2.2.2006   

SL

Uradni list Evropske unije

L 29/31


UREDBA KOMISIJE (ES) št. 181/2006

z dne 1. februarja 2006

o izvajanju Uredbe (ES) št. 1774/2002 v zvezi z organskimi gnojili in sredstvi za izboljšanje tal razen hlevskega gnoja ter o spremembi navedene uredbe

(Besedilo velja za EGP)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1774/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 3. oktobra 2002 o določitvi zdravstvenih pravil za živalske stranske proizvode, ki niso namenjeni prehrani ljudi (1), in zlasti členov 20(2), 22(2) in 32(2) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredba (ES) št. 1774/2002 na pašnikih prepoveduje uporabo organskih gnojil in sredstev za izboljšanje tal razen hlevskega gnoja. Ta prepoved je skladna s trenutno prepovedjo krmljenja EU ter je namenjena za preprečevanje morebitne nevarnosti onesnaževanja s pašnikov, kjer so lahko prisotne snovi iz kategorije 2 in 3. Take nevarnosti so lahko posledica neposredne paše ali uporabe trave kot silaže ali sena za rejne živali. Navedena uredba predvideva, da je treba sprejeti ukrepe za izvajanje prepovedi, vključno z nadzornimi ukrepi, po posvetu z ustreznim znanstvenim odborom.

(2)

Različni znanstveni odbori so izdali številna znanstvena mnenja, ki so pomembna za uporabo organskih gnojil in sredstev za izboljšanje tal na zemljišču. To so, prvič, mnenje Znanstvenega usmerjevalnega odbora z dne 24. in 25. septembra 1998 o varnosti organskih gnojil, pridobljenih iz sesalcev, drugič, mnenje Znanstvenega odbora za strupenost, strupenost za ekosisteme in okolje z dne 24. aprila 2001 o oceni čiščenja blata za zatiranje patogenov, tretjič, mnenje Znanstvenega usmerjevalnega odbora z dne 10. in 11. maja 2001 o varnosti organskih gnojil, pridobljenih iz tkiv prežvekovalcev, ter četrtič, mnenje Znanstvenega odbora za biološka tveganja pri Evropski agenciji za varnost hrane z dne 3. marca 2004 o varnosti glede biološkega tveganja vključno s TSE-ji pri uporabi organskih gnojil in sredstev za izboljšanje tal na pašnikih.

(3)

Navedena znanstvena mnenja priporočajo, da se živalskih tkiv, ki bi lahko vsebovala povzročitelje TSE, ne sme vključiti v organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal za uporabo na zemljišču, do katerega ima živina dostop. Druge snovi se lahko uporabljajo pri izdelavi organskih gnojil in sredstev za izboljšanje tal pod določenimi sanitarno-zdravstvenimi pogoji v zvezi z ogrevanjem ter varnim pridobivanjem, ki še nadalje zmanjšujejo morebitna tveganja.

(4)

Glede na ta znanstvena mnenja je treba določiti pravila za izvajanje, vključno z nadzornimi ukrepi, za uporabo organskih gnojil in sredstev za izboljšanje tal na zemljišču ter ostanke presnove in kompost.

(5)

Izvedbeni ukrepi, predvideni v tej uredbi, ne smejo vplivati na prehodne ukrepe, ki trenutno veljajo po Uredbi (ES) št. 1774/2002.

(6)

Dajanje v promet in izvoz organskih gnojil in sredstev za izboljšanje tal bi moralo biti mogoče, če so izpolnjeni pogoji, določeni v tej uredbi.

(7)

Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za prehranjevalno verigo in zdravje živali –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Vsebina in področje uporabe

1.   Ta uredba ne posega v prehodne ukrepe, sprejete v skladu z Uredbo (ES) št. 1774/2002.

2.   Države članice lahko uporabljajo nacionalna pravila, ki so strožja od navedenih v uredbi v zvezi z načinom, kako se organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal uporabljajo na njihovem ozemlju, kjer so taka pravila utemeljena zaradi razlogov zdravja živali ali javnega zdravja.

Člen 2

Sprememba

V Prilogi I Uredbe (ES) št. 1774/2002 se točka 39 nadomesti z naslednjo:

„39.

‚pašnik‘ pomeni zemljišče, obraščeno s travo ali drugimi zelišči, kjer se pasejo rejne živali ali ki se uporablja kot krma za rejne živali, brez zemljišč, na katerih so bila uporabljena organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal v skladu z Uredbo Komisije (ES) št. 181/2006 (2);

Člen 3

Zahteve za organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal

Organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal se pridelujejo izključno iz snovi kategorije 2 in 3.

Člen 4

Nadzor patogenov in embalaža ter označevanje

Organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal so skladna z zahtevami za nadzor patogenov ter embalažo in označevanje, določenimi v delu I in II Priloge.

Člen 5

Prevoz

Organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal se prevažajo v skladu z zahtevami, določenimi v delu III Priloge.

