29.7.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

L 197/96


SKLEP SVETA 2009/569/SZVP

z dne 27. julija 2009

o podpori dejavnostim OPCW v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji ter zlasti člena 13(3) in člena 23(1) Pogodbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Evropski svet je 12. decembra 2003 sprejel Strategijo EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (v nadaljnjem besedilu: Strategija EU), ki v poglavju III vsebuje seznam ukrepov zoper širjenje tega orožja.

(2)

V Strategiji EU je izpostavljena ključna vloga Konvencije o kemičnem orožju (CWC) in Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) za svet brez kemičnega orožja. V okviru te strategije se je EU zavezala k prizadevanjem za vsesplošno sprejetje ključnih pogodb in sporazumov o razoroževanju in neširjenju orožja, med drugim tudi CWC. Cilji Strategije EU dopolnjujejo cilje, za katere si prizadeva OPCW v smislu njene odgovornosti za izvajanje CWC.

(3)

Svet je 22. novembra 2004 sprejel Skupni ukrep 2004/797/SZVP o podpori dejavnostim OPCW v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (1), po izteku veljavnosti pa sta mu sledila Skupni ukrep 2005/913/SZVP z dne 12. decembra 2005 (2) in Skupni ukrep 2007/185/SZVP z dne 19. marca 2007 (3). Zadnji preneha veljati 31. julija 2009.

(4)

V okviru dejavnega izvajanja poglavja III Strategije EU je treba nadaljevati intenzivno in ciljno usmerjeno pomoč EU za OPCW. Nadaljevati bi bilo treba ukrepe, povezane z univerzalizacijo CWC, ter jih prilagoditi in osredotočiti na vse manjše število držav nepogodbenic CWC. Te dejavnosti naj bi dopolnile nove dejavnosti za podporo posebnih projektov, ki jih vodi OPCW in so namenjene celovitemu izvajanju CWC, ter za okrepitev mednarodnega sodelovanja na področju kemičnih dejavnosti –

SKLENIL:

Člen 1

1.   Za namene takojšnje in praktične uporabe nekaterih elementov Strategije EU Evropska unija podpira dejavnosti OPCW z naslednjima ciljema:

krepitev zmogljivosti držav pogodbenic pri izpolnjevanju svojih obveznosti iz Konvencije in

promocija univerzalnosti s spodbujanjem držav nepogodbenic, naj se pridružijo Konvenciji.

2.   V tem smislu so projekti OPCW, ki ustrezajo ukrepom iz Strategije EU, naslednji:

 

Projekt I: Nacionalno izvajanje, preverjanje in univerzalnost

Dejavnosti:

dvostranski obiski za tehnično pomoč

usposabljanje carinskih uradnikov o tehničnih vidikih režima prenosov iz Konvencije

usposabljanje nacionalnih spremljevalcev

usposabljanje nacionalnih organov za uporabo orodja za elektronske izjave

terenska vaja za preventivno inšpekcijo

 

Projekt II: Mednarodno sodelovanje

Dejavnosti:

tečaj razvoja analitičnih sposobnosti

delavnica o CWC in varnosti kemičnih postopkov

 

Projekt III: Seminar – prispevek OPCW k razsežnosti in izzivom mednarodne varnosti

 

Projekt IV: Obiski predstavnikov izvršnega sveta v objektih za uničenje kemičnega orožja

 

Projekt V: Drugo zasedanje znanstvenega svetovalnega odbora

 

Projekt VI: Seminar – prispevek OPCW na področju varnosti in neširjenja orožja za množično uničevanje

 

Projekt VII: Pripravljenost držav pogodbenic za preprečevanje napadov s kemičnim orožjem in odzivanje nanje

Dejavnosti:

simulacijska vaja

regionalna delavnica o členu X Konvencije

 

Projekt VIII: Program za Afriko

Dejavnosti:

dvostranski obiski za tehnično pomoč

dejavnost za vzpostavljanje stikov – akademska in učna ustanova – Center Kofi Annan

usposabljanje carinskih uradnikov o tehničnih vidikih režima prenosov iz Konvencije

vzpostavljanje stikov z državami nepogodbenicami

tečaj razvoja analitičnih sposobnosti

vzpostavljanje stika z industrijskimi panogami – delavnica o CWC in varnosti kemičnih postopkov

regionalna delavnica – člen X in vprašanja regionalnega sodelovanja na področju pomoči in odzivanja na izredne razmere.

Navedeni projekti so podrobno opisani v Prilogi k Sklepu.

Člen 2

1.   Za izvajanje tega sklepa je odgovorno predsedstvo ob pomoči generalnega sekretarja Sveta/visokega predstavnika (GS/VP) za SZVP. Komisija v celoti sodeluje.

2.   Za tehnično izvajanje projekta iz člena 1(2) skrbi Tehnični sekretariat OPCW (v nadaljnjem besedilu: tehnični sekretariat). To nalogo opravlja v okviru odgovornosti predsedstva in pod nadzorom GS/VP. Za te namene GS/VP sklene potrebne dogovore s tehničnim sekretariatom.

