8.8.2013   

SL

Uradni list Evropske unije

L 213/22


IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE

z dne 2. avgusta 2013

o finančnem prispevku Unije za načrt cepljenja v izrednih razmerah proti klasični prašičji kugi v Latviji in Belorusiji ter za izvajanje nadzornih ukrepov v Latviji, Litvi in Belorusiji v okviru izrednih ukrepov, sprejetih v boju proti tej bolezni

(notificirano pod dokumentarno številko C(2013) 4980)

(Besedilo v latvijskem in litovskem jeziku je edino verodostojno)

(2013/427/EU)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Sklepa Sveta 2009/470/ES z dne 25. maja 2009 o odhodkih na področju veterine (1) ter zlasti člena 3(3), člena 3(6) in člena 8 Sklepa,

ob upoštevanju Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (2) ter zlasti člena 84 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Ker načrt, ki je bil odobren z Izvedbenim sklepom Komisije 2013/90/EU (3), predstavlja dovolj podroben okvir v smislu člena 94 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1268/2012 z dne 29. oktobra 2012 o pravilih uporabe Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije (4), ta sklep predstavlja sklep o financiranju za izdatke iz delovnega programa za nepovratna sredstva.

(2)

Klasična prašičja kuga je nalezljiva virusna bolezen pri prašičih in divjih prašičih, ki povzroča motnje v trgovini znotraj Unije in pri izvozu v tretje države.

(3)

Pri izbruhu klasične prašičje kuge obstaja tveganje, da se povzročitelj bolezni razširi na druga gospodarstva s prašiči v isti državi članici, na druge države članice ali tretje države prek trgovine z živimi prašiči, proizvodi iz njih, semenom, jajčnimi celicami in zarodki ter tudi prek divjih prašičev.

(4)

Direktiva Sveta 2001/89/ES z dne 23. oktobra 2001 o ukrepih Skupnosti za nadzor nad klasično prašičjo kugo (5) določa ukrepe, ki jih je treba izvajati v primeru izbruha, da se prepreči nadaljnje širjenje virusa.

(5)

V primeru potrditve prisotnosti klasične prašičje kuge pri divjih prašičih in če razpoložljivi epidemiološki podatki kažejo, da grozi njeno širjenje, je oralno cepljenje divjih prašičev na območjih tveganja najučinkovitejši in najuspešnejši veterinarski ukrep za omejitev širjenja bolezni.

(6)

Latvija je 20. novembra 2012 uradno sporočila dva primarna primera klasične prašičje kuge pri divjih prašičih v okrožjih Dagda in Zilupe, zelo blizu meje z Belorusijo in Rusijo.

(7)

Po teh izbruhih je Latvija začela izvajati nadzor nad klasično prašičjo kugo pri divjih prašičih in nato pri domačih prašičih v gospodarstvih dvoriščne reje na območjih v bližini primarnih primerov, da bi opredelili okuženo območje.

(8)

Izvedbeni sklep 2013/90/EU je odobril načrt, ki ga je predložila Latvija za izkoreninjenje klasične prašičje kuge in cepljenje divjih prašičev v izrednih razmerah, takoj ko okoljske razmere to omogočajo na opredeljenih območjih, v skladu s členom 16(1) in četrtim pododstavkom člena 20(2) Direktive 2001/89/ES.

(9)

V skladu z latvijsko zakonodajo spada izbruh klasične prašičje kuge med izredne razmere in je bil s soglasjem kabineta ministrov dovoljen nujni postopek za nakup cepiva brez javnega razpisa, da bi zagotovili razpoložljivost cepiva za pomladno kampanjo leta 2013.

(10)

Ker se okuženo območje nahaja blizu Belorusije, ni mogoče izključiti, da bi okuženi divji prašiči prečkali mejo med Latvijo in Belorusijo, poleg tega pa je veterinarska skupina Skupnosti za izredne dogodke po obisku na kraju samem februarja 2013 priporočila razširitev območja cepljenja na 50 km varnostnega pasu na beloruska ozemlja vzdolž latvijske meje.

(11)

Za oceno epidemiološkega razvoja bolezni pri divjih prašičih in prašičih v gospodarstvih dvoriščne reje, ki so izpostavljeni tveganju, je bilo primerno hitro uvesti nadzorne dejavnosti in epidemiološke raziskave na podlagi seroloških in viroloških laboratorijskih testov za prisotnost virusa klasične prašičje kuge pri domačih in divjih prašičih na nekaterih območjih velikega tveganja v okolici okuženega območja v Latviji, Belorusiji in Litvi.