Člen 6

Uporaba in posebne omejitve paše

1.   Posebne omejitve paše, določene v delu IV Priloge, se uporabljajo, kjer se na zemljišču uporabljajo organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal.

2.   Predelani proizvodi, pridobljeni s predelavo živalskih stranskih proizvodov v predelovalnem obratu v skladu z Uredbo (ES) št. 1774/2002, se kot taki neposredno ne uporabljajo na zemljišču, kamor imajo dostop rejne živali.

Člen 7

Evidenca

Oseba, odgovorna za zemljišče, kjer se uporabljajo organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal in do katerega imajo dostop rejne živali, vsaj dve leti vodi evidenco:

(a)

količin uporabljenih organskih gnojil in sredstev za izboljšanje tal;

(b)

datumov in krajev nanosa organskih gnojil in sredstev za izboljšanje tal na zemljišče;

(c)

datumov, ko se živina lahko pase na zemljišču ali ko se zemljišče kosi za krmo.

Člen 8

Dajanje v promet, izvoz in tranzit

Pri dajanju v promet, izvozu in tranzitu organskih gnojil in sredstev za izboljšanje tal je treba upoštevati skladnost z zahtevami, določenimi v delu I in II Priloge.

Člen 9

Nadzorni ukrepi

1.   Pristojni organ sprejme potrebne ukrepe, da se zagotovi skladnost s to uredbo.

2.   Pristojni organ v rednih časovnih razmikih opravi nadzor na zemljišču, kjer se uporabljajo organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal ter do katerega imajo dostop rejne živali.

3.   Če nadzor, ki ga opravi pristojni organ, pokaže, da se ta uredba ne izpolnjuje, pristojni organ sprejme ustrezne ukrepe.

Člen 10

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1. aprila 2006.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 1. februarja 2006

Za Komisijo

Markos KYPRIANOU

Član Komisije


(1)  UL L 273, 10.10.2002, str. 1. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 416/2005 (UL L 66, 12.3.2005, str. 10).

(2)  UL L 29, 2.2.2006, str. 31“.


PRILOGA

ZAHTEVE ZA ORGANSKA GNOJILA IN SREDSTVA ZA IZBOLJŠANJE TAL, KI SE UPORABLJAJO NA ZEMLJIŠČU

I.   Nadzor patogenov

Proizvajalci organskih gnojil in sredstev za izboljšanje tal morajo zagotoviti, da se dekontamincija patogenov opravi pred njihovo uporabo na zemljišču v skladu s:

poglavjem I(D)(10) Priloge VII k Uredbi (ES) št. 1774/2002 pri predelanih živalskih beljakovinah ali predelanih proizvodih iz snovi kategorije 2;

poglavjem II Priloge VI k Uredbi (ES) št. 1774/2002 pri kompostu in ostankih bioplina.

II.   Embalaža in označevanje

1.

Po predelavi in/ali preoblikovanju v skladu s členoma 5(2) ali 6(2) Uredbe (ES) št. 1774/2002 se organska gnojila ali sredstva za izboljšanje tal pravilno shranijo in pakirana prevažajo.

2.

Na embalaži sta jasno in čitljivo označena ime in naslov obrata proizvodnje ter navedene besede „organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal/rejnim živalim prepovedan dostop na zemljišče vsaj 21 dni po uporabi na zemljišču“.

III.   Prevoz

1.

Pristojni organ se lahko odloči, da točk II(1) in (2) ne uporabi za organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal, ki se prevažajo in/ali uporabljajo v isti državi članici ali prevažajo in/ali uporabljajo v drugi državi članici, če v ta namen obstaja vzajemno soglasje, pod pogojem da odločitev ne pomeni tveganja za zdravje živali ali javno zdravje.

2.

Na naročilnici, ki spremlja organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal, so navedene besede „organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal/rejnim živalim prepovedan dostop na zemljišče vsaj 21 dni po uporabi na zemljišču“.

3.

Naročilnica ni potrebna, če organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal trgovci na drobno dobavljajo končnim uporabnikom, ki niso poslovni subjekti.

IV.   Posebne omejitve paše

1.

Pristojni organ sprejme vse potrebne ukrepe za zagotovitev, da rejne živali nimajo dostopa na zemljišče, na katerem so bila uporabljena organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal, pred iztekom 21 dni od datuma zadnje uporabe.

2.

Kjer je preteklo več kot 21 dni od datuma zadnje uporabe organskih gnojil in sredstev za izboljšanje tal, se lahko dovoli paša ali košenje trave ali drugih zelišč za uporabo v krmi, če pristojni organ meni, da to ne pomeni tveganja za zdravje živali ali javno zdravje.

3.

Pristojni organ lahko določi obdobje prepovedi paše, ki je daljše od navedenega v točki 2, zaradi razlogov zdravja živali ali javnega zdravja.

4.

Pristojni organ zagotovi, da tisti, ki uporabljajo organska gnojila in sredstva za izboljšanje tal na zemljišču, sestavijo kodekse dobre kmetijske prakse in jih dajo na voljo za uporabo, ob upoštevanju lokalnih razmer.