26.6.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

L 186/56


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) št. 707/2014

z dne 25. junija 2014

o spremembi Uredbe (ES) št. 690/2008 o priznavanju varovanih območij v Skupnosti, izpostavljenih posebni nevarnosti za zdravstveno varstvo rastlin

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive Sveta 2000/29/ES z dne 8. maja 2000 o varstvenih ukrepih proti vnosu organizmov, škodljivih za rastline ali rastlinske proizvode, v Skupnost in proti njihovemu širjenju v Skupnosti (1), in zlasti člena 2(1)(h) Direktive,

ob upoštevanju zahtev, ki so jih predložili Francija, Irska, Italija, Portugalska in Združeno kraljestvo,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Z Uredbo Komisije (ES) št. 690/2008 (2) so bile nekatere države članice ali nekatera območja v državah članicah priznana kot varovana območja glede nekaterih škodljivih organizmov. V nekaterih primerih je bilo priznanje časovno omejeno, da so zadevne države članice lahko predložile vse potrebne informacije, iz katerih je razvidno, da zadevni škodljivi organizmi niso navzoči v zadevni državi članici ali na zadevnem območju, ali dokončale ukrepe za izkoreninjenje zadevnega organizma.

(2)

Nekateri deli ozemlja Portugalske so bili priznani kot varovana območja glede škodljivega organizma Bemisia tabaci Genn. (evropske populacije). Portugalska je predložila informacije, iz katerih je razvidno, da je Bemisia tabaci zdaj naseljen na Madeiri. Ukrepi, sprejeti leta 2013 za izkoreninjenje navedenega škodljivega organizma, so se izkazali za neučinkovite. Madeira torej ne bi smela več biti priznana kot varovano območje Portugalske glede Bemisia tabaci.

(3)

Iz informacij, ki jih je predložila Grčija, je razvidno, da je ozemlje Grčije še naprej nenapadeno z organizmom Dendroctonus micans Kugelan. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba priznanje varovanega območja Grčije glede Dendroctonus micans podaljšati do 30. aprila 2016.

(4)

Irska je zahtevala, da se njeno ozemlje prizna kot varovano območje glede organizma Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu. Irska je na podlagi sistematičnih raziskav, opravljenih med letoma 2006 in 2013, predložila dokaze, da zadevni škodljivi organizem ni navzoč na njenem ozemlju kljub tamkajšnjim ugodnim razmeram za njegovo naselitev. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba Irsko priznati kot varovano območje glede Dryocosmus kuriphilus le do 30. aprila 2016.

(5)

Portugalska je zahtevala, da se njeno ozemlje prizna kot varovano območje glede organizma Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu. Portugalska je na podlagi sistematičnih raziskav, opravljenih med letoma 2010 in 2013, predložila dokaze, da zadevni škodljivi organizem ni navzoč na njenem ozemlju kljub tamkajšnjim ugodnim razmeram za njegovo naselitev. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba Portugalsko priznati kot varovano območje glede Dryocosmus kuriphilus le do 30. aprila 2016.

(6)

Združeno kraljestvo je zahtevalo, da se njegovo ozemlje prizna kot varovano območje glede organizma Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu. Združeno kraljestvo je na podlagi sistematičnih raziskav, opravljenih med letoma 2006 in 2013, predložilo dokaze, da zadevni škodljivi organizem ni navzoč na njegovem ozemlju kljub tamkajšnjim ugodnim razmeram za njegovo naselitev. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba Združeno kraljestvo priznati kot varovano območje glede Dryocosmus kuriphilus le do 30. aprila 2016.

(7)

Iz informacij, ki jih je predložila Grčija, je razvidno, da je ozemlje Grčije še naprej nenapadeno z organizmom Gilpinia hercyniae (Hartig). Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba priznanje varovanega območja Grčije glede Gilpinia hercyniae podaljšati do 30. aprila 2016.

(8)

Iz informacij, ki jih je predložila Grčija, je razvidno, da je ozemlje Grčije še naprej nenapadeno z organizmom Gonipterus scutellatus Gyll. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba priznanje varovanega območja Grčije glede Gonipterus scutellatus podaljšati do 30. aprila 2016.

