13.3.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

L 69/10


UREDBA KOMISIJE (ES) št. 223/2008

z dne 12. marca 2008

o pogojih in postopkih za priznavanje organizacij proizvajalcev gojiteljev sviloprejk

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 1234/2007 z dne 22. oktobra 2007 o vzpostavitvi skupne ureditve kmetijskih trgov in o posebnih določbah za nekatere kmetijske proizvode („Uredba o enotni SUT“) (1) ter zlasti člena 127 skupaj s členom 4 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredbo Sveta (EGS) št. 707/76 z dne 25. marca 1976 o priznavanju skupin proizvajalcev gojiteljev sviloprejk (2) je treba od 1. aprila 2008 razveljaviti v skladu s členom 201(1)(b) Uredbe (ES) št. 1234/2007.

(2)

Nekateri pogoji in obveznosti, določeni z Uredbo (EGS) št. 707/76, niso bili vključeni v Uredbo (ES) št. 1234/2007.

(3)

Da se sektorju sviloprejk omogoči nadaljnje pravilno delovanje in zaradi jasnosti in racionalizacije, je treba sprejeti novo uredbo, ki določa te pogoje in obveznosti ter sedanja izvedbena pravila, ki jih določa Uredba Komisije (EGS) št. 822/76 z dne 7. aprila 1976 o pogojih in postopkih za priznavanje skupin proizvajalcev gojiteljev sviloprejk (3).

(4)

Zato je treba Uredbo (EGS) št. 822/76 razveljaviti.

(5)

Nova uredba se začne uporabljati od datuma razveljavitve Uredbe (EGS) št. 707/76.

(6)

Člen 122 Uredbe (ES) 1234/2007 določa, da se v sektorju sviloprejk priznajo organizacije proizvajalcev, ki si prizadevajo doseči določen cilj, ki se zlasti lahko nanaša na združevanje ponudbe in trgovanje s proizvodi članov, skupno prilagoditev pridelave glede na zahteve trga in izboljšanje proizvoda ter spodbujanje racionalizacije in mehanizacije pridelave.

(7)

Da bi se izognili kakršni koli diskriminaciji med proizvajalci in zagotovili enotnost ter učinkovitost morebitnih ukrepov, je treba za priznanje organizacij proizvajalcev določiti pogoje in postopke, ki veljajo v celotni Skupnosti. Organizacije proizvajalcev morajo ravnati v skladu s temi pogoji in postopki, če želijo izpolnjevati pogoje držav članic za priznanje.

(8)

Priznavanje organizacij proizvajalcev bi moralo biti povezano z dokazi o gospodarski dejavnosti v zadostnem obsegu glede na proizvodnjo in trženje v sektorju sviloprejk in treba bi bilo omogočiti odstopanja v regijah z nizko proizvodnjo. Vendar ker se je število proizvajalcev sviloprejk občutno zmanjšalo v zadnjih nekaj letih, je treba prag minimalnega števila proizvajalcev, ki se zahteva za priznanje organizacije proizvajalcev in ki je določen v Uredbi (EGS) št. 822/76, znatno znižati.

(9)

Določila v zvezi s postopkom za podeljevanje in odvzem priznanja je treba okrepiti s podrobno opredelitvijo podatkov, ki jih je treba predložiti ob vložitvi zahtevka.

(10)

Za informiranje držav članic in vpletenih strank je treba na začetku vsakega leta objaviti seznam skupin, ki so bile priznane v preteklem letu, in tistih, katerim je bilo priznanje v enakem obdobju odvzeto.

(11)

Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Upravljalnega odbora za skupno ureditev kmetijskih trgov –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

1.   Države članice priznajo organizacije proizvajalcev gojiteljev sviloprejk, ki:

(a)

zaprosijo za priznanje;

(b)

izpolnjujejo splošne pogoje iz člena 122 Uredbe (ES) št. 1234/2007;

(c)

izpolnjujejo posebne pogoje iz člena 2 te uredbe.

2.   Pristojni organ za priznanje organizacije proizvajalcev je organ države članice, na ozemlju katere ima organizacija proizvajalcev svoj sedež.

