13.12.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

L 335/3


UREDBA KOMISIJE (ES) št. 1242/2008

z dne 8. decembra 2008

o določitvi tipologije Skupnosti za kmetijska gospodarstva

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta 79/65/EGS z dne 15. junija 1965 o vzpostavitvi mreže za zbiranje računovodskih podatkov o dohodkih in poslovanju kmetijskih gospodarstev v Evropski gospodarski skupnosti (1) in zlasti členov 4(4), 6(2) in 7(3) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Proizvodne strukture in sistemi v Skupnosti so zelo raznoliki. Za namen lažjega izvajanja analiz strukturnih značilnosti kmetijskih gospodarstev in njihovih gospodarskih rezultatov je bila z Odločbo Komisije 85/377/EGS z dne 7. junija 1985 o določitvi tipologije Skupnosti za kmetijska gospodarstva (2) določena ustrezna in homogena klasifikacija kmetijskih gospodarstev glede na ekonomsko velikost in tip kmetovanja.

(2)

Tipologija Skupnosti mora biti določena tako, da omogoča združitev homogenih skupin kmetijskih gospodarstev, z večjo ali manjšo stopnjo agregacije, in da omogoča opravljanje primerjave stanja na kmetijskih gospodarstvih.

(3)

Glede na naraščajočo pomembnost donosnih dejavnosti, ki so neposredno povezane s kmetijskim gospodarstvom, razen kmetijskih dejavnosti na kmetijskem gospodarstvu, za dohodke kmetov, je treba v tipologijo Skupnosti vključiti klasifikacijsko spremenljivko, ki odraža pomembnost drugih donosnih dejavnosti, ki so neposredno povezane s kmetijskim gospodarstvom.

(4)

Za namen izpolnitve ciljev iz členov 4(1), 6(1)(b) in 7(2) Uredbe 79/65/EGS je treba določiti pravila za izvajanje tipologije Skupnosti. Poleg tega se mora tipologija Skupnosti uporabljati za poročevalske kmetije, ki uporabljajo računovodske podatke, zbrane prek Mreže knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev (FADN).

(5)

Na podlagi Priloge IV k Uredbi (ES) št. 1166/2008 z dne 19. novembra 2008 Evropskega parlamenta in Sveta o raziskovanjih strukture kmetijskih gospodarstev in metod kmetijske proizvodnje ter razveljavitvi Uredbe Sveta (EGS) št. 571/88 (3), morajo biti raziskovanja o strukturi kmetij, ki temeljijo na vzorcu, statistično reprezentativna v smislu vrste in velikosti kmetijskih gospodarstev v skladu s tipologijo Skupnosti. Zaradi tega se mora tipologija Skupnosti uporabljati tudi za kmetijska gospodarstva, za katera se podatki zbirajo prek raziskovanj o strukturi kmetij.

(6)

Tip kmetovanja in ekonomsko velikost kmetijskega gospodarstva je treba določiti na podlagi ekonomskega merila, ki je vedno pozitivno. Zato je ustrezno uporabiti standardni rezultat. Seznam proizvodov, za katere je treba izračunati standardne rezultate, je treba uskladiti s seznami značilnosti raziskovanj o strukturi kmetij v skladu z Uredbo (ES) št. 1166/2008. Da bi se omogočila uporaba tipologije kmetijskih gospodarstev v FADN, je treba sestaviti tabelo ujemanja med značilnostmi strukturnih raziskav in naslovi s kmetijskih gospodarstev iz FADN.

(7)

Standardni rezultati temeljijo na povprečnih vrednostih v petletnem referenčnem obdobju, vendar jih je treba redno dopolnjevati, da se upoštevajo gospodarski trendi, na podlagi česar je tipologijo mogoče še naprej smiselno uporabljati. Pogostost dopolnjevanja mora biti določena z leti, v katerih se izvajajo raziskovanja o strukturi kmetij.

(8)

Za namen sestave načrta za izbor poročevalskih kmetij, ki ga je treba vključiti v FADN 2010, je treba določiti, da se mora tipologija, opredeljena v tej uredbi, že uporabljati v raziskovanjih o strukturi kmetij za leto 2007. Poleg tega je treba za namen zagotovitve primerljivosti analiz stanja kmetijskih gospodarstev, razvrščenih v skladu s to tipologijo, določiti, da je treba tipologijo uporabiti v raziskovanjih o strukturi kmetij in FADN pred letom 2010. Zaradi tega je treba vključiti odstopanje pod pogojem, da so standardni rezultati izračunani za referenčno obdobje 2004.

(9)

Standardne rezultate in podatke, potrebne za njihov izračun, mora Komisiji posredovati organ za zvezo, ki ga vsaka država članica ustanovi v skladu s členom 6 Uredbe 79/65/EGS. Zagotoviti je treba, da organ za zvezo ustrezne informacije sporoči Komisiji neposredno prek informacijskega sistema, ki ga vzpostavi Komisija. Poleg tega je treba predvideti možnost, da ta sistem omogoča elektronsko izmenjavo zahtevanih informacij na podlagi modelov, ki so organu za zvezo na voljo prek tega sistema. Določiti je treba tudi obveznost, na podlagi katere mora Komisija države članice obveščati o splošnih pogojih za izvajanje računalniškega sistema prek Odbora Skupnosti za Mrežo knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev.

(10)

Zaradi jasnosti in ob upoštevanju dejstva, da je tipologija Skupnosti ukrep, namenjen splošni uporabi in ne določenim prejemnikom, je Odločbo 85/377/EGS primerno nadomestiti z uredbo.

(11)

Ukrepi, določeni v tej uredbi, so v skladu z mnenjem Odbora Skupnosti za Mrežo knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Vsebina in področje uporabe

1.   Ta uredba določa „tipologijo Skupnosti za kmetijska gospodarstva“, v nadaljnjem besedilu „tipologija“, ki je enotna klasifikacija kmetijskih gospodarstev v Skupnosti, ki temelji na tipu kmetovanja in ekonomski velikosti ter pomembnosti drugih pridobitnih dejavnosti, ki so neposredno povezane s kmetijskim gospodarstvom.

2.   Tipologija se v glavnem uporablja za predstavitev podatkov, glede na tip kmetovanja in razred ekonomske velikosti, zbranih z raziskovanji Skupnosti o strukturi kmetij in Mrežo knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev.

Člen 2

Tip kmetovanja

1.   V tej uredbi se „tip kmetovanja“ kmetijskega gospodarstva določi z relativnim prispevkom standardnega rezultata različnih značilnosti k skupnemu standardnemu rezultatu kmetijskega gospodarstva. Standardni rezultat se določi v členu 5.

2.   Glede na natančnost zahtevanih podrobnosti so tipi kmetovanja naslednji:

(a)

splošni tipi kmetovanja;

(b)

glavni tipi kmetovanja;

(c)

posebni tipi kmetovanja.

Klasifikacija kmetijskih gospodarstev glede na tip kmetovanja je določena v Prilogi I.

Člen 3

Ekonomska velikost kmetijskega gospodarstva

Ekonomska velikost kmetijskega gospodarstva se določi na osnovi skupnega standardnega rezultata kmetijskega gospodarstva. Izražena je v eurih. Metoda izračuna ekonomske velikosti kmetijskega gospodarstva in razredi ekonomske velikosti so določeni v Prilogi II.

Člen 4

Druge pridobitne dejavnosti, ki so neposredno povezane s kmetijskim gospodarstvom

Pomembnost pridobitnih dejavnosti, ki so neposredno povezane s kmetijskim gospodarstvom, razen kmetijskih dejavnosti kmetijskega gospodarstva, se določi na podlagi odstotka tistih drugih pridobitnih dejavnosti, navedenih v končnem rezultatu kmetijskega gospodarstva. To razmerje se izrazi kot odstotna skupina. Navedene odstotne skupine so določene v delu C Priloge III.

Končni rezultat, opredelitev in metoda izračuna razmerja so določeni v delih A in B Priloge III.

Člen 5

Standardni rezultat in skupni standardni rezultat

1.   V tej uredbi „standardni rezultat“ pomeni standardno vrednost bruto proizvodnje.

Standardni rezultat se določi za vsako regijo iz Priloge IV k tej uredbi in za vsako značilnost poljščin in živine v strukturnih raziskavah iz Priloge III k Uredbi (ES) št. 1166/2008.