(9)

Ozemlje Korzike (Francija) je bilo priznano kot varovano območje glede organizma Ips amitinus Eichhof. Francija je zahtevala razveljavitev priznanja varovanega območja glede Ips amitinus zaradi nenavzočnosti njegove glavne gostiteljske vrste na Korziki. Ozemlje Korzike (Francija) zato ne bi smelo več biti priznano kot varovano območje glede organizma Ips amitinus Eichhof.

(10)

Iz informacij, ki jih je predložila Grčija, je razvidno, da je ozemlje Grčije še naprej nenapadeno z organizmom Ips amitinus Eichhof. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba priznanje varovanega območja Grčije glede Ips amitinus podaljšati do 30. aprila 2016.

(11)

Iz informacij, ki jih je predložila Grčija, je razvidno, da organizem Ips cembrae Heer ni več navzoč na njenem ozemlju. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba priznanje varovanega območja Grčije glede Ips cembrae podaljšati do 30. aprila 2016.

(12)

Iz informacij, ki jih je predložila Grčija, je razvidno, da je ozemlje Grčije še naprej nenapadeno z organizmom Ips duplicatus Sahlberg. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba priznanje varovanega območja Grčije glede Ips duplicatus podaljšati do 30. aprila 2016.

(13)

Irska je zahtevala, da se njeno ozemlje prizna kot varovano območje glede organizma Thaumetopoea processionea L.. Irska je na podlagi sistematičnih raziskav, opravljenih med letoma 2011 in 2013, predložila dokaze, da zadevni škodljivi organizem ni navzoč na njenem ozemlju kljub tamkajšnjim ugodnim razmeram za njegovo naselitev. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba Irsko priznati kot varovano območje glede Thaumetopoea processionea L. le do 30. aprila 2016.

(14)

Združeno kraljestvo je zahtevalo, da se njegovo ozemlje prizna kot varovano območje glede organizma Thaumetopoea processionea L., z izjemo lokalnih upravnih enot Barnet, Brent, Bromley, Camden, City of London, City of Westminster, Croydon, Ealing, Elmbridge District, Epsom and Ewell District, Hackney, Hammersmith & Fulham, Haringey, Harrow, Hillingdon, Hounslow, Islington, Kensington & Chelsea, Kingston upon Thames, Lambeth, Lewisham, Merton, Reading, Richmond Upon Thames, Runnymede District, Slough, South Oxfordshire, Southwark, Spelthorne District, Sutton, Tower Hamlets, Wandsworth in West Berkshire. Združeno kraljestvo je na podlagi sistematičnih raziskav, opravljenih med letoma 2007 in 2013, predložilo dokaze, da zadevni škodljivi organizem ni navzoč na njegovem ozemlju, z izjemo navedenih lokalnih upravnih enot, kljub tamkajšnjim ugodnim razmeram za njegovo naselitev. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba Združeno kraljestvo, z izjemo navedenih lokalnih upravnih enot, priznati kot varovano območje glede Thaumetopoea processionea le do 30. aprila 2016.

(15)

Nekateri deli ozemlja Španije so bili priznani kot varovana območja glede organizma Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.. Španija je predložila informacije, iz katerih je razvidno, da je organizem Erwinia amylovora zdaj naseljen v avtonomnih skupnostih Aragón, Castilla la Mancha, Murcia, Navarra in La Rioja, v pokrajini Guipuzcoa (Baskija), v Comarcas de L'Alt Vinalopó in El Vinalopó Mitjà v pokrajini Alicante ter v občinah Alborache in Turís v pokrajini Valencia (skupnost Valencia). Ukrepi, sprejeti leta 2013 za izkoreninjenje navedenega škodljivega organizma, so se izkazali za neučinkovite. Zato avtonomne skupnosti Aragón, Castilla la Mancha, Murcia, Navarra in La Rioja, provinca Guipuzcoa (Baskija), Comarcas de L'Alt Vinalopó in El Vinalopó Mitjà v provinci Alicante ter občine Alborache in Turís v pokrajini Valencia (skupnost Valencia) ne bi smele biti več priznane kot del varovanega območja Španije glede Erwinia amylovora.

(16)

Nekateri deli ozemlja Italije so bili priznani kot varovana območja glede organizma Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.. Italija je predložila informacije, iz katerih je razvidno, da je zdaj organizem Erwinia amylovora zdaj naseljen v Furlaniji-Julijski krajini in pokrajini Sondrio (Lombardija). Ukrepi, sprejeti leta 2013 za izkoreninjenje navedenega škodljivega organizma, so se izkazali za neučinkovite. Furlanija-Julijska krajina in pokrajina Sondrio (Lombardija) zato ne bi smeli več biti priznani kot varovani območji Italije glede Erwinia amylovora.