3.   Predsedstvo, GS/VP in Komisija se v skladu s svojimi pristojnostmi o projektu redno koordinirajo.

Člen 3

1.   Referenčni finančni znesek za izvajanje projektov iz člena 1(2) je 2 110 000 EUR.

2.   Izdatki, ki se financirajo iz zneska, določenega v odstavku 1, se upravljajo v skladu s postopki in pravili, ki se uporabljajo za splošni proračun Evropskih skupnosti.

3.   Komisija nadzira pravilno upravljanje izdatkov iz odstavka 1. V ta namen s tehničnim sekretariatom sklene sporazum o financiranju. V sporazumu o financiranju je določeno, da tehnični sekretariat zagotovi razpoznavnost prispevka EU, ustrezno njegovemu obsegu.

4.   Komisija si prizadeva skleniti sporazum o financiranju iz odstavka 3, kakor hitro je to mogoče po začetku veljavnosti tega sklepa. Če ima Komisija v tem postopku kakršne koli težave, o tem obvesti Svet, kakor tudi o datumu sklenitve sporazuma. Komisija objavi v seriji C Uradnega lista Evropske unije obvestilo o datumu sklenitve sporazuma o financiranju.

Člen 4

Predsedstvo, ki mu pomaga GS/VP, poroča Svetu o izvajanju tega sklepa na podlagi rednih poročil tehničnega sekretariata. Ta poročila so podlaga za ocenjevanje, ki ga izvede Svet. Komisija v celoti sodeluje. Poroča o finančnih vidikih projektov iz člena 1(2).

Člen 5

1.   Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

2.   Ta sklep preneha veljati 18 mesecev po sklenitvi sporazuma o financiranju iz člena 3(3). Vendar pa preneha veljati 6 mesecev po začetku veljavnosti Sklepa, če sporazum o financiranju v tem času ni bil sklenjen.

Člen 6

Ta sklep se objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 27. julija 2009

Za Svet

Predsednik

C. BILDT


(1)  UL L 349, 25.11.2004, str. 63.

(2)  UL L 331, 17.12.2005, str. 34.

(3)  UL L 85, 27.3.2007, str. 10.


PRILOGA

Podpora EU dejavnostim OPCW v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje

Projekt I: Nacionalno izvajanje, preverjanje in univerzalnost

Cilj:

Okrepiti zmogljivost držav pogodbenic pri izpolnjevanju svojih obveznosti iz Konvencije in spodbuditi države nepogodbenice, da bolje razumejo koristi pridružitve Konvenciji in se bolj vključijo v dejavnosti OPCW.

Namen:

—   Namen 1

države pogodbenice dosežejo napredek pri:

izpolnjevanju zahtev nacionalnega izvajanja iz člena VII Konvencije,

spoštovanju svojih izjav in zahtev iz izjav o inšpekciji iz člena VI Konvencije,

razumevanju postopkov, ki jih zajema preventivna inšpekcija iz člena IX Konvencije, pa tudi ustreznih izzivov in drugih vprašanj.

—   Namen 2

države nepogodbenice se bolj vključijo v dejavnosti OPCW ter bolje razumejo Konvencijo in njene koristi.

Rezultati:

—   Rezultat 1

nacionalni organi okrepijo zmogljivost za pripravo nacionalne izvedbene zakonodaje,

carinski uradniki okrepijo zmogljivost za opredelitev kemikalij, pomembnih za Konvencijo, in nacionalnim organom predložijo natančne podatke o prenosih kemikalij s seznama,

nacionalni organi okrepijo zmogljivost za pravočasno pripravo in predložitev izjav, zlasti v elektronski obliki,

uradniki nacionalnih organov so usposobljeni za spremljanje inšpekcijskih skupin OPCW,

države pogodbenice bolje poznajo mehanizme preventivne inšpekcije kot temeljnega orodja za preverjanje, ki jim je na razpolago za pojasnitev morebitnega nespoštovanja Konvencije,

države pogodbenice imajo zagotovilo za pripravljenost tehničnega sekretariata, da uspešno izvaja preventivne inšpekcije in učinkovito izvaja režim za preverjanje iz Konvencije.

—   Rezultat 2

države nepogodbenice so bolj vključene v dejavnosti OPCW ter bolje razumejo koristi pridružitve Konvenciji in so bolj vključene v dejavnosti OPCW.

Dejavnosti:

Dvostranski obiski za tehnično pomoč: z obiski za tehnično pomoč se bo zagotovila podpora državam pogodbenicam; ti bodo zasnovani za vsak primer posebej, izvedeni pa tako, da bodo omogočili usmerjeno pomoč za izpolnitev zahtev, za katere so prosile države pogodbenice. Narava te pomoči bo vključevala prizadevanje za seznanitev in vzpostavitev stikov s pomočjo nacionalnih delavnic za ozaveščanje, specializiranih tečajev usposabljanja, pomoči pri oblikovanju nacionalne izvedbene zakonodaje in s tem povezanih ukrepov ter tem, povezanih s panogami iz člena VI.

