5.7.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

L 176/24


DIREKTIVA SVETA 2011/64/EU

z dne 21. junija 2011

o strukturi in stopnjah trošarine, ki velja za tobačne izdelke

(kodificirano besedilo)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije, zlasti člena 113 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta,

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora,

v skladu s posebnim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Direktive Sveta 92/79/EGS z dne 19. oktobra 1992 o približevanju davkov na cigarete (1), 92/80/EGS z dne 19. oktobra 1992 o približevanju davkov na predelani tobak razen cigaret (2) in 95/59/ES z dne 27. novembra 1995 o davkih, razen prometnih davkov, ki vplivajo na porabo tobačnih izdelkov (3) so bile večkrat (4) bistveno spremenjene. Zaradi jasnosti in racionalnosti bi bilo treba navedene direktive kodificirati z njihovim zbiranjem v enotnem aktu.

(2)

Davčna zakonodaja Unije o tobačnih izdelkih mora zagotoviti pravilno delovanje notranjega trga in hkrati visoke ravni varovanja zdravja, kakor zahteva člen 168 Pogodbe o delovanju Evropske unije, in ob upoštevanju, da lahko tobačni izdelki resno škodujejo zdravju in da je Unija pogodbenica Okvirne konvencije Svetovne zdravstvene organizacije o nadzoru nad tobakom (FCTC). Upoštevati je treba prevladujoče obstoječe stanje za vsak tip različnih tobačnih izdelkov.

(3)

Eden od ciljev Pogodbe Evropske unije je ohranjanje ekonomske unije, katere značilnosti so podobne tistim na domačem trgu, znotraj katerega je zdrava konkurenca. Glede tobačnih izdelkov doseganje tega cilja predpostavlja, da v državah članicah obdavčenje, ki vpliva na porabo izdelkov iz tega sektorja, ne izkrivlja pogojev konkurenčnosti in ne ovira prostega pretoka znotraj Unije.

(4)

Treba je definirati več vrst tobačnih izdelkov, ki se med seboj razlikujejo po značilnostih in po načinu uporabe.

(5)

Treba je razlikovati med drobno rezanim tobakom za zvijanje cigaret in drugim tobakom za kajenje.

(6)

Zvitke tobaka, ki se po preprosti predelavi lahko pokadijo takšni kot so, je prav tako treba šteti za cigarete zaradi enotnega obdavčenja teh izdelkov.

(7)

Kot proizvajalca je treba opredeliti vsako fizično ali pravno osebo, ki tobačne izdelke dejansko proizvaja in določiti najvišjo drobnoprodajno ceno za vsako od držav članic, v kateri se zadevni izdelki sprostijo v porabo.

(8)

Zaradi enotnega in pravičnega obdavčenja je treba opredelitev cigaret, cigar in cigarilosov ter drugega tobaka za kajenje določiti tako, da se zvitki tobaka, ki se lahko glede na svojo dolžino štejejo kot dve cigareti ali več cigaret, za trošarinske namene obravnavajo kot dve cigareti ali več cigaret, da se vrsta cigare, ki je v številnih pogledih podobna cigareti, za trošarinske namene obravnava kot cigareta, da se tobak za kajenje, ki je v številnih pogledih podoben drobno rezanemu tobaku za zvijanje cigaret, za trošarinske namene obravnava kot drobno rezani tobak, in da so „tobačni odpadki“ jasno opredeljeni. Zaradi gospodarskih težav, ki bi jih takojšnje izvajanje lahko povzročilo zadevnim nemškim in madžarskim nosilcem dejavnosti, bi bilo treba Nemčiji in Madžarski dovoliti, da uporabo te opredelitve cigar in cigarilosov preložita do 1. januarja 2015.

(9)

Kar zadeva trošarine mora uskladitev struktur imeti za posledico konkurenco med različnimi kategorijami tobačnih izdelkov iz iste skupine, ki naj je obračunavanje davkov ne izkrivlja in mora pripeljati do odprtja nacionalnih trgov držav članic.

(10)

Konkurenca zahteva sistem svobodnega oblikovanja cen za vse skupine tobačnih izdelkov.

(11)

Struktura trošarine od cigaret mora vključevati poleg specifične komponente, izračunane na enoto izdelka, tudi proporcionalno komponento, ki temelji na drobnoprodajni ceni, ki vključuje vse davke. Prometni davek od cigaret ima enak učinek kot trošarina ad valorem in to dejstvo je treba upoštevati pri določanju razmerja med specifično komponento trošarine in celotno davčno obremenitvijo.

(12)

Brez poseganja v mešano davčno strukturo in najvišji možni delež specifičnega delnega zneska celotne davčne obremenitve bi morale imeti države članice na voljo učinkovita sredstva za zaračunavanje specifične ali minimalne trošarine za cigarete, da bi na ta način zagotovili, da bi se v Uniji uporabljal vsaj določen najnižji znesek obdavčitve.

(13)

Za pravilno delovanje notranjega trga je treba določiti najnižje trošarine za vse vrste tobačnih izdelkov.