(17)

Celotno ozemlje Irske je bilo priznano kot varovano območje glede organizma Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.. Irska je predložila informacije, iz katerih je razvidno, da je Erwinia amylovora zdaj naseljen v mestu Galway. Ukrepi, sprejeti med letoma 2005 in 2013 za izkoreninjenje navedenega škodljivega organizma, so se izkazali za neučinkovite. Mesto Galway zato ne bi smelo več biti priznano kot varovano območje Irske glede Erwinia amylovora.

(18)

Celotno ozemlje Litve je bilo priznano kot varovano območje glede organizma Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.. Litva je predložila informacije, iz katerih je razvidno, da je organizem Erwinia amylovora zdaj naseljen v občinah Kėdainiai in Babtai (regija Kaunas). Ukrepi, sprejeti za dve zaporedni leti 2012 in 2013 za izkoreninjenje navedenega škodljivega organizma, so se izkazali za neučinkovite. Občini Kėdainiai in Babtai (regija Kaunas) zato ne bi smeli več biti priznani kot varovani območji Litve glede Erwinia amylovora.

(19)

Nekateri deli ozemlja Slovenije so bili priznani kot varovana območja glede organizma Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.. Slovenija je predložila informacije, iz katerih je razvidno, da je organizem Erwinia amylovora zdaj naseljen v občinah Renče-Vogrsko (južno od avtoceste H4) in Lendava. Ukrepi, sprejeti za dve zaporedni leti 2012 in 2013 za izkoreninjenje navedenega škodljivega organizma, so se izkazali za neučinkovite. Občini Renče-Vogrsko (južno od avtoceste H4) in Lendava zato ne bi smeli več biti priznani kot varovani območji Slovenije glede Erwinia amylovora.

(20)

Nekateri deli ozemlja Slovaške so bili priznani kot varovana območja glede organizma Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.. Slovaška je predložila informacije, iz katerih je razvidno, da je organizem Erwinia amylovora zdaj naseljen v občinah Čenkovce, Topoľníky in Trhová Hradská (okrožje Dunajská Streda). Ukrepi, sprejeti za dve zaporedni leti 2012 in 2013 za izkoreninjenje navedenega škodljivega organizma, so se izkazali za neučinkovite. Občine Čenkovce, Topoľníky in Trhová Hradská (okrožje Dunajská Streda) zato ne bi smele več biti priznane kot varovana območja Slovaške glede Erwinia amylovora.

(21)

Združeno kraljestvo je zahtevalo, da se njegovo ozemlje prizna kot varovano območje glede organizma Ceratocystis platani (J.M. Walter) Engelbr. & T.C. Harr.. Združeno kraljestvo je na podlagi sistematičnih raziskav, opravljenih med letoma 2010 in 2013, predložilo dokaze, da ti zadevni škodljivi organizmi niso navzoči na njegovem ozemlju kljub tamkajšnjim ugodnim razmeram za njegovo naselitev. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba Združeno kraljestvo priznati kot varovano območje glede Ceratocystis platani le do 30. aprila 2016.

(22)

Združeno kraljestvo je zahtevalo, da se njegovo celotno ozemlje, vključno z otokom Man, prizna kot varovano območje glede škodljivega organizma Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr. Združeno kraljestvo je na podlagi sistematičnih raziskav, opravljenih med letoma 2006 in 2013, predložilo dokaze, da zadevni škodljivi organizem ni navzoč na otoku Man kljub tamkajšnjim ugodnim razmeram za njegovo naselitev. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Zato bi bilo treba varovano območje Združenega kraljestva glede Cryphonectria parasitica, vključno z otokom Man, priznati le do 30. aprila 2016.

(23)

Nekateri deli ozemlja Grčije so bili priznani kot varovana območja glede virusa Citrus tristeza. Grčija je predložila informacije, iz katerih je razvidno, da je virus Citrus tristeza zdaj naseljen v regionalni enoti Chania. Ukrepi, sprejeti leta 2013 za izkoreninjenje navedenega škodljivega organizma, so se izkazali za neučinkovite. Regionalna enota Chania zato ne bi smela več biti priznana kot varovano območje Grčije glede virusa Citrus tristeza.