Metoda izračuna za določitev standardnih rezultatov za vsako značilnost in postopki za zbiranje ustreznih podatkov so določeni v Prilogi IV k tej uredbi.

2.   Skupni standardni rezultat kmetijskega gospodarstva ustreza vsoti vrednosti za vsako značilnost, ki se dobi tako, da se standardni rezultati na enoto pomnožijo s številom ustreznih enot.

3.   Za izračun standardnih rezultatov za raziskovanja o strukturi kmetij za leto N „referenčno obdobje“ pomeni leto N-3, ki obsega pet zaporednih let od leta N-5 do leta N-1.

Standardni rezultati se določijo z uporabo povprečnih osnovnih podatkov, izračunanih za petletno referenčno obdobje iz prvega pododstavka. Standardne rezultate je treba ob upoštevanju gospodarskih trendov dopolnjevati najmanj vsakič, ko se izvajajo raziskovanja o strukturi kmetij.

Prvo referenčno obdobje, za katero se izračunajo standardni rezultati, se ujema z referenčnim obdobjem 2007, ki obsega koledarska leta 2005, 2006, 2007, 2008 in 2009 ali leta kmetijske pridelave 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2008/09 in 2009/10.

4.   Z odstopanjem od odstavka 3 države članice izračunajo standardne rezultate za referenčno obdobje 2004 za značilnosti, navedene v raziskovanjih o strukturi kmetij za leto 2007, kot je določeno v Uredbi Komisije (ES) št. 204/2006 (4). V tem primeru referenčno obdobje obsega koledarska leta 2003, 2004, 2005 ali leta kmetijske pridelave 2003/04, 2004/05, 2005/06.

Člen 6

Posredovanje Komisiji

1.   Standardne rezultate in podatke iz dela 3 Priloge IV Komisiji (Eurostatu) posreduje organ za zvezo, ki ga vsaka država članica imenuje v skladu s členom 6 Uredbe 79/65/EGS, ali organ, na katerega je bila ta naloga prenesena.

2.   Države članice Komisiji posredujejo standardne rezultate za referenčno obdobje N in podatke iz dela 3 Priloge IV do 31. decembra vsakega leta N+3 ali, če je potrebno, do roka, ki ga določi Komisija po posvetovanju z Odborom Skupnosti za Mrežo knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev.

Standardne rezultate za referenčno obdobje 2004 je treba Komisiji posredovati do 31. decembra 2008.

3.   Za namen posredovanja standardnih rezultatov in podatkov iz odstavka 1 države članice uporabijo računalniške sisteme, ki jih da na voljo Komisija (Eurostat) in ki omogočajo elektronsko izmenjavo dokumentov in informacij med Komisijo in državami članicami.

4.   Obliko in vsebino dokumentov, potrebnih za posredovanje, določi Komisija na podlagi modelov ali vprašalnikov, ki so na voljo prek sistemov iz odstavka 3. Določbe, ki se nanašajo na lastnosti podatkov iz odstavka 1, se opredelijo v okviru Odbora Skupnosti za Mrežo knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev.

Člen 7

Razveljavitev

1.   Odločba 85/377/EGS se razveljavi.

Vendar pa se Odločba 85/377/EGS uporablja še naprej za namen klasifikacije kmetijskih gospodarstev iz Mreže knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev do vključno računovodskega leta 2009 in iz raziskovanj o strukturi kmetij iz Uredbe Sveta (EGS) št. 571/88 (5) do vključno raziskovanj za leto 2007.

2.   Sklicevanja na razveljavljeno odločbo se štejejo kot sklicevanja na to uredbo in se jih bere v skladu s korelacijsko tabelo iz Priloge V.

Člen 8

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta uredba začne veljati sedmi dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Za Mrežo knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev se uporablja od računovodskega leta 2010, za raziskovanja o strukturi kmetij pa od raziskave leta 2010.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 8. decembra 2008

Za Komisijo

Mariann FISCHER BOEL

Članica Komisije


(1)  UL 109, 23.6.1965, str. 1859/65.

(2)  UL L 220, 17.8.1985, str. 1.

(3)  UL L 321, 1.12.2008, str. 14.

(4)  UL L 34, 7.2.2006, str. 3.

(5)  UL L 56, 2.3.1988, str. 1.


PRILOGA I

KLASIFIKACIJA KMETIJSKIH GOSPODARSTEV GLEDE NA TIP KMETOVANJA

A.   A. KLASIFIKACIJSKI SEZNAM

Specializirana kmetijska gospodarstva – poljščine

Splošni tip kmetovanja

Glavni tip kmetovanja

Posebni tip kmetovanja

1.

Specializirani pridelovalec poljščin

15.

Specializirani pridelovalec žit, oljnic in stročnic

151.

Specializirani pridelovalec žit (razen riža), oljnic in stročnic

152.

Specializirani pridelovalec riža

153.

Mešana pridelava žit, oljnic, stročnic in riža

16.

Splošno poljedelstvo

161.

Specializirani pridelovalec korenovk

162.

Mešana pridelava žit, oljnic, stročnic in korenovk

163.

Specializirani pridelovalec njivske zelenjave

164.

Specializirani pridelovalec tobaka

165.

Specializirani pridelovalec bombaža

166.

Razne poljščine – kombinirano

2.

Specializirani vrtnar

21.

Specializirani vrtnar – pod steklom

211.

Specializirani pridelovalec zelenjave – pod steklom

212.

Specializirani gojitelj cvetja in okrasnih rastlin – pod steklom

213.

Specializirani vrtnar – pod steklom

22.

Specializirani vrtnar – na prostem

221.

Specializirani pridelovalec zelenjave – na prostem

222.

Specializirani gojitelj cvetja in okrasnih rastlin – na prostem

223.

Specializirani vrtnar – na prostem

23.

Drugo vrtnarstvo

231.

Specializirani pridelovalec gob

232.

Specializirane drevesnice

233.

Različno vrtnarstvo

3.

Specializirani gojitelj trajnih nasadov

35.

Specializirani vinogradnik

351.

Specializirani proizvajalec kakovostnega vina

352.

Specializirani proizvajalec vina, razen kakovostnega vina

353.

Specializirani pridelovalec namiznega grozdja

354.

Drugi vinogradi

36.

Specializirani sadjar in pridelovalec citrusov

361.

Specializirani sadjar (razen citrusov, tropskega sadja in oreškov)

362.

Specializirani pridelovalec citrusov

363.

Specializirani pridelovalec oreškov

364.

Specializirani pridelovalec tropskega sadja

365.

Specializirani sadjar in pridelovalec citrusov, tropskega sadja in oreškov: mešana pridelava

37.

Specializirani pridelovalec oljk

370.

Specializirani pridelovalec oljk

38.

Razni stalni nasadi – kombinirano

380.

Razni stalni nasadi – kombinirano


Specializirana kmetijska gospodarstva – živinorejska proizvodnja

Splošni tip kmetovanja

Glavni tip kmetovanja

Posebni tip kmetovanja

4.

Specializirani rejec pašne živine

45.

Specializirani proizvajalec mleka

450.

Specializirani proizvajalec mleka

46.

Specializirani govedorejec – vzreja in pitanje za zakol

460.

Specializirani govedorejec – vzreja in pitanje za zakol

47.

Govedo – prireja mleka, vzreja, pitanje za zakol – kombinirano

470.

Govedo – prireja mleka, vzreja, pitanje za zakol – kombinirano

48.

Ovce, koze in druga pašna živina

481.

Specializirani ovčerejec

482.

Kombinirano ovčereja in govedoreja

483.

Specializirani kozjerejec

484.

Različne vrste pašne živine

5.

Specializirani prašičerejci in perutninarji

51.

Specializirani prašičerejci

511.

Specializirana vzreja prašičev

512.

Specializirano pitanje prašičev

513.

Vzreja in pitanje prašičev – kombinirano

52.

Specializirani perutninarji

521.

Specializirani rejci kokoši nesnic

522.

Specializirani rejci perutnine za meso

523.

Rejci kokoši nesnic in rejci perutnine za meso – kombinirano

53.

Razni prašičerejci in perutninarji – kombinirano

530.