Usposabljanje carinskih uradnikov o tehničnih vidikih režima prenosov iz Konvencije: podpora carinskim uradnikom je bila zagotovljena v okviru prejšnjih treh skupnih ukrepov. Na podlagi pridobljenih izkušenj se bodo poskušali navezati stiki s carinskimi uradniki na tečajih usposabljanja, da bi izboljšali zbiranje in prenos podatkov o uvozih in izvozih kemikalij s seznama nacionalnim organom. Izvedeni regionalni in podregionalni tečaji usposabljanja bodo ponudili praktične prikaze in vaje.

Usposabljanje nacionalnih spremljevalcev: organiziran bo tečaj za ozaveščanje držav pogodbenic o njihovih pravicah in obveznostih pri izvajanju inšpekcij iz člena VI. Dejansko usposabljanje nacionalnih spremljevalcev bo izvedeno v okviru podregionalnega tečaja usposabljanja, da bi zagotovili ustrezne informacije o režimu za preverjanje, zlasti izvajanju inšpekcij iz člena VI. Takšen tečaj usposabljanja bo vključeval tudi praktične dejanske vaje v objektu in simulacijske vaje.

Usposabljanje nacionalnih organov za uporabo orodja za elektronske izjave: tečaji in delavnice za seznanitev na regionalni ali podregionalni ravni bodo osebju nacionalnih organov ponudili orodja in znanje za zbiranje, hrambo in analizo informacij o proizvodnji, predelavi in porabi kemikalij z dvojno rabo; tako bodo bolje pripravljeni za predložitev natančnih in pravočasnih izjav ter za opredelitev kakršnih koli potencialnih groženj in/ali dejavnosti širjenja orožja za množično uničevanje.

Terenska vaja za preventivno inšpekcijo: izvedena bo celovita terenska vaja, da bi povečali znanje držav pogodbenic in njihovo razumevanje postopkov, ki jih zajema preventivna inšpekcija. Ta vaja bo ponudila tudi priložnost za tehnični sekretariat, da preskusi in izboljša svoje veščine in zmogljivosti za organizacijo preventivnih inšpekcij ter za opredelitev problemov, ki bi – če jih ne bi poznali in odpravili – lahko vplivali na sposobnost sekretariata, da učinkovito opravlja prave preventivne inšpekcije.

Vzpostavljanje stikov z državami nepogodbenicami: predstavniki držav nepogodbenic, ki lahko vplivajo na nacionalne ukrepe za pristop/ratifikacijo, in tisti, ki so neposredno vključeni v vprašanja pomembnosti Konvencije, bodo dobili podporo za udeležbo pri različnih programih, ki jih organizira oddelek za mednarodno sodelovanje in pomoč. Ti programi bodo vključevali regionalne delavnice za nacionalne organe držav pogodbenic in regionalne delavnice za carinske organe. Uslužbenci oddelka za zunanje odnose tehničnega sekretariata bodo po potrebi tudi prejeli podporo za udeležbo na teh srečanjih, da bi vzpostavili potrebne stike in sodelovanje z udeleženci iz držav nepogodbenic, ki so prejeli podporo. Poleg tega in po potrebi so v tej shemi podpore državam nepogodbenicam predvideni tudi prirejeni obiski in ureditve, ki vključujejo države nepogodbenice.

Projekt II: Mednarodno sodelovanje

Cilj:

Okrepiti tehnološko zmogljivost držav pogodbenic s pomočjo mednarodnega sodelovanja na področju kemičnih dejavnosti za namene, ki v Konvenciji niso prepovedani.

Namen:

—   Namen 1

države pogodbenice z razvijajočim se gospodarstvom ali gospodarstvom v prehodu sodelujejo pri pobudah za mednarodno sodelovanje na področju uporabe kemije v miroljubne namene,

države pogodbenice z razvijajočim se gospodarstvom ali gospodarstvom v prehodu okrepijo zmogljivost svojih javno financiranih laboratorijev za izvajanje Konvencije na področju uporabe kemije v miroljubne namene.

—   Namen 2

države pogodbenice z razvijajočim se gospodarstvom ali gospodarstvom v prehodu napredujejo pri spodbujanju nacionalnega izvajanja Konvencije, povezanega z industrijskimi panogami, v skladu s členom XI, in sicer s pomočjo izboljšanja pristopov upravljanja varnosti kemičnih postopkov.

Rezultati:

—   Rezultat 1

večja zmogljivost držav pogodbenic z razvijajočim se gospodarstvom ali gospodarstvom v prehodu, da sodelujejo pri pobudah za mednarodno sodelovanje na področju uporabe kemije v miroljubne namene,

višja stopnja tehnične usposobljenosti v javno financiranih laboratorijih v državah pogodbenicah z razvijajočim se gospodarstvom ali gospodarstvom v prehodu, da analizirajo kemikalije, povezane z nacionalnim izvajanjem Konvencije, in za uporabo kemije v miroljubne namene z uporabo sodobnih analitičnih metod, zlasti plinskim kromatografom (GC) in plinskim kromatogramom–masno spektrometrijo (GC–MS).