(24)

Ozemlje Korzike (Francija) je bilo priznano kot varovano območje glede evropskih sevov virusa Citrus tristeza. Francija je predložila informacije, iz katerih je razvidno, da so evropski sevi virusa Citrus tristeza zdaj naseljeni na Korziki in jih ni mogoče izkoreniniti. Ozemlje Korzike (Francija) zato ne bi smelo več biti priznano kot varovano območje glede evropskih sevov virusa Citrus tristeza.

(25)

Francija je zahtevala, da se nekateri deli „vinorodne Šampanje“, tj. Picardie (departma Aisne), in Ile de France (občine Citry, Nanteuil-sur-Marne in Saâcy-sur-Marne), priznajo kot del varovanega območja Francije glede škodljivega organizma Grapevine flavescence dorée MLO. Navedeni deli so bili vključeni v sistematične raziskave v „vinorodni Šampanji“ za Grapevine flavescence dorée MLO, ne da bi bili navedeni kot del varovanega območja, ker niso pripadali upravnemu območju Champagne v ožjem pomenu. Zato bi bilo treba za varovani območji Francije glede Grapevine flavescence dorée MLO priznati tudi Picardie (departma Aisne) in Ile de France (občine Citry, Nanteuil-sur-Marne in Saâcy-sur-Marne).

(26)

Italija je zahtevala, da se Apúlia prizna kot del njenega varovanega območja glede škodljivega organizma Grapevine flavescence dorée MLO. Italija je na podlagi sistematičnih raziskav, opravljenih leta 2013, predložila dokaze, da zadevni škodljivi organizem ni navzoč v Apúlii kljub tamkajšnjim ugodnim razmeram za njegovo naselitev. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Apúlio bi zato bilo treba priznati kot del varovanega območja Italije glede Grapevine flavescence dorée MLO le do 30. aprila 2016.

(27)

Iz informacij, ki jih je predložila Italija, je razvidno, da je ozemlje Sardinije še naprej nenapadeno z organizmom Grapevine flavescence dorée MLO. Vendar je potrebno izvajanje nadaljnjih sistematičnih raziskav. Navedene sistematične raziskave bi morali nadzirati strokovnjaki v okviru pooblastil Komisije. Priznanje ozemlja Sardinije kot dela varovanega območja Italije glede Grapevine flavescence dorée MLO bi bilo treba podaljšati le do 30. aprila 2016.

(28)

Uredbo (ES) št. 690/2008 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(29)

Da bodo varovana območja neprekinjeno priznana do 31. marca 2014, bi bilo treba to uredbo uporabljati od 1. aprila 2014.

(30)

Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za zdravstveno varstvo rastlin –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Priloga I k Uredbi (ES) št. 690/2008 se spremeni:

1.

Oddelek (a) se spremeni:

(a)

točka 2 se nadomesti z naslednjim:

„2.

Bemisia tabaci Genn. (evropske populacije)

Irska, Portugalska (Azori, Beira Interior, Beira Litoral, Entre Douro e Minho, Ribatejo e Oeste (občine Alcobaça, Alenquer, Bombarral, Cadaval, Caldas da Rainha, Lourinhã, Nazaré, Obidos, Peniche in Torres Vedras) in Trás-os-Montes), Finska, Švedska, Združeno kraljestvo“

(b)

točki 4 in 5 se nadomestita z naslednjim:

„4.

Dendroctonus micans Kugelan

Irska, Grčija (do 30. aprila 2016) Združeno kraljestvo (Severna Irska, otoka Man in Jersey)

4.1

Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu

Irska (do 30. aprila 2016), Portugalska (do 30. aprila 2016), Združeno kraljestvo (do 30. aprila 2016)

5.

Gilpinia hercyniae (Hartig)

Irska, Grčija (do 30. aprila 2016) Združeno kraljestvo (Severna Irska, otoka Man in Jersey)“

(c)

točke 7 do 10 se nadomestijo z naslednjim:

„7.

Gonipterus scutellatus Gyll

Grčija (do 30. aprila 2016), Portugalska (Azori)

8.

Ips amitinus Eichhof

Irska, Grčija (do 30. aprila 2016), Združeno kraljestvo

9.

Ips cembrae Heer

Irska, Grčija (do 30. aprila 2016), Združeno kraljestvo (Severna Irska in otok Man)

10.

