6.7.2007 |
SL |
Uradni list Evropske unije |
L 176/25 |
SKLEP KOMISIJE
z dne 28. junija 2007
o ustanovitvi strokovne skupine za radiofrekvenčno identifikacijo
(2007/467/ES)
KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –
ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,
ob upoštevanju naslednjega:
(1) |
Člen 153 Pogodbe je Evropsko skupnost zadolžil, da zagotovi visoko raven varstva potrošnikov s spodbujanjem njihove pravice do obveščenosti in samoorganiziranja za zaščito njihovih interesov. Člen 163 določa, da je cilj Skupnosti spodbujati industrijo, da postane bolj konkurenčna na mednarodni ravni, in spodbujati podjetja, da v celoti izkoristijo možnosti notranjega trga, vključno z opredelitvijo skupnih standardov. Člen 157 določa, da Skupnost in države članice spodbujajo okolje, ki je naklonjeno pobudam, in podpirajo boljše izkoriščanje industrijskega potenciala politike. |
(2) |
Sporočilo Komisije z naslovom „Radiofrekvenčna identifikacija (RFID) v Evropi: naslednji koraki k okviru politike“ (1) (v nadaljnjem besedilu „sporočilo“) je napovedalo oblikovanje strokovne skupine za radiofrekvenčno identifikacijo (v nadaljnjem besedilu „RFID“), ki naj bi omogočila dialog med zainteresiranimi stranmi, za celovito razumevanje in svetovanje glede ukrepov, ki jih je treba sprejeti v zvezi z vprašanji, ki jih je izpostavilo sporočilo. |
(3) |
Zato je treba ustanoviti skupino strokovnjakov na področju RFID in opredeliti njene naloge in sestavo. |
(4) |
Skupina bo pomagala razviti dialog med potrošniškimi organizacijami, udeleženci na trgu ter nacionalnimi in evropskimi organi, vključno z organi za varstvo podatkov. |
(5) |
Osebne podatke, ki se nanašajo na člane skupine, je treba obdelati v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (2). |
(6) |
Primerno je določiti obdobje uporabe tega sklepa. Komisija bo pravočasno preučila smiselnost podaljšanja tega obdobja – |
SKLENILA:
Člen 1
Strokovna skupina za radiofrekvenčno identifikacijo
„Strokovna skupina za radiofrekvenčno identifikacijo“, v nadaljnjem besedilu „skupina“, se ustanovi z dnem 1.7.2007.
Člen 2
Naloga
Naloga skupine je:
(a) |
svetovati Komisiji glede vsebine priporočila, ki določa načela, ki jih morajo javni organi in druge zainteresirane strani uporabljati v zvezi z uporabo RFID, in glede vsebine drugih pobud Komisije, ki so povezane s tem področjem; |
(b) |
razviti smernice v zvezi z načinom delovanja aplikacij RFID z upoštevanjem mnenj zainteresiranih strani in težav, povezanih z dolgoročnimi uporabniki, ter gospodarskih in družbenih vidikov tehnologij RFID; |
(c) |
podpirati Komisijo pri njenih prizadevanjih za spodbujanje akcij za ozaveščanje o priložnostih in izzivih RFID na ravni držav članic in državljanov; |
(d) |
priskrbeti objektivne informacije in olajšati izmenjavo izkušenj in dobrih praks v zvezi s priložnostmi in izzivi tehnologije RFID, vključno z aplikacijami za evropsko gospodarstvo in družbo; priskrbeti objektivne informacije o ureditvenih okvirih Skupnosti in nacionalnih ureditvenih okvirih glede varstva podatkov in zasebnosti ter o drugih vprašanjih politike. |
Člen 3
Posvetovanje
Komisija se lahko posvetuje s skupino o katerem koli vprašanju, povezanem z izvajanjem RFID v Evropi v skladu z merili varnosti, zanesljivosti, varovanja zasebnosti in učinkovitosti.
Člen 4
Člani – imenovanje
1. Skupino sestavlja največ 35 članov.
2. Generalni direktor GD za informacijsko družbo in medije ali njegov/njen predstavnik na podlagi predloga organizacij, ki so bile povabljene, da priporočijo strokovnjake, imenuje člane in opazovalce skupine izmed strokovnjakov, usposobljenih za področja iz člena 2 in člena 3(1). Nadomestni člani skupine so imenovani v enakem številu in pod istimi pogoji kakor člani. Nadomestni član avtomatično nadomesti člana, ki je odsoten ali zadržan.