(12)

Latvija je predložila ocenjene stroške načrta za cepljenje divjih prašičev proti klasični prašičji kugi v izrednih razmerah in navedla okvirno število odmerkov cepiva, potrebnih za ozemlje Latvije in varnostni pas cepljenja v Belorusiji ter predvidene stroške izvajanja navedenega cepljenja. Ocenjeni stroški za cepljenje v izrednih razmerah znašajo 221 800 EUR.

(13)

Latvija in Litva sta prvi teden aprila 2013 predložili prvo oceno stroškov, ki bodo nastali zaradi izvajanja epidemiološke raziskave in ukrepov za nadzor klasične prašičje kuge v okviru drugih nujnih ukrepov, sprejetih za boj proti tej bolezni na ozemlju Latvije, Litve in Belorusije. Ocenjeni stroški za nadzorne ukrepe znašajo 227 000 EUR v Latviji in Belorusiji ter 17 000 EUR v Litvi.

(14)

Retroaktivna upravičenost stroškov, nastalih v Latviji od datuma obvestila o izbruhih ter v Litvi in Belorusiji od začetka nadzornih dejavnosti, je upravičena, ker so ti ukrepi ključni za opredelitev območja cepljenja ter zato za uspešno izkoreninjenje navedene bolezni.

(15)

Člen 3(6) Sklepa 2009/470/ES določa, da mora finančni prispevek Unije znašati 100 % stroškov dobave cepiva in 50 % stroškov cepljenja. Vendar je glede na potrebo po izogibanju prevelikim izdatkom v proračunu Unije treba določiti najvišje zneske, ki odražajo primerno plačilo stroškov dobave cepiva in stroškov cepljenja. Primerno plačilo je plačilo materiala ali storitev po sorazmernih cenah v primerjavi s tržnimi cenami. Pred rezultati kakršnih koli preverjanj, ki jih bo Komisija opravila na kraju samem, je treba odobriti finančni prispevek Unije za Latvijo in določiti znesek prvega obroka finančnega prispevka Unije.

(16)

V skladu z Uredbo Sveta (ES) št. 1290/2005 z dne 21. junija 2005 o financiranju skupne kmetijske politike (6) se veterinarski ukrepi financirajo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada. Za finančni nadzor je treba uporabiti člene 9, 36 in 37 navedene uredbe.

(17)

Plačilo finančnega prispevka se izvede pod pogojem, da se načrtovane dejavnosti dejansko izvedejo in da pristojni organi Komisiji zagotovijo vse potrebne informacije.

(18)

Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za prehranjevalno verigo in zdravje živali –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

1.   V okviru izrednih ukrepov za boj proti klasični prašičji kugi leta 2013 je Latvija upravičena do posebnega prispevka Unije za načrt cepljenja divjih prašičev v izrednih razmerah proti klasični prašičji kugi, ki ga je treba izvesti v Latviji in Belorusiji, v višini:

(a)

100 % stroškov (brez DDV) dobave odmerkov cepiva;

(b)

50 % stroškov za plače in honorarje, izplačane osebju, ki izvaja cepljenje v Latviji, in 50 % stroškov (brez DDV) za izdatke, neposredno povezane s cepljenjem v Latviji.

2.   Najvišji zneski stroškov, ki se povrnejo Latviji za stroške iz odstavka 1, ne presegajo:

(a)

za nakup cepiva, v povprečju 0,91 EUR na odmerek;

(b)

za cepljenje, v povprečju 0,18 EUR na odmerek cepiva, razdeljen v Latviji;

(c)

130 800 EUR za stroške cepljenja v Latviji;

(d)

91 000 EUR za stroške cepljenja v Belorusiji.

Člen 2

1.   V okviru izrednih ukrepov za boj proti klasični prašičji kugi sta Latvija in Litva upravičeni do finančnega prispevka Unije za izdatke, nastale zaradi stroškov laboratorijskih testiranj za serološke in virološke nadzorovalne ukrepe pri domačih in divjih prašičih, ki so bili izvedeni v Litvi in Belorusiji od 1. aprila 2013 ter v Latviji od 20. novembra 2012.

2.   Finančni prispevek Unije znaša 50 % stroškov, nastalih v Latviji in Litvi zaradi dejavnosti iz odstavka 1, in ne presega:

(i)

227 000 EUR za Latvijo;

(ii)

17 000 EUR za Litvo.