—   Rezultat 2

večja sposobnost držav pogodbenic, katerih gospodarstvo je v razvoju ali v prehodnem obdobju, da sodelujejo pri pobudah za mednarodno sodelovanje na področju uporabe kemikalij v miroljubne namene,

višja raven zmogljivosti in razumevanja osebja v malih in srednje velikih podjetjih, predstavnikov združenj industrije in nacionalnih organov ali vladnih institucij držav pogodbenic, katerih gospodarstvo je v razvoju ali v prehodnem obdobju, glede praks na področju upravljanja varnosti v malih in srednje velikih kemičnih podjetjih.

Dejavnosti:

Tečaj razvoja analitičnih sposobnosti: na tem dvotedenskem tečaju bodo udeleženci deležni teoretičnega usposabljanja, pridobili pa bodo tudi praktične izkušnje s plinskim kromatografom (GC) in plinskim kromatogramom–masno spektrometrijo (GC–MS), vključno s strojno opremo, sistemi potrjevanja in optimizacije ter reševanjem problemov. Poudarek bo tudi na pripravi vzorcev iz okolja in analizah GC in GC–MS teh vzorcev za kemikalije, povezane s Konvencijo. Udeleženci bodo prejeli tudi intenzivno praktično usposabljanje za pripravo različnih vzorčnih matric za analizo GC z detektorji za selekcijo elementov in z GC–MS z vplivanjem na elektrone in s kemično ionizacijo, seznanjeni pa bodo tudi z vrsto postopkov za izločevanje, očiščenje in derivatizacijo. Tečaj bo izveden s podporo VERIFIN/TU Delft ali podobne priznane institucije, izbrane na podlagi preglednega postopka.

Vzpostavljanje stika z industrijskimi panogami – delavnica o CWC in varnosti kemičnih postopkov: pripravljena bo predstavitev Konvencije in mednarodnih programov sodelovanja, izvedenih v skladu s Konvencijo. Na delavnici bo med drugim potekala razprava o najboljših praksah v industriji in elementih koncepta za postopek upravljanja varnosti. Delavnica bo zajela tudi pregled postopka analize tveganj (PHA) ter tveganje in obratovalnost (HAZOP), načela človeškega faktorja, upravljanje sprememb ter kulturo varnosti/sodelovanje zaposlenih.

Projekt III: Seminar – prispevek OPCW k razsežnosti in izzivom mednarodne varnosti

Cilj:

Podpreti učinkovito izvajanje Konvencije in povečati razumevanje njenega splošnega prispevka k mednarodnemu miru in varnosti.

Namen:

Namen 1 – zagotoviti celovit pregled nalog in pomena Konvencije v strukturi mednarodne varnosti.

Namen 2 – ozaveščanje pomembnejših zainteresiranih strani iz Konvencije na nacionalni, regionalni in mednarodni ravni o določbah Konvencije in strategijah za izvajanje.

Namen 3 – spodbujanje povezovanja in sinergij ter drugih načinov sodelovanja med organi na področju mednarodne varnosti.

Rezultati:

Rezultat 1 – zainteresirane strani so bolje obveščene o pomenu Konvencije in okrepijo svojo podporo delovanju OPCW, vključno z njenim globalnim programom in dejavnostmi.

Rezultat 2 – zainteresirane strani so bolje seznanjene s Konvencijo in inovativnimi strategijami za njeno izvajanje.

Rezultat 3 – države, ki niso pogodbenice, so okrepile dialog in sodelovanje z OPCW, da bi olajšale svoja prizadevanja za pristop h Konvenciji.

Rezultat 4 – kemična industrija izboljša svojo sposobnost za usklajevanje skupnih pobud za izvajanje Konvencije.

Dejavnost:

Seminar: potekal bo v Haagu ali v zainteresirani državi pogodbenici. Osebje tehničnega sekretariata in predstavniki drugih medvladnih organizacij, države pogodbenice, kemična industrija in akademiki bodo predstavili pomembna vprašanja, povezana s Konvencijo. Ta dogodek bo tehničnemu sekretariatu omogočil dvostranska posvetovanja s sodelujočimi mednarodnimi organizacijami in državami nepogodbenicami. Ta seminar bo organiziran v partnerstvu ali ob podpori države gostiteljice in drugih zainteresiranih (ali zadevnih) organizacij.

Projekt IV: Obiski predstavnikov izvršnega sveta v objektih za uničenje kemičnega orožja

Cilj:

Napredek na področju odprave zalog kemičnega orožja in obratov za izdelovanje kemičnega orožja, za katere veljajo ukrepi preverjanja iz Konvencije.

Namen:

Namen 1 – države pogodbenice lahko spremljajo napredek pri doseganju popolnega uničenja zalog kemičnega orožja in lahko opredelijo ter obravnavajo težave v zgodnji fazi.

