvajala nasilje zoper civiliste, požigala hiše in ugrabljala.

Napadi, ki se pripisujejo LRA, so od januarja 2016 vse pogostejši v prefekturah Mbomou, Haut-Mbomou in Haute-Kotto ter zlasti usmerjeni na rudarska območja v Haute-Kotto. Pri teh napadih prihaja do ropanja, nasilja zoper civiliste, uničevanja lastnine in ugrabitev. Zaradi njih se prebivalstvo razseljuje, vključno z okoli 700 osebami, ki so se zatekle v Brio.“