3.   Najvišji znesek stroškov, ki se povrne Latviji in Litvi za dejavnosti iz odstavka 1, povprečno ne presega:

(i)

0,5 EUR na domačega prašiča, zajetega v vzorec;

(ii)

5 EUR na divjega prašiča, zajetega v vzorec;

(iii)

2 EUR na test ELISA;

(iv)

10 EUR na test PCR;

(v)

10 EUR na virološki test.

Člen 3

Prvi obrok se Latviji izplača glede na rezultate kakršnih koli pregledov na kraju samem, opravljenih v skladu s členom 11(1) Sklepa 2009/470/ES, in znaša:

(a)

do 224 300 EUR;

(b)

kot del finančnega prispevka Unije iz členov 1 in 2.

Navedeno plačilo se izvrši na podlagi uradnih zahtevkov za povračilo stroškov, ki jih predloži Latvija.

Člen 4

Izdatki, upravičeni do finančnega prispevka Unije za ukrepe iz členov 1 in 2, so omejeni na stroške, ki jih imajo države članice z ukrepi, navedenimi v točkah 1 do 4.

1.

Vzorčenje:

(a)

osebje, ne glede na njihov status, v celoti ali delno izrecno dodeljeno za izvajanje vzorčenja; stroški so omejeni na dejansko plačo osebja s stroški socialnega zavarovanja in drugimi zakonsko predpisanimi stroški, vključenimi v plačilo, ter

(b)

splošni stroški znašajo 7 % zneska iz točke (a).

2.

Laboratorijsko testiranje:

(a)

nakup kompletov za testiranje, reagentov in vsega potrošnega materiala, določljivega in uporabljenega posebej za izvajanje laboratorijskih testov;

(b)

osebje, ne glede na njihov status, v celoti ali delno izrecno dodeljeno za izvajanje testov v laboratoriju; stroški so omejeni na dejansko plačo osebja s stroški socialnega zavarovanja in drugimi zakonsko predpisanimi stroški, vključenimi v plačilo, in

(c)

splošni stroški znašajo 7 % zneska iz točk (a) in (b).

3.

Nakup in shranjevanje odmerkov cepiva in/ali cepiva in vab za divje živali.

4.

Distribucija cepiva in vab za divje živali:

(a)

osebje, ne glede na njihov status, v celoti ali delno izrecno dodeljeno za distribucijo vab s cepivom; stroški so omejeni na dejansko plačo osebja s stroški socialnega zavarovanja in drugimi zakonsko predpisanimi stroški, vključenimi v plačilo;

(b)

splošni stroški znašajo 7 % stroškov iz točke (a).

Člen 5

1.   Finančni prispevek Unije iz členov 1 in 2 se plača na podlagi:

(a)

končnega tehničnega poročila v skladu s Prilogo I o tehnični izvedbi cepljenja v izrednih razmerah, vključno z rezultati, doseženimi v obdobju od 1. aprila 2013 do 31. decembra 2013;

(b)

končnega tehničnega poročila v skladu s Prilogo II o tehnični izvedbi nadzornih ukrepov, vključno z rezultati, doseženimi v obdobju od 20. novembra 2012 v Latviji oz. od 1. aprila 2013 v Litvi do 31. decembra 2013;

(c)

končnega finančnega poročila v računalniški obliki v skladu s Prilogo III o stroških, nastalih v Latviji v obdobju od 20. novembra 2012 do 31. decembra 2013 in v Litvi v obdobju od 1. aprila 2013 do 31. decembra 2013;

(d)

rezultatov pregledov na kraju samem, opravljenih v skladu s členom 11(1) Sklepa 2009/470/ES.

Dokumenti iz točk (a) do (c) so na voljo za preglede iz točke (d), ki jih je Komisija opravila na kraju samem.

2.   Končno tehnično poročilo in končno finančno poročilo iz odstavka 1(a) do (c) se predložita najpozneje do 1. aprila 2014. V primeru neupoštevanja tega roka, razen če za to zamudo obstajajo ustrezno utemeljene okoliščine, se finančni prispevek Unije zniža za 25 % za vsak koledarski mesec zamude.

Člen 6

Ta sklep je naslovljen na Republiko Latvijo in Republiko Litvo.

V Bruslju, 2. avgusta 2013

Za Komisijo

Tonio BORG

Član Komisije


(1)  UL L 155, 18.6.2009, str. 30.