Namen 2 – države pogodbenice so bolj prepričane v obstoj oprijemljivih in konkretnih ukrepov za popolno uničenje zalog kemičnega orožja.

Rezultati:

Rezultat 1 – države pogodbenice bolje razumejo težave in tehnična vprašanja v zvezi z uničenjem kemičnega orožja.

Rezultat 2 – države pogodbenice so bolj prepričane v obstoj oprijemljivih in konkretnih ukrepov za popolno uničenje zalog kemičnega orožja.

Dejavnost:

Obiski obratov za uničenje kemičnega orožja: do sedaj so bili opravljeni trije obiski – oktobra 2007 v obratu za uničenje kemičnega orožja v Annistonu v ZDA, septembra 2008 v obratu za uničenje kemičnega orožja v Ščučju v Ruski federaciji ter junija 2009 v obratih za uničenje kemičnega orožja v Pueblu in v Umatillu v ZDA. Ti obiski so bili koristni pri obravnavanju vprašanj in pomislekov o programu držav pogodbenic, ki imajo takšno orožje, za izpolnitev svojih obveznosti glede uničenja svojega kemičnega orožja v okviru odobrenega podaljšanega roka. Zato je v skladu s sklepom konference jasno, da bodo v letih do 2012 v obeh državah pogodbenicah, ki imata takšno orožje, potekali dodatni obiski operativnih obratov za uničenje kemičnega orožja in obratov, ki so trenutno v gradnji.

Projekt V: Drugo zasedanje znanstvenega svetovalnega odbora

Cilj:

Omogočiti konferenci držav pogodbenic, izvršnemu svetu in državam pogodbenicam lažje upoštevanje napredka na področju znanosti in tehnologije ter njegovega možnega vpliva na izvajanje Konvencije.

Namen:

Generalnemu direktorju omogočiti, da daje posebne nasvete organom za oblikovanje politike OPCW in državam pogodbenicam v zvezi s področji znanosti in tehnologije, ki zadevajo Konvencijo.

Rezultati:

Rezultat 1 – države pogodbenice prejemajo nasvete in priporočila v zvezi s področji znanosti in tehnologije, ki zadevajo Konvencijo.

Rezultat 2 – države pogodbenice so stalno in bolje informirane v zvezi s področji znanosti in tehnologije, ki zadevajo Konvencijo.

Dejavnost:

Znanstveno svetovalni odbor: jeseni leta 2009 bo drugo zasedanje znanstveno svetovalnega odbora v Haagu. V treh dneh zasedanja bo znanstveno svetovalni odbor nadaljeval obravnavanje vprašanj, povezanih z napredkom na področju znanosti in tehnologije ter z njegovim možnim vplivom na izvajanje Konvencije. Na zasedanju bo obravnavano tudi poročilo začasne delovne skupine za vzorčenje in analizo, ki bo pripravljeno na seji te delovne skupine pred drugim zasedanjem znanstveno svetovalnega odbora. Začasna delovna skupina obravnava vprašanja, povezana z novimi/dodatnimi tehnikami za analizo na kraju samem, analizo izven kraja nastanka in analizo toksinov (ricin in saksitoksin) na kraju samem in izven njega.

Projekt VI: Seminar – prispevek OPCW na področju varnosti in neširjenja orožja za množično uničevanje

Cilj:

Podpreti globalna prizadevanja za neširjenje orožja za množično uničevanje, zlasti kemičnega orožja.

Namen:

Namen 1 – nacionalni organi in druge zainteresirane strani, udeležene pri izvajanju Konvencije, okrepijo svoje zmogljivosti, da bi pomagale pri preprečevanju širitve kemičnega orožja in uporabe kemikalij pri terorističnih napadih.

Namen 2 – ustanovi se večstranski forum za sodelovanje kot orodje za podporo posebnim dejavnostim držav pogodbenic na področju neširjenja kemičnega orožja in boja proti terorizmu.

Rezultati:

Rezultat 1 – zainteresirane strani Konvencije se bolje zavedajo nevarnosti širitve in izzivov, ki jih predstavljata kemično orožje in uporaba strupenih kemikalij v terorističnih napadih.

Rezultat 2 – države pogodbenice so bolje pripravljene na soočanje z grožnjami terorizma, ki vključuje uporabo strupenih kemikalij v različnih okoljih.

Rezultat 3 – nacionalni organi ter zadevni nacionalni in mednarodni partnerji, kemična industrija, akademiki in OPCW lahko tvorijo sinergije in vzpostavijo nadaljnje stike za dosego skupnega cilja, tj. polnega in učinkovitega izvajanja Konvencije.

Rezultat 4 – države pogodbenice, katerih gospodarstvo je v razvoju ali v prehodnem obdobju, sodelujejo pri izmenjavi znanja in izkušenj v zvezi s preverjanjem in drugimi ukrepi izvajanja ter bolje poznajo najnovejša dogajanja v okviru režima za preverjanje iz Konvencije in zaščite pred kemičnim orožjem.

