7.12.2013   

SL

Uradni list Evropske unije

L 328/101


IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE

z dne 29. novembra 2013

o odobritvi letnih in večletnih programov ter finančnega prispevka Unije za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje nekaterih živalskih bolezni in zoonoz, ki so jih države članice predložile za leto 2014 in naslednja leta

(notificirano pod dokumentarno številko C(2013) 8417)

(2013/722/EU)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Odločbe Sveta 2009/470/ES z dne 25. maja 2009 o odhodkih na področju veterine (1) in zlasti člena 27(5) Odločbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Odločba 2009/470/ES določa postopke, ki urejajo finančni prispevek Unije za programe za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje živalskih bolezni in zoonoz.

(2)

Poleg tega člen 27(1) Odločbe 2009/470/ES določa, da je treba uvesti finančni ukrep Unije za povrnitev odhodkov, ki so jih države članice imele s financiranjem nacionalnih programov za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje živalskih bolezni in zoonoz iz Priloge I k navedeni odločbi.

(3)

Odločba Sveta 2008/341/ES z dne 25. aprila 2008 o določitvi meril Skupnosti za nacionalne programe za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje nekaterih živalskih bolezni in zoonoz (2) določa, da morajo programi, ki jih predložijo države članice, za odobritev v skladu s finančnimi ukrepi Unije izpolnjevati najmanj merila iz Priloge k navedeni odločbi.

(4)

Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 999/2001 z dne 22. maja 2001 o določitvi predpisov za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij (3) določa letne programe držav članic za spremljanje transmisivnih spongiformnih encefalopatij (TSE) pri govedu, ovcah in kozah.

(5)

Direktiva Sveta 2005/94/ES z dne 20. decembra 2005 o ukrepih Skupnosti za obvladovanje aviarne influence (4) tudi določa, da države članice izvajajo programe spremljanja za perutnino in divje ptice, da prispevajo k poznavanju nevarnosti divjih ptic v zvezi s katerim koli virusom influence aviarnega izvora pri pticah, med drugim na podlagi rednega posodabljanja ocen tveganja. Odobriti bi bilo treba tudi navedene letne programe za spremljanje in financiranje teh programov.

(6)

Nekatere države članice so Komisiji predložile letne in večletne programe za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje živalskih bolezni, programe pregledov za preprečevanje zoonoz ter letne programe spremljanja za izkoreninjenje in spremljanje nekaterih TSE, za katere želijo prejeti finančni prispevek Unije.

(7)

Zaradi pomembnosti navedenih programov za doseganje ciljev Unije na področju javnega zdravja in zdravja živali je primerno, da se za vsak program določi najvišji prispevek Unije za stroške, ki so jih zadevne države članice imele z ukrepi iz tega sklepa.

(8)

Čeprav so se epidemiološke razmere v zvezi s TSE v Uniji v zadnjih nekaj letih bistveno izboljšale, je ciljno spremljanje TSE pri posebnih podpopulacijah živali še naprej zelo pomembno za zagotavljanje zanesljivega pregleda nad razširjenostjo in razvojem TSE v državah članicah ter hkrati za preverjanje učinkovitosti vzpostavljenih preventivnih ukrepov. Zato je primerno določiti finančni prispevek Unije v višini 100 % odhodkov držav članic za izvajanje nekaterih laboratorijskih testov za spremljanje TSE v okviru odobrenih programov.

(9)

Programi za izkoreninjenje stekline v nekaterih državah članicah bodo kmalu dosegli cilj izkoreninjenja te pomembne nevarnosti za javno zdravje, v drugih državah članicah pa imajo ključno vlogo pri preprečevanju ponovnega vnosa bolezni na preostalo ozemlje Unije. Zato je primerno ohraniti višjo stopnjo finančnega prispevka Unije v višini 75 % za okrepitev prizadevanj držav članic za čimprejšnje izkoreninjenje navedene bolezni.

(10)

Nekatere države članice, ki so več let uspešno izvajale sofinancirane programe za izkoreninjenje stekline, na kopnem mejijo na tretje države, kjer je navedena bolezen prisotna. Za dokončno izkoreninjenje stekline je treba izvesti cepljenje na ozemlju navedenih tretjih držav, ki mejijo na Unijo. Zato je primerno zagotoviti popolno podporo dejavnostim na mejnih območjih navedenih tretjih držav s finančnim prispevkom Unije v višini 100 % za stroške nakupa in distribucije oralnega cepiva.

(11)

Za zagotovitev, da vse države članice, v katerih se pojavlja steklina, brez prekinitve nadaljujejo z oralnim cepljenjem, predvidenim v njihovih programih, je treba na zahtevo zadevne države članice in glede na razpoložljivost odobrenih proračunskih sredstev omogočiti izplačilo predplačila v višini 60 % najvišjega zneska, določenega za vsak program.

(12)

Klasična prašičja kuga je bila od leta 2012 odkrita pri divjih prašičih na območju Latvije, ki meji na Rusko federacijo in Belorusijo. Izvedbeni sklep Komisije 2013/427/EU (5) je za leto 2013 določil finančni prispevek Unije za oralno cepljenje divjih prašičev proti klasični prašičji kugi v nujnih primerih na območjih Belorusije, ki mejijo na okužena območja Latvije, ter za nadzor širjenja okužbe in preprečitev ponovnega vnosa okužbe na latvijsko ozemlje. Zato je primerno ohraniti podporo tem dejavnostim v Belorusiji z zagotovitvijo finančnega prispevka Unije v višini 100 % za nekatere od relevantnih stroškov.

(13)

Zaradi specifičnih epidemioloških razmer ter finančnih, tehničnih in upravnih težav pri ustreznem izvajanju programa za izkoreninjenje bruceloze ovc in koz v Grčiji je primerno zagotoviti višjo raven financiranja za nekatere ukrepe in podporo plačilu zasebnih izvajalcev in sezonskega osebja za zagotovitev ustreznega izvajanja tega programa.