Razni prašičerejci in perutninarji – kombinirano


Mešana kmetijska gospodarstva

Splošni tip kmetovanja

Glavni tip kmetovanja

Posebni tip kmetovanja

6.

Mešana rastlinska pridelava

61.

Mešana rastlinska pridelava

611.

Vrtnarstvo in trajni nasadi – kombinirano

612.

Poljščine in vrtnarstvo – kombinirano

613.

Poljščine in vinogradi – kombinirano

614.

Poljščine in trajni nasadi – kombinirano

615.

Mešana pridelava, v glavnem poljščine

616.

Druga mešana rastlinska pridelava

7.

Mešana živinoreja

73.

Mešana živina, v glavnem pašna živina

731.

Mešana živina, v glavnem za prirejo mleka

732.

Mešana živina, v glavnem pašna živina, razen tiste za prirejo mleka

74.

Mešana živina, v glavnem prašičereja in perutninarstvo

741.

Mešana živina: prašičereja in perutninarstvo ter prireja mleka – kombinirano

742.

Mešana živinoreja: prašičereja in perutninarstvo ter pašna živina, razen tiste za prirejo mleka

8.

Mešano rastlinska pridelava – živinoreja

83.

Poljščine – pašna živina kombinirano

831.

Pridelava poljščin v kombinaciji s prirejo mleka

832.

Prireja mleka v kombinaciji s pridelavo poljščin

833.

Pridelava poljščin v kombinaciji s pašno živino, razen tiste za prirejo mleka

834.

Pašna živina, razen tiste za prirejo mleka, v kombinaciji s pridelavo poljščin

84.

Razni rastlinski pridelki in živinoreja, kombinirano

841.

Pridelava poljščin in prašičereja ter perutninarstvo, kombinirano

842.

Trajni nasadi in pašna živina, kombinirano

843.

Čebelarstvo

844.

Razni mešani pridelki in živina

9.

Nerazvrščena kmetijska gospodarstva

90.

Nerazvrščena kmetijska gospodarstva

900.

Nerazvrščena kmetijska gospodarstva

B.   TABELA UJEMANJA IN OZNAKE ZA PONOVNO RAZVRSTITEV

I.   Ustreznost med naslovi raziskovanj o strukturi kmetij in poročili s kmetijskih gospodarstev iz Mreže knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev (FADN)

Enakovredni naslovi za uporabo standardnih rezultatov

Oznaka, ki se uporabi za naslov

Raziskovanja Skupnosti o strukturi kmetijskih gospodarstev leta 2010, 2013 in 2016

(Uredba (ES) št. 1166/2008)

Poročilo s kmetijskega gospodarstva iz FADN

(Uredba (ES) št. 868/2008 o obliki poročila s kmetijskega gospodarstva (1))

I.   

Poljščine

2.01.01.01.

Navadna pšenica in pira

120.

Navadna pšenica in pira

2.01.01.02.

Pšenica durum

121.

Pšenica durum

2.01.01.03.

122.

Rž (vključno meslin)

2.01.01.04.

Ječmen

123.

Ječmen

2.01.01.05.

Oves

124.

Oves

125.

Poletne žitne mešanice

2.01.01.06.

Koruza v zrnju

126.

Koruza za zrnje (vključno vlažna koruza za zrnje)

2.01.01.07.

Riž

127.

Riž

2.01.01.99.

Druga žita za pridelavo zrnja

128.

Druga žita

2.01.02.

Sušene stročnice in stročnice za pridelavo zrnja (vključno s semeni in mešanicami žit in stročnic)

129.

Stročnice

2.01.02.01.

Od tega grah, fižol in volčji bob

360.

Grah, njivski fižol, sladek volčji zob

361.

Leča, čičerka in grašica

330.

Ostale stročnice

2.01.03.

Krompir (vključno z zgodnjim in semenskim krompirjem)

130.

Krompir (vključno z zgodnjim in semenskim)

2.01.04.

Sladkorna pesa (brez semen)

131.

Sladkorna pesa (brez semena)

2.01.05.

Krmne korenovke in kapusnice (brez semen)

144.

Krmne korenovke in kapusnice (brez semena)

2.01.06.01.

Tobak

134.

Tobak

2.01.06.02.

Hmelj

133.

Hmelj

2.01.06.03.

Bombaž

347.

Bombaž

2.01.06.04.

Oljna ogrščica in oljna repica

331.

Oljna ogrščica

2.01.06.05.

Sončnice

332.

Sončnice

2.01.06.06.

Soja

333.

Soja

2.01.06.07.

Laneno seme (oljni lan)

364.

Lan, razen lan za vlakna

2.01.06.08.

Druge oljnice

334.

Druge oljnice

2.01.06.09.

Lan

373.

Lan

2.01.06.10.

Konoplja

374.

Konoplja

2.01.06.11.

Ostale vlaknene rastline

 

2.01.06.12.

Dišavnice, zdravilne rastline in začimbe

345.

Zdravilne rastline, dišavnice in začimbe, vključno čaj, kava in kavna cikorija

2.01.06.99.

Druge industrijske rastline, ki niso navedene drugje

346.

Sladkorni trs

348.

Ostale industrijske rastline

2.01.07.

Sveže vrtnine, melone in jagode, od tega:

 

2.01.07.01.

Na prostem ali pod nizko zaščito (pod katero ni mogoče hoditi)

 

2.01.07.01.01.

Na odprtem na njivah

136.

Sveža poljska zelenjava, melone in jagode gojene na prostem

2.01.07.01.02.

Tržna pridelava na vrtovih

137.

Sveža zelenjava, melone in jagode gojene na prostem v vrtovih

2.01.07.02.

V steklenjakih ali pod drugo zaščito (pod katero je mogoče hoditi)

138.

Sveža zelenjava, melone, jagode gojene v zaščitenem prostoru

2.01.08.

Cvetje in okrasne rastline (razen drevesnic):

 

2.01.08.01.

Na prostem ali pod nizko zaščito (pod katero ni mogoče hoditi)

140.

Cvetje in okrasne rastline gojene na prostem (razen vzgajališč sadik)

2.01.08.02.

V steklenjakih ali pod drugo zaščito (pod katero je mogoče hoditi)

141.

Cvetje in okrasne rastline gojene v zaščitenem prostoru

2.01.09.

Rastline, ki se spravijo zelene:

 

2.01.09.01.

Travinje za določen čas

147.

Travinje za določen čas

2.01.09.02.

Druge rastline, ki se spravijo zelene:

145.

Ostale krmne rastline

2.01.09.02.01.

Zelena koruza

326.

Koruza za krmo

2.01.09.02.02.

Stročnice

IN

327.

Ostala silažna žita

IN

2.01.09.02.99.

Druge rastline, ki se spravijo zelene in ki niso navedene drugje

328.

Ostale krmne rastline

2.01.10.

Semena in sadike na njivah

142.

Semena trav

143.

Ostala semena

2.01.11.

Druge poljščine

148.

Druge poljščine, ki niso vključene pod postavkami 120 do 147

149.

Zemljišča za saditev dana v najem, vključno zemljišča, ki so na razpolago zaposlenim kot plačilo v naravi

2.01.12.01.

Praha brez kakršnih koli subvencij

146.

Praha

Manjkajoči podatki, oznaka 3: Praha brez finančne pomoči

2.01.12.02.

Praha, upravičena do subvencij, brez gospodarske rabe

146.

Praha

Manjkajoči podatki, oznaka 8: Neobdelano zemljišče, ki se ne uporablja več za proizvodne namene, za katere je kmetijsko gospodarstvo upravičeno do finančne pomoči

2.03.01.

Pašniki in travniki, brez ekstenzivnih pašnikov

150.

Travniki in intenzivni pašniki

2.03.02.

Ekstenzivni pašniki

151.

Ekstenzivni pašniki

2.03.03.

Trajno travinje, ki se ne uporablja več za proizvodne namene in ni več upravičeno do subvencij

314.

Trajno travinje, ki se ne uporablja več za proizvodne namene in ki je upravičeno do subvencij

2.04.01.

Sadovnjaki in nasadi jagodičja

152.

Sadovnjaki in nasadi jagodičja

2.04.01.01.

Sadne vrste, od tega:

 

2.04.01.01.01.