Ips duplicatus Sahlberg

Irska, Grčija (do 30. aprila 2016), Združeno kraljestvo“

(d)

za točko 15 se doda naslednja točka 16:

„16.

Thaumetopoea processionea L.

Irska (do 30. aprila 2016), Združeno kraljestvo (razen lokalnih upravnih enot Barnet; Brent; Bromley; Camden; City of London; City of Westminster; Croydon; Ealing; Elmbridge District; Epsom and Ewell District; Hackney; Hammersmith & Fulham; Haringey; Harrow; Hillingdon; Hounslow; Islington; Kensington & Chelsea; Kingston upon Thames; Lambeth; Lewisham; Merton; Reading; Richmond Upon Thames; Runnymede District; Slough; South Oxfordshire; Southwark; Spelthorne District; Sutton; Tower Hamlets; Wandsworth in West Berkshire) (do 30. aprila 2016)“

2.

V oddelku (b) se točka 2 nadomesti z naslednjim:

„2.

Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al.

Estonija, Španija (razen avtonomnih skupnosti Aragón, Castilla la Mancha, Castilla y León, Extremadura, Murcia, Navarra in La Rioja, pokrajina Guipuzcoa (Baskija), Comarcas de L'Alt Vinalopó in El Vinalopó Mitjà v pokrajini Alicante ter občin Alborache in Turís v pokrajini Valencia (skupnost Valencia)), Francija (Korzika), Italija (Abruzzo, Basilicata, Kalabrija, Kampanija, Lazio, Ligurija, Marche, Molise, Piedmont, Sardinija, Sicilija, Toskana, Umbrija, Valle d'Aosta), Latvija, Portugalska, Finska, Združeno kraljestvo (Severna Irska, otok Man in Kanalski otoki),

in do 30. aprila 2016 Irska (razen mesta Galway), Italija (Apúlia, Emilia-Romagna (pokrajini Parma in Piacenza), Lombardija (razen pokrajin Mantova in Sondrio), Benečija (razen pokrajin Rovigo in Benetke, občin Barbona, Boara Pisani, Castelbaldo, Masi, Piacenza d'Adige, S. Urbano in Vescovana v pokrajini Padova ter območja južno od avtoceste A4 v pokrajini Verona)), Litva (razen občin Babtai in Kėdainiai (regija Kaunas)), Slovenija (razen gorenjske, mariborske, koroške in notranjske regije ter občin Lendava in Renče-Vogrsko (južno od avtoceste H4), Slovaška (razen občin Blahová, Čenkovce, Horné Mýto, Okoč, Topoľníky and Trhová Hradská (okrožje Dunajská Streda), Hronovce in Hronské Kľačany (okrožje Levice), Dvory nad Žitavou (okrožje Nové Zámky), Málinec (okrožje Poltár), Hrhov (okrožje Rožňava), Veľké Ripňany (okrožje Topoľčany), Kazimír, Luhyňa, Malý Horeš, Svätuše in Zatín (okrožje Trebišov))“

3.

V oddelku (c) se točka 0.1 nadomesti z naslednjim:

„01.

Ceratocystis platani (J.M. Walter) Engelbr. & T.C. Harr.

Združeno kraljestvo (do 30. aprila 2016)

02.

Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr

Češka, Irska, Švedska, Združeno kraljestvo (za otok Man do 30. aprila 2016)“

4.

v oddelku (d) se točki 3 in 4 nadomestita z naslednjim:

„3.

Citrus tristeza virus (evropski sevi)

Grčija (razen regionalnih enot Argolida in Chania), Malta, Portugalska (razen Algarveja in Madeire)

4.

Grapevine flavescence dorée MLO

Češka, Francija (Alzacija, Šampanja-Ardeni, Picardie (departma Aisne), Ile de France (občine Citry, Nanteuil-sur-Marne in Saâcy-sur-Marne) in Lorena), Italija (Apúlia (do 30. aprila 2016), Sardinija (do 30. aprila 2016), in Basilicata)“

Člen 2

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1. aprila 2014.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 25. junija 2014

Za Komisijo

Predsednik

José Manuel BARROSO


(1)  UL L 169, 10.7.2000, str. 1.

(2)  Uredba Komisije (ES) št. 690/2008 z dne 4. julija 2008 o priznavanju varovanih območij v Skupnosti, izpostavljenih posebni nevarnosti za zdravstveno varstvo rastlin (UL L 193, 22.7.2008, str. 1).