(14)

Glede cigaret bi bilo treba zagotoviti nevtralne konkurenčne pogoje za proizvajalce, zmanjšati delitev trgov tobaka in pripomoči k uresničevanju ciljev na področju zdravja. Zato bi se morala zahteva najnižje cene nanašati na tehtano povprečno drobnoprodajno ceno, medtem ko bi se moral najnižji denarni znesek uporabljati za vse cigarete. Iz istih razlogov bi morala tehtana povprečna drobnoprodajna cena prav tako služiti kot osnova za merjenje pomena specifične trošarine znotraj celotne davčne obremenitve.

(15)

Kar zadeva cene in stopnje trošarin, zlasti za cigarete kot zdaleč najbolj pomembno skupino tobačnih izdelkov, kakor tudi za drobno rezani tobak, namenjen za zvijanje cigaret so med državami članicami še vedno znatne razlike, ki lahko motijo delovanje notranjega trga. Določena stopnja skladnosti davčnih stopenj, ki se uporabljajo v državah članicah, bi pripomogla k zmanjševanju goljufij in tihotapljenja v Uniji.

(16)

Takšna skladnost bi prav tako pripomogla k zagotavljanju visoke ravni varovanja človekovega zdravja. Stopnja obdavčenja je glavni dejavnik v ceni tobačnih izdelkov, ki posledično vpliva na kadilske navade potrošnikov. Goljufije in tihotapljenje spodkopavajo na podlagi davkov oblikovane višine cen, zlasti cigaret in drobno rezanega tobaka, namenjenega za zvijanje cigaret, in tako ogrožajo doseganje ciljev kontrole nad tobakom in varovanja zdravja.

(17)

Kar zadeva druge izdelke kot cigarete je treba za vse izdelke, ki spadajo v isto skupino tobačnih izdelkov, uvesti usklajen učinek davka. Določitev najnižje skupne trošarine, izražene v odstotku ali kot znesek na kilogram oziroma za dano število izdelkov, je najprimernejša za delovanje notranjega trga.

(18)

Kar zadeva drobno rezani tobak za zvijanje cigaret, bi bilo treba s ceno povezane najnižje zahteve Unije izraziti tako, da bi bili njihovi učinki podobni tistim v zvezi s cigaretami in za izhodišče vzeti njihovo tehtano povprečno drobnoprodajno ceno.

(19)

Najnižje stopnje za drobno rezani tobak, namenjen za zvijanje cigaret, je treba približati najnižjim stopnjam, ki se uporabljajo za cigarete, da bi bolje upoštevali stopnjo konkurence, ki obstaja med obema izdelkoma in ki se odraža v vzorcu porabe potrošnikov, kakor tudi njihovo enako škodljivost.

(20)

Portugalski je treba dati možnost, da uporabi znižano stopnjo za cigarete, ki jih izdelujejo maloserijski proizvajalci in ki se potrošijo v najbolj oddaljenih regijah otočij Azorov in Madeire.

(21)

S prehodnimi obdobji bi bilo treba državam članicam omogočiti nemoteno prilagajanje stopnjam skupne trošarine in tako omejiti možne stranske učinke.

(22)

Da ne bi škodovali gospodarskemu in socialnemu ravnovesju na Korziki, je bistveno in upravičeno, da se zagotovi odstopanje do 31. decembra 2015, ki Franciji omogoča, da za cigarete in druge tobačne izdelke, ki so sproščeni v porabo na Korziki, uporabi stopnjo trošarine, ki je nižja od nacionalne stopnje. Davčne predpise za tobačne izdelke, sproščene v porabo na Korziki, bi bilo treba do tega datuma v celoti uskladiti s predpisi, ki veljajo za celinsko Francijo, pri čemer se je treba izogniti nenadni spremembi in trošarino, ki se trenutno obračunava za cigarete in drobno rezani tobak za zvijanje cigaret na Korziki, postopoma zvišati.

(23)

Večina držav članic za nekatere vrste tobačnih izdelkov glede na njihovo uporabo odobrava oprostitve plačila trošarine ali vračila trošarin in je take oprostitve ali vračila treba določiti v tej direktivi.

(24)

Treba je zagotoviti postopek, ki bo omogočil redno pregledovanje v tej direktivi določenih stopenj ali zneskov na podlagi poročila Komisije, ob upoštevanju vseh ustreznih faktorjev.

(25)

Ta direktiva ne bi smela posegati v obveznosti držav članic glede rokov za prenos v nacionalno pravo in začetka uporabe direktiv, ki so določeni v delu B Priloge I –

SPREJEL NASLEDNJO DIREKTIVO:

POGLAVJE 1

VSEBINA

Člen 1

Ta direktiva določa splošna načela za uskladitev strukture in stopenj trošarine, s katero države članice obdavčijo tobačne izdelke.

POGLAVJE 2

OPREDELITVE POJMOV

Člen 2

1.   Za namene te direktive so tobačni izdelki:

(a)

cigarete;

(b)

cigare in cigarilosi;

(c)

tobak za kajenje:

(i)

drobno rezan tobak za zvijanje cigaret;

(ii)

drug tobak za kajenje.

2.   Izdelki, ki v celoti ali deloma vsebujejo snovi, ki niso tobak, sicer pa so v skladu z merili iz člena 3 ali člena 5(1), se obravnavajo kot cigarete in tobak za kajenje.