3. Člani so imenovani tako, da se zagotovi uravnoteženo zastopanost različnih zainteresiranih strani in bodo, natančneje, vključevali predstavnike naslednjih področij:
(a) |
Civilna družba:
|
(b) |
Zainteresirane stranke:
|
4. Sledeče javne organe se povabi, da kot opazovalci sodelujejo pri posvetovanjih skupine:
(a) |
predstavniki držav članic, ki predsedujejo EU v času mandata strokovne skupine; |
(b) |
predstavniki organov za varstvo podatkov. |
5. Sledeče strokovnjake se povabi, da kot opazovalci sodelujejo pri posvetovanjih skupine:
(a) |
akademski raziskovalci in izvajalci; |
(b) |
tehnološki strokovnjaki, predvsem na področju naslednje generacije omrežnih RFID („internet stvari“); |
(c) |
pravni strokovnjaki, ki svetujejo glede obstoječe zakonodaje. |
6. Člani skupine so imenovani za mandat dveh let z možnostjo podaljšanja. Svoje dolžnosti opravljajo, dokler niso zamenjani ali se jim ne izteče mandat.
7. Člane, ki ne morejo več učinkovito prispevati k delu skupine, ki dajo odpoved ali ne spoštujejo pogojev iz tretjega do petega odstavka tega člena ali člena 287 Pogodbe, se lahko za čas do izteka mandata zamenja.
8. Imena organizacij iz odstavka 2 tega člena so objavljena na spletišču Generalnega direktorata za informacijsko družbo in medije. Podatki o članih se zberejo, obdelajo in objavijo v skladu z določbami Uredbe (ES) št. 45/2001.
Člen 5
Delovanje
1. Skupini predseduje predstavnik Komisije.
2. V dogovoru s Komisijo se lahko ustanovijo podskupine za preučitev posebnih vprašanj v okviru pristojnosti, ki jih določi skupina. Take skupine se razpustijo takoj po opravljeni nalogi.
3. Predstavnik Komisije lahko prosi strokovnjake ali opazovalce s posebnim strokovnim znanjem o temi dnevnega reda, da sodelujejo v posvetovanjih skupine ali podskupine, če je to koristno in/ali potrebno.
4. Člani ne smejo razkrivati informacij, ki jih dobijo pri sodelovanju v posvetovanju skupine ali podskupine, če se te informacije po mnenju Komisije nanašajo na zaupne zadeve.
5. Skupina in njene podskupine se običajno sestajajo v prostorih Komisije v skladu s postopki in časovnim razporedom, ki jih določi Komisija. Komisija zagotovi administrativne storitve. Zasedanj skupine in njenih podskupin se lahko udeležujejo tudi drugi uradniki Komisije, ki jih zanimajo razprave.
6. Skupina sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika, ki ga je sprejela Komisija.
7. Komisija lahko v izvirnem jeziku zadevnega dokumenta objavi kakršen koli povzetek, sklepno ugotovitev, delno sklepno ugotovitev ali delovni dokument skupine.
Člen 6
Stroški zasedanj
Komisija povrne potne stroške in, kadar je to primerno, dnevnice članov, strokovnjakov in opazovalcev, v zvezi z dejavnostmi skupine, v skladu s pravili Komisije o nadomestilih za zunanje strokovnjake.
Člani za opravljanje dejavnosti niso plačani.
Stroški zasedanj se povrnejo v mejah letnega proračuna, ki ga pristojne službe Komisije dodelijo skupini.
Člen 7
Veljavnost
Ta sklep se uporablja do 31. marca 2009.
V Bruslju, 28. junija 2007
Za Komisijo
Viviane REDING
Članica Komisije
(1) COM(2007) 96 konč.
(2) UL L 8, 12.1.2001, str. 1.
PRILOGA
POSLOVNIK SKUPINE STROKOVNJAKOV ZA RADIOFREKVENČNO IDENTIFIKACIJO (RFID)
STROKOVNA SKUPINA za radiofrekvenčno identifikacijo (RFID) je –
ob upoštevanju Sklepa Komisije o ustanovitvi strokovne skupine za radiofrekvenčno identifikacijo (RFID) in zlasti člena 1 sklepa,
ob upoštevanju standardnega poslovnika, ki ga je objavila Komisija –
SPREJELA NASLEDNJI POSLOVNIK:
Člen 1
Sklic zasedanja
1. Zasedanje skupine skliče predsednik na lastno pobudo ali na zahtevo navadne večine članov po soglasju Komisije.
2. Za reševanje vprašanj, ki so v hkratni pristojnosti skupine in drugih skupin, se lahko skličejo skupna zasedanja.
Člen 2
Dnevni red
1. Sekretariat oblikuje dnevni red pod odgovornostjo predsednika in ga pošlje članom skupine.
2. Skupina sprejme dnevni red na začetku zasedanja.
Člen 3
Pošiljanje dokumentacije članom skupine
1. Najpozneje 30 koledarskih dni pred datumom sestanka pošlje sekretariat članom skupine vabilo in osnutek dnevnega reda.
