17.7.2007   

SL

Uradni list Evropske unije

L 185/31


SKUPNI UKREP SVETA 2007/501/SZVP

z dne 16. julija 2007

o sodelovanju z Afriškim centrom za raziskovanje terorizma v okviru izvajanja strategije Evropske unije za boj proti terorizmu

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 14 Pogodbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Evropski Svet je 15. decembra 2005 sprejel strategijo Evropske unije za boj proti terorizmu, v kateri je zaradi preprečevanja in boja proti terorizmu predvideno razvijanje sodelovanja s partnerji zunaj Evropske unije.

(2)

Evropski svet je 15. decembra 2005 sprejel strategijo „EU in Afrika: na poti k strateškemu partnerstvu“, s katero se je Evropska unija zavezala, da bo podpirala prizadevanja afriških držav v boju proti terorizmu.

(3)

Afriška unija je 14. septembra 2002 potrdila akcijski načrt za preprečevanje in boj proti terorizmu v Afriki, v katerem je zlasti predvidena ustanovitev Afriškega centra za raziskovanje terorizma (Centre africain d’Etudes et de Recherches sur le Terrorisme – CAERT).

(4)

Afriška unija je CAERT ustanovila 13. oktobra 2004 CAERT je odgovoren predvsem za ocenjevanje teroristične grožnje v Afriki in za spodbujanje meddržavnega sodelovanja v Afriki na področju boja proti terorizmu. Center želi pridobiti podporo iz Evrope.

(5)

Teroristična grožnja se v nekaterih državah Afrike širi in predstavlja vse večjo nevarnost ne samo za te države, temveč tudi za Evropsko unijo.

(6)

V Afriki zmanjšujejo učinkovitost boja proti terorizmu nekatere pomanjkljivosti na lokalni ravni, in sicer predvsem na področju institucionalne ureditve –

SPREJEL NASLEDNJI SKUPNI UKREP:

Člen 1

Cilj

Cilj tega skupnega ukrepa je zagotoviti podporo Evropske unije državam članicam Afriške unije, da bi se tako izboljšala ureditev zmogljivosti teh držav v boju proti terorizmu, in sicer v okviru določb strategije Evropske unije za boj proti terorizmu v zvezi s spodbujanjem partnerstva zunaj Evropske unije, zlasti z mednarodnimi organizacijami. S tem skupnim ukrepom si Evropska unija prizadeva tudi za okrepitev sodelovanja med državami Afriške unije na področju boja proti terorizmu, predvsem prek izmenjave informacij.

Člen 2

Opis projekta

Za namene tega skupnega ukrepa bo Evropska unija CAERT zagotovila finančno podporo za izvedbo spodaj opisanega projekta, s katerim naj bi se povečala učinkovitost ukrepov afriških držav za boj proti terorizmu.

Projekt bo obsegal misije za pregledovanje nacionalnih ukrepov za boj proti terorizmu in misije za svetovanje pri prestrukturiranju v državah članicah Afriške unije. Te misije bodo temeljile na akcijskem načrtu, oblikovanem v sodelovanju s CAERT; načrt bo Evropska unija predstavila na pripravljalnem seminarju v Adis Abebi, ki se ga bodo udeležile vse države članice Afriške unije.

Projekt je podrobno opisan v Prilogi.

Člen 3

Izvajanje

1.   Za izvajanje tega skupnega ukrepa je odgovorno predsedstvo, ki mu pomaga generalni sekretar Sveta/visoki predstavnik za SZVP (GS/VP). Komisija je v celoti vključena.

2.   Tehnično izvajanje projekta iz člena 2 se prenese na CAERT, ki svoje naloge opravlja pod nadzorom GS/VP. V ta namen GS/VP s CAERT sklene potrebne dogovore.

Člen 4

Finančne določbe

1.   Referenčni finančni znesek za izvajanje projekta iz člena 2 je 665 000 EUR in bremeni splošni proračun Evropskih skupnosti za leto 2007.

2.   Odhodki se bodo upravljali v okviru pristojnosti Komisije v skladu s pravili in postopki Evropske skupnosti, ki se uporabljajo za splošni proračun Evropskih skupnosti.

3.   Komisija nadzira pravilno upravljanje odhodkov iz odstavka 2 v obliki nepovratnih sredstev. Za te namene Komisija sklene sporazum o financiranju s CAERT. Sporazum o financiranju od CAERT zahteva, da zagotovi popolno prepoznavnost prispevka Evropske unije, ki bo primerna njegovemu obsegu.