Ne glede na prvi pododstavek se izdelki, ki ne vsebujejo tobaka in se uporabljajo izključno v medicinske namene, ne štejejo za tobačne izdelke.

3.   Ne glede na veljavne določbe Unije, opredelitve iz odstavka 2 tega člena in členov 3, 4 in 5 ne vplivajo na izbiro sistema ali ravni obdavčevanja, ki se uporabi za različne skupine izdelkov iz teh členov.

Člen 3

1.   Za namene te direktive so cigarete:

(a)

zvitki tobaka, ki se lahko pokadijo takšni kot so, in se ne uvrščajo med cigare ali cigarilose v skladu s členom 4(1);

(b)

zvitki tobaka, ki se na preprost neindustrijski način vstavijo v tulce iz cigaretnega papirja;

(c)

zvitki tobaka, ki se na preprost neindustrijski način zavijejo v cigaretni papir.

2.   Zvitek tobaka iz odstavka 1 se za trošarinske namene šteje kot dve cigareti, če dolžina zvitka tobaka brez filtra ali ustnika presega 8 cm, ni pa daljša od 11 cm, kot tri cigarete, če dolžina zvitka tobaka brez filtra ali ustnika presega 11 cm, ni pa daljša od 14 cm, in tako dalje.

Člen 4

1.   Če se lahko kadijo in so glede na svoje lastnosti in običajna pričakovanja potrošnika namenjeni izključno za kajenje takšni kot so, so za namene te direktive cigare in cigarilosi:

(a)

zvitki tobaka z zunanjim ovojem iz naravnega tobaka;

(b)

zvitki tobaka z zdrobljeno mešanico polnila in zunanjim ovojem običajne barve cigare iz rekonstituiranega tobaka, ki v celoti ovija izdelek, vključno s filtrom, kjer je to primerno, ne pa tudi ustnika pri cigarah z ustnikom, katerih teža enote, ki ne vključuje filtra ali ustnika, je najmanj 2,3 g in največ 10 g, obseg pa na najmanj eni tretjini dolžine ni manjši od 34 mm.

2.   V Nemčiji in na Madžarskem se lahko do 31. decembra 2014 kot izjema od določb odstavka 1 uporabljajo določbe tega odstavka.

Če se lahko kadijo takšne kot so, so cigare in cigarilosi zvitki tobaka:

(a)

v celoti narejeni iz naravnega tobaka;

(b)

z zunanjim ovojem iz naravnega tobaka;

(c)

z zdrobljeno mešanico polnila in z zunanjim ovojem običajne barve cigare, ki v celoti ovija izdelek, vključno filter, kjer je to ustrezno, vendar ne ovija ustnika pri cigarah z ustnikom in s prevezo, oboje iz rekonstituiranega tobaka, kadar teža enote, brez filtra ali ustnika, ni manjša od 1,2 grama in kadar je ovoj nameščen spiralno z ostrim kotom najmanj 30 glede na podložno os cigare;

(d)

z zdrobljeno mešanico polnila in zunanjim ovojem običajne barve cigare, iz rekonstruiranega tobaka, ki v celoti ovija izdelek, vključno filter, kjer je to ustrezno, vendar ne ovija ustnika pri cigarah z ustnikom, katerih teža enote, ki ne vključuje filtra ali ustnika, ni manjša od 2,3 grama, obseg cigare pa na najmanj eni tretjini dolžine ni manjši od 34 mm.

3.   Izdelki, ki deloma vsebujejo snovi, ki niso tobak, sicer pa izpolnjujejo merila iz odstavka 1, se štejejo za cigare in cigarilose.

Člen 5

1.   Za namene te direktive je tobak za kajenje:

(a)

tobak, ki je rezan ali kako drugače razkosan, zvit ali stisnjen v kose in ga je mogoče kaditi brez nadaljnje industrijske obdelave;

(b)

tobačni odpadek, dan v drobno prodajo, ki se lahko kadi in ni vključen v člen 3 in 4(1). Za namene tega člena so tobačni odpadki ostanki od tobačnih listov in stranski proizvodi, pridobljeni pri predelavi tobaka ali proizvodnji tobačnih izdelkov.

2.   Tobak za kajenje, v katerem je glede na težo tobačnih delcev več kot 25 % tobačnih delcev širokih manj kot 1,5 milimetra, se šteje za drobno rezan tobak za zvijanje cigaret.

Države članice lahko tudi tobak za kajenje, v katerem je glede na težo tobačnih delcev več kot 25 % tobačnih delcev širokih 1,5 milimetra ali več in ki se je prodal ali je namenjen prodaji za zvijanje cigaret, štejejo za drobno rezan tobak za zvijanje cigaret.

Člen 6

Fizična ali pravna oseba s sedežem v Uniji, ki predela tobak v končne izdelke, pripravljene za prodajo na drobno, se šteje za proizvajalca.

POGLAVJE 3

DOLOČBE, KI SE UPORABLJAJO ZA CIGARETE

Člen 7

1.   Cigarete, proizvedene v Uniji in tiste, uvožene iz tretjih držav se obdavčijo s trošarino ad valorem, izračunano glede na najvišjo drobnoprodajno ceno, vključno s carinami, ter s specifično trošarino, ki se izračuna na enoto izdelka.

