9.2.2013 |
SL |
Uradni list Evropske unije |
C 38/2 |
ODLOČBA SODIŠČA EVROPSKE UNIJE
z dne 11. decembra 2012
o dostopu javnosti do dokumentov, ki jih ima Sodišče Evropske unije pri opravljanju upravnih nalog
(2013/000/)
SODIŠČE EVROPSKE UNIJE JE –
ob upoštevanju člena 15(3) Pogodbe o delovanju Evropske unije,
ob upoštevanju mnenja upravnega odbora z dne 2. julija 2012,
ob upoštevanju, da je treba sprejeti pravila o dostopu javnosti do dokumentov, ki jih ima Sodišče Evropske unije pri opravljanju upravnih nalog –
SPREJELO TO ODLOČBO:
Člen 1.
Področje uporabe
1. Ta odločba se uporablja za vse dokumente, ki jih ima Sodišče Evropske unije pri opravljanju upravnih nalog, to je za dokumente, ki jih je Sodišče Evropske unije pripravilo ali prejelo in jih ima v posesti.
2. Ta odločba ne posega v pravico javnosti do dostopa do dokumentov Sodišča Evropske unije, ki izhajajo iz instrumentov mednarodnega prava ali aktov, s katerimi se ti instrumenti izvajajo.
Člen 2.
Upravičenci do dostopa
1. Vsi državljani Evropske unije in vse fizične ali pravne osebe s prebivališčem ali statutarnim sedežem v eni od držav članic imajo pod pogoji, določenimi s to odločbo, pravico do dostopa do dokumentov Sodišča Evropske unije iz člena 1(1).
2. Sodišče Evropske unije lahko pod istimi pogoji dostop do teh dokumentov odobri vsem fizičnim ali pravnim osebam, ki nimajo prebivališča ali statutarnega sedeža v eni od držav članic.
Člen 3.
Izjeme
1. Sodišče Evropske unije zavrne dostop do dokumenta, kadar bi njegovo razkritje oslabilo varstvo:
(a) |
javnega interesa, kar zadeva:
|
(b) |
zasebnosti in integritete posameznika, zlasti v skladu z zakonodajo Unije s področja varstva osebnih podatkov. |
2. Sodišče Evropske unije zavrne dostop do dokumenta, kadar bi njegovo razkritje oslabilo varstvo:
— |
poslovnih interesov fizičnih in pravnih oseb, vključno z intelektualno lastnino, |
— |
sodnih postopkov in pravnih nasvetov, |
— |
namena inšpekcij, preiskav in revizij. |
3. Dostop do dokumenta, ki ga je Sodišče Evropske unije pripravilo za notranjo rabo ali prejelo in se nanaša na zadevo, o kateri še ni odločilo, se zavrne, kadar bi njegovo razkritje resno škodovalo postopku odločanja Sodišča Evropske unije.
Dostop do dokumenta, ki vsebuje mnenja za notranjo rabo pri razpravah in predhodnih posvetovanjih na Sodišču Evropske unije, se zavrne tudi po sprejetju odločitve, kadar bi razkritje dokumenta resno škodovalo postopku odločanja Sodišča Evropske unije.
4. Izjemi iz odstavkov 2 in 3 se ne uporabljata, če prevlada javni interes za razkritje zadevnega dokumenta.
5. Če velja katera od izjem iz odstavkov 1, 2 in 3 le za dele zaprošenega dokumenta, se drugi deli dokumenta razkrijejo.
6. Izjeme iz odstavkov 1, 2 in 3 veljajo le za obdobje, v katerem je varstvo utemeljeno z vsebino dokumenta. Izjeme lahko veljajo največ 30 let. Pri dokumentih, za katere veljajo izjeme glede zasebnosti ali poslovnih interesov, lahko te, če je treba, veljajo tudi po tem obdobju.
7. Ta člen ne posega v določbe člena 9.
Člen 4.
Predložitev začetne prošnje
1. Prošnja za dostop do dokumenta Sodišča Evropske unije mora biti sestavljena v enem od uradnih jezikov Unije na obrazcu, ki je na voljo na spletnem mestu Sodišča Evropske unije. Poslana mora biti po pošti, telefaksu ali elektronski poti, v skladu z navodili z zgoraj navedenega spletnega mesta.