Sadje v zmernih podnebnih območjih

349.

Pečkato sadje

350.

Koščičasto sadje

2.04.01.01.02.

Sadje v subtropskih podnebnih območjih

353.

Tropsko in subtropsko sadje

2.04.01.02.

Vrste jagodičja

352.

Majhno sadje in jagodičevje

2.04.01.03.

Oreški

351.

Oreški

2.04.02.

Nasadi citrusov

153.

Nasadi citrusov

2.04.03.

Nasadi oljk

154.

Nasadi oljk

2.04.03.01.

Oljke, običajno za pridelavo namiznih oliv

281.

Namizne oljke

2.04.03.02.

Oljke, običajno za pridelavo olja

282.

Oljke za proizvodnjo olja

283.

Oljčno olje

2.04.04.

Vinogradi, katerih pridelek je običajno namenjen za:

155.

Vinska trta

2.04.04.01.

Kakovostno vino

286.

Grozdje za kakovostno vino z zaščiteno označbo porekla

292.

Grozdje za kakovostno vino z zaščiteno geografsko označbo

289.

Kakovostno vino z zaščiteno označbo porekla

294.

Kakovostno vino z zaščiteno geografsko označbo

2.04.04.02.

Druga vina

293.

Grozdje za druga vina

288.

Različni proizvodi vinske trte: grozdni mošt, sok, brandy, kis in drugi proizvedeni na gospodarstvu

295.

Druga vina

2.04.04.03.

Namizno grozdje

285.

Namizno grozdje

2.04.04.04.

Rozine

291.

Rozine

2.04.05.

Drevesnice

157.

Drevesnice

2.04.06.

Drugi trajni nasadi

158.

Drugi trajni nasadi

2.04.07.

Trajni nasadi v steklenjakih

156.

Trajni nasadi v zaščitenih prostorih

2.06.01.

Gobe

139.

Gobe

II.   

Živina

3.01.

Kopitarji

22.

Kopitarji (vseh starosti)

3.02.01.

Govedo, mlajše od enega leta, samci in samice

23.

Teleta za pitanje

24.

Drugo govedo do enega leta

3.02.02.

Govedo, staro eno do dve leti, samci

25.

Moško govedo od enega do dveh let

3.02.03.

Govedo, staro eno do dve leti, samice

26.

Žensko govedo od enega do dveh let

3.02.04.

Samci goveda, stari dve leti in več

27.

Moško govedo starejše od dveh let

3.02.05.

Telice, stare dve leti in več

28.

Telice za obnovo črede

29.

Telice za pitanje

3.02.06.

Krave molznice

30.

Krave molznice

31.

Izločene krave molznice

3.02.99.

Druge krave

32.

Druge krave

3.03.01.

Ovce (vseh starosti)

 

3.03.01.01.

Plemenske samice

40.

Ovce

3.03.01.99.

Druge ovce

41.

Druge ovce

3.03.02.

Koze (vseh starosti)

 

3.03.02.01.

Plemenske samice

38.

Koze, plemenske samice

3.03.02.99.

Druge koze

39.

Druge koze

3.04.01.

Prašički z živo težo pod 20 kilogramov

43.

Pujski

3.04.02.

Plemenske svinje, ki tehtajo 50 kg in več

44.

Plemenske svinje

3.04.99.

Drugi prašiči

45.

Prašiči za pitanje

46.

Drugi prašiči

3.05.01.

Brojlerji

47.

Piščanci

3.05.02.

Kokoši nesnice

48.

Kokoši nesnice

3.05.03.

Druga perutnina:

49.

Druga perutnina

3.05.03.01.

Purani

3.05.03.02.

Race

3.05.03.03.

Gosi

3.05.03.04.

Noji

3.05.03.99.

Druga perutnina, ki ni navedena drugje

3.06.

Kunci, plemenske samice

34.

Kunci, plemenske samice

3.07.

Čebele

33.

Čebele

II.   Oznake za ponovno razvrstitev različnih parametrov, ki so bili zajeti v raziskovanjih o strukturi kmetij leta 2010, 2013 in 2016

P45.

Govedo, za prirejo mleka = 3.02.01. (govedo pod enim letom starosti) + 3.02.03. (govedo, staro eno in mlajše od dveh let, samice) + 3.02.05. (telice, stare dve leti in več) + 3.02.06. (krave molznice)

P46.

Govedo = P45 (govedo za prirejo mleka) + 3.02.02. (govedo, nad enim, a pod dvema letoma starosti, samci) + 3.02.04. (samci goveda, stari dve leti in več) + 3.02.99. (druge krave)

GL

Pašna živina = 3.01. (kopitarji) + P46 (govedo) + 3.03.01.01. (plemenske ovce, samice) + 3.03.01.99 (druge ovce) + 3.03.02.01. (plemenske koze, samice) + 3.03.02.99. (druge koze)

If GL=0

FCP1

Krmne rastline za prodajo = 2.01.05. (krmne korenovke in kapusnice) + 2.01.09.(zelene krmne rastline) + 2.03.01. (pašniki in travniki, razen ekstenzivnih pašnikov) + 2.03.02. (ekstenzivni pašniki)

FCP4

Krmne rastline za pašno živino = 0

P17

Korenovke = 2.01.03. (krompir) + 2.01.04. (sladkorna pesa) + 2.01.05. (krmne korenovke in kapusnice)

If GL>0

FCP1

Krmne rastline za prodajo = 0

FCP4

Krmne rastline za pašno živino = 2.01.05. (krmne korenovke in kapusnice) + 2.01.09. (rastline, ki se spravijo zelene) + 2.03.01. (pašniki in travniki, razen ekstenzivnih pašnikov) + 2.03.02. (ekstenzivni pašniki)

P17

Korenovke = 2.01.03. (krompir) + 2.01.04. (sladkorna pesa)

P151.

Žita brez riža = 2.01.01.01. (navadna pšenica in pira) + 2.01.01.02. (pšenica durum) + 2.01.01.03. (rž) + 2.01.01.04. (ječmen) + 2.01.01.05. (oves) + 2.01.01.06. (koruza za zrnje) + 2.01.01.99. (druga žita za proizvodnjo zrnja)

P15.

Žita = P151 (žita brez riža) + 2.01.01.07. (riž)

P16.

Oljnice = 2.01.06.04. (oljna ogrščica in repica) + 2.01.06.05. (sončnice) + 2.01.06.06. (soja) + 2.01.06.07. (lan (laneno seme)) + 2.01.06.08. (druge oljnice)

P51.

Prašiči = 3.04.01. (prašički z manj kot 20 kilogramov žive teže) + 3.04.02. (plemenske svinje, težke 50 kilogramov ali več) + 3.04.99. (drugi prašiči)

P52.

Perutnina = 3.05.01. (brojlerji) + 3.05.02. (kokoši nesnice) + 3.05.03. (druga perutnina)

P1.

Splošna pridelava = P15 (žita) + 2.01.02. (suhe stročnice in stročnice) + 2.01.03. (krompir) + 2.01.04. (sladkorna pesa) + 2.01.06.01. (tobak) + 2.01.06.02. (hmelj) + 2.01.06.03. (bombaž) + P16 (oljnice) + 2.01.06.09. (lan) + 2.01.06.10. (konoplja) + 2.01.06.11. (ostale vlaknene rastline) + 2.01.06.12. (dišavnice, zdravilne rastline in začimbe) + 2.01.06.99. (druge industrijske rastline, ki niso navedene drugje) + 2.01.07.01.01. (sveža zelenjava, melone, jagode – na prostem ali pod nizko zaščito (pod katero ni mogoče hoditi) – na prostem) + 2.01.10. (obdelovalna zemljišča in sadike) + 2.01.11. (druga obdelovalna zemljišča) + 2.01.12.01. (praha brez kakršnih koli subvencij) + FCP1 (krmne rastline za prodajo)

P2.

Vrtnarstvo = 2.01.07.01.02. (sveža zelenjava, melone, jagode – na prostem ali pod nizko zaščito (pod katero ni mogoče hoditi)) – pridelava vrtnin za trg) + 2.01.07.02. (sveža zelenjava, melone, jagode – pod steklom ali drugo zaščito (pod katero je mogoče hoditi)) + 2.01.08.01. (cvetje in okrasne rastline – na prostem ali pod nizko zaščito (pod katero ni mogoče hoditi)) + 2.01.08.02. (cvetje in okrasne rastline – pod steklom ali drugo zaščito (pod katero je mogoče hoditi)) + 2.06.01. (gobe) + 2.04.05. (drevesnice)

P3.