Ne glede na prvi pododstavek lahko države članice iz osnove za izračun trošarine ad valorem od cigaret izloči carino.

2.   Odstotek trošarine ad valorem in znesek specifične trošarine sta za vse cigarete enaka.

3.   Na končni stopnji usklajevanja struktur se za cigarete v vseh državah članicah določi enako razmerje med specifično trošarino, zneskom trošarine ad valorem in prometnim davkom tako, da lestvica drobnoprodajnih cen primerno odraža razlike med prodajnimi cenami proizvajalcev.

4.   Kjer je potrebno, lahko trošarina za cigarete vsebuje najnižjo davčno obremenitev pod pogojem, da se mešana struktura obdavčitve in razpon specifičnega delnega zneska trošarine dosledno spoštujeta v skladu s členom 8.

Člen 8

1.   Odstotek specifičnega delnega zneska trošarine v znesku celotne davčne obremenitve za cigarete se določi glede na tehtano povprečno drobnoprodajno ceno.

2.   Tehtana povprečna drobnoprodajna cena se izračuna glede na skupno vrednost vseh cigaret, sproščenih v porabo, ki temelji na drobnoprodajni ceni, vključno z vsemi davki, deljeno s skupno količino cigaret, sproščenih v porabo. Vsako leto se jo določi najkasneje do 1. marca na podlagi podatkov o skupni količini cigaret, sproščenih v porabo, v prejšnjem koledarskem letu.

3.   Do 31. decembra 2013 specifična komponenta trošarine ne sme biti nižja od 5 % in ne višja od 76,5 % zneska celotne davčne obremenitve, ki je sestavljena iz:

(a)

specifične trošarine;

(b)

trošarine ad valorem in davka na dodano vrednost (DDV), obračunanih od tehtane povprečne drobnoprodajne cene.

4.   Od 1. januarja 2014 specifična komponenta trošarine za cigarete ne sme biti nižja od 7,5 % in ne višja od 76,5 % zneska celotne davčne obremenitve, ki je sestavljena iz:

(a)

specifične trošarine;

(b)

trošarine ad valorem in DDV, obračunanih od tehtane povprečne drobnoprodajne cene.

5.   Kot izjema od odstavkov 3 in 4 pri spremembi tehtane povprečne drobnoprodajne cene cigaret v državi članici, ki povzroči, da se specifična komponenta trošarine, izražena v odstotku od celotne davčne obremenitve, zniža pod 5 % oziroma 7,5 %, odvisno od primera, ali zviša nad 76,5 % celotne davčne obremenitve, tej državi ni treba prilagoditi zneska specifične trošarine do 1. januarja drugega leta po letu, v katerem je prišlo do spremembe.

6.   Ob upoštevanju odstavkov 3, 4 in 5 tega člena ter drugega pododstavka člena 7(1) lahko države članice obračunajo najnižjo trošarino za cigarete.

Člen 9

1.   Države članice, v skladu s pravili, predvidenimi v tem poglavju, uveljavijo najnižje davke na porabo cigaret.

2.   Odstavek 1 se uporablja za davke, ki se v skladu s tem poglavjem zaračunavajo za cigarete in vsebujejo:

(a)

specifično trošarino na enoto izdelka;

(b)

trošarino ad valorem, izračunano na osnovi najvišje drobnoprodajne cene;

(c)

DDV, sorazmeren drobnoprodajni ceni.

Člen 10

1.   Skupna trošarina (specifična dajatev in ad valorem dajatev brez DDV) za cigarete znaša vsaj 57 % tehtane povprečne drobnoprodajne cene cigaret, sproščenih v porabo. Trošarina ne sme biti nižja od 64 EUR za 1 000 cigaret ne glede na tehtano povprečno drobnoprodajno ceno.

Vendar se za države članice, ki obračunavajo trošarino v višini najmanj 101 EUR za 1 000 cigaret na podlagi tehtane povprečne drobnoprodajne cene zahteva glede 57 % iz prvega pododstavka ne uporablja.

2.   Od 1. januarja 2014 skupna trošarina za cigarete znaša vsaj 60 % tehtane povprečne drobnoprodajne cene cigaret, sproščenih v porabo. Trošarina ne sme biti nižja od 90 EUR za 1 000 cigaret ne glede na tehtano povprečno drobnoprodajno ceno.

Vendar se za države članice, ki obračunavajo trošarino v višini najmanj 115 EUR za 1 000 cigaret na podlagi tehtane povprečne drobnoprodajne cene zahteva glede 60 % iz prvega pododstavka ne uporablja.

Bolgarija, Estonija, Grčija, Latvija, Litva, Madžarska, Poljska in Romunija lahko zahteve iz prvega in drugega pododstavka izpolnijo v prehodnem obdobju do 31. decembra 2017.

3.   Države članice postopno zvišujejo trošarine, tako da bodo lahko izpolnile zahteve iz odstavka 2 do datumov, ki so v njem določeni.

