18.6.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

L 152/31


OBRAZEC PROŠNJE ZA BREZPLAČNO PRAVNO POMOČ

SPLOŠNO SODIŠČE

Vsaki fizični ali pravni osebi – če jo zastopa odvetnik ali ne – ki želi zaprositi za brezplačno pravno pomoč v zvezi z vložitvijo tožbe pri Splošnem sodišču ali v okviru zadeve, v kateri je stranka, se priporoča, naj se, preden izpolni posamezne rubrike obrazca, seznani s temi informacijami.

1.   Pravni okvir

Določbe o brezplačni pravni pomoči so tako v Poslovniku Splošnega sodišča (členi od 146 do 150) kot v Praktičnih določbah za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča (točke od 16 do 18, 31, 48, 54, 133, 134 in od 238 do 248).

Poslovnik Splošnega sodišča in Praktične določbe za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča sta na voljo na spletnem mestu Sodišča Evropske unije (http://curia.europa.eu) v rubriki Splošno sodišče/Postopek.

2.   Pravila glede zastopanja pred Splošnim sodiščem

Za vložitev tožbe pri Splošnem sodišču mora vsako fizično ali pravno osebo zastopati odvetnik, ki je upravičen do zastopanja pred sodišči države članice ali druge države podpisnice Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru (člen 51 Poslovnika). To pravilo vzpostavlja načelo, da mora tožečo stranko zastopati odvetnik.

Če ta oseba zaradi svojega premoženjskega stanja ni zmožna plačati stroškov ali dela stroškov postopka, je v skladu s Poslovnikom upravičena do brezplačne pravne pomoči (člen 146(1) Poslovnika). Drugače kot pri tožbi, ki jo mora vložiti odvetnik, ki zastopa tožečo stranko, je mogoče prošnjo za brezplačno pravno pomoč vložiti ob pomoči odvetnika ali brez nje.

3.   Pristojnosti Splošnega sodišča in pogoji za dopustnost

Splošno sodišče ne more odobriti brezplačne pravne pomoči, če je očitno nepristojno za odločanje o tožbi, za katero se zaproša pomoč (člen 146(2) Poslovnika).

Na podlagi Pogodb in Protokola o statutu Sodišča Evropske unije je Splošno sodišče pristojno za odločanje o:

direktnih tožbah, ki jih posamezniki in države članice (1) vložijo z namenom razglasitve ničnosti aktov institucij, organov, uradov in agencij Unije, ugotovitve nezakonite opustitve ukrepanja teh subjektov ali pridobitve odškodnine za utrpljeno škodo, in tožbah, vloženih na podlagi arbitražne klavzule,

ničnostnih tožbah zoper odločbe odborov za pritožbe Urada za usklajevanje na notranjem trgu (znamke in modeli) (UUNT) in Urada Skupnosti za rastlinske sorte (CPVO),

pritožbah zoper odločbe Sodišča za uslužbence Evropske unije.

Iz tega izhaja, da bo prošnja za brezplačno pravno pomoč zavrnjena zaradi nepristojnosti Splošnega sodišča za odločanje o tožbi, če bo ta vložena z namenom:

izpodbijanja zakonitosti aktov nacionalnih organov (upravnih ali sodnih),

izpodbijanja odločbe mednarodnega subjekta, ki ni del institucionalnega sistema Evropske unije (na primer Evropsko sodišče za človekove pravice).

Brezplačne pravne pomoči tudi ni mogoče odobriti, če se tožba, za katero se zaproša pomoč, zdi očitno nedopustna ali očitno brez pravne podlage (člen 146(2) Poslovnika).

Iz tega zlasti izhaja, da bo prošnja, ki bo vložena pred vložitvijo tožbe, na katero se nanaša, vendar po izteku roka za vložitev te tožbe, zavrnjena, ker bi bila tožba zaradi prepozne vložitve zavržena kot nedopustna.

4.   Obvezna uporaba obrazca prošnje za brezplačno pravno pomoč

Obrazec prošnje za brezplačno pravno pomoč, objavljen v Uradnem listu Evropske unije, je dostopen na spletnem mestu Sodišča Evropske unije v rubriki Splošno sodišče/Postopek.