2. Prošnja mora biti oblikovana dovolj natančno in mora vsebovati zlasti podatke, ki omogočajo ugotovitev zaprošenega dokumenta ali zaprošenih dokumentov, ter ime in naslov prosilca.
3. Če prošnja ni dovolj natančna, Sodišče Evropske unije prosilca pozove, naj prošnjo razjasni, in mu pri tem pomaga.
4. Če se prošnja nanaša na zelo dolg dokument ali na veliko dokumentov, se lahko Sodišče Evropske unije s prosilcem neuradno posvetuje o primerni rešitvi.
5. Prosilec ni dolžan, da prošnjo obrazloži.
Člen 5.
Obravnavanje začetne prošnje
1. Prosilcu se takoj po vpisu obrazca s prošnjo v register pisno (po pošti, telefaksu ali elektronski pošti) pošlje potrdilo o prejemu.
2. Sodišče Evropske unije najpozneje v enem mesecu od tega vpisa v register odobri dostop do zaprošenega dokumenta, tako da ga posreduje prosilcu.
3. Če Sodišče Evropske unije ne more zagotoviti dostopa do zaprošenega dokumenta, prosilca v roku iz odstavka 2 pisno seznani z razlogi za popolno ali delno zavrnitev in z njegovo pravico do vložitve potrdilne prošnje v enem mesecu od prejema odgovora.
4. V izjemnih primerih, na primer kadar se prošnja nanaša na zelo dolg dokument ali na veliko dokumentov, se lahko rok iz odstavka 2 podaljša za en mesec pod pogojem, da je prosilec o tem prej obveščen in so mu navedeni podrobni razlogi za to.
5. V primeru iz člena 4(3) začne rok za odgovor teči, šele ko Sodišče Evropske unije od prosilca dobi dodatne informacije, s katerimi je prošnja natančneje pojasnjena.
Člen 6.
Predložitev potrdilne prošnje
1. Prosilec lahko ob popolni ali delni zavrnitvi začetne prošnje vloži potrdilno prošnjo.
2. Če Sodišče Evropske unije na začetno prošnjo ne odgovori v predpisanem roku, ima prosilec pravico do vložitve potrdilne prošnje.
3. Potrdilno prošnjo je treba nasloviti na Sodišče Evropske unije v enem mesecu od prejema popolne ali delne zavrnitve dostopa do zaprošenega dokumenta, če pa prosilec v tem roku ne prejme nobenega odgovora na začetno prošnjo, od izteka roka za odgovor.
4. Potrdilna prošnja mora biti oblikovana v skladu s formalnimi zahtevami iz člena 4.
Člen 7.
Obravnavanje potrdilne prošnje
1. Potrdilna prošnja se obravnava, tako kot določa člen 5, razen seznanitve s pravico do vložitve potrdilne prošnje.
2. Če Sodišče Evropske unije potrdilno prošnjo v celoti ali delno zavrne, prosilca seznani s postopkoma, ki sta mu na voljo za izpodbijanje te zavrnitve, namreč sodni postopek in/ali pritožba evropskemu varuhu človekovih pravic, pod pogoji, določenimi v členih 263 oziroma 228 Pogodbe o delovanju Evropske unije.
3. Če Sodišče Evropske unije ne odgovori v predpisanem roku, se šteje, da je odgovor zavrnilen, in prosilec ima pravico, da sproži postopka iz odstavka 2.
Člen 8.
Pooblaščene osebe
1. Oseba, pooblaščena za odločitev o odgovoru na začetno prošnjo za dostop do dokumenta, je generalni direktor, pod katerega spada služba, ki ima zaprošeni dokument. Če je ta služba neposredno podrejena predsedniku ali sodnemu tajnika Sodišča, je pooblaščena oseba vodja službe.
Generalni direktor lahko svoja pooblastila pooblaščene osebe za začetno prošnjo prenese na direktorja službe, ki ima zaprošeni dokument.
2. Kadar ima zaprošeni dokument sodno tajništvo Sodišča, sodno tajništvo Splošnega sodišča ali sodno tajništvo Sodišča za uslužbence Evropske unije, je pooblaščena oseba namestnik sodnega tajnika Sodišča, namestnik sodnega tajnika Splošnega sodišča oziroma administrator na sodnem tajništvu Sodišča za uslužbence Evropske unije, ki je prvi nastopil funkcijo.