Člen 11

1.   Če se skupna trošarina zaradi spremembe tehtane povprečne drobnoprodajne cene cigaret v državi članici zniža pod ravni, ustrezno določene v prvem stavku odstavkov 1 in 2 člena 10, lahko ta država članica prilagoditev te dajatve preloži do 1. januarja drugega leta po letu, v katerem je prišlo do spremembe.

2.   Kadar država članica zviša stopnjo DDV za cigarete, lahko skupno trošarino zniža do višine zneska, izraženega v odstotku tehtane povprečne drobnoprodajne cene, ki je enak znesku zvišanja stopnje DDV, prav tako izraženem v odstotku tehtane povprečne drobnoprodajne cene, tudi če se skupna trošarina zaradi te prilagoditve zniža pod raven, izraženo v odstotku tehtane povprečne drobnoprodajne cene, kot je ustrezno določena v prvem stavku odstavkov 1 in 2 člena 10.

Vendar država članica to dajatev ponovno zviša tako, da do 1. januarja drugega leta po letu, v katerem je prišlo do znižanja, doseže vsaj take ravni.

Člen 12

1.   Na Portugalskem se lahko uporablja stopnja, znižana za največ 50 % glede na stopnjo določeno v členu 10, za cigarete, potrošene v najbolj oddaljenih regijah otočij Azorov in Madeire, ki jih proizvajajo maloserijski proizvajalci, letna proizvodnja posameznega proizvajalca pa ne preseže 500 ton.

2.   V Franciji se lahko od 1. januarja 2010 do 31. decembra 2015 kot izjema od člena 10 uporablja znižana stopnja trošarin za cigarete, ki so sproščene v porabo v departmajih Korzike, do letne kvote 1 200 ton. Znižana stopnja znaša:

(a)

do 31. decembra 2012 najmanj 44 % cene za cigarete najbolje prodajane cenovne kategorije v teh departmajih;

(b)

od 1. januarja 2013 najmanj 50 % tehtane povprečne drobnoprodajne cene cigaret, sproščenih v porabo; trošarina ne sme biti nižja od 88 EUR za 1 000 cigaret ne glede na tehtano povprečno drobnoprodajno ceno;

(c)

od 1. januarja 2015 najmanj 57 % tehtane povprečne drobnoprodajne cene cigaret, sproščenih v porabo; trošarina ne sme biti nižja od 90 EUR za 1 000 cigaret ne glede na tehtano povprečno drobnoprodajno ceno.

POGLAVJE 4

DOLOČBE, KI SE UPORABLJAJO ZA TOBAČNE IZDELKE RAZEN CIGARET

Člen 13

Za naslednje skupine tobačnih izdelkov, proizvedenih v Uniji in uvoženih iz tretjih držav, velja v vsaki državi članici najnižja trošarina, kakor je določeno v členu 14:

(a)

cigare in cigarilosi;

(b)

drobno rezan tobak, namenjen za zvijanje cigaret;

(c)

drug tobak za kajenje.

Člen 14

1.   Države članice uporabijo trošarino, ki je lahko:

(a)

bodisi ad valorem dajatev, izračunana na podlagi najvišje drobnoprodajne cene vsakega izdelka, ki jo prosto določijo proizvajalci s sedežem v Uniji in uvozniki iz tretjih držav v skladu s členom 15; ali

(b)

specifična dajatev, izražena v znesku na kilogram, ali pri cigarah in cigarilosih na določeno število kosov; ali

(c)

kombinacija obeh, ki združuje tako ad valorem kot specifični element.

V primerih, ko je trošarina bodisi ad valorem ali mešana, lahko države članice določijo najnižji znesek trošarine.

2.   Celotna trošarina (specifična oziroma ad valorem dajatev brez DDV), izražena v odstotku, kot znesek na kilogram ali na določeno število kosov, je vsaj enaka stopnjam ali najnižjim zneskom, določenim za:

(a)   cigare ali cigarilose: 5 % drobnoprodajne cene, ki vključuje vse davke, ali 12 EUR za 1 000 izdelkov ali za kilogram;

(b)   drobno rezan tobak za kajenje, ki je namenjen za zvijanje cigaret: 40 % tehtane povprečne drobnoprodajne cene drobno rezanega tobaka, namenjenega za zvijanje cigaret sproščenih v porabo, ali 40 EUR za kilogram;

(c)   drugi tobak za kajenje: 20 % drobnoprodajne cene, ki vključuje vse davke, ali 22 EUR za kilogram.

Od 1. januarja 2013 znaša skupna trošarina za drobno rezani tobak za kajenje, namenjen za zvijanje cigaret, vsaj 43 % tehtane povprečne drobnoprodajne cene drobno rezanega tobaka za kajenje, namenjenega za zvijanje cigaret, ki je sproščen v porabo, ali najmanj 47 EUR za kilogram.

Od 1. januarja 2015 znaša skupna trošarina za drobno rezani tobak za kajenje, namenjen za zvijanje cigaret, vsaj 46 % tehtane povprečne drobnoprodajne cene drobno rezanega tobaka za kajenje, namenjenega za zvijanje cigaret, ki je sproščen v porabo, ali najmanj 54 EUR za kilogram.