(14)

Pojav afriške prašičje kuge na Sardiniji predstavlja tveganje za širjenje bolezni na druga območja Unije zaradi nezakonitih premikov proizvodov ali živali. Za zmanjšanje tega tveganja je primerno odobriti ukrep finančne podpore Italiji za izvajanje okrepljenega nadzora v pristaniščih in na letališčih na Sardiniji.

(15)

Komisija je letne in večletne programe, ki so jih predložile države članice, ocenila z veterinarskega in finančnega vidika. Navedeni programi so skladni z ustrezno veterinarsko zakonodajo Unije in zlasti z merili iz Odločbe 2008/341/ES.

(16)

Ukrepi, upravičeni do finančne podpore Unije, so opredeljeni v veljavnem izvedbenem sklepu Komisije. Vendar je Komisija v ustreznih primerih pisno obvestila države članice o omejitvah upravičenosti nekaterih ukrepov glede najvišjega števila dejavnosti, ki se izvajajo, ali geografskih območij, ki jih zajemajo programi.

(17)

Zaradi pomembnosti letnih in večletnih programov za doseganje ciljev Unije na področju zdravja živali in javnega zdravja ter obvezne uporabe programov v vseh državah članicah v primeru TSE in aviarne influence, je primerno, da se za povrnitev stroškov, nastalih v zadevnih državah članicah zaradi ukrepov iz tega sklepa, določi ustrezni najvišji prispevek Unije za vsak program.

(18)

V skladu s členom 84 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (6) in členom 94 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1268/2012 z dne 29. oktobra 2012 o pravilih uporabe Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije (7), institucija ali organi, ki jih je ta institucija pooblastila, pred prevzemom obveznosti za odhodke iz proračuna Unije sprejmejo sklep o financiranju, ki določa bistvene elemente ukrepa, povezanega z odhodki.

(19)

Za namene poenostavitve in zmanjšanja upravnega bremena pri finančnem upravljanju programov, ki ga izvajajo države članice in Komisija, je primerno uporabiti sistem stroškov na enoto za določanje prispevka Unije za upravičene dejavnosti vzorčenja in testiranja v okviru odobrenih programov.

(20)

Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za prehranjevalno verigo in zdravje živali –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

POGLAVJE I

Člen 1

Opredelitev pojmov

V tem izvedbenem sklepu se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(a)   „vzorčenje domačih živali“: postopek odvzema biološkega materiala živali na gospodarstvu, ki ga opravi pristojni organ ali pooblaščeni organ v njegovem imenu, za laboratorijsko testiranje;

(b)   „vzorčenje jat perutnine“: odvzem vzorcev jate perutnine iz okolja, ki ga opravi pristojni organ ali pooblaščeni organ v njegovem imenu v okviru programa za nadzor nekaterih zoonotskih salmonel;

(c)   „test“: postopek, ki se izvaja na vzorcu v laboratoriju za določanje, diagnosticiranje ali ocenjevanje prisotnosti ali odsotnosti povzročitelja bolezni, bolezenskega procesa ali občutljivosti specifičnega povzročitelja bolezni;

(d)   „tuberkulinsko testiranje“: postopek izvajanja tuberkulinskega kožnega testa, kot je določen v točki 2 Priloge B Direktive Sveta 64/432/EGS (8), v okviru programa goveje tuberkuloze.

Člen 2

Goveja bruceloza

1.   Programi za izkoreninjenje goveje bruceloze, ki so jih predložile Španija, Hrvaška, Italija, Portugalska in Združeno kraljestvo, se odobrijo za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

2.   Finančni prispevek Unije:

(a)

znaša 50 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 1(a) in točki 4(a) Priloge I, za:

(i)

vzorčenje domačih živali;

(ii)

teste rose bengal;

(iii)

teste vezanja komplementa;

(b)

znaša 50 % upravičenih stroškov, ki jih ima vsaka država članica iz odstavka 1, za:

(i)

teste SAT do največ 0,25 EUR v povprečju na test;

(ii)

teste ELISA do največ 0,5 EUR v povprečju na test;

(iii)

bakteriološke teste do največ 10 EUR v povprečju na test;

(iv)

nakup cepiv do največ 0,50 EUR v povprečju na odmerek;

(v)

nadomestilo, ki se izplača lastnikom za vrednost njihovih živali, zaklanih v skladu z navedenimi programi, do največ 375 EUR v povprečju na žival;

(c)

ne presega naslednjih vrednosti:

(i)

4 900 000 EUR za Španijo;

(ii)

150 000 EUR za Hrvaško;

(iii)

2 715 000 EUR za Italijo;

(iv)

805 000 EUR za Portugalsko;

(v)

1 355 000 EUR za Združeno kraljestvo.

Člen 3

Goveja tuberkuloza

1.   Programi za izkoreninjenje goveje tuberkuloze, ki so jih predložile Irska, Španija, Hrvaška, Italija, Portugalska in Združeno kraljestvo, se odobrijo za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

2.   Finančni prispevek Unije državam članicam iz odstavka 1, razen Irski:

(a)

znaša 50 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 3 in točki 4(b) Priloge I, za:

(i)

tuberkulinsko testiranje;

(ii)

gama-interferonske teste;

(b)

znaša 50 % upravičenih stroškov, ki jih ima vsaka država članica iz odstavka 1, za stroške:

(i)

bakterioloških testov do največ 10 EUR v povprečju na test;

(ii)

nadomestila, ki se izplača lastnikom za vrednost njihovih živali, zaklanih v skladu z navedenimi programi, do največ 375 EUR v povprečju na žival;

(c)

ne presega naslednjih vrednosti:

(i)

11 780 000 EUR za Španijo;

(ii)

330 000 EUR za Hrvaško;

(iii)

4 570 000 EUR za Italijo;

(iv)

1 035 000 EUR za Portugalsko;

(v)

31 000 000 EUR za Združeno kraljestvo.

3.   Finančni prispevek Unije Irski:

(a)

znaša 50 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 4(b) Priloge I, za gama-interferonske teste;

(b)

znaša 50 % upravičenih stroškov, ki jih ima Irska za nadomestilo, ki se izplača lastnikom za vrednost njihovih živali, zaklanih v skladu z navedenimi programi, do največ 375 EUR v povprečju na žival;

(c)

ne presega 7 390 000 EUR.