Za vložitev prošnje za brezplačno pravno pomoč – tako pred vložitvijo tožbe kot v okviru postopka, ki že poteka – je obvezna uporaba tega obrazca. Prošnja, ki ni vložena na obrazcu, se ne upošteva (člen 147 Poslovnika in točka 238 Praktičnih določb za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča).

Prošnja za brezplačno pravno pomoč, vložena po tem, ko je Splošno sodišče izdalo odločbo o tožbi, na katero se ta prošnja nanaša, se ne upošteva.

5.   Vsebina prošnje za brezplačno pravno pomoč in potrdila

Obrazec prošnje za brezplačno pravno pomoč naj bi Splošnemu sodišču omogočil, da v skladu s členom 147(3) in (4) Poslovnika pridobi podatke za ustrezno odločitev o prošnji za brezplačno pravno pomoč. Gre za:

podatke o premoženjskem stanju prosilca

in,

če tožba še ni bila vložena, podatke o predmetu tožbe, dejanskem stanju v zadevi in trditvah v zvezi s tožbo (točka 241 Praktičnih določb za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča).

(a)   Premoženjsko stanje prosilca

Prošnji za brezplačno pravno pomoč se priložijo podatki in potrdila, ki omogočajo oceno premoženjskega stanja prosilca, na primer potrdilo pristojnega nacionalnega organa o prosilčevem premoženjskem stanju (člen 147(3) Poslovnika).

Finančna sposobnost prosilca se oceni na podlagi podatkov, ki dokazujejo njegovo šibko premoženjsko stanje:

ne zadostuje torej, da fizična oseba Splošnemu sodišču posreduje podatke o svojih prihodkih, temveč mora predložiti tudi na primer davčne napovedi, plačilne liste, potrdila urada za socialno pomoč ali zavarovanje za primer brezposelnosti, bančna potrdila in bančne izpiske ter podatke, ki omogočajo oceno njenega premoženja (vrednost premičnin in nepremičnin),

ne zadostuje, da se pravna oseba sklicuje na svojo plačilno nesposobnost, ampak mora predložiti podatke o svoji pravni obliki, o tem, ali izvaja pridobitno dejavnost ali ne, o finančni sposobnosti svojega(-jih) družbenika(-ov) ali delničarjev; predloži na primer računovodske izkaze ali kakršno koli drugo dokazilo o svojem računovodskem položaju ter dokaz o uveljavljani plačilni nesposobnosti, prisilni poravnavi, prenehanju plačevanja ali sodni likvidaciji.

Svečane izjave, ki jih izpolni in podpiše prosilec, ne zadostujejo kot dokaz o njegovem šibkem premoženjskem stanju.

Podatki iz prošnje, ki se nanašajo na premoženjsko stanje prosilca, in dokazila, ki so predložena v podporo tem podatkom, morajo v popolnosti izkazovati njegovo premoženjsko stanje.

Prošnja, ki pravno zadostno ne dokazuje, da prosilec ne more kriti stroškov postopka, bo zavrnjena.

(b)   Predmet nameravane tožbe

Če se prošnja za brezplačno pravno pomoč vloži pred vložitvijo nameravane tožbe, na katero se prošnja nanaša, prosilec v njej na kratko navede predmet tožbe, dejansko stanje v zadevi in trditve, ki jih želi navesti v podporo tožbi. V ta namen je v obrazcu prošnje za brezplačno pravno pomoč predvidena posebna rubrika.

Priložiti je treba prepis vseh dokazil, ki so upoštevna za presojo dopustnosti in utemeljenosti nameravane tožbe. Lahko gre na primer za izmenjavo dopisov z bodočo toženo stranko ali v primeru ničnostne tožbe za odločbo, katere zakonitost se izpodbija.

Pravilno izpolnjeni obrazec prošnje za brezplačno pravno pomoč in potrdila morajo biti razumljivi sami po sebi.

(c)   Dopolnitve

Prošnje za brezplačno pravno pomoč ni mogoče dopolniti z naknadno vložitvijo dodatkov. Taki dodatki, če so bili vloženi, ne da bi jih Splošno sodišče zahtevalo, bodo zavrnjeni. Zato je pomembno, da se vsi potrebni podatki navedejo v obrazcu in da se priloži prepis vseh dokumentov, ki te podatke potrjujejo.