Namestnika sodnih tajnikov Sodišča in Splošnega sodišča lahko pooblastila pooblaščene osebe za začetno prošnjo preneseta na administratorja v svojem sodnem tajništvu.
3. Oseba, pooblaščena za odločitev o odgovoru na potrdilno prošnjo, je sodni tajnik Sodišča, če pa se potrdilna prošnja nanaša na dokument, ki ga ima sodno tajništvo Splošnega sodišča ali sodno tajništvo Sodišča za uslužbence Evropske unije, sodni tajnik v sodnem tajništvu, ki ima dokument.
4. Če se država članica, ki je prejela prošnjo za dostop do dokumenta, ki ga sicer ima, vendar ga je pripravilo Sodišče Evropske unije v okviru opravljanja upravnih nalog, zaradi posvetovanja obrne na Sodišče Evropske unije, na prošnjo za posvetovanje odgovori oseba, ki bi bila na podlagi odstavka 3 pooblaščena za odgovor na potrdilno prošnjo za dostop, ki bi se nanašala na isti dokument in bi bila predložena neposredno Sodišču Evropske unije.
Člen 9.
Dokumenti tretjih oseb
1. Sodišče Evropske unije odobri dostop do dokumenta tretje osebe, ki ga ima v posesti, šele po tem, ko pridobi soglasje zadevne tretje osebe.
2. V tem členu „tretja oseba“ pomeni vsako fizično ali pravno osebo ali subjekt zunaj Sodišča Evropske unije, vključno z državami članicami, drugimi institucijami, organi, uradi in agencijami Evropske unije ter tretjimi državami.
3. Če Sodišče Evropske unije prejme prošnjo za dostop do dokumenta tretje osebe, se pooblaščena oseba posvetuje z zadevno tretjo osebo, zato da presodi, ali ta nasprotuje razkritju tega dokumenta, razen če po uradni dolžnosti odloči, da bo razkritje zavrnila na podlagi ene od izjem iz člena 3.
Člen 10.
Način dostopa
1. Dokumenti se posredujejo v obstoječi različici in obliki. Sodišče Evropske unije na podlagi te odločbe ni dolžno, da na prošnjo prosilca izdela nov dokument ali zbira informacije.
Posredovani prepis je lahko v papirni ali elektronski obliki. V zvezi s tem se v celoti upoštevajo želje prosilca.
Pri zelo obsežnih dokumentih ali dokumentih, s katerimi je težko ravnati, je lahko prosilec pozvan, naj jih pregleda na kraju samem.
2. Če je Sodišče Evropske unije ali druga institucija dokument že razkrila in je zlahka dostopen, lahko Sodišče Evropske unije prosilca zgolj obvesti, kako pride do njega.
Člen 11.
Stroški dostopa
1. Za izdelavo in pošiljanje prepisov zaprošenih dokumentov se lahko od prosilca zahteva plačilo takse.
2. Pregledovanje na kraju samem in prepisi z manj kot 20 strani formata A4 so praviloma brezplačni.
3. Taksa za izdelavo in pošiljanje prepisov se izračuna na podlagi tarife, določene z odločbo sodnega tajnika Sodišča. Taksa ne sme presegati dejansko nastalih stroškov.
4. Za objavljene dokumente še naprej velja njihov cenovni sistem.
Člen 12.
Reproduciranje dokumentov
1. Ta odločba ne posega v veljavne predpise s področja avtorskega prava, ki lahko omejujejo pravico tretje osebe do reproduciranja ali uporabe razkritih dokumentov.
2. Avtorskopravno zaščitenih dokumentov, ki jih ima v posesti Sodišče Evropske unije in se razkrijejo na podlagi te odločbe, ni mogoče reproducirati ali uporabiti v komercialne namene brez predhodnega pisnega dovoljenja Sodišča Evropske unije.
Člen 13.
Izvedbeni ukrepi
Sodni tajnik Sodišča sprejme ukrepe, potrebne za izvajanje te odločbe. Ti ukrepi se objavijo na spletnem mestu Sodišča Evropske unije.
Člen 14.
Začetek veljavnosti
Ta odločba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.
V Luxembourgu,
Sodni tajnik
A. CALOT ESCOBAR
Predsednik
V. SKOURIS