Člen 4

Bruceloza ovc in koz

1.   Programi za izkoreninjenje bruceloze ovc in koz, ki so jih predložile Grčija, Španija, Hrvaška, Italija, Ciper in Portugalska, se odobrijo za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

2.   Finančni prispevek Unije državam članicam iz odstavka 1, razen Grčiji:

(a)

znaša 50 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 1(b) in točki 4(c) Priloge I, za:

(i)

vzorčenje domačih živali;

(ii)

teste rose bengal;

(iii)

teste vezanja komplementa;

(b)

znaša 50 % upravičenih stroškov, ki jih ima vsaka država članica iz odstavka 1, za:

(i)

bakteriološke teste do največ 10 EUR v povprečju na test;

(ii)

nakup cepiv do največ 0,50 EUR v povprečju na odmerek;

(iii)

nadomestilo, ki se izplača lastnikom za vrednost njihovih živali, zaklanih v skladu z navedenimi programi, do največ 50 EUR v povprečju na žival;

(c)

ne presega naslednjih vrednosti:

(i)

7 715 000 EUR za Španijo;

(ii)

385 000 EUR za Hrvaško;

(iii)

3 925 000 EUR za Italijo;

(iv)

175 000 EUR za Ciper;

(v)

1 125 000 EUR za Portugalsko.

3.   Finančni prispevek Unije Grčiji:

(a)

znaša 75 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 4(c) Priloge I, za:

(i)

teste rose bengal;

(ii)

teste vezanja komplementa;

(b)

znaša 75 % upravičenih stroškov za:

(i)

bakteriološke teste do največ 15 EUR v povprečju na test;

(ii)

nakup cepiv do največ 0,75 EUR v povprečju na odmerek;

(iii)

plačilo zasebnim izvajalcem, ki izvajajo cepljenje in dejavnosti vzorčenja v okviru programa;

(iv)

plače sezonskega osebja, zaposlenega izrecno za upravljanje podatkov o izvajanju ukrepov navedenega programa;

(c)

znaša 50 % upravičenih stroškov za nadomestilo, ki se izplača lastnikom za vrednost njihovih živali, zaklanih v skladu z navedenim programom, do največ 50 EUR v povprečju na žival; ter

(d)

ne presega 3 290 000 EUR.

Člen 5

Bolezen modrikastega jezika na endemičnih območjih ali območjih visokega tveganja

1.   Programi za izkoreninjenje in spremljanje bolezni modrikastega jezika, ki so jih predložile Belgija, Bolgarija, Nemčija, Estonija, Grčija, Španija, Francija, Italija, Latvija, Litva, Malta, Avstrija, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovenija, Slovaška in Finska, se odobrijo za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

2.   Finančni prispevek Unije:

(a)

znaša 50 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 1(c) in točki 4(d) Priloge I, za:

(i)

vzorčenje domačih živali;

(ii)

teste ELISA;

(iii)

teste PCR;

(b)

znaša 50 % upravičenih stroškov, ki jih ima vsaka država članica iz odstavka 1, za nakup cepiv do največ 0,50 EUR v povprečju na odmerek;

(c)

ne presega naslednjih vrednosti:

(i)

11 000 EUR za Belgijo;

(ii)

7 000 EUR za Bolgarijo;

(iii)

70 000 EUR za Nemčijo;

(iv)

3 000 EUR za Estonijo;

(v)

75 000 EUR za Grčijo;

(vi)

590 000 EUR za Španijo.

(vii)

170 000 EUR za Francijo;

(viii)

350 000 EUR za Italijo;

(ix)

15 000 EUR za Latvijo;

(x)

8 000 EUR za Litvo;

(xi)

5 000 EUR za Malto;

(xii)

5 000 EUR za Avstrijo;

(xiii)

25 000 EUR za Poljsko;

(xiv)

125 000 EUR za Portugalsko;

(xv)

35 000 EUR za Romunijo;

(xvi)

13 000 EUR za Slovenijo;

(xvii)

25 000 EUR za Slovaško;

(xviii)

5 000 EUR za Finsko.

Člen 6

Zoonotske salmonele

1.   Letni programi za nadzor nekaterih zoonotskih salmonel v matičnih jatah, jatah nesnic in jatah brojlerjev Gallus gallus ter v jatah puranov (Meleagris gallopavo), ki so jih predložile Bolgarija, Danska, Nemčija, Estonija, Irska, Grčija, Francija, Hrvaška, Italija, Ciper, Latvija, Luksemburg, Madžarska, Malta, Nizozemska, Avstrija, Portugalska, Romunija, Slovenija, Slovaška in Združeno kraljestvo, se odobrijo za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

2.   Letni program za nadzor nekaterih zoonotskih salmonel v jatah puranov (Meleagris gallopavo), ki ga je predložila Poljska, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

3.   Letni program za nadzor nekaterih zoonotskih salmonel v matičnih jatah Gallus gallus, ki ga je predložila Češka, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

4.   Večletni program za nadzor nekaterih zoonotskih salmonel v jatah nesnic in jatah brojlerjev Gallus gallus ter v jatah puranov (Meleagris gallopavo), ki ga je predložila Češka, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2016.

5.   Večletni program za nadzor nekaterih zoonotskih salmonel v matičnih jatah, jatah nesnic in jatah brojlerjev Gallus gallus ter v jatah puranov (Meleagris gallopavo), ki ga je predložila Španija, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2016.

6.   Večletni program za nadzor nekaterih zoonotskih salmonel v matičnih jatah, jatah nesnic in jatah brojlerjev Gallus gallus, ki ga je predložila Poljska, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2016.

7.   Večletni program za nadzor nekaterih zoonotskih salmonel v matičnih jatah in jatah nesnic Gallus gallus, ki ga je predložila Belgija, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2019.