Dejavnost:

Seminar: tehnični sekretariat bo na seminarju predstavil različna vprašanja, povezana z izvajanjem Konvencije, in svoj prispevek k varnosti in neširjenju orožja. Različne zainteresirane strani Konvencije bodo pripravile predstavitve, v okviru seminarja pa bodo organizirane tudi posebne delovne skupine o zadevnih vidikih, povezanih z nevarnostjo širitve kemičnega orožja in uporabe strupenih kemikalij v terorističnih napadih. Seminar bo tudi priložnost za razpravo ter vprašanja in odgovore v zvezi z zadevami, povezanimi s prispevkom OPCW k varnosti in neširjenju orožja.

Projekt VII: Pripravljenost držav pogodbenic za preprečevanje napadov s kemičnim orožjem in odzivanje nanje

Cilj:

Prispevati k razvoju nacionalnih zmogljivosti držav pogodbenic, da bi zmanjšali nevarnost terorističnega napada s kemikalijami in izboljšali odziv na zahteve za pomoč v primeru uporabe ali nevarnosti uporabe kemikalij.

Namen:

—   Namen 1 – države pogodbenice, katerih gospodarstvo je v razvoju ali v predhodnem obdobju, okrepijo svoje zmogljivosti, da bi:

zmanjšale nevarnost morebitnega dostopa teroristov do materiala, opreme in znanja, ki bi jih lahko uporabili v terorističnem napadu na kemične tovarne,

ocenile primernost obstoječih načrtov, politik in postopkov za odziv na teroristični napad na kemične tovarne,

se odzvale v primeru terorističnega napada s kemikalijami,

izvajale postopke odločanja, vključno z izmenjavo informacij in usklajevanjem ukrepov z nacionalnimi in mednarodnimi partnerji v primeru terorističnega napada na kemične tovarne,

začele oblikovati platformo za sodelovanje med ciljnimi skupinami za odzivanje v primeru terorizma s sprostitvijo strupenih kemikalij.

—   Namen 2

države pogodbenice se bolje zavedajo pomena pravočasne oddaje popolnih izjav o nacionalnih programih, povezanih z zaščito,

države pogodbenice prispevajo k pripravljenosti OPCW za odziv na zahtevo po pomoči,

države pogodbenice v regijah in podregijah se spodbujajo k navezovanju stikov za oblikovanje regionalnih mrež za boljši usklajeni odziv na izredne razmere zaradi kemičnega orožja.

Rezultati:

—   Rezultat 1 – boljše zavedanje držav pogodbenic, katerih gospodarstvo je v razvoju ali prehodnem obdobju, v zvezi z:

uporabo strupenih kemikalij s strani teroristov ali/in varnostjo in zaščito v kemičnih tovarnah,

potrebo po spodbujanju sodelovanja glede izrednih razmer zaradi kemičnega orožja v primeru terorističnega napada.

—   Rezultat 2 – okrepljena zmogljivost držav pogodbenic, katerih gospodarstvo je v razvoju ali prehodnem obdobju, da:

zmanjšajo nevarnost morebitnega dostopa teroristov do materiala, opreme in znanja, ki bi jih lahko uporabili v terorističnem napadu na kemične tovarne,

se odzovejo v primeru terorističnega napada s strupenimi kemikalijami,

izmenjajo informacije in uskladijo ukrepe z nacionalnimi in mednarodnimi partnerji v primeru terorističnega napada na kemične tovarne.

—   Rezultat 3 – države pogodbenice se zavedajo pomena pravočasne oddaje popolnih izjav o nacionalnih programih, povezanih z zaščito.

—   Rezultat 4 – države pogodbenice so v boljšem položaju, da ponudijo pomoč OPCW v odziv na zahtevo po pomoči.

—   Rezultat 5 – države pogodbenice so razvile stike, ki lahko prinesejo prihodnje regionalno sodelovanje za odzivanje na izredne razmere z zvezi s kemičnim orožjem.

Dejavnosti:

Simulacijska vaja: cilj te dejavnosti je razvijanje zmogljivosti držav pogodbenic za zmanjšanje nevarnosti, da bi bilo kemično orožje pridobljeno ali uporabljeno v teroristične namene. Tu bo vključeno preprečevanje možnega dostopa teroristov do materiala, opreme in znanja, ki bi se lahko uporabili pri razvoju in proizvodnji kemičnega orožja. Razdelan bo podroben koncept simulacijske vaje. Osnovni scenarij vaje bo teroristični napad na kemično trgovino s sprostitvijo strupenih kemikalij. Simulacijska vaja bo preučila odločanje različnih organov vlade, izmenjavo informacij in zagotavljanje pomoči med zadevnimi nacionalnimi in mednarodnimi organizacijami. Simulacijska vaja bo v prihodnosti ponovljena v drugih regijah na podlagi modula, ki ga bosta razvila tehnični sekretariat in države pogodbenice. Te dejavnosti se bo udeležilo osebje iz sorodnih odsekov oddelka za mednarodno sodelovanje in pomoč, oddelka za preverjanje in oddelka za inšpekcije. Simulacijsko vajo bo pripravil urad za posebne projekte.