Od 1. januarja 2018 znaša skupna trošarina za drobno rezani tobak za kajenje, namenjen za zvijanje cigaret, vsaj 48 % tehtane povprečne drobnoprodajne cene drobno rezanega tobaka za kajenje, namenjenega za zvijanje cigaret, ki je sproščen v porabo, ali najmanj 60 EUR za kilogram.

Od 1. januarja 2020 znaša skupna trošarina za drobno rezani tobak za kajenje, namenjen za zvijanje cigaret, vsaj 50 % tehtane povprečne drobnoprodajne cene drobno rezanega tobaka za kajenje, namenjenega za zvijanje cigaret, ki je sproščen v porabo, ali najmanj 60 EUR za kilogram.

Tehtana povprečna drobnoprodajna cena se izračuna glede na skupno vrednost drobno rezanega tobaka za kajenje, namenjenega za zvijanje cigaret, sproščenega v porabo, ki temelji na drobnoprodajni ceni, vključno z vsemi davki, deljeno s skupno količino drobno rezanega tobaka za kajenje, namenjenega za zvijanje cigaret, ki je sproščen v porabo. Vsako leto se jo določi najkasneje do 1. marca na podlagi podatkov o skupni količini takšnih sprostitev v porabo, v prejšnjem koledarskem letu.

3.   Stopnje ali zneski iz odstavkov 1 in 2 veljajo za vse izdelke, ki spadajo v zadevno skupino tobačnih izdelkov, brez razlikovanja znotraj vsake skupine glede kakovosti, izgleda, porekla izdelkov, uporabljenih materialov, značilnosti udeleženih podjetij ali kakršnega koli drugega merila.

4.   V Franciji se lahko od 1. januarja 2010 do 31. decembra 2015 kot izjema od določb odstavka 1 in 2 uporablja znižana stopnja trošarine za tobačne izdelke razen cigaret, ki so sproščeni v porabo v departmajih Korzike. Znižana stopnja znaša:

(a)   za cigare in cigarilose: najmanj 10 % drobnoprodajne cene, ki vključuje vse davke;

(b)   za drobno rezani tobak za kajenje, namenjen za zvijanje cigaret:

(i)

do 31. decembra 2012 najmanj 27 % drobnoprodajne cene, ki vključuje vse davke;

(ii)

od 1. januarja 2013 najmanj 30 % drobnoprodajne cene, ki vključuje vse davke;

(iii)

od 1. januarja 2015 najmanj 35 % drobnoprodajne cene, ki vključuje vse davke;

(c)   za drug tobak za kajenje: najmanj 22 % drobnoprodajne cene, ki vključuje vse davke.

POGLAVJE 5

DOLOČITEV NAJVIŠJE DROBNOPRODAJNE CENE ZA TOBAČNE IZDELKE, POBIRANJE TROŠARIN, IZJEME IN VRAČILA

Člen 15

1.   Proizvajalci oziroma njihovi zastopniki ali pooblaščeni posredniki v Uniji in uvozniki tobaka iz tretjih držav lahko svobodno določijo najvišjo drobnoprodajno ceno za vsak svoj izdelek in za vsako državo članico, v kateri se zadevni izdelki sprostijo v porabo.

Vendar pa prvi pododstavek ne sme ovirati delovanja nacionalnih pravnih sistemov glede kontrole cen ali upoštevanja predpisanih cen, če so sistemi združljivi z zakonodajo Unije.

2.   Da bi olajšale obračunavanje trošarine, lahko države članice za vsako skupino tobačnih izdelkov določijo lestvico drobnoprodajnih cen, pod pogojem, da ima vsaka lestvica zadosten razpon in raznolikost, ki se dejansko sklada z raznolikostjo izdelkov, ki izvirajo v Uniji.

Vsaka lestvica velja za vse izdelke iz skupine tobačnih izdelkov, na katere se nanaša, brez razlikovanja na podlagi kakovosti, izgleda, izvora izdelkov ali uporabljenih materialov, značilnosti podjetij ali drugih meril.

Člen 16

1.   Pravila za pobiranje trošarine se uskladijo najkasneje na zadnji stopnji usklajevanja trošarine. V predhodni stopnji se trošarina načeloma pobira z davčnimi znamkami. Če države članice pobirajo trošarino s pomočjo davčnih znamk, morajo te znamke dati na razpolago proizvajalcem in trgovcem v drugih državah članicah. Če države članice pobirajo trošarino na drugačen način, morajo zagotoviti, da nobena ovira, ne administrativna ne tehnična, ne vpliva na tako trgovino med državami članicami.

2.   Za uvoznike in za proizvajalce tobačnih izdelkov Unije velja glede podrobnih pravil za obračun in plačilo trošarine sistem, določen v odstavku 1.

Člen 17

Naslednji izdelki so lahko oproščeni plačila trošarine ali se od njih že plačana trošarina lahko vrne:

(a)

denaturirani tobačni izdelki za industrijsko ali hortikulturno uporabo;

(b)

tobačni izdelki, uničeni pod upravnim nadzorom;

(c)

tobačni izdelki, ki so namenjeni izključno za znanstvena testiranja in testiranja kakovosti izdelkov;

(d)

tobačni izdelki, ki jih proizvajalec predela.