8.   Finančni prispevek Unije za leto 2014:

(a)

znaša 50 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 2 in točki 4(e) Priloge I, za:

(i)

vzorčenje domačih živali;

(ii)

bakteriološke teste;

(iii)

teste serotipizacije;

(iv)

teste za potrjevanje učinkovitosti razkuževanja;

(v)

teste za odkrivanje protimikrobnih snovi;

(b)

znaša 50 % upravičenih stroškov, ki jih ima vsaka država članica iz odstavkov 1 do 7, za:

(i)

nakup cepiv do največ 0,05 EUR v povprečju na odmerek;

(ii)

nadomestilo, ki se izplača lastnikom za vrednost:

izločenih matičnih ptic Gallus gallus do največ 4 EUR v povprečju na ptico,

izločenih ptic nesnic Gallus gallus do največ 2,20 EUR v povprečju na ptico,

izločenih starševskih matičnih puranov Meleagris gallopavo do največ 12 EUR v povprečju na ptico,

uničenih valilnih jajc starševskih matičnih ptic Gallus gallus do največ 0,20 EUR v povprečju na jajce,

uničenih namiznih jajc ptic Gallus gallus do največ 0,04 EUR v povprečju na jajce,

uničenih valilnih jajc starševskih matičnih puranov Meleagris gallopavo do največ 0,40 EUR v povprečju na jajce;

(c)

in ne presega naslednjih vrednosti:

(i)

1 070 000 EUR za Belgijo;

(ii)

50 000 EUR za Bolgarijo;

(iii)

175 000 EUR za češki program iz odstavka 3;

(iv)

710 000 EUR za češki program iz odstavka 4;

(v)

90 000 EUR za Dansko;

(vi)

1 335 000 EUR za Nemčijo;

(vii)

20 000 EUR za Estonijo;

(viii)

25 000 EUR za Irsko;

(ix)

620 000 EUR za Grčijo;

(x)

760 000 EUR za Španijo;

(xi)

860 000 EUR za Francijo;

(xii)

160 000 EUR za Hrvaško;

(xiii)

550 000 EUR za Italijo;

(xiv)

95 000 EUR za Ciper;

(xv)

240 000 EUR za Latvijo;

(xvi)

10 000 EUR za Luksemburg;

(xvii)

1 940 000 EUR za Madžarsko;

(xviii)

30 000 EUR za Malto;

(xix)

2 700 000 EUR za Nizozemsko;

(xx)

1 190 000 EUR za Avstrijo;

(xxi)

20 000 EUR za poljski program iz odstavka 2;

(xxii)

2 610 000 EUR za poljski program iz odstavka 6;

(xxiii)

35 000 EUR za Portugalsko;

(xxiv)

1 170 000 EUR za Romunijo;

(xxv)

35 000 EUR za Slovenijo;

(xxvi)

970 000 EUR za Slovaško;

(xxvii)

40 000 EUR za Združeno kraljestvo.

Člen 7

Klasična prašičja kuga

1.   Programi za nadzor in spremljanje klasične prašičje kuge, ki so jih predložile Bolgarija, Nemčija, Francija, Hrvaška, Latvija, Madžarska, Romunija in Slovaška, se odobrijo za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

2.   Finančni prispevek Unije:

(a)

znaša 50 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 1(d) in točki 4(f) Priloge I, za:

(i)

vzorčenje domačih živali;

(ii)

teste ELISA;

(iii)

teste PCR;

(iv)

virološke teste;

(b)

znaša 50 % upravičenih stroškov, ki jih ima vsaka država članica iz odstavka 1, za:

(i)

dostavo divjih prašičev organom za laboratorijsko testiranje do največ 5 EUR v povprečju na žival;

(ii)

nakup oralnih cepiv do največ 0,50 EUR v povprečju na odmerek;

(c)

ne presega naslednjih vrednosti:

(i)

150 000 EUR za Bolgarijo;

(ii)

670 000 EUR za Nemčijo;

(iii)

15 000 EUR za Francijo;

(iv)

65 000 EUR za Hrvaško;

(v)

295 000 EUR za Latvijo;

(vi)

40 000 EUR za Madžarsko;

(vii)

1 435 000 EUR za Romunijo;

(viii)

345 000 EUR za Slovaško.

3.   Ne glede na točki (a) in (b) odstavka 2 se za del latvijskega programa, ki bo izveden v Belorusiji, finančni prispevek Unije za leto 2014:

(a)

odobri le za upravičene stroške nakupa vab z oralnim cepivom do največ 1 EUR v povprečju na odmerek;

(b)

določi v višini 100 % in

(c)

ne presega 135 000 EUR.

Člen 8

Vezikularna bolezen prašičev

1.   Program za izkoreninjenje vezikularne bolezni prašičev, ki ga je predložila Italija, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

2.   Finančni prispevek Unije:

(a)

znaša 50 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 1(e) Priloge I, za vzorčenje domačih živali;

(b)

znaša 50 % upravičenih stroškov, ki jih ima Italija, za:

(i)

teste ELISA do največ 1 EUR v povprečju na test;

(ii)

teste PCR do največ 5 EUR v povprečju na test;

(iii)

virološke teste do največ 10 EUR v povprečju na test;

(c)

ne presega 790 000 EUR.

Člen 9

Aviarna influenca pri perutnini in divjih pticah

1.   Letni programi za spremljanje aviarne influence pri perutnini in divjih pticah, ki so jih predložile Belgija, Bolgarija, Danska, Nemčija, Estonija, Irska, Grčija, Španija, Francija, Hrvaška, Italija, Ciper, Latvija, Litva, Luksemburg, Madžarska, Malta, Avstrija, Portugalska, Romunija, Slovenija, Slovaška, Finska, Švedska in Združeno kraljestvo, se odobrijo za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

2.   Večletna programa spremljanja aviarne influence pri perutnini in divjih pticah, ki sta ju predložili Češka in Poljska, se odobrita za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2016.

3.   Večletni program spremljanja aviarne influence pri perutnini in divjih pticah, ki ga je predložila Nizozemska, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2017.