Regionalna delavnica: namen regionalne delavnice je spodbuditi razpravo in analizo različnih zadev, povezanih s pomočjo in zaščito, s posebnim poudarkom na področjih, kot so pravice in dolžnosti držav pogodbenic v skladu s členom X Konvencije, predložitev izjav v zvezi s programi zaščite, analiza pomanjkljivosti in problematičnih vidikov iz člena X ter pregled dejavnosti pomoči in zaščite v regiji. Države pogodbenice bodo pripravile predstavitve z namenom izmenjave izkušenj in pridobljenih znanj.

Projekt VIII: Program za Afriko

Cilj:

Okrepiti zmogljivost držav pogodbenic pri izpolnjevanju svojih obveznosti iz Konvencije in spodbuditi države nepogodbenice, da bolje razumejo koristi pridružitve Konvenciji in se bolj vključijo v dejavnosti OPCW.

Namen:

—   Namen 1 – afriške države pogodbenice dosežejo napredek pri:

izpolnjevanju zahtev nacionalnega izvajanja iz člena VII Konvencije,

spoštovanju svojih izjav in zahtev iz izjav o inšpekciji iz člena VI Konvencije.

—   Namen 2

afriške države pogodbenice dosežejo napredek pri: vključevanju Konvencije v učni načrt mednarodnega učnega centra Kofija Annana za vzdrževanje miru (KAIPTC).

—   Namen 3

države nepogodbenice se bolj vključijo v dejavnosti OPCW ter bolje razumejo Konvencijo in njene koristi.

—   Namen 4

afriške države pogodbenice z razvijajočim se gospodarstvom ali gospodarstvom v prehodu sodelujejo pri pobudah za mednarodno sodelovanje na področju uporabe kemije v miroljubne namene,

afriške države pogodbenice z razvijajočim se gospodarstvom ali gospodarstvom v prehodu okrepijo zmogljivost svojih javno financiranih laboratorijev za izvajanje Konvencije na področju uporabe kemije v miroljubne namene.

—   Namen 5

afriške države pogodbenice okrepijo zavedanje glede pomena pravočasne oddaje popolnih izjav o nacionalnih programih, povezanih z zaščito,

afriške države pogodbenice prispevajo k pripravljenosti OPCW za odziv na zahtevo po pomoči,

afriške države pogodbenice v regijah in podregijah se spodbujajo k navezovanju stikov za oblikovanje regionalnih mrež za boljši usklajeni odziv na izredne razmere zaradi kemičnega orožja.

Rezultati:

—   Rezultat 1

nacionalni organi okrepijo zmogljivost za pripravo nacionalne izvedbene zakonodaje,

carinski uradniki okrepijo zmogljivost za opredelitev kemikalij, pomembnih za Konvencijo, in nacionalnim organom predložijo natančne podatke o prenosih kemikalij s seznama,

nacionalni organi okrepijo zmogljivost za pravočasno pripravo in predložitev izjav, zlasti v elektronski obliki,

uradniki nacionalnih organov so usposobljeni za spremljanje inšpekcijskih skupin OPCW.

—   Rezultat 2

osebje pri KAIPTC in udeleženci programov centra bodo bolje seznanjeni s Konvencijo.

—   Rezultat 3

države nepogodbenice so bolj vključene v dejavnosti OPCW ter bolje razumejo koristi pridružitve Konvenciji.

—   Rezultat 4

večja zmogljivost afriških držav pogodbenic z razvijajočim se gospodarstvom ali gospodarstvom v prehodu, da sodelujejo pri pobudah za mednarodno sodelovanje na področju uporabe kemije v miroljubne namene,

višja stopnja tehnične usposobljenosti v javno financiranih laboratorijih v afriških državah pogodbenicah z razvijajočim se gospodarstvom ali gospodarstvom v prehodu, da analizirajo kemikalije, povezane z nacionalnim izvajanjem Konvencije, in za uporabo kemije v miroljubne namene z uporabo sodobnih analitičnih metod, zlasti GC in GC–MS,

večja zmogljivost afriških držav pogodbenic z razvijajočim se gospodarstvom ali gospodarstvom v prehodu, da sodelujejo pri pobudah za mednarodno sodelovanje na področju uporabe kemikalij v miroljubne namene,

višja raven zmogljivosti in razumevanja osebja v malih in srednje velikih podjetjih, predstavnikov združenj industrije in nacionalnih organov/vladnih institucij afriških držav pogodbenic, katerih gospodarstvo je v razvoju ali v prehodnem obdobju, glede praks na področju upravljanja varnosti v malih in srednje velikih kemičnih podjetjih.

—   Rezultat 5

afriške države pogodbenice se zavedajo pomena pravočasne oddaje popolnih izjav o nacionalnih programih, povezanih z zaščito,

afriške države pogodbenice so bolje pripravljene na ponudbo pomoči OPCW v odziv na zahtevo po pomoči,

afriške države pogodbenice so razvile stike, ki lahko prinesejo prihodnje regionalno sodelovanje za odzivanje na izredne razmere z zvezi s kemičnim orožjem.