V izjemnih primerih je mogoče dokazila o šibkem premoženjskem stanju prosilca vseeno sprejeti pozneje, če je njihova pozna vložitev primerno pojasnjena (točka 246 Praktičnih določb za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča).

6.   Vložitev prošnje

(a)   Prosilec

Prosilec za brezplačno pravno pomoč, ki ga ne zastopa odvetnik, mora papirnato različico pravilno izpolnjenega in podpisanega obrazca ter potrdila, ki so v prošnji navedena, posredovati ali vložiti v sodnemu tajništvu Splošnega sodišča na naslovu:

Greffe du Tribunal de l'Union européenne

Rue du Fort Niedergrünewald

L-2925 Luxembourg

Pred posredovanjem ali vložitvijo papirnate različice pravilno izpolnjenega in podpisanega obrazca v sodnem tajništvu je mogoče ta dokument poslati po telefaksu na številko: (+ 352) 43032100.

Če se pravilno izpolnjeni in podpisani obrazec posreduje po telefaksu:

se obrazec obravnava šele, ko sodno tajništvo prejme izvirnik,

se za dan vložitve obrazca šteje dan vložitve po telefaksu, če izvirnik, ki vsebuje lastnoročni podpis in ki je bil poslan po telefaksu, v sodno tajništvo prispe največ deset dni pozneje; če ta izvirnik ni vložen v tem desetdnevnem roku, se za dan vložitve šteje dan, ko je sodno tajništvo dejansko prejelo izvirnik,

ga je treba poslati brez odlašanja, nemudoma po tem, ko je bil poslan po telefaksu, ne da bi bili vanj vneseni kakršni koli popravki ali spremembe,

se, če se izvirnik obrazca, ki vsebuje lastnoročni podpis, in prepis, ki je bil predhodno poslan v sodno tajništvo po telefaksu, razlikujeta, za dan vložitve šteje dan vložitve podpisanega izvirnika obrazca.

(b)   Odvetnik prosilca

Če prosilca za brezplačno pravno pomoč ob vložitvi obrazca prošnje za brezplačno pravno pomoč zastopa odvetnik, lahko ta v sodnem tajništvu Splošnega sodišča vloži obrazec v papirnati različici, po potrebi po posredovanju tega obrazca po telefaksu, ali prek aplikacije e-Curia ob upoštevanju zahtev iz Pogojev uporabe aplikacije e-Curia (točka 240 Praktičnih določb za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča).

Če se pravilno izpolnjeni in podpisani obrazec posreduje po telefaksu, se uporabijo navodila iz točke (a).

(c)   Podpis obrazca

Brez poseganja v primere, ko odvetnik vloži obrazec prek aplikacije e-Curia, mora obrazec lastnoročno podpisati prosilec, če ga vloži sam, ali njegov odvetnik, če zastopa prosilca. Če obrazec ne bo lastnoročno podpisan, ne bo obravnavan.

7.   Prenehanje in nadaljevanje teka roka za vložitev tožbe

Z vložitvijo prošnje za brezplačno pravno pomoč za prosilca preneha teči rok za vložitev tožbe, in sicer do dneva vročitve sklepa, s katerim je o tej prošnji odločeno, ali če v tem sklepu odvetnik za zastopanje prosilca za brezplačno pravno pomoč ni določen, do dneva vročitve sklepa o določitvi odvetnika, ki bo prosilca zastopal (člen 147(7) Poslovnika).

Rok za vložitev tožbe torej ne teče v obdobju, ko Splošno sodišče preučuje prošnjo za brezplačno pravno pomoč.

Po vročitvi sklepa, s katerim je o prošnji za brezplačno pravno pomoč odločeno, ali, če v tem sklepu odvetnik za zastopanje prosilca za brezplačno pravno pomoč ni določen, sklepa o določitvi odvetnika, ki bo prosilca zastopal, je lahko preostali rok za vložitev tožbe izjemno kratek. Zato se upravičencu do brezplačne pravne pomoči, ki ga pravilno zastopa odvetnik, priporoča, naj posebno pozornost nameni spoštovanju zakonskega roka (točka 248 Praktičnih določb za izvajanje Poslovnika Splošnega sodišča).