4.   Komisija si prizadeva skleniti sporazum o financiranju iz odstavka 3 čim prej po začetku veljavnosti tega skupnega ukrepa. Če ima Komisija v tem postopku kakršne koli težave, o tem obvesti Svet, kakor tudi o datumu sklenitve sporazuma o financiranju.

Člen 5

Poročanje in ocenjevanje

Predsedstvo, ki mu pomaga GS/VP, poroča Svetu o izvajanju tega skupnega ukrepa na podlagi rednih poročil, ki jih pripravlja CAERT. Poročila, pripravljena za Svet, vsebujejo oceno projekta iz člena 2. V to je v celoti vključena tudi Komisija, ki zagotavlja podatke o finančnih vidikih izvajanja tega skupnega ukrepa.

Člen 6

Usklajenost in sodelovanje

Svet in Komisija v skladu s svojimi pristojnostmi zagotovita usklajeno izvajanje tega skupnega ukrepa in drugih zunanjepolitičnih dejavnosti Skupnosti v skladu z drugim odstavkom člena 3 Pogodbe o Evropski uniji. Svet in Komisija sodelujeta v ta namen.

Člen 7

Začetek veljavnosti in trajanje

Ta skupni ukrep začne veljati na dan sprejetja. Veljati preneha 18 mesecev po sklenitvi sporazuma o financiranju med Komisijo in CAERT iz člena 4(3) ali dne 16. julija 2008, če do takrat ni bil sklenjen sporazum o financiranju.

Člen 8

Objava

Ta skupni ukrep se objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 16. julija 2007

Za Svet

Predsednik

J. SILVA


PRILOGA

Ukrep Evropske unije za podporo Afriški uniji na področju boja proti terorizmu

Opis ukrepa

Konvencija o preprečevanju terorizma in boju proti njemu, ki so jo 14. julija 1999 v Alžiru podpisale države članice Organizacije afriške enotnosti (OAE), predstavlja prvi specifični instrument za boj proti terorizmu na ravni afriške celine.

Ta konvencija vsebuje opredelitev terorizma (1), obveznost, da se teroristična dejanja v nacionalnem pravu opredelijo kot kazniva dejanja, zavezo, da se teroristične dejavnosti ne podpirajo, obveznost meddržavnega sodelovanja v boju proti terorizmu prek izmenjave informacij in določbe o izročitvi teroristov in lažjem preiskovanju kaznivih dejanj na nacionalnem ozemlju, ki ga opravljajo tuji organi.

Na tej podlagi je Afriška unija (AU), ki je leta 2001 nasledila OAE, 14. septembra 2002 v Alžiru potrdila akcijski načrt za preprečevanje in boj proti terorizmu v Afriki; cilj načrta je s specifičnimi ukrepi zagotoviti izvajanje Konvencije OAE.

V delu H akcijskega načrta je predvidena zlasti ustanovitev Afriškega centra za raziskovanje terorizma (Centre africain d’Etudes et de Recherches sur le Terrorisme – CAERT), ki je pristojen za vodenje usposabljanja in študij o terorizmu, vzpostavitev računalniško podprtega podatkovnega sistema za zbiranje, izmenjavo in analizo informacij ter za nadziranje in opozarjanje na področju terorizma. Centru je v vsaki državi na voljo kontaktna oseba, ki se imenuje „kontaktna točka“.

Vsebina projekta

Podpora Evropske unije (EU) Afriški uniji v boju proti terorizmu je del postopnega pristopa, s katerim se lahko določi potrebno sodelovanje in oceni dodana vrednost takšnega ukrepa.

CAERT bo v drugi polovici leta 2007 v Adis Abebi organiziral skupen seminar, na katerem bo afriškim državam predložen predlog Evropske unije za oceno njihovih nacionalnih ukrepov za boj proti terorizmu ter za svetovanje pri prestrukturiranju. Na seminarju bo predstavljen akcijski načrt. Ob zaključku seminarja bodo zainteresirane države lahko sporočile, ali želijo sodelovati pri izvajanju akcijskega načrta s tem, da bodo na svojem ozemlju sprejele misijo za pregledovanje. Načrt vsebuje izvedbo misij za pregledovanje z namenom boljše organizacijske ureditve v boju proti terorizmu v Afriki.

V drugi fazi bodo v državah, ki bodo to ob zaključku seminarja zahtevale, izvedene misije za ocenjevanje lokalnih zmogljivosti držav AU na področju boja proti terorizmu. Skupine, odgovorne za pregledovanje, bodo na kraju samem ocenile protiteroristične zmogljivosti držav, nato pa bodo CAERT poslale poročilo s predlogi izboljšav, ki ga bo sestavil vodja misije; naloga vodje je, da to poročilo zaradi obveščanja držav članic pošlje še Svetu.