4.   Finančni prispevek Unije za leto 2014:

(a)

znaša 50 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 1(f) in točki 4(g) Priloge I, za:

(i)

vzorčenje domačih živali;

(ii)

teste ELISA;

(iii)

agar gel imunodifuzijske teste;

(iv)

teste HI za H5/H7;

(v)

teste izolacije virusa;

(vi)

teste PCR;

(b)

znaša 50 % upravičenih stroškov, ki jih ima vsaka država članica iz odstavkov 1 do 3, za dostavo divjih ptic organom za laboratorijsko testiranje v okviru pasivnega spremljanja do največ 5 EUR v povprečju na ptico;

(c)

ne presega naslednjih vrednosti:

(i)

50 000 EUR za Belgijo;

(ii)

25 000 EUR za Bolgarijo;

(iii)

20 000 EUR za Češko;

(iv)

50 000 EUR za Dansko;

(v)

55 000 EUR za Nemčijo;

(vi)

5 000 EUR za Estonijo;

(vii)

70 000 EUR za Irsko;

(viii)

15 000 EUR za Grčijo;

(ix)

65 000 EUR za Španijo;

(x)

120 000 EUR za Francijo;

(xi)

75 000 EUR za Hrvaško;

(xii)

905 000 EUR za Italijo;

(xiii)

20 000 EUR za Ciper;

(xiv)

20 000 EUR za Latvijo;

(xv)

10 000 EUR za Litvo;

(xvi)

10 000 EUR za Luksemburg;

(xvii)

160 000 EUR za Madžarsko;

(xviii)

5 000 EUR za Malto;

(xix)

160 000 EUR za Nizozemsko;

(xx)

25 000 EUR za Avstrijo;

(xxi)

95 000 EUR za Poljsko;

(xxii)

25 000 EUR za Portugalsko;

(xxiii)

260 000 EUR za Romunijo;

(xxiv)

45 000 EUR za Slovenijo;

(xxv)

25 000 EUR za Slovaško;

(xxvi)

40 000 EUR za Finsko:

(xxvii)

30 000 EUR za Švedsko;

(xxviii)

135 000 EUR za Združeno kraljestvo.

Člen 10

Transmisivne spongiformne encefalopatije

1.   Programi za spremljanje in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij (TSE), ki so jih predložile Belgija, Bolgarija, Češka, Danska, Nemčija, Estonija, Irska, Španija, Francija, Hrvaška, Italija, Ciper, Latvija, Litva, Madžarska, Malta, Nizozemska, Avstrija, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovenija, Slovaška, Finska in Švedska, se odobrijo za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

2.   Večletna programa za spremljanje in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij (TSE), ki sta ju predložili Grčija in Luksemburg, se odobrita za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2015.

3.   Večletni program za spremljanje in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij (TSE), ki ga je predložilo Združeno kraljestvo, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2018.

4.   Finančni prispevek Unije:

(a)

znaša 100 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 4(h) Priloge I, za:

(i)

hitre teste pri govedu za izpolnjevanje zahtev iz člena 12(2) ter točke 2.1 in točke 3 dela I poglavja A Priloge III k Uredbi (ES) št. 999/2001;

(ii)

hitre teste pri govedu za izpolnjevanje zahtev iz točke 2.2 dela I poglavja A Priloge III k Uredbi (ES) št. 999/2001 v okviru bolgarskega, hrvaškega in romunskega programa ali programov drugih držav članic iz odstavkov 1 do 3 pri govedu, ki izvira iz držav članic, ki niso vključene v Prilogo k Odločbi Komisije 2009/719/ES (9), ali iz tretjih držav;

(iii)

hitre teste pri ovcah in kozah:

v skladu z zahtevami iz člena 12(2) in točke 5 dela II poglavja A Priloge III ter Priloge VII k Uredbi (ES) št. 999/2001,

do števila testov, potrebnih za izpolnjevanje minimalnih zahtev iz točk 2 in 3 dela II poglavja A Priloge III;

(iv)

primarne molekularne diskriminacijske teste iz točke 3(2)(c)(i) poglavja C Priloge X k Uredbi (ES) št. 999/2001;

(b)

znaša 75 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 4(h) Priloge I, za hitre teste pri govedu za izpolnjevanje zahtev iz točke 2.2 dela I poglavja A Priloge III k Uredbi (ES) št. 999/2001, ki ne spadajo pod točko (a)(ii);

(c)

znaša 100 % upravičenih stroškov, ki jih ima vsaka država članica iz odstavkov 1 do 3, za:

(i)

potrditvene teste, razen hitrih testov, kakor so opredeljeni v poglavju C Priloge X k Uredbi (ES) št. 999/2001, do največ 50 EUR v povprečju na test;

(ii)

teste genotipizacije do največ 6 EUR v povprečju na test;

(d)

znaša 50 % stroškov, ki jih ima vsaka država članica z nadomestilom, ki se izplača lastnikom:

izločenega in uničenega goveda do največ 500 EUR v povprečju na žival,

izločenih in uničenih ovc in koz do največ 70 EUR v povprečju na žival,

ovc in koz, obvezno zaklanih v skladu s točko 2.2.2(b) in (c) poglavja B Priloge VII k Uredbi (ES) št. 999/2001, do največ 50 EUR v povprečju na žival; in

(e)

ne presega naslednjih vrednosti:

(i)

260 000 EUR za Belgijo;

(ii)

310 000 EUR za Bolgarijo;

(iii)

250 000 EUR za Češko;

(iv)

235 000 EUR za Dansko;

(v)

2 390 000 EUR za Nemčijo;

(vi)

45 000 EUR za Estonijo;

(vii)

660 000 EUR za Irsko;

(viii)

1 355 000 EUR za Grčijo;

(ix)

1 525 000 EUR za Španijo;

(x)

7 615 000 EUR za Francijo;

(xi)

2 115 000 EUR za Italijo;

(xii)

355 000 EUR za Hrvaško;

(xiii)

1 060 000 EUR za Ciper;

(xiv)

65 000 EUR za Latvijo;

(xv)

55 000 EUR za Litvo;

(xvi)

30 000 EUR za Luksemburg;

(xvii)

660 000 EUR za Madžarsko;

(xviii)

15 000 EUR za Malto;

(xix)

435 000 EUR za Nizozemsko;

(xx)

345 000 EUR za Avstrijo;

(xxi)

1 220 000 EUR za Poljsko;

(xxii)

475 000 EUR za Portugalsko;

(xxiii)

1 675 000 EUR za Romunijo;

(xxiv)

115 000 EUR za Slovenijo;

(xxv)

170 000 EUR za Slovaško;

(xxvi)

100 000 EUR za Finsko;

(xxvii)

105 000 EUR za Švedsko;

(xxviii)

1 475 000 EUR za Združeno kraljestvo.