8.   Dodatno pojasnilo

Vloženi izvirniki potrdil se ne vračajo. Zato svetujemo, da predložite fotokopije potrdil.

PROŠNJA ZA BREZPLAČNO PRAVNO POMOČ

SPLOŠNO SODIŠČE

PROSILEC ZA BREZPLAČNO PRAVNO POMOČ

FIZIČNA OSEBA

Gospa

Gospod

Priimek: …

Ime: …

Naslov: …

Poštna številka: … Kraj: …

Država: …

Telefon (neobvezno): …

Telefaks (neobvezno): …

Elektronski naslov (neobvezno): …

Poklic oziroma trenutni status: …

PRAVNA OSEBA (2)

Firma: …

Pravna oblika: …

Subjekt s pridobitnim namenom:

☐ Da

☐ Ne

Naslov: …

Poštna številka: … Kraj: …

Država: …

Telefon (neobvezno): …

Telefaks (neobvezno): …

Elektronski naslov (neobvezno): …

STRANKA, PROTI KATERI NAMERAVATE VLOŽITI TOŽBO  (3)

Ponovno vas opozarjamo, da je Splošno sodišče pristojno za odločanje o tožbah med fizičnimi ali pravnimi osebami in institucijami, organi, uradi in agencijami Unije. Splošno sodišče ne more nadzorovati zakonitosti odločb:

mednarodnih subjektov, ki niso del institucionalnega sistema Evropske unije, kot je na primer Evropsko sodišče za človekove pravice,

nacionalnih organov države članice,

nacionalnih sodišč.

Navedite stranko(-i)(-e), proti kateri(-ma)(-m) bo vložena nameravana tožba:

TOŽENA(-I)(-E) STRANKA(-I)(-E)

NASLOV

 

 

Če ni dovolj prostora, ta seznam dopolnite z novim listom, ki ga priložite svoji prošnji.

PREDMET TOŽBE  (4)

Če se prošnja za brezplačno pravno pomoč vloži pred vložitvijo nameravane tožbe, prosilec v njej na kratko navede predmet tožbe, dejansko stanje v zadevi in trditve, na katerih tožba temelji. Prošnji se priložijo ustrezna potrdila (člen 147(4) Poslovnika).

Opišite predmet tožbe, ki jo želite vložiti, dejansko stanje v zadevi in trditve, na katerih tožba temelji:

 

Vsa potrdila, ki so upoštevna za presojo dopustnosti in utemeljenosti nameravane tožbe, so priložena temu obrazcu in povzeta v seznamu potrdil.

Vloženi izvirniki potrdil se ne vračajo.

PREMOŽENJSKO STANJE PROSILCA

FIZIČNA OSEBA

PRIHODKI

Prošnji za brezplačno pomoč se priložijo podatki in potrdila, ki omogočajo oceno premoženjskega stanja prosilca, na primer potrdilo pristojnega nacionalnega organa o prosilčevem premoženjskem stanju (člen 147(3) Poslovnika).

Če se ob vložitvi prošnje vaši prihodki od lanskega leta niso spremenili, bodo upoštevani prihodki, ki ste jih prijavili nacionalnim organom za obdobje od 1. januarja do 31. decembra preteklega leta.

Če se je vaš finančni položaj spremenil, bodo upoštevani vaši dejanski prihodki od 1. januarja tega leta do datuma vaše prošnje.

 

Vaši prihodki

Prihodki zakonca ali zunajzakon-skega partnerja

Prihodki drugih oseb v vašem skupnem gospodinjstvu (otrok ali vzdrževana oseba). Navedite to (ti)(te) osebo(-i)(-e):

a.

brez dohodkov

 (5)

 

 

b.

plača, neto obdavčljivi prihodki (razvidni iz vaše plačilne liste)

 

 

 

c.

drugi prihodki (prihodki iz kmetijske dejavnosti, poslovni ali neposlovni prihodki)

 

 

 

d.

družinski dodatki

 

 

 

e.

nadomestila za brezposelnost

 

 

 

f.

dnevna nadomestila (za bolezen, starševstvo, poklicno bolezen, nesrečo pri delu)

 

 

 

g.

pokojnina, rente in izplačila za predčasno upokojitev

 

 

 

h.

preživnina (znesek, ki vam je bil dejansko izplačan)

 

 

 

i.

drugi prihodki (npr. prejete najemnine, prihodki od kapitala, prihodki od vrednostnih papirjev …)

 

 

 

Če ni dovolj prostora, ta seznam dopolnite z novim listom, ki ga priložite svoji prošnji.