Dejavnosti:

Dvostranski obiski za tehnično pomoč: z obiski za tehnično pomoč se bo zagotovila podpora afriškim državam pogodbenicam; ti bodo zasnovani za vsak primer posebej, izvedeni pa tako, da bodo omogočili usmerjeno pomoč za izpolnitev zahtev, za katere so prosile afriške države pogodbenice. Narava te pomoči bo vključevala prizadevanje za seznanitev in vzpostavitev stikov s pomočjo nacionalnih delavnic za ozaveščanje, specializiranih tečajev usposabljanja, pomoči pri oblikovanju nacionalne izvedbene zakonodaje in s tem povezanih ukrepov ter tem, povezanih s panogami iz člena VI.

Dejavnost za vzpostavljanje stikov – akademska in učna ustanova – Center Kofi Annan: osebje OPCW bo obiskalo KAIPTC in predstavilo različne vidike Konvencije. Ker KAIPTC ponuja širok spekter programov usposabljanja za vojaške uradnike in osebje javne uprave, ki naj bi oblikovali politiko v vladi, je ta dejavnost tehničnega sekretariata za vzpostavljanje stikov namenjena spodbujanju vključevanja Konvencije v učni načrt KAIPTC.

Usposabljanje carinskih uradnikov o tehničnih vidikih režima prenosov iz Konvencije: podpora carinskim uradnikom je bila zagotovljena v okviru prejšnjih treh skupnih ukrepov. Na podlagi pridobljenih izkušenj se bodo poskušali navezati stiki s carinskimi uradniki na tečajih usposabljanja, da bi izboljšali zbiranje in prenos podatkov o uvozih in izvozih kemikalij s seznama nacionalnim organom. Izvedeni regionalni in podregionalni tečaji usposabljanja bodo ponudili praktične prikaze in vaje.

Vzpostavljanje stikov z državami nepogodbenicami: predstavniki afriških držav nepogodbenic, ki lahko vplivajo na odnos do pristopa/ratifikacije, in tisti, ki so neposredno vključeni v vprašanja pomembnosti Konvencije, bodo dobili podporo za udeležbo pri različnih programih, ki jih organizira oddelek za mednarodno sodelovanje. Ti programi bodo vključevali regionalne delavnice za nacionalne organe držav pogodbenic in regionalne delavnice za carinske organe. Uslužbenci oddelka za zunanje odnose tehničnega sekretariata bodo po potrebi tudi prejeli podporo za udeležbo na teh srečanjih, da bi vzpostavili potrebne stike in sodelovanje z udeleženci iz držav nepogodbenic, ki so prejeli podporo.

Tečaj razvoja analitičnih sposobnosti: na tem dvotedenskem tečaju bodo udeleženci iz afriških držav deležni teoretičnega usposabljanja in pridobili praktične izkušnje s plinskim kromatografom in plinskim kromatogramom–masno spektrometrijo, vključno s strojno opremo, sistemi potrjevanja in optimizacije ter reševanjem problemov. Poudarek bo tudi na pripravi vzorcev iz okolja in analizah GC in GC–MS teh vzorcev za kemikalije, povezane s Konvencijo. Udeleženci bodo prejeli tudi intenzivno praktično usposabljanje za pripravo različnih vzorčnih matric za analizo GC z detektorji za selekcijo elementov in z GC–MS z vplivanjem na elektrone in s kemično ionizacijo, seznanjeni pa bodo tudi z vrsto postopkov za izločevanje, očiščenje in derivatizacijo. Tečaj bo izveden s podporo VERIFIN/TU Delft ali podobne priznane institucije, izbrane na podlagi preglednega postopka.

Vzpostavljanje stika z industrijskimi panogami – delavnica o CWC in varnosti kemičnih postopkov: pripravljena bo predstavitev Konvencije in mednarodnih programov sodelovanja, izvedenih v skladu s Konvencijo. Na delavnici bo med drugim potekala razprava o najboljših praksah v industriji in elementih koncepta za postopek upravljanja varnosti. Delavnica bo zajela tudi pregled postopka analize tveganj (PHA) ter tveganje in obratovalnost (HAZOP), načela človeškega faktorja, upravljanje sprememb ter kulturo varnosti/sodelovanje zaposlenih.

Regionalna delavnica – člen X in vprašanja regionalnega sodelovanja na področju pomoči in odzivanja na izredne razmere: namen regionalne delavnice je spodbuditi razpravo in analizo različnih zadev, povezanih s pomočjo in zaščito, s posebnim poudarkom na področjih, kot so pravice in dolžnosti držav pogodbenic v skladu s členom X Konvencije, predložitev izjav v zvezi s programi zaščite, analiza pomanjkljivosti in problematičnih vidikov člena X ter pregled dejavnosti pomoči in zaščite v regiji. Afriške države pogodbenice bodo pripravile predstavitve z namenom izmenjave izkušenj in pridobljenih znanj.