13.7.2010   

SL

Uradni list Evropske unije

L 178/5


UREDBA KOMISIJE (EU) št. 611/2010

z dne 12. julija 2010

o odobritvi manjših sprememb specifikacije za ime, registrirano v Registru zaščitenih označb porekla in zaščitenih geografskih označb (Basilico Genovese (ZOP))

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 z dne 20. marca 2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila (1) in zlasti drugega stavka člena 9(2) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V skladu s prvim pododstavkom člena 9(1) in členom 17(2) Uredbe (ES) št. 510/2006 je Komisija pregledala zahtevek Italije za odobritev spremembe v specifikaciji zaščitene označbe porekla „Basilico Genovese“, registrirani z Uredbo Komisije (ES) št. 2400/96 (2) in spremenjeni z Uredbo (ES) št. 1623/2005 (3).

(2)

Cilj zahtevka je spremeniti specifikacijo tako, da se ji doda določba, v skladu s katero mora biti na embalaži proizvoda logotip ZOP „Basilico Genovese“. Podoba in grafični opis logotipa sta opisana v nadaljevanju.

(3)

Komisija je zadevno spremembo preučila in sklenila, da je upravičena. Ker gre v smislu člena 9 Uredbe (ES) št. 510/2006 za manjšo spremembo, jo lahko Komisija odobri brez uporabe postopka iz členov 5, 6 in 7 navedene uredbe –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Specifikacija zaščitene označbe porekla „Basilico Genovese“ se spremeni v skladu s Prilogo I k tej uredbi.

Člen 2

Posodobljen enotni dokument je vključen v Prilogo II k tej uredbi.

Člen 3

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 12. julija 2010

Za Komisijo

Predsednik

José Manuel BARROSO


(1)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12.

(2)  UL L 327, 18.12.1996, str. 11.

(3)  UL L 259, 5.10.2005, str. 15.


PRILOGA I

V specifikaciji zaščitene označbe porekla „Basilico Genovese“ se odobri naslednja sprememba:

V členu 8 „Pakiranje“ se doda:

„Embalaže za posamezne šopke ali morebitne vrečke morajo biti iz materiala, ki je v skladu z veljavnimi predpisi, na njih pa mora biti navedba ‚BASILICO GENOVESE D.O.P.‘, simbol Skupnosti za ZOP ter polni znak podjetja in spodaj opisani logotip proizvoda. Znak podjetja mora biti dovolj velik in nameščen tako, da bo dovolj viden ob simbolu Skupnosti za DOP in logotipu proizvoda.

Logotip ZOP ‚Basilico Genovese‘ je okrogle oblike in istih dimenzij kot simbol Skupnosti za ZOP. V zunanjem loku je z velikimi tiskanimi črkami napisano ‚BASILICO GENOVESE‘, v osrednjem delu pa kratica ‚D.O.P.‘.

Logotip sestavljajo trije elementi, ki označujejo proizvod:

sonce (rumene barve) kot simbol vitalnosti in osnovni pogoj za uspevanje vsake kulture,

Ligurija (modre barve) kot rodovitno in bogato območje proizvodnje z blagodejnim morskim vplivom,

bazilika (zelene barve) kot simbol povezanosti z naravo, pristnosti in kakovosti proizvoda z ZOP.

Logotip je lahko tudi enobarven.

Napis je v pisavi Arial Black odebeljenega tiska in enakega odtenka modre barve kot oris Ligurije. Napis ‚Basilico Genovese‘ je velikosti 6 pt., navedba ‚D.O.P.‘ pa 6,5 pt.

Image


PRILOGA II

ENOTNI DOKUMENT

Uredba Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla

„BASILICO GENOVESE“

N. CE: IT-PDO-0105-0194-30.6.2009

ZGO ( ) ZOP ( X )

1.   Ime

„Basilico Genovese“

2.   Država članica ali tretja država

Italija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1   Vrsta izdelka

Skupina 1.6.

Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

Označba porekla „Basilico Genovese“ se nanaša na celo, svežo rastlino, pridobljeno iz semen vrste Ocimum Basilicum L. avtohtonih ali izbranih ekotipov. Rastlina ima naslednje značilnosti:

je srednje do zelo visoka, razvejane ali valjaste rasti,

po gostoti listja se uvršča v srednje razrede (srednje nizka, srednje, srednje visoka),

listi so elipsaste oblike,

steblo ni mehurjasto, robovi so brez zarez oziroma so zareze zelo plitke ali plitke,

rob listov je ploščat ali izbočen,

aroma mete je popolnoma odsotna,

rastlina ima močno in značilno aromo.

3.3   Surovine (samo za predelane proizvode)

3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora)

3.5   Posebni proizvodni postopki, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

„Basilico Genovese“ se prideluje izključno na geografskem območju pridelave, in sicer v zaščitenem okolju ali na prostem.

3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd.

Za ohranitev značilnosti „Basilico Genovese“ se proizvod pakira na območju proizvodnje, saj je hitro pokvarljiv in se lahko hitro posuši.

Sveža bazilika za trženje mora biti povezana v šopke z najmanj dvema paroma listov in največ štirimi pari listov. Posamezni šopki so sestavljeni iz 3 do 10 celih rastlin s koreninami. Zaviti so v folijo za živila, na kateri je oznaka Z.O.P. Večji šopki sodijo v razred „bouquet“ in so sestavljeni iz ustreznega števila rastlin v desetih manjših šopkih.

Bazilika, namenjena obrtni in/ali industrijski predelavi, je pakirana v pakete celih rastlin s po največ štirimi pari listov.

Embalaža mora biti iz materiala, ki je skladen z veljavnimi predpisi, ter označena z oznako Z.O.P. in s polnim znakom podjetja.

3.7   Posebna pravila za označevanje

Embalaže za posamezne šopke ali morebitne vrečke morajo biti iz materiala, ki je v skladu z veljavnimi predpisi, na njih pa mora biti navedba „BASILICO GENOVESE D.O.P.“, simbol Skupnosti za ZOP ter polni znak podjetja in spodaj opisani logotip proizvoda. Znak podjetja mora biti zadosti velik in nameščen tako, da bo dovolj viden ob simbolu Skupnosti za ZOP in logotipu proizvoda.

Logotip ZOP „Basilico Genovese“ je okrogle oblike in iste velikosti kot simbol Skupnosti za ZOP. V zunanjem loku je z velikimi tiskanimi črkami napisano „BASILICO GENOVESE“, v osrednjem delu pa je kratica „D.O.P.“.

Logotip sestavljajo trije elementi, ki označujejo proizvod:

sonce (rumene barve) kot simbol vitalnosti in osnovni pogoj za uspevanje vsake kulture,

Ligurija (modre barve) kot rodovitno in bogato območje proizvodnje z blagodejnim morskim vplivom,

bazilika (zelene barve) kot simbol povezanosti z naravo, pristnosti in kakovosti proizvoda z ZOP.

Logotip je lahko tudi enobarven.

Napis je v pisavi Arial Black odebeljenega tiska in enakega odtenka modre barve kot oris Ligurije. Napis „Basilico Genovese“ je velikosti 6 pt., navedba „D.O.P.“ pa velikosti 6,5 pt.

Image

4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

Območje pridelave „Basilico Genovese“ je samo tirensko pobočje upravnega območja dežele Ligurije. Območje je razmejeno po razvodju.

5.   Povezava z geografskim območjem

5.1   Posebnost geografskega območja

Za pedoklimatske razmere na ligurskem območju je značilna ugodna mikroklima za pridelavo bazilike, ki je posledica izvirnega medsebojnega dopolnjevanja in vpliva abiotskih (tla, temperatura, voda, svetloba, veter) in biotskih dejavnikov (živalski in rastlinski organizmi), ki so v pravem razmerju prisotni samo na tem območju. Lastnosti tal so dejavnik, ki omejuje izbor pridelkov, delne spremembe fizičnih lastnosti tal, ki so združljive s pridelavo bazilike, pa so dovoljene le, če so posledica posebne tehnike pobiranja pridelka, ki mora potekati tako, da se rastline ne poškodujejo. Možna melioracija tal je pomemben dejavnik pri vodenju pridelave, saj lahko rešuje omejene in očitne težave z drenažo, pri tem pa je videti, da ne vpliva na tipskost končnega proizvoda. Na izbor pridelka neposredno vpliva dnevno nihanje temperature, skupaj z razpoložljivostjo in kakovostjo vode, svetlobe in vetra. Za pridelavo te rastline je ugodna že sama lega ligurskega ozemlja, saj večji del terena leži na južnem pobočju v smeri vzporednikov, tako da je pridelek tudi pozimi večji del dneva izpostavljen soncu, hkrati pa je območje zaradi svoje lege in zato, ker je rahlo vbočeno, zaščiteno pred mrzlimi vetrovi s severa, vzhoda in zahoda, ugoden pa je tudi termoregulacijski učinek morja.

Prav podnebne razmere v Liguriji, za katere so značilni veliko svetlobe tudi v zimskem času, temperatura, ki le redko pade pod 10 °C, in stalen dotok zmernega zraka z morja, ki se na edinstven način dopolnjujejo s kemično-fizikalnimi lastnostmi tal, s tehničnimi zmogljivostmi in tradicijo kmetov, ustvarjajo končni pridelek, ki ga odlikujejo arome, ki jih v enakem razmerju in količini ni moč najti v baziliki, ki se prideluje drugod.

Čeprav Ligurija sodi v podnebno območje spodnjega Lacija in Kampanije, je pedološki izvor tal, na katerih se goji bazilika, enak tistemu v spodnjem Piemontu, vendar pa ima Piemont tipično celinsko podnebje, pedološki izvor tal v srednji Italiji pa se razlikuje od ligurskega. Tako je povezava med podnebjem in tlemi s kulturo ligurskih kmetovalcev neponovljiva in izvirna.

O pomenu teh pridelkov za regionalno gospodarstvo pričajo letopisi o italijanskem kmetijstvu in druge listine, ki so v tistih letih natančno in z zanimanjem opisovali takratne razmere. Bazilika je še danes pomemben del ligurskega kmetijstva in kulture. „Basilico Genovese“ je enkraten in neponovljiv plod prepletanja značilnosti tal, okolja in kulture.

5.2   Posebnost proizvoda

Posebne pedoklimatske razmere Ligurije so oblikovale posebne značilnosti „Basilico Genovese“, ki se odlikuje po popolni odsotnosti arome mete, močnem in prijetnem vonju ter posebej bledi barvi listov.

Pridelek bazilike, čeprav je na nacionalni in mednarodni ravni „manj“ pomembna kultura, je za Ligurijo pomemben vir dohodka za številna kmetijska podjetja, ki ga pridelujejo celo leto v toplih gredah in poleti na prostem. V Liguriji so že v dvajsetih in tridesetih letih prejšnjega stoletja pripravljali sejme in razstave sadja in zelenjave, na katerih so zgodnje sadje in zelenjava iz toplih gred iz celotne dežele, med njimi tudi bazilika, prejeli največ nagrad.

Primerjava ligurske bazilike z baziliko iz drugih pokrajin pokaže, da se vsebnost eteričnega olja ligurske bazilike odločno razlikuje od bazilik iz drugih dežel, saj vsebnost eteričnega olja bazilike, ki se v celotnem pridelovalnem obdobju prideluje v Liguriji, statistično znatno presega vsebnost eteričnega olja bazilike, pridelane na drugih območjih v Italiji.

Drugačna sta tudi sama sestava eteričnega olja in razmerje med njegovimi sestavinami, kar precej spremeni aromo.

Baziliko, ki je bila v celotnem pridelovalnem obdobju gojena v Liguriji, je mogoče takoj ločiti od bazilike, ki je bila pridelana v drugačnem okolju.

Pri obravnavi snovi, ki so prisotne v večjih količinah, ali tistih, katerih prisotnost lahko že v majhnih količinah vpliva na končno aromo bazilike, je mogoče jasno ločiti baziliko, pridelano v Liguriji, od bazilike, ki izvira od drugod. Pri označevanju arome in določanju kakovosti „Basilico Genovese“ je treba upoštevati ligursko območje proizvodnje. Za baziliko, ki se prideluje v Piemontu ali v drugih deželah, ki mejijo na Ligurijo, je značilna aroma mete, tista, ki se goji v južnejših predelih pa je odločno močnejša.

„Basilico Genovese“ je čisto posebna kultura, ki se takoj prepozna po močni in vztrajni aromi, popolni odsotnosti arome mete ter po bledi barvi listov, ki je značilna tudi za predelani proizvod. Te lastnosti so značilne in stalne za vse proizvode, pridelane na območju proizvodnje, opredeljenem v specifikaciji.

5.3   Vzročna zveza med geografskim območjem in kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (za ZOP) ali posebno kakovostjo, slovesom ali drugo značilnostjo proizvoda (za ZGO)

Bazilika je eden najbolj značilnih in tipičnih ligurskih pridelkov in simbol tradicionalne kuhinje, ki je enkratna in neponovljiva mešanica vpliva geografskega območja, okolja in kulture.

Stoletna tradicija pridelovanja bazilike v zadnjem času uživa edinstven sloves, saj Italijani in tudi tujci vedno bolj cenijo arome, ki obogatijo okus jedi, ter zato, ker je „Basilico Genovese“ sinonim za kakovost, preprostost ter izrazitost danega ozemlja in njegove kulture.

Proizvodnja je bila sprva omejena na geografsko območje Genove. Zaradi vse ugodnejših tržnih pogojev za široko potrošnjo bazilike, namenjene pripravi številnih receptov in znamenitega pesta, se je območje proizvodnje razširilo na celotno obalo Ligurije.

Območje pridelave, ki je sprva obsegalo Genovo in okolico, se je razširilo tako na vzhod kot zahod in Ligurija je postala idealno območje za pridelavo tega značilnega proizvoda.

Zaradi okoljskih in kulturnih razmer ter ljudi, ki tam živijo, se celotna ligurska regija ukvarja s pridelovanjem bazilike. Te posebne razmere dajejo tako svežemu kot predelanemu proizvodu dobro znane edinstvene značilnosti, po katerih slovi po vsem svetu.

Na kulturo bazilike zelo vpliva okolje, v katerem se prideluje. Zato je ligurska bazilika homogene kakovosti, odvisne od okolja pridelave (v toplih gredah ali na prostem), pridelovalnih tehnik in predelave na koncu proizvodnega cikla.

Zaradi součinkovanja pedoloških značilnosti, sonca in zelo blagega podnebja z lahnim morskim vetričem ima to območje proizvodnje edinstven značaj.

Na tem izjemnem območju so se oblikovale posebne tehnične sposobnosti, ki omogočajo, da se naravne značilnosti proizvoda kar najbolje izrazijo ter da ostane njegova kakovost visoka in stalna ne glede na sezono pridelovanja.

Znanje lokalnih pridelovalcev bazilike ni omejeno le na tehnike pridelovanja, pač pa zajema tudi pakiranje, ki je bistveno za ohranitev posebnosti proizvoda. S tem se ustvarja popolno ravnovesje med tradicijo in inovacijami (uvajanje integriranega in biološkega varstva rastlin).

Sklic na objavo specifikacije

Pristojni organi so sprožili nacionalni postopek ugovora z objavo predloga za priznanje zaščitene označbe porekla „Basilico Genovese“ v Uradnem listu Italijanske republike (Gazzetta Ufficiale della Repubblica Italiana) št. 108 z dne 12. maja 2009.

Celotno besedilo proizvodne specifikacije je na voljo na spletni strani: www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

ali neposredno na domači strani ministrstva (www.politicheagricole.it), kjer izberete „Prodotti di Qualità“ (na levi strani zaslona) in nato „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE (Reg CE 510/2006)“.