Trajni nasadi = 2.04.01. (nasadi sadja in jagodičja) + 2.04.02. (nasadi citrusov) + 2.04.03. (nasadi oljk) + 2.04.04. (vinogradi) + 2.04.06. (drugi trajni nasadi) + 2.04.07. (trajni nasadi pod steklom)

P4.

Pašna živina in krmne rastline = GL (pašna živina) + FCP4 (krmne rastline za pašno živino)

P5.

Prašiči in perutnina = P51 (prašiči) + P52 (perutnina) + 3.06. (kunci, plemenske samice)

C.   OPREDELITEV TIPOV KMETOVANJA

Tipi kmetovanja so opredeljeni po dveh posebnostih:

(a)

Narava zadevnih značilnosti

Značilnosti se nanašajo na seznam značilnosti v raziskovanjih o strukturi kmetij za leta 2010, 2013 in 2016: določeni so z uporabo oznak, ki so predstavljene v tabeli ujemanja v delu B.I te priloge, ali z oznako ponovne razvrstitve nekaterih navedenih značilnosti, kot je določeno v delu B.II te priloge (2).

(b)

Pragovi, ki določajo meje razredov

Če ni navedeno drugače, so ti pragovi izraženi kot deleži skupnih standardnih rezultatov kmetijskega gospodarstva.

Specializirana kmetijska gospodarstva – poljščine

Tipi kmetovanja

Opredelitev

Oznaka značilnosti in pragov

(sklic na del B te priloge)

Splošni

Glavni

Posebni

Oznaka

 

Oznaka

 

Oznaka

 

1

Specializirani pridelovalec poljščin

 

 

 

 

Splošno poljedelstvo, tj. žita, suhe stročnice in stročnice za pridelavo zrnja, oljnice, krompir, sladkorna pesa, industrijske rastline, sveža zelenjava, melone, jagode na prostem, pridelava semen in sadik na njivah, druge njive, praha in krmne rastline za prodajo > 2/3

P1 > 2/3

15

Specializirani pridelovalec žit, oljnic in stročnic

 

 

Žita, oljnice, suhe stročnice in stročnice > 2/3

P15 + P16 + 2.01.02. > 2/3

151

Specializirani pridelovalec žit (razen riža), oljnic in stročnic

Žita, razen riža, oljnic, suhih stročnic in stročnic > 2/3

P151 + P16 + 2.01.02. > 2/3

152

Specializirani pridelovalec riža

Riž > 2/3

2.01.01.07. > 2/3

153

Mešana pridelava žit, oljnic, stročnic in riža

Kmetijska gospodarstva v 15. razredu, razen tistih v 151. in 152. razredu

 

16

Splošno poljedelstvo

 

 

Splošna pridelava poljščin > 2/3; žita, oljnice, suhe stročnice in stročnice ≤ 2/3

P15 + P16 + 2.01.02. ≤ 2/3

161

Specializirani pridelovalec korenovk

Krompir, sladkorna pesa ter krmne korenovke in kapusnice > 2/3

P17 > 2/3

162

Mešana pridelava žit, oljnic, stročnic in korenovk

Žita, oljnice, suhe stročnice in stročnice > 1/3; korenovke > 1/3

P15 + P16 + 2.01.02. > 1/3; P17 > 1/3

163

Specializirani pridelovalec njivske zelenjave

Sveže vrtnine, melone in jagode – na prostem > 2/3

2.01.07.01.01. > 2/3

164

Specializirani pridelovalec tobaka

Tobak > 2/3

2.01.06.01. > 2/3

165

Specializirani pridelovalec bombaža

Bombaž > 2/3

2.01.06.03. > 2/3

166

Razne poljščine – kombinirano

Kmetijska gospodarstva v 16. razredu, razen tistih v 161., 162., 163., 164. in 165. razredu

 

2

Specializirani vrtnar

 

 

 

 

Sveža zelenjava, melone in jagode – pridelava vrtnin za trg in pod steklom, cvetje in okrasne rastline – na prostem in pod steklom, gobe in drevesnice > 2/3

P2 > 2/3

21

Specializirani pridelovalec zelenjave – pod steklom

 

 

Sveža zelenjava, melone in jagode – pod steklom, cvetje in okrasne rastline – pod steklom > 2/3

2.01.07.02. + 2.01.08.02. > 2/3

211

Specializirani pridelovalec zelenjave – pod steklom

Sveža zelenjava, melone in jagode – pod steklom > 2/3

2.01.07.02. > 2/3

212

Specializirani gojitelj cvetja in okrasnih rastlin – pod steklom

Cvetje in okrasne rastline – pod steklom > 2/3

2.01.08.02. > 2/3

213

Specializirani vrtnar – pod steklom

Kmetijska gospodarstva v 21. razredu, razen tistih v 211. in 212. razredu

 

22

Specializirani vrtnar – na prostem

 

 

Sveža zelenjava, melone in jagode, pridelava vrtnin za trg, cvetje in okrasne rastline, na prostem > 2/3

2.01.07.01.02. + 2.01.08.01. > 2/3

221

Specializirani pridelovalec zelenjave – na prostem

Sveže vrtnine, melone in jagode, pridelava vrtnin za trg > 2/3

2.01.07.01.02. > 2/3

222

Specializirani gojitelj cvetja in okrasnih rastlin – na prostem

Cvetje in okrasne rastline – na prostem > 2/3

2.01.08.01. > 2/3

223

Specializirani vrtnar – na prostem

Kmetijska gospodarstva v 22. razredu, razen tistih v 221. in 222. razredu

 

23

Drugo vrtnarstvo

 

 

Vrtnarske kmetije s pridelavo pod steklom ≤ 2/3 in na prostem ≤ 2/3

2.01.07.01.02. + 2.01.08.01. ≤ 2/3; 2.01.07.02. + 2.01.08.02. ≤ 2/3

231

Specializirani pridelovalec gob

Gobe > 2/3

2.06.01. > 2/3

232

Specializirane drevesnice

Drevesnice > 2/3

2.04.05. > 2/3

233

Različno vrtnarstvo

Kmetijska gospodarstva v 23. razredu, razen tistih v 231. in 232. razredu

 

3

Specializirani vinogradnik

 

 

 

 

Nasadi sadja in jagodičja, nasadi citrusov, oljk, vinogradi, drugi trajni nasadi in trajni nasadi pod steklom > 2/3

P3 > 2/3

35

Specializirani vinogradnik

 

 

Vinogradi > 2/3

2.04.04. > 2/3

351

Specializirani proizvajalec kakovostnega vina

Vinogradi, ki navadno dajejo kakovostno vino > 2/3

2.04.04.01. > 2/3

352

Specializirani proizvajalec vina, razen kakovostnega vina

Vinogradi, ki navadno dajejo druga vina > 2/3

2.04.04.02. > 2/3

353

Specializirani pridelovalec namiznega grozdja

Vinogradi, ki navadno dajejo namizno grozdje > 2/3

2.04.04.03. > 2/3

354

Drugi vinogradi

Kmetijska gospodarstva v 35. razredu, razen tistih v 351. in 352. in 353. razredu

 

36

Specializirani sadjar in pridelovalec citrusov

 

 

Sadje in jagodičje ter citrusi > 2/3

2.04.01. + 2.04.02. > 2/3

361

Specializirani sadjar (razen citrusov, tropskega sadja ali oreškov)

Sadje v zmernih podnebnih območjih > 2/3

2.04.01.01.01. + 2.04.01.02. > 2/3

362

Specializirani pridelovalec citrusov

Citrusi > 2/3

2.04.02. > 2/3

363

Specializirani pridelovalec oreškov

Oreški > 2/3

2.04.01.03. > 2/3

364

Specializirani pridelovalec tropskega sadja

Tropsko sadje > 2/3

2.04.01.01.02. > 2/3

365

Specializirani sadjar in pridelovalec citrusov, tropskega sadja in oreškov: mešana pridelava

Kmetijska gospodarstva v 36. razredu, razen tistih v 361., 362., 363. in 364. razredu

 

37

Specializirani pridelovalec oljk

370

Specializirani pridelovalec oljk

Oljke > 2/3

2.04.03. > 2/3

38

Razni stalni nasadi – kombinirano

380

Razni stalni nasadi – kombinirano

Kmetijska gospodarstva v 3. razredu, razen tistih v 35., 36. in 37. razredu

 


Specializirana kmetijska gospodarstva – živinorejska proizvodnja

Tipi kmetovanja

Opredelitev

Oznaka značilnosti in pragov

(sklic na del B te priloge)

Splošni

Glavni

Posebni

Oznaka

 

Oznaka

 

Oznaka

 

4

Specializirani rejec pašne živine

 

 

 

 

Krmne rastline za pašno živino (tj. krmne korenovke in kapusnice, rastline, ki se spravijo zelene, pašniki in travniki, ekstenzivni pašniki) in pašna živina (tj. kopitarji, vse vrste govedi, ovce in koze) > 2/3

P4 > 2/3

45

Specializirani proizvajalec mleka

 

 

Krave molznice > 3/4 skupne pašne živine; pašna živina > 1/3 pašne živine in krmnih rastlin

3.02.06. > 3/4 GL; GL > 1/3 P4

46

Specializirani govedorejec – vzreja in pitanje za zakol

 

 

Vse govedo (tj. govedo pod enim letom starosti, govedo nad enim letom, toda pod dvema letoma starosti, in govedo, staro dve leti in več (samci, telice, krave molznice in druge krave)) > 2/3 pašne živine; krave molznice ≤ 1/10 pašne živine; pašna živina > 1/3 pašne živine in krmnih rastlin

P46 > 2/3 GL; 3.02.06. ≤ 1/10 GL; GL > 1/3 P4

47

Govedo – prireja mleka, vzreja, pitanje za zakol – kombinirano

 

 

Vse govedo > 2/3 pašne živine; krave molznice > 1/10 pašne živine; pašna živina >1/3 pašne živine in krmnih rastlin; razen gospodarstev v 45. razredu

P46 > 2/3 GL; 3.02.06. > 1/10 GL; GL > 1/3 P4; razen 45

48

Ovce, koze in druga pašna živina

 

 

Vse govedo ≤ 2/3 pašne živine

P46 ≤ 2/3

481

Specializirani ovčerejec

Ovce > 2/3 pašne živine; pašna živina > 1/3 pašne živine in krmnih rastlin

3.03.01. > 2/3 GL; GL > 1/3 P4

482

Kombinirano ovčereja in govedoreja

Vse govedo > 1/3 pašne živine; ovce > 1/3 pašne živine in pašna živina > 1/3 pašne živine in krmnih rastlin

P46 > 1/3 GL; 3.03.01. > 1/3 GL; GL > 1/3 P4

483

Specializirani kozjerejec

Koze > 2/3 pašne živine; pašna živina > 1/3 pašne živine in krmnih rastlin

3.03.02. > 2/3 GL; GL > 1/3 P4

484

Različne vrste pašne živine

Kmetijska gospodarstva v 48. razredu, razen tistih v 481., 482. in 483. razredu

 

5

Specializirani prašičerejci in perutninarji

 

 

 

 

Prašiči in perutnina, tj.: prašiči (tj. pujski, plemenske svinje, drugi prašiči), perutnina (tj. brojlerji, kokoši nesnice, druga perutnina) ter plemenski kunci, samice > 2/3

P5 > 2/3

51

Specializirani prašičerejci

 

 

Prašiči > 2/3

P51 > 2/3

511

Specializirana vzreja prašičev

Plemenske svinje > 2/3

3.04.02. > 2/3

512

Specializirano pitanje prašičev

Plemenske svinje > 2/3

3.04.01. + 3.04.99. > 2/3

513

Vzreja in pitanje prašičev – kombinirano

Kmetijska gospodarstva v 51. razredu, razen tistih v 511. in 512. razredu

 

52

Specializirani perutninarji

 

 

Perutnina > 2/3

P52 > 2/3

521

Specializirani rejci kokoši nesnic

Kokoši nesnice > 2/3

3.05.02. > 2/3

522

Specializirani rejci perutnine za meso

Brojlerji in druga perutnina > 2/3

3.05.01. + 3.05.03. > 2/3

523

Rejci kokoši nesnic in rejci perutnine za meso – kombinirano

Kmetijska gospodarstva v 52. razredu, razen tistih v 521. in 522. razredu

 

53

Razni prašičerejci in perutninarji – kombinirano

 

 

Kmetijska gospodarstva v 5. razredu, razen tistih v 51. in 52. razredu

 


Mešana kmetijska gospodarstva

Tipi kmetovanja

Opredelitev

Oznaka značilnosti in pragov

(sklic na del B te priloge)

Splošni

Glavni

Posebni

Oznaka

 

Oznaka

 

Oznaka

 

6

Mešana rastlinska pridelava

61

Mešana rastlinska pridelava

 

 

Splošno poljedelstvo in vrtnarstvo ter trajni nasadi > 2/3, toda {splošna pridelava poljščin ≤ 2/3 in vrtnarstvo ≤ 2/3 in trajni nasadi ≤ 2/3}

(P1 + P2 + P3) > 2/3; P1 ≤ 2/3; P2 ≤ 2/3; P3 ≤ 2/3

611

Vrtnarstvo in trajni nasadi – kombinirano

Vrtnarstvo > 1/3; trajni nasadi > 1/3

P2 > 1/3; P3 > 1/3

612

Poljščine in vrtnarstvo – kombinirano

Splošna pridelava poljščin > 1/3; vrtnarstvo > 1/3

P1 > 1/3; P2 > 1/3

613

Poljščine in vinogradi – kombinirano

Splošna pridelava poljščin > 1/3; vinogradi > 1/3

P1 > 1/3; 2.04.04.> 1/3

614

Poljščine in trajni nasadi – kombinirano

Splošna pridelava poljščin > 1/3; trajni nasadi > 1/3; vinske trte ≤ 1/3

P1 > 1/3; P3 > 1/3; 2.04.04.≤ 1/3

615

Mešana pridelava, v glavnem poljščine

Splošna pridelava poljščin > 1/3; nobena druga dejavnost > 1/3

P1 > 1/3; P2 ≤ 1/3; P3 ≤ 1/3;

616

Druga mešana rastlinska pridelava

Kmetijska gospodarstva v 61. razredu, razen tistih v 611., 612., 613., 614. in 615. razredu

 

7

Mešana živinoreja

 

 

 

 

Pašna živina in krmne rastline, prašiči in perutnina > 2/3; pašna živina in krmne rastline ≤ 2/3; prašiči in perutnina ≤ 2/3

P4 + P5 > 2/3; P4 ≤ 2/3; P5 ≤ 2/3

73

Mešana živina, v glavnem pašna živina

 

 

Pašna živina in krmne rastline > prašiči in perutnina

P4 > P5

731

Mešana živina, v glavnem za prirejo mleka

Govedo, za prirejo mleka > 1/3 pašne živine; krave molznice > 1/2 govedi za prirejo mleka

P45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45;

732

Mešana živina, v glavnem pašna živina, razen tiste za prirejo mleka

Kmetijska gospodarstva v 73. razredu, razen tistih v 731. razredu

 

74

Mešana živina, v glavnem prašičereja in perutninarstvo

 

 

Pašna živina in krmne rastline ≤ prašiči in perutnina

P4 ≤ P5

741

Mešana živinoreja: prašiči in perutnina ter živina za prirejo mleka

Govedo, za prirejo mleka > 1/3 pašne živine; prašiči in perutnina > 1/3, krave molznice > 1/2 govedi za prirejo mleka

P45 > 1/3 GL; P5 > 1/3; 3.02.06. > 1/2 P45

742

Mešana živinoreja: prašičereja in perutninarstvo ter pašna živina, razen tiste za prirejo mleka

Kmetijska gospodarstva v 74. razredu, razen tistih v 741. razredu

 

8

Mešano rastlinska pridelava – živinoreja

 

 

 

 

Kmetijska gospodarstva, ki niso vključena v razrede od 1 do 7

 

83

Poljščine – pašna živina kombinirano

 

 

Splošna pridelava poljščin > 1/3; pašna živina in krmne rastline > 1/3

P1 > 1/3; P4 > 1/3

831

Pridelava poljščin v kombinaciji s prirejo mleka

Govedo, za prirejo mleka > 1/3 pašne živine; krave molznice > 1/2 govedi za prirejo mleka; govedo za prirejo mleka < splošna pridelava poljščin

P45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45; P45 < P1

832

Prireja mleka v kombinaciji s pridelavo poljščin

Govedo, za prirejo mleka > 1/3 pašne živine; krave molznice > 1/2 govedi za prirejo mleka; govedo za prirejo mleka ≥ splošna pridelava poljščin

P45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45; P45 ≥ P1

833

Pridelava poljščin v kombinaciji s pašno živino, razen tiste za prirejo mleka

Splošna pridelava poljščin > pašna živina in krmne rastline, razen kmetijskih gospodarstev v 831. razredu

P1 > P4; razen 831

834

Pašna živina, razen tiste za prirejo mleka, v kombinaciji s pridelavo poljščin

Kmetijska gospodarstva v 83. razredu, razen tistih v 831., 832. in 833. razredu

 

84

Razni rastlinski pridelki in živinoreja, kombinirano

 

 

Kmetijska gospodarstva v 8. razredu, razen tistih v 83. razredu

 

841

Pridelava poljščin in prašičereja ter perutninarstvo, kombinirano

Splošna pridelava poljščin > 1/3; prašiči in perutnina > 1/3

P1 > 1/3; P5 > 1/3

842

Trajni nasadi in pašna živina, kombinirano

Trajni nasadi > 1/3; pašna živina in krmne rastline > 1/3

P3 > 1/3; P4 > 1/3

843

Čebelarstvo

Čebele > 2/3

3.7. > 2/3

844

Razni mešani pridelki in živina

Kmetijska gospodarstva v 84. razredu, razen tistih v 841., 842. in 843. razredu

 


Nerazvrščena kmetijska gospodarstva

Tipi kmetovanja

Opredelitev

Oznaka značilnosti in pragov

(sklic na del B te priloge)

Splošni

Glavni

Posebni

Oznaka

 

Oznaka

 

Oznaka

 

9

Nerazvrščena kmetijska gospodarstva

 

 

 

 

Nerazvrščena kmetijska gospodarstva

Skupni standardni rezultat = 0


(1)  UL L 237, 4.9.2008, str. 18.

(2)  Značilnosti 2.01.05. (krmne korenovke in kapusnice), 2.01.09. (rastline, ki se spravijo zelene), 2.01.12.01. (praha brez kakršnih koli subvencij), 2.01.12.02. (praha, upravičena do subvencij, brez gospodarske rabe), 2.02. (vrtovi), 2.03.01. (pašniki in travniki, razen ekstenzivnih pašnikov), 2.03.02. (ekstenzivni pašniki), 2.03.03. (trajno travinje, ki se več ne uporablja za proizvodne namene in ni več upravičeno do subvencij), 3.02.01. (govedo, mlajše od enega leta, samci in samice), 3.03.01.99. (druge ovce), 3.03.02.99. (druge koze) in 3.04.01. (prašički z živo težo pod 20 kilogramov) se uporabljajo samo pod posebnimi pogoji (glej točko 5 Priloge IV).


PRILOGA II

EKONOMSKA VELIKOST KMETIJSKIH GOSPODARSTEV

A.   EKONOMSKA VELIKOST KMETIJSKEGA GOSPODARSTVA

Ekonomska velikost kmetijskega gospodarstva se izmeri kot skupni standardni rezultat kmetijskega gospodarstva, izražen v eurih.

B.   RAZREDI KMETIJSKIH GOSPODARSTEV PO EKONOMSKI VELIKOSTI

Kmetijska gospodarstva so razvrščena po razredih velikosti, katerih meje so določene spodaj.

Razredi

Meje v eurih

I

manj kot 2 000 EUR

II

od 2 000 do manj kot 4 000 EUR

III

od 4 000 do manj kot 8 000 EUR

IV

od 8 000 do manj kot 15 000 EUR

V

od 15 000 do manj kot 25 000 EUR

VI

od 25 000 do manj kot 50 000 EUR

VII

od 50 000 do manj kot 100 000 EUR

VIII

od 100 000 do manj kot 250 000 EUR

IX

od 250 000 do manj kot 500 000 EUR

X

od 500 000 do manj kot 750 000 EUR

XI

od 750 000 do manj kot 1 000 000 EUR

XII

od 1 000 000 do manj kot 1 500 000 EUR

XIII

od 1 500 000 do manj kot 3 000 000 EUR

XIV

enako ali več kot 3 000 000 EUR

Pravila, določena za uporabo na področju Mreže knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev in raziskovanj Skupnosti o kmetijskih gospodarstvih, lahko določajo, da se skupaj razvrstijo velikostni razredi IV in V, VIII in IX, X in XI, od XII do XIV ali od X do XIV.

Države članice morajo pri izvajanju člena 4(1) Uredbe št. 79/65/EGS določiti prag ekonomske velikosti kmetijskega gospodarstva za področje raziskave Mreže knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev, ki sovpada z mejami zgoraj prikazanih velikostnih razredov.


PRILOGA III

DRUGE PRIDOBITNE DEJAVNOSTI, KI SO NEPOSREDNO POVEZANE S KMETIJSKIM GOSPODARSTVOM

A.   OPREDELITEV DRUGIH PRIDOBITNIH DEJAVNOSTI, KI SO NEPOSREDNO POVEZANE S KMETIJSKIM GOSPODARSTVOM

Donosne dejavnosti, ki so neposredno povezane s kmetijskim gospodarstvom, razen kmetijskih dejavnosti na kmetijskem gospodarstvu, vsebujejo vse dejavnosti, razen kmetijskega dela, ki so neposredno povezane s kmetijskim gospodarstvom in imajo ekonomski vpliv na kmetijsko gospodarstvo. To so dejavnosti, pri katerih se uporabljajo bodisi viri kmetijskega gospodarstva (zemljišče, stavbe, stroji, kmetijski pridelki itd.) bodisi pridelki kmetijskega gospodarstva.

B.   OCENA POMEMBNOSTI DRUGIH PRIDOBITNIH DEJAVNOSTI, KI SO NEPOSREDNO POVEZANE S KMETIJSKIM GOSPODARSTVOM

Delež drugih pridobitnih dejavnosti, povezanih s kmetijskim gospodarstvom, je v končnem rezultatu kmetijskega gospodarstva ocenjen kot delež drugih pridobitnih dejavnosti, ki so neposredno povezane s prihodkom kmetijskega gospodarstva, v skupnem prihodku kmetijskega gospodarstva (vključno z neposrednimi plačili):

Formula

C.   RAZREDI, KI ODRAŽAJO POMEMBNOST DRUGIH PRIDOBITNIH DEJAVNOSTI, KI SO NEPOSREDNO POVEZANE S KMETIJSKIM GOSPODARSTVOM

Kmetijska gospodarstva so razvrščena po razredih, ki odražajo pomembnost drugih pridobitnih dejavnosti, ki so neposredno povezane s kmetijskim gospodarstvom, v končnem rezultatu, katerih meje so navedene spodaj.

Razredi

Meje v odstotkih

I

Od 0 % do 10 %

II

Od več kot 10 % do 50 %

III

Od več kot 50 % do manj kot 100 %


PRILOGA IV

STANDARDNI REZULTATI

1.   OPREDELITEV IN NAČELA IZRAČUNAVANJA STANDARDNIH REZULTATOV

(a)   Rezultat kmetijske značilnosti pomeni denarno vrednost bruto kmetijske proizvodnje po ceni na kmetiji.

Standardni rezultat pomeni vrednost rezultata, ki ustreza povprečnemu stanju v dani regiji za vsako kmetijsko značilnost.

(b)   Rezultat je vsota vrednosti glavnega(-ih) proizvoda(-ov) in stranskega(-ih) proizvoda(-ov).

Vrednosti se izračunajo tako, da se proizvodnja na enoto pomnoži s ceno na kmetiji. DDV, davki na proizvode in neposredna plačila niso vključeni.

