6.2.2007   

SL

Uradni list Evropske unije

L 32/177


SKLEP KOMISIJE

z dne 20. decembra 2006

o ustanovitvi skupine znanstvenih strokovnjakov za označbe porekla, geografske označbe in zajamčene tradicionalne posebnosti

(2007/71/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredba Sveta (ES) št. 510/2006 z dne 20. marca 2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila (1) določa pogoje, ki jih mora posamezna označba izpolnjevati, da bi se jo na ravni Skupnosti registriralo kot zaščiteno geografsko označbo (ZGO) ali zaščiteno označbo porekla (ZOP).

(2)

Uredba Sveta (ES) št. 509/2006 z dne 20. marca 2006 o zajamčenih tradicionalnih posebnostih kmetijskih proizvodov in živil (2) določa pogoje, ki jih mora posamezno ime izpolnjevati, da bi se ga na ravni Skupnosti registriralo kot zajamčeno tradicionalno posebnost (ZTP).

(3)

Da bi se rešili nekateri zapleteni znanstveni in tehnični problemi, ki bi se lahko pojavili med pregledom pogojev, ki omogočajo registracijo takšne ali drugačne zaščitene označbe porekla, zaščitene geografske označbe ali zajamčene tradicionalne posebnosti, bo Komisija morda potrebovala izvedensko mnenje strokovnjakov posvetovalne skupine.

(4)

Skupino morajo sestavljati strokovnjaki, ki so visoko kvalificirani v širokem spektru znanstvenih in tehničnih disciplin, povezanih s kmetijskim in agroživilskim področjem, humanističnimi vedami ali pravom intelektualne lastnine.

(5)

Zato je treba ustanoviti skupino strokovnjakov za označbe porekla, geografske označbe in zajamčene tradicionalne posebnosti ter opredeliti njene pristojnosti in sestavo.

(6)

Znanstveni odbor za označbe porekla, geografske označbe in certifikate posebnega značaja, ustanovljen s Sklepom 93/53/EGS (3), je treba razpustiti –

SKLENILA:

Člen 1

Ustanovi se skupina znanstvenih strokovnjakov za označbe porekla, geografske označbe in zajamčene tradicionalne posebnosti, v nadaljnjem besedilu „skupina“.

Člen 2

Naloga

Komisija se lahko posvetuje s skupino glede vprašanj o zaščiti geografskih označb in označb porekla ter zajamčenih tradicionalnih posebnostih za kmetijske proizvode in živila, zlasti:

ali posamezna označba iz vloge za registracijo izpolnjuje merila iz člena 2 Uredbe (ES) št. 510/2006, predvsem povezavo z geografskim okoljem ali poreklom in/ali ugledom,

ali posamezno ime iz vloge za registracijo izpolnjuje merila iz členov 2, 4 in 5 Uredbe (ES) št. 509/2006, predvsem tradicionalni in/ali posebni značaj,

o generičnosti označbe,

o upoštevanju meril v zvezi z lojalno konkurenco pri trgovinskih poslih ter nevarnostjo zavajanja potrošnikov pri sporu med označbo porekla ali geografsko označbo in že registriranimi označbami porekla ali geografskimi označbami, blagovnimi znamkami, imeni rastlinskih in živalskih vrst, homonimi ali imeni obstoječih proizvodov, s katerimi se zakonito trguje,

o drugih vprašanjih, ki predstavljajo posebni interes v zvezi s področjem v pristojnosti skupine.

Predsednik skupine lahko Komisijo opozori na vprašanje, glede katerega bi se ta lahko posvetovala s skupino.

Komisija lahko po potrebi od skupine zahteva, da sprejme mnenje o nekem vprašanju v določenem roku.

Člen 3

Člani – imenovanje

1.   Komisija člane skupine imenuje izmed strokovnjakov, ki so se v ta namen prijavili na razpis za oddajo prošenj in ki so visoko kvalificirani z različnih znanstvenih ter tehničnih vidikov, povezanih s področji iz člena 2, ki skupaj pokrivajo najširši možni spekter znanstvenih in tehničnih disciplin, ter ob upoštevanju tega merila na podlagi geografske porazdelitve, ki odraža raznolikost znanstvenih vprašanj in pristopov v Skupnosti.