Člen 2

1.   Za pridobitev priznanja morajo organizacije proizvajalcev:

(a)

v svoje dejavnosti vključevati proizvodnjo in trženje zapredkov;

(b)

vključevati najmanj 50 proizvajalcev, ki v tržnem letu, v katerem se podeli priznanje, uporabljajo ali se obvežejo, da bodo uporabljale najmanj 2 500 zabojčkov;

(c)

na celotnem področju svoje dejavnosti izključiti kakršno koli diskriminacijo med gojitelji v Skupnosti, med drugim glede njihovega državljanstva ali sedeža;

(d)

biti pravna oseba ali pa imeti zadostno pravno opravilno sposobnost, da uživajo pravice in sprejemajo obveznosti v skladu z državnim pravom;

(e)

imeti kot člane le gojitelje sviloprejk;

(f)

v svoje pravilnike vključiti naslednje obveznosti za člane:

(i)

da vso svojo proizvodnjo dajo na trg, to je, prodajo trgovini na debelo ali uporabniškim industrijam preko skupin proizvajalcev, z možnostjo odstopanj glede določenih količin;

(ii)

da v zvezi s proizvodnjo in trženjem uporabljajo pravila, ki jih sprejme organizacija in so namenjena temu, da se obseg ponudbe in kakovost proizvoda prilagodita zahtevam trga;

(iii)

da lahko organizacijo zapustijo šele potem, ko so bili člani že najmanj tri leta, odkar je bila skupina priznana, in pod pogojem, da o svoji nameri obvestijo najmanj leto dni vnaprej, brez vpliva na kakršna koli določila nacionalnega prava, ki so namenjena temu, da bi zaščitila organizacijo ali njene upnike, v posebej navedenih primerih, pred kakršnimi koli finančnimi posledicami, ki bi lahko nastopile kot posledica izstopa nekega člana, ali temu, da bi članu preprečila izstop v teku poslovnega leta.

(g)

voditi ločene račune za dejavnosti, v zvezi s katerimi so bile priznane.

2.   V skladu s postopkom iz člena 195(2) Uredbe (ES) št. 1234/2007 je mogoče državo članico na zahtevo pooblastiti, da v regiji z nizko produktivnostjo prizna skupino, ki izpolnjuje pogoj, opredeljen v odstavku 1(b) tega člena.

Člen 3

Organizacije proizvajalcev zahtevku za priznanje priložijo naslednje dokumente in informacije:

(a)

statut organizacije;

(b)

imena oseb, pooblaščenih za ukrepanje v imenu organizacije;

(c)

seznam dejavnosti, s katerimi se utemeljuje zahtevek za priznanje;

(d)

dokazilo, da so bila izpolnjena določila člena 2(1)(b) ali člena 2(2);

(e)

pravila, sprejeta v skladu s členom 2(1)(f)(ii) in zlasti tista, ki se nanašajo na sušenje zapredkov.

Člen 4

1.   Države članice odločajo o zahtevkih za priznanje v dveh mesecih po njihovem prejemu.

2.   Države članice v dveh mesecih obvestijo Komisijo o svojih odločitvah in navedejo razloge za morebitne zavrnitve zahtevkov.

Člen 5

1.   Države članice izvajajo stalen nadzor, da zagotovijo, da priznane organizacije spoštujejo pogoje za priznanje.

2.   Države članice organizaciji odvzamejo priznanje, če pogoji, predpisani za priznanje, niso več izpolnjeni, ali če takšno priznanje temelji na nepravilnih informacijah. Priznanje se odvzame z učinkom z veljavnostjo za nazaj, če je bilo pridobljeno ali uporabljano z goljufijo.

3.   Če država članica organizaciji odvzame priznanje, o tem v dveh mesecih obvesti Komisijo in navede svoje razloge za to.

Člen 6

Na začetku vsakega leta Komisija v seriji C Uradnega lista Evropske unije objavi seznam organizacij, ki so bile priznane v preteklem letu, in seznam organizacij, katerih priznanje je bilo v istem obdobju odvzeto.

Člen 7

Uredba (EGS) št. 822/76 se razveljavi.

Člen 8

Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1. aprila 2008.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 12. marca 2008

Za Komisijo

Mariann FISCHER BOEL

Članica Komisije


(1)  UL L 299, 16.11.2007, str. 1.

(2)  UL L 84, 31.3.1976, str. 1.

(3)  UL L 94, 9.4.1976, str. 19.