Navedite vrsto in vrednost premičnin (delnice, obveznice, kapital itd.) ter naslov in vrednost nepremičnin (hiše, zemljišča itd.), ki jih ima v lasti, tudi nedonosnih:

 

IZDATKI

Navedite otroke in vzdrževane osebe, ki živijo z vami v skupnem gospodinjstvu:

Priimek in ime

Sorodstvena vez

(npr. sin, nečak, mati)

Datum rojstva

(dd/mm/llll)

…/…/…

…/…/…

…/…/…

…/…/…

Če ni dovolj prostora, ta seznam dopolnite z novim listom, ki ga priložite svoji prošnji.

Navedite znesek preživnine, ki jo plačujete tretjim:

 

Po želji lahko navedete dodatne podatke glede svojega stanja, bodisi glede prihodkov bodisi izdatkov:

 

Za zgoraj navedene podatke je treba priložiti potrdila, ki omogočajo oceno vašega premoženjskega stanja (člen 147(3) Poslovnika).

Seznam potrdil, skupaj s – po potrebi – potrdilom pristojnega nacionalnega organa o tem premoženjskem stanju, se priloži temu obrazcu.

Vloženi izvirniki potrdil se ne vračajo.

PRAVNA OSEBA

Če se brezplačna pravna pomoč zaproša za pravno osebo, tej prošnji priložite novejši dokaz o njenem pravnem obstoju (izpisek iz sodnega registra, izpisek iz registra združenj ali kak drug uradni dokument) (člen 147(5) v povezavi s členom 78(3) Poslovnika).

Opišite premoženjski položaj prosilca in po potrebi njegovih družbenikov ali delničarjev:

 

Za zgoraj navedene podatke je treba priložiti potrdila, ki omogočajo oceno premoženjskega stanja prosilca in po potrebi njegovega(-ih) družbenika(-kov) ali delničarjev (člen 147(3) Poslovnika).

Seznam potrdil, skupaj s – po potrebi – potrdilom pristojnega nacionalnega organa o tem premoženjskem stanju, se priloži temu obrazcu.

Vloženi izvirniki potrdil se ne vračajo.

MOREBITNI PREDLOG ZA DOLOČITEV ODVETNIKA

Če ste izbrali odvetnika, ki je upravičen do zastopanja pred sodišči države članice ali druge države podpisnice Sporazuma o EGP, morate navesti te podatke:

 

Odvetnik(-ca): …

 

Naslov: …

 

Poštna številka: … Kraj: …

 

Država: …

 

Telefon: …

 

Telefaks (neobvezno): …

ČASTNA IZJAVA

Podpisani(-a) častno izjavljam, da so podatki iz te prošnje za brezplačno pravno pomoč točni.

Datum: …/…/…

Podpis prosilca ali njegovega odvetnika:

SEZNAM POTRDIL

Potrdila, ki omogočajo oceno vašega premoženjskega stanja:

Če tožba še ni bila vložena, potrdilo(-i)(-a), ki je (sta)(so) upoštevno(-i)(-a) za presojo dopustnosti in utemeljenosti nameravane tožbe:


(1)  Razen tistih, ki so v Statutu pridržane za Sodišče, in tistih, za katere je pristojno Sodišče za uslužbence Evropske unije.

(2)  Tej prošnji priložite novejši dokaz o svojem pravnem obstoju (izpisek iz sodnega registra, izpisek iz registra združenj ali kak drug uradni dokument).

(3)  Rubrike „Stranka, proti kateri nameravate vložiti tožbo“ ni treba izpolniti, če se tožba in prošnja za brezplačno pravno pomoč vložita hkrati ali če se prošnja za brezplačno pravno pomoč vloži po vložitvi tožbe.

(4)  Rubrike „Predmet tožbe“ ni treba izpolniti, če se tožba in prošnja za brezplačno pravno pomoč vložita hkrati ali če se prošnja za brezplačno pravno pomoč vloži po vložitvi tožbe.

(5)  V tem primeru mora prosilec pojasniti, kako se preživlja.