Člen 11

Steklina

1.   Letni programi za izkoreninjenje stekline, ki so jih predložile Bolgarija, Estonija, Italija, Litva, Madžarska, Poljska, Romunija in Slovaška, se odobrijo za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

2.   Večletni program za izkoreninjenje stekline, ki ga je predložila Grčija, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2015.

3.   Večletna programa za izkoreninjenje stekline, ki sta ju predložili Latvija in Finska, se odobrita za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2016.

4.   Večletni program za izkoreninjenje stekline, ki ga je predložila Hrvaška, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2018.

5.   Večletni program za izkoreninjenje stekline, ki ga je predložila Slovenija, se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2019.

6.   Finančni prispevek Unije za leto 2014:

(a)

znaša 75 % stroškov na enoto, opredeljenih v točki 4(i) Priloge I, za:

(i)

fluorescenčne nevtralizacijske teste (teste FAT);

(ii)

serološke teste;

(b)

znaša 75 % upravičenih stroškov, ki jih ima vsaka država članica iz odstavka 1, za:

(i)

dostavo divjih živali organom za laboratorijsko testiranje do največ 10 EUR v povprečju na žival;

(ii)

teste za določanje biomarkerjev do največ 7,50 EUR v povprečju na test;

(iii)

izolacijo in opredelitev virusa stekline do največ 30 EUR v povprečju na preiskavo;

(iv)

titracijo virusa iz vzorca cepiva v vabi do največ 75 EUR v povprečju na vzorec testiranega cepiva v vabi;

(v)

nakup vab z oralnim cepivom do največ 0,60 EUR v povprečju na vabo;

(vi)

distribucijo vab z oralnim cepivom do največ 0,35 EUR v povprečju na vabo;

(c)

ne presega naslednjih vrednosti:

(i)

1 790 000 EUR za Bolgarijo;

(ii)

3 210 000 EUR za Grčijo;

(iii)

510 000 EUR za Estonijo;

(iv)

165 000 EUR za Italijo;

(v)

1 700 000 EUR za Hrvaško;

(vi)

1 225 000 EUR za Latvijo;

(vii)

2 600 000 EUR za Litvo;

(viii)

1 970 000 EUR za Madžarsko;

(ix)

7 470 000 EUR za Poljsko;

(x)

5 500 000 EUR za Romunijo;

(xi)

800 000 EUR za Slovenijo;

(xii)

285 000 EUR za Slovaško;

(xiii)

250 000 EUR za Finsko.

7.   Ne glede na odstavek 6(a) in (b) se za del estonskega, latvijskega, litovskega, poljskega in finskega programa, ki bo izveden zunaj ozemlja teh držav članic, finančni prispevek Unije za leto 2014:

(a)

odobri le za upravičene stroške nakupa in distribucije vab z oralnim cepivom;

(b)

določi v višini 100 % in

(c)

ne presega:

(i)

110 000 EUR za del estonskega programa, ki se izvaja v Ruski federaciji;

(ii)

475 000 EUR za del latvijskega programa, ki se izvaja v Belorusiji;

(iii)

1 570 000 EUR za del litovskega programa, ki se izvaja v Belorusiji;

(iv)

1 500 000 EUR za del poljskega programa, ki se izvaja v Ukrajini;

(v)

660 000 EUR za del poljskega programa, ki se izvaja v Belorusiji;

(vi)

95 000 EUR za del finskega programa, ki se izvaja v Ruski federaciji.

8.   Najvišji znesek upravičenih stroškov, ki se povrne za stroške iz odstavka 7, ne presega 0,95 EUR v povprečju na odmerek za nakup in distribucijo vab z oralnim cepivom.

9.   Ne glede na določbe člena 13(2) za programe iz tega člena:

(a)

lahko Komisija na zahtevo zadevne države članice izplača predplačilo v višini 60 % določenega najvišjega zneska v treh mesecih po prejetju zahtevka;

(b)

so stroški iz odstavka 7 upravičeni le, če so jih plačali organi tretjih držav, na katerih ozemlju so se izvedle dejavnosti, končno poročilo in zahtevek za povračilo stroškov pa sta bila predložena zadevni državi članici.

Člen 12

Afriška prašičja kuga

1.   Finančni prispevek Italiji za izvajanje okrepljenih ukrepov nadzora v pristaniščih in na letališčih na Sardiniji za preprečevanje širjenja afriške prašičje kuge se odobri za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014.

2.   Finančni prispevek Unije:

(a)

znaša 50 % upravičenih stroškov, ki jih ima Italija za izvajanje ukrepov iz odstavka 1;

(b)

ne presega 50 000 EUR.

POGLAVJE II

SPLOŠNE IN KONČNE DOLOČBE

Člen 13

1.   Finančni prispevek Unije iz členov 2 do 11 je delež, določen v navedenih členih:

(a)

stroškov na enoto, določenih za vsak program v Prilogi I;

(b)

upravičenih stroškov, omejenih na stroške iz Priloge II.

2.   Do sofinanciranja s finančnim prispevkom Unije so upravičeni samo stroški, ki nastanejo pri izvajanju letnih ali večletnih programov iz členov 2 do 12 in se plačajo pred oddajo končnega poročila držav članic.

Člen 14

1.   Odhodki, ki jih države članice predložijo za finančni prispevek Unije, so izraženi v eurih ter izključujejo davek na dodano vrednost in vse druge davke.

2.   Kadar so odhodki države članice izraženi v valuti, ki ni euro, zadevna država članica to valuto preračuna v eure, pri čemer uporabi zadnji menjalni tečaj, ki ga določi Evropska centralna banka pred prvim dnem v mesecu, v katerem zadevna država članica predloži zahtevek.

Člen 15

1.   Finančni prispevek Unije za letne in večletne programe iz členov 2 do 12 se odobri, če zadevne države članice:

(a)

izvedejo dejavnosti in ukrepe, kot so opisani v odobrenih programih;

(b)

izvedejo programe v skladu z ustreznimi določbami zakonodaje Unije, vključno s pravili o izdaji dovoljenj za promet z zdravili v veterinarski medicini ter s pravili o konkurenci in oddaji javnih naročil;

(c)

najpozneje do 1. januarja 2014 sprejmejo zakone in druge predpise, potrebne za popolno izvajanje programov s 1. januarjem 2014;

(d)

Komisiji v skladu s členom 27(7)(a) Odločbe 2009/470/ES in členom 3 Odločbe Komisije 2008/940/ES (10) pošljejo vmesna tehnična in finančna poročila za programe;

(e)

Komisiji v skladu s členom 27(7)(b) Odločbe 2009/470/ES in členom 4 Odločbe 2008/940/ES pošljejo podrobno letno poročilo za programe;

(f)

ne predložijo nadaljnjih zahtevkov za druge prispevke Unije za navedene ukrepe in takih zahtevkov niso predložile predhodno.

2.   Če država članica ne deluje v skladu z odstavkom 1, lahko Komisija zmanjša finančni prispevek Unije ob upoštevanju narave in resnosti kršitve ter finančne izgube Unije.

Člen 16

Ta sklep je sklep o financiranju v smislu člena 84 finančne uredbe.

Člen 17

Ta finančni sklep je odvisen od razpoložljivosti odobrenih proračunskih sredstev, določenih v predlogu proračuna za leto 2014, potem ko proračunski organ sprejme proračun za leto 2014, ali določenih v začasnih dvanajstinah, če proračun ni sprejet.

Člen 18

Ta sklep se uporablja od 1. januarja 2014.

Člen 19

Ta sklep je naslovljen na države članice.

V Bruslju, 29. novembra 2013

Za Komisijo

Tonio BORG

Član Komisije


(1)  UL L 155, 18.6.2009, str. 30.

(2)  UL L 115, 29.4.2008, str. 44.

(3)  UL L 147, 31.5.2001, str. 1.

(4)  UL L 10, 14.1.2006, str. 16.

(5)  UL L 213, 8.8.2013, str. 22.

(6)  UL L 298, 26.10.2012, str. 1.

(7)  UL L 362, 31.12.2012, str. 1.

(8)  UL 121, 29.7.1964, str. 1977/64.

(9)  UL L 256, 29.9.2009, str. 35.

(10)  UL L 335, 13.12.2008, str. 61.


PRILOGA I

STROŠKI NA ENOTO

(iz člena 13(1)(a))

Stroški na enoto iz členov 2 do 11 so naslednji:

1.

Vzorčenje domačih živali ali ptic:

(a)

za govejo brucelozo:

(v EUR)

Država članica

Strošek na enoto

Hrvaška

Portugalska

0,76

Španija

1,80

Italija

Združeno kraljestvo

2,97

(b)

za brucelozo ovc in koz:

(v EUR)

Država članica

Strošek na enoto

Hrvaška

Portugalska

0,55

Španija

Ciper

1,28

Italija

2,12

(c)

za bolezen modrikastega jezika na endemičnih območjih ali območjih visokega tveganja:

(v EUR)

Država članica

Strošek na enoto

Bolgarija

Estonija

Grčija

Latvija

Litva

Poljska

Portugalska

Romunija

Slovaška

Malta

0,55

Španija

Slovenija

1,28

Belgija

Francija

Italija

2,12

Nemčija

Avstrija

Finska

2,78

(d)

za klasično prašičjo kugo:

(v EUR)

Država članica

Strošek na enoto

Bolgarija

Hrvaška

Madžarska

Latvija

Romunija

Slovaška

0,55

Francija

2,12

Nemčija

2,78

(e)

za vezikularno bolezen prašičev:

(v EUR)

Država članica

Strošek na enoto

Italija

2,12

(f)

za aviarno influenco:

(v EUR)

Država članica

Strošek na enoto

Bolgarija

Češka

Estonija

Grčija

Hrvaška

Madžarska

Latvija

Litva

Poljska

Portugalska

Romunija

Slovaška

Malta

1,19

Španija

Ciper

Slovenija

2,81

Belgija

Irska

Francija

Italija

Združeno kraljestvo

4,65

Danska

Nemčija

Luksemburg

Avstrija

Nizozemska

Finska

Švedska

6,09

2.

Vzorčenje jat perutnine v okviru programov za zoonotske salmonele:

(v EUR)

Država članica

Strošek na enoto

Bolgarija

Češka

Estonija

Grčija

Hrvaška

Madžarska

Latvija

Poljska

Portugalska

Romunija

Slovaška

Malta

5,97

Španija

Ciper

Slovenija

14,03

Belgija

Irska

Francija

Italija

Združeno kraljestvo

23,24

Danska

Nemčija

Luksemburg

Avstrija

Nizozemska

30,43

3.

Tuberkulinsko testiranje (programi za govejo tuberkulozo):

(v EUR)

Država članica

Strošek na enoto

Hrvaška

Portugalska

1,12

Španija

2,63

Italija

Združeno kraljestvo

4,36

4.