(2)  UL L 298, 26.10.2012, str. 1.

(3)  UL L 47, 20.2.2013, str. 70.

(4)  UL L 362, 31.12.2012, str. 1.

(5)  UL L 316, 1.12.2001, str. 5.

(6)  UL L 209, 11.8.2005, str. 1.


PRILOGA I

Končno tehnično poročilo o cepljenju v izrednih razmerah proti klasični prašičji kugi pri divjih prašičih

Država članica: …

Datum: …

1.

Tehnična ocena stanja:

1.1

Epidemiološki zemljevidi:

2.

Podatki o cepljenju:

2.1

Opis uporabljenega cepiva:

2.2

Število razdeljenih odmerkov cepiva:

Država članica ali tretja država, regija/območje

Število odmerkov cepiva, pomladi 2013

Število odmerkov cepiva, poleti 2013

Število odmerkov cepiva, jeseni 2013

Skupno število odmerkov cepiva v letu 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skupaj

 

 

 

 

3.

Doseganje ciljev in tehnične težave:


PRILOGA II

Končno tehnično poročilo o nadzornih ukrepih v zvezi s klasično prašičjo kugo pri divjih in domačih prašičih

Država članica: …

Datum: …

1.

Tehnična ocena stanja:

1.1

Epidemiološki zemljevidi:

1.2

Informacije o nadzoru:

Država članica ali tretja država, regija/območje

Število domačih prašičev, zajetih v vzorec

Število divjih prašičev, zajetih v vzorec

Vrsta testa (1)

Število testov

Število pozitivnih domačih prašičev

Število pozitivnih divjih prašičev

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skupaj za leto 2013

 

 

 

 

 

 

2.

Doseganje ciljev in tehnične težave:

3.

Dodatne epidemiološke informacije: epidemiološke poizvedbe, najdene poginule živali, starostna porazdelitev pozitivnih živali, ugotovljene lezije itd.:


(1)  Označite: ELISA, PCR, Ag-ELISA, osamitev, drugo (navedite).


PRILOGA III

Končno finančno poročilo

Država članica: …

Datum: …

1.

Cepljenje v izrednih razmerah proti klasični prašičji kugi pri divjih prašičih:

 

Število razdeljenih odmerkov cepiva

(1)

Strošek nakupa razdeljenih odmerkov cepiva (1)

(2)

Stroški plač in honorarjev (posebej najetega osebja) za razdeljevanje cepiva (1)

(3)

Splošni stroški (7 %) (1)

Formula

Skupni stroški (1)

Formula

Pomlad (dvakrat: 2 × kampanja cepljenja)

 

 

 

 

 

Poletje (dvakrat: 2 × kampanja cepljenja)

 

 

 

 

 

Jesen (dvakrat: 2 × kampanja cepljenja)

 

 

 

 

 

Skupaj za leto 2013

 

 

 

 

 

2.

Nadzorni ukrepi v zvezi s klasično prašičjo kugo pri divjih in domačih prašičih:

Laboratorijski testi

 

Število opravljenih testov

Stroški testov (2)

Laboratorijski testi

(1)

Osebje

(2)

Strošek

Formula

Skupaj Stroški

Formula

Serološki testi

(ELISA)

 

 

 

 

 

Testi PCR

 

 

 

 

 

Virološki testi

 

 

 

 

 

Vzorčenje

 

 

Stroški vzorčenja (2)

Osebje

(1)

Strošek

Formula

Skupni stroški

Formula

Število domačih prašičev, zajetih v vzorec

 

 

 

 

Število divjih prašičev, zajetih v vzorec

 

 

 

 

Potrjujem, da:

so ti izdatki dejanski, natančno evidentirani in upravičeni v skladu z določbami tega sklepa,

so vse dokazilne listine o teh izdatkih na voljo za revizijo,

za te ukrepe ni bil zahtevan drug prispevek Unije in da so vsi prihodki iz dejavnosti v njihovem okviru predloženi Komisiji,

je bil ta program izveden v skladu z ustreznimi določbami iz zakonodaje Unije,

se uporabljajo postopki nadzora, zlasti za preverjanje natančnosti navedenih zneskov, da se preprečijo, ugotovijo in odpravijo nepravilnosti.

Datum:

Ime in podpis operativnega direktorja:


(1)  Vsi stroški so brez DDV.

(2)  Vsi stroški so brez DDV.