V tretji fazi bo CAERT (po privolitvi EU) na podlagi teh ocen pregledanim državam predlagal ukrepe za svetovanje; te bodo nato zadolžene za izvajanje zadevnih sklepov.

Podrobnosti izvajanja skupnega ukrepa

CAERT bo kot prejemnik sredstev SZVP igral ključno vlogo pri izvajanju tega skupnega ukrepa. CAERT bo pristojen za organizacijo seminarja v Adis Abebi; zagotavljal bo stalen stik z državami, ki so akcijski načrt sprejele zaradi oblikovanja misij za pregledovanje, misije bo vodil na operativni in finančni ravni ter prevzel vlogo koordinatorja. Države članice bodo redno obveščene o napredku izvajanja tega skupnega ukrepa, ki bo potekal 18 mesecev.

Seminar, ki se ga bosta udeležila po dva predstavnika 53 držav AU, Maroka, Urada Združenih narodov za droge in kriminal (UNODC), CAERT in vsake države članice EU ter koordinator EU za boj proti terorizmu, bo potekal v drugi polovici leta 2007 na sedežu AU v Adis Abebi. Kot predstavniki bodo na seminarju sodelovali strokovnjaki na visoki ravni in visoki uradniki.

Seminar se bo začel z nagovorom predstavnika AU, nato bodo sledili prispevki:

CAERT o oceni teroristične grožnje,

UNODC o mednarodnih sporazumih,

koordinatorja EU o evropski politiki na področju boja proti terorizmu,

evropskih predstavnikov o službah držav članic za usklajevanje boja proti terorizmu,

predstavnikov AU.

Seminar se bo končal s predstavitvijo akcijskega načrta, ki ga bo pred tem oblikovala EU z namenom, da se zainteresiranim državam ponudijo misije za pregledovanje ukrepov za boj proti terorizmu in misije za svetovanje pri prestrukturiranju.

Začasni proračun za seminar bo namenjen kritju potnih stroškov in stroškov bivanja predstavnikov 53 držav AU in Maroka, evropskih predstavnikov in predstavnikov iz mednarodnih organizacij ter stroškov pripravljalne misije in misije za vzpostavitev logistike seminarja. Delovni jeziki seminarja bodo jeziki AU, in sicer angleščina, arabščina, francoščina in portugalščina.

Ob zaključku seminarja bodo afriške države sporočile, ali želijo sprejeti misijo za pregledovanje ali ne. Skupine, odgovorne za pregledovanje, bosta sestavljala po dva strokovnjaka iz držav članic EU in član CAERT. Skupine morajo imeti neoviran dostop do vseh ustreznih informacij, da bodo lahko ocenile protiteroristične ukrepe vseh držav. Po izvedbi misije bodo skupine sestavile poročila s priporočili, ki jih bodo v primeru, da jih sprejmejo, izvajale oblasti pregledanih držav; to izvajanje bo spremljal CAERT.


(1)  V členu 1(3) te konvencije je izraz „teroristično dejanje“ opredeljen kot: „vsako dejanje ali grožnja v zvezi z dejanjem, ki ni v skladu s kazenskim pravom zadevne države pogodbenice in bi lahko ogrozila življenje, telesno nedotakljivost ali svoboščine določene osebe ali skupine oseb, ki povzroči ali lahko povzroči škodo javni ali zasebni lastnini, naravnim virom, okolju ali kulturni dediščini in je storjeno z namenom,“

(i)

da se z zastraševanjem, zbujanjem panike, prisilo ali pritiskom povzroči, da katera koli vlada, organizacija, ustanova, prebivalstvo ali določena skupina prebivalstva opravi določena dejanja ali se jih vzdrži, da zavzame določeno stališče ali ga opusti ali da ukrepa na podlagi določenih načel ali

(ii)

da se prepreči nemoteno delovanje javnih služb in zagotavljanje osnovnih storitev prebivalstvu ali da se v prebivalstvu povzročijo krizne razmere;

(iii)

da se v državi pogodbenici začne splošna vstaja.

Opredelitev iz tega člena zajema tudi predvsem financiranje terorizma, saj vključuje med drugim „vsako pospeševanje, financiranje, prispevek, ukazovanje, podporo, hujskanje, spodbujanje, poskus, grožnjo, zaroto, organizacijo ali opremljanje katere koli osebe z namenom storitve katerega koli dejanja iz [prejšnjega] odstavka.“