Države članice določijo pogoje in formalnosti, ki veljajo za navedene oprostitve ali vračila.

POGLAVJE 6

KONČNE DOLOČBE

Člen 18

1.   Komisija enkrat na leto objavi vrednost eura v nacionalnih valutah, ki se uporablja pri določanju zneskov skupne trošarine.

Uporabijo se menjalni tečaji, ki so doseženi prvi delovni dan v oktobru in so objavljeni v Uradnem listu Evropske unije. Uporabljajo se od 1. januarja naslednjega koledarskega leta.

2.   Države članice lahko ohranijo zneske trošarin, veljavne ob letni prilagoditvi iz odstavka 1, če bi se trošarine v nacionalni valuti zaradi pretvorbe zneskov trošarin, izraženih v eurih, zvišale za manj kot 5 % ali manj kot 5 EUR, pri čemer je odločilen nižji znesek.

Člen 19

1.   Komisija Svetu vsaka štiri leta predloži poročilo in po potrebi predlog o stopnjah in strukturi trošarin, določenih v tej direktivi.

Poročilo Komisije upošteva pravilno delovanje notranjega trga, dejansko vrednost stopenj trošarine in širše cilje Pogodbe.

2.   Poročilo iz odstavka 1 je pripravljeno predvsem na podlagi podatkov, ki jih predložijo države članice.

3.   Komisija v skladu s postopkom iz člena 43 Direktive Sveta 2008/118/ES (5) določi seznam statističnih podatkov, ki jih potrebuje za poročilo, razen podatkov v zvezi s posameznimi fizičnimi ali pravnimi osebami. Seznam poleg podatkov, ki so državam članicam vselej na voljo,vsebuje samo podatke, katerih zbiranje ne pomeni nesorazmerne administrativne obremenitve za države članice.

4.   Komisija ne bo objavila ali kako drugače razkrila podatkov, če bi to pomenilo razkritje poslovne, industrijske ali poklicne skrivnosti.

Člen 20

Države članice predložijo Komisiji besedila temeljnih določb nacionalne zakonodaje, sprejetih na področju, ki ga ureja ta direktiva.

Člen 21

Direktive 92/79/EGS, 92/80/EGS in 95/59/ES, kakor so bile spremenjene z direktivami, naštetimi v Prilogi I, del A, se razveljavijo, brez poseganja v obveznosti držav članic glede rokov za prenos v nacionalno pravo in začetek uporabe direktiv, ki so določeni v Prilogi I, del B.

Sklicevanje na razveljavljene direktive se šteje za sklicevanje na to direktivo in se uporabi v skladu s tabelo ujemanja iz Priloge II.

Člen 22

Ta direktiva začne veljati 1. januarja 2011.

Člen 23

Ta direktiva je naslovljena na države članice.

V Luxembourgu, 21. junija 2011

Za Svet

Predsednik

FAZEKAS S.


(1)  UL L 316, 31.10.1992, str. 8.

(2)  UL L 316, 31.10.1992, str. 10.

(3)  UL L 291, 6.12.1995, str. 40.

(4)  Glej del A Priloge I.

(5)  UL L 9, 14.1.2009, str. 12.


PRILOGA I

DEL A

Razveljavljene direktive s seznamom njihovih zaporednih sprememb

(iz člena 21)

Direktiva Sveta 92/79/EGS

(UL L 316, 31.10.1992, str. 8).

 

Direktiva Sveta 1999/81/ES

(UL L 211, 11.8.1999, str. 47).

Samo člen 1

Direktiva Sveta 2002/10/ES

(UL L 46, 16.2.2002, str. 26).

Samo člen 1

Direktiva Sveta 2003/117/ES

(UL L 333, 20.12.2003, str. 49).

Samo člen 1

Direktiva Sveta 2010/12/EU

(UL L 50, 27.2.2010, str. 1).

Samo člen 1

Direktiva Sveta 92/80/EGS

(UL L 316, 31.10.1992, str. 10).

 

Direktiva Sveta 1999/81/ES

(UL L 211, 11.8.1999, str. 47).

Samo člen 2

Direktiva Sveta 2002/10/ES

(UL L 46, 16.2.2002, str. 26).

Samo člen 2

Direktiva Sveta 2003/117/ES

(UL L 333, 20.12.2003, str. 49).

Samo člen 2

Direktiva Sveta 2010/12/EU

(UL L 50, 27.2.2010, str. 1).

Samo člen 2

Direktiva Sveta 95/59/ES

(UL L 291, 6.12.1995, str. 40).

 

Direktiva Sveta 1999/81/ES

(UL L 211, 11.8.1999, str. 47).

Samo člen 3

Direktiva Sveta 2002/10/ES

(UL L 46, 16.2.2002, str. 26).

Samo člen 3

Direktiva Sveta 2010/12/EU

(UL L 50, 27.2.2010, str. 1).