2.   Skupino sestavlja 11 članov.

Kandidate, za katere se ugotovi, da so primerni za člana skupine, niso pa imenovani, se povabi, da se jih uvrsti na rezervni seznam. Komisija lahko rezervni seznam uporabi za imenovanje kandidatov za zamenjavo članov.

3.   Uporabljajo se naslednje določbe:

člani so imenovani kot posamezniki in morajo Komisiji svetovati neodvisno od zunanjih navodil; svojih odgovornosti ne morejo prenesti na drugega člana ali na tretjo osebo,

mandat članov je tri leta in ga je možno podaljšati, vendar pa lahko člani od imenovanja iz odstavka 1 to funkcijo obdržijo največ tri mandate zapored; funkcijo obdržijo do njihove zamenjave ali obnovitve njihovega mandata,

člani, ki ne morejo več učinkovito prispevati k delu skupine, ki dajo odpoved ali ne spoštujejo pogojev iz prve ali druge alinee tega odstavka ali člena 287 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti, so lahko za čas do izteka mandata zamenjani,

člani morajo vsako leto podati pisno izjavo o delovanju v javnem interesu ter izjavo o odsotnosti kakršnega koli interesa, ki bi lahko negativno vplival na njihovo neodvisnost,

imena članov so objavljena na spletni strani GD za kmetijstvo in razvoj podeželja ter v seriji C Uradnega lista Evropske unije; zbrana, upravljana in objavljena so v skladu z določbami Uredbe (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta, ki se nanašajo na varstvo in obdelavo osebnih podatkov (4).

Člen 4

Postopek

1.   Skupina med svojimi člani izvoli predsednika in dva podpredsednika. Za izvolitev je potrebna navadna večina glasov članov.

2.   V soglasju s Komisijo se lahko na podlagi mandata, ki ga določi skupina, ustanovijo podskupine za preučevanje posebnih vprašanj; razpustijo se takoj po izteku mandata.

3.   Predstavnik Komisije lahko strokovnjake ali opazovalce s posebnim znanjem o temi, ki je na dnevnem redu, povabi k sodelovanju pri delu skupine ali podskupin, kadar se to zdi koristno in/ali potrebno.

4.   Informacije, dobljene v okviru sodelovanja pri delu skupine ali podskupine, se ne smejo razkriti, če Komisija določi, da se nanašajo na zaupna vprašanja.

Člani ne smejo za poklicne namene uporabljali informacij, ki so jih pridobili kot člani skupine.

5.   Skupina in podskupine se praviloma zbirajo v prostorih, kjer imajo sedež Komisija in njene službe, v skladu s postopki in koledarjem, ki ga določi Komisija. Tajniško osebje zagotovijo službe Komisije. Teh sestankov se lahko udeležujejo drugi zainteresirani uradniki Komisije.

6.   Skupina sprejme poslovnik, ki temelji na standardnem poslovniku, ki ga je sprejela Komisija.

7.   Službe Komisije lahko na internetu v izvirnem jeziku zadevnega dokumenta objavijo zahteve za pridobitev mnenja, dnevni red, zapisnike in mnenja, ki jih sprejme skupina. Pod enakimi pogoji lahko objavijo tudi vse delovne dokumente skupine.

Člen 5

Povrnitev stroškov udeležencem sestanka

Potne stroške in stroške bivanja članov, strokovnjakov in opazovalcev v okviru dejavnosti skupine krije Komisija v skladu z veljavnimi določbami Komisije. Delo v strokovni skupini ni plačano.

Stroški sestankov se povrnejo v mejah razpoložljivih sredstev, dodeljenih zadevnim službam v okviru letnega postopka razporeditve sredstev.

Člen 6

Razveljavitev

Sklep Komisije 93/53/EGS se razveljavi.

Vendar odbor, ustanovljen z navedenim sklepom, še naprej deluje, dokler Komisija svojih članov ne obvesti o začetku delovanja skupine, ustanovljene s tem sklepom.

Člen 7

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 20. decembra 2006

Za Komisijo

Mariann FISCHER BOEL

Članica Komisije


(1)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12.

(2)  UL L 93, 31.3.2006, str. 1.

(3)  UL L 13, 21.1.1993, str. 16. Sklep, kakor je bil nazadnje spremenjen s Sklepom 97/656/ES (UL L 277, 10.10.1997, str. 30).

(4)  UL L 8, 12.1.2001, str. 1.