Laboratorijski testi:

(a)

za govejo brucelozo:

(v EUR)

Država članica

Laboratorijski test

Strošek na enoto

vse države članice

test rose bengal

0,47

test vezanja komplementa

0,49

(b)

za govejo tuberkulozo:

(v EUR)

Država članica

Laboratorijski test

Strošek na enoto

vse države članice

gama-interferonski test

10,43

(c)

za brucelozo ovc in koz:

(v EUR)

Država članica

Laboratorijski test

Strošek na enoto

vse države članice

test rose bengal

0,24

test vezanja komplementa

0,63

(d)

za bolezen modrikastega jezika:

(v EUR)

Država članica

Laboratorijski test

Strošek na enoto

vse države članice

test PCR

25,08

test ELISA

1,69

(e)

za zoonotske salmonele:

(v EUR)

Država članica

Laboratorijski test

Strošek na enoto

vse države članice

bakteriološki test

18,19

test serotipizacije

38,38

test za potrjevanje učinkovitosti razkuževanja

16,72

test za odkrivanje protimikrobnih snovi

3,43

(f)

za klasično prašičjo kugo:

(v EUR)

Država članica

Laboratorijski test

Strošek na enoto

vse države članice

test ELISA

3,38

test PCR

19,01

virološki test

24,95

(g)

za aviarno influenco pri perutnini in divjih pticah:

(v EUR)

Država članica

Laboratorijski test

Strošek na enoto

vse države članice

test ELISA

3,26

agar gel imunodifuzijski test

1,80

test HI za H5/H7

9,64

test izolacije virusa

37,87

test PCR

19,74

(h)

za transmisivne spongiformne encefalopatije:

(v EUR)

Država članica

Laboratorijski test

Strošek na enoto

vse države članice

hitri test

7,40

diskriminacijski test

194

(i)

za steklino:

(v EUR)

Država članica

Laboratorijski test

Strošek na enoto

vse države članice

fluorescenčni nevtralizacijski test (test FAT)

13,09

serološki test

15,24


PRILOGA II

UPRAVIČENI STROŠKI

(iz člena 13(1)(b))

1.   Testi:

(a)

nakup kompletov za testiranje, reagentov in vsega potrošnega materiala, določljivega in uporabljenega posebej za izvajanje laboratorijskih testov;

(b)

osebje, ne glede na njegov status, v celoti ali delno izrecno dodeljeno za izvajanje testov v laboratoriju; stroški so omejeni na dejansko plačo osebja s stroški socialnega zavarovanja in drugimi zakonsko predpisanimi stroški, vključenimi v plačilo, ter

(c)

splošni stroški znašajo 7 % vsote stroškov iz točk (a) in (b) za usklajevanje dejavnosti in pisarniški material.

2.   Nadomestila lastnikom za vrednost njihovih izločenih ali zaklanih živali ali ptic, uničenih jajc in toplotno obdelanih neinkubiranih valilnih jajc:

(a)

nadomestilo ne presega tržne cene živali neposredno pred zakolom ali izločitvijo oziroma jajc neposredno pred njihovim uničenjem ali toplotno obdelavo;

(b)

za zaklane živali ali ptice ter za toplotno obdelana neinkubirana valilna jajca se od nadomestila odšteje morebitna preostala vrednost;

(c)

nadomestilo, ki se izplača lastnikom za vrednost njihovih izločenih ali zaklanih živali ali uničenih proizvodov ter toplotno obdelanih neinkubiranih valilnih jajc, se odobri v 90 dneh po:

(i)

zakolu ali izločitvi živali;

(ii)

uničenju ali toplotni obdelavi proizvodov ali

(iii)

predložitvi izpolnjenega zahtevka s strani lastnika;

(d)

za izplačila nadomestil po 90-dnevnem roku iz odstavka 1 tega člena se uporablja člen 9(1), (2) in (3) Uredbe Komisije (ES) št. 883/2006 (1).

3.   Nakup cepiv za domače živali ali vab s cepivom za divje živali:

stroški nakupa odmerkov cepiva ali vab s cepivom,

stroški shranjevanja odmerkov cepiva ali vab s cepivom.

4.   Distribucija vab s cepivom za divje živali:

(a)

prevoz vab s cepivom;

(b)

stroški zračne ali ročne distribucije vab s cepivom;

(c)

osebje, ne glede na njegov status, v celoti ali delno izrecno dodeljeno za distribucijo vab s cepivom; stroški so omejeni na dejansko plačo osebja s stroški socialnega zavarovanja in drugimi zakonsko predpisanimi stroški, vključenimi v plačilo.

5.   Plačilo zasebnim izvajalcem, ki izvajajo cepljenje in dejavnosti vzorčenja v okviru programa (iz člena 4(3)(b)(iii)):

je omejeno na znesek, ki se izplača zasebnim izvajalcem, izrecno pogodbeno zaposlenim za vzorčenje ali cepljenje živali, in je določeno s številom vzorčenih ali cepljenih živali in/ali številom gospodarstev, obiskanih v ta namen.

6.   Plače sezonskega osebja, izrecno zaposlenega za upravljanje podatkov o izvajanju ukrepov navedenega programa (iz člena 4(3)(b)(iv)):

so omejene na dejanske plače sezonsko zaposlenega osebja s stroški socialnega zavarovanja in drugimi zakonsko predpisanimi stroški, vključenimi v plačilo.

7.   Plačilo za dostavo divjih živali organom za laboratorijsko testiranje (iz člena 7(2)(b)(i) in člena 11(6)(b)(i)):

je omejeno na znesek, ki se izplača lovcem ali drugim posameznikom ali subjektom za zbiranje mrtvih divjih živali (divjih prašičev v primeru klasične prašičje kuge oz. vseh vrst sesalcev v primeru stekline) ali lov živali (divjih prašičev v primeru klasične prašičje kuge oz. sumljivih divjih sesalcev, zdravih ustreljenih lisic in rakunov v primeru stekline) ter njihovo dostavo (celih živali ali njihovih določenih delov) pristojnemu organu za izvajanje upravičenih laboratorijskih testov v okviru programa.

8.   Plačilo za dostavo divjih ptic organom za laboratorijsko testiranje (iz člena 9(4)(b)):

je omejeno na znesek, ki se izplača lovcem ali drugim posameznikom ali subjektom za dostavo sumljivih divjih ptic pristojnemu organu za izvajanje upravičenih laboratorijskih testov v okviru programa.


(1)  UL L 171, 23.6.2006, str. 1.