2. Najpozneje 14 koledarskih dni pred datumom sestanka pošlje sekretariat članom skupine osnutke ukrepov, o katerih bo skupina podala svoje mnenje, in vse druge delovne dokumente.
3. Rok iz odstavkov 1 in 2 se v nujnih ali izjemnih primerih lahko skrajša na 5 koledarskih dni pred datumom sestanka.
Člen 4
Mnenje skupine
1. Skupina si prizadeva za sprejetje mnenja ali poročila s soglasjem.
2. Če soglasja ni mogoče doseči, se oblikuje poročilo o nasprotujočih si stališčih in z njimi povezanimi ozadji, tako da so različna stališča jasno razumljiva.
Člen 5
Podskupine
1. S privoljenjem Komisije lahko skupina ustanovi podskupine za proučitev določenih vprašanj na podlagi mandata, ki ga določi skupina; razpustijo se takoj po izteku mandata.
2. Podskupine poročajo skupini.
Člen 6
Vključitev tretjih oseb
1. Predstavnik Komisije lahko strokovnjake ali opazovalce s posebnim znanjem o temi, ki je na osnutku dnevnega reda, povabi k sodelovanju pri delu skupine ali podskupin, kadar se to zdi koristno in/ali potrebno.
2. Strokovnjaki ali opazovalci niso prisotni, ko skupina sprejema mnenje ali poročilo.
Člen 7
Pisni postopek
1. Po potrebi se mnenje skupine o določenem vprašanju lahko pridobi s pisnim postopkom. Zato sekretariat članom skupine pošlje osnutke ukrepov, o katerih bo skupina podala svoje mnenje, ter vse druge delovne dokumente.
2. Vendar če navadna večina članov skupine zahteva, da se vprašanje prouči na sestanku skupine, se pisni postopek zaključi brez rezultata in predsednik v najkrajšem možnem času skliče sestanek skupine.
Člen 8
Sekretariat
Komisija zagotovi administrativno pomoč skupini in podskupinam, ki so bile ustanovljene v skladu s členom 5(1) zgoraj.
Člen 9
Krajše poročilo sestankov
Sekretariat pod odgovornostjo predsednika sestavi krajše poročilo, ki povzema vsako točko dnevnega reda in mnenja skupine. V poročilu niso omenjena posamezna stališča članov s posvetovanj skupine. Stališče sprejme skupina.
Člen 10
Seznam prisotnih
Sekretariat pod odgovornostjo predsednika na vsakem sestanku sestavi seznam prisotnih, v katerem so navedeni, kjer je to primerno, organi, ustanove ali organizacije, iz katerih prihajajo člani skupine.
Člen 11
Preprečevanje navzkrižja interesov
1. Na začetku vsakega sestanka mora vsak član, čigar udeležba pri delu skupine v zvezi z določeno točko dnevnega reda bi pomenila navzkrižje interesov, o tem obvestiti predsednika skupine.
2. V primeru takega navzkrižja interesov član skupine ne sodeluje pri obravnavi zadevnih točk dnevnega reda ali glasovanju v zvezi z njimi.
Člen 12
Korespondenca
1. Korespondenca v zvezi s skupino se pošlje Komisiji in naslovi na predsednika.
2. Korespondenca, namenjena članom skupine, se pošlje na (elektronske) naslove, ki so jih slednji sporočili v ta namen.
Člen 13
Preglednost
1. Načela in pogoji glede javnega dostopa do dokumentov skupine so enaki tistim iz Uredbe (ES) št. 1049/2001 Evropskega parlamenta in Sveta (1) z dne 30. maja 2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije. O zahtevkih za dostop do teh dokumentov odloča Komisija.
2. Posvetovanja skupine so zaupna.
3. Skupina se lahko z navadno večino svojih članov in v soglasju s Komisijo odloči, da svoja posvetovanja odpre za javnost.
Člen 14
Varstvo osebnih podatkov
Obdelava vseh osebnih podatkov za namene tega poslovnika je v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta (2) z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov.