21.5.2010   

SL

Uradni list Evropske unije

L 125/50


SKLEP SVETA

z dne 19. januarja 2010

o ugotovitvi, ali je Grčija sprejela učinkovite ukrepe na podlagi Priporočila Sveta z dne 27. aprila 2009

(2010/291/EU)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 126(8) v povezavi s členom 126(13) in členom 136 Pogodbe,

ob upoštevanju priporočila Komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V skladu s členom 126(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije se morajo države članice izogibati čezmernemu javnofinančnemu primanjkljaju.

(2)

Pakt za stabilnost in rast temelji na cilju zdravih javnih financ kot sredstvu za izboljšanje pogojev za stabilnost cen in za močno trajnostno rast, ki prispeva k ustvarjanju delovnih mest. Pakt za stabilnost in rast vključuje Uredbo Sveta (ES) št. 1467/97 z dne 7. julija 1997 o pospešitvi in razjasnitvi izvajanja postopka v zvezi s čezmernim primanjkljajem (1), sprejeto z namenom nadaljnje spodbuditve hitrega zmanjšanja čezmernih javnofinančnih primanjkljajev.

(3)

Leta 2005 je bil Pakt za stabilnost in rast prenovljen, da bi se okrepili njegova učinkovitost in gospodarski temelji ter ohranila dolgoročna vzdržnost javnih financ. Cilj prenove Pakta je bil zagotoviti, da se v vseh fazah postopka v zvezi s čezmernim primanjkljajem v celoti upošteva predvsem gospodarsko in proračunsko ozadje. Tako Pakt za stabilnost in rast zagotavlja okvir, ki podpira politike vlad za hitro ponovno vzpostavitev trdnega proračunskega stanja, pri tem pa upošteva gospodarske razmere.

(4)

V skladu s členom 104(6) Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti je Svet 27. aprila 2009 na podlagi priporočila Komisije sklenil, da je v Grčiji obstajal čezmerni primanjkljaj (2).

(5)

V skladu s členom 104(7) Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti je Svet 27. aprila 2009, prav tako na podlagi priporočila Komisije, sprejel priporočilo (3), v katerem je grške organe pozval, naj najpozneje do leta 2010 odpravijo sedanje stanje čezmernega primanjkljaja, tako da se javnofinančni primanjkljaj verodostojno in trajnostno zniža pod 3 % BDP. V ta namen je Svet določil rok, do katerega morajo grški organi sprejeti učinkovite ukrepe, in sicer 27. oktober 2009.

(6)

Napredek pri izboljševanju zbiranja in obdelave statističnih podatkov, zlasti javnofinančnih, kot je zahteval Svet, ni zadovoljiv. Eurostat zaradi precejšnjih negotovosti glede številk, ki so jih priglasili grški organi, ni potrdil zadnjega popravka obvestila iz oktobra 2009. Vzpostavljeni postopki za zagotavljanje hitrih in točnih javnofinančnih podatkov, zahtevanih z veljavnim pravnim okvirom, so očitno neustrezni.

(7)

Na podlagi ocene ukrepov, ki jih je sprejela Grčija za zmanjšanje čezmernega primanjkljaja do leta 2010 na podlagi priporočila Sveta v skladu s členom 104(7) Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti, se sklene naslednje:

po priporočilu Sveta v skladu s členom 104(7) PES iz aprila 2009 so grški organi izvedli ukrepe za zmanjšanje primanjkljaja, ki so bili vključeni v zakon o proračunu za leto 2009, dopolnitev programa stabilnosti iz januarja 2009 in dodatni paket fiskalnih ukrepov iz marca 2009. Čeprav je bilo poslabšanje makroekonomskih pogojev izrazitejše od pričakovanj organov, pa so bile javne finance precej bolj oslabljene, kot bi bilo mogoče pričakovati zaradi upada, ki je bil večji od napovedanega, in v precejšnji meri zaradi proračunskih politik, ki jih je izvedla grška vlada. Izvajanje proračuna za leto 2009 zlasti na strani odhodkov kaže na precejšnje prekoračitve v letu 2009, katerih več kot polovica se pripisuje izdatkom za nadomestila za zaposlene, ki so višji od predvidenih v proračunu, in povečani kapitalski porabi. Na strani prihodkov kaže izvajanje proračuna za leto 2009 bistvene primanjkljaje v sistemu pobiranja davkov, vključno z izpolnjevanjem fiskalnih obveznosti,

grški organi so 25. junija 2009 napovedali dodatne diskrecijske ukrepe za zmanjšanje primanjkljaja, katerih proračunski vpliv naj bi po ocenah znašal približno 1,25 odstotne točke BDP. Vendar grški organi do danes večine teh ukrepov niso izvedli, ukrepi za skoraj eno odstotno točko BDP pa so bili začasni (enkratni) in usmerjeni v dodatne prihodke ter torej v nasprotju s priporočili Sveta, naj se prilagoditev proračuna v letu 2009 okrepi s trajnimi ukrepi, zlasti na strani odhodkov,

poleg tega ukrepi za konsolidacijo proračuna, ki so bili izvedeni v letu 2009, ne zadoščajo, da bi se dosegel ciljni javnofinančni primanjkljaj 3,7 % BDP v letu 2009. Ti ukrepi tudi niso usmerjeni v reševanje izzivov, ki izhajajo iz zunanjih neravnovesij in poslabšanega konkurenčnega stanja grškega gospodarstva, kot je priporočil Svet,

veliko zvišanje deleža dolga glede na BDP, ki je bilo napovedano, presega učinek poslabšanja stanja javnofinančnega neto zadolževanja, kar kaže na nezadostna prizadevanja za nadzor dejavnikov poleg neto zadolževanja, ki prispevajo k spremembi stopenj dolga.

(8)

Iz navedenega je mogoče sklepati, da so precejšnji primanjkljaji prihodkov in prekoračitve odhodkov privedli do velikega poslabšanja proračunskega stanja Grčije v letu 2009, ki ga je mogoče samo delno pripisati poslabšanju makroekonomskih pogojev, zato je vzrok zanj predvsem nezadosten odgovor grških organov na priporočilo Sveta aprila 2009 v skladu s členom 104(7) Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Grčija ni sprejela učinkovitih ukrepov na podlagi Priporočila Sveta z dne 27. aprila 2009 v roku, določenem v navedenem priporočilu.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na Helensko republiko.

V Bruslju, 19. januarja 2010

Za Svet

Predsednica

E. SALGADO


(1)  UL L 209, 2.8.1997, str. 6.

(2)  UL L 135, 30.5.2009, str. 21.

(3)  http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/publication14950_en.pdf