Samo člen 3

DEL B

Roki za prenos v nacionalno pravo in začetek uporabe

(iz člena 21)

Direktiva

Roki za prenos

Datum začetka uporabe

92/79/EGS

31. december 1992

92/80/EGS

31. december 1992

95/59/ES

1999/81/ES

1. januar 1999

1. januar 1999

2002/10/ES

1. julij 2002 (1)

2003/117/ES

1. januar 2004

2010/12/EU

31. december 2010

1. januar 2011


(1)  Kot izjema od datuma, določenega v členu 4(1) Direktive 2002/10/ES se dovoli:

(a)

Zvezni republiki Nemčiji, da sprejme določbe, ki so potrebne za uskladitev s členom 3(1) Direktive 2002/10/ES, najpozneje do 1. januarja 2008;

(b)

Kraljevini Španiji in Helenski republiki, da sprejmeta določbe, ki so potrebne za uskladitev s členom 1(1) Direktive 2002/10/ES (v zvezi z drugim stavkom člena 2(1) Direktive 92/79/EGS), najpozneje do 1. januarja 2008.


PRILOGA II

Primerjalna Tabela

Direktiva 92/79/EGS

Direktiva 92/80/EGS

Direktiva 95/59/ES

Ta direktiva

Člen 1(1) in (2)

Člen 1

Člen 1(3)

Člen 2(1), uvodna poved

Člen 2(1), uvodna poved

Člen 2(1)(a) in (b)

Člen 2(1)(a) in (b)

Člen 2(1)(c), prva alinea

Člen 2(1)(c)(i)

Člen 2(1)(c), druga alinea

Člen 2(1)(c)(ii)

Člen 2(1), zadnje besede

Člen 2(2)

Člen 7(2)

Člen 2(2)

Člen 2(3)

Člen 2(3)

Člen 4(1), prvi pododstavek

Člen 3(1)

Člen 4(1), drugi pododstavek

Člen 4(2)

Člen 3(2)

Člen 3(1)

Člen 4(1)

Člen 3(2)

Člen 4(2)

Člen 7(1)

Člen 4(3)

Člen 5, uvodni stavek

Člen 5(1), uvodni stavek

Člen 5(1)

Člen 5(1)(a)

Člen 5(2)

Člen 5(1)(b)

Člen 6, prvi odstavek

Člen 5(2), prvi pododstavek

Člen 6, drugi odstavek

Člen 5(2), drugi pododstavek

Člen 9(1), prvi pododstavek

Člen 6

Člen 8(1)

Člen 7(1), prvi pododstavek

Člen 16(6)

Člen 7(1), drugi pododstavek

Člen 8(2), (3) in (4)

Člen 7(2), (3) in (4)

Člen 16(1) do (5)

Člen 8(1) do (5)

Člen 16(7)

Člen 8(6)

Člen 1

Člen 9

Člen 2(1) in (2)

Člen 10(1) in (2)

Člen 2(3)

Člen 2(4)

Člen 10(3)

Člen 2a

Člen 11

Člen 3(1)

Člen 3(2)

Člen 12(1)

Člen 3(3)

Člen 3(4)

Člen 12(2)

Člen 1

Člen 13

Člen 2

Člen 3(1), prvi in drugi pododstavek

Člen 14(1)

Člen 3(1), tretji pododstavek, uvodni stavek

Člen 14(2), prvi pododstavek, uvodni stavek

Člen 3(1), tretji pododstavek, prva, druga in tretja alinea

Člen 3(1), četrti in peti pododstavek

Člen 3(1), šesti pododstavek, uvodni stavek

Člen 3(1), šesti pododstavek, točka (a), (b) in (c)

Člen 14(2), prvi pododstavek, točka (a), (b) in (c)

Člen 3(1), sedmi pododstavek

Člen 3(1), osmi pododstavek

Člen 3(1), deveti pododstavek

Člen 14(2), drugi pododstavek

Člen 3(1), deseti pododstavek

Člen 14(2), tretji pododstavek

Člen 3(1), enajsti pododstavek

Člen 14(2), četrti pododstavek

Člen 3(1), dvanajsti pododstavek

Člen 14(2), peti pododstavek

Člen 3(1), trinajsti pododstavek

Člen 14(2), šesti pododstavek

Člen 3(1), štirinajsti pododstavek

Člen 3(2)

Člen 14(3)

Člen 3(3)

Člen 3(4)

Člen 14(4)

Člen 9(1), drugi pododstavek

Člen 15(1), prvi pododstavek

Člen 9(1), tretji pododstavek

Člen 15(1), drugi pododstavek

Člen 9(2), prvi stavek

Člen 15(2), prvi pododstavek

Člen 9(2), drugi stavek

Člen 15(2), drugi pododstavek

Člen 10

Člen 16

Člen 11

Člen 17

Člen 12

Člen 13

Člen 14

Člen 15

Člen 2(5)

Člen 5(1)

Člen 18(1)

Člen 2(6)

Člen 5(2)

Člen 18(2)

Člen 4

Člen 4

Člen 19

Člen 5(1)

Člen 6(1)

Člen 5(2)

Člen 6(2)

Člen 18

Člen 20

Člen 19(1)

Člen 21, prvi odstavek

Člen 19(2)

Člen 21, drugi odstavek

Člen 20

Člen 22

Člen 6

Člen 7

Člen 21

Člen 23

Priloga I

Priloga II

Priloga I

Priloga II