(c)   Obdobje proizvodnje

Standardni rezultati ustrezajo 12-mesečnemu obdobju proizvodnje (koledarskemu letu ali letu kmetijske proizvodnje).

Za rastlinske proizvode in proizvode živalskega izvora, za katere je obdobje proizvodnje krajše ali daljše od 12 mesecev, se izračuna standardni rezultat, ki ustreza rasti ali proizvodnji v času 12 mesecev.

(d)   Osnovni podatki in referenčno obdobje

Standardni rezultati so določeni z uporabo faktorjev, navedenih v točki (b). V ta namen se v državah članicah osnovni podatki zbirajo za referenčno obdobje, ki pokriva pet zaporednih koledarskih let ali let kmetijske proizvodnje. Referenčno obdobje je enako za vse države članice in ga določi Komisija. Na primer, standardni rezultati, ki ustrezajo referenčnemu obdobju „2007“, zajemajo koledarska leta 2005, 2006, 2007, 2008 in 2009 ali leta kmetijske pridelave 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2008/09 in 2009/10.

(e)   Enote

(1)   Fizične enote:

(a)

Standardni rezultati se za značilnosti poljščine določijo na podlagi površine, izražene v hektarih.

Za gobe pa se standardni rezultati določijo na podlagi bruto proizvodnje za vsa letna zaporedna spravila in so izraženi na 100 m2 površine pridelka. Za njihovo uporabo v Mreži knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev so na ta način določeni standardni rezultati razdeljeni po številu letnih zaporednih spravil, to število pa sporočijo države članice.

(b)

Standardni rezultati, ki se nanašajo na značilnosti živine, se določijo po glavi živine, razen pri perutnini, pri kateri določena enota obsega 100 glav, in pri čebelah, ki se določajo po panju.

(2)   Denarne enote in zaokroževanje

Osnovni podatki za določanje standardnih rezultatov in izračunani standardni rezultati so določeni v eurih. V državah članicah, ki ne sodelujejo v ekonomski in monetarni uniji, se standardni rezultati pretvorijo v eure, pri čemer se za referenčno obdobje uporabi povprečni menjalni tečaj, kakor je opredeljeno v točki 1(d) te priloge. Te tečaje državam članicam sporoči Komisija.

Standardni rezultati se lahko zaokrožijo na najbližjih 5 EUR, kjer je primerno.

2.   RAZČLENITEV STANDARDNIH REZULTATOV

(a)   Po značilnostih poljščine in živine

Standardni rezultati se določijo za vse kmetijske značilnosti, ki ustrezajo naslovom v raziskovanjih Skupnosti o strukturi kmetij, tako kot je določeno v navedenih raziskovanjih.

(b)   Geografska razčlenitev

Standardni rezultati se določijo vsaj na podlagi geografskih enot, ki so združljive z geografskimi enotami, ki se uporabljajo za raziskovanja Skupnosti o strukturi kmetij in za Mrežo knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev. Območja z omejenimi možnostmi ali gorska območja ne štejejo za geografsko enoto.

Za značilnosti, ki se ne pojavljajo v zadevni regiji, standardni rezultat ni določen.

3.   ZBIRANJE PODATKOV ZA DOLOČANJE STANDARDNIH REZULTATOV

(a)

Osnovni podatki za določanje standardnih rezultatov se obnovijo najmanj vsakič, ko se izvaja raziskovanje o strukturi kmetij v obliki popisa.

(b)

Med dvema raziskovanjema Skupnosti o strukturi kmetij, ki se izvajata v obliki popisa, se standardni rezultati dopolnijo vsakič, ko se izvaja raziskovanje o strukturi kmetij. Takšno dopolnjevanje se izvede:

bodisi z obnavljanjem osnovnih podatkov na način, ki je podoben načinu iz točke (a),

bodisi z uporabo metode izračuna, s katero je standardne rezultate mogoče dopolniti. Načela, ki se uporabijo pri taki metodi, so določena na ravni Skupnosti.

4.   IZVRŠEVANJE

Države članice so v skladu z določbami te priloge odgovorne za zbiranje osnovnih podatkov, potrebnih za izračun standardnih rezultatov, za njihov izračun, menjavo v eure in za zbiranje podatkov, potrebnih za uporabo metode dopolnjevanja, če je to primerno.

5.   OBRAVNAVANJE POSEBNIH PRIMEROV

Za izračun standardnih rezultatov za nekatere vrste značilnosti so določena naslednja posebna pravila:

(a)   Praha brez kakršnih koli subvencij

Standardni rezultat, ki se nanaša na praho brez kakršnih koli subvencij, se pri izračunu skupnega standardnega rezultata kmetijskega gospodarstva upošteva samo, kadar so na kmetijskem gospodarstvu tudi drugi pozitivni standardni rezultati.

(b)   Praha, upravičena do subvencij, brez gospodarske rabe, in trajno travinje, ki se ne uporablja več za proizvodne namene in je upravičeno do subvencij

Ker je pridelek zemljišča, upravičenega do subvencij, brez gospodarske rabe, omejen na neposredna plačila, se šteje, da je standardni rezultat enak nič.

(c)   Vrtovi

Ker je pridelek vrtov običajno namenjen za lastno porabo imetnika in ne za prodajo, se šteje, da je standardni rezultat enak nič.

(d)   Živina

Značilnosti za živino so razdeljene po starostni kategoriji. Rezultat ustreza vrednosti rasti živine v času, ki ga porabi v kategoriji. To pomeni, da ustreza razliki med vrednostjo živali v času izstopa iz kategorije in njeno vrednostjo v času vstopa v kategorijo (tako imenovana nadomestna vrednost).

(e)   Govedo, mlajše od enega leta, samci in samice

Standardni rezultati, ki se nanašajo na govedo, mlajše od enega leta, se upoštevajo pri izračunu skupnega standardnega rezultata kmetijskega gospodarstva samo, kadar je na kmetijskem gospodarstvu število govedi, mlajših od enega leta, večje od števila krav. Upoštevajo se samo standardni rezultati, ki se nanašajo na presežno število govedi, mlajših od enega leta.

(f)   Druge ovce in druge koze

Standardni rezultati, ki se nanašajo na druge ovce, se pri izračunu skupnega standardnega rezultata upoštevajo samo, kadar na kmetijskem gospodarstvu ni drugih plemenskih ovac samic.

Standardni rezultati, ki se nanašajo na druge koze, se pri izračunu skupnega standardnega rezultata upoštevajo samo, kadar na kmetijskem gospodarstvu ni drugih plemenskih koz samic.

(g)   Pujski

Standardni rezultati, ki se nanašajo na pujske, se pri izračunu skupnega standardnega rezultata upoštevajo samo, kadar na kmetijskem gospodarstvu ni drugih plemenskih svinj.

(h)   Krmne rastline

Če na kmetijskem gospodarstvu ni nobene pašne živine (npr. kopitarjev, govedi, ovac ali koz), se šteje, da so krmne rastline (tj. korenovke in kapusnice, zelene krmne rastline, pašniki in travniki) namenjene za prodajo in so del rezultata splošnega poljedelstva.

Če je na kmetijskem gospodarstvu pašna živina, se šteje, da so krmne rastline namenjene za krmo pašne živine in so del rezultata vzreje pašne živine in pridelave krmnih rastlin.


PRILOGA V

Primerjalna tabela

Odločba 85/377/EGS

Ta uredba

Člen 1, prvi odstavek

Člen 1(1)

Člen 1, drugi odstavek

Člen 2(1) in 2(2)

Člen 2(3)

Člen 1(2)

Členi 3 do 5

Člen 6

Člen 2(1)

Člen 7, prvi odstavek, uvodni stavek

Člen 2(2), uvodni stavek

Člen 7, prvi odstavek, prva do tretja alinea

Člen 2(2), prvi pododstavek, točke (a) do (c)

Člen 7, prvi odstavek, četrta alinea

Člen 7, drugi odstavek

Člen 7, tretji odstavek

Člen 2(2), drugi pododstavek

Člena 8 in 9

Člen 3

Členi 4 do 7

Člen 10

Člen 11

Člen 12

Člen 8

Priloga I

Priloga IV

Priloga II

Priloga I

Priloga III

Priloga II

Priloga III

Priloga V